Britse regering eist vertrek vier Libiërs Proces Sjtsjaranski was een aanfluiting Pronk: nooit van Ormskerk gehoord kan Schmidt lelijk opbreken ubaanse aanval )p patrouilleboot Eurogroep: meer voor verdediging Ceolat Tripoli haalt bezem door ambassades Braziliaanse stakers weer aan het werk avana biedt Bahama's excuses aan Opnieuw grote stroom Cubanen naar Florida Suriname beschuldigt oud-minister "Luchtalarm" in uw maag? Vlierbessengenever ontdekt gSDAG 13 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S LONDEN (Reuter, AP, AFP) De Libische leider kolonel Khaddaffi heeft gisteren weer een jntal ambassades omgezet in zogeheten Volksbureaus. De Britse regering heeft het vertrek gist van vier medewerkers van het Volksbureau in Londen. Al eerder eisten de VS het fftiek van Libische vertegenwoordigers. het Lagerhuis maakte onderminis- j van buitenlandse zaken Douglas ■rd bekend dat de activiteiten van vier niet te verenigen zijn met hun octie De Libische autoriteiten heb- n ingestemd met het vertrek, aldus jrd. De Britse regering maakt zich enige tijd zorgen over verklaringen acties van Libië, die er op neer pen dat in Groot-Brittannië wo nde Libiërs worden geïntimideerd. uitwijzing volgt op de moord op ee Libiërs vorige maand in Londen. afgelopen weekeinde werden Li te in Bonn en Rome doodgescho- i Khaddaffi heeft onlangs ge- eigd alle in het buitenland wonen tegenstanders van zijn bewind te Hen doden. i onderminister zei dat het het Brit- doel is „goede betrekkingen te lerhouden met Libië. Maar het las- vallen van Libiërs die hun land Heten en nu in Engeland wonen, et ophouden. De Libische regering ft ons laten weten dat zij haar [rekkingen met ons wenst te verbe en en nauwer met ons wil samen- rken, vooral op handels- en econo- sch gebied.'' Hurd zei dat er geen rijsmatertaal is dat de uitgewezen dêrs rechtstreeks betrokken zijn peest bij de moord op hun landge- ten. „Maar wij wensen niet dat nden een slagveld wordt voor Libi- ie dissidenten." aldus de Britse re- ring. VS wezen het afgelopen weekein- vier Libische functionarissen uit er door president Carter van wa- beschuldigd potentiële moorde- ars te zijn. Volgens Amerika heb- zij deelgenomen aan een cam pagne tot intimidatie van tegenstan ders van Khaddaffi. Libische studenten hebben met in stemming van Khaddaffi de verte genwoordigingen in Ankara (Tur kije), Wenen (Oostenrijk), Bern (Zwit serland), Praag (Tsjechoslowakije), Belgrado (Joegoslavië) en Dacca (Bangladesj) veranderd in Volksbu- SAO PAULO (Reuter. AFP) De Braziliaanse metaalarbeiders zijn gis teren na een zes weken durende sta king weer aan het werk gegaan. Aan de eisen van de stakers is volgens een regeringswoordvoerder niet tegemoet gekomen. De stakers zijn nu van plan hun strijd „op een andere wijze voort te zetten." De metaalarbeiders ver langden een loonsverhoging van vijf tien procent en de zekerheid dat ze niet op staande voet ontslagen kon den worden. De staking was de lang ste sedert de militairen in Brazilië aan de macht kwamen in 1964. Ongeveer zeventig procent van de auto's die per jaar in Brazilië wordt geproduceerd werd vervaardigd in Sao Paulo waar de staking plaats had. Volgens de Braziliaanse regering heeft de automobielindustrie door de staking een verlies geleden van onge veer 800 miljoen gulden. /18SAU (Reuter, AP, AFP) In de wateren rondom de lama's heeft zich gisteren merkwaardig incident orgedaan. Cubaanse Mig- aaljagers vielen een pa- lullleboot van deze eilan- ngroep in de Caribische Zee n, in de mening dat het een Iratenschip" was. De Cu- anse regering heeft later n excuses aangeboden. ir bemanningsleden van de pa- ullleboot zijn om het leven geko- Zij werden volgens premier idling van de Bahama's met mi- llleurvuur beschoten, nadat ze het andende vaartuig hadden verlaten, dreigende taal gesproken te heb- aanvaardde premier Pindling la- op de dag de verklaring van Hava- De luchtaanval werd eerst een rede daad van agressie" genoemd. patrouilleboot had in de territori- wateren van de Bahama's Cu- inse vissers gearresteerd, die daar n netten hadden uitgeslagen. Vol os premier Pindling zijn tien vis- s opgebracht naar de Bahama's, (idling dacht aanvankelijk dat de ibaanse actie een poging was om de banen uit de handen van de autori ten van de Bahama's te redden. Bahama's kregen in 1973 van oot-Brtttannië de onafhankelijk- d en zijn lid van het Britse Geme- >est. Londen reageerde scherp na Cubaanse aanval en verklaarde een Brits fregat in de nabijheid ft en dat de Britten zonodig de lama's bijstand zullen verlenen, i er een crisis uit het incident zou staan dan zijn er voldoende Ame- aanse oorlogsschepen in de buurt te hulp te schieten, aldus de woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. De Vere nigde Staten veroordeelden de Cu baanse actie eveneens. Woordvoerder Tom Reston van buitenlandse zaken verklaarde: „De gebeurtenis lijkt een grove schending van de internationa le wetten te zijn geweest, en daarom veroordelen de VS dit." De patrouilleboot, met de naam Flamingo, was zelf ook uitgerust met afweergeschut. Daar werd echter geen gebruik van gemaakt. De twee Cubaanse MIG's waren uitgevlogen, aldus radio Havana, nadat een van de twee Cubaanse vissersbootjes had ge meld dat ze door een piratenschip werden aangevallen. reaus en volgens onbevestigde be richten zou ook onder diplomaten in andere Oosteuropese landen „de stem des volks" de dienst uitmaken. Het Libische persbureau Jana meld de gisteren dat Libiërs in het buiten land waren begonnen met het overne men van hun ambassades in ant woord op een oproep van Khaddaffi tot het volk zichzelf te besturen. Vo rig jaar september had de kolonel er bij de tiende verjaardag van zijn be wind op aangedrongen de ambassa des om te zetten in Volksbureaus omdat er op de ambassades veel geld werd verspild en er nog diplomaten zijn die tot „het oude bewind" behoren. Ongehinderd wandelden de studen ten gisteren een aantal ambassades binnen. Zij betuigden hun steun aan Khaddaffi en zeiden dat de diploma ten en de rest van het ambassadeper soneel het eens zijn met hun acties. In Ankara zongen zij pro-Khaddaffi-lie- deren en vormden een commissie van vijf, die de ambassade zal lelden. Zo'n vijf leden sterke groep is ook de baas in Bem. De ambassadeur in Belgrado gaat naar Libië terug maar de andere veertien diplomaten blijven om de volkscommissie bij te staan. „Het is een breken met de klassieke diploma tie van limousines en diplomatieke paspoorten" zo zei een commissielid. KEY WEST (Reuter, AP, AFP) Opnieuw is een golf Cubaanse vluch telingen aangekomen in de Ameri kaanse staat Florida. Aan boord van 62 scheepjes zijn zondag 4192 Cuba nen naar de Verenigde Staten ge vlucht. Een aantal van 35.693 Cu baanse vluchtelingen, tienmaal zo veel als was geraamd, heeft de VS al bereikt. De plotselinge toevloed kwam door het slechte weer op de voorafgaande dagen, toen het vrijwel onmogelijk was de zee tussen Cuba en Florida over te steken. Sommige boten waren veel te zwaar beladen. Van een boot die 700 vluchtelingen aan boord had werden er 200 afgehaald, omdat het vaartuig gevaar liep te kapseizen. Het nieuwe opvangcentrum in Fort Chaffee in Arkansas dreigt overvol te raken als de vluchtelingenstroom zo doorgaat. Fort Chaffee was ingericht om de druk op het opvangcentrum Fort Walton Beach in Florida te ver lichten. Na de opening vorige week vrijdag zijn alle nieuwe vluchtelingen naar Fort Chaffee getransporteerd. Het kamp kan hooguit een aantal van 20.000 mensen herbergen. Het panel bij het Sjtsjaranski-tribunaal in Amsterdam. In het midden zit de voormalige VN-ambassadeur Andrew Young en rechts PvdA-leider Joop den Uyl. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Sowjet-Unie heeft bij het proces tegen de joodse activist Anatoli Sjtsjaranski de eigen wetten en de door dit land ondertekende internationale verdragen geschonden. Dit was de conclusie van veel getuige-deskundigen op de eerste dag van de spoedconferentie over de zaak-Sjtsjaranski gisteren in Amsterdam. De conferentie, die de vorm heeft van een tribunaal, is bijeengeroe pen door het comité „Vrienden van Sjtsjaranski". Het comité meent dat alle middelen, waaron der diplomatieke, hebben gefaald om verbetering te brengen in het lot van Sjtsjaranski en van alle anderen, die zich in de Sowjet- Unie inzetten voor de rechten van de mens. Een andere reden voor de conferentie is de huidige slech te gezondheidstoestand van Sjtsjaranski. De joodse activist Sjtsjaranski werd in Juli 1978 veroordeeld tot dertien jaar gevangenis- en kamp- straf wegens spionage en het ple gen van anti-Sowjt-activitelten. Van vele zijden werd gisteren op de conferentie het hele proces te gen Sjtsjaranski een aanfluiting genoemd. Zo toonde de Canadese jurist Cotler aan, dat in alle fasen van de rechtsgang de wetten van de Sowjet-Unie zijn geschonden: de aanhouding heeft niet op de voorgeschreven wijze plaatsge had, het voorarrest duurde veel te lang (zestien maanden) en de aan klachten waren op z'n zachtst ge zegd absurd en vals. „De enige misdaad van Sjtsjaranski was, dat hij de waarheid vertelde", aldus Cotler. Zware prijs De voorzitter van het organiseren de comité, het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, las een ver klaring voor van Sjtsjaranski zelf die door zijn broer bij een bezoek aan het werkkamp uit het hoofd was geleerd en daarna doorge speeld naar het westen. In deze verklaring doet Sjtsjaranski een dringende oproep aan de deelne mers van de bijeenkomst „nooit op te houden de mensen te steu nen, die voor hun streven naar vrijheid een zware prijs hebben betaald." Veel indruk maakte de rede van de vrouw van Sjtsjaranski, A vital. Haar werd in 1974, na een tweede verzoek, wel toestemming gege ven voor emigratie naar Israël. Zij sloot ziich aan bij de boodschap van haar moeder in de Sowjet- Unie die hoopte dat men in het westen door gaat met de pogingen het leven van Sjtsjaranski te redden. Tegenwerking Enkele sprekers gingen in op de tegenwerking, die joden in de Sowjet-Unie ondervinden als zij de wens te kennen geven naar het buitenland te willen emigreren. Alexander Luntz, een voormalige dissident die nu in Jeruzalem woont, verklaarde dat de gevan genneming van Sjtsjaranski be doeld was om de joodse emigratie beweging te onderdrukken. De Engelsman Michael Sherbour- ne, die veel contacten heeft met deze emigratiebeweging, zei dat de Sowjet-Unie „wellicht het enige land in de wereld is, dat anti semitisme bij de wet verbiedt, maar in de praktijk op grote schaal toepast". Sherbourne zei dat vele uitnodigingen aan Russi sche burgers vanuit Israël om daar te komen wonen, door de Sowjet-autoriteiten onderschept worden. Op het verzoek van het organise rende comité aan de Russische ambassade in Den Haag waarne mers naar de conferentie te sturen werd gereageerd met het toezen den van een kopie van een artikel van een Russische journalist. In dit artikel wordt de conferentie omschreven als een „inmenging in de interne zaken van de Sowjet- Unie". Er is volgens deze journa list geen twijfel mogelijk, dat „deze show in Nederland in de huidige gespannen situatie ge stuurd zal worden in de slechtste tradities van de koude oorlog". Vandaag zullen vooral de leden van het panel aan het woord ko men. In dat panel hebben onder anderen zitting: de gewezen Ame rikaanse ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Andrew Young, de voormalige Portugese premier Mario Soares en de PvdA-leider Den Uyl. Het panel zal een vonnis uitspreken over de wijze, waarop Sjtsjaranski is veroordeeld. Van een correspondent PARAMARIBO De Nationale Militaire Raad in Suriname heeft de Nederlandse oud-minister van ontwikkelingssamen werking Pronk ervan beschuldigd zijn steun te hebben gege ven aan Fred Ormskerk, de Nederlands-Surinaamse militair, die een militaire staatsgreep zou hebben willen plegen. Pronk heeft ontkend en zegt tot vorige week nooit van Ormskerk te hebben gehoord. weert ook een wissel van zes miljoen gulden te hebben gezien. Welke waar de moet worden gehecht aan de ver klaringen van Krol is niet duidelijk. Bagage :e-premier Arthur Hanna van de ihama's toont zich uiterst bezorgd de Cubaanse aanval op een pa- uilleboot. De berichten over Pronks betrokken heid bij de mislukte staatsgreep kreeg de NMR vla een verklaring van een 37-jarige huurling, die in Amster dam geboren Johannes Cornells Krol. die door Ormskerk zou zijn betrok ken bij zijn plannen. Krol, die de afgelopen vier jaar in Paramaribo had gewoond na onder meer in het Franse vreemdelingenle gioen te hebben gediend, zou door Ormskerk zijn opgezocht er ertoe zijn overgehaald toe te treden tot Orms kerk huurlegertje. Als tegenprestatie zou Krol dertig- tot veertigduizend gulden hebben ontvangen en de toe- zeggin sergeant te zullen worden in het Surinaamse leger. Krol beweert in een verklaring, die op de band is opgenomen dat Pronk betrokken is geweest bij de voorbe reiding van de staatsgreep. Volgens Krol heeft Ormskerk in Nederland contact gehad met Pronk, alsmede met twee Zuidmolukse miliaire lei ders, de consul van Venezuela en een lid van de Franse ambassade. Pronks bijdrage zou onder meer hebben be staan in het verschaffen van de nodi ge financiële middelen. Het zou hier bij gaan om 300.000 gulden. Volgens Krol zou Ormskerk na ver kenningstochten door Suriname hij zou er minstens vijf hebben ge maakt en daarbij zijn geholpen door een zekere Virginia Hofman, die als koerierster optrad en hem per auto naar onder meer de parlementsleden Nooitmeer en Bean bracht weer naar Nderland teruggaan om vervol gens met wapens en huurlingen naar Suriname te vertrekken. Krol be- De NMR deed ook mededelingen over de inhoud van de bagage van Orms kerk, die in-samenwerking met de Franse gendarme is opgehaald uit Saint Laurent, de grensplaats in Frans-Guyaria van waaruit Orms kerk de ovprsteek naar Suriname maakte. In die bagage bevonden zich de complete blauwdrukken van de geplande tegencoup, een lijst vanme dewerkers en contactpersonen en twee brieven van de voormalige mi nister Kasantaroeno, die ook nauw betrokken zou zijn geweest bij de plannen van Ormskerk. De ene brief is gericht aan de arts Gottfried en daarin vraagt de oud- minister om steun. Hij zegt in de brief dat het doel van de tegencoup is het herstel van se constitutie en hij deelt mee dat er reeds voldoende wapens in Suriname zijn voor de tegencoup. De brief heeft Gottfried nooit berekt om dat hij al sinds eind maart wordt vastgehouden in verband met de zelf moord van de voormalige directeur van openbare werken en verkeer Po- komie. De andere brief is gericht aan twee leden van Kasantaroeno's partij. Daarin vraagt hij hun om assistentie bij het overbrengen van de wapens en om geldelijke steun. Uit de documen ten zou blijken dat er een huurlingen- legerje was gehuurd van 220 man, Zuidmolukkers en leden van het vreemdelingenlegioen. Ormskerk had ook een lijst bij zich van de namen van nieuwe ministers. Dat ka binet zou nagenoeg gelijk zijn aan het kabinet-Arron dat voor 25 februari aan het bewind was. Arron zou ook weer premier worden. De leden van de NMR zouden volgens de papieren van Armskerk worden doodge schoten. Nadat Ormskerk was opgepakt is er een klopjacht gehouden onder de mensen, die met name op de lijst stonden. Sommige ervan bleken daarvan niet op de hoogte te zijn. Ook Lachmon, oppositieleider onder Arron, werd aangehouden en later vrijgelaten. Wel op de hoogte waren de parlementsleden Nooitmeer en Bean. Beiden hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. In verband met de staatsgreeppogingen worden vijf tien mensen vastgehouden. Orms kerk is daar niet bij. Hij is volgens de NMR bij een vluchtpoging en de daarbij ontstane worsteling doodge schoten. door Ferry Mingelen BRUSSEL Het Europese aandeel in de Atlantische de- fensielast moet worden ver sterkt, speciaal in het licht van de recente groeiende ver antwoordelijkheden van de Verenigde Staten. Dat heb ben de Europese ministers van defensie met uitzonde ring van de Franse ver klaard na afloop van hun be raad, dat een voorbereiding is van de speciale zitting van de NAVO-ministers van defensie en buitenlandse zaken over Afghanistan en Iran morgen in Brussel Ondanks de positieve verklaring wordt niet verwacht dat de Europese NAVO-landen nu ineens hun defen sie-uitgaven gaan verhogen om de Amerikaanse aanwezigheid in Euro pa deels overbodig te maken. De Westduitse minister van defensie Hans Apel benadrukte gisteren dat de onverminderde Amerikaanse aan wezigheid in Europa van groot belang blijft voor het evenwicht tussen Oost en West. Volgens Apel is het ook niet de bedoeling van de Amerikanen hun troepenmacht in Europa te vermin deren. Wel valt te verwachten dat de troe pen in de Verenigde Staten zelf die aangewezen zijn om Europa in geval van nood te versterken deels een an dere bestemming krijgen. Het zou hier overigens gaan om reservetroe pen uit de tweede lijn. De Amerika nen hebben er om deze reden bij hun Europese bondgenoten op aange drongen zelf meer reserve-eenheden te verzorgen en onder andere ook voor meer transportmiddelen en meer munitievoorraden te zorgen. De meeste Amerikaanse voorstellen op dit vlak waren al opgenomen in de lange termijn defensieplannen van de NAVO uit 1978. Geen van de Europe se NAVO-landen voelt ervoor deze plannen nu ineens overhoop te gaan gooien, laat staan meer geld voor defensie uit te geven. Minister Apel zei gisteren: „We kunnen bekijken of er andere prioriteiten binnen die plannen mogelijk zijn. maar we moe ten wel binnen hetzelfde financiële m raam blijven. Beslissingen hierover kunnen volgens hem pas in december worden genomen." Amerika zal, zo wordt verwacht, wel druk uitoefenen op de Europese part- ners om de afgesproken jaarlijkse verhoging van de defensiebudgetten. met om en nabij drie procent ook - werkelijk uit te voeren. Minister1 Scholten kon gisteren nog niet zeg gen of Nederland die drie procent haalt. Hij wil geen mededelingen doen over de bezuinigingen op defen sie zolang daarover de door het kabi net vrijdag aan de Tweede Kamer toegezegde brief nog niet is ver stuurd. De Euro-groep heeft gisteren beslo ten om de voorlichting in de VS over de Europese defensie-inspanning te verbeteren. Dit besluit staat volgens minister Scholten los van de huidige discussie over de taakverdeling tus sen Europa en Amerika. Hij wees erop dat er bij het Amerikaanse pu bliek al tijden lang grote onbekend heid bestaat over wat Europa werke lijk aan defensie doet. Overmatige luchtophopmg in maag of darmen kan een vervelend, opgeblazen gevoel en pijnlijke spanningen ten gevolge hebben. Dat is vaak het geval na het eten van bepaalde spijzen. Neem dan Ceolat.Ceolat kauwtabletten zijn aangenaam van smaak en gemakkelijk m te nemen. Ceolat helpt snel en doel treffend. een héle opluchting! Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. door J. J. Moskan Geen sterveling lijkt dit jaar nog in staat de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt te verslaan. Zeker Franz Josef Strauss niet, premier van Beieren en kandidaat van de christen-democraten bij de verkiezingen in oktober voor een nieuwe bondskanselier. Vooral niet na de bijna rampzalige verliezen die zijn CDU afgelopen zondag leed in de verkiezingen in de deelstaat Noordrijn- land-Westfalen, politiek gezien de belangrijkste staat. ADVERTENTIE Met behulp van verloren gewaande, maar gelukkig teruggevonden receptuur is Boomsnia in Leeuwarden erin geslaagd om Vlierbessen genever te maken. De vlierbes heeft een heel eigen smaak, die geen verbetering of aan passing vraagt. Boomsma heeft dan ook beslist geen kleur- of smaakstoffen aan de vlierbessengenever toege voegd. De smaak is heerlijk fruitig, vol en diep. Een tikje kruidig ook, dus bepaald niet overheersend zoet. Wist u, dat aan de vlierbes al eeuwen lang een heilzame werking wordt toegeschreven? Veel slijters hebben al een voorraadje van deze natuurzuivere vlier bessengenever in huis Dit kan twee ogenschijnlijk tegenstrijdige ge volgen hebben: een begin van het einde aan de hoop van Strauss om deze herfst bondskanse lier Helmut Schmidt op te volgen en, tegelij kertijd. een mogelijk opstappen van de liberale partij FDP van de minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher uit de rege ringscoalitie. Dan staat Schmidt, in het zicht van een overwinning, nog een gevaarlijke zo mer te wachten. Zijn krachtsvertoon van zon dag toen de SPD een indrukwekkende 48,4 procent van de stemmen in Noordrijnland- Westfalen behaalde tegen 45,1 procent in 1975 kwam van de wankelende liberalen, die de drempel van vijf procent niet haalden door onder meer 80.000 stemmen aan Schmidts SPD te verliezen Premier Rau van Noordrijnland-Westfalen heeft nu een absolute meerderheid van 106 zetels in het parlement tegen 91 in 1975 terwijl de christen-democraten op 95 zetels blijven. Er viel teleurstelline te beluisteren toen oppositieleider Kurt Biedenkopf zondag avond zijn verlies toegaf. „Ik ben advocaat van beroep", zei hij, „het vonnis is gevallen, meer kan ik er niet van zeggen." Zijn nationale partijleider, Helmut Kohl, ging een stapje ver der door opennlijk „een zware nederlaag" toe te geven. Afwijzing Tot nu toe heeft de CDU nog niet openlijk willen toegeven dat de resultaten van zondag, precies veertien dagen na een dergelijke mas sale afwijzing door de kiezers in Saarland, de discussie over de kandidaatstelling van Franz Josef Strauss voor het bondskanselierschap heropenen. Strauss liet zondagavond voor de Duitse televisie blijken dat hij deze vraag niet zal toestaan, maar er zijn al tekenen die er op wijzen. In feite zijn die tekenen daar al emge weken en mensen met een oog voor de toekomst, zoals CDU-penningmeester Walter Leisier Kiep heb ben zelfs al gesuggereerd dat Strauss zich moet opofferen en zich moet terugtrekken uit de strijd als daar tegenover staat dat de libera len breken met Helmut Schmidt. Dat is na zondag de grote vraag. De kleine, maar invloedrijke partij van minis ter Genscher van buitenlandse zaken werd uit het parlement in Düsseldorf gewipt, met net 1700 stemmen te kort om de drempel van vijf procent te halen. Zal Genscher bestand zijn tegen de groeiende roep om gedeeltelijke te rugtrekking van de posities, die nu samen met de machtige sociaal-democraten worden be zet? Uit een analyse van de uitslag van zondag blijkt dat de FDP het grootste deel van haar stemmen verloor aan de SPD van Schmidt. Zoals al zo vaak in het verleden heeft ook nu weer de zwakke basis van de liberalen de FDP in gevaar gebracht. „We zullen voor oktober moeten werken aan het antwoord op de vraag waaruit die liberale politiek in de sociaal/libe rale coalitie nu precies bestaat", zei Genscher. En dit kan slechts worden verstaan als een waarschuwing om van niets zeker te zijn in de komende weken en maanden voor de verkie zingen van oktober. Confrontatie De SPD zou, ondanks alle gejuich van zondag avond, wel eens voor een harde confrontatie kunnen staan met het kabinet Schmidt-Gen- scher. Het is te verwachten dat de christen democratische partij, duidelijk uit het lood geslagen door de massale verwerping van de door Kurt Biedenkopf en Franz Josef Strauss gepropageerde politiek, Genscher te hulp zal schieten met aanbiedingen voor samenwer king, waarbij Strauss opgeofferd zou moeten worden. Tegelijkertijd en dit zal de komende dagen duidelijk worden zullen de mensen binnen de CDU die zich van Strauss willen ontdoen, nog sterker geneigd zijn een proefballonnetje op te laten door een grote coalitie of zelfs een regering van nationale eenheid in Bonn voor te stellen. „Om de komende crisis van de jaren tachtig het hoofd te kunnen bieden", zoals het voorstel de afgelopen weken herhaaldelijk werd toegelicht door de burgemeester van Stuttgart Manfred Rommel, een leidende fi guur in de CDU en belangrijk stemmentrekker. Noordrijnland-Westfalen is een onneembare horde gebleken voor de Grünen, die toch nog een respectabele drie procent van de stemmen kregen. In sommige steden, zoals Keulen en Miinster, behaalden zij ruim boven de vijf procent van de stemmen. Tegen oktober zou hun aanhang wel eens verder gegroeid kunnen zijn, als zij er in slagen zich duidelijker te profileren, en als al diegenen die zondag tot ieders verrassing thuisbleven, van gedachten veranderen en alsnog kiezen voor wat velen beschouwen als „de minst slechte van alle

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7