Kiriat Arba eist een harde aanpak in Hebron 'Liever echt dan namaak' Vul deze bon iitpnt uw brommer te verkopen. 2. Joodse nederzetting wil uitbreiden Israël ontkent aanval op Beiroet Nieuw offensief in Afghanistan CDU-leider komt niet over bij Duits publiek Of uw auto, uw caravan, uw huis, uw boot, uw band recorder, uw antiek, of wat dan ook. Een MINI ad vertentie brengt u in kontakt met 12 miljoen koopkrachtige lezers in heel Nederland U hoeft alléén maar de bon in te vullen. Schrijf hier uw tekst. 1 Géén premie-verhoging 50°/o No-claim korting RuimereWAdekking f.TFRDAG 10 MEI 1980 TROUW/KWARTET 31 ,an onze correspondent •iRIAT ARBA, Westelijke Jordaanoever De Inwoners van de joodse nederzetting Kiriat ïtba dichtbij de Arabische stad Hebron, verwijten de Israëlische regering de andere kant op kijken, wanneer joden in de bezette gebieden met stenen en handgranaten worden estookt. Een week geleden kwamen zes joodse kerkgangers in Hebron bij een aanslag om het ■ven en de inwoners van Kiriat Arba eisen nu onmiddellijke uitvoering van het besluit van de egering dat joden zich in het centrum van Hebron mogen vestigen. Verder willen zij de (waking van hun veiligheid zeil in handen nemen. ;iriat Arba. een verzameling hoekige atgebouwen die lelijk afsteken te en de glooiende heuvels van Judea, tien jaar geleden gesticht. De ne erzetting kijkt uit over de oude stad [ebron. Er wonen ongeveer zeshon- erd Joodse gezinnen en de nedereet- ng is omgeven door hoge hekken, ij de poorten staan Israëlische mili- uren die moeten voorkomen dat de Kien naar Hebron gaan. In Hebron ,lf is nu al een week lang een vrijwel olledig uitgaansverbod van kracht. pe mensen hier zijn temeergesla- en," zegt Jossie Weiner. de secretaris »n Kiriat Arba. „Niet alleen om wat n al gebeurd is maar ook omdat «mand weet wat er morgen staat te fbeuren." Weiner zelf is voorstander ui het vestigen van joden in het «ntrum van Hebron. Maar daarvoor ioet eerst Kiriat Arba tot een rede jk grote stad uitgroeien. Zolang de iraëlische regering geen toestem- ning geeft het grondgebied van de ederzetting uit te breiden, kan daar chter niets van komen. „Terwijl Ara ieren hier ongestraft opruiende taal [gen de staat kunnen spuien, moe- ui tien van onze eigen mensen bin- enkort voor de rechter verschijnen mdat zij het hek van de nederzetting under toestemming iets naar buiten ae hadden verzet," zo verzucht Wei- er Hij schat dat ongeveer honderd [Zinnen van Kiriat Arba onmiddel- jk „naar beneden", naar Hebron wil- ■n verhuizen. „Wij willen de Arabie- m niet van hun huizen beroven, dat il ook niet nodig zijn omdat joden al eel onroerend goed in Hebron bezit- m." In de omgeving van Beit Had- assah in het centrum van Hebron, at nu door Joodse vrouwen is ge raakt, zouden tien lege huizen laan, die joods eigendom zijn. Joden ouden één hectare grond in de stads- van Hebron in bezit hebben. Kraak ^Aanslagen als in Hebron voorkom je Heen als veel joden zich In de stad estigen," meent een in Kiriat Arba ronende politieman. Hij verwijst laar Jeruzalem, waar in het bezette deel van de stad veel joden wonen en kanslagen als In Hebron niet voorko nen In Kiriat Arba meent men dat de aanslag op de zes joden in lebron de vrouwen Beit Haddassah tiet meer mogen verlaten. Zij zien het wraak op de moord op de joodse neenschap in Hebron in 1929. Vol gens Weiner. wiens echtgenote fami lie is van een van de slachtoffers uit 1929, was wraak ook een van de rede nen waarom Kiriat Arba werd ge sticht. Een ontruiming van Beit Had dassah zou volgens de bewoners van de nederzetting een rechtvaardiging achteraf beteken van de massamoord van ruim vijftig jaar geleden. De gekozen vertegenwoordiger van Kiriat Arba. Zeev Friedman, noemt het „te gek dat Joden zich niet in Hebron mogen vestigen, terwijl zij er van 929 tot 1929 geleefd hebben. Dat Joden zich niet in de centra van Ara bische steden mogen vestigen, riekt volgens hem naar antisemitisme. „Waarom mogen de Arabieren zich wel in Haifa en Tel Aviv vestigen en wij ons niet in Hebron?" Friedman vergelijkt de houding van het kabi net-Begin met het optreden van de Jordaanse koning Hoessein, die de Joodse huizen in Hebron „vijandelijk gebied" noemde en ze daarom leeg liet staan Dit principe, aldus Fried man, hanteert het Israëlische kabinet vandaag ook. De inwoners van Kiriat Arba hebben niet al te veel vertrouwen in het op treden van de Israëlische strijdkrach ten. „De regering hoeft maar een wenk te geven en zij gaan ons hier verwijderen." zo sniert de politieman bij de legerpost aan de ingang van de nederzetting. TEL AVIV (Reuter) De Israëlische militaire woordvoerder heeft tegen gesproken dat militairen donderdag avond laat een aanval zouden hebben pogen uit te voeren op het westelijk deel van de Libanese hoofdstad Bei roet. Wel voerde het Israëlische leger donderdagochtend een aanval uit op stellingen van Palestijnen diep in Li banon. Toen donderdagavond heftig artillerievuur werd gehoord in het westen van de stad. deden er geruch ten de ronde over een nieuwe Israëli sche aanval. Libanese milities deel den later op de avond mee dat zij een Israëlische aanval hadden afge slagen. De reactie van de Israëlische regering op de aanslag in Hebron acht men in Kiriat Arba verre van voldoende De regering stelde een uitgaansverbod in. wees drie prominente Palestijnen uit en liet een aantal Palestijnse hui zen opblazen. „Al een jaar lang wor den wij met stenen bekogeld." zegt Weiner en Friedman voegt daaraan toe dat de ouders van de kinderen die met stenen gooien twee keer gewaar schuwd moeten worden, helpt dat niet, dan moeten hun huizen opgebla zen en zij zelf over de grens worden gezet. ..Dan zouden wij binnen twee weken rust hebben." Sarcastisch merkt hij op dat Israël overal ter wereld Palestijnen opjaagt en doodt maar dat bijvoorbeeld de in Bethle hem wonende arts Hanzeh Natsche, volwaardig lid van de Palestijnse na tionale raad. ongehinderd zijn gang kan gaan. Zolang de Israëli's niet een front vor men en weten wat ze willen, zullen Arabieren Joden met stenen en hand granaten kunnen bekogelen, is de vaste overtuiging in Kiriat Arba „De Arabieren zijn niet blij met onze aan wezigheid. toch zullen zij ons moeten aanvaarden, anders moeten zij maar vertrekken." De inwoners van de ne derzettingen bepleiten een harde aanpak. „De Arabieren zullen nooit rusten tot zij ons van de kaart hebben geveegd Toen onze troepen bij het Suez-kanaal stonden waren de Egyp- tenaren poeslief. Nu zij de Sinaï en de olievelden terug hebben gekregen ei sen zij niet alleen Judea en Samaria op. maar ook Jeruzalem. Ondanks het fundamentele wantrou wen tussen Joden en Palestijnen meent Jossi Weiner dat de verhou ding tussen Kiriat Arba en Hebron tot verleden week redelijk goed was. „De aanslag in Hebron heeft ons nu voor jaren teruggeworpen." Inwoners van de nederzetting geven toe dat er binnen de gemeenschap plannen bestaan om met geweld de dood van de zes kerkgangers te wre ken. Toen deze week een van de do den werd begraven werden in Hebron de ruiten van Arabische huizen en winkels met stenen ingegooid en au to's vernield. Weiner vreest het ergste wanneer het uitgaansverbod in He- bron wordt opgeheven en de Joden weer de stad in mogen „Ik hoop dat het leger de twee partijen uit elkaar zal weten te houden Israëlische militairen patrouilleren in de lege straten van Hebron, waar na de aanslag op Joodse kerkgangers een uitgaansverbod van kracht is. NEW DELHI (AP) De zware strijd tussen de Russische troepen en Af ghaanse rebellen in de provincie Ghazni heeft deze week veel slachtof fers geëjst. zo luiden berichten in de hoofdstad Kaboel. De Russen openden dinsdag een groot offensief met 600 tot 900 tanks en pantservoertuigen, helikopters en Mig-straaljagers dat gericht was op het rebellenleger van 10 000 moslems, dat zich in het gebied 160 kilometer ten westen van Kaboel heeft ge vormd. Volgens een zegsman in Ka boel zouden ongeveer vijfduizend Af- ghanen bij bombardementen tussen 26 en 29 april zijn omgekomen. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen omdat de meeste man nen bij het rebellenleger vechten. Een inwoner van Kaboel verklaarde in New Delhi dat meer dan vijfdui zend scholieren en studenten na de onlusten en rellen in Kaboel waren gearresteerd Volgens een andere bron zijn 156 Jongeren tijdens de rel len gedood. In Kaboel was het deze week rustig, maar het studentenpro test laaide op in andere steden, vol gens de bron. door J J. Moskau BONN Geef, als je twijfelt, maar de schuld aan de media. Kurt H. Biedenkopf, de spits vondige ster van de christen democratische verkiezings campagne kan wel eens gelijk hebben als hij gaat vitten op de Duitse kranten en radio commentatoren. Hoe hij ook zijn best heeft gedaan in de laatste vier weken van de laatste fase van de deelstaatverkiezingen in Noordrijnland-Westfalen. hij slaagde er niet in in de schijnwerpers te komen. Professor Biedenkopf maakt een goe de kans op zoek te moeten naar een geschikte zondebok als op zondag nacht de uitslagen bekend worden en laten zien dat ondanks al zijn noeste arbeid, hij net met in staat bleek de eerste regelrechte overwinning voor de christen-democraten in de wacht te slepen. Als hem het hoogste ambt in de deelstaat wordt onthouden, zal er veel gezegd worden over Zijn on loochenbare onvermogen de verslag gevers en commentatoren voor zich te winnen. „Hij is niet echt, hij is te veel namaak." zeggen die In de nadagen van een stevige strijd om de beheersing van West-Duits- lands dichtst bevolkte Bundesland wezen de tekenen erop dat Bieden- kopfs streven naar de macht in Düs- seldorf zou worden afgewezen op het nippertje door een kiezersvolk dat toch minder bekoord werd door zijn onverkorte uitvallen naar een „gebrek aan leiderschap" bij de coali-' tie van sociaal- en vrije democraten onder leiding van premier Johannes Rau dan door de wel erg ongeïnspi reerde campagne van Rau en vice- premier Liselotte Funcke. Meerderheid Minder dan twee dagen voordat de opiniepeilingen begonnen leek het er veel op dat premier Rau en mevrouw Funcke met een fragiele meerderheid over de finish zouden strompelen. En als premier Rau er in slaagt op zon dagnacht als overwinning uit de bus te komen, dan mag hij de onbetwiste superster van de huidige Duitse poli tiek, Helmut Schmidt, daar wel voor bedanken. Een vuil spelletje, zo zegt professor Biedenkopf, wat hebben kanselier Schmidt, de federale politiek, de ont spanning tussen Oost en West, de Olympische boycot, Afghanistan en Iran te maken m?t een stevig beleid aan de Rijn en de Roer? Een boel, lijkt het. Toen het er op aankwam kon de enigszins kleurloze premier Rau nog steeds de grootste Duitse politieke kaart uitspelen, bekend on der de naam „Kanzlerbonus". Een troef die niemand sinds Konrad Ade nauer met zo'n handigheid heeft ge bruikt als Helmut Schmidt Vandaar dat Noordrijn-Westfalen nog steeds de belangrijkste en bitter ste toets is voor de federale campag ne die later in het jaar op gang moet komen. Professor Bledenkopfs kamp te er niet alleen mee dat de kanselier wel bewezen heeft stemmen te kun nen trekken, maar hij slaagde er ook niet in om in toegankelijke taal dui delijk te maken hoe hij de werkgele genheid langs Rijn en Roer wilde bevorderen. Zelfs zijn beste docerende stijl „kwam Biedenkopf niet over", zoals Mfinchens kwaliteitskrant Süddeutr sche Zeitung het botweg stelde. Hij mat zich zelf een stijl van campagne voeren aan die beter past en veel geloofwaardiger overkomt bij Hel mut Schmidt, die nooit kan nalaten advies te geven over hoe je de zaken beter kunt aanpakken. In het wedij veren met Helmut Schmidts tactiek was de rector van de universiteit van Bochum slechts een slap aftreksel. Nadeel Tenslotte leek Biedenkopf tevergeefs erop te hebben gegokt dat kanseliers kandidaat Franz Josef Strauss als het joviale alternatief kon worden gepresenteerd voor Helmut Schmidt vredelievend en al, een imago dat twee weken geleden al door de kiezers in Saarland is afgewezen. Zwaar was ook voor Biedenkopf de klap van Heinrich Köpplers dood. net toen de campagne goed op gang be gon te komen Köppler was de eerste man bij de christen-democraten en samen met hem had Biedenkopf een goede kans Rau te wippen. Maar zon der de populaire Köppler werkten alle verdiensten die Biedenkopf heeft in het politieke steekspel slechts in zijn nadeel. Voor zover er aan het eind vwf de levendige campagne sprake was van spanning, gold dat het lot van de vrije democraten van Frau Funcke Zij verdedigen een broos aandeel van 6,7 procent van de stemmen. En dan is er natuurlijk de vraag of de „Grünen" het redden. De laatste pellingen houden het erop dat de FDP op rond de zes procent uitkomt. Maar aan voorspellingen voor de groenen waagt niemand zich. De opkomst van de kiezers (in 1975 was dat 86,1 procent) kan hier de doorslag geven Aangenomen mag worden dat deze partij tussen de drie en ruim vijf procent eindigt. Er is zelfs een plausibel klinkende voorspelling dat de christen-demo craten hun positie als grootste afzon derlijke partij (de CDU had vorige keer 47,1 procent en de SPD van Rau 45.1) gaan verliezen. Morgenavond weten we het Brieven waarbij ons antwoordnummer gebruikt wordt, hebben gemiddeld 3 dagen nodig om ons te bereiken. Wilt u bij het vaststellen van de plaatsingsdatum van uw advertentie hiermee rekening houden. In open envelop zonder postzegel opsturen aan: MINI-advertenties. Antwoordno. 2470.1000 PA Amsterdam x 5C re 1 letter per hokje. Cijfers, leestekens en woord tussenruimten tellen voorl letter. Minstens 3 regels beschrijven. Voor brieven onder no.f 3.- extra Prijs per plaatsing (egel.4% BTW) 2 3 19,74 4 26,32 5 32,90 6 39,48 7 46,06 8 52,64 9 59,22 10 65,SO Plaatsingsdat um( s Naam Adres Plaats Telefoon Handtekening Tt; Drie redenen om nü uw auto bij de FBTO te verzekeren: 1. 3. De FBTO heeft de premies voor 1980 niet verhoogd. Hoe laag deze zijn. ziet u in de tabel. Personen lane •es Dm 45 uulo s hot a.mno» ung •taiaiogus V. A WA WA WA WA WA «aa-3e I'm CHui *as*o plus .«.SAO 10 000 444 494 989 244 294 544 11 ooo 4'6 531 1058 262. 317 582 12 000 493 553 llll 271 331 611 <3 000 506 571 1187 278 343 653 14000 510 580 1236 2e 1 351 680 15 000 524 599 1293 288 363 711 16 000 556 636 1369 306 386 753 17000 588 673 1445 323 «08 795 18000 604 694 1521 332 422 637 19 000 620 715 1597. 341 436 878 20 000 632 732 1659 348 «48 912 21 000 652 757 172 2 359 464 947 22 000 660 770 1784 363 473 981 23 000 672 787 1846 370 485 1015 24 000 684 804 1909 3 76 496 1050 26 000 692 817 1971 381 506 10*. Naast de in de tabel vermelde premies kent de FBTO speciale premies voor auto's die meer dan 20.000 km per jaar rijden en voor bepaalde beroepsgroepen (ambtena ren. geestelijken en agrariërs). Alle verzekeringen veilig onder dak Schadevrij rijden gaat de FBTO belonen met een no-claim korting van maar liefst 50% na 7 jaar. In het overgangsjaar 1980 kunt u tot 45% korting verdie nen (na 6 schadevrije jaren). U ziet een bijzonder komplete verzekering met venassend lage premies. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de gunstige nieuwwaarde-regeling, het minimale eigen risiko, de talloze ekstra's. En over de voordelige, aanvul lende Ongevallen-lnzittendenver- zekering en de Rechtsbijstandsver- zekenng. Kortom, redenen genoeg om debon op te sturen. Of even te bellen: 05100 - 9 79 11. (Op werkdagen tot 's avonds tien uur en op zaterdag van half negen tot één uur). De meeste verzekeringen ken nen een W.A.-dekking tot 1 miljoen gulden per schadegeval. Bij de FBTO is dat 5 miljoen gulden. Ik wil graag meer informatie over d*?FBTO autoverzekering de FBTO levensverzekeringen de FBTO verzekering (S.v p aankruisen wat u wenst) Naam Adres Postkode Plaats: I Stuur deze bon in een envelop zonder post- I zegel naar FBTO. Antwoordnummer 287. j MX) XD LEEUWARDEN 20-M-O6 FBTO inspekties ALKMAAR tel 072 011x182. AMERSFOORT lel (Kit 72<Sir_> AMSTELVEEN iel 020 472*M>2 APELDOORN iel ».V» VxSXXO Oóó JJ045W DRACHTEN tel 05120 Lt445 ENSCHEDE tel 1)53 7o02 t4 FRANKKER iel Of»l7U 22.t'). GRONINGEN tel OfiO ZWEiU 050 712065 HAARLEM iel (>2< <44<:<2. DEN HELDER lel 022J0 13520 LF.F.UWARDFN lel 05100 n240(> OUDEGA (Wl iel 05154 «»48.t SON iel 04'NO <12 WINSCHOTEN leV05«>70 !454<» WINSUM (Grl iel (15051 1672 WOLVEGA iel O5ol0 VOO ZWOLLE iel OS2(H411too

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31