Voorstel Schlebusch is geen echte verandering DE PLUSPUNTEN VAN ALLE FIAT RSTMO'S: DAAROM: FIAT RITMO. Steun voor Parijsc 'trialoog' Weer moord op Libiërs Chrysler krijgt overheidssteun Conferentie van Afrika, Europa en Midden-Oosten F F maandag 12 mei 1980 p 8/prh door Hennle Serfonteln JOHANNESBURG De aanvaarding door de Zuidafrikaanse regering van een nieuwe regeling van de constitutionele verhoudingen eind vorige week is een nieuwe poging om de in hevigheid toenemende strijd tussen de rassen nog in de hand te houden. Maar de nieuwe regeling voozziet op geen enkele manier in de afschaffing van het apartheidssysteem. Voor de bijna vijf miljoen blanken in Zuid-Afrika betekenen de voorstel len. die werden» opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van' minister van justitie Alwyn Schle busch. overigens wel diep ingrijpende veranderingen. Het huidige parle mentaire stelsel, dat op de leest van Westminister is geschoeid, en dat al functioneert sedert Zuid-Afrika in 1910 een zelfstandige staat werd, gaat op de helling. Tot dusver waren alleen de blanken vertegenwoordigd in de twee huizen die het parlement heeft. De aanbeve lingen voor verandering betreffen: afschaffing van de senaat de benoeming van een presidentië-' le raad van 61 leden met adviserende bevoegdheden, bestaande uit kleur lingen. blanken. Indiërs en Chinezen die worden benoemd door de presi dent een afzonderlijke adviesinstantie van de zwarten, waarin zowel de niet- onafhankelijke thuislanden als de stedelijke zwarten zijn vertegenwoor digd. De president „kan" deze raad om advies vragen. de benoeming van twintig leden in' het uitsluitend uit blanken bestaan de parlement, op basis van evenredi ge verdeling over de partijen. De voorgestelde veranderingen, die de komende zes maanden hun beslag moeten krijgen zijn een eerste stap naar een veel moeilijker fase: de op bouw van een nieuwe constitutionele structuur waarin kleurlingen, Indiërs en blanken zullen participeren op ba sis van een min of meer gelijke machtsverdeling. De moeilijkheid daarbij is dat de regering die verde ling zo tot stand wil brengen, dat de Nationalistische Partij haar politieke macht niet verliest. De regering heeft inmiddels het idee van één volksver tegenwoordiging voor de drie groe pen van de hand gewezen uit vrees dat de liberale blanke oppositie ge mene zaak zal maken met de tweeën eenhalf miljoen kleurlingen en de 600.000 Indiërs. De regering is meer dan drie jaar bezig geweest met de uitwerking van een constitutioneel stelsel voor de niet-blanken. Zo'n herziening vormde zelfs de inzet van de algemene verkie zingen van 1977. Maar de toen voorge stelde grondwet was zo zwaar in het voordeel van de blanken en de Natio nale Partij, dat zelfs de meest gema tigde kleurlingen en Indische leiders deze verwierpen. De laatste voorstellen van de com- missie-Schlebusch hebben duidelijk gemaakt dat de regering vasthoudt aan de hoeksteen van het apartheids- beleid: de 22 miljoen zwarten moeten hun politieke rechten afzonderlijk uitoefenen in de negen ethnisch ver spreide en verdeelde thuislanden, waarvan er inmiddels drie „onafhan kelijk" zij, maar door geen ander land dan door Zuid-Afrika erkend. Het uiteindelijke doel van de plannen van de regering is dat er een groot overkoepelend lichaam komt, waarin alle groeperingen van de „Zuidafri kaanse constellatie van staten en na ties" kunnen samenwerken op een losse basis: de „onafhankelijke" Ban- toestans, het zwarte adviesorgaan van de president voor de niet-onaf- hankelijke Bantoestans en de zwar ten in de steden en het orgaan dat nog geschapen moet worden voor de kleurlingen, de Indiërs en de blanken. Maar zowel de aanbevelingen van de commissie-Schlebusch als het omvat tende plan dat de regering voor ogen staat hebben een grote zwakte: ze hangen uiteindelijk af van de steun en de medewerking die de regering krijgt van een belangrijke meerder heid van de zwarten, de kleurlingen en de Indiërs. In zwarte kring is al gewezen op de zwakke kanten van de nieuwe voorstellen: Zowel de presi dentiële raad als de raad voor de zwarten wordt samengesteld uit be noemde en niet uit gekozen leden. Bovendien zijn beide organen advise rende lichamen zonder echte macht. Daarbij komt dat van de presidentië le raad geen zwarten deel uitmaken, die nog altijd drie kwart van de bevol king van Zuid-Afrika uitmaken. De invloedrijke Gatsha Buthelezi, lei der van de sterke Zoeloebeweging, zei dat hij de presidentiële raad een goe de tussenfase had gevonden als er vertegenwoordigers van alle rassen in zouden zijn komen te zitten. Andere zwarte woordvoerders vreesden dat de voorstellen alleen maar zullen lei den tot verdieping van de kloven in de Zuidafrikaanse samenleving. De enige hoop voor de regering en dat is maar een geringe hoop ligt in een echte deling van de macht op basis van een stem per persoon met kleurlingen en Indiërs in één parle ment. Maar de regering verwerpt deze gedachte en de krachtige conserva tieve meerderheid zal ze helemaal nooit aanvaarden. De conservatieve blanken maakten zelfs al bezwaar tegen zwarten in een presidentiële raad en dat heeft ertoe geleid dat er een tweede adviesllchaam voor zwar ten moest worden gevormd. Dit on danks het feit dat deze organen geen enkele macht hebben. De voorge stelde consitutionele veranderingen zijn het resultaat van een eenzijdige beslissing door een blank parlement en niet het gevolg van onderhandelin gen tussen blank en zwart. De kans dat de meerderheid in Zuid-Afrika deze plannen ooit zal aanvaarden is dan ook nihil. BONN. ROME (Reuter, AP, AFP) Opnieuw zijn twee in het buiten land wonende Liblërs, die bekend stonden als tegenstanders van het regime van kolonel Khaddaffl, het slacht offer geworden van moordaanslagen. De moorden werden ge pleegd in Bonn en Rome. In de Westdultse hoofd stad Bonn schoot de 26- jarige Libiër Basjir E. zijn welgestelde landgenoot Omran el Mechdawi (43) dood in een voetgangersgedeel te van de stad. El Mech dawi was tot april 1978 werkzaam op de Libi sche ambassade in Bonn. Winkeliers ach tervolgende de dader en wi3ten hem te pak ken te krijgen. Bij zijn overdracht aan de poli tie verklaarde hij voor een Libisch inlichtin genbureau te werken en eind april uit Tripo li in Keulen te zijn aan gekomen. Basjir zei dat hij de moord had ge pleegd omdat El Mech dawi hem geld schul dig was, wat hij niet wilde terugbetalen. In een drukke bar in de Italiaanse hoofdstad Rome is zaterdag de Li biër Abdallah Moham med el Kazlmi doodge schoten door een onge veer 23-jarige jonge man. Het was de derde maal dit jaar dat in Rome een Libiër ge dood werd. De Romein se politie meent dat er mogelijk politieke mo tieven in het spel zijn. De Libische kolonel Khaddaffi liet enige tijd geleden weten dat alle in het buitenland verblijvende Libiërs naar huis moeten te rugkeren. Als zij hun verzet tegen Khaddaf- fi's bewind vanuit het buitenland zullen voortzetten, dan moe ten zij met liquidatie rekenen. Drie Libiërs die door de Britse politie wor den gezocht in verband met twee recente aan slagen op in Londen wonende Libiërs ver bergen zich momenteel in de Libische ambas sade in de Britse hoofd stad. De autoriteiten zouden hen daar van nieuwe paspoorten wil len voorzien om ze zo veilig het land uit te krijgen. De Britse rege ring heeft na de aansla gen op de Libiërs con tact opgenomen met verscheidene Westeu- ropese landen en de Verenigde Staten om zich te beraden over de status van de Libische vertegenwoordigingen, die officieel kantoren van de Libische volks beweging heten, men vraagt zich af of deze kantoren, zeker nu ze gebruikt schijnen te worden als schuil plaats voor de plegers van politieke aansla gen, nog wel de status van ambassade hebben. De vier diplomaten die zich ophielden in de Li bische ambassade in Washington en die aan vankelijk weigerden het gebouw te verlaten en naar hun land terug te keren, besloten vrij dag toch naar huis te rug te gaan. De Ameri kaanse regering ver denkt het viertal van intimidatie van in de Verenigde Staten wo nende Libische tegen standers van kolonel Khaddaffi. WASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse overheid zal het automobielconcem Chrysler kredietgaranties ver strekken tot een totaalbedrag van ruim drie miljard gulden. Hierdoor is het Chrysler mogelijk le ningen aan te gaan en daarmee te voorkomen dat deze op twee na de grootste autofabrikant van Ameri- Iro foillit»t crnnt Volgens minister G. William Miller van Financiën, zal Chrysler op grond van de toezegging op 27 mei al één miljard gulden kunnen lenen. De mi nister zei voorts te verwachten, dat het concern over tweeëneenhalf Jaar zichzelf weer kan financieren zonder overheidshulp. Ook zei hij te ver wachten dat Chrysler volgend jaar weer met winst zal werken, mede door het aan de markt brengen van een nieuwe serie kleine en zuinige auto's. Voorzitter Lee Iacocca van de raad van bestuur van Chrysler zei in een verklaring, dat de kredietgaranties de eerste stap zijn in de bestrijding van buitenlandse (auto)importen en in elk geval de redding van ongeveer vijfhonderdduizend arbeidsplaatsen betekent. NICE (AFP, Reuter) Energie en geld uit het Midden-Oosten, grond stoffen uit Afrika en ontwikkelings hulp en technologie uit West-Europa Een dergelijke samenwerking met be langen over en weer staat de Franse president Giscard d'Estaing voor ogen. Hij wil erover praten in het kader van een „trialoog" tussen de drie groepen. Voor een dergelijke bijeenkomst heeft hij nu naar eigen zeggen „duidelijke en actieve steun" gekre gen van de Afrikaanse landen die vertegenwoordigd waren tijdens de jaarlijkse Frans-Afrikaanse topcon ferentie, die in Nice werd gehouden. De volgende bijeenkomst wordt over een jaar gehouden in Kinsjasa, de hoofdstad van Zaire. Tijdens een reis van Giscard door het Midden-Oosten bleek eerder dat de Arabische landen nog niet erg warm lopen voor een „trialoog". Een confe rentie over internationale economi sche samenwerking (CIES; het Noord-Zuidgesprek) ook al een ini tiatief van Parijs werd drie jaar geleden een flop, reden waarom Gis card volgens sommige waarnemers opnieuw zou willen proberen Frank rijk op de voorgrond te plaatsen, nu via zijn „trialoog". Gemenebest De Frans-Afrikaanse topconferentie in de Zuidfranse badplaats heeft de eerste stappen gezet naar een Frans Gemenebest. De nieuwe organisatie zou meer dan dertig voormalige kolo niën in Afrika, Azië, Zuid-Amerika en het Midden-Oosten moeten omvat ten, alsmede het moederland zelf. Het hoofdkantoor komt in Parijs. President Senghor van Senegal is de drijvende kracht achter het v. Hij vindt het nieuwe samenwerid verband geen „nafipen" van het] se Gemenebest. „Het is ons voors Er zal nauw contact worden gg den met het secretariaat van het menebest in Londen. Veel Afrika landen zijn nogal aarzelend over Senegalese plan en willen liever losser samenwerkingsverband Parijs, uit angst overheerst te i den. De ministers van buitenlan zaken die van het Franse Oen* best deel zouden moeten gaan uiti ken komen in november in Dakar, hoofdstad van Senegal, bijeen oi voorstel te bepraten. Tsjaad President Senghor zei verder d_, OAE de Verenigde Naties zuilent gen een vredesmacht naar Tsjaa sturen, als de Franse troepen ven] nen uit dat land. De OAE is de 0 nisatie van Afrikaanse Ee waarvan Senegal sinds de s greep in Liberia voorzitter is. President Giscard heeft nog ee vestigd dat de 1100 man sterke Pi se strijdmacht in Tsjaad indert naar huis toe gaat, waarmee iet hoop dat er snel een einde zou k nen worden gemaakt aan de bui oorlog in het straatarme Midderw kaanse land de bodem is ingeslai De vice-president van Tsjaad, k nel Wadal Abdelkader Kamouj veroordeelde in Nice de „rebellie- de voormalige minister van dele Hissene Habre, de aartsrivaal t president Oeuddei Goukouni. De lonel bestreed dat Goukouni st< zou krijgen van Libië, een landt achter Habre stond toen deze r bevrijdingsbeweging in het noorti van Tsjaad aanvoerde Ruim. De Fiat Ritmo biedt ruim voldoende plaats aan 5 personen plus bagage. Een derde of zo u wilt vijfde deur maakt de bagageruimte makkelijk toegankelijk. Een ideale gezinsauto dus. Komfortabel. Aangenaam rijkomfort, dankzij anatomisch gevormde stoelen en perfekte geluidsisolatie. Extra luxe hebben de CL versies met onder meer kwartsklokje, zacht bekleed stuur en zware stoffen stoelbekleding. Veelzijdig. Van buiten herkenbaar aan de eigentijdse aërodynamische vorm geving. Binnenin zijn er allerlei handige extra's. Zoals een neerklap- bare achterbank waarmee u heel wat extra laadruimte schept Zuinig. Maar die zuinigheid gaat niet ten koste van prestaties. Ritmo 65 (1300 cc): 150 km/p.u. De Ritmo 75,5 versnellingen (1500 cc): 160 km/p.u. Extra zuinig rijdt u in de stille, snelle Ritmo Diesel. Degelijk. FYC schilden in de voorste wielkasten, FVC undercoating, plus een unieke zincrometaal behandeling tegen korrosie, waarborgen een lange levensduur. Lage onderhoudskosten: grote beurt om de 20.000 km. Niet duur. Want u heeft al een Rat Ritmo voor slechts f 12.990,- (type Junior). Uiteraard zijn er meer uitvoeringen zoals een 3- of 5-deurs (L of CL). Nieuw is de Ritmo Diesel (v.a. f 16.995,-). De enige diesel onder de 17 mille heeft ook nog 5 versnellingen. De keuze is aan u. De 250 Fiat Dealers vertellen u meer. Ga erheen, kijk en probeer. Imp. Leonard Lang b.v., Daniël Goedkoopstraat 9, Industnegebied/Amstel, 1096 BD Amsterdam. Tel. 020-92 48 88. VASTE AFLEVERINGSKOSTENf 325.-. m mat». I Prijzen inkl. BTW. KÊ —Bf'i BW* I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8