Onzeker avontuur lonkt Libregts Bestuur atletiekunie dreigt met opstappen Kelly sprint naar vierde ritzege Basketbal team denkt wel zeker aan boycot Scheidende Excelsior-trainer weet dat spanningsveld bij PSV enorm veel groter is Unieraad ontneemt trainingscoördinator stemrecht Bert Oosterbosch wint derde etappe van Vierdaagse van Duinkerken E K-trio leidt bekereindstrijd IOC-lid wil uitstel Spelen Voetbalgrenzen in Italië open Holland-toernooi trekt geen publiek Eddie Kraal eist schadevergoeding 7ATERDAG 10 MEI 19B0 SPORT TROUW/KWARTET 35 ROTTERDAM Uitgerekend in het stadion-Feyenoord waar hij ooit als voetballer enige furore maakte, neemt Thijs Libregts morgen afscheid van Excelsior. Het kan een mooi vaarwel worden wanneer zijn ploeg kans zou zien Ajax een identieke afstraffing te geven als ze op die gedenkwaardige zondag van 2 maart deed. Toen werd Feyenoord door zijn stadgenoot met 0-4 afgedroogd. In de geschiedenis van het betaalde voetbal in de Maasstad was dat een volstrekt unieke gebeurtenis. Maar of de ontknoping van de meest merkwaar dig en spannend verlopen competitie sinds jaren op een regelrecht drama voor de al weken op hun tandvlees lopende Amsterdammers zal uitdraaien, dat zou teveel van het „goe de" Zijn. door Richard Matthijsse Laten we. om in de geest van Libregts te spreken, niet al te zeer op de feiten van morgen vooruitlopen. Afgezien van welk resultaat ook zal Excelsior met pijn in het hart zijn trainer uit zwaaien Libregts heeft met PSV ge kozen voor het ongewisse avontuur. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Hij heeft de zeker heid van een (vaste) baan als docent chamelijke oefening aan de Eras es Universiteit en de bijverdiensten die het part-time trainerschap hem keverden opgegeven. De uitdaging, m dit cliché te hanteren, als oefen jeester in dienst te treden van een opclub was te sterk om weerstand te lunnen bieden aan ambachtelijke ze erheid IJdelheid? Natuurlijk heeft lit aspect in zijn overstap een niet weg te cijferen rol gespeeld. Maar Libregts is een te nuchter mens om ich alleen door die karaktertrek te aten leiden Zijn bezetenheid van de voetbalsport, hoezeer hij die ook naar buiten onder controle weet te hou- len, is de belangrijkste drijfveer ge- veest van zijn leven ingrijpend te veranderen. Fiasco )e Rotterdammer is bovendien slim enoeg geweest om zich materieel in dekken tegen een eventueel fiasco. ;n begrip dat Excelsior nauwelijk ent In vergelijking met PSV is het laantje van trainer bij de semiprofs met de nadruk op semi) van Woude- stein betrekkelijk ongecompliceerd. Veertien nederlagen per seizoen wor den ingecalculeerd zonder dat het hoofd van de trainer wordt geëist. Bij een club als PSV waarin miljoenen zijn geïnvesteerd komt elke neder laag als een mokerslag aan. Het leven van een trainer in een dergelijk span ningsveld is geen pretje, maar de nuchter ingestelde Libregts zal er ze ker niet aan onderdoor gaan. Hoewel de spelers van PSV hem niet juichend hebben binnengehaald enkelen reageerden bij zijn benoe ming nogal gereserveerd en schreven hem te weinig internationale ervaring toe zijn dergelijke geluiden niet meer uit het Eindhovense kamp ver nomen. Met de hem typische humor eigen heeft Libregts de kritiek op zijn benoeming tijdens zijn oriëntatiepe riode gepareerd en weggenomen Thijs Libregts (39) sluit morgen zijn vijfde jaar als hoofdtrainer bij Excel sior af. Het eerste jaar deelde hij die functie met Bob Janse, de laatste vier volbracht hij alleen. In zijn jeugd meldde hij zich op Woudestein om vervolgens over te stappen naar Fey enoord. Daar speelde hij het eerste jaar achter de legendarische Jan Klaassens, voornamelijk als linksbui ten en linkshalf Libregts besloot zijn loopbaan als actief voetballer even wel bij Excelsior en maakte in vier seizoenen de promotie van de toen malige tweede naar de eredivisie mee Thijs Libregts: „Voetballers nemen veel aan van trainers die zelf hebben gevoetbald." De overgang van Libregts van Excel sior naar PSV was dit seizoen de eerste trainerstransfer die opzien baarde. Geïnspireerd door het unieke succes van de Kralingers besloot het bestuur van de Eindhovense club hem te contracteren. Libregts: „Ja, ik ambieerde inderdaad een topclub. Ik heb ideeën over het voetbal en die zou ik wel eens verder dan marginaal willen uitdragen. Maar ik heb er altijd uitdrukkelijk bij gezegd: ik ga niet naar de eerste de beste club. Vorig seizoen belde Go Ahead Eagles aan. Ik vind dat een goede club, maar het was financieel niet aantrekkelijk. Toen kwam PSV en dat gaf reden om erover na te denken. Dat heeft mis schien twee dagen geduurd, want zo'n beslissing kun je toch nooit hele maal verstandig nemen. Als je in stemt is dat een gevoelsmatige bena dering. Je moet in je leven een keer een risico durven nemen. Ik heb dat ten aanzien van PSV vrij snel gedaan, omdat het beleid daar ten opzichte van trainers in de afgelopen jaren opmerkelijk stabiel is geweest. Dat geeft vertrouwen, een soort rugdek king. Bovendien heb ik een contract van drie jaar. Dat is mijn zekerheid." Nog geen dag nadat de Rotterdam mer zijn handtekening onder het con tract had gezet, begon hij zich al intensief bij zijn nieuwe werkgever te oriënteren. Libregts: „Ik zit midden in de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ik ben betrokken bij de con tractverlengingen. Er spelen zaken rond Van Beveren en Van der Kuylen. Ik wil daar tot op de minuut van op de hoogte blijven. Bovendien heb ik al verscheidene gesprekken gehad met de spelers. Het moet niet zo zijn dat ik me bij de eerste training nog moet voorstellen. Hoe PSV er straks zal uitzien, wil ik nog niet vertellen. Ik heb voor mezelf het plaatje rond." Perfectie Zijn gedegen aanpak heeft binnen de selectiegroep van PSV bewondering afgedwongen. Libregts: „Ik heb altijd alles zelf tot in de perfectie uitge voerd. Ik heb veel zelfkritiek. Ik heb alle studies afgemaakt, terwijl mijn vrienden er met de pet naar gooiden. Op de Academie voor lichamelijke opvoeding heb ik doorgezet, ook al was het moeilijk een zware studie met voetballen te combineren. Luuk Balkestein van Sparta en Jan Everse van Ajax hebben het niet vol kunnen houden, maar ik ben altijd doorge gaan en het was vroeger echt niet eenvoudiger dan nu. De training was dan wel speelser, maar de tijden wa ren evenlang." De scheidende trainer van Excelsior vindt praktijkervaring vreselijk be langrijk. „Als ex-voetballer herken je situaties in het veld en je voelt aan hoe een speler zich in bepaalde om standigheden voelt. Een topvoetbal- Ier kan als trainer wel problemen krijgen. Op school had ik een leraar, die man was een genie. Hij kon de stof echter niet onder woorden bren gen. Hij kon zijn kennis niet in begrij pelijke taal overdragen, terwijl hij zelf alles van de materie wist Het is de kunst om voetbal duidelijk uit te leggen. De grote clubs zouden deze mensen als assistent in dienst moe ten nemen. Zo'n Rinus Israel zou in dividueel met spelers op de lange trap kunnen werken. Coen Moulijn op de beweging buiten om. Wim van Hanegem op de kromme bal. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Voetbal lers nemen veel aan van trainers die zelf hebben gevoetbald. Dat dwingt respect af. Clubs die een trainer con tracteren, die totaal geen praktijker varing heeft, voeren een onverant woord beleid." Maagzweer Libregts denkt dat Hans Dorjee, zijn opvolger, het voor zichzelf niet ge makkelijk zal hebben. „De charme van Excelsior is natuurlijk dat het in alle opzichten prestaties levert van een goed draaiende profclub, terwijl het niet anders dan een goedwillende amateurclub is. Er zit iets dualistisch in Excelsior. Dat moet je goed ken nen en goed kunnen verwerken an ders red je het als trainer bij Excel sior nooit. Ik vind dat de charme van Excelsior, anderen kunnen er heel anders over denken. Kijk, als Excel sior volgend seizoen mindere presta ties zou leveren, omdat het in feite nu boven zijn stand leeft dan zal nie mand van het bestuur en ook nie mand van de leden daar een maag zweer van krijgen. Dat verschijnsel is inherent aan de mogelijkheden. Voor mij was dat wel eens vermoeiend, maar in wezen was het nooit een echt groot probleem, maar het zou best kunnen zijn dat andere trainers daar niet tegen zouden kunnen." loor Fred Buddenberg AMSTERDAM Na een periode van schijnbare rust is er binnen de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie een nieuwe crisissituatie ontstaan. Inzet is de rol van de trainers en vooral die d ran de trainingscoördinator. Op 29 maart nam de Unieraad, het parlement van de KNAU, een roorstel aan. waarin de eindbeslissing bij het samenstellen van vertegenwoordigende teams en de selectieprocedure voor centrale trainingen werd verlegd van de trainingscoördinator naar de sectie Wedstrijdsport. Het KNAU-bestuur kon zich hier niet meer verenigen en besloot een buitengewone Unieraadsvergadering uit te schrijven en die vindt vandaag plaats in 'ai«(Amsterdam. Blijft het voorstel van de Unieraad ongewijzigd staan, dan denkt het KNAU- lestuur er serieus aan om op te stappen. Het voorstel-Tijsmans (Unieraadslid rijsmans is uitwerker van het voor- 'ani tel, (jat op 29 maart met 20 tegen 16 temmen werd aangenomen) houdt t volgende in: de trainers doen een ordracht aan de trainingscoördina- or. die na bestudering en in overleg net diezelfde trainers een definitieve ijst opstelt met kandidaten voor een g of vertegenwoordigend team of een een- Vale training. Deze lijst gaat naar de ieleidsgroep training, waarin zitting lebben een gedelegeerde van de sec- ie Wedstrijdsport, van de Commissie Ipleidingen. van de medische com missie, vier vakgroeptrainers en de rainingscoördinator. In de beleids- xoep training wordt de lijst bespro- :en, alvorens hij komt bij het eind- tation, de sectie Wedstrijdsport, leze sectie bestaat uit vier mensen •lus opnieuw de trainingscoördi- lator. 'ot zover kan het KNAU-bestuur ich vinden in de procedure, maar nu omt het probleem. De Unieraad indt dat de eindbeslissing uiteinde- jk genomen dient te worden door de ïer leden van de sectie Wedstrijd- port en dat de trainingscoördinator n dat besluit geen stemrecht heeft 'as als de stemmen van de sectiele en staken (twee om twee) gaat de tem van de trainingscoördinator meetellen En hier wnngt de schoen, let KNAU-bestuur vindt het prima lat de eindverantwoordelijkheid ligt de sectie Wedstrijdsport, maar is »an mening dat de eindbeslissing ge nomen moet worden door de trai ningscoördinator. KNAU-voorzitter De Beer: „Het be stuur vindt het merkwaardig dat de trainingscoördinator geen stemrecht heeft in de uiteindelijke beslissing. Hiermee tast je zijn bevoegdheid aan. je neemt een aantal essentiële zaken van hem af Ik heb de indruk dat een aantal Unieraadsleden het spoor bij ster is geraakt en dat zij door de bomen het bos niet meer zien. Van daag zal Ik nog eens nadrukkelijk uitleggen hoe de zaken volgens ons in elkaar horen te zitten. Feitelijk ver andert door het voorstel inhoudelijk niet veel. maar het is vooral psycholo gisch onjuist om de trainingscoördi nator gewoon te passeren. Ik hoop dat er een soort compromis gevonden wordt, want anders is er voor het bestuur weinig basis om verder te werken" Het is niet vreemd dat vooral voorzit ter De Beer zich het lot van de trai ningscoördinator aantrekt Hij heeft zich altijd sterk gemaakt voor het aantrekken van zo'n man en zijn han delwijze om Bob Boverman aan deze functie te helpen is hem niet door iedereen in dank afgenomen Overi gens heeft Boverman al weer bedankt voor de functie. Hij meent dat het binnen de KNAU onmogelijk is om als trainingscoordinator optimaal te kunnen functioneren. Voorzitter De Beer is bang dat het bijzonder moei lijk wordt om een goede opvolger voor Boverman te vinden, juist nu volgens hem de bevoegdheden van de trainingscoördinator worden aange tast. Wel spreekt hij zichzelf enigszins tegen, wanneer hij opmerkt dat er zich op een advertentie al vier kandi daten hebben gemeld. Er worden nog advertenties geplaatst in buitenland se vakbladen en eind juni hoopt de sollicitatiecommissie al een nieuwe man te hebben aangesteld. Unieraadslid Tijsmans vindt niet dat in de nieuwe opzet de trainingscoör dinator wordt uitgeschakeld. „De trainingscoordinator heeft op drie van de vier niveaus een belangrijke inspraak. Wij willen de verantwoor delijkheid leggen daar waar die hoort en wij vinden dat de sectie Wedstrijd sport op het niveau van eindbeslissin gen de knoop moet doorhakken. Het samenstellen van teams is geen taak van de trainers. De functie van de trainer is de nationale top op een hoog niveau te brengen en de atletiek in de breedte te ontwikkelen. De trai ners houden een verschrikkelijk be langrijke stem, maar door de band die er is tussen atleet en trainer is het ondoenlijk om ook de eindbeslissing bij de trainers te leggen. Het is voor zo'n trainer hondsmoe lijk om tegen een atleet, waarmee hij het hele jaar werkt, te zeggen: sorry, maar je hebt het niet gehaald". De onderwijzer uit Nleuw-Beyerland vindt het jammer dat het bestuur van de atletiekunie hun plaatsen ter be schikking wil stellen, wanneer het voorstel-Tijsmans ongewijzigd, ge handhaafd blijft tijdens de vergade- KNAU-voorzitter Wim de Beer ring vandaag in Amsterdam. „Dat is het laatste wat wij willen. Het is perti nent niet zo dat het voorstel een verkapte motie van wantrouwen is tegen het bestuur. Ik kan mij best voorstellen dat het bestuur tegen het voorstel is en dat zij de klok in hun richting proberen terug te draaien. Maar het is een misverstand dat er tijdens de vergadering in Amsterdam een beslissing zal worden genomen, want het voorstel is op 29 maart aan genomen en daarmee uit. Natuurlijk heeft het bestuur het recht om te zeggen zo niet verder te kunnen wer ken, maar het voorstel is democra tisch aangenomen. Het bestuur moet, wanneer zij het er niet mee eens is, zich dan ook aan de democratische spelregels houden en opstappen, hoe wel ik dat wel zou betreuren". Het grote bezwaar van het KNAU- bestuur is dat het voorstel indruist tegen de structuurnota, die in 1977 is ontworpen en in 1978 is goedgekeurd. Tijsmans: „Die structuurnota is een stuk theorie bedoeld om in de prak tijk te gebruiken. Wanneer nu blijkt dat iets in de praktijk niet haalbaar is. dan moet dat veranderd worden. Dit jaar is uitgeroepen tot evaluatie jaar en in dat licht moet het voorstel worden gezien Wij vinden dat de sectie Wedstrijdsport en de beleids groep training een stukje macht zijn kwijtgeraakt. Zij hebben volledige verantwoordelijkheid voor zaken, waarop zij in de praktijk onvoldoen de grip hebben en dat willen wij met het voorstel veranderen". 'ALLADOLID Sean Kelly heeft Bjn vierde zege behaald in de ronde ran Spanje. De Ier won de massa- iprint van de zeventiende etappe »oor de Belg de Wilde en Jos Lam- Jtertink De Spanjaard Ruperez be weid de leiderstrui. ^e ronde van Spanje anno 1980 ver toont slijtageverschijnselen. Saaie ntten, weinig opmerkelijke voorval len behalve dan de welhaast traditio nele opstootjes in het Baskenland of loord-west Spanje kenmerken de nuidige editie. De positie van Fausti- no Ruperez aan het kbp van het klas sement komt geen moment in gevaar, evoltaihge concurrentie gelooft het ei en houdt zich koest. Vandaag is m de voorlaatste etappe de laatste kans om nog wat te ondernemen en wijzigingen in de eindrangschikking aan te brengen. Dat staat de zware bergetappe met vijf cols, waarvan twee uit de derde en drie uit de eerste categorie, tussen Valladolid en Sego via op het programma. Gisteren was er in ieder geval niets aan de hand voor Ruperez. De Spaan se leider liet zich rustig in het peloton meedrijven naar de eindstreep die 137 kilometer verderop lag. De over gebleven 69 renners maakten er een wandeletappe van. Een kolfje naar de hand van Sean Kelly, verre weg de beste sprinter in het uitgedunde ge zelschap. De marktwaarde van de Ier is in stijgende lijn. Algemeen klassement. I Ruperez (Spa) 80 48 5#. 2 Torres (Spai op 2 18. 3 Vlsentini (Ita) op 2 30. 4 Crtquelion (Bel) op 2 59, 5 Broquet (Bell op 3 25. 8 Kelly (Ier) op 3 34. 7 Lejarreta (Spa) op 4 45,8 Van Calster (Bel) op 4.47, 8 Johan de Muynck (Bel) op 4.57. 10 Galdos (spa) op 4.59 DUINKERKEN Bert Oosterbosch heeft de derde etappe in de Vierdaagse van Duinker ken, van Saint Quentin naar Pope- ringhe, op zijn naam gebracht. In het klassement behield de Belg Van Sweevelt de leiderstrui. ROMANDIE De derde etappe in de ronde van Romandië over een afstand van 133 kilometer is gewonnen door de Itali aan Silvano Contini. Hij versloeg in de eindsprint de Fransman Bernard Hinault. Het tweetal had 29 seconden voorsprong op Johan van de Velde, die op de derde plaats beslag legde In het algemeen klassement nemen Bernard Hinault en Silvano Contini de leiderstrui over van de Italiaan Saronni. Derde etappe 1 Contini (Ita) 133 km ln 3 46 01, 2 Hinault (Fra) z t3. Van de Velde (Ned) op 29 SEC 4 Mutter (Zwi) op 38 sec 5 Breu (Zwli op 48 sec 6 Millar (GBR) op 1 15. 7 Martin (Fra) op 1 23, 8. Saronni (Ita) op 1 41. 9 Zoetemelk (Ned z t10 Pantzza iltaiz.t. 13 Van Impe (Beli op 2 15 16. Lubberding iNed) op 2.32. 17 Wellens (Bel) op 240. Algemeen klassement 1 Hinault iFrai 14 34 04 2 Contini iltaiz t 3 Van de VeldeiNed)op40sec .4 Breu (Zwi) op 1 16 5 Mutter (Zwi) op 1 37 6 Saronni (Itai op 136. 7 Martin (Frai op 1 47 8 Zoetemelk (Ned op 1 53. 9 Pantzza dtai op I 55. 10 Millar (Ned i op 1 56 DEN HAAG Het Nederlandse scheidsrechterstrio, dat tijdens het eindtoernooi om het Europees voet balkampioenschap de wedstrijd Spanje-België op zondag 15 juni te Milaan zal leiden, is door de KNVB aangewezen voor de finalewedstrijd om de KNVB-beker. Op zaterdag 17 mei zullen Charles Corver als scheids rechters en Hennie Weerink en Henk van Ettekoven als grensrechters in het Feyenoord-Stadion in Rotterdam het duel Ajax-Feyenoord leiden. De Europese voetbal unie (UEFA), die de scheidsrechters voor de inter nationale evenementen uitnodigt, heeft de KNVB vereocht de arbiters die in Italië optreden enkele keren samen aan te stellen, om hem zo goed mogelijk op elkaar ingespeeld te la ten zijn. Corver, Weerink en Van Ette koven zullen ook nog met elkaar wor den Ingezet tijdens de nacompetitie van de eerste divisie. LONDEN Kevin Gosper, Austra lisch lid van het IOC, heeft een be roep gedaan op de president van het Internationaal Olympisch Comité de Spelen van Moskou met één jaar uit te stellen tot 1981 in de hoop dat de politieke conflicten uit de wereld ge holpen worden en dan alsnog vol waardige Spelen gehouden kunnen worden. Gosper, die met 43 jaar één van de jongste leden van het IOC is, verklaarde in Londen, waar hij voor zaken verblijft, dat er meer IOC-le- den zijn die zo over de zaak denken. „Ik heb Lord Killanin een telegram gestuurd waarin ik om spoedberaad vraag, teneinde de mogelijkheid de Spelen te verdagen serieus in ogen schouw te nemen. Ik weet. dat Dick Pound, eveneens lid van het IOC en voorzitter van het Canadese Olym pisch Comité, hetzelfde verzoek aan het IOC gericht heeft." Gosper, die in 1956 in Melbourne een zilveren medaille won. meent dat het IOC te lichtvaardig over de boycot kwestie denkt." Deze boycotactie vormt een serieuze bedreiging voor het voortbestaan van de Olympische beweging. Ik meen. dat het IOC ini tiatieven moet ontwikkelen om deze dreiging weg te nemen ROME De raad van de Italiaanse voetbalfederatie heeft in Rome haar goedkeuring gehecht aan het besluit van de clubs om met ingang van het seizoen 1981-82 de voetbalgTenzen te openen. In 1964 gingen deze grenzen dicht. De zestien clubs uit de eerste divisie mogen nu met ingang van het volgende seizoen ieder één buiten landse speler contracteren. In sommi ge gevallen is dit al gebeurd. Zo te kende de Oostenrijker Prohaska en kele weken terug al een driejarig con tract bij de Italiaanse kampioen Inter Milan. Ook heeft de raad gisteren besloten dat bondscoach Enzo Bearzot voor de eindronde van het Europese kampi oenschap wel spelers kan selecteren, die betrokken zijn bij het Italiaanse omkoopschandaal Zoals bekend staan er momenteel veertig spelers op de verdachtenlijst. waaronder de internationals Paolo Rossi en Bruno Giordano Programma Eredivisie Morgen. 14.30 uur: Willem II-RodaJC FC Twente-Feyenoord PEC Zwolle-FC Utrecht NEC-AZ '67 PSV-Haarlem MWr Vitesse FC Den Haag-Go Ahead Sparta-NAC Excelsior-Ajax Eerste divisie Morgen, 14.30 uur: De Graafschap-Cambuur SVV-Den Bosch Amersfoort-Eindhoven Amsterdam-Helmond Sport Wageningen-Fortuna S Telstar-VVV Volendam-Heracles Heerenveen-Vlaardingen Groningen-DS '79 HEERLEN Het Nederlands heren handbalteam heeft in de derde wed strijd van het Holland-toernooi met 17-17 (11-9) gelijk gespeeld tegen Zwitserland. Verwend met handbal van nationale toppers als Blauw Wit, Sittardia en V en L zijn de Limburgers bepaald niet warm gelopen voor het Holland-toer nooi. In Sporthal Varenbeuk te Heer len. de derde pleisterplaats, passeer den slechts 400 belangstellenden de loketten. Ook in Sittard (500 toe schouwers) en Maastricht <350 kij kers) was men kennelijk weinig nieuwsgierig naar de verrichtingen van het vrijwel exclusief Limburgse team. dat met de aanduiding Holland aan deze handbalzesdaagse deel neemt. DEN HAAG Eddie Kraal, die aan het begin van het voetbalseizoen overging van Telstar naar Volendam en toen door de KNVB wegens „onge oorloofde bemiddeling" voor zeven wedstrijden werd geschorst, heeft een schadevergoeding bij de KNVB geëist. Kraal won onlangs via de rechter een procedure tegen de KNVB. waarin hij zijn schorsing aanvocht. De rechter stelde hem in het gelijk. Kraal eist een schadevergoeding van minimaal 25 000 gulden wegens gemiste pre mies. kosten voor juridische hulp. in komstenderving en aantasting van zijn goede naam. Ook Volendam wil een schadevergoeding van de KNVB omdat het gedurende zeven wedstrij den geen gebruik heeft kunnen ma ken van de diensten van Kraal. VOFTBAI. - H«-l Nederlands URFA^Iflal 116 IK jhho. dal vuil 16 lot en mei 25 mei tn Oost Duitsland deelneemt aan de eindronde van hel 33-ste UEFA jeugdtoernooi. begint op vnjclug 16 mei mei de wedstrijd tegen Frankrijk Het duel wordt gespeeld in Bohlen ln groep 2 waarin Nederland is ingedeeld spelen ook nog Bulg-.inje en Oost Duitsland Op zondag 18 mei volgt de wedstrijd tegen Bulgarije in F.lslerberg Op dinsdag 2n mei wordt de laatste groepwed strijd gespeeld tegen Oost-Duitsland in Maag denburg door Steve Reed LUGANO Al direct vanaf het begin was Jim Woudstra de eerste basket baller die een duidelijk standpunt innam. Toen de Amerikaanse presi dent Carter met het begrip boycot de Olympische Spelen begon te gooche len. schaarde Woudstra zich aan de zijde van zijn halve landgenoot, de pindaverkoper uit de staat Georgia Woudstra zei toen: „Als Amerika niet gaat. ga ik ook niet. Ik kies partij voor Carter, dus voor Amerika.'' Woudstra staat nog wel achter dit gezegde maar stelt dat zijn eerste opwelling wat erg met sentiment be hangen uit zijn mond viel. Nu „Ik maak mee hoe het in feite gaat. We spelen met al die landenploegen in Zwitserland een toernooi en iedereen wil winnen en gewoon naar Moskou gaan. Daaroverheen hangt het idee van de vrije wereldboycot waar ik het gewoon wel eens mee ben. Maar nu voel ik pas hoe dualistisch het willen spelen als sporter en het niet willen gaan als mens is." Een aanvulling komt van Toon van Helfteren. de Delftenaar die in Dor drecht sportleraar is. Hij zegt: „Ik krijg iedere dag op school te horen dat ik niet naar Moskou mag gaan. En dan komt iedereen met allerlei geldige redenen, maar ik zit nu hier in een toernooi dat bestemd is om drie landen naar de Olympische Spelen te sturen." Van Helfteren gaat er primair vanuit dat de Nederlandse basketbalploeg slechts een theoretische kans heeft zich voor Moskou te plaatsen. Hij: „We zijn hier om voor onszelf uit te maken waar onze plaats op de Euro pese ranglijst is, eigenlijk niet veel meer. Maar toch!" Hij beseft terdege hoe de situatie werkelijk ligt. Net zoals bij eerdere gelegenheden de hockeyvertegenwoordigers Paul Lit- jens en Lisette Sevens en ook de waterpolospeler Ton Buunk zich uit spraken over deze situatie geeft ook Van Helfteren zijn ideeën vrij. Hij heeft begrip voor problemen van mensen die nu keihard aan het trai nen zijn. toernooien spelen en zich. zoals hij zegt „te pletter trainen voor iets dat een sportief hoogtepunt moet lijken", maar toch. Van Helfteren „Vanuit de Nederlandse samenleving wordt dan gezegd dat wij sportmen sen met oogkleppen oplopen. Maar dezelfde kleppen staan bij de heren politjci ook volop open. Die kijken ook maar één richting op. En dat wordt ons verweten. Die mensen heb ben geen flauw idee wat wij doen en denken, die hebben ook maar een beslissing genomen die gegeven werd door Big Brother." Moskou en het begrip boycot komen per dag meer in het gesprek voor van de leden van de aanwezige basketbal familie. Een groot Italiaans sport weekblad kwam gisteren onder ande re met de mededeling: dat Ne derland op dit toernooi (Lugano) uit komt is belachelijk omdat de rege ring in Den Haag al heeft besloten haar mensen thuis te houden." Maar dat geldt voor veel meer ploe gen en In Lugano doet zich het bizar re feit voor dat vanmiddag West- Duitsland en Nederland elkaar waar schijnlijk letterlijk en figuurlijk het hoofd gaan afhakken met Moskou en een plaatsing in de finalepoule als eindbestemming En juist deze twee landen worden door heel Europa als eerste genoemd in de rij van trouwe volgers van de Carter-politiek. Van Helfteren ..Er wordt te snel ge zegd dat sportmensen hersenloze we zens zijn die alles buitensluiten en hun sport boven alles en iedereen willen plaatsen Dat is wat mij betreft onzin. Als je bij ons in de groep rond gaat heeft iedereen een uitgesproken mening over de Russische inval in Afghanistan. Er wordt dan een soort consequente lijn van de sportwereld gevraagd met dat politieke geschil als inzet Maar daar zet ik dan vraag tekens bij Dat had ik eigenlijk ook nooit in Engeland moeten spelen, want wat hebben die niet in Rhodesië aangerotzooid En tegen Frankrijk kan ik dan ook nooit meer spelen want dat land rommelt op dit mo ment met kernwapens in de Stille Zuidzee en daar ben ik het helemaal niet mee eens Hij vervolgt ..Natuurlijk is dit een situatie van de vrije westerse wereld met het communisme van Rusland, een strijd waar onze wereld op drijft Maar hoe ver kan dat gaan0 Niet consequent genoeg doorgevoerd wat mij betreft want waar waren de pro testen. waar waren de spandoeken, waar was iedereen toen Rusland een maand geleden drie dagen lang in Nederland interlandwedstrijden speelde Niemand dus HPt gaat dus niet om Russen en Rusland, maar om dat grote project van de Olympische Spelen los te schroeven En dat wordt via de wereldprolitiek doorgespeeld naar een paar duizend sportmensen die dan maar moeten gaan zitten balen. Ik heb over dat geheel toch mijn twijfels Niet dat ik een sport man zo zielig vind omdat zij of hij na zoveel jaren trainen niet mag gaan maar veel meer rond de gevolgde procedure Er zit een stuk inbeslagna me in dat indruist tegen de gedrags regels van de vrije westerse wereld"' Van Helfterens kamergenoot Emill Hagens is waarschijnlijk de moest uitsprokene in dit geheel hoewel zijn redevoering maar een tiental secon den in beslag neemt. Hagens heeft nu al aangekondigd niet naar Moskou te gaan. mocht de basketbalploeg daar ooit terecht komen Hij is kort en bondig en heeft niet veel woorden nodig als hij zegt ..Het is kiezen voor gaan of niet gaan oftewel voor of tegen Rusland zijn En zo ligt het voor iedereen Nou voor mij is het gemakkelijk ik ga niet. ik ga achter Amerika staan"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35