kleine krant Arbeidsplaatsen belonen Trouw de Dood van de honger Als u een bouwproject had en u had behoefte aan een betrouwbare partner, metwie zou u dan gaan praten? X L Van der Klaauw: geen verder contact met PLO Vluchtelingen in Somalië Die vervelende maandag Staking Milieudictee LH Gehandicapt I'm English lO DINSDAG 13 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET =2# De kleine krant Mede werkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Johan ten Hove Pita Jansen Peter van Lakerveld Brieven naar Trouw. postbus 859. 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggevers MOGADISJOE Bij het vluchtelingenkamp El Wak, in het zuidwesten van Somalië, een droog land in Afrika, komen vijftig vluchtelingen aan. Er is maar een man bij en die ziet er al oud uit. Verder zijn er ongeveer tien vrouwen. De anderen zijn allemaal kleine kinderen. De vluchtelingen zijn moe en hebben honger. Ze hebben een paar weken in de bran dende zon gelopen door een dor en stoffig land en ze heb ben veel te weinig te eten gehad. De meeste kinderen zijn ziek en worden door hun moeders op de rug gedragen. Ze komen uit Ethiopië, uit het gebied van de Ogaden en ze zijn gevlucht omdat er daar een oorlog aan de gang is. De vaders en de oudere broers van de kinderen zijn achtergebleven. Om mee te vechten in de oorlog en om te proberen in de Ogaden water en voedsel te vinden voor hun vee. Nomaden Veel van de mensen in de Ogaden zijn nomaden, zij zwerven met grote kudden koeien, kamelen, schapen en geiten door het land, op zoek naar nieuwe weidegronden en waterputten. Maar dat wordt Centenrage Gistermorgen om een uur of negen stonden zeker vierhonderd mensen in de rij voor één loket op het Amsterdamse hoofdpost kantoor. Daar werden cen ten van het jaartal 1980 uit gegeven. Mondjesmaat, per persoon kon je hooguit vijf centen krijgen. Bij muntenhandelaars schijnt zelfs al eens een tientje voor een cent van 1980 te zijn geboden. Waar om al die belangstelling? In de eerste plaats omdat de cent geleidelijk aan ver dwijnt. Bij het wisselgeld in de winkel zie je bijna geen centen meer. Ze zijn voor verzamelaars dus moeilijk te krijgen. Maar er zijn meer redenen waarom speciaal de cent van 1980 veel gevraagd is. Dit jaar is het laatste waar in koningin Juliana op de munten staat afgebeeld. Bovendien ziet de kant waar „1 cent" staat er iets anders uit dan andere ja ren. Links van het woord cent zie je met een ver grootglas een haantje, dat is het teken van de munt meester, de baas van de werkplaats waar de mun ten geslagen worden. Mun ten van 1980 hebben vlak onder het haantje nog een sterretje omdat er tijdelijk geen muntmeester is. De oude is met pensioen ge gaan. een nieuwe is nog niet benoemd. steeds moeilijker omdat er in de Ogaden grote droogte heerst. Duizenden koeien en kamelen zijn al gestorven en de mensen en het vee kunnen niet bij de rivieren en de wa terputten komen omdat er oorlog is. Meer dan een mil joen vrouwen en kinderen zijn al weggevlucht. Ze gaan naar Somalië en komen daar terecht in vluchtelingenkam pen. Maar Somalië is een arm land en ook daar heeft het al tijden niet geregend. In de kampen is ook niet genoeg te eten. Er zijn bijna geen artsen om voor de zieken te zorgen en verder zijn er ook te weinig medicijnen. Veel vluchtelingen, en vooral veel kinderen zijn al gestor ven. Als er niet gauw hulp komt zullen er binnenkort nog veel meer van honger omkomen. Maandagen zijn verve lend, omdat iedere maan dag hetzelfde is als de vo rige. Dit vindt het grootste gedeelte van de driedui zend ondervraagde Engel se schoolkinderen tussen de vijf en elf. De kinderen vinden de lagere school vervelend en saai. De on derwijzers praten te veel en zeggen precies wat er moet gebeuren Veel liever denken de kinderen voor zich zelf. De grootste hekel hebben ze daarom aan taal, om dat dan alleen uit boekjes toordt gewerkt. Aan het leukste onderdeel van de taal, het opstel, wordt veel te weinig tijd besteed. De kinderen schrijven graag verhalen omdat ze hun ei gen fantasie kunnen laten werken. Rekenen vinden zij over het algemeen veel leuker. „Rekenen is be langrijk voor later, daar om is het fijn om te doen". Toch gaat hun voorkeur uit naar de „doe-vakken, zoals aardrijkskunde, ge schiedenis, natuur en wis kunde, koken, enz. Na tuur- en wiskunde is het meest geliefd maar dan moeten er wel onderzoe ken worden gedaan. Als je het zelf ziet of doet leer je het veel sneller, zeggen ze. Populair op de Engelse lagere scholen zijn spel letjes en gymnastiek. Boos zijn de meisjes over het feit dat zij niet mogen voetballen. Gelukkig mo gen zowel jongens als meisjes muziekinstrumen ten bespelen, wat ze veel fijner vinden als te moe ten zingen De resultaten van dit onderzoek zijn be langrijk voor het onder wijzend personeel. Het is bekend: kinderen die graag op school zitten, le ren beter. Op maandag, maar ook op de andere dagen in de week. „Wij willen weer naar school" staat op het bord te lezen wat dit Zweedse jongetje omhoog houdt. Zijn school is door een staking al twee weken dicht. Zijn wens is uitge komen. Vandaag kan hij weer naar school. Zijn on derwijzer krijgt 7,3 pro cent meer salaris en komt daarom weer. Waarom gaan dictees altijd over winterkoninkjes en dreumesen? Je zou toch ook dictees kunnen maken van zinnen die je dagelijks in de krant kunt lezen? Bij voor beeld: Niespoeder waarin dianisi- dine zit is levensgevaarlijk. Het zout van de Franse kalimijnen komt bij Lobith ons land binnen. Er zit tolueen en benzeen in de grond onder de school. Koop geen speelgoedpop petjes die cadmium afgeven. Hoeveel decibel lawaai maakt jullie auto? Als je in het handenarbeid- lokaal emailleert, moet je op passen voor giftige lood- wolken. Tjvn, 1Qc. urude ven/en. mosJuan- delde de asvmt AuJkJvond. Zon, 2 HzA unrviensharivnftje. (/C/i^cuyMe de AZbone. dJtturrve^tn op e&n. /CtaxxA jfOEk dE ij EN VERSClfill Xóti 1 Oe. /kZAJi/XAyru^ciAjeri^A i/et- pruyejcldjL sCeta/zJUbn, ure JutA tviond- usaAtn, Zon, zLïoruiA- je imxwi dm njuxAAxrnesiJsorrvrTien, JALUA STOOP. -X 1 „Hallo, Ik heet Tom. Ik ben een Engelse jongen. Ik ben tien jaar oud. Ik heb een hond gekregen." Dat zegt het jon getje op het plaatje. Hij zegt het niet in het Nederlands, maar in het Engels. Tom speelt een rol in de Engelse les, die straks over de radio wordt uitgezonden. De les is bestemd voor de leerlingen in de vierde klas van de lagere school. De Engelse les werd eerder uitgezonden over de Zweedse radio. Het is een groot succes. Meer ''dan een half miljoen Zweedse kinde ren spreken nu reeds een mondje Engels. Leuk voor later. I Een 68-jarige mevrouw uit Frankfort ging op vakantie naar Griekenland. Op de plaats van bestemming aangekomen ont dekte ze tot haar schrik dat er ook geeste lijk en lichamelijk gehandicapten in haar hotel logeerden. De lol was er af voor die Duitse mevrouw. Na haar „bedorven" va kantie stapte ze naar de rechter en die gaf haar gelijk: als „normale" vakantieganger hoef je het niet te pikken dat er allemaal gehandicapten bij jou in de bus of in het hotel worden ondergebracht. Er ging een storm van protest op onder de Duitse gehandicapten. Tweeduizend de monstranten trokken vorige week naar Frankfort om de rechter duidelijk te ma ken, dat zij net als ieder ander recht hadden op een gewone vakantie. Vorig jaar stonden er ook in Nederland berichten in de krant over mensen die moeilijk deden als er gehandicapten mee op reis gingen. Lichamelijk gehandicap ten worden meestal wel geaccepteerd (al vinden mensen het wel eens lastig steeds op die rolstoel te moeten wachten), maar geestelijk gehandicapten ondervinden va ker problemen. Een klachtencommissie van de reisbureaus besliste zelfs, dat van tevoren bekend moest zijn of er geestelijk gehandicapten meegingen. Mensen die daar geen zin in hadden konden dan een andere reis boeken. Dat is natuurlijk van de gekke. Gehandi capten worden al veel te vaak weggestopt in aparte tehuizen. Stel je voor, straks krijgen we nog bussen alleen voor „nor malen", „niet voor kleurlingen" of „tot 65 jaar". DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft momenteel geen plannen voor het aangaan van verdere contacten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Volgens de bewindsman zijn de standpunten over en weer voldoende duidelijk tot uitdrukking gebracht. De minister zei dat gisteren in een gesprek met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in ons land. De gesprekspartners van de minister spraken hun ongerustheid uit over het „onduidelijke beleid" van de Ne derlandse regering ten aanzien van fle PLO. Aanleiding tot het gesprek $vas een interview met Van der ~Tlaauw in „Trouw". p De Nederlandse regering, zo heeft de bewindsman gisteren gezegd, be perkt zich tot het onderhouden van feitelijke contacten met de PLO. „Dit houdt in," aldus buitenlandse zaken, „dat geen contacten zullen plaatsvin den van Nederlandse bewindslieden met PLO-vertegenwoordigers, noch dat de laatsten op het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen worden." Het wrak van de personenauto, die gisterochtend op de Amsterdamse Basisweg frontaal in botsing kwam met een vrachtauto, die geen voorrang verleende. De bestuurder, de 54-jarige J. Goeree uit Amsterdam kwam bij de aanrijding om het leven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een meerder heid in de Sociaal Economi sche Raad (SER) is voorstan der van een speciale „belo ning" voor investeerders, die nieuwe arbeidsplaatsen scheppen. De meerderheid (vakbeweging plus onafhan kelijke deskundigen) zegt „ja" tegen een speciale ar beidsplaatsentoeslag in de wet investeringsrekening (WIR). De werkgevers zijn tegen, zo blijkt uit een ontwerp-advies waarover de vol tallige SER zich later deze maand buigt. Een aantal onafhankelijke des kundigen geeft de voorkeur aan een experimentele toeslag. De vakbeweging vertrouwt er op, dat de speciale toeslag daadwerkelijk leidt tot extra werkgelegenheid. Het effect moet echter niet overschat worden. Bovendien, waarschuwt de vakbeweging, is het zaak dat de con trole goed geregeld wordt. Als de toe slag wordt verleend moet de eis wor den gesteld, dat te scheppen arbeids plaatsen ook werkelijk met personeel bezet zijn. Blijkt dat later niet het geval, dan zou de ondernemer de ont vangen premie moeten terugbetalen. De werkgevers verzetten zich tl de speciale WIR-toeslag, niet in laatste plaats omdat de basispn (een vast percentage voor elke In tering) verlaagd zal worden. De gevers willen de WIR zo „glob mogelijk houden, met zo min n lijk aparte toeslagen. De arbeidsplaatsentoeslag per ject, zoals minister Van Aardt (economische zaken) heeft va steld, heeft niet alleen in de S maar ook in de Tweede Kamer b dracht gezaaid. De WD is falie) tegen: CDA en PvdA staan daan gen sympathiek tegenover de toet Wel bestaat er ook bij deze part twijfel aan de doelmatigheid juist deze premie. Met FGH-Vastgoed bijvoorbeeld. FGH-Vastgoed is gespecialiseerd in de ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed. Wij ontwikkelen zelf projecten van formaat. Bouwen, verkopen of beheren,en zijn met name actief op het gebied van commercieel onroerend goed, woningbouw en recreatie. Wij hebben op dit moment o.a. bedrijfs panden onder handen,kantoren, bungalows, eengezinswoningen,appartementen en zelfs een compleet recreatiedorp. Vaak worden de projecten in samenwerking met een ander uitgevoerd, zodat beide partijen elkaar goed kunnen aanvullen. En de directe verbondenheid van FGH-Vastgoed met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank houdt ruime financierings mogelijkheden in. Als u geïnteresseerd bent in overleg valt een afspraak gemakkelijk te maken. Kort over de FGH-hypotheek. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil, dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH;hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over de FGH-pandbrief. Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig.Goed rendement,korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. wtcsr/wk.{F B .Jr.W - FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor: Amsterdam.Herengracht 433,(020 - 221272). KANTOREN: Amsterdam. Herengracht 468.(020 262515» Arnhem.Zijpendaalseweg 59, (085 - 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11.(040 - 446855» Enschede, M.H.Tromplaan 12.(053 - 312^ Den Haag. Lange Vijverberg 9. (070-605900) Groningen.Ubbo Emmiussingel 75,(050-183183) Rotterdam, WVstblaak 67. (010-115550» Utrecht.Gildenkwartier 43.(030- 310344) FGH-VASTGOED. Amsterdam. Herengracht 468, (020 - 262515'

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8