CHU is duidelijk vóór Van Agt als lijsttrekker Eerste ontsnapping uit de 'Bijlmerbajes' 'Wennen aan roofdieren op de Veluwe' •Gesprek over knelpunten ii arbeidsmarkt te traag' Haven Kritiek op wetsontwerp abortus Jongens stichten brand op heide In kast bij ouders gearresteerd Drs. Smits nieuwe secretaris CDA Lichaam Ormskerk naar ons land terug Excursie in natuurgebied Muziekexamen Havo hoeft niet over Met gestolen auto op fietsend gezin gereden Man neergeschoten Scherper Duits toezicht op onze vissers Lubbers vindt fonds voor Wadden prima Arnhems symposium over toekomst Nederlands groene hart MAANDAG 12 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie PEN HAAG/ROTTERDAM De CFU heeft een duidelijke voorkeur voor premier Van Agt als lijsttrekker bij de komende Kameverkiezingen. Dat bleek zaterdag op de algemene jaar vergadering van de unie in De Doelei te Rotterdam. Onder grote bijval sprak prof. dr J. W van Hulst, CDA-fractieleider in de Eerste Kamer, er zijn waardering over uit dat Van Agt zich als lijsttrek ker beschikbaar had gesteld. Ook de vooraitter van de CHU, dr L. M. van Leeuwen. liet zich in deze zin uit. Een compliment voor het CDA en voor de Nederlandse politiek", zei hij. Van Hulst zei er volledig begrip voor te hebben dat Van Agt de huidige coalitie straks in de verkiezingsstrijd verdedigt. Maar voor het CDA bete kent dit niet dat dit kabinet inzet van i de verkiezingen zal worden, aldus Van Hulst; Hij zei echter met klem dat de samenwerking met de WD aan het eind van de rit niet als een incident mag worden beschouwd. Want, zei hij, het kabinet-Van Agt xeft in enkele gevallen veel steun ponden bij de WD, soms meer dan hi de CDA-parlementariërs. lypotheek De vice-voorzitter van de CD A-fractie |n de Tweede Kamer, Van Leijen- horst. en Van Leeuwen, waarschuw den ervoor dat er niet getornd mag torden aan de grens waaronder de hypotheekrente op het eigen woning- >ezit aftrekbaar moet blijven. De rrens (die ligt bij vier a vijf ton) is weloverwogen gekozen en geldt dus een ijzeren linie om het eigen woningbezit veilig te stellen, aldus Van Hilst Van Ldjenhorst. Van Leeuwen pleit te er /oor om straks in het CDA- programma vast te leggen dat in de periode 1982-'86 een verlaging van die grens aiet zal worden geaccepteerd. Van Leijenhorst vond dat deze zaak echter ook weer niet moet worden overtrokken „Dit kabinet heeft moeilijker hobbels te nemen,'\zei liij. linister Albeda tot sociale partners: <i ran een onzer verslaggevers a HLVERSUM Minister Albeda van sociale zaken vindt dat "r, e discussie in de Raad voor de arbeidsmarkt over de aanpak an knelpunten op dit terrein „te traag" verloopt. „Ik zag 'Jever dat de sociale partners meer eensgezind zijn", aldus de linister zaterdag in een uitzending van de Tros-radio. )e bewindsman vertelde dat „zeer Binnenkort" de adviesaanvraag over ^jle nieuwe arbeidsvoorzieningswet ^fcaar de Sociaal-Economische Raad it In die wet staan de concrete aten over het begrip passende ar- d en de taak van de overheid bij ïeidsbemiddeling. „Naar aanlei- van die adviesaanvraag moet de i voor de arbeidsmarkt nog eens irt de neus op de feiten gedrukt lorden en proberen met concrete oorstellen te komen om de frictie ®en vraag en aanbod van werk op tlossen. Zo niet, dan is de tijd geko- ïen dat we zelf plannen gaan ontwik- aldus minister Albeda. )e minister vindt dat de nieuwe ttregelen die hij heeft voorgsteld is.Bangere reistijd dan een uur en het k ccepteren van vierploegendienst) k iet neerkomen op een sterke uitbrei- ling van het begrip passende arbeid. ar ec >e regel van de reistijd bestaat vol- ens de minister al lang. Die regel is de circulatie aan de arbeidsbu- eaus slechts onderstreept. InderToek 'it een wetenschappelijk onderzoek, 'aarvan de resultaten zaterdag wer- len bekend gemaakt tijdens de jaar- ergadering van de Koninklijke Ne- eriandse Automobielclub in Zeist, is uidelijk geworden dat de gemiddel- 'e Nederlander ongeveer zeventig mi- f tuten per dag aan reistijd wil be- lf" (ede Prof. dr. J. A. Michon, hoogleraar sociale verkeerskunde in Groningen, die de resultaten van het onderzoek bekend maakte, zei dat met dit gege ven een groot vraagteken kan worden gezet bij het beleid van minister Al beda die volgens prof. Michon een reistijd van twee uur voor ogen heeft voor woon werkverkeer in het kader van passende arbeid. Prof. Michon vindt het „hoog tijd" dat de overheid zich gaat realiseren, dat de tijd die verloren gaat met woonwerkverkeer ten koste gaat van de beschikbare tijd voor recreatie, die „bitter nodig" is. LEUSDEN-EERBEEK De brand weerkorpsen uit Leusden, Achter veld, Maarsbergen, Woudenberg en de vliegbasis Soesterberg versterkt met 75 militairen zijn gistermiddag ureA lang in actie geweest een grote brand op de Leusderheide te bedwin gen. Er werd 90.000 vierkante meter heide en lage begroeiing vernield. Volgens ooggetuien is de brand door twee jeugdige personen aangestoken. De politie heeft een signalement van dit tweetal. De brand woedde op een gedeelte van de Leusderhei dat ook op zondagen niet toegankelijk is voor het publiek omdat er schietbanen en^ een; handgranaatbaan zijn. UITZENDBUREAU VOOR (PARA-)MEDISCH PERSONEEL 12 MEI! GEEN MOEDERDAG. GEEN VADERDAG. VANDAAG IS 0E DAG VAN DE VERPLEGING. Namens Uitzendbureau Medi-Call wensen Anke, Ineke en Pitah alle uitzend krachten die voor ons hebben gewerkt, momenteel werken of in de toekomst voor ons willen gaan werken, een zonnige dag toe Voor iedereen die zich vandaag laat in schrijven, hebben wij een lekker kopje koffie metklaar. rfSBINfEPNNiONH AKDlCKL SERVICES 8/ 1016 DG Amsterdam, Raadhuisstraat 42, tel. 020 22 2055. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 22-jari ge voor moord veroordeelde Portugese gevangene J. N. G. heeft gistermiddag kans gezien tijdens het luchten uit de „Bijlmerbajes" aan de Wenckebachweg in Amster dam te ontsnappen. Gisteravond kon de man worden gearresteerd in het huis van zijn ouders in Am stelveen, waar hij zich in een kast had verstopt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justi tie klom de man over de muur vanaf de luchtplaats. Vervolgens zwom hij de gracht rond de gevangenis over en verdween via de Weespertrekvaart, die hij ook zwemmend overstak. Een bewaarder was bij het luchten aanwezig, maar merkte de ontsnapping niet meteen op, aldus de woord voerder. De gedetineerde was in ja nuari tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. In de „Bijlmerbajes" wacht te hij op overplaatsing naar een andere gevangenis. Het was de eerste ontvluchting uit de geschiedenis van het gevangeniscomplex dat. voorzien van moderne elek tronische apparatuur, als een van de best beveiligde gevangenissen van ons land wordt beschouwd. Volgens de woordvoerder van justitie gelden de muren van de gro te luchtplaatsen als „zwak ke plekken" in het gebouw. Al eerder hebben gedeti neerden vergeefs gepro beerd erover te klimmen. Hij wees erop dat deze maand het pakket van de drie miljard bezuini gingen met dë voorjaarsnota op tafel moet komen. Voor het zover is zal er binnén het Catshuis nog wel een vaasje breken." aldus Van Leijen horst. Abortus Hij- sprak ^ich" kritisch uit over de •vorige maand verschenen memorie van antwoord over het abortuswets- twerp. Dat de huisarts een plaats krijgt in het wetsontwerp, achtte hij positief. Maar hij vond het erg teleur stellend, dat dë regering geen enkele handreiking heeft gedaan om de con trole op de besluitvorming, dus de naleving van de wet, te verbeteren. CDA-senator Van Hulst uitte opval lend scherpe kritiek op het gemeente bestuur van Amsterdam naar aanlei ding van het recente inhuldigingsop- roer. Sprekend over de in 1945 ver worven vrijheid zei hij: „Wij hebben deze vrijheid niet ontvangen om door het gemeentebestuur van Amster dam de grenzen daarvan te laten overschrijden." De vergadering besloot unaniem om met een CDA-lijst de komende ver kiezingen in te gaan. Dat gebeurde door het opsteken van wapperende oranjevlaggetjes. Op 7 juni zal de definitieve kandidatenlijst voor de verkiezingen worden vastgesteld. Eeh week daarna zal de CH-Unieraad zich daarover uitspreken. ROTTERDAM (ANP) Drs M. 8mits, secretaris van de CHU. wordt per 12 oktober de nieuwe secretaris van het CDA. Hij volgt mr. J. C. Krajenbrink op, die sinds de oprich ting van het CDA deze functie vervult. Mr. Krajenbrink heeft ontslag geno men omdat hij vooruitzicht heeft op het lidmaatschap van de Tweede Ka mer als rechtstreeks CDA-lid. Drs. Smits legt zijn werk als regio- secretaris van de werkgeversorgani satie in de metaal- en elektrotechni sche sector FME neer. Ook treedt hij af als secretaris van de CHU. PARAMARIBO (ANP) Het li chaam van de 56-jarige Fred Orms kerk uit Ermelo, die betrokken is geweest bij de mislukte staatsgreep in Suriname, zal „op zeer korte ter mijn" naar Nederland worden overge bracht. De Surinaamse minister-president Henk Chin a Sen heeft dit zaterdag bekendgemaakt. Eenmaal in Nederand zal het lichaam ter beschikking worden gesteld van de familie van Ormskerk, aldus de premier, die eraan toevoegde dat een verzoek daartoe hem via de Neder landse ambassade in Paramaribo had bereikt. De familie van Ormskerk was zater dagavond nog niet op de hoogte van het besluit van de Surinaamse rege ring het lichaam naar Nederland te laten overbrengen. Volgens een doch ter yan Ormskerk hebben de Suri naamse autoriteiten alleen laten we ten dat de kwestie volgende week in het kabinetsberaad aan de orde komt. Mevrouw Ormskerk betreurt het dat alleen de financiële zaak aan de orde komt en „dat bovendien niet eerst de familie van de overledene maar eerst anderen van het nieuws op de hoogte zijn gesteld". Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en xijn staatssecretaris Wallis de Vries (rechts) maakten zaterdag een excursie in het natuurgebied van de Oostvoorderspiassen bij Almere. Dit in verband met de plannen voor de aanleg van de Flevospoorlijn. De tocht van de bewindslieden, beiden uitgerust met verrekijkers, voerde langs ongebaande wegen. Van onze onderwijsredaktie DEN HAAG Havo-kandida ten hoeven het examen mu ziek, dat woensdag niet door ging niet meer te maken. Het blijkt technisch onmogelijk om tijdig voor nieuwe opgaven te zorgen. Het examen muziek moest op de Havo worden afgelast, om dat de verkeerde geluidsband bij de opgaven zat. De onge veer tweehonderd leerlingen die dit vak in hun examenpak ket hadden, kregen zo onver wacht een middag vrij. De inspectie van het onderwijs heeft nu besloten het cijfer van het schoolonderzoek als eind cijfer voor muziek te laten gel den. Leerlingen die daardoor gedupeerd worden mogen het schriftelijk examen alsnog af leggen tijdens de herkansing die half juni plaats vindt. Vervolg van pagina 1 Ex-stakingsleider Flip Schults zei na afloop van de vergadering dat hét actiecomité Rotterdamse havenar beiders zo snel mogelijk de mens in de bedrijven zal gaan mobiliseren. „We wachten de uitslag van de fede- ratieraad van woensdag niet af. want die staat toch al vast." Volgens Schults zullen de activiteiten van het actiecomité niet beperkt blijven tot de stukgoederensector in de Rotter damse haven, maar zullen ze uitge breid worden tot „alle bedrijven waar oppositie te vinden is tegen de loon wet. De staking bij Mobil is al vast een mooi begin", aldus Schults. Werkgever ROTTERDAM (ANP) De politie heeft in een snackbar aan de Veer- laan op Katendrecht de 24-jarige A. M. P. uit de Maasstad neergeschoten. Met zware verwondingen in de borst en het rechterbeen, werd de man in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een politiewoordvoerder had de man de eigenaar van de snackbar van de Veerlaan met een bijl be dreigd. Even later keerde hij zich ook tegen twee politieagenten, die te hulp waren gekomen. De agenten voelden zich zo in het nauw gedreven dat een van hen enkele schoten afvuurde. Direkteur G. Zeebregts van de Scheepvaartvereniging Zuid vindt dat de ruim 12.000 havenarbeiders in Rotterdam worden bedrogen door de oproep om zich te verzetten tegen de bij wet vastgelegde loonmaatregel. De CAO-onderhandelaar voor de Rotterdamse havenwerkgevers zei zaterdagmiddag voor de TROS-ra- dio: „Ik noem het boerenbedrog om CAO-eisen te stellen die niet waarge maakt kunnen worden." Hiermee roep je alleen maar de volgende loon maatregel af. Bovendien pakt de loonmaatregel bijzonder gunstig uit voor de havenwerkers. In tegenstel ling tot werknemers in het bedrijfsle ven krijgen de mensen in de havens per 1 juni wèl twee procent prijscom- pensatie èn daarnaast ook nog de 26 gulden per maand voor iedereen," aldus Zeebregts. Hij voegde hier aan toe dat de „moda le" havenwerker 40.000 tot 50.000 gul den per jaar bruto verdient, inclusief ongeveer 5000 gulden aan toeslagen. AMSTERDAM De politie in de hoofdstad heeft gistermiddag een 26- jarige man aangehouden, die zater dagavond op de Amsteldijk in Am sterdam in een gestolen auto van achteren op een fietsend gezin inreed. De 66-jarige J. Hofstede werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond. De verdachte, die zich zelf bij de politie meldde, was onder invloed van drugs. De 24-jarige J. van Doorn uit Eindho ven raakte zaterdag in Boxmeer de macht over het stuur van zijn motor kwijt na geschrokken te zijn van een hem tegemoetkomende auto. Hij reed tegen een opstaande rand en kwam ten val. De man overleed ter plaatse. De 18-jarige Gerrit-Jan Brunink uit Hardenberg kwam zaterdagmorgen in zijn woonplaats om het leven na in zijn personenauto op een kruising in botsing te zijn gekomen met een vrachtwagen. In Dokkum werd de driejarige Johan Melein zaterdagmiddag overreden door een auto, toen het jongetje ineens de rijbaan voor zijn ouderlijk huis opliep. De 19-jarige Pieter Oosterling uit Middelharnis verongelukte zaterdag middag op zijn bromfiets. De jongen viel door onbekende oorzaak en over leed vrijwel onmiddellijk. De zeventienjarige J. A. M. Baay- ens uit Boxtel is gisteravond in zijn woonplaats met de motorfiets van een vriend tegen een lichtmast gere den en om het leven gekomen. De eigenaar van de motor reed als duo- passagier mee en raakte levensge vaarlijk gewond. BERGEN (ANP) Minister Braks (Landbouw en visserij) kan binnenkort een brief van zijn Westduitse collega Ertl verwachten, waarin deze hem meedeelt dat de controle op visserij-overtredingen in de Duitse 12-mijlszone ver scherpt zal worden. Ir. Th. J. Tienstra, directeur der visse rijen bij het ministerie van Land bouw en Visserij, zei dit zaterdag op de visserijdagen op de Volkshoge school in Bergen (N.H.). De brief is onderweg, zo had hij van een Duitse college gehoord. Zoals gemeld heeft verscherpt Bel gisch toezicht vorige week geleid tot het opbrengen van een Nederlands schip, door de Belgische marine. Dit schip zou tegen de regels in, in de Belgische 12 mijlszone hebben gevist. De Duitsers willen nu ook beter op hun kustwateren gaan passen, om dat. naar ir. Tienstra zei, de tong zich in deze tijd door de Belgische, Neder landse en Duitse 12-mijlszones van zuid naar noord gaat verplaatsen. Veel hoop dat er dit jaar nog een Nederlands haringquotum voor de Noordzee komt, kon ir Tienstra de vissers niet geven. In de internationa le werkgroep van biologen, die voor de besluitvorming van de minister raad van de Europese Gemeenschap daarover een advies voorbereidt, is men met uitzondering van de Ne derlandse vertegenwoordiger daarin van mening, dat de haringstand in de Noordzee nog niet voldoende is hersteld. Die schijnt nu nog iets min der dan de helft te zijn, van wat dit onder normale omstandigheden zou moeten zijn. HARLINGEN Drs R Lubbers, fractievoorzitter van het CDA, vindt het „een goede zaak" dat de Vereni ging tot behoud van de Waddenzee een landelijke wervingsactie is be gonnen om het fonds „werk aan de wadden" te vormen, waaruit een aan tal milieuvriendelijke projecten bege leid kunnen worden Lubbers, die zaterdag sprak tijdens de jaarvergadering van de vereni ging. zei dat de ervaring heeft geleerd dat soms harde grenzen gesteld moe ten worden aan het gebruik van een natuurgebied. „Met alleen een nee komt men er niet. In het waddenge bied wonen mensen en die moeten hun boterham verdienen", aldus Lubbers. „Ik weet, dat ik te laat op school zal komen, maar de juffroaw zal het niet erg vinden." Van een onzer verslaggevers ARNHEM „Om alvast te kunnen wennen aan de aanwezigheid van grote roolidieren op de Veluwe dient de re-introductie van de lynx (een tamelijk groot katachtig beest) met de nodige doortastendheid te worden bevorderd". Dit was een van de stellingen van de bioloog dr H. van de Veen, wetenschap pelijk medewerker aan het Instituut voor milieuvraagstukken aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, op een vorige week in Arnhem gehouden symposi um over de toekomst van Nederlands groene hart. De Gelderse gedeputeerde voor milieuzaken, mr J. Fok- kens waarschuwde dat men aan zeer-lange-termijn-uto- pieên niets heeft. „Weten schappers en bestuurders", zei hij, „moeten zich schouder aan schouder in de frontlinie van de werkelijkheid bege ven: we hebben haast met de Veluwe." Volgens gedeputeerde Fok- kens is er de laatste tientallen jaren op de Veluwe heel veel mis gegaan. Een aantal zaken zal met spoed moeten worden aangepakt. Hij dacht aarbij aan de heide die bezig is te verloederen, aan de verblijfs- recreatie, aan het weren van gemotriseerd verkeer op be paalde wegen en aan militaire oefenterreinen. De heer Fok- kens vroeg zich af wat het maatschappelijk draagvlak van de Veluwe is." Vanuit de hoofddoelstellingen van het betreffende streekplan moet worden overgegaan tot beper kingen, maar er zijn grenzen. Het is bij voorbeeld niet mo gelijk want er zijn ook nog democratische spelregels de halve Veluwe af te sluiten. En dat is toch het geval als je 50.000 hectare vraagt, zoals dr. Van de Veen doet?", aldus de gedeputeerde. Doodvonnis Dr. Van de Veen merkte op het symposium op dat de tot standkoming van een natio naal landschapspark Veluwe alleen aanvaardbaar is wan neer een op het behoud van landschappelijke en cultuur historische waarden gericht beheer beperkt blijft tot enke le enclaves In en wat bufferzo nes rónd „één écht nationaal park van tenminste 50.000 hectare". In het afschieten van dieren door de moderne jager bleek hij weinig vertrou wen te hebben. „Een jager kan een oud beest nog wel he.kennen". Geen enkele ja ger is volgens hem echter in staat te selecteren op gezond heid. „Er worden", zei hij, „ten aanzien van onze edelherten doodvonnissen geveld op grond van het feit dat het ge wei niet aan onze eisen vol doet". Het gerehabiliteerde ecosys teem kreeg veel aan dacht. Ook dr. D. C. P. Thalen, hoofd afdeling botanie aan het Rijksinstituut voor na tuurbeheer in Leersum, pleit te voor een vorm van „natuur lijk" beheer, waarbij de mens toeschouwer is, hooguit souf fleur, maar in elk geval geen hoofdrolspeler meer. Een goe de regie is dan vereist. Anno 1980 biedt de Veluwe (92.000 hectare groot, daarvan 73 pro cent bos grote onbewoonde aangesloten gebieden, een unieke situatie in Europa) daarvoor volgens hem een goede kans. „Moeten grote grazers er naar toe? Ik zeg er niet nee tegen", aldus de heer Thalen. Maar hij vond wel dat er nog onvol doende kennis is om deze maar op grote schaal op de Veluwe los te laten. Hij achtte het zeer noodzakelijk dat bin nenkort in dit opzicht met een wetenschappelijk onderzoek wordt begonnen. Drs. S. M. ten Houte de Lange, eveneens van het Rijksinsti tuut voor natuurbeheer in Leersum, merkte op dat het belangrijk is dat de versnippe ring van de Veluwe wordt ver minderd, dat er grotere be- heerseenheden komen en dat er duidelijk wordt gekozen voor een richting waarin het gaan moet Verschillende richtingen zijn mogelijk: een zo natuurlijk mogelijke ont wikkeling, herstel van een vroegere, half-natuurlijke si tuatie met veel heide en wei nig bos en het instandhouden en verder ontplooien van de bestaande diversiteit aan lan- schapstypen en levensge meenschappen. Ir. R. W. baron van Tuyll van Serooskerken, houtvester bij staatsbosbeheer in Gelder land. wees erop dat vanuit de visie, die men bij de laatste eeuwwisseling had. werd be gonnen met de herbebossing van de Veluwe. Langzaamaan begint de Veluwe op een bos te lijken. Uitgaande van de aanwezigheid van het begin van een bos klimaat kan men zich volgens Van Tuyll van Serooskerken het beste rich ten op de ontwikkeling van de verscheidenheid aan verschij ningsvormen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3