BAAR OF DRAAGBAAR? pogere premies Ui koop woning 'Wantoestanden bij broodbakkerijen' Defensie mag minder uitgeven Staking bij Mobil Oil mag doorgaan Debat in Kamer over tegenvaller prijsstijging Partijtje gesport... SPIERPIJN! ^Maatregelen Brokx 'iegel houdt vast tan opheffing BB owlinghal in as Nederland houdt nog vast aan NAVO-afspraak President in kort geding: Ontslag na kritiek Pensioen van alleenstaande AOW aangetast nietvergeten; bloemen sturen FNV-bond: Wetsovertreding aan de orde van de dag Veel illegale arbeid en onderbetaling 3j."wO£NSDAG 14 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET jon onze sociaal economische redactie DEU HAAG De Tweede houdt vandaag een in- felast debat over de tegenval ler roet de prijsstijging en de 'volgen daarvan voor de lo- L, oe Kamer besloot giste ren hiertoe de ministers Van lardenne (economische za- en) en Albeda (sociale zaken) irê ontbieden. Dat gebeurt op veooek van de Kamerleden n,Iperoa (PvdA) en Bakker ijfcPN)' j(vr Epema wil minister Van Aar- denne bewegen tot een flinke aan scherping van het prijsbeleid. Bakker zal Albeda vragen de loonmaatregel in te trekken nu de prijzen zo tegen vallen. Ook ln de Eerste Kamer kreeg Albe da vragen over de prijsstijging. De Eerste Kamer hield Juist gisteren haar Jaarlijkse debat over de begro ting van sociale zaken. Alle grote fracties willen van de minster weten hoe hij de nadelige gevolgen van de prijstegenvaller denkt op te vangen voor de lagere inkomens tot „mo daal" (32.500 bruto jaarloon). In april stegen de prijzen met 1,1 procent. „Dat is niet niks. Hoe wordt de infla tie ingedamd?", wilde Fransen (CDA) weten. Hij herinnerde aan de belofte van het kabinet om huishoudens met minimumloon niet dit Jaar in koop kracht door de nullijn te laten zak ken. De CDA'er dreigde met een mo tie als de minister geen bevredigend antwoord zou geven, volgende week als het debat wordt afgemaakt. Kloos (PvdA) riep, mede naar aanlei ding van de prijsstijging, minister Albeda op het klimaat met de vakbe weging te verbeteren. Anders komen er in het najaar opnieuw spanningen, aldus de PvdA'er. Van Tets (WD) pleitte voor meer deeltijdbanen als maatregel tegen de werkloosheid. Zorgen maakte hij zich over de kos ten van de VUT (vervroegd stoppen met werken door ouderen). Hij wilde dat het Centraal Planbureau dit eens goed uitrekent. Ons commentaar staat op pagina 5. sta m Van onze parlementsredactie DEN HAAG De premies die een koper van de overheid rijgt wanneer hij een woning koopt zullen worden verhoogd. )at Het aantal duurdere huurwoningen op het bouwprogramma Jen |i worden verdubbeld tot 24.000. Daarnaast zal er extra geld kki schikbaar komen voor het omzetten van niet verkochte Je oopwoningen in huurwoningen. lf fit zijn in vogelvlucht de maatrege- 1(n die staatssecretaris Brokx van lUcshuisvesting heeft aangekondigd neinde de malaise in de woning- iw te lijf te gaan. De maatregelen' len met terugwerkende kracht mWen ingevoerd per 1 januari 1980. er et pakket kost ruwweg honderd üjoen gulden, een bedrag dat volks- lisvesting moet zien te vinden op de ;en begroting. Daartegenover lk aat, dat het ministerie niet voor we iehonderd miljoen, maar voor twee- taatssecretaris wil j Bginnen met aanleg "iiilitair oefenterrein m onze parlementsredactie c feN HAAG Staatssecretaris Van Dii ekelen (defensie) wil een begin ma- acl m met de inrichting van militaire fenterreinen in het Lauwersmeer t dl ibied. Bij de gemeente Ulrum is riejmiddels een aanlegvergunning aan- vraagd. ;HI t B oorspronkelijke plannen van de- isie zijn, na een inspraakronde, op tele punten gewijzigd. De geplan- «chietbanen zullen zodanig aange- ooi gd worden, dat de onveilige zone (p BZich over een deel van de Wadden- sfo e uitstrekt verkleind wordt. Tus- aa: Bn de Eilander-Boog en de Schild- ïoopen zal een vaargeul gegraven orden Dit om tegemoet te komen ■ui an bezwaren vanuit de visserij- en - aterrecreatiewereld. Een andere in- ling van de Kollummerzwaag is ig in studie. Bekeken wordt of de ihietbanen zo aangelegd kunnen orden dat er meer ruimte voor land- iuw overblijft. in onze parlementsredactie JN HAAG Minister Wiegel van nnenlandse zaken houdt vast aan n plan om de BB op te heffen. Dit JJkt uit een brief die hij deze week e" ar de Tweede Kamer zal sturen, p® B en vakbonden hebben ernstige |?1 izwaren geuit tegen het plan, maar ïie ilgens de minister is dit wegens 'tofldgebrek onontkoombaar. bewindsman wil de noodwacht- janisatie opheffen en haar taken iderbrengen bij andere organisa- ïs, in het bijzonder de brandweer e een centrale rol krijgt te spelen in i rampenbestrijding. De gevolgen •or het BB-personeel bij elkaar Jgeveer negenhonderd mensen Uien worden opgevangen door her- JJ* aatsing en omscholing, zo mogelijk us riakbij huis." iSEN (ANP) De bowlinghal „De wlerie" is in de nacht van maan- op dinsdag afgebrand. De brand- :rii eer was het vuur in drie kwartier P' «ester. Alleen het voorhuis kon wor- trtien gespaard. Oorzaak was een sto- irilfng ln het mechanisme dat de omver- o' sworpen kegels weer overeind zet. honderd miljoen hoeft deel te nemen aan de bezuinigingsronde van het ka binet, die in totaal drie miljard moet opleveren. Met deze maatregelen hoopt Brokx te bereiken dat het aantal te bouwen premiekoopwoningen dit jaar niet zakt van 37.000 naar 18.000, maar kan worden gestabiliseerd op 25.000. Met de verdubbeling van het aantal te bouwen duurdere huurwoningen tot 24.000 hoopt Brokx het voorziene aantal gesubsidieerde woningen, dit jaar te kunnen realiseren. Brokx denkt zelfs, zo blijkt uit zijn brief aan de Kamer, dit jaar een bouwprogram ma van honderdduizend woningen te kunnen halen, maar daarbij rekent hij wel op de bouw van 20.000 vrije- sectorwoningen (dure koopwoningen, die geheel door particulieren worden bekostigd). Het oorspronkelijke pro gramma was op 106.000 woningen vastgesteld. Belastingvrij De hogere premie voor een koopwo ning is afhankelijk van het soort huls. Voor het goedkopere type (premie A, stichtingskosten 125.000 gulden) krij gen kandidaat-kopers vijfduizend gulden ineens belastingvrij, plus een jaarlijkse toelage van 2.500 gulden. De duurdere premiekoopwoningen (stichtingskosten vanaf 140.000 gul den) worden behalve van de bestaan de premie, die afhankelijk is van het inkomen voorzien van een extra tege moetkoming in de kosten van de 1000 gulden per jaar. Met deze maatrege len wordt uitvoering gegeven aan een motie van CDA-Kamerlid Van Dijk. Het extra aantal duurdere huurwo ningen (vijf- tot zevenhonderd gulden huur) zal door woningbouwverenigin gen moeten worden gebouwd en geëxploiteerd, met geld van particu liere beleggers. De extra kosten van die leningen zullen door het rijk wor den weggesubsidieerd. Deze huurwo ningen waren aanvankelijk bedoeld als woningwetwoning, maar vallen voor financiering van het rijk te duur uit. De woningbouwverenigingen krijgen voorts de mogelijkheid om omstreeks vijfduizend woningen, die nu niet kunnen worden verkocht, aan te kopen om ze eveneens als duurdere huurwoning te exploiteren. De genomen maatregelen liggen in de lijn met wensen, zoals die eerder door de regeringspartijen CDA en WD zijn geuit. De PvdA ziet er niets in en wil dat het geld, dat nu voor de stimu lering van koopwoningen wordt ge bruikt, wordt aangewend om extra woningwetwoningen (de eenvoudig ste huurwoningen) te bouwen. Daar naast meent de PvdA, zo liet Kamer lid Van Dam gisteren weten, dat de maatregelen niet effectief zullen zijn, omdat via de extra premies slechts een deel van elk procent rentestijging wordt weggesubsidieerd, terwijl de rentestand drie procent hoger is dan voor het instorten van de koopwonin- genmarkt. Zoals bekend zijn de hoge rentevoet en de onzekere economische ver wachtingen, oorzaken voor de malai se in de bouw. Brokx verwacht in zijn brief aan de Kamer dat de rente zal gaan dalen, hetgeen, naast zijn maat regelen, een stimulerend effect zal hebben op de woningbouw. De president van Roeanda, generaal-majoor Juvenal Habyarimana is gisteren voor een driedaags bezoek in ons land gearriveerd. Premier Van Agt ontving de president 's middags op het Catshuis. De komende dagen zal de heer Habyarimana ook besprekingen voeren met de ministers Van der Klaauw en De Koning. N SIERAAD IS DE MOOISTE MANIEROM GOUD TE BEZITTEN KIJK BIJ DE JUWELIER WATGOUD VOOR UDOETCÊ) door Ferry Mingelen BRUSSEL Minister Scholten mag dit jaar 155 miljoen gulden minder uitgeven voor defensie dan op zijn begroting staat. Hij zal hiertoe bestellingen van groot defensiematerieel naar volgend jaar uit moeten stellen, ofwel de betaling van al reeds gekocht materieel over een langere periode moeten uitstrijken. Deze „temporisering" van de defensieuitgaven, waartoe het kabi net vrijdag besloot in verband met de grote financiële problemen van de rijksoverheid, tast als zodanig de de fensiebegroting nog niet aan. Offici eel houdt Nederland nu voor 1980 vast aan de NAVO-afspraak dat het defensiebudget jaarlijks met een klei ne drie procent werkelijk wordt ver hoogd. Minister Scholten heeft dit zijn collega-ministers van defensie van de NAVO-defensieplannencom- missie gisteren ook zo meegedeeld. Een hoge Amerikaanse functionaris toonde zich daar zeer positief over. „De Nederlanders zullen niet bezuini gen en dat betekent dat ze hun bud get (van rond tien miljard gulden) wezenlijk zullen verhogen" zei hij. Van Amerikaanse zijde is de afgelo pen weken sterke druk op de Europe se NAVO-bondgenoten uitgeoefend ternationaie spanning, vast te hou den aan de drie procent afspraak. Heel wat slechter AMSTERDAM (ANP) De stakende werknemers van Mobil arusseTmerten^at hit fSdcrialdse Oil in Amsterdam mogen hun actie voortzetten. Voorwaarde kabinetsbesluit over de defensiebe is wel dat de poortblokkade wordt opgeheven, zodat werkwil- zuiniging heel wat slechter had kun- lig personeel het fabrieksterrein kan betreden. Gebeurt dit met, dan moet de mdustnebond FNV een dwangsom betalen hjk een werkelijke defensiebezuini ging wilde van 250 tot driehonderd miljoen. Scholten heeft zich daar steeds heftig tegen verzet in verband met de dreigende internationale situ atie (Afghanistan en Iran) en gezien de geldende drie procent NAVO-af- sloten dat Nederland in de nabije toekomst toch nog meer geld aan defensie gaat uitgeven om te voldoen aan Amerikaanse verlangens bepaal de langere termijnplannen voor de verbetering van de Europese defensie sneller tot uitvoering te brengen. Amerika vindt dat Europa maatrege len moet nemen nu de Amerikaanse militaire aandacht veel meer ver schuift naar zuid-west-Azië. Hiertoe moeten bestaande plannen voor onder meer omvangrijkere Europese reservetroepen, meer oorlogsvoorra- den, meer transportmiddelen en bete re bescherming voor chemische en elektronische oorlogsvoering ver sneld worden. Minister Scholten kondigde op deze punten ook Nederlandse maatregelen aan die in de planning zaten. De Amerikanen willen bereiken dat de langere termijnplannen die tussen tien en vijftien jaar verwerkelijkt torn, in verband met de groeiende in-zouden worden nu binnen drie tot vijf van één miljoen gulden per dag. Dit heeft president van de rechtbank quénties van een vijf-ploegensysteem in Amsterdam mr. W. J. Borgerhoff afdoende te bestuderen, zodat zij zich Mulder gisteren bij vonnis in kort niet langer aan een principe-besluit geding bepaald. De directie van Mo- hierover kan onttrekken. Ook het bil Oil, die het kort geding tegen de door de directie aangevoerde argu- Industriebond FNV had aangespan- ment dat inwilliging van de eis strij- nen, had om een verbod van de sta- dig is met de loonwet (arbeidstijdver- king gevraagd omdat de actie als korting komt immers op hetzelfde onrechtmatig werd beschouwd. Deze neer als loonsverhoging), houdt vol eis is echter door de president afge- gens de president geen steek, omdat wezen. Bij de raffinaderij in het Am- de FNV de vijf-ploegendienst pas sterdamse westelijk havengebied eind 1983 wil invoeren, heeft het gros van het produktieper- soneel (90 van de 130 man) op 23 april het werk neergelegd omdat er met de directie niet te praten viel over de invoering van een vijf-ploegendienst. Bij Mobil Oil werken in totaal 220 mensen. Volgens de president hefft de Mobil- directie in de afgelopen jaren ruim schoots gelegenheid gehad de conse- jaar rond zijn. Dat kost ofwel extra geld ofwel andere plannen moeten naar achteren worden geschoven. De Amerikanen laten die keus voorlopig open, maar van Europese zijde is dui delijk gemaakt dat men niets voelt voor weer extra defensie-uitgaven Toch noemde de hoge functionaris de reactie van Europese zijde op de Amerikaanse voorstellen tot versnel ling van de plannen „zeer bemoedi gend". Fregatten In de speciale zitting van de ministers van defensie en buitenlandse zaken morgen in Brussel zullen beslissingen spraak. Hoe lang Nederland aan die" over deze plannen worden genomen. AMSTERDAM Het aanvangssala ris van hoogleraren aan de universi- spanningen teit moet omlaag, dit is de mening 155 miljoen. Verder moet het afspraak zal kunnen blijven voldoen is nu echter zeer de vraag. De minis ter van financiën heeft een werkelijke bezuiniging van die 155 miljoen hard nodig. Dat probleem zal bij de begro ting van 1981 moeten worden uitge vochten. Voordien is het mogelijk dat defensie toch nog meer voor dit jaar al moet inleveren. Het kabinet heeft namelijk in ver band met de huidige internationale „vooralsnog" volstaan Onderdeel daarvan is ook de hulp die de NAVO wil bieden aan de zwakke bondgenoten Turkije en Portugal. Nederland zal Turkije helpen door de levering op zachte voorwaarden van AMX-tanks en Starfighters die voor onze eigen krijgsmacht te oud zijn geworden. Verder wil Nederland aan Portugal drie nieuwe standaardfre gatten leveren, waarvan als het door gaat één in Nederland zelf moet wor- van de universiteitsraad van de Uni versiteit van Amsterdam. Deze uit spraak werd tijdens de begrotingsbe handeling voor 1980 gedaan. ADVERTENTIE Er zijn allerlei manieren om spierpijn op te lopen. Dat is zö gebeurd. Gelukkig is er ook een voortreffelijke manier om er snel weer vanaf te komen. Inwrijven met Algesal maakt de spieren los en soepel. Algesal brandt niet op de huid, geeft geen pijn doet. vlekken en heeft gelukkig een heel aange naam parfum. Zorg dat u altijd een tube in huis hebt. Algesal is uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiks voorschriften. Algesal als bewegen kabinet nog beslissen hoe nu precies het verschil tussen dat bedrag en de aanvankelijk gevraagde 250 tot drie honderd miljoen moet worden opge vangen. Op de vraag of het kabinet eigenlijk niet alle problemen naar volgend jaar heeft verschoven en daardoor de positie voor defensie vol gend jaar heel moeilijk wordt zei mi nister Scholten: „U benadrukt de zaak te veel van de zwarte kant. U kunt beter zeggen dat de defensiebe groting voor 1980 in ieder geval niet is aangetast". Een hoge NAVO-functio- naris in het gezelschap van de minis ter wees erop dat die 155 miljoen „me geweldig is meegevallen. De minister van defensie is er aardig uitge komen". Verlangens VS Gegeven die Nederlandse financiële problemen wordt in Den Haag uitge- RENKUM (ANP) De korps leiding van de politie in het Gelderse Renkum heeft een hoofdagent ontslag aangezegd, vanwege diens kritiek op het optreden de laatste tijd van de Mobiele Eenheid in ons land. De betrokken hoofdagent, Jan de Goede (25), schreef naar aanleiding van het optreden van de M.E in de Vondelstraat in Amsterdam en bij de kern centrale in Borssele een kriti sche ingezonden brief naar een regionale krant. den gebouwd. Omdat andere NAVO- landen hieraan moeten mee betalen wordt hierover binnenkort een beslis sing binnen de NAVO genomen. De levering van deze marine-fregat ten aan Portugal is belangrijk nu een deel van de Amerikaanse Middel landse Zeevloot naar de Indische Oceaan is gedirigeerd. Het is overi gens niet de bedoeling dat Neder landse marine-schepen dit gat in de Middellandse Zee gaan opvullen. Mi nister Scholten zei daarvoor geen plannen te hebben. Nederland is daar ook niet om gevraagd. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Veel alleenstaande AO- W'ers. die naast hun AOW-uitkering een klein aanvullend pensioentje ont vangen blijken als gevolg van een wijziging in de loonbelasting weinig of niets meer van dat pensioentje over te houden. Wanneer het aanvul lend pensioen tussen 7,27 en 14,05 gulden per maand ligt, houden deze AOW'ers netto zelfs minder over dan mensen die alleen AOW hebben. Het Centraal Orgaan Samenwerken- den Bonden van Ouderen (COSBO) is dit op het spoor gekomen, nadat deze organisatie van veel leden te horen had gekregen dat er in tegenstelling tot voorafgaande jaren loonbelasting moest worden betaald over de va kantie-uitkering. AOW'ers met een inkomen in 1979 van meer dan 12.800 gulden moe ten dit jaar 18 procent belasting beta len over hun vakantie-uitkering. Aan gezien de bruto AOW-uitkering voor alleenstaanden vorig jaar 11.912,76 was, valt iedereen die naast de AOW 7,27 gulden of meer per maand ont ving dus al in dit belastingtarief. Dat betekent dat zij 136,18 gulden belas ting moeten betalen over de vakan tie-uitkering van 756,53 gulden, aan zienlijk meer dus dan de extra inkom sten die daar de ooizaak van zijn. Volgens de COSBO komt het juist bij uitkeringen op grond van geplakte rentezegels nog al eens voor dat oude ren bedragen ontvangen tussen de 7,27 en 14,05 per maand. De ouderen-organisatie zal Kamerle den verzoeken vragen over deze kwestie te stellen aan de staatssecre taris van financiën. De organisatie wijst er op dat de ruimte voor aanvul lend pensioen vorig jaar veel groter was. De huidige situatie wordt onaan vaardbaar genoemd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Volgens de Voedingsbond FNV is er in het bakkerijwezen (twintigduizend man) sprake van wantoestanden. Wetsovertreding is er aan de orde van de dag. In veel bedrijven is sprake van onderbetaling en illegale arbeid. Veel bakkers moeten twee keer zoveel nachturen maken als mag. Werkweken van meer dan vijf tig komen, aldus de FNV- bond, ondanks alle CAO-be- palingen, nog steeds veelvul dig voor. Bakkerijen waar men zich wel aan de regels houdt, worden door de oneer lijke concurrentie in het nauw gedreven en vaak gedwongen om „in de jungle" mee te gaan doen. Dat signaleert de voedings bond in het dinsdag gepresen teerde ontwerp-actieprogram- ma voor de bakkerijen. In het actieprogramma, getiteld „De donkere dagen en nachten van de bakkerij" wordt onder meer bepleit de nog veel voor komende nachtarbeid op een enkele uitzondering na uit te bannen. Regel moet worden dat de bakker op zijn vroegst om vijf uur 's ochtens aan het bakken slaat. Dan heeft het publiek zijn verse brood nog op tijd, aldus de Voedings bond FNV. Waar nachtdienst onvermijdelijk is, moet dat in ploegendiensten gebeuren Momenteel kent het bakkerij - bedrijf alleen nog twee- of drieploegendiensten, maar dat moeten vierploegendien- sten worden. Beheersing Voorwaarde voor gezonde bakkerijen is ook een daad werkelijke beheersing van de produktie. De vrijheid van de ondernemingen om te produ ceren zoveel ze willen, moet aan banden worden gelegd. Bakkerijen die die produktie- regels aan hun laars lappen, zouden daarvoor moeten wor den gestraft met bij voorbeeld forse boeten. Die betere capa- citeitsbeheersing en de con trole daarop zouden in han den moeten komen van een centraal bestuursapparaat van werkgevers met vergaan de bevoegdheden, aldus de bond. Het probleem in het bakkerij wezen is dat de lage prijs van het brood aan de ene kant van de bedrijven een hoge produk tie verlangt om toch aan het noodzakelijke rendement te komen. Anderzijds echter eet de bevolking niet meer brood. Integendeel, het broodver- bruik per hoofd van de bevol king loopt jaarlijks terug en de bevolkingsgroei is onvol doende om dat op te vangen. Gevolg van een en ander is een grote concurrentie, waar bij veel bedrijven zich alleen dankzij lage lonen en perma nente nachtarbeid staande kunnen houden. Minimumprijs De voedingsbond FNV neemt ook stelling tegen de plannen van de regering om de mini mum-broodprijs te verlagen. Die minimum-prijs, die be doeld is om de kleine onderne mingen tegen de concurrentie van supermarkten en dergelij ke te beschermen, moet op zijn huidige niveau gehand haafd blijven. Anders wordt vooral de bezorging de dupe. De broodbezorging is de afge lopen jaren toch al belangrijk minder geworden. Momenteel wordt nog tussen de twintig en 25 procent van het brood aan huis bezorgd. Zeker 2500 man verdienen hun brood nog als broodbezorger. Hun werk gelegenheid is gebaat bij een zo hoog mogelijke minimum prijs, aldus de Voedingsbond FNV. „U moet even buiten blijven met de auto, pap, want we zijn nog niet klaar met de vergadering."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3