VVD-plan om hoogbouw uit hart badplaats te weren Bodemonderzoek doet ook Leidse binnenstad aan 'timder Luit Tweede svoningtabcx in Den Haag-west Staatssecretaris opent omstreden kliniek Schevenings badseizoen morgen geopend Tweerichtingsverkeer op hele Mauritskade Te forse bouwmassa's in Scheveningen OndeRoek naar] stortpaats onder Ginjaars huis NAM vult witte plekken op geologische kaart in PvdA-voorstelin raad aangenomen Haagse inrichting Bloemendaal heeft nieuw complex voor bio-psychiatrie Glos goot voortaan in de glasbak! Denneweg: Fietsers aan twee kanten Gen*entereiniging in di bloemen WOENSDAG 14 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De WD-fractie wil in de gemeenteraad van Den Haag met een voorstel komen om geen hoge kantoorbouw toe te staan op het plein voor het Kurhaus in de badplaats Scheveningen. De bouwwerken die projectontwikkelaar Bredero daar volgens een contract met de gemeente Den Haag mag neerzetten, kunnen volgens de WD beter worden opgetrok ken. langs de Zwolsestraat, aan de rand van de badplaats. De gemeenteraadsfractie van de WD NABEZORGING VAN DE KRANT Uw krant onverhoopt niet ontvangen Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogeli|k. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd. in DELFT nummer 015-132519. b.g.g 070- 469445 Voor LEIOEN nummer 070-469445 stelt dat er veel te compact wordt gebouwd en is met name verbolgen over het feit dat het gerestaureerde Kurhaus door hoogbouw steeds meer aan het oog wordt onttrokken. Het parkeerterrein aan de Zwolsestraat dat de liberalen als bouwterrein heb ben aangewezen om lucht te geven aan het centrum van de badplaats ligt buiten het contractgebied waar binnen het Consortium (waarin Bre dero deelneemt) met instemming van de gemeente 760.000 kubieke meter bouwmassa mag realiseren. Maar de VVD stelt vast dat is afgesproken dat- de projectontwikkelaar compense rende ruimte krijgt toegewezen wan neer het afgesproken bouwvolume binnen het contractgebied niet zou worden gehaald Kantoorkolos Binnen de gemeenteraad van Den Haag is in januari beroering ontstaan over een plan voor de bouw van een kantoorkolos op het terrein globaal tussen het Kurhaus en het Circus theater. Het Consortium Schevenin gen moest het ontwerp terug nemen en nieuwe bebouwingsschetsen ma ken. In besloten vergaderingen zijn de nieuwe plannen enkele weken ge leden aan de raadsleden getoond, maar opnieuw kwamen er zeer onte vreden reacties op de forse bouwmas sa's die in het hart van de badplaats zouden moeten verrijzen Bewoners Het plan van de WD om langs de Zwolsestraat bovenop een parkeerga rage te bouwen heeft veel overeen stemming met een idee voor een an dere opzet van de badplaats zoals dat vorige maand werd gepresenteerd door samenwerkende bewonersorga nisaties van het Renbaankwartier en het Belgisch Park. De bewoners uit de wijken grenzend aan het bad- plaatsgebied willen echter veel dras tischer te werk gaan bij het insnoeren 4' J -.*> v 2 Het parkeerterrein aan de Zwolsestraat dat als compenserend bouwterrein voor het hart van de adplaats Scheveningen zou kunnen dienen. van de bouwlust van het Consortium WD-fractieleider Ressenaar be roemde zich er gisteren tijdens een openbare vergadering in het Europa hotel op dat in 1973. toen het gemeen tebestuur het contract met Bredero sloot, vijf leden van de VVD-fractie in de raad tegen de overeenkomst heb ben gestemd omdat ze toen voorza gen dat er om het bouwvolume te realiseren te hoog gebouwd zou moe ten worden in Scheveninge. ..Het is een ongelukkig uitgevallercontract. en bestemmingsplan, maarr zijn nu nog mogelijkheden om vranderin- gen aan te brengen", betooge Resse naar. Van een onzr verslaggevers RIJSWIJK - De PvdA-fraetk in de Rijswijse gemeentere wil dat het cclege van b. en*, de mededeli^ van ministei Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygéne onderzoekt. dat zijn huis aan de Prinses Margrietsingel in Rijswijk op l een gigantisch stortplaats is gebouwd en dit plantgroei in zijn tuin daarioor niet meer mogelijk is. De fractie vindlde uitlatingenn van de minister gedaan in een Hj kranten interview, gezien te-gil gen de achtergnnd van de ge-Eg beurtenissen in LekkerkerkL „uitermate onverantwoorde-f lijk en ongeconroleerd." Zijtf vraagt zich in sctriftelijke vn-f gen af op welk fetenmateriaalf deze uitspraak Ixrust en vaaf wie de ministei informatief1 heeft ontvangen. Mocht Ginjaar hetbij het rech-l te eind hebben dan willen de socialisten in Rijsvijk precies weten welke soorten afval i» de omgeving van het huis van de minister (in de wijk Steen- voorde) zijn gestort en of er in de wijk nog meer stortplaatsen zijn geweest. De PvdA-raadsle- den eisen dat er grondmonsters worden genomen en dat de raad volledig op de hoogte wordt gehouden van de uitslag van het onderzoek. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een maandag in Katwijk gestart bodemonderzoek van de Nederlandse Aardolie Maatschappij doet ook de binnenstad van Leiden aan. Het is de eerste keer dat binnen de Leidse singels een geologisch onderzoek kan worden gedaan. Eerdere bodemonderzoeken bleven beperkt tot de onbebouwde delen van Leiden, omdat er gebruik werd gemaakt van explosie ven. hooggedrukt en het zware gewicht van de truck geeft de trillingen vol doende kracht een diepte van 3000 tot 4000 meter te bereiken. ADVERTENTIE Het bodemonderzoek van de NAM duurt tot half juni. De grondlagen onder Leiden en onder het gebied tussen Leiden en Katwijk worden in kaart gebracht. Het doel van het on derzoek is de opsporing van eventue le aardolie- of gasbronnen De NAM gebruikt een nieuwe onder zoeksmethode. waar geen explosie ven aan te pas komen. Met deze me thode kunnen ook de bebouwde de len van Nederland, de witte plekken op de geologische kaart, worden inge vuld. De nieuwe onderzoeksmethode is al met succes beproefd in onder meer Rotterdam. Vlaardingen en Maassluis. De onderzoeksmethode, met explo sieven. en de nieuwe ..vibroseismi- sche" methode zijn gebaseerd op het zelfde principe Dit principe is te ver gelijken met het roepen in een echo put. De luchttrillingen, die door dit roepen ontstaan, hebben een bepaal de tijd nodig om via de bodem van de put terug te keren. Uit de tijd. die het terugkaatsen duurt, kan de diepte van de put worden afgeleid. Bij seismisch onderzoek in de bodem is het niet de lucht, die de trillingen voortplant, maar zijn het de grondla gen. Uit de gegevens, die het seis misch onderzoek oplevert, kan de vorm van de grondlagen worden vast gesteld en kunnen eventuele olie- en gasbronnen worden gelokaliseerd. De trillingsbron, in het voorbeeld met, de echoput de stem. was bij de con ventionele onderzoeksmethode de explosieve lading. In plaats van de explosieven wordt nu gebruik ge maakt van een stalen plaat onder een vrachtwagen, die door een zware die selmotor op de grond getrild wordt. De vrachtwagen wordt daarbij om- Begrafenissen-Crematies Transporten In hel rouwcentrum is gelegenheid ïoi opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus432. 2300 AK Leiden. leleloon 071 -I4?(>44* Van een onzer verslaggeers DEN HAAG De tweed woning wordt taboe in Scheveni gen en de wijken daar vl* omheen. Panden in de kuststroi van Den Haag mogen alltn nog als extra, tijdelijk bewooi huis gebruikt worden als>urgemeester en wethouders da speciaal toestemming vq- verlenen, zo heeft de Haag gemeenteraad besloten. Het gemeentebestuur schat dat 0 menteel tussen 100 en 150 menn Hans Kraay lost startschot SCHEVENINGEN Het Badseizoen in Scheveningen wordt morgen geopend met een aantal festiviteiten, begin nende met de traditionele Wedren naar Zee. Daarbij zal de nieuwe oefenmeester van FC Den Haag, Hans Kraay, zich in de picture werken door bij het Luxe Bad aan de Noord- Boulevard om 10.30 uur het startschot te lossen. Het „inzet ten" van Kraay heeft iets van doen met de wens van het FC Den Haag-bestuur om de Scheveningse supporters van het vroegere Holland Sport naar het Zuiderpark te krijgen, zo wordt gefluisterd. De deelnemers aan de wedren naar zee zijn verdeeld in vier categorieën, kinderen t/m 12 jaar, dames, heren en veteranen. Het gaat erom wie als eer ste in zee is, om een boei heen terug komt op het strand om na een sprint de finishlijn te passeren. De winnaars ontvangen prijzen. Inschrijving tus sen half tien en tien uur in het Luxe Bad Op de promenade ten noorden van de Pier vindt verder tussen tien en vijf uur de oude ambachtenmarkt plaats. Er zijn 25 deelnemers waaronder een: touwslager, sneltekenaar, hoge hoe denmaker. tingieter enz Een inmiddels jaarlijks terugkerend festijn is het standwerkersconcours op de Promenade tussen Paviljoen Welkom en het Golfbad. Tussen twaalf en zes uur zullen de standwer kers. grappen en grollen verkopend, proberen hun waar aan de man te brengen. De Haagse wethouder Nyquist zal om twee uur in de middag op de boule vard als attraktie een Nederlandse vissersboot onthullen. Daaraan voor afgaand om plm. half twee zal Neptu- nus met gevolg landen op het Scheve ningse strand, ter hoogte van de te onthullen boot (tegenover de Pad- doek). Oude Nederlandse liederen worden tussen twee en vijf ten gehore ge bracht door het muziekgezelschap ..Goet en Fyn", daarbij begeleid door oude muziekinstrumenten, als daar zijn harp. doedelzak, dodelblaas, draailier, klompviool, vedel, hakke bord. rommelpot en vele andere. Vanaf één tot plm. vier uur zijn de „Vrolicke Vaganten" te beluisteren, die zich bezig houden met middel eeuwse muziek. Beide gezelschappen zullen lopend op de promenade spe len. Met het afsteken van een groot vuurwerk om elf uur 's avonds zal de dag feestelijk worden afgesloten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De omstreden Lucas Lindeboomkliniek, de laatste uitbreiding van het Christelijk Psychiatrisch Centrum „Bloemendaal" in Den Haag, waar de fel ter dis cussie staande biologische psychiatrie bedreven zal wor den, wordt vanmiddag offici eel geopend door de staatsse cretaris van volksgezondheid, mevrouw mr. E. Veder-Smit. Begin dit jaar kwam het medisch technisch observatiecentrum Lucas Lindeboom in het nieuws doordat voorafgaande aan de officiële ope ning al gestart was met een project voor zwaar depressieve patiënten, die biologisch-psychiatrisch onderzocht zouden worden. Felle kritiek werd toen geuit door de actiegroep „Stop de bio-psychiatrie". die stelde dat niet alle psycho-sociale methoden waren aangewend om de chronisch depressieve patiënten uit hun beklagenswaardige positie te be vrijden. Daarbij trok men fel van leer tegen het systematisch toedienen van voor een deel niet geregistreerde medicijnen, die als schadelijk bekend zouden staan. Psychiater W. Nolen weerlegde op 9 januari in Trouw dat er dergelijke praktijken in de toen nog in aanbouw zijnde Lucas Lindeboomkliniek zou den plaatsvinden. Hij stelde dat er inderdaad medicamenten werden toegediend, die niet op het wettelijk toegestane „lijstje" staan, maar dat inmiddels wetenschappelijk is bewe zen dat zij geen gevaar opleveren voor de patiënt. De Lucas Lindeboomkliniek, die op getrokken is uit gebroken witten ste- De Lucas Lindeboomkliniek van het Christelijk Psychiatrisch Centrum Bloemendaal in Den Haag. nen, bevat niet alleen observatie- en onderzoeksruimten ten behoeve van het biologisch-psychiatrisch onder zoek. tevens zijn er een apotheek, een röntgenafdeling, een polikliniek, en een mortuarium in gevestigd. Verder is in het nieuwe complex een afdeling fysiotherapie en een instructiebad en een ruimte voor creatieve therapie in onder gebracht. Het complex bevindt zich aan de ach terzijde van het terrein van Bloemen daal. Het grootste deel van het psy chiatrisch centrum bevindt zich op het oude duingebied aan de Monster- seweg. Op het gebied hierachter. waar de heuvelachtige zandgrond overgaat in het vlakke kassengebied van het Westland is de Lucas Linde boomkliniek gebouwd. Een kruisvormige ruimtelijke een heid is gekozen als vorm voor het gebouw. Het kruisvormige element heeft volgens architect Jan Brouwer het voordeel dat men kortere loopaf standen heeft en dat men voorzienin gen als sanitair, trappen en zuster- posten kan centraliseren Het laboratorium neem zowel wat ruimte als ligging betreft een belang rijke plaats in. Men zal hier niet al leen voor Bloemendaal gaan werken, maar ook voor andere instellingen in de regio. Het aantal bepalingen dat er in de komende jaren verricht zal wor den zal afhangen van de vraag in hoeverre de opwaardering van de bio logische psychiatrie zich zal ontwik kelen, aldus de folders van de kliniek. De actiegroep „Stop de bio-psychia trie" heeft al aangekondigd haar standpunt ten aanzien van deze be handelwijze bij de opening vanmid dag om drie uur nog eens goed ken baar te maken aan de verantwoorde lijke medici en de staatssecretaris. ADVERTENTIE Weet u het nog? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Mauritskade in Den Haag wordt in z'n gehele lengte opengesteld voor verkeer in twee richtingen. Het plan daarvoor is goedgekeurd door de gemeenteraad. een tweede huis hebben in Sche ningen en de westelijke wijken i Den Haag. Zij die al een tweedei ning bezitten krijgen automaüi ontheffing van het verbod dat do de raad is afgekondigd. De Pvd raadsleden Martini en Van Otterlo die het initiatiefvoorstel voor de vi ordening op het tweede woningba bij de raad indienden, willen vooi een te forse uitgroei in de komera jaren van het tweede woningbezit de kuststrook van Den Haag voork nen. Ze zijn er van overtuigd dat li oelaten van tweede woningbezit eel huizen zou kosten die in princi] estemd zijn voor de Haagse wonii ekenden. *n meerderheid in de gemeenteral het met deze gedachtengai e*s, alleen de leden van de W1 frtie, inclusief de twee liberale wt hoiers in het college stemden tegt he>oorstel. Op overtreding van ver>d staat een geldboete van tL hoQte driehonderd gulden of hech tenivan maximaal twee maande! De jee PvdA-ers zeiden voorts mo gelij,eden te zien woningen die eei grooieel van het jaar leeg staan, I vord6n. De verordening geldt voc geheejeheveningen, Kijkduin endi wijkei Duttendel, Statenkwartia Wittet^g, Belgisch Park en de Ve gel wijl DEN HA.3 (ANP) - De Haagse g meentere;ging wordt in de bloeme jes gezet.>at gebeurt zaterdag a bij de openg van de veertiende n tionale gehiummarkt aan het Lai ge Voorhoi in Den Haag Reden vooi(e bloemenhulde is hl feit dat het meentereinigingspers neel al jareiie sporen uitvlakt. de afgelopei geraniummarkten het Voorhouzaterdagsavonds ad terlieten Alcf de commissie geran ummarkt vaije koninklijke mai schappij tuin>uw en plantkund die dit jaarlijl? evenement orgai seert. De commissie eft becijferd dat gemeentereinigij elke zaterdag i leen al ongeveei 7.000 kilo vuil va de straat veegt, u neerkomt op zo 884.000 kilo per Xr ADVER^ITIE Dienst der Gemeentereiniging Er is altijd een glasbak in uw buurt. Dit is een publicatie van de Nederlandse Glasindustrie ën de Gemeente 's Gravenhage De Mauritskade is te smal om naast twee rijstroken voor autoverkeer ook nog aan beiden zijden vrijliggende fietspaden aan te leggen, zo hield wethouder Nyqvist (openbare wer ken, verkeer en vervoer) vol toen de fracties van PvdA, PPR en D'66 hem om betere fietsvoorzieningen vroegen dan waarin het plan nu voorziet. Het autoverkeer krijgt de beschikking over twee rijstroken van drie meter breedte, langs de huizenzijde van de Mauritskade komt een fietsstrook, zonder extra beveiliging, aan de kant van het water wordt een vrijliggend fietspad aangelegd. De Mauritskade en de in het verleng de liggende Dr Kuyperstraat worden voor autoverkeer in twee richtingen open gesteld omdat dat past in een serie maatregelen die het gemeente bestuur van Den Haag al sinds eind 1977 probeert te nemen ter verbete ring van de verkeersafwikkeling in de binnenstad. De kern van de binnen stad moet minder doorgaand auto verkeer te verwerken krijgen, een stelsel van randwegen moet dat mo gelijk maken. Bewoners en vertegen woordigers van bedrijven hadden bij de gemeenteraad protesten inge diend tegen de verkeersingreep op de Mauritskade omdat ze vreesden dat de weg het vele verkeer niet zou kun nen verwerken. Tijdens het raadsdebat nam een krappe meerderheid van PvdA, D'66. PPR en enkele CDA'ers een amende ment van de socialist Ten Velden aan waarin het college wordt opgedragen op de Denneweg het fietsen in twee richtingen toe te staan. duinrelll. wassenaar, i lel 01751-19212

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6