larter geeft aarschuwing tan Moskou Iran vreest boycot niet Khaddaffi ziet overal vijanden sraël zit niet met impasse in vredesoverleg Veel doden offensief Sahara Muskie begint met plezier arter herdenkt edode militairen 'ransen koppig ver opslag an afvalzout Londen en VS I7ATERPAG 10 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET HILADELPHIA, MOSKOU (Reuter, AP, AFP) „Ontspan- ng met de Sowjet-Unie blijft ons doel, maar het zou een storische vergissing zijn om de uitdaging te onderschatten e uitgaat van de Russische interventie in Afghanistan in het jzonder tegenover Iran en Pakistan", Dit zei de Amerikaan president Carter gisteren in een rede over het buitenlands md. WASHINGTON (AP, Reu- ter, UPI) De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko heeft een felicitatietele gram gezonden naar Ed mund Muskie, die gisteren werd beëdigd als minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. „Ik hoop dat uw activitei ten op deze hoogst verant woordelijke post bij zullen dragen aan een construc tieve ontwikkeling van de Sowjet-Amerikaanse be trekkingen", aldus Gromiko. De 66-jarige Muskie legde gisteren in aanwezigheid van Carter de ambtseed af ten overstaan van rechter Frank Coffin, de man die Muskie in 1954 had aange raden zich verkiesbaar te stellen voor de Senaat. In zijn toespraak na de eeds aflegging zie de nieuwe minister van buitenlandse zaken: „Ik zal genieten van deze baan". President Car ter zette ai gelijk een dom per op die pret, door een kort overzicht te geven van de problemen waar mee Muskie te maken krijgt: Iran, Afghanistan, Cubaanse vluchtelingen en het vredesoverleg tus sen Egypte en Israël. Oud-president Nixon, die voor het eerst sinds de ge ruchtmakende interviews met David Frost in 1977 weer op de Amerikaanse televisie verscheen, haal de fel uit naar het buiten landse beleid dat Carter voert. Carter had nooit mogen laten blijken dat voor hem de gijzelaars in Teheran zo belangrijk zijn, aldus Nixon. „Zodra je dat doet, vraag je om chanta ge. Dan weten ze dat je bereid bent elke prijs te betalen om hun levens te redden en dat is dan al niet meer mogelijk". Hij zei dat de Verenigde Sta ten het zich niet konden veroorloven de sjah uit te leveren of excuses aan Iran aan te bieden over de in het verleden gevoerde politiek. De Russische krant Praw- da beschuldigde Nixon gisteren de „ideologie van internationale bandiete- rij" te stimuleren door aan te dringen op uitbreiding van de Westerse strijd krachten. president, die sprak voor een par- luliere organisatie in Philadelphia t zich bezig houdt met mondiale oblemen, herhaalde zijn dreige- ent dat de Verenigde Staten niet iet de handen in de schoot zullen Ijven zitten als de Sowjet-Unie logt haar invloed in het gebied van Perzische Golf uit te breiden. De esident wees er verder met nadruk at het Atlantische bondgenoot- j zich niet zal laten misleiden de gedachte dat Europa een van rust en ontspanning kan d, terwijl in de rest van de wereld spanning tussen Oost en West neemt. itwas de eerste keer dat de Ameri- anse president een toespraak hield ilten Washington. Afgezien van en- Ie korte verblijven in Camp David. i buitenverblijf in Maryland, was president sedert het begin van de ASHINGTON (AP) Een emotio- e president Carter heeft in een rdenkingsdienst de acht militairen irezen die bij de mislukte red- igsactie in Iran om het leven waren tomen. Terwijl de geblakerde over- llselen van de slachtoffers op de htmachtbasis Dover in Delaware or identificatie bleven, hadden 100 rouwenden zich bij de nationale graafplaats Arlington verzameld, esident Carter, die voor de aan lig van de dienst de verwanten van slachtoffers had ontmoet, was htbaar ontroerd door een groep n zes legervliegtuigen die in rouw- matie overvlogen. ARIJS (ANP) De onderhandelin- ii over de opslag van het afvalzout de Franse kalimijnen in Parijs gisteren moeizaam verlopen. De wise delegatieleider in de intema- «ale Rijncommissie bleef vasthou- laan de oprichting van een zoutfa- iötk. Tegenover zich vond hij een sloten front van de Nederlanse, aitse en Zwitserse afgezanten, die ze oplossing van het af valprobleem n de hand wezen. een lange discussie spraken de legatieleiders uiteindelijk af alle ogelijke oplossingen met voor en en op een rijtje te zetten. Deze lijst op 9 juni tijdens een plenaire igadering van de internationale ncommissie worden besproken, inleuw zal worden bekeken of de ïrlljkse hoeveelheid van drie mil- n ton afvalzout uit de kalimijnen ven de grond kan worden opgesla- n, in de zoutmijnen kan worden uggestort, per pijpleiding naar tharingen kan worden gebracht or verwerking in een zoutfabriek, r schip naar zee kan worden ver- erd of, zoals de Fransen het liefst Jen, worden gebruikt voor een door e Rijnoeverstaten te financieren Utfabriek. t opnieuw bekijken van alle moge sheden noemde de Nederlanse de- atieleider ir. A. de Graaff het enige nstpunt. Hij toonde zich erg som- r over een oplossing van het zout- Jbleem. Hij had niet de indruk dat akrijk eventueel van het idee van i zoutfabriek wil afstappen. Onder uk van de bevolking van de Elzas, i het afvalzout niet op eigen bodem onder de grond wil, houden de ansen vast aan deze voor hen gun- Ige oplossing, aldus De Graaff. gijzeling van de Amerikaanse diplo maten in Iran steeds in het Witte Huis. Hij zei dat hij daar niet gemist kon worden. Aanstaande woensdag komen in Brussel de ministers van buitenland se zaken bijeen om zich te beraden over de gevolgen die de Russische inval in Afghanistan heeft voor het Atlantisch bondgenootschap. Zowel de ministers van defensie als die van buitenlandse zaken van de dertien NAVO-landen komen op verzoek van de Verenigde Staten bijeen om meer gewicht te geven aan deze periodieke bijeenkomst, die onder normale om standigheden alleen door de minis ters van defensie wordt bijgewoond. De Verenigde Staten is er veel aan gelegen de Atlantische verbonden heid te bevestigen, nu de Sowjet-Unie bezig is toenadering te zoeken tot West-Duitsland om op die manier, min of meer buiten Amerika om, de ontspanning in dit deel van de wereld veilig te stellen. De Westduitse bondskanselier Schmidt kreeg on langs een uitnodiging om in juni of juli naar Moskou te gaan voor bespre kingen over de situatie in Europa. Tijdens het beraad in Brussel zal ook gesproken worden over het eventuele inzetten van in West-Europa geleger de troepen in het Midden-Oosten en het gebied van de Perzische Golf. Dat zou betekenen dat de Westeuropese bondgenoten maatregelen moeten nemen om een mogelijk tijdelijk ver trek van Amerikaanse troepen uit West-Europa te ondervangen. On langs hebben de Verenigde Staten ook een beroep op Japan gedaan de defensie-inspanning uit te breiden. Oestinow De Russische minister van defensie, Dimitri Oestinow verklaarde gisteren in het partijblad Prawda dat zijn land geen oorlog zal beginnen, maar dat Moskou bereid is en blijft om agressie af te slaan. Het artikel verscheen naar aanleiding van de viering van de „dag van de overwinning" op het der de rijk, in de meeste Oosteuropese landen een vrije dag. Bij een parade in Tsjechoslowakije ter gelegenheid van deze feestdag, die daar „de vijfendertigste verjaardag van de bevrijding van Tsjechoslowa kije door het Sowjet-leger" heet, ont braken de ambassadeurs van de NA VO-landen wegens deze naam en we gens de Russische inval in Afghanis tan. Een deel van Tsjechoslowakije is door de Amerikanen bevrijd. ADVERTENTIE Er lijkt geen einde te komen aan het geweld Een chirurg heeft 36 uur lang aan een stuk doorgewerkt en zegt „Schotwonden, enkel maar schotwonden' De bevolking van El Salvador kan het geweld niet ontvluchten. Zi| wil veranderingen, maar géén burge roorlog. er zi|n al genoeg doden gevallen DE VAKCENTRALE CTS waarin landbe- werkers en fabrieksarbeiders in samenwer ken STRIJDT VOOR SOCIALE VERAN DERINGEN EN TEGEN ONRECHT EN ON DERDRUKKING. Niet alleen in El Salva dor, ook in andere La tijns-Amerikaanse lan- den zijn fabrieksarbei- f ders en landbewerkers aktief in bonden die zijn aangesloten bij de on afhankelijke vakcentra le CLAT. Zij rekenen ook op uw steun. GIRO 1918 108 tnv CLAT-Nederland, Utrecht Een Zweedse boer haalt met zijn hondekar nog een paar liter benzine voor zijn landbouwwerk tuigen, voordat er helemaal niets meer te krijgen is. Bemiddelaars slaagden er donderdagnacht niet in de partijen in een loonconflict in Zweden bij elkaar te brengen. De staking, die al twee weken duurt, werd gisteren uitgebreid tot het olietransport, waardoor er binnenkort op veel plaatsen schaarste aan benzine kan ontstaan. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Iran is kennelijk bezig om nog zoveel mogelijk goederen in te slaan voordat op 17 mei de economische boycot van de negen landen van de Europese Gemeenschap van kracht wordt. In de Iraanse havens aan de Perzische GolJ gaat de aanvoer van goederen zo snel dat de douane het haast niet meer aan kan. Het zou vooral gaan om de import van consumptiegoederen uit het Wes ten, maar ook om grote hoeveelheden staal uit Japan. Overigens zijn Iraan se regeringswoordvoerders officieel niet ernstig ongerust over de gevol gen van een economische boycot. Ze wijzen erop dat via derde landen nog steeds produkten uit de Verenigde Staten in Iran terecht komen, en dat de internationale handelaren ook na een Europese boycot wel kanalen zul len vinden om hun produkten alsnog in Iran af te zetten. Europa en Japan hebben een economische boycot af gekondigd tegen Iran, als dat land de Amerikaanse gijzelaars op 17 mei nog niet heeft vrijgelaten. In de havens van Khorramsjahr en Bandar Abbas stapelen de goederen, waaronder ook Amerikaanse sigaret ten en medicijnen, zich nog eens ex tra op door een langzaamaanactie van het douane-personeel, dat een conflict heeft met de centrale rege ring. Ook aan de grens met de Sow jet-Unie zouden zich steeds grotere voorraden goederen ophopen. Zwitserland De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh verklaarde giste- ANKARA (Reuter) Bij dne afzon derlijke incidenten in Turkije zijn gis teren vier leraren gedood en twee gewond geraakt. In Trabzon aan de Zee schoten drie gewapende mannen twee leraren dood en verwondden twee anderen. De overvallers waren tot het viertal doorgedrongen, ver kleed als politiemannen. In Adana in het zuiden van het land kwam een leraar van een middelbare school om het leven en in Malatya werd een onderwijzer van een lagere school doodgeschoten. ren in Zwitserland nog eens met na druk dat zijn land een economische boycot niet vreest. We zijn in staat overal alles te kopen wat we nodig hebben, aldus de minister. Ghotbza deh overlegde gisteren met zijn Zwit serse ambtgenoot Aubert. Meegedeeld werd dat een hele scala van onderwerpen besproken was die op een of andere manier verband hou den met het feit dat Zwitserland de belangen van de Verenigde Staten in Iran behartigt. Aubert deelde mee dat hij de toekomstige relaties met Iran met optimisme tegemoet zag. Overigens heeft een hoge Amerikaan se functionaris gisteren in Brussel het Europa van de Negen gewaarschuwd dat het reeds tot stand gekomen ver kopen naar Iran niet mag uitzonde ren van de economische boycot die op 17 mei van kracht wrdt. In Groot- Brittannië is een aparte boycotwet gemaakt, maar deze sluit reeds geslo ten contracten van de boycot uit. Inmiddels heeft Londen laten weten dat het „de fout" zal herstellen. De Verenigde Staten zijn van mening dat het effect van de boycot voor een belangrijk deel teniet zal worden ge daan als reeds gesloten contracten er buiten vallen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De verhouding tussen de Libische leider Khaddaffi en de Westerse wereld verslechtert met de dag. Gisteren maakte de kolonel bekend dat hij er serieus over denkt de olieleveranties, aan Groot-Brittanië en de Verenigde Staten stop te zetten. Verder wil de Libische leider van Groot- Brittannië, Duitsland en Italië vergoeding hebben voor de schade die zijn land tijdens de tweede wereldoorlog opliep. Het dreigement van de Libische lei der is het voorlopige hoogtepunt in de strijd die hij voert tegen de opposi tie tegen zijn bewind. Deze strijd heeft hem nu in een rechtstreeks con flict gebracht met Washington en Londen. De Verenigde Staten hebben hun volledige diplomatieke staf al uit de Libische hoofdstad teruggetrok ken, terwijl nu ook Groot-Brittannië er ernstig aan denkt de betrekkingen met Libië te verbreken na recente aanslagen in Londen op tegenstan ders van de koloneL Er heerst in Libië vooral onder de middenklasse grote ontevredenheid over de economische politiek die het land volgt. De socialisering van de samenleving die de afgelopen jaren haar beslag heeft gekregen, heeft niet alleen geleid tot een enorme bureau cratisering, maar ook tot grote tekor ten aan bepaalde consumptiegoede ren. Winkels zouden vaak nog maar enkele uren per dag open zijn, terwijl corruptie in het staatsapparaat hoog tij viert. Zuiveringen zaken probeerde deze indruk overi gens weg te nemen met de medede ling dat in gebieden waar de journa listen niet konden komen de opkomst heel groot was. Overigens wordt niet verwacht dat het parlement binnenkort bijeen zal komen, waarschijnlijk niet binnen een maand. Daarna zullen er eerst tal an procedurekwesties moeten wor den afgewikkeld alvorens men kan gaan praten over de Amerikaanse gij zelaars. Sedert het begin van dit jaar zijn er in het regeringsapparaat grote zuiverin gen doorgevoerd. Alleen al in de maanden maart en april zouden er al meer dan 2000 mensen zijn aangehou den op verdenking van corruptie. De Libische televisie zond de verhoren van de gearresteerden uit om op die manier duidelijk te maken dat de leiding van het land niet stil zit om aan de wantoestanden een einde te maken. Aan het verzet tegen khad daffi heeft dit echter geen einde gemaakt. Een deel van dat verzet werd door in het buitenland wonende Libiërs ge voerd en dat was voor kolonel Khad daffi aanleiding om een bevel uit te geven dat alle Libiërs naar huis moes ten terugkeren. Als zijn tegenstan ders bereid waren naar Libië terug te komen, dan zou hun geen haar wor den gekrenkt, maar als zij ondanks zijn bevel zouden wegblijven, dan moesten ze rekening houden met li quidatie. Naar achteraf bekend is geworden, arriveerde begin april In Groot-Brit tannië een groep van twaalf gewapen de aanhangers van kolonel Khaddaffi die tot opdracht hadden de voor naamste tegenstanders van zijn regi me in Groot-Brittannië uit te roeien. Het eerste slachtoffer was de Libi sche journalist Moestafa Ramadan, die op 11 april werd doodgeschoten op het moment dat hij een moskee in Londen verliet. Zijn grootste slag sloeg Khaddaffi door de moord op de 40-jarige advocaat Machmoed Nafa in zijn Londense kantoor. Nafa moet de afgelopen tijd regelmatig als koe rier zijn opgetreden tussen oppositie groeperingen binnen en buiten Libië. Bovendien werkte hij mee aan een Arabisch tijdschrift dat zich tegen de politiek van de kolonel keert. Nafa was er ook in geslaagd toegang te krijgen tot diplomatieke kringen. Status Voor de Britse regering waren de aan slagen op in Londen verblijvende Li biërs aanleiding kolonel Khaddaffi te waarschuwen dat het zo niet langer ging. Met gebruikmaking van de be scherming die een diplomatieke sta tus geeft moorden plegen, maakt be stendiging van diplomatieke contac ten onmogelijk. In het Britse parle ment zijn inmiddels al vragen gesteld over de status van het „Libische Volksbureau", zoals de Libische am bassades sedert enige tijd heten. In de Verenigde Staten speelt een soortgelijke zaak. Begin april werd een aantal Libische diplomaten al het land uit gezet wegens pogingen tot intimidatie van landgenoten. Afgelo pen zondag gaf de Amerikaanse rege ring weer vier Libische diplomaten opdracht het land te verlaten op be schuldiging van pogingen tot intimi datie van Libische ballingen. Het viertal heeft zich nu opgesloten in de ambassade en weigert het land te verlaten omdat ze zichzelf niet als diplomaten beschouwen, maar als le den van het Volksbureau, met andere woorden: vertegenwoordigers van het Libische, volk. De VS dreigen nu met algehele sluiting van het Volksbu reau als de vier niet onmiddellijk vertrekken. Anti-Amerikaanse gevoelens in Libië kwamen al eerder tot uitbarsting toen een grote menigte vorig jaar de ambassade van de Verenigde Staten in Libië bestormde, wat toen al voor de Verenigde Staten aanleiding was de betrekkingen op een lager pitje te zetten. Net als nu. dreigde de Libi sche leider ook toen de olieleveran ties aan Amerika stop te zetten. Libië levert momenteel ongeveer 1,75 mil joen vaten olie per dag, waarvan on geveer een derde deel naar de Ver enigde Staten wordt verscheept. De oliemaatschappijen die olie importe ren uit Libië zijn Occidental Petro leum, Amerada-Hess, Conco, Exxon, Marathon Oil en Murphy, alle uit de Verenigde Staten. Shell koopt onge veer 20.000 vaten Libische olie per dag. voornamelijk voor Noord-West Europa. Tegen Frankrijk en Neder land zijn voorzover bekend tot dusver geen oliedreigementen geuit. Stembus Een groot deel van de Iraanse bevol king ging gisteren opnieuw naar de stembus in de beslissende ronde voor de parlementsverkiezingen. De in druk was dat de opkomst nogal laag was. Dat zou in het voordeel zijn an de Islamitische Republikeinse Volk spartij, die ook al de meeste van de in de eerste ronde gekozen 98 zetels be zet. Nergens werden rijen gezien voor de stemlokalen. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse ALGIERS (AFP, Reuter) Bij een grootscheeps Marrok- kaans offensief in de Sahara tegen het Polisario zijn hon derden doden gevallen. Ma rokko heeft aangekondigd het offensief vóórt te zullen zetten tot de laatste verzets- haard is uitgeroeid. Een Marokkaanse legerwoordvoerder zei gisteren dat in de afgelopen drie dagen 235 Polisariostrijders zijn ge dood en veertig voertuigen zijn buit gemaakt. In het Marokkaanse leger zijn daarbij 26 slachtoffers gevallen. Het Marokkaanse front was gisteren opgerukt tot bij de plaats Zag, vijftig kilometer van de grens van de vroege re Spaanse Sahara. Het Polisario. dat vecht voor een onafhankelijke staat West-Sahara, bevestigde in de Alge rijnse hoofdstad Algiers dat er zware gevechten plaats vonden. Volgens de woestijnstrijders zijn er aan Marokkaanse zijde 327 doden ge vallen en minstens zoveel gewond. Over verliezen in eigen gelederen maakte het Polisario geen melding. De meeste Marokkaanse doden zijn gevallen bij een poging van het leger van koning Hassan om de omsinge ling van het garnizoen in Zag door het Polisario te doorbreken. De Marok kaanse legerleiding vloog donderdag buitenlandse journalisten naar Zag en ontkende dat er ooit sprake is geweest van een omsingeling Volgens waarnemers heeft Marokko nog nooit zoveel materieel als nu in gezet in de woestijnoorlog, die al duurt sinds Spanje in 1975 het gebied verliet. In dat jaar werd het fosfaatrij- ke gebied verdeeld tussen Maureta- nië en Marokko. In augustus vorig jaar gaf Mauretanië zijn aanspraken op en tekende een overeenkomst met het Polisario. Marokko annexeerde daarop het hele gebied. Volgens het door Algerije gesteunde Polisario wrden er in een zwaar gevecht twee maanden geleden tweeduizend Ma rokkanen gedood. Bandieten beroven vijftig toeristen PALERMO (AP) Bandieten op Sicielië hebben gisteren een bus vol Birtten, Belgen en Fransen aangehouden en be roofd. De vijftig toeristen moesten al hun geld juwelen en cheques inleveren, bij el kaar voor een waarde van meer dan 20.000 gulden. De bus werd tot stoppen gedwongen door een personenauto, die een botsing veroorzaakte. Toen de chauffeur en de gids uitstap ten om de schade op te nemen, verschenen er uit een andere auto vijf gemaskerde mannen, die onder bedreiging van pis tolen en geweren de toeristen beroofden van hun geld en al les wat er verder blonk. Ver der paspoorten werden meege nomen. oor James Dorsey 1RUZALEM De Israëlische minister van defensie Ezer Weizman 'kende gisteren, bij zijn terugkeer van een eendaags bezoek aan Cairo, it de onderhandelingen over Palestijnse autonomie in een impasse u*en geraakt. Weizman, die donderdag een uur lang met president idat sprak, wijdt de impasse deels aan het gebrek aan vooruitgang in Egyptisch-Israëlische besprekingen, deels aan binnenlandse Egypti- ie ontwikkelingen. k minister wees erop dat Sadat momen- jj®' een toespraak voorbereidt voor aan bande woensdag. Hoge Israëlische rege- Ppfunctionarissen menen dat Sadat mo- fejijk dan een regeringswijziging bekend p maken Geruchten hierover doen al we- de ronde. In een vraaggesprek met |™uw een week geleden toonde de Egypti- premier Moestafa Khalil zich zeker bj het feit dat hij de functie van regerings- jhaer zal blijven bekleden. Weizman optimistisch blijft over de ptkomst van de autonomiebesprekingen r®nde de Israëlische delegatieleider bij de jflphandelingen, minister van binnen- *»dse zaken Jozef Burg, dat nu wel duide rs was wie de besprekingen bemoeilijkt, "eizman stelde echter dat hij twee weken Ef en niet zou hebben besloten weer ac- aan aan de onderhandelingen deel te nemen als hij er niet zeker van geweest was dat een akkoord uiteindelijk mogelijk is. Tijdbom De minister van defensie ontzenuwde giste renmiddag een eerder door hem gedepo neerde tijdbom. Precies een week na de aanslag op joodse kerkgangers in Hebron verklaarde hij tegenover het dagblad Mafir- iv, het Comité van Nationale Leiding als een partner bij de autonomieonderhandelingen te beschouwen. Dit comité, dat bestaat uit burgemeesters en andere notabelen in de bezette gebieden, wordt door de Israeli's als een radicaal exponent van de Palestijnse beweging gezien. Twee leden van het comi té, de burgemeesters van Hebron en Hal- loei, Fahed Kawasmeh en Mohammed Mil- ham, werden een week geleden de grens overgezet. Bij zijn terugkeer op het vlieg veld Ben Goerion verklaarde Weizman ech ter gisteren door Maëriv fout geciteerd te zijn en geen enkele Palestijnse partners momenteel in de bezette gebieden te zien. Weizman leek op deze manier te voorkomen dat hij weer het doelwit zou worden van wat in Israël wordt genoemd „de oorlog van de generaals". Deze oorlog woedt momenteel tussen de Israëlische minister van land bouw, Arrik Sharon, en de secretaris-gene raal van de Arbeiderspartij en voormalig opperbevelhebber van de Israëlische strijd krachten, Haim Bar-Lev. Al geruime tijd voert Sharon, die naam maakte toen zijn troepen tijdens de oktoberoorlog van 1973 het Suezkanaal overstaken, een soort guer rilla tegen verschillende van zijn voormali ge collega's. Collaborateur Verleden week noemde Sharon generaal Bar-Lev „een collaborateur met de Arabie ren" omdat deze gedachten van vele Israë li's in woorden had geformuleerd: misschien had de aanslag in Hebron nooit plaatsge vonden wanner de regering zich niet be perkt had tot verklaringen dat de bezetting van Beit Haddassah in het centrum van Hebron onwettig was, maar de joodse vrou wen ook uit het gebouw had verwijderd. Bar-Lev nam wat Sharon betreft de plaats in van Weizman. Diens harde opstelling na de aanslag in Hebron schijnt Sharon wat vriendelijker tegenover hem te hebben gestemd. Met de schijnwerpers gericht op de oorlog tussen Sharon en Bar-Lev lijkt de stijd tussen het regerende Likoed-blok en de arbeiderspartij een nieuwe fase ingegaan te zijn. Vlak voor Hebron had de staatssecre taris van defensie Mordechai Zippori de Israëlische oppositieleider in een adem gr noemd met Israëli's die wegens spionage voor de Russen waren veroordeeld omdat Sjimon Peres een onderhoud in Washington had met president Carter. Bewijs Regeringswoordvoerders in Jeruzalem hou den vol dat de demagogie buiten be schouwing gelaten en ondanks de huidige crisis in de. autonomiebesprekingen de ideologische visie van de Likoed nu bewe zen wordt. In tegenstelling tot de arbeider spartij gaat de Likoed ervan uit dat de Arabieren in principe een joodse staat in hun midden niet zullen aanvaarden. Daar om moet Israël tot op heden een „muur van staal" op bouwen zodat de Arabieren zien dat zij geen andere keus hebben. Het eerste bewijs van deze stelling vond men in presi dent Sadat die in 1977 een historisch bezoek aan Jeruzalem aflegde. Volgens deze theo rie zullen uiteindelijk ook de Palestijnen in de bezette gebieden beseffen dat zij geen andere keuze hebben dan zich neer te leg gen bij een voortgezet Israëlisch bestuur van de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. In Jeruzalem lijkt men zich voorlopig wei nig zorgen te maken over president Sadats besluit de autonomieonderhandelingen voorlopig in de ijskast te zetten. Weizman meende gisteren dat de besprekingen moge lijk al over een week hervat zullen worden. Israels voornaamste belang is het doorko men van de tijd. De regeringswoordvoer ders erkennen dat zij momenteel pogen de principiële problemen op de lange baan te schuiven maar dat de akkoorden van Camp David bepalen dat de uiteindelijke status van de bezette gebieden binnen vijf jaar overeengekomen moet worden. Zeev Hefetz, hoofd van het regeringspers bureau in Jeruzalem, verhaalt een legenda risch Joods verhaal in dit verband. Een Russische baron besloot verleden eeuw de joden uit zijn gebied te verwijderen. Toen de rabbijn de baron vertelde dat hij een hond kon laten praten beloofde de baron de joden in zijn gebied te laten blijven wan neer de rabbijn dit zou bewijzen. Het enige wat de rabbijn vroeg was 18 maanden de tijd. hetgeen hem werd toegestaan. Toen de leden van de joodse gemeenschap de rab- Weizman bijn vroegen hoe hij een dergelijke onmoge lijke belofte kon doen antwoordde hij: „Wie weet wat er binnen 18 maanden gaat gebeu ren? De baron kan overlijden, de hond kan sterven, alles is mogelijk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7