Haarlem houdt weinig toekomst FC Groningen in veilige haven itesse krijgt de rekening West Ham sterk in bekerfinale NAC WORSTELT NAAR REDDING pSV geen tel moe ondanks 5-0 zege oncurrentie duwt Arnhemmers uit eredivisie PEC geeft 2-0 voorsprong weg Willem II: meer inzet dan Roda Verrassend verlies stadgenoot Arsenal erxes begint oed tegen Rohda H MAANDAG 12 MEI 1980 TROUW/KWARTET P 13/RH 14 >or johan Woldendorp jNDHOVEN Na vier seizoenen ploeteren is voor Haarlem het eredivisiedoek toch gevallen. 15-0 nederlaag tegen PSV kan symptomatisch worden genoemd voor een club, die tot het rafschopgebled aardige dingen met de bal doet, maar aanvallend tot weinig zinvolle acties in aat is. De Eindhovense ploeg voelde zich niet geroepn zich bovenmatig in te spannen, liet net m maandje geleden tegen NAC kansen op een recordoverwinning liggen maar prikte de bal gondanks vijt keer heel simpel achter de jonge doelman Eddy Metgod. Een dergelijke isomming pleit niet voor een gezelschap, dat een gevecht van leven op dood aanging. lor gisteren degradeerde Haarlem van der Kuylen) van gistermiddag twee keer eerder uit de hoogste worden toegeschreven, isse. In 1971 en 1975 moest het tal van trainer Barry Hughes even- Officieus was Haarlem al gedegra- ns een stapje terugdoen. Het ver- deerd, voordat het, vergezeld van Ijf in de eerste divisie duurde echter twee supportersbussen, naar Eindho- ,Sar kort. In het seizoen erop kon ven reisde. Afgezien van het feit, dat eevast het promotiefeest worden een verrassende overwinning op PSV ilerd. Hughes, die tussen alle grap- de zaken niet ten goede had gekeerd, n en grollen door de zaak aardig negeerde de Noordhollandse ploeg al d relativeren, verwacht die lijn in in een veel eerder stadium kostbare komende competitie niet door te puntenwinst. Hughes: „De uitwed- kken. „Met deze ploeg kom ik niet strijd tegen NAC in de winter, die we stelt de Britse oefen- in de laatste dertig seconden verlo ren, is naar mijn gevoel de ommekeer geweest. NAC begon toen punten te i verklaring ligt eigenlijk voor de verzamelen, terwijl mijn ploeg dat Bd. Ook in de eerste divisie heeft verlies in feite nooit meer te boven is jelftal een specifieke centrumspits gekomen. Degradatie is nooit een dig om iets in de melk te kunnen zaak van twee ploegen. Er zijn altijd ikkelen. Aan het verlangen aardig vijf of zes clubs bij betrokken. Bij ons «r te draaien kan doorgaans snel mankeert het aan kracht in de voor orden voldaan, maar dat is niet vol- hoede. En bij enkele spelers ont- jende om de puntenstrijd winnend breekt de mentaliteit om echt te te sluiten of, in een ongunstiger knokken." Ook in andere opzichten tekende Haarlem het plaatje dat illustratief is voor een degradatiekandidaat. Al- 5t beste voorbeeld is Groningen, leen de positie van Hughes (die nog t vorig jaar al rijp was voor het een seizoen onder contract staat, al ogste milieu, maar pas nu, met een laat de geruchtenmachine hem vro- iduktieve aanvaller (Peter Hout- lijk in de trainerscaroussel meedraai- n), de kampioensvlag in top kan en. Sparta in dit geval), bleef onaan- sen. Een slechte aanval werkt door tastbaar. Het bestuur heeft hem zelfs de verdediging, die onder de druk de mislukte aankopen Terry Hen- de omstandigheden sneller uit- driks (inmiddels uitgeleend aan Hee lde eredivisie' ster onomwonden. •val. de loterij van de nacompetitie winnen. dt. Aan dat gegeven kunnen ook renveen), Frank Kramer (al geruime vijf PSV-treffers (van achtereen- gens Jan Poortvliet, Michel Valke, ub Stevens. Adrie Koster en Willy tijd reserve), en Gerrie Kleton niet aangewreven. Hughes: „Dat de aan kopen niet geslaagd waren, is mijn fout. Aan de andere kant kon ik met een budget van 100.000,- niet veel doen. Hendriks paste niet in de vere niging, terwijl Kramer en Kleton niet uit de verf kwamen. De degradatie is eigenlijk het verhaal van het hele seizoen. Daar hoort het spelersbeleld bij, maar ook de onderlinge ruzies in de kleedkamer". Een ander hoofdstuk is de vraag of een club als Haarlem het rampzalig moet vinden een stapje terug te doen. De uitwedstrijd tegen Veendam is- geen onoverkomelijke hindernis, ter wijl het een plezierige gedachte moet zijn minstens een Jaar lang niet op de tenen te hoeven lopen. Hughes kan zich daar eigenlijk wel in vinden: „In de eerste divisie ben Je als ploeg va ker in de aanval, waardoor de tegen stander mogelijk eerder onder de druk bezwijkt. Tegen PSV hadden we om kwart voor acht nog niet ge scoord. Natuurlijk is het ook leuk vaker blijde gezichten te zien. Dit seizoen hebben we maar zes wedstrij den gewonnen. De kans is groot dat de jongens volgend seizoen vaker la chend dan vloekend op de training komen". Kan Haarlem van een mislukt Jaar spreken, voor PSV gaat dat vliegertje eveneens op. Qua spelerspotentieel had de Eindhovense club probleem loos kampioen van Nederland moe- ten worden. Zeker wanneer het weke lijkse gestuntel van Ajax en Az'67 -tv Haarlem-spelers verlaten met betrokken gezichten het veld nadat de degradatie een feit is. daartegenover wordt geplaatst. De derde plaats ten koste van Feyenoord werd daarom ook volstrekt ten on rechte als het grootste geschenk van het afgelopen jaar begroet. Interim- trainer Jan Reker verwoordde dat vanuit zijn optiek niet onlogisch als: „Wanneer je op een zeker ogenblik zevende staat, is het knap als derde te finishen", het geeft wel aan dat ook PSV zijn steentje aan een onthutsend zwak voetbaljaar heeft bijgedragen. Het is eigenlijk gênant, dat uitgere kend in een dergelijk seizoen vier UEFA- Cup-plaatsen te vergeven wa ren. Zoals het ook een belediging voor de trouwe Eindhovense aanhang was, dat de zogenaamde PSV-sterren, Wil ly van der Kerkhof uitgezonderd, van de slotwedstrijd een rustdag maak ten. De 5-0 op Haarlem ten spijt. PSV-Haarlem 5-0 (2-0). 1. Poortrllet 1-0. 24. Valke 2-0. 66. Stevens 3-0, 60. Lubse 4-0, 83. Van der Kuljlen 5-0. Scheidsrechter Thomas Toeschou wers: 18 500. PSV: Beveren (Van der Meulen); Brandts. Willy van de Kerkhof. Stevens, Poortvliet; Van KraalJ. Van der Kuljlen, Valke; Rene van de Kerkhof. Lubse (Smits), Koster. Haarlem: Metgod; Leen, van de Ban, Verkalk, Haar; Balm, Huyg. Melgers. Gullit, Kleton (NIJ- dam), BOckllng (Lensen). i Erik Oudshoorn AASTRICHT Machteloos heeft Vitesse-trainer Henk illems vanuit de dug-out van het stadion De Geusselt leten toezien hoe in het heetst van de slopende degradatie- Ijd de concurrentie over het lot van Vitesse besliste. De ihemmer, die met lood in de schoenen naar Maastricht was preisd, koesterde nog even de hoop op een ontsnapping ra het elektronische scorebord meldde dat Sparta NAC op n achterstand had gezet. Wullems veerde opgetogen van de uk en gebaarde driftig naar zijn discipelen. Maar uiteinde- t liep het bitter slecht af met Vitesse. NAC sleepte in itterdam toch nog een puntje uit het vuur waardoor ook tesse, die achteraf niet eens in staat bleek een voorsprong MW vast te houden (2-2), via de smalle trechter van de hdlvisie afdaalt naar de weinig aanlokkelijke eerste divisie. m es doelpunten Zuiderpark !N HAAG Dat doelpunten bij voetbalwedstrijd het zout in de zijn is bij FC Den Haag Go ead (2-4) wel duidelijk bewezen, nder die zes treffers zou de con- ntatie tussen de twee ploegen, die t meer dan eer en premie hadden verdienen, een uitermate saai ge uren zijn geweest. Ahead nam door een afstand- lot van Ton Kristiansen en na rust nr een kopbal van Kees van Koo- een voorsprong van 2-0. Door iets er risico's te nemen kwam FC Den ag zowaar langszij. Eerst halveer- Hans Voskamp de marge door in m doel te schieten, toen Aad nsveld dreigend wilde uithalen, ier zorgde Lex Schoenmaker uit i voorzet van Ron Goodlass voor 2- Woudsma, die in de Deventer >eg uitstekend schakelde, bracht 'stand op 2-3. Schneider bepaalde eindstand uit een strafschop op 2- Haag-Go Ahead 2-4 (6-1). 20 Kristiansen 0- !Van Kooien 0-2. 61. Voskamp <e d.) 1-2. 66. «unakcr 2-2 75 Woudsma 2-3. 90 Schneider ">chop) 2-4. Scheidsrechter: Geurds. Toe- luwere 3000 Gele kaart voor Schoenmaker Den Haag) Oen Haag: Olajé. Korevaar (Trellng). Mans- 1 De Vroedt, Jansen. Wetzel, Van Vliet. Jon- «Us (Van der Zwan). Schoenmaker, Good- Akwd: Endeman; Schneider. Koopman. Vos- tP. Back; Woudsma. Oude Wessellnk. Hulle- ■«n Cate (Unaola). Van Kooien, Kristiansen De druiven waren dus behoorlijk zuur voor Wullems. Eigenlijk had hij de bui al zien hangen, aangezien er bijna het hele seizoen op zijn appèllijstje geblesseerde spelers ontbraken. Ge middeld miste hij iedere competitie wedstrijd een viertal kernspelers. Het ging vaak om belangrijke steunpun ten als Willy Veenstra, Gerrie Dey- kers, Hans Bleijenberg en Theo Hu- sers, waardoor het toch al middelma tige Vitesse werd omgedoopt tot een armetierig clubje. Wullems: „Toen wij met een overbevolkte ziekenboeg kampten wonnen NAC en Haarlem de meest onwaarschijnlijke wedstrij den. Wij lieten punten liggen bij NEC en PEC. Dat heeft ons de das omge daan." Met name de liesblessure van Hans Bleyenberg is van vitaal belang ge weest. De blonde spits speelde slechts een derde van het seizoen en scoorde in die korte tijdspanne liefst elf keer. Daarmee nam hij ongeveer een derde van de totale Arnhemse doelpuntenproduktie voor zijn reke ning. Maar niettemin weet Wullems en het Vitesse-bestuur ook wel dat de oor zaak van de degradatie niet voor hon- Van Staveren (MVV) slalomt langs de Vitesse-verdediger Heezen. derd procent te wijten is aan tegen spoed. In werkelijkheid krijgt de nu ex-eredlvisionist de rekening gepre senteerd van een weinig vooruitstre vend beleid. Vitesse heeft de laatste jaren niets anders gedaan dan een aantal bejaarde kopstukken gekoes terd. Aanvankelijk werd Charly Bos veld bijna tot zijn pensioengerechtig de leeftijd over zijn bol geaaid om toch vooral Monnikenhulzen niet de rug toe te keren. Toen de grijsaard vorig seizoen een streep onder zijn (lange) carrière zette was het echter nog niet gedaan met de vergrijzing bij Vitesse. Spelers als Zaaijer (32), Heezen (30), Mellaard (36), Meijers (31) en Bursac schroeven de gemiddelde leeftijd nog steeds op tot ongekende hoogte. Als Wullems zijn jeugdarsenaal eerder dit seizoen had aangesproken dan zat hij nu niet met de gebakken peren. Hij verweer de zich met: „De zware klussen moet je aan de geroutineerde jongens over laten. Ik wilde het niet riskeren om jonge spelers de wei in te sturen." Hoet het ook zij, het is een schrale Vitesse heeft gisteren tegen MW een zinloze strijd geleverd. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. Toen de concurrentie het nog liet afweten stond de zwartgele brigade al op een voorsprong. Hans Bleijenberg, die strompelend de wedstrijd uitspeelde, had een 1-0-achterstand door middel van twee doelpunten omgebogen tot een redelijk riante uitgangspositie. Maar MW kwam na de hervatting met tien man (Quaden, Roosen en Van Staveren waren geblesseerd uit gevallen) sterk terug. Vitesse verloor wonderlijk genoeg de greep op de wedstrijd en ook de voorsprong. Maar naderhand kon niemand zich daar nog druk om maken. MVV-Vltesse 2-2 (1-2). 16. Schapendonk 1-0. 35. Bleijenberg 1-1. 36 Bleijenberg 1-2. 75. Adam 2-2. Toeschouwers. 4 000 Arbiter Keizer. MVV: Oerards; Janssen. Dijkstra. Busk. Kerst ges; Van der Poppe. Quaden (Frantzen). Van Mar wijk; Roosen. Schapendonk. Van Stareren (Adam). VITESSE: Beukhof; Zaayer. MuldertJ. Heezen. MeUaard, Das, Zwartkruis, Meyers; Oerdsen (Van de Berg), Bleyenberg, Bursac. door Mike Mulder GRONINGEN Na de 4-2 overwinning op DS'79 scheidt nog slechts één punt FC Groningen van de eredivisie. Alleen Volendam is nog een theoretische kanshebber voor het kam pioenschap. Niemand gelooft echter dat het huidige FC Groningen tot twee achtereenvolgende nederlagen tegen res pectievelijk FC Vlaardingen en SC Heracles in staat is. Het uitgebalanceerde team van trainer Theo Verlangen is klaar om een goede middenmoter van de eredivisie te gaan worden. ZWOLLE PEC Zwolle en FC Utrecht leken gisterenmiddag lange tijd op een 0-0 gelijkspel af te koer sen, waarmee beide clubs volop tevre den zouden zijn. Utrecht omdat daar mee Europees voetbal een zekerheid zou zijn geworden, PEC omdat het eredivisieschap met nog een jaar ver lengd zou zijn. Twee doelpunten, die Ron Jans binnen een minuut in de tweede helft in produceerde, dwon gen FC Utrecht er echter toe de pas sieve houding te laten varen en de mouwen op te stropen. Zodat uitein delijk na tweemaal drie kwartier toch een puntendeling (2-2) was bereikt. De Utrechtse treffers kwamen van Van Veen en Gruters. PEC Zwolle hield er niettemin een ontevreden gevoel aan over, omdat een zekere overwinning uit handen werd gegeven. Eén minuut voor het einde waagde Ton Gruters een wan hoopspoging. De bal plofte dwars door de slapende Zwolse defensie In de uiterste hoek. Lange tijd vormde het spelletje uitdagen dat de royaal opgekomen Utrechtse supporters met de Zwolse aanhang wilde spelen, het belangrijkste kijkspel, evenals de belangwekkende tussenstanden. PEC ZwolIe-FC Utrecht 2-2 <0-4». 56. Jans 1-0. 58. Jana 2-0.76. Van Veen 2-1.90. Gruters 2-2. Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers. 6500. FC Utrecht: Van Breukelen; Du Chatinler. Van Tamelen, WUdbret, Flight (Rietveld): Gruters, Tervoort, Van 8taa; Van Veen. Wltbaard (Van der troost voor Vitesse dat de degradatie viag). van Hanegem. een fraaie gelegenheid biedt om wat EEC Zwolle: Van Geffen; Hendriksen. Israel, Jong bloed in de gelederen op te ne- Fr™i»n. u*™™. men. Te meer daar bijna tien spelers Land». Hoekstra. Jans.' met een aflopend contract In hun zak rondlopen. Gerdsen, Meijers, Zaaijer, Beukhof, Bursac, Deljkers, Husers, De Leeuw en Mellaard zullen het vol gende seizoen mogelijk geen deel meer uit maken van de Vitesse-selec- tie. Dick Mulderijheeft een clausule TILBURG - Willem H heeft het sel- in zijn contract laten opnemen om in zoen afgesloten zoals het eraan is geva van degradatie voor een zacht begoImen: met aanvtülend voetbal, prijsje te tonnen vertrekken. Giste- De ploeg vierde het afscheid van tral- ren gaf hij nog te kennen daar voor- ner Henk de Jonge met een overwin- alsnog geen gebruik van te willen „mg van 4-2 op het Roda JC van Bert maken. Maar een profvoetballer ver- Jacobs dl(. volgend Mlzo€n da tu. andert gauw van gedachten als er burgers onder aj,, hoede hee[t Wel. geld in het geding is. licht was het daarom dat de Willem „r n-spelers zich van hun beste kant Trainer Wullemsi over de toekomst wUden laten zien. De TUburgse ploeg van Vitesse: „Ik heb een stuk of (hle speeMe leder geval heel wat jonge spelers achter de hand. De ko- ger dan Roda dat voor zlJn mende dagen wU Ik eerst aan de ge- laatste Europa voetbal dachten wennen dat we gedegra- streed. Daarom hadden de Limbur- deerd zijn Volgend seizoen Helmond p.rs er aiies sum gedaan om Pierre Sport en SC Amersfoort, wat afschu- Vermeulen speelklaar te krijgen, welijk." Moeiteloos omzeilden de Groningers zondagmiddag een van de laatste klippen op weg naar het algehele kampioenschap. Na de 3-0 ruststand zorgde een dapper voetballend DS'79 er ten slotte nog voor dat de noorder lingen niet na drie kwartier voetbal len al op hun lauweren konden gaan rusten. Een mooie tegentreffer van Smeets en de kansen op meer, dwon gen FC Groningen om tot het einde van de wedstrijd attent te blijven spelen. Een klein nasmaakje zat er overigens wel aan deze zege en dan vooral voor de Groningse defensie. De minst ge passeerde achterhoede uit het hele betaalde voetbal moest nu zo maar ineens twee keer capituleren. Niet dat de overwinning ook maar een mo ment in gevaar is geweest, hetgeen misschien wel aanleiding van een toch enigszins verslapte concentratie van de Groningse achterlinie was. Frappant was wel dat de Groningse achterhoede geconfronteerd werd met een tactiek die veel gelijkenis vertoonde met de speelwijze van de eigen voorwaartsen. andering in de stand omdat De Vries dankbaar profiteerde. Daarmee kwam het aantal geïncasseerde tref fers in het Groningse Oosterpark op zeven. Alleen Wageningen en Hel mond Sport waren in staat geweest om eveneens tweemaal doel te tref fen. Wageningen greep daarbij de vol le winst. Winst die de Noorderlingen slechts vier maal volledig uit handen gaven tot nu toe. Toch leidden de goede prestaties van het elftal van trainer Verlangen niet tot een periodetitel. Bij het missen van het kampioenschap zou men in het Oosterpark niets hebben om op terug te vallen en een zevende seizoen eerste divisie voetbal zou het resul taat zijn. De prestatiecurve vertoon de geen uitschieter die een periodeti tel tot gevolg zou hebben en als reser ve achter de hand kon worden gehou den. Nu ziet het er echter naar uit dat dit laatste redmiddel overbodig zou zijn geweest in Groningen. Na zes jaar lijkt het Oosterpark, dat overi gens ook door middel van eerste divi sie voetbal goed gevuld kan worden, dat heeft Groningen wel bewezen, Stelnvoort (Hamming); Van der Hengst (Van t Land). Hoekstra. Jans. Na Volendam nemen FC Groningen eindelijk weer voetbal van het hoog- en DS'79 de tweede en derde plaats in ste niveau te gaan herbergen, wanneer men het aantal gescoorde doelpunten bekijkt. Tegen Gronin- fc Grtmingea-DS"» 4-2 en» - 4 Bakker 1-0.13: gen werd echter duidelijk waarom de Bakker 2-0. ?1:0Yann?lJ^J„'f-d6?: ®^*3-L77; ,,(t „ui Houtman 4-1, 84. De Vries 4-2. Toeschouwers, ploeg Uit Dordrecht niet een nave- 12.000. Scheidsrechter; Severein. Gele kaart voor nante plaats op de ranglijst inneemt. Den Arend ids™ duidelijk toen Oostdam op zijn kee- burg per wilde terugspelen maar in plaats DS'79: Berends; Den Arend, Jansen. Drost, Oost- B *V Hom (Van Ho riaoal Van Ho IJnrton Rmu Rwn daarvan Bakker m staat stelde een voudig de score te openen. Voor Oost- dam het begin van een werkelijk ho peloos optreden dat tot overmaat van ramp voortijdig beëindigd werd mid dels een aftocht op de brancard. Toen was de stand inmiddels al 3-0 en leek de wedstrijd reeds gespeeld. Na de hervatting geloofde Groningen het wel, maar bleef de Dordtse ploeg aandringen. Veel kansen gingen er voorbij maar uiteindelijk kopte Smeets een voorzet van Evers achter de zo weinig gepasseerde en vorig seizoen in Groningen nog zo verguis de doelman Griever. Met drie spelers die een hoge positie op de topscorer- lijst innemen was de strijd voor DS79 Volendam-Heracles 4-2 (3-1). 12. Molenaar 1-0 (strafschop). 18 Lalopua 1-1, 29. Tuyp 2-1, 44. Molenaar 3-1. 66. Tuyp 4-1. 89. Borslnk 4-2. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 3500. Wagenlngen-Fortana S 2-2 (0-1). 16. Ruys 0-1. 52. Hazelhekke 1-1. 70. Van Pelt 2-1, 78. HutUng 2-2. Scheidsrechter: Draalsma. Toeschouwers: 3C00. Telstar-FC VVV 2-1 (1-1). 18. Van Rosmalen 0-1, 37. Van der Meer 1-1. 83. RoUoos 2-1. Scheidsrech ter De Hond. Toeschouwers: 800. Heerenveeo-FC Vlaardingen 1-0 (64). 85. Schut ting 1-0. Geel voor Stans en Kooien (FC Vlaardln- SVV-PC Den Bosch 2-1 (04). 61. De Haan 1-0. 67. Romein 1-1,78. Peltsman 2-1. Scheidsrechter. Van Eyk. Toeschouwers: 1000. SC Amcrsfoort-Elndhoven 4-1 (2-0). 32. Leyen- horst 1-0.44. Van Loon 2-0.65. Van der Buit 3-0,80. Huishoff 4-0 (strafschop). 89 Bruinen 4-1. Scheids rechter Klinkers. Toeschouwers: 260. Amsterdam-Helmond Sport 4-2 (24). 8. Wlgge- 1-0,19. Bouwmester 2-0, 24 Jansen 3-0.6L Willem n dicteerde niettemin vooral in de eerste helft het duel. Had echter weinig geluk in de afwerking met onder andere een schot van Bastiaan- sen op de paal. Na een half uur brak Huijbregts uit een hoekschop de sco re dan toch open: 1-0. Roda JC kwam kort voor de rust vla Nanninga weer langszij. Na rust herhaalde deze situ atie zich toen Van Mlerlo 2-1 scoorde voor Willem n, maar Nanninga vlak daarop de gelijkmaker achter Sa- mardzic schoot. Daardoor kwam Roda meer terug in de wedstrijd. De ploeg kreeg meer greep op het gebeu ren. De Limburgers werden echter geveld door knap uitgevoerde coun ters van Willem H, waaraan Van Mier- lo twee keer de laatste hand legde. Willem II-Roda JC 4-2 (1-1). 31. Huljbregta 1-0. 43. Nanninga 1-1. 47. Van Mlerlo 2-1. 70 Koldlng 2-2. 75. Van Mlerlo 3-2. 77 Van Mlerlo 4-2 Scheidsrech ter. Van Swieten. Toeschouwers: 6000. Willem II: Samardzlc: Coslc. Huljbregta, Hoofs, Havermans; Roentgens. Bastlaansen (Nelemans), Van Gestel; Broeken. Hoyer, Van Mlerlo. Roda JC: Jongbloed: Degens, Bregman, Marijt, Mommers; Ehlen, De Jong, Nielsen; Ertksen (Rle- mens), Nanninga, Vermeulen (Koldlng). nog niet verloren. Toen Houtman een stnjbosch 3-1,63. De wert 3-2.78. wiggemanse'n kwartier voor het einde op karakte- 2. Scheidsrechter. Bakker Toeschouwers: 400. rtstieke wijze 4-1 scoorde echter wel. g^SïlïSïïïïï Alleen een mislukt technisch hoog- Jacobs (De Graafschap) en Hoekema (Cambuur). standje van Keukens bracht nog ver- Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers; 3200. LONDEN De tweede divisieclub West Ham United versloeg in de befaamde Engelse bekerfinale dankzij een vroege treffer van de Engelse international Trevor Brooking, eerste divisie club Arsenal en bekerhouder in de Londense Derby op •Wembley. Brooking, de opvallendste speler van West Ham had na 14 minuten succes met een harde kopbal, vlak nadat Alan Devonshire een kans had gekre gen West Ham aan de leiding te schieten. SCHOTLAND Celtic heeft in Hampden Park in Glasgow de Schotse voetbalbeker ge wonnen. In de finale werd stadgenoot Glasgow Rangers na verlenging met 1-0 verslagen. Het winnende doelpunt werd in de extra speeltijd gemaakt door George McClusky. Nadat het winnende doelpunt was gevallen en de scheidsrechter voor het einde had gefloten, braken er In het Hampden Park ongeregeldheden uit. Duizenden voetbalsupporters klommen over de afrasteringen en bestormden het veld, waar ze met JALTE Xerxes is de strijd om landskampioenschap voor ama- s uitstekend begonnen. Lands- ipioen Rohda werd op eigen veld plagen. De oostelijke kampioen «kte het meest aanvallen, maar ■rces dat driftig counterde had het 6ucces dankzij een doorgebro- Cor Huygen (0-1). Toch kwamen volgelingen van trainer Henk van jjasel naast Xerxes toen een Inzet JJ Jan Oosterwijk keeper Van Eis- li ,achtie bleek (M>- Nog voor ;*«eung was het Ton Rijsdljk, die oor zorgde dat Xerxes opgewekt tadïïrusten U"2>- Het was hele- Sfl&heurd met Rohda toen Ha- r*** een kwartier voor het einde 1011'3 vergrootte. De straf- P die Rohda in de slotminuut •8 toebedeeld bracht de eind op 2-3. door Richard Matthijsse ROTTERDAM NAC heeft het dus toch gered. Hoewel de situatie op de velden in de eredivisie om twee minuten voor half vier van dien aard was dat de Bredanaars in de eerste divisie stonden, was tien minuten later de redding een feit. MVV scoorde tegen Vitesse de gelijkmaker en NAC zelf werkte door een doelpunt van invaller Martin Clerx zijn achterstand tegen Sparta weg: 1-1. De circa duizend supporters, die de Bredase club op hun martelgang luid ruchtig hadden begeleid, waren, be grijpelijk, daarna niet meer te hou den. Het wonder was geschied. De ploeg van Jo Jansen die tijdens de winterstop het niet verder had ge schopt dan acht punten en vrijwel uitzichtloos de ranglijst van de eredi visie sloot, wist zich daama toch nog weer op te richten." Ik heb er vooral de laatste weken steeds in geloofd dat we het zouden redden", was de reactie van Martien Vreljsen. De Bredase spits speelde tegen Spar ta voor zijn doen ver beneden zijn normale vorm, maar stak niettemin vooral in de eerste helft ver boven zijn medespelers uit. „Ik ben voor een wedstrijd nooit zenuwachtig, maar vandaag stond ik bij wijze van spre ken op mijn benen te trillen, omdat er voor NAC zo verschrikkelijk veel op het spel stond. Gelukkig blijven we nu in de eredivisie, zodat de ploeg niet uiteenvalt. Ik ben ervan over tuigd dat het volgend seizoen heel wat beter zal gaan. Alleen Theo Diercks stopt er mee." Vreijsen vindt dat hij een fantastisch seizoen achter de rug heeft. „Zwart kruis kan volgens mij niet meer om me heen. Van alle kanten wordt ge zegd, dat ik bij de selectie van het Nederlands elftal hoor. Enfin, we wachten maar rustig af", aldus Vreij sen, die trainer Jansen lof toezwaaide Clerx springt juichend in de armen van Vreysen. voor het feit, dat hij nooit in paniek is geraakt. „Neem nu Sparta, daar wis ten ze niet waar ze het zoeken moes ten. Van her en der moesten spelers worden aangetrokken, terwijl wij bij NAC met dezelfde groep zijn doorge gaan." Het was overigens opvallend dat Sparta's versterkingen het in het wei nig verheffende treffen het volkomen lieten afweten. Nadat Ruud Geels in de eerste helft voor de Rotterdam mers uit een voorzet van Van der Lem de score had geopend, heeft Sparta wel drie uitgesproken fraaie moge lijkheden gehad om zijn tegenstan der te vonnissen, maar met name Geert Meijer weigerde hardnekkig als scherpsrechter op te treden. Meijer is de dure investering, die Sparta in de reservespeler van Bristol City heeft gestoken, niet waard geble ken. Hij loopt er bij alsof hij geen enkel vertrouwen in zichzelf heeft. Kort na rust werd hem door Van der Lem een bal toegespeeld waarmee zelfs een amateur uit de onderafde ling van de KNVB wel raad had gewe ten, maar zoniet Meijer. Zijn contract loopt nog een jaar door en het is voor de Kasteel-ploeg te hopen dat hij volgend seizoen wat meer rendement oplevert. Hoe de selectie van Sparta er de komende maanden zal uitzien en wie de opvolger van Joop Brand zal zijn is nog met raadsels omgeven. De Rot terdammers hadden Piet de Visser willen strikken, maar Roda JC was Sparta net iets te vlug af. Ook pogin- gem om Pim van de Meent aan te trekken zijn mislukt, omdat hij terug keert naar FC Amsterdam. Veel keus is er dan niet meer over. Brand, die tot 1 juni aanblijft, had de komende weken zijn opvolger willen inwerken, maar daar komt nu ook niets van terecht. Het bestuurslid Floor Bouwer zei gisteren dat hij ook nog geen mededelingen kon verstrek ken over het eventueel contracteren van de Brit Jimmy Calderwood. Bir mingham City, dat hem tot 1 juni heeft uitgeleend, vraagt een stevige prijs, die voor 8parta vooralsnog niet op te brengen valt. Zoals het ook Gerard van der Lem niet kan vast leggen. elkaar slaags raakten. Politie t< paard werd opgeroepen om de orde t< herstellen. Meer dan honderd mensen raaktei gewond. De politie verrichtte 160 ar restaties. De bereden politie slaagdt er uiteindelijk in met de wapenstol de vechtende massa uiteen te drijven Van de gewonden werden er vijftig ir het ziekenhuis behandeld. Tientaller anderen kregen ter plaatse eerst* hulp. SPANJE Valencla-Zaragoza 3-0. Las Palmas-Real Madrid 1 2. Barcelona-Espanol 3-1, Rayo Vallecano-Alm» rta 1-2. AUetlco Bilbao-Betls 2-2, AUeUco Madrlc Salamanca 0-1. Sevllla-Real Sociedad 2-1. Malap Hercules 0-2. Burgos-Oyon 0-3. Stand aan de kop na 33 wedstrijden: 1. Ree Madrid 51. Z Real Sociedad 50. 3. Gyon 39. i Barcelona 37. BELGIE Llerse-Cerkel Brugge 3-1. Lokeren-Anderlecht 0- Club Brugge-Antwerp 5-1. RWDM-Beveren 3-r Win terslag-Waregem 1-0. Beerschot-Waterschei l 3. Standard-Berchem l-l. Hasselt-Beringen 2-2 Sparta: Doesburg; Jansen. Van Gaal. Balkesteln. Van Ttggelen; Van der Gijp. Calderwoord. Weer denburg, Van der Lem. Geels en Meyer NAC: Eenennaam, Joore. Dierekx, Neeskens. Quaars: Lokhof (Oouvernante). De Schepper. Vreysen; Sprangen, Siwek en Van Oils (Clerx). ITALIË Laatste speeldag: Avelllno-Roma 1-1, Bologm Torino 1-2. Cagltari-Perugla 1-2. Catanzaro-Napo 2-0. Inter-Ascoll 2-4. Juventus-Florentlna 3-0. U öo-AC Milan 0-2. Pescara-Udinese 1-1. Inter kart pioen. Pescara. Udinese en Catanzaro degraderer

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13