Actie voor werk in onderwijs 'Ook anbtenaren halve periodieken' 'Frits Ormskerk werd niet gefusilleerd' Trouw Commentaar 'Wij zijn de kracht, waar het onderwijs op wacht' Adoptie buitenlandse kinderen strenger iu ook 'de man van mevrouw' Wie gaat dat betalen? Smeekbede Lubbers oneensmet Wiegel Zwartboeken Plan staatssecretaris Haars: De Koning wil geen maatregelen nemen goochelen alles mee niet-rokers tong SfesDAG 14 ME 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET De vakcentrales FNV en CNV hebben iri ieder jeval gelijk door nu reeds krachti aan de bel te trekken naar aalleiding van de prijsstijgingen v.n de afgelopen maanden. Die zjn inderdaad no gal fors uitgevaren, met voorals- noc de recente xnzineprijsverho- ging P'jnlijfc bekroning voor autorijdend Neierland. En daar mee rijst natuuiijk de onvermijde lijke vraag: wie gaat dat betalen9 Het is ten deb ook een urgente vraag, omdat nenig huisgezin het aanvreten van de koopkracht nu al in de portemainee begint te mer ken. En strak per I juli zal ook nog eens bliken. dat daar een onvoldoende loonsverhoging te- »enover zal slaan. De vakcentrales lebben de regering daarom nu al op haar belote willen vastpinnen, dat de koopkracht van de mini mumloners niet. en die van de doorsnee werknemer slechts voor een half procent, zou mogen wor den aangetast. Of anders gezegd: legering zorg er al per l juli voor I de koopkracht op peil blijft inderdaad, het kabinet zal zich an de gemaakte afspraken dienen ,Jie houden. De vraag is natuurlijk jiiwel of er meteen al boter bij de vis egeven moet worden. Met het „verbruggen van het verschil zul len forse bedragen zijn gemoeid. Bovendien is het technisch moei lijk om per l juli al te compense ren. als het zou moeten in de vorm van een extra belastingverlaging. Er zijn daaron al heel zwaarwe gende argumeiten nodig om van de regering ni al zon heksentoer te verlangen. De uitschieter met hel prijscijfer/an april kan worden geneutraliseerl door meevallende prijsstijginger in latere maanden. Het lijkt darom verstandiger de prijsontwikWing nog enige maan den af te wichten. Dit ontslaatde regering niet van de verplichting nu reeds het prijsbe leid groncjg onder de loupe te nemen. H« was bij de afkondiging van de lc>nmaatregel al een psy chologisch fout het prijsbeleid min of neer ongemoeid te laten, ook al vrzekerde het kabinet een en ande maal dat een straffere aanpik waarschijnlijk geen enkel verschilzou hebben gemaakt. Het kabinetvoedde daarmee bewust of onbewtl het gevoelen, dat het uitgereknd weer de lonen alleen zijn. <e er voor moeten op- draaier Trouwis. melding^acties van de vakbevrging hebben de afgelopen maandn op zijn minst een vol doend' aantal bewijzen opgele verd at zich in het prijswereldje wonddijke taferelen afspelen. Al leen c op grond daarvan mag het kabin de indruk niet wekken de prijzf ongemoeid te laten, zeker niet iu de werknemers tijdelijk een «tra veer moeten laten. De bezuinigingsbrief van minister Van der Stee van financien is eigenlijk een smeekbede aan het parlement om het kabinet nog wat loe*lijd te gunnen voor de concrete uitwerking van de eertijds noodza kelijk geachte drie miljard gulden laj extra ombuigingen. Voor het ove rige is het een vaag en hier en daar :lfs versluierend overheidsdocu- ment. dat zijn kracht vooralsnog uitsluitend ontleent aan de hoe veelheid lucht die erin het totaal van de rijksbegroting zit. Waar het aankomt op echte om buigingen. is de brief wat betref de gevolgen eigenlijk alleen maa concreet in enkele details. Zo zu kn toegangsprijzen voor casinc worden verhoogd en zullen de pr poorten duurder worden. Dat z' dan ook nog niet eens bezuinifi- gen, maar juist het tegendeel d.-r- van: lastenverzwaringen. Een echte bezuiniging is eigdijk alleen het besluit om posten oor matriële uitgaven slechts ten dele ope trekken voor prijsstijgingen. W het effect daarvan zal zijn en wke keuzen er dus in feite wor- di gemaakt, blijft in de brief van d minister nog geheel onduide- K ier maanden is het kabinet bezig eweest om tot dit vage resultaat te omen. Het illustreert hoe moei- ijk het is om echt te kiezen waar het gaat om de verdeling van het nationale inkomen: overheidsuit gaven. koopkracht of onderne- mingsfinanciën. Het kabinet heeft de prioriteit wil len geven aan bezuinigingen op overheidsuitgaven. Een zinvolle discussie over deze keuze en over eventuele alternatieven is echter pas mogelijk als het kabinet eerst komt met een volledige uitwer king. Zolang dat niet is gebeurd blijft er twijfel of het kabinet wel een juiste keus heeft gemaakt. Van onze sociaal- iconomische redactie DEN HAAG CD-fractie- leider Lubbers verzezich te gen het plan vantninister Wiegel (binnenland! zaken) om ambtenaren dilaar hun rolledige periodiek verho gingen te gunnen. AO-werk- lemers krijgen hu periodie- sen gehalveerd. Is gevolg Iran de loonmaatgel Formeel geldt de io«maatregel al leen voor het bedrijieven, en niet voor werknemers imienst van de door Hanneke Wijgh AMSTERDAM Studenten van pedagogische academies en opleidingen voor kleuter leidsters voeren volgende week actie voor meer werkge legenheid in het onderwijs. Hun motto is kernachtig: „Wij zijn de kracht waar het onderwijs op wacht". Zij wil len met hun actie druk uitoe fenen op minister Pais, die in juni de onderhandelingen moet voeren voor de begro ting voor 1981. „Als Pais werkelijk het onderwijs wil vernieuwen, moet hij extra ar beidsplaatsen scheppen," zegt Ans Broersen, landelijk contactpersoon voor de Com missie schoolverlaters van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties. Ans Broersen kent de problematiek van dichtbij. In 1979 deed zij eindexa men voor de pedagogische academie. Zij solliciteerde vijfentwintig keer, maar kreeg alle keren nul op het request. „Mensen met ervaring gaan voor. Er zijn zoveel werkloze leer krachten, die al een paar jaar voor de klas hebben gestaan. Het is wel lo gisch dat zij eerder worden be noemd." Ans Broersen is niet de enige school verlater van de lichting 1979, die nog zonder werk is. Van alle leerkrachten en kleuterleidsters, die vorig jaar exa men hebben gedaan, zijn er nog zes duizend mensen werkloos. Het totaal aantal geregistreerde werklozen bij het kleuter- en lager onderwijs was per 1 november 11.748. Voor een baan bij het buitengewoon onderwijs staan nog eens 109 mensen op de wachtlijst. Ans Broersen: „De werkloosheid is in werkelijkheid nog veel groter. Veel afgestudeerden zoeken na de zoveel ste mislukte sollicitatie een baan bui ten het onderwijs of gaan studeren." „Wij willen werk" Het is niet de eerste keer dat school verlaters en studenten van de peda gogische academies en de opleidin gen voor kleuterleidsters aan de bel trekken. Vorig jaar juni en oktober De actieweek voor meer werk gelegenheid in het onderwijs begint op maandag 19 mei met een demonstratieve studiedag. Op alle pedagogische acade mies en opleidingen voor kleu terleidsters zal die dag worden gepraat over de werkloos heidssituatie en de mogelijk heden om het onderwijs kwali tatief te verbeteren. Op 20, 21 en 22 mei gaan de studenten naar de oefenscholen in het kader van de demonstratieve vervanging. Zij zullen die da gen karweitjes opknappen waar de leerkracht normaal niet aan toe komt: zoals extra begeleiding van anderstali gen, het maken van een school krant, het opzoeken van zieke leerlingen, het maken van les materiaal en het aanleggen van een documentatiesysteem. De actieweek wordt afgeslo ten met een landelijke fiets tocht naar het Binnenhof in Den Haag, waar op vrijdag 23 mei aan minister Pais zwart boeken worden aangeboden- Enkele leden van de commissie schoolverlaters. Van links naar rechts: Ruud van Schaik, Dominique van der Burgh, Bert van de Griendt, Connie Steennis, Ans Broersen en Marjo ten Haaf. organiseerde de actiegroep „Wij Wil len Werk" (W3) twee druk bezochte manifestaties in Utrecht. Het werk van de actiegroep is sindsdien over genomen door de commissie school verlaters van de NFO. Ans Broersen: „Het is belangrijk dat de onderwijs bonden de belangen van de studen ten mede in de gaten houden." In de commissie zitten behalve twaalf stu denten ook drie vertegenwoordigers van de Protestants Christelijke On derwijsvakorganisatie, de Katholieke Onderwijs Vereniging en de Algeme ne Bond van Onderwijzend Perso neel. plus twee mensen van de NFO. De prognoses voor de werkgelegen heid in het onderwijs zijn voor de afgestudeerden weinig hoopgevend. Van de nieuwe lichting kleuterleid sters zal slechts veertig procent di- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het adopteren van buitenlandse kinderen wordt strenger geregeld. Dit blijkt uit plannen die staatssecre taris Haars van justitie gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Zij wil hiermee malafide praktijken voorkomen overheid. Maar, zo stelde Lubbers in een CDA-bijeenkomst in Nijkerk, „er is veel aan gelegen het adagium „ge lijke monniken gelijke kappen" strak aan te houden. Daarom is nader over leg geboden teneinde ook voor amb tenaren te komen tot zogenaamde halve periodieken." Wiegel heeft vorige week donderdag afsluitend overleg gevoerd met de bonden van ambtenaren over de loonmaatregel en de 300 miljoen gul den die de salarispost voor overheids personeel moet afstaan in het kader van de drie miljard extra bezuinigin gen voor 1980. Wiegel liet daar door schemeren dat hij de ambtenaren volledige periodieken wil geven. Mevrouw Haars heeft de maatregelen gezocht in de preventieve sfeer Adoptiebemiddeling zal alleen wor den toegestaan aan instellingen die over een vergunning beschikken. Het ministerie geeft dit papier af. wan neer de instelling aan een aantal voorwaarden voldoet Zo zal bij bemiddeling moeten vast staan, dat de afstand van het kind in is gegroeid en een breuk met de lijn die regering en parlement vijf jaar geleden hebben uitgezet Sedert het adopteren van buitenland se kinderen na 1970 sterk toenam, begonnen zich ook steeds meer parti culiere bureaus met bemiddeling be zig te houden. In 1975 werd op aan drang van de Tweede Kamer het bu reau voor interlandelijke adoptie reet een baan vinden. Het percentage leerkrachten, dat in augustus voor de klas staat, is volgens de prognose commissie iets hoger: namelijk 48.7. In de praktijk betekent dat een op de twee afgestudeerden in augustus geen werk heeft. Ans Broersen: „Ik weet nu wat het betekent om werkloos te zijn. Je hebt geen doel meer, waarvoor je werkt. In het begin raakte ik behoorlijk van slag. Je was zo gewend met iets bezig te zijn, ergens voor te studeren." Ans Broersen leeft van een maandelijkse uitkering van ƒ907,70. Als onderwij zeres zou ze haast het dubbele heb ben verdiend. Ans Broersen: „Ik zou ook best voor die 907 gulden aan het werk willen, als dat zou mogen." Kleinere klassen De commissie schoolverlaters van de NFO wil meer werkgelegenheid voor verbetering van het onderwijs. De commissie wal de extra leerkrachten gebruiken voor het verkleinen van de klassen: maximaal vierentwintig voor de laagste klassen en maximaal dertig voor de hogere klassen. De werkloze leerkrachten zouden ook uitstekend ingezet kunnen worden bij het onderwijs aan anderstaligen en aan kinderen in achterstandssitu aties. Op het platteland kunnen met extra leerkrachten de kleine scholen in stand worden gehouden, die an ders moeten worden opgeheven De studenten vrezen tevens kwali teitsverlies in hun opleiding. Vanaf 1 augustus krijgen de leerkrachten, die de studenten begeleiden op de oefen scholen geen vergoeding meer voor de extra tijd, die ze in deze begelei ding steken. De vergoeding houdt op in het kader van de algemene bezuini gingen. Het coachen van aanstaande kleuterleidsters en onderwijzers valt dus niet weg. maar het ontbreken van een financiële prikkel zou mogelijk tot verlies aan kwaliteit kunnen lei den, zo menen de studenten. NFO noemt het billijk dat ook het onderwijs, waar de overheid zelf als werkgever optreedt, van dit geld kan profiteren. De actieweek van 19 tot en met 23 mei betekent voor Ans Broersma het startsein voor verdere demonstraties. „Je moet je niet laten ontmoedigen door de steeds groter wordende werk loosheid. De moed schuilt erin dat je doorgaat, je moet voor beter onder wijs blijven vechten. In een klas met tweeëndertig kinderen heb je toch nergen tijd voor, niet voor projecton derwijs, niet voor individueel werken, niet voor de opvang vananderstalige kinderen, echt nergens voor." het land van herkomst op bonafide» (BIA) opgericht, dat de bemiddelings- wijze is gebeurd. Het komt nogal eens voor dat kinderen van de ouders wor den weggekocht. Instellingen die zich niet aan de voor waarden houden, kunnen hun ver gunning kwijtraken. Het bemiddelen zonder vergunning zal strafbaar wor den gesteld De voorwaarden zullen ook gelden voor Nederlandse ouders die het buitenlandse kind zelf naar ons land halen. Particulieren De plannen van mevrouw Haars bete kenen in feite een aanpassing aan de praktijk zoals die de afgelopen jaren activiteiten seren. zou moeten centrali- Geen geld Deze opzet is maar gedeeltelijk ge lukt. Het bleek dat jaarlijks iets meer dan de helft van het aantal buiten landse kinderen door tussenkomst van dit bureau in ons land werd ge plaatst. De overige plaatsingen verliepen via de particuliere bureaus en de ouders zelf. Gealarmeerd door malafide praktijken die zich hierbij voordeden, drong de Tweede Kamer vorig jaar aan op maatregelen. Het heeft ruim een jaar geduurd voor mevrouw Haars hiermee op de proppen kwam Het argument, dat minister Pais geen geld heeft voor extra arbeidsplaat sen, veegt. Ans Broersen resoluut van tafel. „Een werkloosheidsuitkering kost ook geld. Die wordt nu welis waar betaald door het ministerie van Sociale Zaken, maar uiteindelijk komt het uit dezelfde rijksbegroting. Het is een kwestie van herorganise ren." De commissie schoolverlaters van de NFO vindt bovendien dat het onderwijs best een beroep mag doen op de miljoenen, die zijn uitgetrok ken voor de bestrijding van de werk loosheid in het vrije bedrijfsleven. De Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederland se ex-adjudant Frits Orms kerk is volgens minister De Kong (ontwikkeligssamenwe- king) niet in Suriname gefu silleerd, maar na een verhoor bezweken. Uit rapporten van de Surinaamse regering en van de Nederlandse ambassa de in Suriname blijkt dat Ormskerk de ochtend na een verhoor dood werd aangetrof fen in zijn cel. De Koning liet gisteren weten dat dit voor de Nederlandse regering geen aanleiding is verdere stappen te on dernemen. Een woordvoerder van buitenlandse zaken deelde echter mee dat eerst het sectierapport zal worden afgewacht De Nederlandse ambassadeur in Su riname heeft inmiddels een memo randum van de Nederlandse regering overhandigd aan de Surinaamse pre mier Chin A Sen. Daarin wordt be zorgdheid uitgesproken over het uit blijven „van een evenwichtig samen spel tussen Surinaamse regerng en parlement", de rechtsgang1 en het stagneren van het mechanisme van de ontwikkeligssamenwerking, in casu de commissie ontwikkeligssa menwerking Nederland-Suriname." In het memorandum wordt verder Nederlandse steun toegezegd om Su riname bij te staan „in het overwin nen van de problemen." Het memorandum werd gisteren be sproken tijdens mondeling overleg van de Kamercommissies voor bui tenlandse zaken en ontwikkelingssa menwerking met de betrokken be windslieden. Minister De Koning liet aan de commissies weten dat hij eind juni een bezoek zal brengen aan Suri name. De Tweede Kamer is het in het alge meen eens met de strakkere lijn die de Nederlandse regering nu volgt ten opzichte van Suriname. De voorzitter van de Kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking. het CDA- kamerlid Aarts, zei gisteren na afloop van het beraad met de bewindslieden de bezorgdheid over de rechtsgang en de dreigende uitholling van de parle mentaire democratie in Suriname te delen. Pronk (PvdA) en Waalkens iVVDi lieten zich in soortgelijke be woordingen uit. Geen van de Kamerleden denkt voor lopig aan maatregelen in de sfeer van ontwikkeligshulp aan Suriname Al leen Waalkens zei dat het tot een heroverweging zou moeten komen als blijkt dat de rechtsgang in Suriname met voeten wordt getreden. „De ont wikkelingshulp mag niet als hefboom worden gebruikt." zei hij. „Maar de feitelijke situatie in Suriname kan wel aanleiding zijn om tot een hero verweging van de hulp te besluiten In Suriname blijft het gerucht dat Pronk betrokken was bij een tegen- coup hardnekkig de ronde doen. Bo vendien zou de voormalige Neder landse minier van ontwikkelingssa menwerking zich schuldig hebben ge maakt aan corruptie. In dit verband wordt gewezen op Pronks betrokken heid bij het West-Surinameproject. een ontwikkelingsproject dat groten deels met Nederlands geld is gefinan cierd. OLDEBERKOOP (ANP) De Zwol lenaar J. Brinksma (69) is gisteroch tend in het Friese Oldeberkoop om het leven gekomen, toen hij in zijn auto een hartaanval kreeg en tegen een boom reed. Zijn vrouw ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. et enig leedvermaak zouden ouwen kunnen vaststellen, dat ommige) mannen tegenwoordig ok aan den lijve moeten onder inden wat het is om 'de man van nevrouw' te zijn. Het omgekeer- ie dus van het lot van duizenden vrouwen die door de eeuwen heen als niet meer dan de vrouw van meneer' naar buiten mochten tre den. Mevrouw betekende (en be tekent nog steeds) niet veel en mocht per gratie mee. als versie ring. Sinds koningin Wilhelmina ken nen we hier zo'n omgekeerde si tuatie, waarbij de prinsen Hen drik en Bernhard naast hun vrouw, de koningin, op de tweede plaats stonden, net als nu voor prins Claus het geval is. Alleen hebben de mannen van koningin nen het voordeel, dat voor hen veelal zelfstandige taken zijn weggelegd, waardoor ze dan wel niet op hetzelfde plan. maar in elk geval op niveau kunnen fun geren. Een klein stapje terug zit ten we op ministersniveau, en daar liggen de zaken direct een stuk anders. Voor een ministers- vrouw is doorgaans geen bijzon dere taak weggelegd. Zij mag er vaak bij zijn als haar man een eerste steen legt of een zakenreis maakt, maar dat is dan ook alles. Is de minister zelf een vrouw, dan zie je die man zelden of nooit. Het zal er wel aan liggen, dat de vrouw van een minister gewoon lijk geen baan buitenshuis kan hebben, terwijl de man van de minister gewoon zijn eigen bezig heden heeft. Weer heel anders staat het met de man van de minister-presi dent, een zeldzaam verschijnsel, maar het komt voor. Is de pre mier een man, dan kent iedereen zijn vrouw, want ze treedt nog vaker op de voorgrond dan ko ningen en koninginnen. Een pre mier moet nu eenmaal meer aan de weg timmeren, en als zijn land geen vorst(-in) kent want zo veel zijn daar ook niet meer van is hij al helemaal de belang rijkste persoon. Zijn vrouw is bij bijna alles wat hij in het open baar doet, ontvangt hoge gasten, kortom, iedereen kent haar (een uitzondering als bij voorbeeld mevrouw Brezjnew daargelaten). Andersom hebben we niet veel voorbeelden bij de mand. Niet veel mensen zullen zich herinne ren ooit de man van mevrouw Bandaranaika, voormalig pre mier van Sri Lanka, gezien te hebben en van de man van me vrouw Indira Ghandi, in dezelfde positie maar dan in India, weten we obk niets. Nieuwsgierig zijn de mensen wel naar die mannen. Er is er momen teel een van wie ze graag alles zouden willen weten, maar die haast nooit iets loslaat en zich niet vaak met zijn vrouw ver toont: meneer Thatcher, de man van de Engelse premier Denis Thatcher is net 65 geworden, is zakenman en miljonair, en ont moette na zijn eerste huwelijk met ook een Margaret Marga ret Thatcher op de avond dat ze als lijsttrekker voor de conserva tieven in haar eigen kiesdistrict Hartford in Kent werd gekozen, in 1949. Ooit had hij zelf politieke aspiraties, maar toen hij in het begin van de jaren vijftig niet in het provinciebestuur van Kent gekozen werd. gaf hij ze op. De Engelse kranten vinden het maar niks dat Thatcher geen gastheer wenst te spelen en maar zelden met zijn vrouw in het openbaar verschijnt. Waar hij wèl komt. hij vergezelde Mar garet bij voorbeeld op een ge vaarlijke reis door het roerige Ul ster houdt hij zich bescheiden op de achtergrond. Hij leest niet wat er over hem aan „grappen" gepubliceerd wordt, voelt zich thuis, in Downing Street 10, erg eenzaam, adviseert desgevraagd zijn vrouw in zakelijke kwesties, moet alleen op vakantie en zou het liefst rustig met Margaret in Zo gauw een mens zich bij oplo pende temperaturen lekker gaat voelen, voelt een kameel zich steeds onbehaaglijker. De win tervacht moet er af en daarbij helpt de verzorger (hier in het dierenpark van Amersfoort) het dier een handje, want met zo'n zuiver kameelharen kostuum is het in de zon niet te harden. hun buitenhuisje in Kent in de tuin zitten. Maar dat is allemaal nog niet weggelegd voor Denis Thatcher, zolang zijn vrouw haar politieke ambities er niet aan geeft, en daar ziet het vooralsnog niet naar uit. Wie wordt dit jaar Nederlands goochelkampioen? Dat wordt deze week in Zwolle uitgemaakt, de stad die 750 jaar bestaat en daarom onder meer het na tionaal congres voor de goochel kunst binnen de muren heeft ge haald. Er wordt dus <op donder dag. vrijdag en zaterdag» gegoo cheld met woorden, maar uiter aard ook met daden. Meer dan met woorden denkelijk, want zo'n vierhonderd goochelaars van eigen bodem plus een aantal internationale sterren moeten er aan hun trekken komen. De orga nisator. de Magische Kring Zwol le. heeft de schouwburg Odeon. de Buitensociëteit en het bordes van het Zwolse stadhuis inge schakeld. zodat iedereen, gooche laar of toekijker, van het magisch gebeuren kan meegenieten. Henri Remmers die voor de VOO televisieportretten van bekende Nederlanders maakt, is dik tevre den over zichzelf. In Veronica, het blad van deze omroep, vertelt hij: „Ik kan goed i luisteren Bo vendien: ik ben oprecht geïnte resseerd in de ander. Dat. merkt de gesprekspartner. Ik kan ie mand soms met één trefwoord onthullingen laten doen. Ik kom. en dat heb ik als schrijvend jour nalist al gemerkt, kennelijk ver trouwenwekkend over. En mijn humor schijnt in de smaak te vallen. Kortom: ik heb alles mee om een aardig praatprogramma op te zetten." Al eerder hebben Jim Purol (28> en Mike Papa (30) uit de Ameri kaanse stad Detroit een wereld record gevestigd door in het openbaar 135 sigaretten en 27 si garen tegelijk te roken, althans enigszins rokend in hun mond te houden. Ze hebben nu opnieuw zoiets gedaan: gedurende vijf mi nuten „rookten" ze vierendertig pijpen in alle soorten en maten Het opmerkelijke van de vrien den. beiden musicus, is dat ze gewoonlijk helemaal niet roken Met hun stunts halen ze geld op voor een liefdadig doel Jorge Gonzalez uit Bogota in Co lombia heeft, een tong. Voor de meeste mensen niets bijzonders, voor hem wel. want, de jongen is zonder tong geboren. Dat hij er volgens de buren gek uitziet, heeft daar volgens de artsen alles mee te maken: zijn buitenge woon grote flaporen, puntige kin en afwijkende neus zijn volgens hen het gevolg van het feit dat Jorge nog nooit normaal heeft kunnen eten en in feite sterk on dervoed was. Hij zag er uit als zes. maar was al tien jaar toen zijn ouders drie jaar geleden met hem naar het Lucasziekenhuis in New York gingen. Daar heeft een plastisch chirurg net zo lang geëxperimenteerd, tot hij van spieren uit Jorges nek een tong had gefabriceerd. De jongen heeft nu voor het. eerst van zijn leven een tong in zijn mond. die overigens nog netjes in model gebracht moet worden voor er een poging gedaan kan worden hem er mee te leren praten en eten Sinds er aan zijn uiterlijk gewerkt. wordt is de jongen hard gegroeid en veel opgewekter ge worden Later zal de chirurg ook Jorges oren en neus onder han den nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5