rekening van een lezer Trouw commentaa et»,* nozoki en dango in amsterdam unicef Nederland vraagt VS uitlevering Inpakken Pindanootje Agenda Vergissing wenskaart weg die krant zegels niNSDAG 13 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Schmidt, Strauss en de franje Kanselierskandidaat Franz Josef Strauss was er zon dagavond vroeg bij De nederlaag van zijn christen democraten in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen begon zich nog maar net af te tekenen, of hij wilde hel belang ervan tot het regionale aspect terugbren gen Voor de federale verkiezingscampagne de Westduitsers kiezen in oktober een nieuwe Bondsdag trok hij slechts één conclusie: de toon moet harder worden, de tegenstander heeft erom gevraagd. (Over de invulling van dat voornemen zweeg hij. we houden niettemin ons hart vast). Helemaal ongelijk heeft Strauss natuurlijk niet. Geen enkele verkiezing voor het parlement van een deelstaat kan zonder meer uitgelegd worden als een opiniepeiling voor later te houden algemene verkie zingen. En onmiskenbaar was het een zware handi cap dat lijsttrekker Köppler kort na de start van de campagne overleed. Maar Strauss heeft er persoon lijk toe bijgedragen dat aan de uitslag zoveel gewicht wordt toegekend, doordat hij zich veelvuldig en aanzienlijk vaker dan Schmidt als stemmentrekker aan het volk heeft gepresenteerd. Zou de CDU hebben gewonnen, dan was zondag Strauss' persoon lijke victorie begonnen. Het werd nu een fiasco en in de CDU wordt igetwijfeld zachtjes gefilosofeerd over een vroegtij- lig einde van de opmars van de Beierse premier naar tin. Het is de vraag of het meer dan wat gemurmu- :r zal opleveren Strauss is er de man niet naar lilijkheden uit de weg te gaan: doorgaans bloeit hi] dan pas op Vechtlust is een eigenschap die hem 30niet kan worden ontzegd I. v Een onvrijwillig terugtreden van Strauss is evenmin »oa waarschijnlijk. Zijn verkiezing tot kanselierskandi- «j daal van de twee zusterpartijen de CSU opereert alleen in Beieren, de CDU uitsluitend daarbuiten gavi is met veel pijn en moeite tot stand gekomen, en zelfs min of meer afgedwongen door Strauss die dreigde met een eigen lijst in de hele bondsrepubliek te verschijnen. Heropening van die hele affaire zou alle oude wonden weer openhalen én de interne ver deeldheid nieuw leven inblazen. Minder dan een half T jaar voor de grote slag, is dat voor de CDU/CSU een onaantrekkelijke gedachte. :hecl theoretisch is de kans dat Strauss het veld moet ruimen echter ook niet. De liberale FDP heeft in Noordrijnland-Westfalen de kiesdrempel van vijf procent net niet gehaald en zij zal naar oorzaken zoeken. Wat ligt momenteel meer voor de hand dan de nauwe samenwerking met de sociaal-democraten zowel in deze deelstaat als in Bonn als zodanig te brandmerken0 Niet de nieuwe „groene partij" nam de FDP-stemmers over. maar juist de twee groten. SPD en CDU. Schimdt of Strauss dat is de keus, en de rest is franje. Wil de FDP haar positie behouden dan heeft zij er kennelijk niet genoeg aan te wijzen op de (aantoon baar grote) invloed die zij heeft op de grootste coalitiepartner. Zij zal nu aan de verleiding bloot staan zich te profileren als de onafhankelijke midden partij die nu eens deze. dan weer die stroming kan helpen een redelijk beleid uit te voeren. Strauss echter laat voor zo'n beleidswijziging van de liberalen geen ruimte. Hij mikt weloverwogen niet op loswe ken van de FDP uit de coalitie met de SPD maar scheert deze partijen over één kam. Zou de FDP in haar strijd om het bestaan de komende weken naar de CDU gaan lonken, dan kan dit Strauss' rivalen in eigen huis en dat zijn er heel wat sterken in de gedachte dat het beter is ten halve te keren dan ten hele te dwalen. Wat zich nu wreekt is de uitermate ongelukkige wijze waarop de christen-democraten zich Strauss hebben laten opdringen. Slechts weinigen zagen in hem in de man die Schmidt een halt kon toeroepen, en de crisisachtige ontwikkelingen van de laatste maanden in de gehele wereld hebben het gezag van de bonds kanselier slechts versterkt en daarmee zijn kansen op een forse overwinning in oktober vergroot. Boze tongen beweerden destijds dat sommige CDU-politi- ci Strauss slechts steunden om voorgoed van hem af te raken: een debacle in oktober zou zelfs deze vechtjas buiten gevecht stellen, waarna het ook eindelijk afgelopen zou zijn met het eeuwige gedrens over een federale CSU als concurrent van de CDU. Als dit cynisme een rol heeft gespeeld, wordt daar nu de prijs reeds voor betaald. Een uiterst pijnlijke nederlaag in Noordrijnland-Westfalen. een kans op een nog pijnlijker verlies in de herfst en als indirect uitvloeisel mogelijk de ondergang van een midden partij aan de polarisering. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten rs er een boekenbon to HAAG (ANP) Nederland vie aan de Verenigde Staten de en Itlevering gevraagd van de Libanees ins oustafa A. Hij wordt verdacht van in e aanslag op de zoon van de Turkse d, mbassadeur in Nederland, vorig jaar zid ktober in Den Haag. iefi ambassadeurszoon. de 27-jarige ina hmet-Benler. werd in zijn auto be- j ^dioten toen hij op het Korte Voor at in Den Haag voor het verkeers- licht wachtte. In anonieme telefoon tjes eiste een groepering met de naam „Rechters voor de Armeense volke renmoord" kort na de moord de ver antwoordelijkheid op. Deze groepe ring wordt verdacht van meerdere aanslagen op Turkse diplomaten. De Armeniërs voeren een guerrilla oorlog tegen de Turkse overheid sinds zij aan het begin van de eeuw uit Turkije werden verdreven door het Ottomaanse bewind. Daarbij kwamen naar schatting anderhalf miljoen Armeniërs om. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEME Redactie Hans Goslinga Bijdragen Theo Koelé en Wim Wirtz Het komt niet vaak voor. dat een minister ten overstaan van Kamer leden een collega-bewindsman op de hak neemt. Vorige week was er één van die zeldzame momenten, waarop de ene minister (Van Aar- denne. economische zaken. WD) z'n teleurstelling over het doen en laten van een ander (Tuijnman, ver keer en waterstaat, ook WD) niet voor zich kon houden. Van Aarden- ne bleek diep bedroefd over de be slissing van zijn collega om een fik se order, een ponton ten behoeve van de Oosterscheldedam. aan een Westduits bedrijf te gunnen. Hij zelf. Van Aardenne. deed nu juist zijn best om de opdracht geplaatst te krijgen bij een Nederlands be drijf, de werf IHC. De Kamercom missies, die vorige week getuigen waren van Van Aardennes verba zing. praten deze week verder over de merkwaardige gang van zaken. Waarom heeft Tuijnman de blik naar het oosten gewend? Rijkswa terstaat. een overheidslichaam waaraan veel macht wordt toege dicht, zei dat de Duitsers het karwei goedkoper en sneller zouden klaren. Terwijl Van Aardenne nog doende was om in eigen land gegevens over levertijd en kosten te vergaren, gaf Tuijnman al toe aan „zijn" rijkswa terstaat. De order zou in West- Duitsland worden aanbesteed. Van Aardenne had het nakijken. Het was niet de eerste confrontatie tussen Van Aardenne en Rijkswa terstaat. Vorig jaar moest de be windsman praten als Brugman om een grote klus van datzelfde Rijks waterstaat op de werf VDSM te krijgen. Net als nu met de ponton schermden Tuijnmans mensen met de vragen: is dat niet duur? Is het wel op tijd klaar? Maar Van Aar denne had zich tegenover de kamer verplicht werk aan te slepen voor de bedreigde werf. Het lukte hem uitr eindelijk om het karwei, de bouw van een hefeiland, bij de VDSM te krijgen. Dit had, naar eigen zeggen, „de grootst mogelijke moeite" ge kost. Over de medewerking van zijn collega Tuijnman daarbij heeft de minister nimmer gerept. Hoe sterk is Tuijnman? Een Kamer lid uit de oppositiebanken meent te weten dat de vriendelijke nestor van de ministers-ploeg „zich wel vaker laat inpakken." Zo werd een maand of wat geleden bekend, dat de minister een fors aantal autobus sen over de grens had besteld. Op z'n departement was men ervan uitr gegaan, dat het Nederlandse be drijfsleven de omvangrijke order niet zou kunnen verwerken. Tuijn man heeft gehandeld onder druk van de samenwerkende vervoersbe drijven in ons land. heette het toen. Vast staat, dat het bekende argu ment .in het buitenland gaat het sneller" er op het departement in ging als koek Later, klonk enige zelfkritiek. „We hebben te weinig oog gehad voor andere belangen" wilde een hoge ambtenaar wel kwijt. Het heeft er alle schijn van dat nu zijn politieke baas zelf het boetekleed moet aan trekken. De ponton-affaire is hoogst onaangenaam voor de be windsman. Een minister, die zelfs een collega én partijgenoot tegen zich in het harnas heeft gejaagd, hoeft niet op veel bijval te rekenen. Al is het natuurlijk niet zo. dat een minister die zich laat inpakken ook het advies ..wegwezen" meekrijgt. In het politieke testament dat hij vorige week het land in stuurde, verklaarde dominee Van der Sluijs de Evangelisch Progressieve Volks partij voor mislukt. Wij moesten begrijpen, dat de partij nu zij hem als voorzitter had gewipt, geen be staansrecht meer heeft. De EPV zal met mij zijn of niet zijn. Het doet denken aan de geschiede nis van de Italiaanse ijsboer die een machine uitvond om ijs te maken. Op een dag raakte hij met zijn stropdas in het mechaniek verstrikt en overleed. Zijn laatste woorden- bestonden uit krachtige vervloekin gen van het apparaat. De nieuwe leiders van de EPV rea geerden vanzelfsprekend boos op de uitlatingen van de vroegere voor zitter Waren ze eindelijk van hem verlost, begon hij nog even na te trappen. Er deugde niets van de voorstelling van zaken die hij gaf. zo lieten zij weten De Papendrechtse dominee was de laatste maanden het middelpunt van een interne twist in de EPV Zijn optreden werd niet langer ge pikt. Het komt er op neer dat Van der Sluijs weliswaar het doel aardig voor ogen had, maar zich verslikte in de middelen om dat te bereiken. Nu komt getwist in een politieke partij die haar bestaansrecht nog niet eens heeft bewezen, wat we reldvreemd over. Als buitenstaan der is men geneigd onder een mee warig schouder ophalen snel door te lopen. De machtswisseling in de top van- het partijtje geeft aanleiding even stil te staan met als voornaamste vraag: hoe nu verder met de EPV? Vice-voorzitter Tas. een 38-jarige socioloog, van het eerste uur bij de partij betrokken: ..We gaan gewoon door". Dat doorgaan betekent dat de EPV, strevend naar een progressieve meerderheid in Nederland, zich al lereerst gaat opmaken voor de ko mende verkiezingsstrijd. „Ons con gres heeft zich vorig jaar uitgespro ken voor deelnemen aan de verkie zingen. Daar houden we ons aan", aldus Tas. De potentiële kiezers ziet hij in al die christenen die ontevreden zijn over het CDA en het beleid van het kabinet-Van Agt. Dat er in de onge veer zevenhonderd leden tellende EPV een stroming zou zijn die de hoop op de koersverandering van het CDA in progressieve richting niet zou hebben opgegeven, spreekt hij met klem tegen „Wij zijn voor een confessionele tweedeling", aldus Tas. „Laten de mensen een duidelijke keus maken. Het CDA volgt een onmogelijke koers die in de praktijk tot een waterige middenpolitiek leidt." „Wij lopen de kans dat latere gene raties van ons zeggen: O, dat waren die mensen die hun mond vol had den over vrede, ontwikkelingshulp, milieubehoud, en inkomensgelijk heid, maar ze namen nog een pinda- nootje en alles bleef bij het oude." Volgens Tas gaat het CDA de wer kelijke keuzen uit de weg. „Men is uiterst marginaal bezig met een sausje." Dat nog maar weinig onte vreden christen-democraten de weg naar de EPV hebben gevonden, heeft naar zijn indruk te maken met het begrip geborgenheid. „Men laat in eigen kring wel pro gressieve geluiden horen, maar te gelijkertijd is er de aarzeling het vertrouwde huis te verlaten. De aar zelaars zeggen: in de ARP zitten nog goeie krachten: Goudzwaard, de werkgroep Niet bij brood alleen, wacht nou nog even af." Hij steekt echter ook de hand in eigen boezem en geeft toe. .dat de EPV door de onderlinge twistpartij- en tot dusver niet is overgekomen als een degelijk en betrouwbaar al ternatief. „De schuld daarvan moet vooral worden gezocht bij ds. Van der Sluijs. „Wij hebben ons nog vaak ingehouden. aLs hij weer eens in actie kwam, omdat we bang waren voor Boerenpartij-achtige toe standen." .De EPV was bezig de partij van Van der Sluijs te worden. Maar wij hebben geen behoefte aan manne tjesmakerij. Wij zijn een basisbewe ging van mensen die gedreven wor den door dezelfde onrust." De Tweede Kamer behandelt van daag de arbeidsomstandigheden wet. Het gaat hier om nieuwe bepa lingen in het belang van de veilig heid en gezondheid van werkend Nederland. Verder komen aan de orde het dichten van een gaatje in de belastingwetgeving en de invoe ring voor een aparte regering voor de heffing van kansspelbelasting voor casinospelen. Morgenavond opnieuw een debat overhet al of niet boycotten van de Olympische Spelen. De Eerste Kamer behandelt van daag en morgen de begrotingen van sociale zaken en economische zaken. 1 Oranje vlaggetjes keurig opgerold met een elastiekje eromheen. De voorzitter roept: „Ja hoor. rolt u ze maar uit. laat u ze maar zien." En hoort: het. blijde geluid van wappe rend papier vult de zaal. Er worden twee telegrammen verstuurd aan het koninklijk huis: een voor Julia na, het andere voor Beatrix. Steun en dankbaarheid. Een oude man draagt een fiere brochelet van oran je lint. Twee coupletten van het Wilhelmus klateren tegen de wan den. De Christelijk Historische Unie houdt haar jaarvergadering. De laatste, want op 11 oktober is de fusie van het grote CDA Er is groei ende verbondenheid binnen die club. daar laten de CH-voormannen geen twijfel over bestaan. Maar toch. halverwege de vergadering vraagt een CH-lid zich vertwijfeld af of er nou wel of geen prominente politici van KVP en ARP in de zaal zitten. „Hebt u verzuimd hen wel kom te heten of moet ik teleurge steld zijn omdat ze er niet zijn?", vraagt de man aan voorzitter Van Leeuwen. ,.U mag spontaan teleur gesteld zijn," antwoordt de voorzit ter. „Wij hebben de afspraak ge maakt," verklaart hij vervolgens, „dat wij eikaars vergaderingen niet zullen bezoeken als er andere orga nen vergaderen. En dat is nu het geval. Er vergaderen nu KVP en ARP-organen." Een ingewijde toehoorder fluistert knisperend achter zijn hand: „on zin. er zijn helemaal geen andere vergaderingen." Dan maar even de partijbureaus gebeld. Bij de KVP „Er is alleen een vergadering van de kring-Gelderland geweest Maar dat is dus niet landelijk En de ARP „Nee hoor. wij weten van niets." PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Mensen die nog nooit van het Japanse spel „go" gehoord heb ben, moet het wel fantastisch in de oren klinken dat er een Neder landse Go Bond bestaat, al twin tig jaar zelfs. Toch vallen die twintig jaren in het niet vergele ken bij de ongeveer vierduizend jaar dat het spel al beoefend wordt. Volgens die jarige bond is go ver moedelijk het oudste van alle be kende denkspelen. Het is in Chi na ontstaan, en van daaruit is het spel over het hele Verre Oosten verspreid. Go is daar veel popu lairder geworden dan schaken en dammen bij ons. Een go-bord be staat uit achttien bij achttien vakjes, 324 dus; er wordt alleen niet op die vakjes gespeeld, maar op de kruispunten van de lijnen De spelregels zijn „eenvoudig en logisch", lezen we. Zo eenvoudig dat je in een paar minuten de basisregels kunt leren en dan me teen kunt spelen. Maar je schrikt toch wel even als je in het tijd schrift van de Nederlandse Go Bond („Go") de Japanse termen ziet die in het spel gebruikt wor den. „Igotermen" heten ze. Woor den als: oba, aji, joseki, nozoki. fuseki, moyo, shimari, hoshi. o- geima, hasami. sabaki, een ko. zumari. aji keshi. kuronen en shi- ronen, jigo, dango, ryogote, owari en uitdrukkingen als een dubbele kakari, atari geven, het ene ko na het andere en invasie op san-san, je moet ze toch maar kennen. Maar dat zullen wel dingen zijn die alleen door en door getrainde go-spelers kennen; je begint er natuurlijk niet mee. Een opmer kelijk verschil met schaken en dammen is, dat je bij deze spelen twee „troepen" tegenover elkaar hebt., maar bij go op diverse fron ten tegelijk speelt: een nederlaag op de ene plaats hoeft nog niet te betekenen dat je verliest. Je kimt die zelfs weer goedmaken door op een ander front te winnen. Wie het nu duizelt of wie be nieuwd is hoe het spel in de prak tijk gespeeld wordt, heeft deze week volop gelegenheid om er kennis mee te maken. Want dat de jarige bond zijn vierde lus trum viert, is logisch. Hoogte punt van de feestelijkheden is het negende internationale Else vier Go-toernooi, dat donderdag (om drie uur) begint en tot en met zondag (drie uur) duurt. Iedereen kan die dagen van tien uur 's morgens gratis terecht in de Wethouder Verhey Sporthal. Oranje Vrijstaatkade 27 in Am sterdam. Daar spelen dan onge veer tweehonderd deelnemers om de Elsevier-trofee. Driekwart van hen komt uit eigen land, zo'n vijftig spelers zijn afkomstig uit een aantal Europese landen, en natuurlijk ook uit Japan en Ko rea. Er zitten zelfs (oud-)kampi- oenen onder hen. Een leerzaam spel. zeggen de kenners. Je leert er bijvoorbeeld logisch denken van. het is ge schikt voor jong en oud en het is een methode om op een kalme manier je agressie kwijt te raken. De jarige bond (voor inlichtingen bereikbaar via postbus 609 in Lei den) heeft plannen om de jeugd op grote schaal met het spel be kend te maken. Dat zal dan op scholen en in clubhuizen moeten gebeuren. Geen tijd Gekke vraag, vond Glenn Post. toen iemand in het ziekenhuis hem vroeg op wel ke leeftijd hij nog interesse in seks had. „Vraag dat maar aan een ouder iemand, dat weet ik niet", zei hij. Post is 109 jaar en zegt geen vrije tijd te hebben, omdat hij het zo druk heeft met de verzorging van zijn twee hon den. zijn tuin en zijn 33-jarige vrouw, dat alles in de Amerikaan se staat Ohio - Omdat hulp aan kinderen en hnn moeders in ontwikkelingslan den altijd door moet gaan en er in onze maatschappij altijd wel gelegenheden zijn om een ander iets goeds toe te wensen, heeft Unicef nieuwe series wenskaar ten uitgebracht die het hele jaar door gebruikt kunnen worden. Kaarten met dieren, bloemen, borduurwerk, met het thema „familie en vrienden" en nog veel meer. Meestal zijn ze per tien stuks (dubbele kaarten) of BI 227 B twintig (enkele* in een doos te krijgen; de prijs ligt op of om en nabij tien gulden per doos. Met het geld van bijvoorbeeld zeven verkochte dozen kaarten kan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, al een handpomp en andere benodigd heden voor een waterput aan schaffen. Alle artikelen er zijn ook bouwplaten, een ronde puz zel, omslag- en correspondentie- mappen te koop zijn te krijgen bij de bekende Unicef-adressen her en der in Nederland. Wie geen verkooppunt weet te vin den. kan inlichtingen krijgen bij postbus 85857 in Den Haag. Niet alleen de Vara, ook een aan tal dagbladen heeft na de rellen van Koninginnedag met opzeg gingen te maken gehad. Welis waar niet in die mate als de socia listische omroep, maar toch liep het aantal bedankjes hier en daar in de tientallen en in één geval zelfs in de honderden, allemaal van abonnees die het niet eens waren met de manier waarop ver slag van de gebeurtenissen ge daan was. De Volkskrant zelf koploper wat het aantal opzeggingen be treft heeft de bedankjes bij de verschillende bladen geteld Af gezien van het aantal brieven waarin men zich afkeurend over de ordeverstoringen zelf uitliet, verloor De Volkskrant 450 abon nees. Het Parool enkele tiental len. NRC-Handelsblad een moei lijk te schatten aantal, maar „ze ker is dat het getal ruim onder de honderd ligt", het Algemeen Dagblad tien. De Telegraaf wei gerde gegevens te verstrekken, en van maar twee kranten is met zekerheid vast te stellen dat daar geen enkele abonnee bedankt heeft: Trouw en Het Vrije Volk „Beschamend" noemt een lezer van de Varagids het. dat nota bene wèl in Oost-Duitsland, maar niet in Nederland een postzegel is uitgegeven ter herdenking van de verzetsstrijdster Hannie Schaft. Hoe is het mogelijk, vraagt hij zich af. „dat er in ons land nog nooit een serie postzegels is uit- gekomen met de mensen uit ons oorlogsverzet?" Onder de men sen die voor afbeelding op zulke herdenkingszegels in aanmer king komen, noemt hij de namen van de zeer bekend geworden Henk van Randwijk, dr Bruins Slot (de vroegere hoofdredacteur van Trouw), mevrouw Rietberg („tante Riek") uit Winterswijk, ds Slomp (Frits de Zwerver). Eduard Veterman. Gerhard Badrian. en Anne Frank. Aan Anne heeft de PTT kort geleden overigens een zegel gewijd Toch doorgegaan Ondanks alle ontkenningen blijkt de Griekse multimiljonaire Christi na Onassis toch gescheiden te zijn, in Zwitserland. Er moeten „onoverkomenlijke geschillen" tussen haar en haar Russische echtgenoot Sergej Kauzow gere zen zijn, maar ze zijn zonder ruzie uit elkaar, zegt Christina's advo caat. Zij en Sergej waren sinds augustus 1978 getrouwd. Sake- Japanse smaakmakers hebben het zelf gezegd: de sake (rijstwijn) die in Californië ge maakt wordt, is stukken lekker der dan de originele Japanse. Net zoiets dus als Edammer kaas uit Taiwan, die smakelijker zou zijn dan die uit Edam zelf komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5