Doopsgezind-zijn een soort instinct Paus roept op tot strijd tegen te woestijn Gudina Tumsa zou niet meer leven Paulus en de verzoening tussen jood en christen Trouw Poolse bisschoppen komen op voor de rechten vande mens VANDAAG VOORBIJGANGERS KRO-radio over Youth for Christ en homofilie Conferenties MAANDAG 12 MEI 1900 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Omdat ik er niet uit kwam, ben ik met Nol Oosterbaan gaan praten. Hij is leraar pedagogiek, zestig Jaar, mijn buurtgenoot en bovenal: doopsgezind. Om dit laatste ging het mij, ik wilde van hem vernemen wat het nu precies inhoudt, als je doopsgezind bent. Kijk, wanneer Iemand mij vertelt dat hij doopsgezind is, kan ik hem wel zo'n beet je plaatsen. Ik heb dan van doen met een ruimhartig, ondogmatisch persoon, die niets moet hebben van scherpslijperij en kinderdoop. „Doopsgezind" heeft ook een deftige klank. Wie dopers is, behoort niet tot het kerkelijk voetvolk van ons land. Je bent bijna zo chic als de remonstranten. Met dit al kon ik echter geen treffende typering vinden en die had ik toch nodig voor dit stukje, dat geschreven wordt omdat de doopsgezinden in de tweede helft van deze week 450 jaar doperdom in Nederland gaan herdenken. Vandaar mijn afspraak met de heer Oosterbaan. Ik kan helaas niet beweren, dat hij me aan een kant en klare omschrijving heeft geholpen, maar als ik hem goed begrepen heb, is dit nu juist typerend voor het doperdom. Hij begon tenminste geestdriftig uiteen te zetten, dat doopsgezind-zijn een soort instinct is, een biologisch verschijnsel. Je voelt: daar hoor ik bij. En om het nog vager te maken, voegde hij eraan toe: ik spreek niet namens dè doopsgezinden, dat ban trouwens geen enkele doopsgezinde doen. boven een artikel over deze jubileumviering hebben gezet. Als je een enigszins kwijnend bestaan voerten dat doet de doopsgezinde broederschap in ons land moet je niet met een vraagteken werken. Ik had het eerder gezocht in de richting van: De gelederen sluiten, juist nu! Mèt dat ik dit neerschrijf, besef ik hoe strijdvaardig en dus on-dopers mijn opwekking is. Toch zitten de doopsgezinden niet tam op hun eindtijd te wachten, zo hoor ik van de vervaardiger van de geciteerde kop uit het Algemeen Doopsgezind Weekblad, mijn collega Dirk Visser. Dirk Visser, 37 jaar, is van de theologie overgestapt op de journalistiek en heeft het geloof behouden. Dit laatste moet er wel bij. aangezien het tegenovergestelde Veelvuldiger voorkomt bij 't verwisselen van cansel voor schrijfmachine. Hij is, naar de wakkere lezer reeds begrepen zal hebben, doopsgezind, en verdient de kost bij de afdeling geestelijk leven van het ANP. Na telefonisch contact over die door hem bedachte titel hebben we onze conversatie over de mogelijke eindtijd der doopsgezinden achter een glas voortgezet. Nol Oosterbaan. die straks weer aan het woord komt. was overigens niet de enige doper, die ik aansprak in verband met de aanstaande herdenking. Het begon ermee dat ik in het Algemeen Doopsgezind Weekblad de aankondiging daarvan las. Er werd verhaald hoe de uit Emden gevluchte doper Jan Volkerts Trypmaker in 1530 te Amsterdam een „gemeente van de eindtijd' stichtte en dat dit aangemerkt kan worden als het begin van de doperse reformatie te onzent. Mij viel op. wat er boven het bericht stond. Dit: Van ..gemeente van de eindtijd" naar ..eindtijd van de gemeent .-"? Aardig gevonden, dat wel. maar zoiets zou ik nooit Aantal en levensopbouw van het vaderlandse doperdom leveren geen florissant beeld op. Van de 24.000 doopsgezinden is veertig procent AOW'er en de leeftijdsgroep tussen 17 en 26 jaar brengt het niet verder dan 2,2 procent. „We zakken langzaam en vriendelijk weg", vat Dirk Visser samen. Zoals gezegd, zien de doopsgezinden niet lijdzaam toe. In hun streven zich een wat krachtiger profiel te geven dan dat van een weliswaar sympathieke, maar verdwijnende groep, zijn twee lijnen te ontdekken. De officiële strategie, aldus mijn collega, is dat geprobeerd wordt de achteruitgang op te vangen via organisatorische maatregelen. Je komt dan terecht bij samenvoeging van gemeenten, kadervorming en zo. Dirk Visser ziet daar niet veel in: „Dit verlengt alleen maar het stervensproces." Volgens hem is het probleem: wat hebben we te zeggen, waar is ons vredesgetuigenis? Dan valt de naam van de Einhovense predikant Sjouke Vooistra, de laatste tijd een veelbesproken man in de broederschap. Hij houdt de mensen onvermoeid en nadrukkelijk voor: we zijn vredeskerk of geen kerk! En een niet onaanzienlijk deel van de discussie over de toekomst van de broederschap beweegt zich om dit punt: de tweede lijn. Niet alle doopsgezinden staat dit aan. Er zijn onder hen ouderwets-liberalen die vredesactiviteit gauw te links vinden. Er zijn ook dopersen die een stil en gerust leven begeren te leiden en er niet over piekeren, de straat op te gaan. En in hoeverre leeft het oude doperse ideaal van volstrekte weerloosheid nog? Dirk Visser kan dan wel verklaren dat het IKV de ware doper niet ver genoeg gaat omdat het IKV de principiële weerloosheid niet predikt, maar ik kan me ook levendig een doopsgezinde voorstellen, die 't IKV knap eenzijdig vindt Intussen bijt Dirk Visser zich niet vast op het punt van de weerloosheid, en later zal Nol Oosterbaan me te verstaan geven dat het goed dopers is om niet één kant uit te kijken. Dirk Visser wijst er namelijk met enig enthousiasme op dat de vredesgroepen en de doopsgezinde historische kring ongeveer even veel belangstelling genieten binnen de broederschap. En met voldoening stelt hij vast: „We hebben geen dogmatisch, wel historisch besef." Nu vormt die historische kring geen Deze afbeelding van een hagepreek nit de begintijd van de doperse reformatie staat op het programma van de gedenkdagen (15 tot 18 mei in de Amsterdamse Singelkerk). gezelschap dat zich verlustigt in een rijk dopers verleden, een verleden dat donker gekleurd is door het bloed van zeer veel martelaren. Het thema van de door deze kring voorbereide studiedagen, die donderdagavond beginnen, luidt: De gemeente als vertolking van de nieuwe tijd. En het thema wordt ingeleid door de meergenoemde dominee Vooistra. Voor Nol Oosterbaan is heel belangrijk, misschien wel het belangrijkste, dat doopsgezinden zélf uitmaken wat en hoe ze geloven. Deze persoonlijke autonomie in geloofszaken acht de heer Oosterbaan een groot goed en hij heeft me een en andermaal gewaarschuwd, het niet te verslijten voor individualisme. Onze persoonlijke omgang met de bijbel brengt mee, dat de één uitkomt bij een religieus humanisme en de ander bij een piëtistisch getint christendom. Dat verdragen we van elkacer, het rommelt wel eens bij ons maar we lopen nooit van elkaar weg, aldus Nol Oosterbaan. Dit punt zit hem zó hoog dat hij er enige reserve jegens de oecumenische beweging aan overhoudt. Alle kerken, zo is zijn redenering, hebben een vast geformuleerde belijdenis en al verdunnen ze die ten gerieve van de oecumene, er bijft toch zoiets over als een belijdenisgeschrift en daar willen wij. dopersen, nooit aan. Vandaar dat de doopsgezinden eerder en veel meer ln de weer zijn met hun „eigen" internationale broederschap dan met contacten met andere kerkgenootschappen. O ja, op een paar plaatsen doen doopsgezinden en remonstranten het samen, doch niet zozeer als gevolg van oecumenische bevlogenheid als wel uit zakelijke overwegingen. Je zou het ook gewoon een sterk ontwikkeld groepsbesef kunnen noemen, wierp ik tegen. Je komt ook zelden doopsgezinden in een niet-doperse kerkdienst tegen. Nol Oosterbaan gaf toe, dat hij daar ook moeite mee zou hebben. Hij bleef echter hameren op die persoonlijke autonomie. Daar zit, legde hij uit, dit etiket op: mens-zijn. En hij wou wel kwijt dat naar zijn oordeel de vredesgroepen, met alle waardering hoor, soms een niet-doperse neiging tot dogmatisme vertonen. Voor we uit elkaar gingen, liep ik met hem nog even mijn notities door. Ik wou toch nog wel wat meer weten over dat instinct, over het doop6gezind-zijn als biologisch gegeven. Houdt dat soms verband met het historisch besef van de doopsgezinden? Ik heb zo'n instinct althans niet. Nol Oosterbaan: „Man, wat wil je! Ik stam regelrecht van zestiende-eeuwse dopers af. Zondags word lk gewoon naar onze Singelkerk getrokken, ook al kun je elders misschien betere preken horen en fijnere liturgieën meemaken. Ik voel gewoon: daar hoor ik." Ik: „Maar samenvattend kan ik zeggen dat typerend voor de doopsgezinden is die sterke nadruk op de persoonlijke. Op dit punt viel Nol Oosterbaan me ln de rede met de opmerking, die ik aan 't begin van dit verhaal al doorgaf: geen enkele doopsgezinde kan spreken namens dé doopsgezinden. Toch kan ik ze moeilijk alle 24.000 langs gaan. Ik laat het hier dus maar bij. "AGADOUOOU (AFP. AP) Vandaag keert de paus r Rome terug na een reis tien dagen door zes Afri- nse landen. Bij zijn voor- iste stop heeft de paus een igend beroep gedaan op hele wereld voor de Sahel- den. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Lelde* Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur rng. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsierdam tel. 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Crediatbank Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag te:. 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468064 (uitsluitend voor advertenties) ParVstraai 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnemenlenop- drachten (21e adressen boven) Opgave farmiteoerichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur te«ef 020- 913456. Opgave mmi-adveneniies te». 020-936868 0< schriftelijk aan Mini-Adv akJekna. postbus 433 >000 AK AMSTERDAM Adreswijzmgen uitsluitend schrif tetijk aan onze Amsterdamse adressen ..Ik maak me hier tot de stem van de stemlozen, de onschuldige slachtof fers die zelfs geen water en brood hebben. Laten we niet toestaan dat de toekomst van dit volk bedreigd blijft. Het is immers mogelijk dat wij luisteren naar de stem van gerechtig heid en liefde in plaats van individue le of collectieve zelfzucht." De Paus drong er op aan dat de wetenschap nieuwe wegen vindt om de woestijnvorming tegen te gaan. Westerse import Ivoorkust, het laatste land dat de paus in Afrika bezoekt, is in vergelij king met Boven-Volta tamelijk wel varend. Volgens de paus moet de kerk helpen voorkomen dat zekere Paus Johannes Paulus II en president Felix Houphouet Boigny van Ivoorkust: vandaag vliegt de paus naar Rome terug. westerse invloeden worden geïmpor teerd als materialisme, egoïsme en atheïsme, zowel bij mensen individu eel als in de gezinnen. ..Want deze levenswijze laat de armen links liggen." aldus de paus. ..We moeten sociale gerechtigheid bevor deren tegen de achtergrond van de privileges en rijkdom en macht, de grote ongelijkheid, de verlokkingen van buitensporige verrijking en soms van corruptie." Van onze kerkredactie OSLO De Noorse minister van bui tenlandse zaken Knut Frydenlund heeft bekendgemaakt, dat informatie die hij heeft ontvangen „lijkt te be vestigen, dat de Ethiopische kerklei der Gudina Tusa niet meer in leven is". Frydenlund zei dit tijdens het weke lijkse vragenuur in het Noorse parle ment. Gudina Tumsa, de secretaris generaal van de belangrijkste protes tantse kerk van Ethiopië, de Mekane Jezuskerk, werd verleden jaar zomer (voor de zoveelste maal) gearresteerd. Nadien is niets meer van hem ver nomen. Minister Frydenlund zei, dat de Noor se regering zich zorgen büjft maken over de veelvuldige schending van de mensenrechten in Ethiopië. De situa tie lijkt de laatste maanden voor de christenen iets beter te worden, maar nog steeds worden mensen opgepakt. Veel kerken zijn gesloten en plaatse lijke kerkleiders, zowel in Addis Abe ba als elders in het land worden nog steeds vastgehouden. Vanuit het parlement werd de Noorse regering gevraagd, ook wat te doen voor de vrouw van Gudina Tumsa. Zij werd in Januari gearresteerd, drie dagen nadat zij in een bijeenkomst een toespraak had voorgelezen, die haar man vlak voor zijn arrestatie had geschreven. WARSCHAU (AFP) De bisschop pen van Polen hebben de autoriteiten gewaarschuwd tegen de sociale span ningen die het gevolg zijn van de toenemende repressie tegen dissiden te personen. Deze verklaring werd uitgegeven door de Poolse bisschop penconferentie. Al eerder spraken de Poolse bisschoppen uit dat niemand om zijn opvattingen of sociale activi teiten vervolgd mag worden. Ze be pleiten nu ook een zodanige hervor ming van de samenleving dat een werkelijke participatie in de oplos sing van de problemen van het open bare leven mogelijk wordt. door dr C. J. den Heyer Het komt niet vaak voor dat na acht tien jaar voor een dissertatie nog zo veel belangstelling bestaat dat een uitgeverij brood ziet in een heruitga ve. Het moet wel een opmerkelijk boek zijn. Een boek dat niet ten on der is gegaan in de stortvloed van literatuur die elk jaar groter schijnt te worden. Een boek dat niet verge ten is, maar steeds opnieuw instem ming én tegenspraak heeft opgeroe pen. En ddt kunnen alleen de bijzon dere boeken. In 1961 promoveerde de hervormde predikant dr J. J. Meuzelaar op ruim veertigjarige leeftijd aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn dis sertatie was getiteld „Der Leib des Messias" en behandelde één van de belangrijkste en meest centrale thema's uit de theologie van de apos tel Paulus: de gemeente als lichaam van Christus Een Jaar na zijn promotie kwam ar Meuzelaar om het leven bij een verkeersongeval in West- Duitslar.d Hii was toen drie-en-veertig Jaar Een groot verlies voor zijn familie en zijn vrienden, maar ook voor kerk en theologie. In de jaren van zijn predikantschap had hij van zich doen spreken door de wijze waarop hij inhoud gaf aan de lerende taak van de kerk Meuzelaar hechtte veel belang aan een goede en grondige exegese ter voorbereiding van de preek In zijn tweede gemeente. Noordwijk-Binnen. begon hij het experiment van het „leerhuis" en zette dat later voort in zijn laatste gemeente. Amsterdam. De catechese had zijn warme be langstelling en ook daar zocht hij naar nieuwe wegen om de bijbelse verkondiging voor mo derne Jonge mensen duidelijk te maken Daarnaast bewoog hij zich nog op verschillen de andere kerkelijke en maatschappelijke ter reinen waarbij hij niet zelden nieuwe opvattin gen verdedigde. Hij was enige jarer. lid van het hoofdbestuur van de N.V.S.H en lange tijd secretaris van het Convent voor een nieuw politiek ethos. Meuzelaar had veel interesse in de vragen betreffende de verhouding tussen kerk en synagoge. Hij pleitte al in de jaren vijftig voor het gesprek met Israël ter vervan ging van de vroegere zending onder de joden. Diepste achtergrond Deze korte levensschets is noodzakelijk ais inleiding op de nu volgende opmerkingen naar aanleiding van de heruitgave van de disserta tie van dr. Meuzelaar. Hij schreef deze studie naast al zijn andere werken we zullen nog zien dat er tal van lijnen te trekken zijn naar de terreinen waarvoor hij zich interesseerde. Het boek is geen „Fremdkörper" geworden in zijn leven, maar vormt veeleer de diepste achter grond van zijn denken en doen. Op de achterflap van deze bij de uitgeverij Kok te Kampen verschenen tweede druk staat dat dr. Meuzelaar aan Je rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde. Dat is onjuist, want het was, zoals boven vermeld, de Universiteit van Amsterdam. Toch heeft Utrecht er wel iets mee te maken. In het begin van de jaren veertig studeerde Meuzelaar daar theologie en het was de bekende, nog niet zo lang geleden overle den. nieuwxestamenticus uit Utrecht, prof. dr. W. C van Unnik, die hem wees op de mogelijk heden over de paulinische term „lichaam van Christus" een studie te schrijven, met als ach tergrond de gedachte, dat er geen ernstige studie van het oudste christendom mogelijk is zonder kennis van het jodendom van die tijd, zijn taal, zijn geschiedenis en zijn denktrant. Een tweede naam naast de vorige moet ge noemd worden: ds. K. H. Kroon. Het is wel zeker dat hij de belangrijkste bron van inspira tie voor dr. Meuzelaar is geweest. In het Bio grafisch lexicon van de geschiedenis van het Nederlandse protestantisme (deel I, Kampen 1978, pag. 181) staat te lezen: „Geïnspireerd door K. H. Kroon ging Meuzelaar in zijn exege se van het Nieuwe Testament uit het joodse karakter van de Schriften". Het is mede aan de artikelen en de talrijke spreekbeurten van ds. Kroon te danken dat de inzichten van Meuze laar niet vergeten zijn. In de zojuist verschenen tweede druk heeft ds. Kroon een „inleidend woord" gewijd aan zijn onvergetelijke vriend Meuzelaar Overtuiging Uit het bovenstaande wordt in ieder geval duidelijk dat één van de bijzonderheden van De schrijvende hand van Paulus, getekend door Mart Kempers (uit de zgn. Mart Kern- pers-bijbel van het Nederlands Bijbelge nootschap). dit boek is dat het geschreven werd vanuit de overtuiging dat het Nieuwe Testament niet losgemaakt kan en mag worden van zijn Jood se achtergrond. In de tijd dat Paulus zijn brieven schreef was er nog geen sprake van een definitieve scheiding tussen kerk en synagoge, dat schisma had pas later plaats, op z'n vroegst in de zeventiger jaren van de eerste eeuw. Meuzelaar exegetiseert de brieven van Paulus vanuit het besef dat de eerste christelijke gemeenten nog geheel binnen het toen reeds wereldwijd verspreide joodse volk leefden. Een inzet die van wezenlijke betekenis is voor de interpretatie van de brieven van Paulus. De apostel schreef geen dogmatische verhandelin gen, maar echte brieven, gericht aan een con crete gemeente, die te maken had met proble men. tegenstellingen en tegenstanders, ln die situatie zoekt Paulus naar woorden om de vijandschap tussen de verschillende groeperin gen weg te nemen en de eenheid van de ge meente te beklemtonen. Hij vindt dan het beeld van het „lichaam van de Messias". Meu zelaar heeft een voorkeur voor deze vertaling boven die van „lichaam van Christus", omdat 't GAAT OM IETS ANDERS DAN GELIJK HEBBEN De oudste zoon is met het trieste relaas van wat hij wel en niet gedaa® heeft nog niet klaar. Nu komt uitwu hem deze feestdag in het huis vanzijt vader steekt. „Maar nu die zoon vani gekomen is, die uw leven opgegeten heeft met hoeren, hebt u voor hem het gemeste kalf geslacht". Zelftevredenheid en jaloezie, zo zou je 't kunnen omschrijven. Hoe steekt zijn brave leven niet af tegen dat van zijn broer. Hij noemt hem denigrerend: Die zoon van u! Hij schuift zijn broer naar z'n vader toe. Daar hoort hij niet bij. Daarmee wil hij zich niet encannaileren. Hij fantaseert er op los. Zo is het in zijn gedachten gegaan. Je kunt even merken hoe hij met z'n broer bezigfc geweest. Hoe doe je dat: leven van het goed dat je van je vader gekregen hebt? Daar heeft hij z'n fantasieën over. Z'n broer heeft 't hem nog niet kunnen vertellen en van z'n vader heeft hij 't ook niet. Maar 't ergste komt 't laatste: dat gemeste kalf. Dat zit 'm helemaal dwars. Dat bewijs van grenzeloze goedheid en genade van de vader. Dat teken van grote vreugde om „die zoon van u". Dat kan hij helemaal niet verkroppen, 't Gekke is, dat Je best kunt zeggen dat hij gelijk heeft. Hij zal wel braaf en vol plichtsbetrachting geweest zijn dat er geen bokje af kon en z'n broer is geen brave geweest daar in de verte. Maar het gaat in zulk soort verhoudingen helemaal niet om 't gelijk. Gelijk kan je overal krijgen 1 Gaat om iets anders. Maar dat komt nog. zo de band met de joodse traditie duidelijker wordt en blijft. Een beeld „Lichaam van de Messias" is een beeld, een metafoor, aldus Meuzelaar, die allerlei, in de loop van de kerkgeschiedenis veelvuldig voor komende, mystlsch-metafysische interpreta ties van de hand wijst. Zoals een lichaam een eenheid vormt en als zodanig kan functione ren, zo is ook de gemeente lichaam van de Messias. Het is een beeld, maar met een uiterst praktische en realistische betekenis. De ge meente is niet een verzameling, een optelsom van individuen, maar zij groeit pas dan naar de Messias toe als die verschillende individuen zich met elkaar verbonden weten als de leden van één lichaam. Het is dan ook geen toeval dat Paulus zoveel nadruk legt op de eenheid van de gemeente en dat hij daarbij allerlei ethische kesties niet van ondergeschikt belang acht. Integendeel. Immers, de eenheid moet gestalte krijgen in het leven van de gemeente. Dat de gemeente één lichaam is, joden en Grieken, slaven en vrijen, mannen en vrouwen, moet duidelijk worden in de solidariteit van al die verschillende leden. Paulus is dus niet in de eerste plaats de man van de antlhese met het jodendom van zijn dagen wij leggen al te gemakkelijk de latere tegenstellingen tussen kerk en synagoge in zijn brieven maar hij is de man van de verzoe ning. Hij heeft vol vuur, vol ijver, getracht de tegenstellingen tussen joden en Grieken weg te nemen. Daarom werd hij apostel der heide nen om de vijandschap weg te kunnen nemen tussen „hen die veraf zijn en hen die dichtbij zijn" (Jesaja 57/19; Efeze 2:17,18), tussen hei denchristenen en joden. Tot zover enkele kanttekeningen bij de heruit gave van dit opmerkelijke boek. Er zou natuur lijk veel meer te zeggen zijn, want het is een rijk gevuld boek, een moeilijk boek ook en het roept op verschillende punten tegenspraak op. Maar het is de moeite van het lezen waard Het brengt ons weer een beetje dichter bij die vreemde, moeilijke Paulus. Dr C. J. den Heyer is verbonden aan de theologische hogeschool van de gerefor meerde kerken te Kampen. Ds. W. Tj. Klumper Op 81-jarige leeftijd is in Utrechi overleden de hervormde emeriti» predikant W. Tj. Klumper. Hij diende achtereenvolgens de her vormde gemeenten in Bakkenveen Westerbork, Noord dijk (Groningen! en Vries. In 1956 ging hij om gezondheidsrede nen met vervroegd emeritaat. Late heeft hij nog van 1955 tot 1957 in h« Brabantse Budel bijstand in het pas toraat verleend. Ds. Klumper was een zeer studieus man; hij hield zich on der andere bezig met getallensymbo liek en heeft over dat onderwerp ook gepubliceerd. Marie Assaad De Egyptische mevrouw Marie Baas) li Assaad-Ghobrial (57) is met inganj van 1 augustus benoemd tot plaat vervangend secretaris-generaal va de wereldraad van kerken. Mevrou Assaad heeft een uitgebreide en ring met het werken in vrijwilligers ganisaties en de YMCA. Sinds 1971 zij verbonden aan de universiteit v Cairo. Zij behoort tot de koptisc orthodoxe kerk. Theo Tschuy De Zwitser dr Theo Tschuy (55) word secretaris van het mensenrecht» programma van de conferentie vsi Europese kerken (KEK). Tschuy wi de laatste zes jaar secretaris-generaii van Sodepax, een gezamenlijk or gaan van de wereldraad van kertó en de pauselijke commissie voor gr rechtigheid en vrede ten dienste var maatschappij, ontwikkeling vrede Van een onzer verslaggevers UTRECHT Morgenochtend zend! de KRO over Hilversum II van elf uui tot half twaalf een documentaire uit over: evangelische hulp aan homoftr len. Dit onderwerp staat (weer) in belangstelling na het verschijnen va! de brochure van het COC, getiteld „Vrije keuze", waarin betoogd word! dat Youth for Christ schade tor brengt aan homofiele jongeren doa hen de weg van de „genezing" wijzen. Programmamaker Hans Wijnanli ging praten met Youth for Christ- directeur ds Pieter Boomsma (dit trouwens ook in „Vrije keuze" aan het woord komt) en met Johan var der 81uis, schrijver van „Ik ben niet meer Zo" en verbonden aan de evan gelische hulpverlening aan homofie len, die van „Tot heil des volks" ir Amsterdam uitgaat. Voorts komt eer jongen aan het woord, die zijn inder tijd in het Youth for Christ-blad „Ai tie" gepubliceerde verhaal over „genezing" herroept. In het KRO programma „Rauhfaser", woensdag 14 mei (van zeven uur af) wordt op nieuw aandacht besteed aan ervarir gen van homofiele jongeren binn« Youth for Christ. Roepen tegen de wind in, of# arbeid en samenleving, voor jonff ren. 23-26 mei. De Olde Vechte. 0» men (tel. 05291-1963). De hoop van Israël, Israël bijbel landdag met o.a. Jb. Klein Haneve# ds. J A. Malgo, Gert en Henri# Timmerman, Hemelvaartsdag 15 n* 10-17 uur, IJsselhal, Zwolle. Inf. td 03486-1889. Op zoek naar de bron. 16-18 Den Alerdinck. Laag Zuthem (k* 05290-541).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2