Niet heel Australië blij met zendingsconferentie Afrika had weinig baat bij pauselijk bezoek Uit brieven van lezers Trouw Oe laatste leedles Zending in Barendrecht Christelijke Esperantisten willen fusie Zes gemeenten in, Phnom Penh Vrijgemaakte actie voor MAF-vliegtuig Belangrijkste wapen: de bijbel Conferenties Nieuwe uitgaven van Kok, Kampen VANDAAG VOORBIJGANGERS Zwinglibond mist vrijzinnige hoogleraren DINSDAG 13 MEI 1980 TROUW/KWARTET <Jo(Jr Aldert Schipper MELBOURNE De zendings wereldconferentie die maandag is begonnen in de Australische stad Melbourne, valt niet bij alle Australiërs in de smaak. De oorspronkelijke bevolking van Ailstralië. de aborigines verwijten de kerken, dat zij sterk hebben bijgedragen aan de vëfnietiging van hun eeuwenoude cultuur. stopzetting van de financiële steun, een moratorium, op tafel. Dat kwam voort uit de gedachte dat in alle lan den nu inmiddels een kerk tot aanzijn is gekomen en dat er dus niet langer een centrum in de wereld kan be staan van waaruit het evangelie wordt verbreid. Wat nu nodig is, ver telde dr. Emilio Castro, is dat de kerken in de wereld hun bronnen weer aanboren en overgaan tot een radicaal discipelschap, teneinde het evangelie in de wereld zijn gang te laten gaan. Mcintire Bij de opening van de eerste zitting vertoonde zich de Amerikaanse do minee Carl Mcintire voor de verga derzaal. Hij was in gezelschap van een groep volgelingen, die borden bij zich hadden, waarop de wereldraad van kerken werd beschuldigd van de gebruikelijke zachtheid jegens het communisme en van het prediken van een sociaal evangelie. De directeur van de CWME dr. Castro werd uitgenodigd voor een openbaar debat, maar de2e gaf de voorkeur aan een gemeenschappelijk gebed Daar zag Mcintire weer niets in, omdat hij niet wilde bidden „samen met verra ders van het evangelie". Een leider van de aborigines. Gary Foley, heeft vorige week gesproken mei de directeur van de commissie van de kerken voor zending en evan gelisatie iCWME) Emilio Castro, die del zendingsconferentie organiseert, oni te klagen over de beperkte verte genwoordiging van de oorspronkelij ke, bewoners van Australië in de con ferentie Het is de bedoeling dat deze week een dagdeel wordt gebruikt voor een pre sentatie door de Australische kerken Een onderdeel daarvan zal zijn een toelichting van de problemen van de aborigines. Deze mensen zelf komen er nauwelijks aan te pas. Zij voelen zich niet vertegenwoordigd door de Australische kerken. De conferentie, waar ongeveer 800 mensen aan meedoen, is de grootste oecumenische bijeenkomst die ooit in Australië is gehouden, er zijn afge vaardigden uit tachtig landen met een zeer royale vertegenwoordiging uit'de traditionele zendingslanden in de derde wereld. Verandering In zijn openingstoespraak legde de secretaris-generaal van de wereld raad. dr. Philip Potter, uit. dat deze zendingsconferentie past in de rij van grote conferenties die over dit onder werp zijn gehouden sinds Edinburg in 1910. Potter zei. dat de zendingscon ferenties altijd gebed en bijbelstudie als het belangrijkste element hebben gekend. Vroeger, zette dr. Potter uit een. dacht men bij het uitspreken van de bede „Uw Koninkrijk kome" in verband met de zending aan de uit breiding van de kerk. Dat is nu an ders, meende hij. Thans betekent de bede een oproep aan de kerk alle banden die haar afhouden van God los te maken en zich over te geven aan Gods soevereiniteit. Het gevolg is dat de zending zich nu onder meer zal bezighouden met het lot van de armen. Dr Potter stelde vast. dat het in sommige kringen in de mode is gekomen om wilde kritiek op de CWME te uiten omdat zij zich meer met maatschappelijke gerech tigheid dan met rechtvaardiging door het geloof zou bezighouden Zulke kritiek kent de CWME sinds 1910, toen deze zich onder meer bezorgd uitsprak over de opium-handel. De laatste wereldzendingsconleren- tie, in 1972-73 in Bangkok, legde bij de kerken het idee van een tijdelijke Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over hef niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam 8ij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld A.R.-lijst Het-was voor mij uiterst schokkend te vernemen, dat veel AR-kiesvereni- gingen vooruitstrevende partijgeno ten op lagere, in sommige gevallen zelf6 moeilijk verkiesbare plaatsen op de tijst willen plaatsen. Dit dan ten gunste van hen. die zich in het huidge CDA/WD-kabinet kiplekker voelen. Van de kandidaten aanbevolen van CHU en KVP-zijde verwacht ik hoe genaamd niets, maar tot dusverre zo véél te meer van een van AR-zijde aanbevolen fris vooruitstrevend team. Dat kunnen we nu wel verge ten, dat blijkt zonneklaar. Tenzij er een wonder gebeurt blijven Van Agt en zijn vriend Wiegel nog wel vier jaar zitten met als „tegenspeler" een op hun maat gesneden CDA-fractie. Met een kleine variatie op de slogan waar voor ik destijds door de knieën voor het CDA ben gegaan „Zet meer CDA- ers naast Den Uyl" zou ik willen voor stellen nu de verkiezingsstrijd in te gaan met „Zet meer rbehoudende) CDA-ers naast Wiegel!" Ik ben diep teleurgesteld in de AR-vleugel van het CDA!' Maastricht J. J. Beckers AR-lijst (2) Het lijkt erop dat de A R -leden op een echte, zuiver democratische ma nier uiting aan hun politieke gevoe lens gaan geven, op het juiste mo ment in ons democratisch bestel. Ik hoop van harte dat de A.R -top op een anti-revolutionaire, waardige wij ze dit zuiver democratisch signaal goed zal opvangen en direct meene men in hun politiek handelen de ko mende tijd. Ondergetekende ver wacht minstens tot het eind van de rit een zeer loyaal steunen van het huidige kabinet, dat onder zeer moei lijke omstandigheden moet regeren. Verder is bewezen dat de gevoerde vleugelstrategie door het echte A.R.- ledenbestand niet begrepen en dus ook niet gewaardeerd wordt. M. J. Hebly Winterswijk waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-913456 telex 13006 f^stgiro 66 00 00 Bank Ned CredietOanit Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam IfciOOO REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam iel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag iel 070-469445 (abonnementen en bezorging) iel 070-469445 (redactie) lei 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand f 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101,90 Per |aar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 9134S6. Opgave mim-advertenties tel 020-936868 of schriftelijk aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrrf- ieii|k aan onze Amsterdamse AR-lijst (3) Het is ongelooflijk, dat na een eeuw van onverbrekelijke evangelische eensgezindheid de mannen-broeders- achterban van de AR nu voorlieden terugfluit naar onverkiesbare plaat sen. enkel en alleen omdat deze men sen. geïnspireerd door nog altijd het onveranderlijke Woord van God, niet aan brood alleen willen denken of omdat zij goede rentmeesters van deze aarde willen zijn en daarom on der mer vraagtekens zetten bij alles vernietigende kernwapens, kernener gie en -afval. Purmerend D. Frelink AR-lijst (4) In Trouw van 8 mei gelezen over de verschuivingen (vermoedelijk) op de advieslijst van de AR. Ik ben hier blij verrast mee. omdat dit zal betekenen een ruggesteun voor onze minister-, president en vermoedelijk ook onze nieuwe lijsttrekker van het CDA. De heer Van Agt is het waard om te kunnen steunen op een betrouwbare achterban. Dit zal de eenheid bevor deren en onze AR-blaam wegnemen Epe G. E. Kasteel Motorraces De oorzaak van de ongelukken zit hem niet alleen in het circuit, maar ook in de motoren die veel te krachtig zijn (350 en 500 cc). Motoren van 50 tot 250 cc zijn goed voor spannende races en minder ongevallen. En geen circuit door het dorp. Het is nu: men rijdt op motoren van overmorgen op circuits van eergisteren. Den Haag A. B. Ouwerfcerk Canadezen Op 5 mei werden onze Canadese be vrijders nogmaals hartelijk bedankt met een glorieuze intocht in Amster dam. Mijns inziens volkomen terecht. Vele malen echter werd er die dag gesproken over de bijzonder vrien- ADVERTENTIE wegen zwaar. Nog 22.000 van de 200.000 schoolkinderen hebben geen Nieuwe Testa ment. Moeten we hen teleurstellen? Een NT kost 2,63. Giro 901.000 van In de Straat te Veip. met verm. NTBr. Aan het eind van zijn elfdaagse toernee door Afrika toont de paus duidelijk tekenen van vermoeidheid. Hier heeft hij juist (in Ya moussoukro. Ivoorkust) een mis gecelebreerd, die meer dan drie duurde terwijl de warmte 38 graden was. BARENDRECHT De gereformeer de bezinningscommissie Evangelisa tiewerk in Barendrecht bij Rotter dam heeft het plan opgevat om sa men met de hervormden te starten met een actieplan „Zending in Neder land-Zending in Barendrecht" voor 1980-81. Doel van dit plan is niet „zieltjes winnen", maar het bereiken van randkerkelijken en het wakker maken van de gemeente. Verder hoopt men dat het plan verbeterend zal inwerken op maatschappelijke knelsituaties in Barendrecht. Het is de bedoeling dat, in het komend sei zoen zoveel mogelijk facetten van het kerkelijk werk in Barendrecht wor den afgestemd op dit plan. Begin punt zal zijn een themadienst op 28 september. Tijdens deze diensten zul len alle aanwezigen een boekje krij gen met daarin alle facetten van het kerkelijk werk in Barendrecht. Ver volgens wordt er georganiseerd een serie van vier toerustingsavonden voor gemeenteleden onder de titel „praten over God", een cursus van zes avonden over de missionaire ge meente, vooral bestemd voor hen die zich meer actief willen inzetten voor het evangelisatiewerk, gerichte bij belstudie over dit ondrwerp voor bij belkringen en speciale trainingen voor diakenen en catechisanten. Aan de predikanten zal gevraagd worden in het seizoen 1980-81 bij voorkeur missionaire teksten te gebruiken voor hun preken. schappelijke relatie tussen het Cana dese en het Nederlandse volk. Er zou een hechte band tussen deze landen bestaan. Wij hebben deze „hechte band" enkele maanden geleden ook al eens van heel dichtbij mogen aan schouwen. Leden van Greenpeace werden zonder meer van het ambas sadeterrein in Den Haag verwijderd. Protesten tegen de afschuwelijke zee- hondenmoord haalden wederom niets uit en werden bestreden met zeer wankele argumenten. Nee, het Canadese volk heeft wel een vriend schappelijke band met ons, maar de Canadese overheid schijnt op een an dere planeet te vertoeven. Marken Jan Visser Wiegel en 30 april (3) Is het niet om te huilen. De Vara verziekt onze oranjedag samen met Stad Radio Amsterdam. De menigte pikt dit nu eens niet en de leden van de Vara bedanken spontaan voor hun lidmaatschap. De Vara kennelijk ge schrokken, ze denken namelijk nog steeds dat de kijkers en luisteraars het zogenaamde klootjesvolk is. Deze Vara nu wil minister Wiegel die uit naam van de zwijgende meerderheid sprak een proces aan doen. Het is niet te geloven. Maar ja zo zijn hun ma nieren! Amsterdam Gien Gootjes Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De Nederlandse Christelijke Esperanto-Vereniging (KUNE) wil een fusie aangaan met de Nederlandse Esperanto Vereniging (NEA). Omdat er. zoals bij tal van esperanto organisaties in WestrEuro- pa ook bij de KUNE sprake is van vergrijzing en een dalend ledenaantal werden de fusieplannen zaterdag tij dens de jaarvergadering in Amers foort met algemene stemmen aan vaard. De KUNE zal een eigen sectie in de NEA vormen met behoud van zelf standigheid wat de activiteiten op het protestants-christelijk terrein be treft. zoals het verspreiden van de bijbel en het geven van informatie. De Nederlandse Katholieke Esperan- tovereniging heeft zich eerder al voor een fusie uitgesproken. De NEA zal tijdens een zaterdag in Utrecht te houden vergadering een beslissing over de fusie nemen. De KUNE zal als sectie van de NEA lid blijven van de internationale pro testants-christelijke esperanto orga nisatie KELI. die volgend jaar samen met de rooms katholieke internatio nale esperanto organisatie in het Overijsselse Nieuwleusen een oecu menisch esperanto-congres houdt. DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking vindt dat in het Nederlandse actie programma voor de vrouw moet wor den aangegeven hoe vrouwen invloed kunnen uitoefenen om een nieuwe economische orde te verwezenlijken, niet alleen internationaal, maar ook in eigen land. Het leveren van een construct v bijdrage hieraan ziet hij als ceif be langrijke opdracht voor de Neder landse delegatie naar de conferentie over de positie van de vrouw, die in juli onde auspiciën van de Verenigde Naties in Kopenhagen zal worden ge houden. Van onze kèrkredactie „Heer maak mijn hart even wit als het meel van mijn maniok". In dat gebed van een Zaïrese theoloog zijn de problemen van Afrika samengebald.Aan de ene kant een religieuze verbon denheid, aan de andere kant de dagelijkse strijd (letterlijk) om te overleven en het streven van Afrika naar economische onafhankelijkheid om althans zichzelf te kunnen voeden. Over die onafhankelijkheid heeft paus Johannes Paulus H tijdens zijn tiendaagse reis door Afrika mooie dingen gezegd. Hij steunde de eisen van de derde wereld in de Noord- Zuid-dialoog, vroeg om meer finan ciële steun van de westerse landen, riep op tot strijd tegen de oprukken de woestijn en prees de eigen Afri kaanse inbreng. Juist dat laatste klinkt vreemd als de paus tijdens dezelfde reis hamert op de waarde van het aan Afrika wezensvreemde celibaat en monogame huwelijk en bovendien benadrukt dat de grenzen van de Afrikanisering door Rome be paald worden. Islam Eén van de ooizaken van de pijlsnel groeiende invloed van de islam kan zijn dat deze de Afrikaan veel meer vrijheid laat om die religie op zijn eigen wijze te beleven. In West- en Midden-Afrika is tot in het kleinste dorp een moskee te vinden, al was het maar een simpele hut met een stro dak; in steden verrijzen met Arabisch oliegeld moskeeën temidden van bit tere armoede. Afrikaanse en Arabische landen heb ben gemeenschappelijke belangen in hun onderhandelingen met het wes ten. De sociale en economische ver anderingen vinden als het ware hun religieuze vorm in de groei van de islam en enkele christelijke secten van eigen bodem. De rk-kerk daarentegen wordt in Afrika vaak gezien als een exponent van het westen waarmee het zwarte werelddeel geen bijster goede erva ringen heeft. Kerk, kapitaal en kolo nialisme vormen een trits waarvan bij voorbeeld Zaire alles afweet. Bij de onafhankelijkheid was Zaire een van de achterlijkste landen in Afrika, oók wat onderwijs en gezondheids zorg betrft. Noch de Belgische over heid noch de missie hadden veel aan de ontwikkeing gedaan. Nu wordt het voormalige Belgisch Kongo dictatoriaal bestuurd door Mobuto Sese Seko („De haan die geen kip met rust laat"); deze heeft het land economisch de afgrond in weten te duwen en heeft zich. zelfs voor Afrikaanse begrippen, op onge looflijke manier verrijkt. Het was niet zo n geslaagd idee dat de paus uitge rekend naar Zaire ging, ook al had de honderdjarige katholieke missie in dat land „wat goed te maken" Mobu tu zal aan de hoge bezoeker uit Rome nieuw gezag ontlenen en hij kan rus tig klappen als de paus spreekt over de verderfelijke corruptie. Gezin Vrijwel alle problemen waarmee Afri ka op dit moment kampt zijn door de paus aangeroerd; honger, corruptie, dictatuur, droogte, uitbuiting, ver vreemding, vluchtelingen, bewape ning. Maar het opvallendst is de na- rri.NOM PENH De zen dingsorganisatie Christian and Missionary Alliance (CAMA) heeft bekendge maakt, dat er thans weer zes kerkelijke groepen regelmatig samenkomsten beleggen in de hoofdstad van Cambodja Phnom Penh. Vier predikanten en twee ge meenteleden leiden de kerk diensten, die in particuliere woningen worden gehouden. Er is verwachting, dat de rege ring twee voormalige kerkge bouwen zal teruggeven. De kleine protestantse kerk in Cambodja is destijds ontstaan door het zendingswerk van de CAMA, in Nederland meer be kend onder de naam van de Parousiazending. druk op de waarden van huwelijk en gezin. En daar lijkt de hele Afrika-reis ook om begonnen. De roomskatholie- ke theologie betreffende het gezin zal het onderwerp zijn op de algemene bisschoppensynode die eind septem ber begint. De paus heeft in de afgelo pen maanden talrijke toespraken hierover gehouden en nu in Afrika daar nog eens wereldwijde publiciteit voor verworven. De speelruimte voor de bisschoppen synode is daardoor al bij voorbaat tot de breedte van een tittel en jota be perkt. De vrijheid waar de paus bij herhaling voor pleitte, onder meer in de volksrepubliek Kongo, is voor Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De actie, die door de vereniging „De Verre Naasten" gevoerd is om de Missionary Aviation Fellowship (MAF) een vliegtuig aan te kunnen bieden voor haar werk in West-Irian, heeft zeven ton opge bracht. „De Verre Naasten" is een vereniging in de kring van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) tot het betrach ten van christelijke barmhartigheid buiten Nederland, met name op de zendingsterreinen van deze kerken. De zending van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) in West-Irian maakt zeer intensief gebruik van de vliegdiensten van de MAF. De actie werd op touw gezet na het veronge lukken van een MAF-vliegtuig. Ook in de gereformeerde gemeenten is er aan meegedaan, omdat ook hun zen ding in West-Irian met de MAF sa menwerkt. Het bedrag zal zaterdag op de jaar vergadering van „De Verre Naasten" in Amersfoort worden overhandigd aan Grady Parrott. manager van de Maf. ARNHEM (ANP) Op de in Arnhem gehouden bondsdag van de vrijge maakte gereformeerde mannenbond wees voorzitter ds. H. J. Boiten op de onbruikbaarheid van de kernbewape ning. Aan de andere kant meende hij dat het afschrikkingseffect mede er toe heeft bijgedragen dat er nu al 35 jaar vrede is. Als men niet belijdt dat de bijbel het belangrijkste wapen is, zal geen enkel streven naar ontwape ning er werkelijk toe kunnen leiden dat er vrede op aarde komt. Ds. G. Mulders sprak over het onder werp „Hoe oud is de moderne theolo gie". De moderne theologie is, zei hij, bijna zo oud als de wereld zelf, want de slang in het paradijs zaaide al twijfel aan het Woord van God. In de oudheid zei men al dat de mens de maat van alle dingen is en zo wil ook de moderne mens niet voortbouwen op de kennis van de bijbel. De zoge noemde nieuwe theologen zijn niet werkelijk nieuw, aldus ds. Mulders, die meende dat gereformeerde theo logen als Calvijn en Schilder werke lijk de nieuwe theologen zijn. PPR-jongeren willen een eigen afdeling HILVERSUM (ANP) In Hilversum is zaterdag de oprichtingsvergade ring gehouden van een PPR-jonge- renafdeling. Komend weekeinde zal het PPR-con- gres de oprichting van de PPR-jonge ren moeten bekrachtigen. Een con gresuitspraak is nodig omdat in het begin van de nu twaalf jaar oude partij de uitspraak is gedaan dat bin nen de partij geen aparte groeperin gen zullen worden opgericht Berlijndag met Bé Ruys en Bas Wielenga. informatie over het Krae- mer-huis in Berlijn, de werkgroep Oost-Europa projecten, christenen voor het socialisme en de basisbewe ging. donderdag 15 mei 10-17 uur, Lutherkapel, Woudenbergseweg 38, Zeist. Eenoudergezin; onvolledig? voor eenoudergezinnen, 16-18 mei. 't Dack- hues, Hulssen (tel. 085-259105). (her haling; 30 juni-5 juli). Israël bijbelweekend, 15-18 mei. De Toevlucht, Oudewater (tel. 03486- Hospital Christian Fellowship, trainingsweek voor hen die bij dit werk betrokken zijn of ermee willen beginnen. 18-23 mei, HCF-Europa- huis. Voorthuizen (tel. 03429-1314). deze najaarssynode zorgvuldig alvast weggenomen. Er is immers in de roomskatholieke verhoudingen geen sprake van dat de bisschoppen zich kunnen permitteren om minimaal af te wijken van wat de paus in de daaraan voorafgaande maanden alle maal in detail heeft uiteengezet. Zowel op het onlangs gehouden pas toraal congres van Engeland als ook op plaatselijke bijeenkomsten deze weken in Utrecht en Den Bosch wer den andere geluiden gehoord. Bis schop Bluyssen erkende dezer dagen dat velen een diepe kloof ervaren „tussen hetgeen de kerk leert ten aanzien van de beleving en van huwe lijk en seksualiteit en datgene wat in henzelf aan overtuiging is gegroeid en dienovereenkomstig wordt beleefd" Maar de toespraken in Afrika maken duidelijk dat men in het Vaticaan niet voornemens is deze kloof te over bruggen. De roomskatholieke kerk in Afrika is ook in zichzelf verdeeld. Enerzijds een groep die streeft naar eigen Afri kaanse inbreng, zwarte theologie, meer zeggingschap ook in de betref fende Vaticaanse departementen, an- derzijds hebben hoge geestelijken zich prettig in de rijen van het kerke lijke en plaatselijke establishment gevoegd. Kerkklokken zijn vervangen door tromgeroffel, het brood voor de eu charistie is vervangen door de ma niok, maar tot wezenlijke veranderin gen heeft de paus weinig uitgedaagd. Maar werkelijke bevrijding moet mis schien ook niet gepreekt worden door de „grote witte man uit het noorden". Tongen als van vuur is de titel van een door Hans Bouma samengesteld boek: een 184 (forse) pagina's tellende bundel van verhalen, gedichten en overwegingen, die betrekking hebben op hemelvaart en pinksteren. Er staan bijdragen in van Gerrit Achter berg, Huub Oosterhuis, Wim Rama ker, prof. dr. J. W. Schulte Nordholt. dr. O. Jager. dr. Jan Wit, prof. dr. A. A. van Ruler en veel anderen. Otto Dic- ke maakte de tekeningen. Prijs 27,50. In de reeks „Verklaring van een bijbelboek" verscheen „Exodus 1-20" van dr. N. A. van Uchelen, die Hebreeuws en Aramees doceert aan de Universiteit van Amsterdam; 94 pag., 12,90. In „Vandaag de dag (zijn ze anders, de ouderen, de jongeren) is de tekst gebundeld van zeven televisieuitzendingen van ds. Ype Schaaf. Omvang 40 pag., prijs ƒ7,50. In de reeks Nieuw Leven een boek van Siegfried Grossmann (ver taald door dr. W. C. van Dam), geti teld „Genadegaven in evenwicht" (ondertitel: van chrismatische bewe ging tot charismatische gemeente vernieuwing). Omvang 174 pag., prijs 17.50. AL HET MLJNE IS OOK VAN J0l Nog eenmaal neemt de vader het woord in de „gelijkenis van de verloren zoon". De oudste zoon heeft grimmige woorden gesproken, woorden vol wrok en jaloezie ten opzichte van zijn broer. Vandaar dat het verhaal opnieuw een wending neemt; „Doch hij (de vader) zei tegen hem (de oudste zoon)'. De oudste broer heeft niet het laatste woord. I Het laatste woord is voor de vader. Daarmee is het verhaal wel gesloten, maar het verhaal in het verhaal blijft daarmee open. De vader gaat in opd« verwijten van de zoon. „Kind, jij bent altijd bij mij en al het mijne is ook van jou" (vers 31). De zoon houdt er i een verkeerde visie op na. Een visie die wel begrijpelijk is. Tenslotte heeft z'n broer dat in de hand gewerkt. Die heeft z'n deel opgeëist en is er mee weggetrokken. Daar begon de scheuring van „het leven", zoals het hier telkens heet. Dat had niet gehoeven, als die jongen dat „leven" niet verkwist had. Hij had door te leven zoals het hem thuis geleerd was dat „leven" kunnen uitbreiden. Maar dat is niet gebeurd. Er was een scheur gekomen. Die scheur is intussen opgeheven, maar desondanks grijpt de oudste zoon dat aan om de vader te verwijten dat hij nooit iets gekregen heeft. Maar daar is de vader het niet mee eens. Al het mijne is ook van jou, zegt hij. Je zou het een soort gemeenschap van goederen kunnen noemen. De oudste zoon heeft geen reden om zo te spreken. Hij deelde in feite het leven met de vader. Was hem dat dan niet genoeg? Broeide onder al zijn deugdzaamheid dan ook bij hem het verlangen om op zichzelf te staan. In feite maakt hij zich nu los van de vader. Daar was geen reden voor. En dat brengt de vader hem onder ogen. Het is echt de gelijkenis van de vader, die voor beide zonen dezelfde is. Bereid om met hen te delen en te leven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klundert: J. G. van de Vlist te Vroomshoop, te Werkendam P. J. Droogers te Bodegraven. Bedankt voor Middelharnis: J. den Besten te Ede; voor Kootwijk: G Hendriks te Zuilichem-Nieuwaat voor Barendrecht (buitengew. wijk gem.): J. H. C. Olie te Linschoten. voor Minnertsga en voor Veenwou den: S. v.d. Zee. legerpredlkant wo nende te Andel. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmen: H. A. F. M Bosscha te Oost- en WestrSouburg; t Harderwijk; H. H. Wind, legerpredl kant te Ermelo; te St. Jans klooster D. J. Deuzeman te Woudsend-Hom merts. Aangenomen naar Amersfoort (gees telijk verzorgster psychiatrisch een trum Zon en Schild); Mevr. T. tk Jong, geestelijk verzorgster medisch centrum te Alkmaar GEREF. KERKEN IVRUG.) Beroepen te Vlaardingen: J. M. A Groeneveld te Helpman. Aangenomen naar Loenen-Weesp: R v. Veen, kand. te Kampen, die be dankte voor Den Haag Zuid, Mussel kanaal en voor Vlissingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sprang-Capelle: G Mouw te Tholen Bedankt voor Middelburg-Zuid; A Bregman te Rijssen. Frère Roger Frère Roger, de prior van de oecume nische gemeenschap van Taizé. leidt deze dagen gebedsbijeenkomsten die duizenden jongeren in Oost-Duite land bijeenbrengen. Voor het eer? spreekt hij in het openbaar in dit land, in kerken in Dresden, Leipzig es Erfurt. Knud Wümpelmann De Deen Knud Wümpelmann is doof het bestuur van de Europese Baptis tenfederatie voorgesteld als nieuw secretaris-penningmeester van dit Europese samenwerkingsverband van baptisten. Hij zal, als dit voorste) aangenomen wordt op het baptisten wereldcongres .in juli in Toronto, dr. Gerhard Claas opvolgen. Wümpel mann is nu secretaris van de Deense baptisten-unie. ZWOLLE (ANP) De Zwinglibond die voorstander is van een radicaal en volledig vrijzinnig christendom streeft er in beginsel naar op redelijï korte termijn te komen tot de aan stelling van een privaatdocent aai een van de universiteiten in ons land De leeropdracht van de te benoemen privaatdocent zal zijn: onderwijs f geven in de geschiedenis en de begin selen van het vrijzinnig christendom Dit is besloten op de Jaarvergadertof van de bond in Zwolle. De ZwingD bond mist namelijk de vrijzinnige ln breng bij de kerkelijke hoogleraren van de hervormde kerk. Onder hen* er geen één die zichzelf tot de vrijzin nige christenen zouden kunnen reke nen. De Zwinglibond twijfelt er dar ook aan of er aan de universiteiten wel voldoende informatie over W vrijzinnig christendom gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2