erxes: zonder artgers toch ampioenschap Kozakken Boys als herboren RCL: één punt, rest is bijzaak ütena mist vechtlust BASIS PIERSHIL TE SMAL VOOR TITEL Trouw Uitslagenservice Zaterdagvoetbal 010-115700 Spits Cees de Leeuw: affaire rond trainer schandalig DETO vernederd met 5-0 echts nog theoretische kans op behoud handag 12 MEI 1980 REGIO ROTTERDAM TROUW/KWARTET RH17 Henk Sterkenburg IDERKERK Met een klinkende 4-1 overwinning bereik- [erxes de zo fel begeerde titel, tegen het mat acterende De beslissingswedstrijd, door zo'n dikke 2000 kijkers Igeslagen, gaf een vooral na rust ontketend Xerxes te Volgend seizoen moet dit Xerxes in staat worden geacht, resultaten te vergaren in de tweede klasse. Grote ige bij het behaalde kampioenschap, was oefenmeester Hartgers, die door het (hoofd)bestuur op non-actief gesteld. n van zijn afwezigheid was een coach op de bank, in de vorm van ..«■nht cfinironH" int»rvi»ur oud-scheidsrechter Joop Vervoort en reeds genoemde voorzitter Taal. Ein delijk toonden de gemotiveerde Xer- xanen aan, dat alleen zij recht heb ben op een kampioenschap. ARC weer met talrijke supporters naar Ridderkerk gekomen, werd bij vlagen weggespeeld. Toch moest de blauw witte equipe eerst een achterstand verwerken. Verantwoordelijk was Jan Leunk (wie anders?) die een kop bal van Gerard Gesman, eveneens koppend verlengde, 0-1. Cees Wander verliet daarop direct zijn positie als onrecht stinkend" interview, lópen week in een Rotterdams ad. Hartgers zelf: „Ik ben de geworden van een rioolstukje, {óren ontving ik van Xerxes een mm, dat ik deze wedstrijd niet mogen coachen. Ik heb dus ook ans niet gehad om mij enigszins reren Als ik geweten had, dat gen van plan was om mij een draaien had ik nooit met dat ew ingestemd." de sympathieke trainer goed weet, dat hij zich nimmer aan opruiende uitspraken zal door Lies Mast WERKENDAM Op overduidelijke wijze heeft Kozakken Boys vla een dik verdiende 5-0 zege op DETO aan de trouwe aanhang te kennen gegeven bitter weinig voor degradatie naac de tweede klasse te voelen. De thuisclub toonde zich zaterdag als herboren en dat in een wedstrijd waarin de spanningen toch hoog genoteerd stonden. Immers, moesten de wit-roden wel winnen en wanneer je dan met 5-0 aan het langste eind trekt is dat wel een bewijs dat niet de nervositeit heeft overwonnen, maar wel het vertoonde voetbalspel. Xerxes heeft eindelijk kans gezien ARC te kloppen. De elftalfoto van het kampioensteam, waarop, hoe kan het ook anders, Herman Hartgers de grote afwezige is Zo is het in ieder geval gegaan In dit uiterst sportieve duel, waarin DETO de punten beslist niet cadeau heeft gegeven. Integendeel, de sympathie ke trainer Arend Steunenberg speel de in ieder geval op één punt. maar activeerde zijn pupillen tot de volle winst. Vandaar zijn dubbele teleur stelling toen keeper Hans Amen in de 28e minuut na een inzet van Gerrie Klop weer los liet, waardoor Dick Damen van dichtbij gemakkelijk 1-0 kon scoren en toen dezelfde doelman halverwege de tweede helft vergat in te grijpen bij een hoekschop van Phi lip den Haan, waardoor Bert Schou ten bij de tweede paal vrij simpel kon inkoppen, waardoor de stand op dat moment 3-0 werd. Ja, ja, want intussen had Philip den Haan vier minuten voor rust met een magistraal doelpunt de stand al op 2- 0 gebracht. Een doelpunt waar over nog jaren nagepraat zal worden en waarvan je eigenlijk alleen maar kunt dromen. Op links ging Jan Kors- rman er met de bal ln sneltreinvaart op uit, zijn voorzet bracht de bal bij in volle vaart opkomende Philip den Haan die vanaf 20 meter met een enorme „spetter" keihard en onhoud baar inschoot (2-0). Een „wereldgoal" zo werd na afloop terecht geconsta teerd. Inderdaad, zo'n treffer moest eigenlijk dubbel tellen libero, en boezemde met zijn „body" Betreffende journalist heeft, kennelijk zoveel ontzag in, dat ARC toegegeven dat de meeste de voorsprong maar moeizaam verde digde. Na tien minuten was het dan ook al gelijk. Cees Wander werd on reglementair gestuit. Rob Smaal nam voorts de vrije trap zo secuur, dat de vrijgelaten Ton de Leeuw, de bal sim pel binnen kon knikken, 1-1. Absolute uitblinker Cees de Leeuw was kort bij rust pog dicht bij 2-1, na een subtiel kopballetje. iraken inderdaad niet door Hart- zijn gedaan. Maar voorlopig zit ug onschuldigde trainer met de Voorzitter Leo Taal (een die nu nog steeds achter Hart- staat): „Het is vreselijk jammer el Herman. Ik moet eerlijk stellen jns bestuur, inclusief ikzelf, ach- genomen beslissing stond om ogfcers voor dit duel te passeren. )rd|vonden dat Herman deze wed- niet onbezorgd kon leiden. Feit _J Xerxes door dat beruchte inter- een danige knauw heeft ge ts dus met een „ad-interim" Na de pauze een subliem Xerxes met Cees de Leeuw, Ab van Marion (ein delijk weer eens ouderwets), en Nico van Eyk als animators. De onnavolg bare creatie van Cees de Leeuw na negen minuten, zal bij de echte ken ners voor vast in het geheugen ge groefd blijven. Drie ARC-spelers wer den voor schut gezet, en Rob Smaal maakte de Leeuws loepzuivere voor zet koel af, 2-1. ARC miste vervolgens het voetbalintellect om nog langszij te komen. Het grote gevaar van ARC, spits Jan Leunk, stond te vaak geïso leerd. en werd bovendien te weinig aangespeeld. De laatste twintig minuten stonden in het teken van Ab van Marion. De vaak bekriti seerde solist rondde eerst een prach tige aanval, met Van Eyk verwoes tend af, 3-1. Ab van Marion had echter nog een verrassing in petto. Prima versnel lend langs enkele tegenstanders be sloot hij zijn solo met een dodelijke scherpte, 4-1. Een schitterende treffer die voor de neutrale toeschouwer, een waar genot betekende. Veel bloemen en nog meer champagne na afloop waar de afwezigheid van Hartgers toch een domper op het geheel zette. Cees de Leeuw: „Schandalig dat ge val met Hartgers. Ik sta dan ook niet achter de mening van het bestuur. Ik vroeg Herman donderdag of het ge schrevene inderdaad zijn woorden waren. Hij ontkende dat en dan ge loof ik hem. Dit kampioenschap is overigens het werk van de trainer, en ik ga hem daar dan ook direct mee feliciteren." XERXES-ARC: 4-1 (1-1). 27. Jan Leunk 0-1, 38. H Ton de Leeuw 1-1: 54. Rob Smaal 2-1; Ab van dOOr HailS BOS Marlon 3-1; 80. Ab van Marlon 4-1. Scheidsrech ter: Tetro; Toeschouwers: 2000. XERXES: Boers; Talie, Adrle Wander. Cees Wan der. Vreugdenhil (Den Pender). Van Eyk. Smaal, Nellsse; Ton de Leeuw (Keiler). Cees de Leeuw, Ab van Marion ARC: Pr ook; Van der Louw, Van Duyn. Gesman. De Vries, Rob Koolstra. Schlette, JeUe Koolstra- (Boesveld) De Jong, Leunk. Van Geen. Maar dat „dubbel tellen" had Kozak ken Boys niet eens nodig, want het elftal speelde grandioos, deed met de rood-zwarten wat het wilde en Arend Gelijkspel tegen Nunspeet brengt uitkomst ri^eï^gSrn^^SkwVi^ een vergiet! Uiteraard moesten de gasten alles op de aanval gooien en dat werd hen volledig fataal. In de 83e minuut so leerde Jan Korsman door de Vriezen- veense defensie en via de benen van hans Am an tekende hij 4-0 aan en in de voorlaatste minuut trok Gerrie Klop zich nergens lets van aan, ging er in zijn eentje tussenuit en beheerst knalde hij 5-0 langs de DETO-doel- man. Nu lijkt dit allemaal op een geflat teerde zege behaald op een voor de keizer zijn baard voetballend DETO, maar niets is minder waar. DETO KENBURG In de uit- Ibrijd tegen Spakenburg Altena het levensgrote ar van degradatie niet en ombuigen in een wat Bever uitgangspunt. Ster- nog, door het verlies van bestaat er voor Altena lts de theoretische moge- eid voor het behouden het eersteklasseschap. zou dan moeten gebeuren winst op RCL volgende t en een tweetal beslis- iwedstrijden. leflnitief worden van degradatie jde week zal ln de Altena-gele- niet veel emoties meer kunnen aken. De verbazing van scheids- er Amouts over het verloop van redstrijd illustreerde de wijze op Altena zich willoos naar de tbank liet leiden. Amouts had voorbereid op een vurige ont- Vg waarin Altena zou strijden de laatste kansen. Verbaasd was iteindelijk door het lome spel beide ploegen. Altena was naar enburg gekomen om aan te val- n om te winnen (volgens trainer us Dekker): van geen van beide iets terecht. Wouter Koenderman LEIDERDORP Vreugde en vertwijfeling lagen dicht bij elkaar in de bestuurskamer van RCL. Immers, door de 1-1 puntendeling stelde de thuisclub het eerste klasserschap d®er' definitief veilig, terwijl tegenstander Nunspeet (mede door de per en Freek Becker zelfs enkele kan- overige uitslagen) een beslissingswedstrijd dreigend op zich af sen, maar de wit-roden^vtngen dat ziet komen. Doordat de belangen voor beide teams groot waren, en puntenwinst noodzakelijk was. werd het voor het schaars opgekomen publiek een zeer matige vertoning, waarin de angst voor de tegenstander overheerste. Nunspeet kwam overigens flink ge handicapt naar Leiderdorp toe. De Veluwenaren misten Henk Drost (ge blesseerd) en Freddy Prins en Otto van der Kolk. Beiden wegens een schorsing. Bij de thuisclub was spits Bennie Heemskerk niet aanwezig, daar hij zijn krachten aanbood voor het Nederlands Amateurelftal. (Veel zal bonds trainer Arte de Vroet mo menteel echter niet aan hem hebben, daar hij middels een kaart liet weten dat hij door z'n enkel was gezakt). hebben de gastheren echter niet het zoet van de overwinning mogen proe ven, want enkele minuten later lag de gelijkmaker al in het net. De manier waarop beide partijen weer in even wicht kwamen moet RCL toch wel te denken hebben gegeven. Een door het centrum uitgevoerde combinatie Arjan Witteveen-Rinie Vedder kon door de RCL-verdediging makkelijk worden opgelost. Toen echter bleek dat geen van de rood-witten dat deed, was het voor Wim Drost een kleine moeite om te scoren (1-1). Na het Intermezzo een agressiever Nunspeet. dat. door de in de rust bekendgemaakte tussenstanden er van overtuigd moet zijn geweest dat winst noodzakelijk was. Lammert Boone leek al na één minuut zijn Vanaf de aftrap al liet RCL blijken, team op een (verlossende) voorsprong dat het in zijn laatste thuiswedstrijd iets aan zijn publiek wilde laten zien. Onder aanvoering van de luid- schreeuwende doelman Bram Brandt stormde het op het doel van Nun- speet-goalie Arend Migchelsen af. Jo- han van Duin en Pierre van Gemer- te gaan brengen, toen hij alleen op Brandt af mocht gaan, maar tot ont steltenis van al wat Nunspeet was knalde hij de bal tegen de reclame borden. Hiema was er eigenlijk nog maar één noemenswaardig wapen feit, en dat was de werkelijk fantasti- den kregen in die beginfase dan ook sche knal van Hugo Minderhout, die riante mogelijkheden op een treffer. Aan de andere kant moest RCL oplet ten voor de counters van Nunspeet. Zo was André ten Dolle dicht bij een doelpunt, maar Brandt toonde zijn klasse door de inzet tot hoekschop te verwerken. Na een klein half uur kwam voor RCL het enige hoogtepunt van de wed strijd. Een vrije trap wegens obstruc tie ten opzichte van Pierre van Ge- merden werd door Daaf Brandt keu rig over de muur gelepeld naar de vrijstaande Hans Braat: deze be dacht zich niet, en kogelde de bal snoeihard tegen het garen (1-0). Lang 30 meter op de paal vanaf zo'n knalde. Verder speelde de thuisclub als een verplicht nummer de wedstrijd uit, met de wetenschap dat het met deze 1-1 stand veilig was. Door deze (zwak ke) instelling waren er voor Nunspeet nog wel enkele kansen, maar er kwam verder geen verandering in de stand. RCL-NUNSPEET 1-1 (1-1 32 Hans Braat 1-0. 38. Wim Drost 1-1. Scheidsrechter Van der Spoel, toeschouwers 300 RCL: Brandt: Minderhout, Haneveld. A Braat. Ooievaar. H. Braat. Van der Bijl. Brandt: Van Duin, Van Oemerden, Kammtnga. NUNSPEET: Migchelsen, .lansen, Slotteien. Drost, Beelen; Vedder. Van t Slot, Witteveen; Kroondijk, Ten Dolle. Boone. offensief goed op en gingen zelf in de aanval. En hoe! Arie zag zijn schot door doelman Hans Am an tot hoek schop verwerkt, Gerrie Klop zag een hard schot bekwaam gestopt door Araan en Dick Damen kopte rakr lings naast na goed aangeven van Philip den Haan. Ook bij de stand van 3-u miste ko zakken Boys enkele fraaie scorings kansen en wel door Leo Leeggangers (vrij voor doel), Gerrie Klop (in han den van Aman) en Philip den Haan. Niettemin kon de voorsprong toch worden uitgebreid en wel door Jan Korsman en Gerrie Klop die de eind stand op 5-0 brachten, maar even goed had het 10-0 kunnen zijn wan neer de Werkendammers nog beheer ster waren omgegaan met de vele kansen. Scheidsrechter Jan Thuijs leidde voortreffelijk. Een verdiende zege en wat waar is is waar dit Ko zakken Boys speelt voetbal dat waard is tot de topklasse te behoren. KOZAKKEN BOTS-DETO 54) (2-0). 38. Dlck Da men 1-0. 41. Philip den Haan 2-0, 71. Bert Schou ten 3-0. 83. Jan Korsman 4-0. 89. Genie Klop 5-0. Scheidsrechter Thuijs. Toeschouwera 1000. KOZAKKEN BOTS: Ottevanger: Schouten. Ver schoor. Koman, Ooes. Korsman, Klop. Leeggan gers; Van Vuuren (Van den Heuvel). Den Haang. Damen. DETO Aman; Ruud Schepers, O root, Henk Schepen, Ekkel: Webbink(Mlltvank). Tltulaer. (Haverkort). Schipper; KOper. Becker. Pariumusaa. Reserves EERSTE KLASSE Zwart Wit "28 2-Quick Boys 2 Rijsoort 2-Vltesse D 2 RCL 2-Lyra 2 Katwijk 2-Zwaluwen VI2 BarendrechLRWH 2 Promotie 2e klas: ARC 2-Maasdijk 2 (ARC promoveert) Afdeling Rotterdam mks het ongeïnspireerde spel Bpakenburg kwam deze ploeg al snel aan een riante voorsprong, jemis van amateur-international 8truyk was in de afwerking van insen niet te merken. De openge- n spitspositie werd nu ingeno- door rechtsbuiten Bennie te Bra- tinnen een tijdsbestek van vijf- intig minuten scoorde te Brake op fraai aangeven van Pe- *ns Ruizendaal. De Altena- die zonder enig zelfvertrouwen de wedstrijd was begonnen. nu geheel ineen. na de rust konden geen van ploegen imponeren. Terwijl Al- nog hoopte op het maken van «nigszins aansluiting gevende werd wederom door Spaken- gescoord. Bert Koops verailver- e door scheidsrechter Arnouts ns het onderuitlopen van Henk in toegekende strafschop. Arie *rgen redde uiteindelijk nog de *oor Altena door van dichtbij k schieten na een mislukt schot Rini Capelle. Ben te Brake maak- r nog een persoonlijke feestmid- *8° door zijn goed spel te bekro- met een derde treffer voor Spa- tor*. us Dekker, trainer van Altena, na afloop geen verklaring voor zijn ploeg getoonde gebrek strijdvaardigheid. Hij merkte jw wel op dat de spelers onderling n'ge weken spraken over de onaf- dbaarheid van de degradatie, vergelijke instelling is funest Ploeg die op het scherpst snede moet vechten voor het >n de hoogste klasse. Altena-doelman Arie Hoeke grabbelt de bal weg voor de voeten van Frans Ruizendaal Het blijft natuurlijk voor alles wat Altena een goed hart toedraagt een onbegrijpelijke zaak dat de ploeg, die eind maart nog boven in de midden moot was geposteerd, luttele tijd la ter moet constateren dat er volgend jaar weer in de tweede klasse zal worden gespeeld. Dekker gaf een tweetal redenen aan die als oorzaak van het falen in de eerste klasse kun nen gelden. In de eerste plaats is de selectie voor het eerste elftal te smal om tegenslagen te kunnen opvangen. Bij het optreden van blessure of bij vormverlies van enkele spelers is het niet mogelijk om enigszins gelijk waardige vervangers op te stellen. Hierdoor kon de begin april ingezette neergang in de prestaties niet worden omgebogen. Een tweede, en misschien wel ernsti ger oorzaak is het gebrek aan werk lust in deze slotfase van de competi tie. En werklust zal ook in de tweede klasse moeten worden getoond om daar nog successen te behalen. Het vooruitzicht om een trapje af te moe ten dalen is natuurlijk nooit prettig, zeker als je niet kunt zeggen dat je strijdend ten onder bent gegaan. En dat kon Altena in Spakenburg beslist niet zeggen. SPAKENBURG-ALTENA 4-1 (2-0) 19 en 23 Ben te Brake 1 -0 en 2-0.59 Bert Koops 3-0 (strafschop). 61 Arie Kersbergen 3-1. 65 Ben te Brake 4-1. Scheidsrechter: Amouts. Toeschouwers: 350. SPAKENBURG: Jan van de Groep: Dick Hartog. Jan v. Dlermen. Stef Hartog; De Herder. Koops. Arian van de Groep: Helnen. Te Brake. Ruizen daal. ALTENA Arie Hoeke. Frans Hoeke. Groenveld. De Rooy. Dekker: Van Hoven. De Ruyter. Capelle. Van de Koppel (Verschoor). Kersbergen. Kant. Ie en 2e klasse Promotie le klasse: SDV-EgelanUer Boys Derde klasse A: CCO-WOH Zwarte PIJ1-FC Vlotbrug MASC-WK Derde klasse B: Energie Boys-SRA MFB-OLDI Nelson-OGK PAVAN-DBOC FC Torartca-ONIT Oefenprogramma Dinsdag: Die Haghe-RCL. Lyra-KMD rwestlandcup. 19.00 uur) Capelle-Ber gambacht (19.00 uur). Excelsior P - Postdistrictselftal (19.00 uur). Woensdag: Naaldwijk-'s-Gravenzan- de (Westlandcup, 19.00 uur). door Henk Blanken PIERSHIL Tegen het Zeeuwse Arnemuiden heeft Piershil de laatste kleine kans op de titel van la allesbehalve cadeau gekregen. De ploeg die met koploper SSS en NSW de hegemonie in zijn afdeling deelt, heeft in een boeiend duel lang moeten knokken voordat de Zeeuwen op de knieën gingen. Door de 3-1-zege continueert Piershil de aansluiting met de twee andere koplopers. Nog altijd echter koestert de debu tant van 2a weinig illusie*. Tegen het na een goede competitiestart uit de bovenste regionen geduikelde Arne muiden wreekte zich de smalle basis waarop Piershil moet werken. Van de drie invallers voldeden Joost Bol als voorstopper en Cees van der Burgh, maar bleek doelman Arie van Brakel een te onzekere sluitpost wanneer de Zeeuwen via hoge passes naar de punt van de aanval pressie uitoefen den op zijn doel. Verweten worden kan Van Brakel niets. Bij kansen voor onder andere Arnemuiden-spits Lieven van Belzen stond hij tot twee keer toe zijn man netje. En als Piershil al in het nauw kwam was het omdat het zodra het op voorsprong kwam onmiddellijk gas terug nam. Dat gebeurde nadat Adrie Achterberg op aangeven van Pim van der Sijde kort na de hervat ting 1-0 gescoord had. Daaraan was een eerste helft vooraf gegaan die door het hoge tempo van de beide teams, door een meer dan lovenswaardige inzet en door bij tijd en wijle ronduit goed voetbal aan trekkelijk was. Door vroeg te storen wilde Piershil de opponent klem zet ten. maar men verzuimde te veel op beslissende momenten de kortste weg naar het doel te kiezen. Wel was Karei Snijders (die een voortreffelij ke wedstrijd speelde) door een kopbal dicht bij een doelpunt, om later na een schitterende aanval opgezet door Adrie Achterberg zijn inzet door de onderkant van de lat gekeerd te zien. Arnemuiden moest eerst op achter stand gezet worden voordat het kon gaan profiteren van de ruimte die de thuisclub toen bood. Waar de Zeeuw se pleeg aanvankelijk slechts via op zich gevaarlijke counters aan mocht vallen, lukte het haar bij een 1-0 stand Piershil onder druk te zetten. Lieven van Belzen was in die fase twee maal dicht bij een tegengoal. Terecht was het even daarna wel raak: na een kopbal van Jos van Belzen zette Huib Meerman de re bound om in 1-1. Erg lang duurde de vreugde van het hard werkende Arne muiden niet. Vier minuten na de ge lijkmaker was het Karei Snijders die een doorgekopte bal ineens op de schoen nam. Zijn volley was onhoud baar voor Ben Meulmeester. Maar zoals Piershil bij de eerste voor sprong gas terug nam. zo ook liet men de Zeeuwen in de slotfase aanvallen. Het was tekenend voor de inzet en de mate waarin Arnemuiden zijn spor tieve plichten serieus wenste te ne men, dat men het laatste kwartier man tegen man ging spelen in de laatste lijn en daarbij de ervaring van mensen als Van der Sijde en Snijders maar even voor lief nam. De vanzelf sprekend komende counter werd in gecalculeerd. En nadat een hele reeks kansen op de defensieve Piershil- muur waren gestrand, bekroonde Pim van der Sijde één van de uitval len door Meulmeerster te dollen en koel de beslissende goal te maken. Zelfs met drie invallers bleek Piershil uitstekend uit de voeten te kunnen en zoiets doet een spannend competi- tieslot vermoeden. Want koploper SSS krijgt de venijdigde debutant nog op bezoek en zal ook nog af moeten rekenen met buurman NSW. Dat Piershil zelfs »og zal promoveren is iets wat maar weinig mensen ln het kleine dorp geloven. De routine van spelers ais Achterberg en Snijders, het talent van laatste man Dick Bur ger en de inzet van een Peter Verveer (die tegen Arnemuiden een meer dan voortreffelijke indruk achter liet) weegt op de lange duur niet op tegen de te kleine spelersgroep. Wel zeker ls dat SSS nog een zware dobber krijgt. PIERSHIL-ARNEMUIDEN 3-1 (SS). 50 Adrie Achterberg 14). 59. Hulb Meerman 1-1, 84. Kaïel Snijders 2-1. 86 Pim van der 81Jde 3-1. Scheids rechter: Verhoef. Toeschouwera: 150. PIERSHIL: Van Brakel. R 8nljdere, Burger. Bol. Van der Burgh. Van der Sijde, Achterberg. Ver veer. Groenenberg. Van Ipenburg. K. Snijders ARNEMUIDEN: Meulmeester, Marijs. J Meer man fWiUeboortae), R. van Beteen, K van Beteen. Pruisers, H. Meeeman. Orootjans. L van Beteen. J van Beteea. R van Bekaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9