Veertig jaar geleden: de eerste oorlogsnacht Paus ziet Runcie op neutraal gebied JekindMiépeten Mmpolik. tfatenmiachttijn mïdkm 1^1 in het honderd? Steun aktie R.B.S. HONKVAST Conflict in r.-k. kerk over ambtsopleiding 'De stemming is van een merkwaardige koelbloedigheid' VHmagazine ZO KUNT U ONS STEUNEN: HELP-ONS! DOE HET NU! Absoluut Oxford! Gemiddeld per dag 400 mensen gewond door brekend glas 7ATERDAG 10 MEI 19B0 BINNENLAND TROUW/KWARTET 27 Van een onzer verslaggevers (Tien mei 1940, 's morgens zeer vroeg: de Duitsers vallen ons land binnen. Voor wie die dag meemaakte blijft het onvergete lijk, ook nu er viermaal tien jaren verstreken zijn. Onvergete lijk voor veel „gewone" mensen, zoals de Amsterdamse huis moeder die wist dat die ochtend haar bovenburen zouden verhuizen. Toen zij om half drie 's nachts wakker werd door ongewoon lawaai, verzuchtte zij: zijn ze nu al begonnen? Even onvergetelijk moet de tiende nei geweest zijn voor een andere vrouwelijke Nederlander. De journa ls Ben van Kaam legde haar reactie vast: „Het is oorlog, stelde zij vast oen zij het vliegtuiggeronk hoorde. U tijden is ze beducht dat we door onze neutraliteitspolitiek met Enge- and in oorlog zullen raken. Maar als ze de kentekens van de aanvallende Duitse toestellen ziet, roept ze opge lucht: Gode zij dank, staan we aan de goede kant." Deze vrouw was Gesina H. J. van der Molen, volkenrechtsdes- kundige en oud-redactrice van het ar. blad De Standaard (en een kleine drie jaar later mede-oprichtster van het illegale Trouw). Hoe beleefden een paar andere, niet direct bij de strijd betrokken, Nederlanders de eerste uren van die tiende mei? We vereamelden wat herinneringen die ieet van de naald of enige tijd later astgelegd werden. Icvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall an Stoetwegen (de „freule"): „De ADVERTENTIE Bij haar honderdste verjaar dag doet de VU een poging tot kritisch zelfonderzoek op de studiedag „VU tussen twee VUren" Vooraf is een studie map met 44 zoveel-hoofden- zoveel-zinnen-meningen van binnen- enbuitenstaanders over een christelijke universi teit. Wetenschappers, politici, dro mers en realisten, ze komen allen aan het woord in de nieuwe VU-magazine. BON ook ik word abonnee, voor 22,- per jaar. Naam woonplaats datum handtekening T Verzend in open envelop zon der postzegel aan: VU, ant- woordnr. 1771, 1000 SN Am sterdam. n Opinieblad waar studie achter zit! tiende mei werd ik wakker van het geluid van ontploffingen. „Oorlog," besefte ik. Ik wekte mijn zuster, die zei: „Jij bent gek," en doorsliep. Maar de geluiden bleven aanhouden. Ik zette de radio aan. De berichten wa ren maar al te duidelijk Er was geen twijfel meer mogelijk. Het was oorlog." J. G. Boot, oud-burgemeester van Hilversum, in mei '40 burgemeester van de Gelderse gemeente Wisch en Terborg: „1.40 uur signaleerde de politie een aantal lichtpijlen vanaf de Duitse grens. Ik zat in mijn studeerkamer al maar In afwachting. Tegen 4 uur stond lk op het punt even te gaan rusten, toen ik het ronkend geluid hoorde van uit het oosten komende vliegtuigen Ik begreep dat we nu in oorlog waren met Duitsland. Mijn optimisme was de bodem ingeslagen De dag was zo stralend mooi. Niemand deed iets. Vanzelfsprekend! Wat zou men op zo'n uur kunnen doen?! De mensen brachten hun stoe len voor hun huis. Lieten zich zonnen, terwijl de ene divisie na de andere aan hen voorbij trok." Dr. Bruins Slot, toen burgemeester van Adorp, later verbonden aan het illegale Trouw, na de oorlog hoofdre dacteur van deze krant: „Maar die eerste oorlogsnacht. We lagen als de meeste Nederlanders in bed. Maar die nacht wist lk, ik geloof eerder dan de Nederlandse regering, dat we in oorlog waren. We hadden in Adorp een luchtbeschermingsdienst en het hoofd daarvan belde mij in de nacht op dat het mis was, dat vlieg tuigen in groten getale overvlogen en parachutisten afwierpen. Ik vertelde het aan Corrie en merkwaardigerwijs sliepen we die nacht rustig verder." Dr. W. Drees, lid van de Tweede Kamer, later minister-president, was gewaarschuwd door minister van Waterstaat Albarda. „Ik had tegen mijn oudste zoon (Jan) gezegd: opletten, dan hoor je wat er gebeurt. Toen ik de eerste vliegtuigen hoorde, wist ik dat het zo ver was." Dr. H. M. Hirschfeld, secretaris-gene raal van economische zaken: „In de nacht van 9 op 10 mei ging ik zeer laat naar bed Kort nadat ik was ingeslapen, werd lk reeds wakker door het geraas van vele vliegtuigen, spoedig gevolgd door het bombarde ment van de Alexanderkazerne. De Duitse toestellen werpen de eerste bezetters af in de vroege ochtend van 10 mei 1940 inslagen geschiedden zo dichtbij dat de huizen aan de Waalsdorperweg, op het gedeelte waar ik woonde, schade opliepen. Bij mij waren vrijwel alle ruiten stuk, alsmede balkon- en huis deur ingedrukt." Hendrik Algra, oud-hoofdredacteur Friesch Dagblad: „Ik had die morgen in Kampen les moeten geven aan het gymnasium, maar er reden geen treinen meer. Via de radio kwamen verwarring stich tende berichten door, die met opge wonden stemmen werden uitgespro ken. Drie Duitse vliegtuigen scheer den laag over Leeuwarden en het vliegveld en ze werden beschoten met het luchtafweergeschut dat de pro vincie op eigen kosten had doen plaatsen op de provinciale electrische centrale." Fedde Schurer, Fries dichter en jour nalist, verbleef in de meidagen bij zijnf zuster, die met haar man, Har- men Visser, en de kinderen in het Overijsselse Veenbrugge woonde. Op het erf stond een barak met twin tig Nederlandse soldaten. „In de nacht van negen op tien mei kwam het Duitse leger met heel zijn gemotoriseerde macht bij Veenbrug ge over de grens. Die twintig man hadden één, welgeteld één mitrailleur tot hun beschikking en daarmee schoten zij om de hoek van het com- miezenhuis. De Duitsers ver moedden in dat huis een mitrailleurs nest en namen het onder vuur. Har- men, die hoorde schieten en gauw de kinderen zou halen, liep regelrecht In de kogels. Hij was waarschijnlijk het eerste slachtoffer Mr. J. Linthorst Homan, oud-com missaris van de koningin in Gronin gen en oud-voorman van de Neder landse Unie: „Door de steeds open ramen van onze slaapkamer zag lk langzaam de dage raad naderen en spoedig klonk het geluid van laag uit het oosten over trekkende vliegtuigen. Wat later klonk het gezang van de eerste lijster in onze tuin. Bij de nadering van de eerste vliegtuigen kleedde ik mij aan. Even daarna telefoon Mr. L. Einthoven, destijds hoofd commissaris Rotterdam, later voor man Ned. Unie en na de oorlog chef van de Binnenlandse Veiligheids Dienst: „Een half uur nadat omstreeks half vijf op 10 mei 1940 de eerste bommen op Waalhaven waren gegooid, was ik met mijn medewerkers op het hoofd bureau en werden de lang voorberei de maatregelen uitgevoerd." Mr. G. van Hall, later burgemeester van Amsterdam noemt 10 mei „een moment dat wij nooit zullen verge ten", professor ir. J. Goudriaan, des tijds president van de Nederlandse Spoorwegen, meldt dat hij 's nachts werd opgebeld door zijn dochter in Amsterdam: „Het was zo ver, de oor log was uitgebroken". En een lid van de socialistische jeugdbeweging AJC beleefde de ochtend van 10 mei als volgt (beschreven door André van der Louw in de AJC-geschiede- nis „Rood is je hart"): „Op tien mei 1940 wordt Adrie van Maanen wakker van het geluid van inslaande bommen. Hij kijkt naar bulten en ziet dat Waalhaven in brand staat. Rotterdam-Zuid is al be zet Op dat moment realiseert Adrie van Maanen zich dat het met het in vrijheid bedreven AJC-werk is. afgelopen." Anne de Vries in zijn boek over de na de overval op het huis van bewaring aan de Amsterdamse Weteringschans gefusilleerde verzetsstrijder Johan nes Post: staat hij met een sprong voor zijn bed en loopt in on- derkleding naar buiten. „Het ls oor log," zegt hij, „Duitsland is de aanval op ons land begonnen." HIJ staat in de schemering tegen de drempel ge leund en staart omhoog naar de he mel. Hij ziet zwarte schaduwen door het luchtruim gaan, de silhouetten van de grote Duitse machines." De parlementair redacteur van het „Algemeen Handelsblad" stelde 's morgens vroeg in Den Haag enige indrukken op schrift die op 10 mei 's middags in" de krant afgedrukt werden: „De stemming in Den Haag en Sche- veningen is van een merkwaardi ge koelbloedigheid. Nergens hooren wij van eenige paniek. Integendeel! Het is een ieder duidelijk dat thans meer dan ooit de ontwikkeling van den toestand met de tanden op el kaar en met verbeten gelijkmatig heid moet worden gevolgd. Zoover wij kunnen waarnemen gaat het leven hier ter stede grootendeels zijn gewonen gang. Kranten en post wor den bezorgd. Velen moeten, evenals wij, den nacht aan de radio hebben doorgebracht En het heeft ons verwonderd dat wij in de loop van den nacht slechts zeer weinigen, al thans in onze omgeving aan de ven sters hebben gezien. Natuurlijk werd het anders, toen omstreeks vijf uur het motorengeronk en de schoten van den luchtafweer, tot nog toe argeloze buren uit hun slaap wekten Zeer rustige stadgenooten stonden in groepjes de gebeurtenissen gade te slaan. Velen hadden zich niet de moeite genomen hun toilet te voltooi en en vertoonden zich in nachtge waad en met een overjas". Tot slot „Den indruk te Amster dam", eveneens afgedrukt in het Handelsblad van 10 mei: „Het afwisselend doffe en scherpe knallen van het afweergeschut wekte hedenmorgen om kwart voor drieën de Amsterdammers Om even drie uur brak reeds het daglicht door, weldra scheen de volle zon en zette de stad in een gouden glans, die wel contrasteerde met den oorlogs toestand. Er kwamen, vooral aan de stadsranden, al vroeg menschen op straat, men groepte samen en be sprak de binnen- en buitenlandse ra dioberichten, men zag ook de vijan delijke vliegtuigen in actie, maar het publiek behield een stellig bewonde- ringswaardige en koelbloedige kalm- l te. Er was geen sprake van paniek." Toen dat in druk verscheen waren grote delen van Nederland al in Duit se handen ACCRA (Rtr, AP, ANP) Gisteren hebben paus Johan nes Paulus II en de anglicaan se leider aartsbisschop Run cie elkaar in de Ghanese hoofdstad ontmoet. Dit eerste treffen tussen deze twee kerk leiders had een informeel ka rakter en was in zoverre toe vallig dat de reis van Runcie al was afgesproken toen bleek dat hun wegen in Afrika zou den kruisen. De roomskatholieke en anglicaanse primaten hebben elkaar de laatste twintig jaar alleen in Rome ontmoet. Volgens Runcie is het een voordeel dat ze elkaar nu eens op néutraal terrein spreken, niet In Rome of Can terbury, „maar ver van de oude twist- plaatsen van Europa, in Afrika, een werelddeel zo vol nieuw leven en energie. Oude disputen kunnen veel minder belangrijk worden tegen de achtergrond van de noodzaak voor alle kerken om Christus te laten zien en horen." In zijn toespraak tot de Ghanese pre sident Limann beschuldigde de paus de industrielanden dat zij de derde wereld alleen maar zien als een plek om grondstoffen weg te halen, een markt voor hun industrieprodukten en een terrein om hun overheersende positie te verbeteren. Volgens de paus had de derde wereld heel wat meer te bieden: een sterk gezinsleven, gemeenschapsgevoel en spirituali teit. ADVERTENTIE REFORMATORISCHE BIJBELSCHOOL SLOTLAAN 241 - 3701 GG ZEIST verzorgt één en drie-jarige dagschoolopleiding. 65 studenten ontvangen dagelijks onderwijs. Moet verhuizen Heeft dus financiële middelen nodig. Wordt nlet-gesubsidieerd. (Fl 350.000,— Is nog nodig) Rekent dus op steun van U en de Kerken. Wil symbool zijn voor een groeiende samenwerking tussen christe nen uit de geref. gezindte. Postgiro nr: 3091180 of per N.M.B. rek. nr. 69.09.10.983 t.n.v: Ref. Bijbelschool Zeist. Aktie R.B.S. Honkvast. Leningen tegen geen of weinig rente. De volgende personen bevelen de R.B.S. en de Aktie R.B.S Honkvast bij u aan: Ds P. Boomsma Geref.-Y.F.C.: Mevr. L. G. H. Bremmer-Lindeboom Gerei. Vrijgem. Mevr. M. van de Brink-Aalders Ned. GereiA. Th Bakhuizen Ned GereiDs. J. Bouw Ned. Herv- E.A Ds. N. Com9llsse l'Abri-Ned. GereiMr P. Coumou GerefProf B. Goudzwaard Ned. Geref.: Ir J. van der Graal Ned Herv.; Ds. L. Kievit Ned. HervDs. K. B. Holwerda Ned. Gerefl. A. Kole Gerei. Gem.; Ds W. van Laar Ned Herv.-G.Z.B; Dr. H. Looyenga Gerei. Vrijgem.; L. Luyendijk Chr Gerei.: Ds. H. W. Noordman Gerei. Vrijgem.; Drs. A. Ncordegraal Ned Herv Dr B van Oeveren GereiG. van Oord Ned. Geref.; Drs. A. Overwater Chr GerefDs H van Ommeren Ned. Gerei G. F Pels Geref. Vrijgem Ds. J. A. van de Poppel Gerei Drs. W. G. Rietkerk Ned. Gerei.; Prol. Dr Ir. H. van Riessen GereiDrs F de Rooy Ned Geref.. G. Sipkema Chr. Gerei.; Prof. Dr. Ir. E. Schuurman Ned. Gerei.; Prof Dr W. van 't Spijker Chr. GerefDs. C. Snoei Ned. Herv.-I.Z.B; Ds. H. van Tongoren Ned. Gerei.; Ds. J J. Tigchelaar Ned. Herv Prof. C. Veenhof Ned. Geref Prol. W H Velema Chr. Gerei. Ds A. van der Veer Chr. GerefDr. B. O. de Vries Geref. Vrijgem Ds. D. N. Verschoor Geref.: Joh. Vuijk Chr. GereiMej. A. Vreugdenhil Geref. Gem; Dr. B. Wentsel Gerei., P. C. van Wijk Ned. Geref.: Ds. J. Westerink Chr Ds T. Harder Chr. Gerei. K. Groenenveld Chr. GerefDrs. W. van Heeringen Ned. Herv.: G. Tromp Gerei. Gem. M. Vreugdenhil Gere': P. Doornbos Ned. Gerei. R.B.S. Slotlaan 241-3701 GG ZEIST - Tel. 03404-24166 Van onze kerkredactie AMSTERDAM De roomskatholieke bisschoppen zullen zich deze maand nog gaan beraden over het conflict dat is gerezen op de eerste gemeenschappelijke vergadering van de centrale beleidscommissie voor de instellingen van theolo gisch onderwijs en de bisschoppelijke commissie voor de ambtsopleiding. Hij riep de burgers van Ghana op tot eensgezinde samenwerking en tot grote inspanning voor voldoende landbouw. De paus zinspeelde op de gespannen politieke situatie van Ghana en de slechte economie. Het bezoek van de paus aan Afrika is bijna voorbij. Dit weekeinde komt hij nog in Oppervolta en Ivoorkust; van daar vliegt hij maandag terug naar Rome. Op meer binnenkerkelijk terrein heeft de paus tijdens deze reis de africanisering van geloof, catechese en liturgie geprezen, maar er ander zijds ook grenzen aan gesteld. Hij heeft daarbij duidelijk gemaakt dat de r.-k kerk in Afrika geen concessies zal doen wat betreft het monogame huwelijk, het celibaat voor priesters en de geboorteregeling. ADVERTENTIES Als u een pak ziet dat duidelijk niet is ontworpen om te lijken op al die andere pakken, tien tegen één dat 't Oxford is. Blijkt bovendien de afwerking briljant en de pasvorm formidabel komfortabel, koop zo'n kostuum dan gerust, 't ls Oxford, een Beterkleder van de Nederlandse Modemakers! Zo'n pak zit beter, staat beter en blijft beter, hoe vaak u 't ook draagt. Toch is een Beterkleder niet duurder dan veel "gewonere mode", integendeel. Maar dat had u natuurlijk al gemerkt. In ae betere mannenmodezaken. Op maatschappelijk-politiek gebied heeft hij tirannie, corruptie en uitbui ting afgewezen. Landen waar een be trekkelijk vreedzame en democrati sche ontwikkeling gaande is, zoals Kenia, werden geprezen. De mensen werden opgeroepen zich van harte in te spannen voor de verdere ontwikke ling van hun samenleving en weer stand te bieden aan de verleidelijke slechte gewoonten van de consump tiemaatschappijen. Overal ls de paus uitbundig ontvan gen, ook in landen waar in feite slechts een gering deel van de bevol king tot zijn kerk behoort. In Ghana kwamen 100 Jaar geleden de eerste blanke missionarissen. De paus op perde gisteren de mogelijkheid dat eerdaags Afrikaanse missionarissen het geloof weer naar Europa zullen moeten brengen. Voor informatie en verkoopadressen: Bendien/Smits De Nederlandse Modemakers 05490-12345 De eerste is een al lang bestaande commissie, de ander werd op de syno de ln Rome opgericht. De synode in januari besloot de problemen rond de priesterambtsopleiding aan een com missie toe te wijzen. Vóór januari '81 zou deze commissie (de bisschoppen Ernst, Möller en Gijsen) een advies uitbrengen, zodat per 1 september volgend jaar de instellingen voor the ologisch onderwijs een geheel door Rome goedgekeurde ambtsopleiding kunnen bieden. De centrale beleidscommissie, het permanente orgaan van de kerkpro vincie voor deze instellingen, was ver ontwaardigd over een recente brief van bisschop Gijsen. Deze had daarin (niet voor het eerst) de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heer len als onaanvaardbaar bestempeld. Afgestudeerden van die school kun nen voor een functie in zijn bisdom niet terecht. De centrale beleidscommissie, onder voorzitterschap van oud-minister Veringa, vraagt zich af waarom zij moet meewerken aan een onderzoek als in feite het bisschoppelijke oor deel toch al is geveld. De commissie wil meewerken maar alleen aan een open onderzoek en alleen als bis schoppen zich voorlopig onthouden van verklaringen dat deze of gene opleiding deugt of niet. Volgens de commissie is dat immers hetgeen nu net onderzocht wordt. Op de vergade ring in kwestie konden de aanwezige bisschoppen (Ernst en Gijsen) dit niet beiden garanderen en werd afge sproken dat de bisschoppen er met zijn zevenen binnenkort over zullen praten. Volgens het werkplan zal de bijzonde re commissie behalve met Veringa en de zijnen, ook gesprekken voeren met de afzonderlijke instellingen (in Am sterdam, Utrecht, Tilburg, Rolduc, Heerlen en Nijmegen) en ook met de religieuze oversten die ieder met een of ander van die instellingen een bij zondere band hebben. Maar ook de instellingen en de religieuze oversten hebben weinig zin om mee te werken aan een onderzoek waarvan de uit komst al bij voorbaat vaststaat. Ook van die kant zullen voorwaarden ge steld worden voor medewerking aan het bisschoppelijk onderzoek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Per dag raken ge middeld zo'n vierhonderd mensen ge wond door brekend glas. Dit blijkt uit cijfers van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Brekende deuren en ra men verooizaken ruim 88% van alle ernstige verwondingen door glas. In één jaar tijd worden er bij ongeluk ken ongeveer 257.000 glazen deuren gebroken. Tussen de 150.000 perso nen die jaarlijks gewond raken, en van wie zich 12% onder medische behandeling moet stellen, bevinden zich 82.000 jongeren tussen de zes en twaalf jaar, meer dan de helft dus. 16.000 daarvan raken ernstig gewond. In hun becLWat'n pret Maar je buurman komt net uit de nachtdienst En wil zy'n bed gebruiken om te slapen. Wat een leven! Dóé d'r wat aan.« Als je ze zó door laat gaan, krijg je niks als narigheid. Je kunt ze beter nü al leren dat hun pret niet ten koste mag gaan van een anders gezondheid. Hoe? Vraag inlormatie aan de Nederlandse Stichting Geluidhinder,Postbus 381 2600 AJ Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27