Clubvoetbal zwaktebod )p de Europese markt api. Vilas op dreef in landenbeker Drie wereldrecords llleen Zwartkruis maakt zich zorgen om kwalitatief verval imise Timman Nacompetitie Zondagamateurs Toekomstteams Argentinië klopt in finale Italië Russen vooraan in Vredeskoers Oost-Europa klaar voor Moskou 1980 SPORT TROUW/KWARTET PS 15/RH 17 jor Johan Woldendorp [(STERDAM Het klinkt paradoxaal, dat in de zwakste [divisiecompetitie sinds jaren zes clubs het recht op deelna- Eaan Europese bekertoernooien verwierven. Deze voorstel- |g van zaken is dan ook niet geheel juist. Het is een erfenis fhet verleden van de jaren zeventig, toen met het winnen L de Europa Cup door Feyenoord (6 mei 1970) de victorie [>r het Nederlandse clubvoetbal begon. Behalve een hand bekers op diverse niveau's en een goede naam in het itenland heeft de bovenlaag daarvoor niets terug gekregen. toen de grote successen naar andere naties vloeiden, jjde de UEFA premies in de vorm van Europa Cup 3- itsen in het vooruitzicht. een periode van vijf jaar voor ■indstand van deze competitie Jen de seizoenen 1973-'74 tot en 1977- 78 als maatstaf genomen jkt de Europese voetbalfederatie jassement van de prestaties op internationale platform op. Dat kerde de KNVB nog net van het imale aantal plaatsbewijzen i voor het troosttoernooi Vol- i Jaar is het aantal vergunningen dan ook geslonken tot drie. jeten aan de afgelopen maanden het Nederlandse clubvoetbal blij iten zijn met deze sanering. De lltatieve terugval bleef immers beperkt tot de eredivisie. Twente zich uitgeschakeld door het on- iienlijke Panionios uit Grieken- I, PSV kreeg van Saint Etienne op donder. Feyenoord sneuvelde in ussenronde van het UEFA-Cup- Euren en Ajax drong met meer k dan wijsheid door tot de halve strijd van het belangrijkste be- oernooi. dat van de landskam- nen Dat was nog een meevaller ergelijking met het seizoen 1978- toen vergeefs naar een Neder- se representant in de kwart fina- erd gezocht. euw-Zeeland: geen ld voor atleten UNGTON De Nieuwzeeland- atleten. die deelnemen aan de npische Spelen in Moskou, zullen i enkele financiële steun genieten de regering. Dit heeft Robert doon, de minister-president van iw-Zeeland in Wellington ver- aid Met deze mededeling reageer- het kabinet op de beslissing van nationale Olympisch Comité, dat indanks het verzoek van de rege- - tegen een boycot stemde. Spaanse Olympisch Comité heeft eslissing over deelneming aan de len in Moskou uitgesteld tot 23 één dag voor de inschrijvingster- i. De meeste leden zijn tegen een cot, maar zij zijn nog niet geheel de problemen die ontstaan als nje toch een ploeg afvaardigt r de hoofdstad van de Sowjet- JOJNO Jan Timman heeft in tweede ronde van het toernooi in Joegoslavische Budogjno remise leeld tegen de Joegoslaaf Boris- Ivkov. Het toernooi begon vorige Ik zondag al. maar vanwege het rlijden van maarschalk Tito werd de volgende ronde een week ge- ht. Jan Timman deelt de tweede lts in de ranglijst met zeven ande- lers. Alle acht schakers hebben punt. Aan de leiding gaat de f Ljubomir Ljubojevic met lunt. ie ronde: Larsen (Den.)-Poloegaje- (Sov.) Vi-'/ï, Gligoric (Joe.)-Hort (Tsj.) Kavalek (VS)-Tal (sov.) afgebroken. (Joe.)-Timman (Ned.) Kuraica i-Karpov (Sov.) ''z-'/j. Andersson 'l-Ljubojevic (Joe.) '/j-'/j Het ziet er niet naar uit, dat de firma Kommer en Kwel in het komende voetbaljaar met ernstige liquiditeits problemen krijgt te kampen. De on waardige kampioensstrijd tussen Ajax en AZ'67 is al voldoende be schreven Ajax-voorzitter Ton Harmsen had zondag gelijk, toen hij opmerkte: „Dit is een titel van niks" de terugval van PSV en het sinds half januari vakantie vierende Feye noord eveneens. Resteren dus Utrecht en Twente, de andere zwak teboden op de internationale beurs. Niet zozeer in puntentotalen, als wel omdat zij nimmer een serieuze be dreiging voor de opmerkelijk falende nummers één en twee zijn geweest. Qua spel zijn lhet leuke middenmo ters. die, naar verwacht mag worden, ten onder gaan zodra de tegenstand serieuze vormen aanneemt. Utrecht draait op de as Van Breuke- len-Wildbret-Van Hanegem-Van Veen (Wildbret overweegt te stoppen), ter wijl het aanstormende talent (onder andere Bert Gozems en uiteraard doelman Hans van Breukelen) nog te dartel is om het hoofd in kritieke situaties koel te houden. Twente heeft een goede tweede competitie helft achter de rug, maar beseft terde ge, dat er aan het in stand houden van internationale contacten hogere eisen worden gesteld. Bovendien, je kunt jezelf als de Nederlandse num mers vijf of zes moeilijk een Europese topper noemen als Ajax dat in feite al niet is. Van de KNVB-bonzen is coach Jan Zwartkruis dit seizoen de erste ge weest, die zich het kwaliteitsverval heeft aangetrokken. Na het vertrek van de laatste „vedette" naar Canada (Ruud Krol) is die zorg terecht, al kleeft er in financieel opzicht een positief punt aan. Het is niet voorstel- Daar, dat de nieuwe generatie top- voetballers met zulke buitensportige Bondscoach Jan Zwartkruis is de enige KNVB-bons, die zich het kwalitatief verval van het Nederlands voetbal heeft aangetrokken. financiële eisen komen als de gang makers in dit opzicht, Krol en vooral Johan Cruyff, wiens definitieve af scheid destijds om geldeijke redenen een geldigheidsduur van enkele maanden had. De KNVB heeft daarop reeds inges peeld door na het Europees kampi oenschap in Italië niet alle reclame gelden naar de spelers te laten vloei en. Voor het overige is het kwalitatie ve verval geen reden van zorg voor zowel het sectiebestuur als de FBO. De plannen om de competitie span nender te maken vertonen weinig ver wantschap met de lokroep om beter voetbal op de velden. Dat laatste kost geld, omdat daarvoor het technische en zakelijke apparaat bij de clubs geprofessionaliseerd dient te worden. Om van het oragniseren van een col lecte voor een voetbalvakschool maar niet te spreken. De werkgevers zien geen heil in zo'n opleidingsinsti tuut. terwijl het verlangen van de trainersfractie in de vergadering be taald voetbal om iedere hoofdoefen- meester een volledige dagtaak te ge ven, door de wijze mannen achter de groene tafel voor kennisgeving werd aangenomen. Op één punt getuigde een voorstel (van sectielid Herman Choufoer, daartoe mogelijk geïnspireerd door Den Haag-aanvoerder Joop Kore- vaar) wel van gezond beleid. De Hage naar bepleitte de invoering van een promotie-degradatie-regeling voor de toekomstteams. Ingaande het sei zoen 1981-'82 zouden er een eerste afdeling van dertien clubs en twee regionale klasses van twaalf elftallen moeten komen. Het tekende het ni veau van de vergadering, dat sommi ge clubs zich daar uit kostenoogpunt onmiddellijk tegen kantten. Alsof verbetering van het spelpeil niet mede door een aantrekkelijker jeugd- competitie in de hand kan worden gewerkt. Roda en Den Haag in intertoto ZURICH Roda JC zal in groep 1 en FC Den Haag in groep 4 uitkomen van de intertoto-voet- balcompetitie van deze zomer. De wedstrijdschema's zien er als volgt uit: Groep 1: 28 juni: Roda JC-Standard Luik, 5 juli: Roda JC-Xamax (Zwi). 12 juli: Roda JC-Fortuna Dusseldorf. 19 juli Fortuna Düsseldorf-Roda JC. 26 juli: Standard Luik-Roda JC. 2 augustus: Xamax-Roda JC. Groep 4: 28 juni: FC Den Haag- St Gallen (Zwi). 5 juli: Praag-FC Den Haag. 12 juli: Rapid Wien- FC Den Haag. 19 juli: St. Gallen- FC Den Haag. 26 juli: FC Den Haag-Rapid Wien. 2 augustus: FC Den Haag-Sparta Praag. ZEIST De wedstrijden om de nacompetitie beginnen op dins dag 20 mei en eindigen op zater dag 7 juni. Een eventuele beslis singswedstrijd wordt gespeeld op dinsdag 10 juni. Alle wed strijden beginnen om 19.30 uur. Programma: dinsdag 20 mei: Volendam of Groningen-De Graafschap en Cambuur-Wage- ningen. Zaterdag 24 mei: Wage- ningen-Volendam of Groningen en De Graafschap-Cambuur. Dinsdag 27 mei: Cambuur-Vo- lendam of Groningen en Wage- ningen-De Graafschap. Zater dag 31 mei: Volendam of Gro- ningen-Cambuur en De Graaf- schap-Wageningen. Dinsdag 3 juni: Volendam of Groningen- Wageningen en Cambuur-De Graafschap. Zaterdag 7 juni: De Graafschap-Volendam of Gro ningen en Wageningen-Cam- buur. ZEIST Het programma om het kampioenschap voor Neder land voor zondagamateurs, dat reeds van start is gegaan met de wedstrijd Rohda-Xerxes (2-3) is na het bekend worden van de derde kampioen Caesar, als volgt samengesteld: 15 mei: Xerxes-Caesar (14.30); 19 mei; Caesar-Rohda (14.30 uur); 24 mei: Rohda-Caesar (17.00 uur); 26 mei: Xerxes-Rohda (14.30 uur); 1 juni: Caesar-Xerxes (14.30 uur). DEN HAAG Feyenoord, PSV en FC Utrecht, de voetbalkam pioenen in de verschillende af delingen van de betaalde jeugd- competitie, spelen zondag 18 mei in het stadion Galgewaard een halve competitie om het kampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijd zal gaan tussen Feyenoord en FC Utrecht. DUSSELDORP Het tennisteam van Argentinië heeft in Dusseldorp de landenbeker gewonnen. In de finale versloegen de Argentijnen Italië met 3-0. In het eerste enkelspel zegevierde Guillermo Vilas op gemakkelijke wij ze over Corrado Barazzutti. De set standen waren 6-3, 6-3. Jose-Luis Clerc haalde in zijn partij tegen Adri- ano Panatta de beker binnen. Clerc won met 7-6, 6-3 Vilas en Clerc won nen ook het dubbelspel Panatta en Paolo Bertolucci speelden het afslui tende dubbelspel zonder motivatie en pakten slechts vijf games: 2-6, 3-6. Het toernooi om de landenbeker is vooral het toernooi van Guillermo Vilas geworden. Zeven dagen lang stelde deze Argentijnse tennisspeler en amateurpoëet zich in de schaduw van de voornaamste troef op het toer nooi: Björn Borg. In de halve finale tegen Zweden toonde Vilas echter aan dat ook Borg te verslaan is. Zelfs al zou Argentinië de beker uiteinde lijk niet hebben gewonnen, dan nog kon dit evenement voor de linkshan dige speler niet meer stuk. Een zege op Borg is momenteel voor de meeste tennisspelers een droom, die voorlo pig geen waarheid wordt. Vilas slaag de er echter in Borg te verslaan, het geen zijn zelfvertrouwen aanzienlijk opvijzelde. In de finale was Corrado Barazzutti geen partij voor hem: 6-3, 6-3 Zijn ploeggenoot Jose-Luis Clerc. 21 jaar pas, nam revanche op een eerder geleden nederlaag in dit toernooi te gen Adriano Panatta (3-6, 6-0, 5-7) Panatta had tot de eindstrijd alle enkelspelen gewonnen (vier), maar te gen de ontketende Clerc had hij geen afdoend verweer- 6-7, 3-6. Het dubbel spel was daarna een formaliteit. De beker en een bedrag van 234.000 mark (250.000 gulden) waren voor de Ar gen tijnen binnen. De 7500 toeschouwers zagen een zwakke dubbelpartij. die gemakkelijk met 6-2, 6-3 door Vilas en Clerc werd gewonnen. KARPACZ In de eerste bergrit van de Vredeskoers, de derde etappe van Polanica naar Karpacz, heeft Peter Winnen een uitstekende prestatie ge leverd. Hij eindigde als vierde, in het spoor van de winnende Sovjet Morot- sov en de nieuwe leider in het alge meen klassement, diens landgenoot Barinov. Derde etappe I Morotsov (Sov) 170 km in 4 37 58 (inclusief 5 sec tijdvergoeding). 2 Barinov iSov> op 14 sec (3 sec verg 3 Henke (Tsji op 16 sec <1 sec verg.). 4 Winnen (Ned) op 17 sec 5 Madiot (Fra) op 34 sec 6 Ferebauer (Tsj) op 43 sec 7 Petermann «ODD z t8 Cattaneo (Ita) op 52 sec 9 Barth (OD1) op 58 sec.. 10. Zagretdinov iSov) z.t. Algemeen klassement 1 Barinov (Sov) 12 uur 38 min 46 sec 2 Morotsov (Sov) op 17 sec 3 Henke (Tsj) op 27 sec 4 Petermann (ODIi op 30 sec r> Winnen (Ned) op 33 sec 6 Ludwig (ODI) op 44 sec 7 Ferebauer (Tsj) op 47 sec 8 Zagretdinov (Sovi op 51 sec.. 9. Nowak (Tsjiop53sec 10 Sujka (Pol) op 57 sec MILAAN De Pool Wladislaw Kozakiewicz heeft in Milaan het wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5,72 meter. Het oude wereld record stond sedert 23 juni 1976 op naam van de Amerikaan Dave Roberts, die destijds in Eugene 5,70 meter sprong. Kozakiewicz heroverde het Europese record, dat hem op 1 mei van dit jaar was ontnomen door de Fransman Thierry Vigneron, die in Libourne 5,67 meter sprong en daarmee het oude Europese record van Kozakiewicz met een centimeter verbeterde. Tijdens Olympische selectiewedstrijden in Potsdam heeft de Oostduitse Evelyn Jahl een nieuw wereldrecord discuswerpen gevestigd. Zij wierp de discus zaterdag 71.50 meter ver. Het oude wereldrecord stond sinds twee jaar op haar naam met 70.72 meter. Hona Slupianek verbeterde haar wereldrecord kogelstoten voor de tweede maal in negen dagen. Zij stootte in Potsdam 22,45 meter. Het oude wereldre cord stond sedert 2 mei op 22,36 meter. Ilona Slupianek leverde die prestatie in Celje (Joe) Het wereldrecord van Slupianek was het vierde dat Oostduitse atleten dit seizoen verbeterden. Ruth Fuchs stelde het wereldrecord speerwerpen voor dames scherper en bracht het op 69,96 m. Verdere wereldrecords kwamen op naam van Evelyn Jahl en nona Slupianek (2). WIS Op de tweede dag van het Italiaanse I kampioenschap voor junioren heelt de Bander Eric Wllborts de Argentijn Carlos Hlan verslagen met 6-2 en 6-1. Bij de meis- Jersloeg Nanette Schutte de Tsjechoslo- be Andrea Temesvaria met 6-2 en 6-1. [AKEN Uitslagen vijfde ronde Neder- p kampioenschap dames. Mieke van Elst- Btn Stada 0-1. Hanneke van Parreren-Cora ptnt 14), Carla BRiinenberg-Corrte Vreeken po".hita Pluymert Ada van der Glessen 1-0, Belle-Jeanette Muider 0-1, Ellis Vogel- pi Landry i/s-i/j. F 1 Bruinenberg en Pluymert beiden 3,5,3. t Van der G)essen en Van Parreren ieder 3. token en Stada betden 2,5, 8. Vogel, Van len Mulder ieder 2, 11. Van Eist en Landry HARTEN Christ van der Smissen heeft ii de negende ronde van het toernooi om wereldkampioenschap driebanden in Bue- Alres knap hersteld van de drie opeenvol le nederlagen Van der Smissen speelde de !Uamboles in 45 beurten bij elkaar, terwijl tegenstander Doyhareabal uit Argentinië ■verder kwam dan 47 caramboles Na negen len staat de Brabander op de vierde plaats twaalf wedstrijdpunten en een gemiddelde '1121 punten P* Ma- "-«'«man heeft de beste Neder- F.>re Vl-c b -1 Op - »rslc dag van f tionale kanij. schap, van V-'«st- Wand ir i Neelem.. •te ii. Fli ussc de je plau™ k.. :<ib' ptniaii'tinsse werden Erik en &jm.. Volle- Lie?- V ...ju, Mden voor do 'fiandse topzeilers als laatste "iectli. •wi uymplsche Spelen in Tallinn Nederland Is dan ook in ade Olyi-pi^che klassen «bu-.woordlgd lB v- - Dme Schotse iu'.emational S'eve I1' 'I 's door de Engelse eerste divisieclub ['nil,,,., Hou-o'i- voce '-'jna vier miljoer i'- ao----- Abi 'leen. AHshibn'.u, 'aaf voo. '-"rdeen spec erd inder v,in rivde (Glasge .-.«deen u"" jaar geleden nog geen honderd- «na guiaen Voor de aanvalsplts van de 0<*e nationale ploeg. ^"Bal. Het Nederlandse amateur elftal in een wedstrijd voor het Mar ah Halkm dat ln Medan wordt gespeeld, met 2-1 iV van Iran. Bij rust. was de stand 1-1. yan de Osterkamp van DOVO gaf Neder- irhi w üende minuut met een hard en lk, !fhot de leiding. Een kwartier later v Iraan-* linksbuiten Alzadh gelijk Dmi paa,de d( coed opgekomen verdedi Voneboer van «Ir-tsUnd op CUP Dat kan er ook nog wel bij. Op een foto van het kampioensfeest van Ajax, sommige mensen hebben echt heel weinig nodig om een feest uit te roepen, vertoont zich een groepje tevreden spelers. Zij amuse ren zich kostelijk met een meneer die in het midden van de kring staat en een microfoon vasthoudt. Willi Alberti? Henk Molenberg? Jan Blaaser, desnoods? Ik ken mijn voetbalartiesten. Nee, dus. De nieuwe voetbalkomiek die de boel in gang zet, is Arie Ligthart. Uit volle borst zingt hij 'Ajax wint de wereldcup'. Een ge baar, zo weet men te melden, dat ten zeerste op prijs werd gesteld. Het is inderdaad weer eens iets an ders dan voor twee tientjes bloemen en een zweterige handdruk. Maar het is wel iets overdreven om het zingen van een uiterst beperkt ref reintje, te verheffen tot een gebéér. Tenzij. Tenzij het gaat om Arie Ligthart. Arie is namelijk behalve zanger van populaire deunen ook nog voorzitter van AZ'67, de club die met enige goede wil kampioen van Nederland voetbal had kunnen worden. Een andere foto. Links staat het echtpaar Krol. De gehele rechter kant wordt in beslag genomen door de voorzitter van Ajax, Harmsen. Gezamenlijk flankeren zij de hoofd personen van het feest, het echt paar Ligthart. Arie staat alweer te zingen. Wat is dat toch tussen Ajax en AZ'67, dat de voorzitter van een club die tot het begin van de nieuwe competitie minstens met een rouw band om hoort te lopen, de gebra den haan uitgangt op het kampi oensfeestje van de concurrentie? Wat is dat toch. behalve de zucht naar publiciteit, waarvoor sommige mensen alleen maar hun knopje hoeven om te schakelen op domheid? Ajax en AZ'67, wat hebben die twee toch? Want geen mens gelooft nog het verhaal dat AZ tegen het einde van de competitie pech had, of de juiste vorm ontbeerde. AZ had ge- 'i geen zin. Dat kon je vanaf de tribunes zien. Bij andere excuses 1. ei voetbal. Bij geen zin hoort lamlendigheid en die kon je er me' !~ele 'üedingen te- ü;Mjk v. .^pen. -el. '°n Aja;. j ^xceisior me' 0 achtei o .nd en AZ dus vc de derde keer aan de eerste plaats mocht ruiken, zelfs toen vond AZ hel nog allemaal welletjes. Daar moet een beetje profvoetballer ge woon moeite voor doen. Een paar jaar terug haakte AZ en kele wedstrijden voor het einde van de competitie ook af. Geen zin. En Joop Brand. Het was topn erg on- ïV ■k it u- vx handig om hoog te eindigen. Dan ging het publiek maar denken dat het volgend seizoen nog beter zou kunnen. Dan moet je harder wer ken, dat is allemaal zo'n gedoe. Toen werd het dus niks en nu weer niet. Maar geen nood. Dan gaat voorzit ter Arie wel bij de concurrentie feest vieren. 'Ajax wint de wereld cup', zingt hij, als een gevaar. Want AZ wint de wereldcup nooit, daar weet hij alles van. RECLAME De voetbalwedstrijd Nederland- West Duitsland, die op 11 oktober in het PSV-stadion in Eindhoven wordt gespeeld, zal niet op de televi sie worden uitgezonden. Het is nog vijf maanden weg, de NOS heeft nog niets beslist, maar gewoon re duceren en deduceren: vol stadion, toch geen televisie. De KNVB is wanhopig op zoek naar centen. Niet zo gek natuurlijk, voor een organisatie die op z'n rooskleu- rigst uitgerekend, met een schul denlast van 35 miljoen gulden zit. Dan telt ieder dubbeltje. Van enige vrijgevigheid kan geen sprake meer zijn. Zo wenst de KNVB voortaan ook mep te gaan delen in de sponsorpot van hot Nederlands elftal. Dat wordt dus weer de hond in de pot. Want die centen waren bedoeld om de rijkste vedetten zo gek te krijgen zich af en toe eens beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Gewoon voor niks in het oranjeshirt is er al lang niet meer bij. De KNVB ripplde niet mee in die p< Tndat zo'n extra gast aan tafel al te grote bezwaren opriep bij de duurste spelers. Vanwege hetzelfde geldtekort gaat de KNVB het Nederlands elftal rond de jaarwisseling naar Uruguay sturen voor een toernooi van niets. Maar het brengt centen op. En dus zal het de KNVB volstrekt een zorg zijn ten koste van wie die verdiend worden. Uruguay is bepaald geen rijk land en wie de rapporten van Amnesty International leest kan zien dat het ook nog een land be treft waar de mensen geen rechten hebben. Geld stinkt niet en dat bloed kun je er onder de kraan afwassen. Vanwege nog steeds dat geld speelt het Nederlands elftal voorlopig ook niet meer in het Olympisch of in het Feyenoord stadion. In die twee sta dions staan vaste reclameborden opgesteld. Daar trekt de directie de centen van. De KNVB is in de slag gegaan met een reclamebureau dat borden moet versieren bij manifestaties als die van het Nederlands elftal. In Rotterdam en Amsterdam kunnen die niet geplaatst worden omdat daar al reclame staat. Dus zoekt de KNVB een schoon stadion. Dat van PSV in Eindhoven, bij voorbeeld Daar staat geen enkel reclamebord omdat meneer Frits dat geen ge zicht vindt. Nu de KNVB echter op bezoek gaat komen met het Neder lands elftal, knijpt Philips een oogje toe. Er mogen voor deze ene keer wel reclameborden worden ge plaatst. In televisietermen heet dat sluikre clame. Reclame die voor een een malig evenement wordt aange bracht speciaal met het oog op de televisie. Omdat de NOG wegens één shagbord in Sofia al heldhaftig dreigt niet uit te zenden, moet dat wegens een hele rij van alles en nog wat borden te Eindhoven, herhaald worden. Nederland-West Duitsland, 11 oktober dus, niet op de televisie. Dat gaat de KNVB weer veel centen opleveren. TRANEN Wat een ramp. Een afgang. Terug naar af Inderdaad, het Nederlands basket balteam In de aanloop naar de Olympische Spelen, gestruikeld over de eerste hindernis. Evenals Zwitserland, Noorwegen, Luxem burg en Andorra-Zuid, in ieder ge val niet met een basketbalteam naar de Olympische Spelen. Officieel is basketbal een amateur sport. Dat wil dus zeggen dat er hooguit wat onkosten en extra trai ningen vergoed mogen worden. In Olympische amateurregels strekt zich dat nog iets verder uit: iede reen is amateur zo lang hij zich geen prof noemt. Wat het Nederlands basketbalteam betreft werd aan die laatste voor waarde voldaan. Iedereen noemde zich amateur. Aan het einde van het toernooi zouden er uit een speciale beurs leuke premies betaald wor den voor de geleverde prestaties en de geleden ontberingen. Echte Olympische amateurs, dus. Komen landenploegen basketbal bijeen, dan is er altijd één begin van de conventie: „O, ja? En hoe Ameri kaans zijn jullie Amerikanen dan wel niet?" Dankzij de noodlanding van een groep sponsors konden de clubs in Nederland en andere Westeuropese landen, ertoe overgaan Amerikanen aan te trekken. De beste waren zij die beschikten over twee paspoor ten. Een gewoon Amerikaans en een later aangeschaft Nederlands we gens verre voorouders van hier. In andere landen gebeurde dat precies zo. Lukte deze truc niet, dan werd een autochtone schone aangezocht om de betrokken Amerikaan te hu wen zodat hij alsnog recht kreeg op een tweede paspoort. Men moet nu eenmaal ook wel eens lijden voor zijn sport en nationale team. Daar gingen behoorlijk wat centen van de sponsor in zitten. Om het niet te dol te maken werd erbij gezegd dat het er natuurlijk wel op neer kwam dat op den duur door die Amerikanen de Nederlanders van de weeromstuit ook wel goed zou den gaan spelen. Het duurt dus nu zo'n tien jaar. Dat jubileum is de afgelopen week in Zwitserland ge vierd met een mooie afgang. Het Nederlands basketbalteam staat weer precies waar het tien jaar geleden zonder sponsors ook stond. Niet dat de basketballers zich dat zo erg hoeven aan te trekken. Het Nederlandse volleybal, nog zo'n sport waar sponsors tonnen in ste ken, staat in vergelijking met de amateurperiode van enkele jaren geleden, zelfs nog enkele treden lager. Wat ontzettend stom van die men sen, die maar blijven zeggen dat sponsors de sport de verkeerde kant op sturen. HOLLAND Het is altijd weer interessant om te lezen wat er in het buitenland ge daan wordt met Nederlands nieuws. Het Franse persbureau AFP vatte de financiële problemen in het be taalde voetbal in Nederland, zoals zaterdag besproken in Zeist, samen in een kort bericht. Het eindigt al dus: „De Nederlandse regering heeft al gedreigd de subsidies aan het betaalde voetbal van de provin cies en gemeenten, aanzienlijk te zullen beperken, als de KNVB er niet in slaagt de situatie meester te worden, door het aantal clubs met een proflicentie aanmerkelijk in te krimpen." Dat wil de regering dus juist niet. Het aantal clubs mag met hooguit één beperkt worden en het BBI (het instituut dat de financiële zaken van het profvoetbal onder controle moet zien te krijgen) is hooguit be reid mee te denken over een moge lijke verdere sanering. En verder kan de regering aan de gemeentelij ke en provinciale subsidies vrijwel nooit iets veranderen. Ander bericht dan. Volgens het Engelse UPI was het zondagmiddag in het Feyenoord- stadion bij Excelsior-Ajax van be gin tot einde genieten van een dave rende spanning. Vooral nadat Lerby het tweede doelpunt voor Ajax had gescoord zinderde het in de Kuip. De tweede helft scheen zelfs onver getelijk pakkend te zijn geweest. Hola, zullen bezoekers van de be treffende wedstrijd zeggen, daar hebben we anders weinig van ge merkt. Tsja, dan hadden ze ook maar bij de radio moeten blijven Daar was het een wedstrijd waarbij men ernstig moest vrezen voor toe schouwers met een zwak hart. Al thans. zo schilderde entertainer Theo Koomen het. Daar heeft het persbureau het waarschijnlijk ook vandaan. Want Koomen was ook de enige die Lerby voor Ajax zag scoren. VOLK Squash, zegt dat iets? Inderdaad, een soort tennis in een hokje. Al moet men dat niet zeggen tegen iemand die het speelt, want dan schijnt het een halve belediging te zijn Squash is een nieuw soort vrije tijdsbesteding, een paar jaar terug op wat steviger poten gezet en nu in de groei. Daar hoort dus enig ent housiasme bij. En vooral mijmerin gen over hoe het er allemaal uit zou gaan zien als iedereen maar begreep dat dit nu echt de sport is waar jan en alleman op zit te wachten. Of zoals bestuurslid Henk Mentink in het bondsblad van de Nederland se Squash Rackets Bond het zegt: „Het Nederlandse volk zal in de komende jaren squash in de armen sluiten en er vreugde aan beleven." Dat staat dus al vast. Komen we dan maar meteen op een wat pre- cairder onderwerp, het gedrag van het Nederlandse volk op de baan Mentink: „Met Rex Goad hoop ik. dat we tijdens dit proces het Neder landse volk ook duidelijk kunnen maken, dat het niet om Iets moet zeuren, dat ze het ook niet uit moet lokken, maar dat tevens de tegen stander beschermd moet worden." Niet zeuren dus om lets, what ever that may be Want het schijnt dat we aardig aanleg hebben om dat te doen. We. het Nederlandse volk dus. dat squash in de armen gaat sluiten. Nog meer wat het Nederlandse volk betreft, meneer Mentink0 „Indien het Nederlandse volk om de laatste reden een let vraagt en b.v. geen i punt krijgt, dat het dan de marker referee geen toornig, noch veront waardigd. noch meelijwekkend, noch verachtend gelaat toont." Men verwacht zeker dat er wel heel erg gewoon volk naar de banen gaat komen. Wat een toekomst. Dat is geen sport meer, dat is opvoeding. Lijkt het. Maar het gaat natuurlijk gewoon om de problemen die het bestuur nu al heeft met die paar duizend uit verkorenen die tennis in een hokje spelen. NUL Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Als ik heel erg naar de peuterspeelzaal verlang, kijk ik wel eens naar AVRO's Sport- panorama. Maar dan moet het wel heel erg zijn geworden, hoor Want je weet wat je krijgt. Dan laten ze bij voorbeeld een rugbyfanaat een filmpje maken over een of ander prettoernooi in Engeland. Dat die mensen daar zo blij zijn. en de hele dag staan te zuipen, en dat ze zo sportief zijn en dat dat met voetbal wel heel anders is. Dan weet je dus van tevoren dat. de fanaat er wel een paar korte stukjes uit een Neder landse voetbalwedstrijd tussen door heeft gegooid, om zijn gelijk binnen te halen. Terwijl hij er even goed een paar aardige ongegeneer de dreunen die rugby'ers ook in Engeland uitdelen, tussen had kun nen stoppen. Maar dat kwam on handig uit. Dus wordt er enige ma lafide onzin verkocht waarna aan een Nederlandse expert, te weten de scheidsrechter Van Ettekoven wordt gevraagd, of hij weet waar het geweld van het publiek van daan komt. Die heeft daar toevallig onlangs een keer over gedroomd en praat wat oude meningen na Ter wijl er dus net een wetenschappe lijk onderzoek is gepubliceerd waar uit iets heel anders blijkt Maar je kunt ook niet verwachten dat ze zich bij Sportpanorama ergens in verdiepen. Ze zitten op hun hurken en bedenken zoveel mogelijk onzin nigs. In de kraamkamer van de waanzin stond nu zelfs een compu ter opgesteld die gevoed met even tueel actuele gegevens, kon nagaan hoe de competitie ging aflopen. Ajax won dus van Excelsior. AZ'67 won van NEC Zodat NEC degra deerde. samen met Haarlem dat van PSV ging verliezen met een nulletje of drie. De gemiddelde in vuiler van een totoformulier heeft meer goed. Zelfs als hij zijn formu lier invult zoals de AVRO een sport programma maakt, en niet alleen dat. met de ogen dicht en het ver stand op nul.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17