Strak. Royaal. Degelijk. Compleet. "ft Uit brieven van lezers 'n Middenklasser van Europees formaat va.16.650,-1 VRIJDAG 9 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij pubtikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Inhuldiging (31) Het „feest" van de kroning ligt achter ons en de Amsterdamse bevolking (en ten dele ook de Nederlandse be volking) is met een kater aan dit feest blijven zitten. Heel Nederland heeft dagen voor en ook tijdens de festivi teiten in een feestroes verkeerd en in een staat van overdreven enthousias me en extase voor een nieuwe rege rende oranjetelg. De ingezonden stukken in de kranten liegen er ook niet om. het is een laaiend enthousi asme en blakende oranjeliefde wat de klok slaat, de hele Lockheed-affaire en Greet Hofmans zijn weer vergeten. De Amsterdamse bevolking echter en het machtsapparaat (politie, bewa- kings- en ordediensten etc.) blijven met de gevolgen, met de brokken en met de frustraties zitten en een wTan- ge nasmaak in de mond over alles was is gebeurd. Wie krijgen nu de schuld? De Vara, de NOS, de rellen- makers en ten dele ook de krakers. De Vara en de Nos zijn hieraan ook onschuldig, want beide hebben zich in hun uitgegeven verklaring hiervan gedistantieerd (ook minister Garde niers heeft dit erkend). Maar toch gaan de briefschrijvers maar lustig verder om de Vara en de NOS klakke loos te beschuldigen. Blijven dus over de krakers en de rellenverooraakers, waarvan de krakers zich ook duide lijk gedistantieerd hebben, dus blij ven de rellenmakere zelf over. Deze jongens krijgen nu overal de schuld van, maar het is toch heel begrijpelijk dat deze zaak zo gebeurd is en uit de hand gelopen. De maatschappelijke wanverhoudingen, die deze regering laat voortbestaan en ten dele bevor dert (en die niet in het belang van de Nederlandse bevolking zijn. doch uit sluitend voor de bezittende klasse) en waarover de puinruimer Wiegel zeer tevreden kan zijn, want zijn WD- politiek wordt door zijn christelijke partijvrienden feilloos uitgevoerd zijn feitelijk alleen maar oorzaak van de rellen. Den Haag R. de Hart Inhuldiging (32) De rellen zijn te veroordelen. Onvoor waardelijk, en dat meen ik. Maar daarmee is de kous niet af. Wij heb ben in Nederland iets meegemaakt dat er uit de verte op leek: de beel denstorm van 1566, tegen de inquisi tie, maar ook tegen allerlei andere factoren, niet het minst tegen de duurte. Filips n wist het middel, hij luisterde niet naar de klachten, hij stuurde Alva. En het resultaat was een grote oorlog. Nu zijn het de som bere vooruitzichten waar deskundi gen geen raad op weten en die vooral de jongeren bedreigen en daar tegen over de plechtigheden van het ogen blik. Luisteren is thans het wacht woord. En handelen. Amerongen P. Verburg Inhuldiging (33) Via radio en TV hebben we het hele inhuldigingsgebeuren kunnen vol gen, en ik denk dat met name de TV bijgedragen heeft om er een verster- king van te maken van de band Oran je-Nederland. Zo appreciërer ik het althans. Hulde aan de NOS. Maar We hebben ook veel bruut en stupide vandalisme gezien. Verbijsterd vraagt men zich af, waar het gezond verstand heen is, of welk „ideaal" hier wordt beleden. Het excuus van de krakers dat ze hier niets mee te maken hadden ervaar ik als goed koop en naïef. Dus ook als tamelijk laf. Ik waag ook de volgende stelling: radio en TV maken zich door het voortdurend life uitzenden van zoveel bruutheid en grof geweld dienst baar aan dit systeem, en medeplich tig aan dit geweld zelf. Men wakkert voortdurend de brand aan, en tevens stimuleert men de drang tot wraak bij de tegenstanders. Objectieve ver slaggeving? Met welk recht vooiziet men alle internationale geweld van zoveel commentaar, als men nauwe lijks één woord van afkeuring plaatst - bij zoveel bestialiteit in eigen huis! Ik vind dat de politie recht heeft op een pittige discussie hierover. Het zo te kijk zetten van de agent ervaar ik als een grof onrecht. Maastricht C. J. W. M. van Cuyck Inhuldiging (34) De plechtigheden rond de abdicatie en de inhuldiging vorige week woens dag hebben mij, als rechtgeaard Ne derlander, zeer aangesproken. De on- regelmatigheden heb ik, wederom als rechtgeaard Nederlander, ten zeerste betreurd. Wij zouden onszelf kunnen troosten met de wetenschap, dat de negatieve gebeurtenissen het werk waren van een handjevol raddraaiers, dat niet uit enige overtuiging, doch alleen uit redeloze behoefte tot ver nieling en vandalisme handelde, maar daarmee degraderen wij onszelf tot defaitisten, terwijl, ook dat heb- ben wij vorige week kunnen constate- ren, er gelukkig onder ons volk toch nog enthousiasme en bereidheid tot medewerken aan een ordelijke sa menleving bestaat. Ik zou dan ook ieder, die tot een positieve instelling ten aanzien van eigen land, volk, vor stenhuis en regering bereid is willen oproepen om, ongeacht levensbe schouwelijke en politieke geaard heid, de handen ineen te slaan en er aan mede te werken, dat het leven in Nederland ook in deze tijd van econo mische teruggang en grote zorgen, de moeite waard blijft. Capelle aan de IJssel M. A. Nellsse Inhuldiging (35) Het evenwichtige Trouw-commen- taar op 2 mei leidde tot een heldere probleemstelling: vanwaar die rellen- schopperij? Waar komt die agressie vandaan? Zijn er oorzaken aan te wijzen? Een paar vragen in dit ver band. Spreekt de ledigheid die „des duivels oorkussen" is, hier een woord je mee? Al was het nooit zo dat alle arbeid adelt, géén taak te hebben versterkt het gevoel van zinloosheid. Met zijn allen dienen wij ervoor te zorgen dat al die jongeren aan het werk komen. Dat lijkt een daad van zakelijke liefde. Is er voldoende werk te vinden voor deze Jeugdige landge noten? De gegevens uit de ambachte lijke en de dienstensector duiden erop dat daar grote mogelijkheden liggen voor zinvolle arbeid die stellig de vervreemding tegen kan gaan. Wel zijn de vergoedingsmogelijkheden hier in de leerjaren beperkt. Maar kunnen de hogere inkomenstrekkers niet een verdere stap terugdoen? En zou een zekere herziening van de re gelingen rond de jeugdlonen na ongetwijfeld harde protesten niet een zegenrijke prikkel voor velen kunnen inhouden? Natuurlijk zijn de voorgevallen excessen slechts één symptoom van een zieke samenle ving. De geestelijke armoede, de ver warring, de dodelijke bedreigingen die onze tijd kenmerken, hebben die pere oorzaken. Daar komt nog bij dat overdosering van negatieve zaken door de media, de effecten van die zaken alleen maar versterken. Vrij heid van meningsuiting is een niet hoog genoeg te waarderen goed. Maar ook hier is misbruik van macht moge lijk. De vraag mag gesteld of er vol doende instrumenten zijn om zulk misbruik te voorkomen of te corrige ren. De op ons afkomende informatie vloed zal onverbiddelijk leiden tot een informatiecrisis indien wij ook op dit punt niet tot bezinning komen. Noordwijk J. F. Samson Inhuldiging (slot) Om geen enkel misverstand te laten ontstaan begin ik met zeer nadrukke lijk te vermelden, dat ik voor de rel len en het vandalisme van 30 april geen enkel goed woord over heb. Ik kan ze ook totaal niet begrijpen. Ik heb een beschermde jeugd gehad en een liefdevolle opvoeding. Mijn ou ders werden niet geteisterd door de gesel van de werkloosheid in de jaren dertig, al was het weieens zorgelijk en was er geen zekerheid. Ik heb altijd een dak boven mijn hoofd gehad, zij het dan dat dit aanvankelijk heel sobertjes was. Mijn ouders en voorou ders waren niet gedoemd „geestelijk gedraineerde arbeid" te verrichten. Tenslotte heb ik pas een prettige en goede loopbaan mogen afsluiten. Het is daarom duidelijk dat ik vandalis me, waar en wanneer ook gepleegd, totaal niet kan begrijpen en ook vol ledig afwijs. Maar, en nu kom ik tot de kem van mijn betoog, ik vind het wel schijnheilig wanneer bewindslie den en volksvertegenwoordigers vol afschuw hun fiolen van toom over de vernielzucht van 30 april uitstorten. Zij namelijk zijn bereid tot een ver nieling waarbij vergeleken die van 30 april nog minder dan kinderspel is, en zij namen daarvoor vergaande beslui ten; ik bedoel het besluit tot moderni sering (wat een schijnheilig woord!) van de kernwapens. Het (bescheiden) woord van de kerken lapten zij ge woon aan hun laars. Zei u dat dat heel wat anders is, dat het daarbij gaat om die rot Russen mores te leren? Oo. De dames en heren, die de genoemde beslissing namen, deden dat goed verzorgd en keurig gekleed, in parle mentaire taal en zonder onvertogen woord. Hoewel, het ligt er maar aan wat men onder onvertogen verstaat, zei niet een lid van de Tweede-Ka merfractie van het CDA: „Wij moes ten de zaak wel belazeren om de tien binnen boord te houden." En de tien zijn binnen boord gebleven, de één omdat hij moest denken aan vrouw en kinderen, een ander omdat hij niet weer achter de bloemenkar van zijn vader wil, enz. Keurige woorden en geen stenengooierij. Maar wat is er niet vernield en geschonden, nl. het vertrouwen in de democratie en de politiek, en voor zover het hen be treft, die hun partij christelijk plegen te noemen, is het christendom (weer eens) deerlijk gehavend. Als u het mij vraagt is dat nog erger dan de mate riële vernieling in Amsterdam, die alweer hersteld is. Toen er over de beslissing van de modernisering van de kernwapens deining was ontstaan PalgStiinGfl bij een deel van de ARP kwam men met de trouvaille, dat de regering voor onduidelijkheid had gezorgd, anders uitgedrukt: de regering had rookbommen gebruikt! Doorn J. Peeters Naschrift redactie: De gebeur tenissen van 30 april hebben veel meer reacties van lezers opgewekt dan Trouw kan plaatsen. We hebben getracht een representatieve selectie uit de vele ingezonden brieven te plaatsen en menen dat nu het stadium is bereikt waarin geen echte nieuwe gezichts punten naar voren worden ge bracht. Vandaar dat de serie „inhuldiging" hiermee wordt afgesloten. Wellicht dat de aangekondigde evaluatie van de gebeurtenissen nog eens aanleiding geeft de discussie in onze kolommen voort te zetten. van Het schijnt bij de PLO Arafat en zijn handlangersol niet te zijn doorgedrongen^! reuracties en bloedbaden u bij zijn streven tot erkeni_ tegenwoordiger van het volk steeds meer in zijn iT werken. Ieder weldenkend afschuwt deze terreuracti» burgemeester van Gaza I ma een van de weinigen^ gebied veroordeelt dit bloéd]! in het kader van de Veilirt van de Verenigde Naties wt j gingen ondernomen Israël t» en delen omdat het drie burgs ipbr* heeft uitgewezen als repress lën regel, verdacht van samen&i ijjj este Waarom worden PLO-mai Arafat en zijn handlangers i en ei oordeeld? Want zij warend nanc schuldigen op de achtergrot ler g ÏDA-1 Amstelveen 811 en M aat rgi v< digen Kan E 1800 Gl. mei lichtmetalen wielen Datsun is nu in alle klassen thuis. Aan de ene kant staan succesvolle gezinswagens als de Cherry, de Sunny en de Violet. Aan de andere kant een felle sportcoupé als de Silvia en een voorname 6-cilinderals de Laurel. Daartussen parkeert Japans grootste automerk in Europa vandaag een magnifieke middenklasser: de Bluebird. Onmiddellijk is er De Verrassing. Die sublieme vormgeving, die rechthoekige koplampen, die krachtige achter kant ten voeten uit een Europees concept! Inderdaad. Datsun heeft zijn Bluebird gemodelleerd volgens het ideaal beeld dat de Europese automobilist heelt van een eigentijdse middenklasser. Strak van lijn zonder lichtzinnige opsmuk. Royaal met ruimte voor vijf inzittenden. Degelijk van constructie voor jarenlang probleemloos en veilig functioneren. Typisch "Datsun'' zijn de snufjes die het rijden tot een ontspannen genoegen maken. Zoals de geavanceerde centerpoint besturing voor een grote koersvastheid. De opvallend geruisarme 1600 of 1800 cm' motor. En de ingenieuze bestuurderszetel die niet alleen in hoogte maar ook in de lendenen verstelbaar is. Een andere kenmerkende Datsun-trek is de complete uitrusting. De Bluebird is inclusief vele extra's, zodat er niets meer te wensen (noch te betalen!) overblijft. We noemen: de verstelbare stuurkolom. De radio (AM/FM) met voorkeuzetoetsen. De quartz digitaalklok met seconden- en datumaanwijzing. Het beklede, 2-spaaks stuurwiel. Het getinte glas rondom. De regelbare dashboardverlichting. Het tapijt tot in de koffer. De mistachteriampen (sedan). De van binnenuit te openen benzinetankklep en bagageruimte. De vijfversnel lingsbak van de 1800 GL sedan. De Datsun Bluebird is een middenklasser van Europees formaat. De prijs is geen beletsel om vandaag nog te besluiten tot een proefrit bij een van de 165 Datsun-dealers. Bluebird 1600(il. 16.650.-. Bluebird 18(H) 5 versnellingen 17.300.- Bluebird 18(H)(«I.. 5 versnellingen en lichtmetalen wielen 17.950.-. Bluebird 1800(il.automaat 17.950.-. Bluebird 18(H)(iLstationwagen 18.6(H)Prijzen incl. BTW, al'Lisse. I)e Bluebird rijdt op normale benzineen is zonder meer geschikt voor IJK i. Datsun Nederland BV .Ven nestraat 13-15,2161 IJ' Lissc Tel.02521-19020'. Mogelijkheden voor kusing. Vraag een dealerlijst aan S I==^X

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8