Uitvoering sociale verzekering !aak werkgevers en vakbeweging Meneba zit thans in overgangsfase l\ Faillissement Schokbeton niet uitgesloten Chrysler sluit bankroet niet uit Lagere olieproduktie Iran niet opgevangen *ritiek Duisenberg op iiarverslag Zijlstra IJCW-voorzitter Van Eijkelenburg op jaarvergadering: 15V bouwt wellicht irtugese fregatten Gedeeltelijk OPEC-akkoord in Taif - redietbeperking stuwt rente op' irkwaardig Heineken wil volledige eigendom Hotel l'Europe Gemengde gevoelens bij Braks over landbouwcompromis Gestegen consumptie frisdranken Goed overleg met vakbonden N V Boersma na jaarverslag Ogem: Banen op de tocht bij CSM-Utrecht lUDAG 9 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET RHS 19 i onze sociaal-economische redactie 0ERMOND Het systeem van de sociale verzekeringen in ons land vormt een van de [elangrijkste knelpunten in de huidige sociaal-economische structuur. Het systeem is te tzijdig gericht op het verstrekken van uitkeringen en nodigt niet uit om de oorzaken van de roblemen te voorkomen. een van de hoofdpunten uit de „Je van voorzitter S. J. van EiJ- inburg van het Nederlands Chris- Werkgeversverbond NCW giste- „jdens de openbare ledenverga- ik< ring van het verbond in Roermond. k Steens de NCW-voorzitter moet de iming betrokken worden bij /uitvoering van de sociale verzeke- k g en niet uitsluitend als financie- gsbron fungeren. Daarvoor is, al- ^^Van Eijkelenburg, een uitvoe- janisatie nodig die onder de k. maire verantwoordelijkheid van Kx lebeweging en werkgeversorganisa- i valt. Het rapport-Lamers, waarin sociale zekerheid een complete inlerheidstaak wordt, wees de voorzit- dan ook van de hand. „Voorts nen wij dat ondernemingen die lij h met succes inspannen de oorza- van ziekteverzuim en arbeidson- phiktheid te voorkomen, dit moe- terugvinden in hun premiever- -^fcting." Ook vindt het NCW dat er andere mentaliteit moet komen opzichte van de gedeeltelijk ar- dsongeschikten. mensen moeten, in plaats van ze de WAO te lozen, binnen het Irijf gehouden worden. „Ten op- ite van deze mensen is een nieuw irt solidariteit nodig. Er zal een wetgeving moeten komen die uufcrukkelijk verantwoordelijkheden 38 t bij de individuele ondememln- b gen en de mensen die daar werken. Een wetgeving die de gevolgen van ziekte en arbeidsongeschiktheid zo dicht mogelijk bij de oorzaken daar van legt," aldus de NCW-vooizitter. Wijzigingen Tijdens de jaarvergadering van het NCW, dat overigens dit jaar het tien jarig bestaan viert, besprak voorzit ter Van Eijkelenburg het functione ren van de onderneming in het alge meen. De internationale veranderin gen in technologie, energievoorzie ning en de concurrentieverhoudingen zullen ingrijpende wijzigingen van onze economie tot gevolg hebben. „Een belangrijke voorwaarde is en blijft dat ondernemingen kunnen werken met uitzicht op rentabiliteit. Nieuwe activiteiten vragen echter een nieuwe stroom van middelen om de risico's daarvan binnen de bedrij ven te dragen," zo stelde Van Eijke lenburg. Ook zullen volgens hem meer dan ooit vindingrijkheid en slagvaardigheid belangrijk zijn. „In een economie zonder veel groei zullen wij ons meer moeten richten op kwa litatieve verbeteringen." Voorzitter Van Eijkelenburg besloot zijn rede met te zeggen dat binnen de onderneming getracht moet worden dat op ieder niveau mensen echt iets te regelen hebben en daardoor zich meer verantwoordelijk kunnen voe len voor hun eigen werk en de gang van zaken in de onderneming. „Zo kunnen medewerkers meedenkers worden. Dit is nodig, wil de onderne ming de juiste antwoorden geven op de problemen in de jaren tachtig." Ir. Quené Een andere spreker tijdens de NCW- ledenvergadering was ir. Th. Quené, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid. In zijn rede sprak ir. Quené over het rapport „Plaats en toekomst van de Neder landse industrie" van de wetenschap- 1 JSSEL/ROTTERDAM (ANP) i-Schelde-Verolme heeft een goe- kans op een order uit Portugal r drie fregatten. Dit is bekend orden in Navo-kringen in Brussel. V heeft het bericht bevestigd. gaat om drie fregatten uit de HStenaer-klasse, waarvan er één in erland gebouwd zal worden en n9 i in Portugal. Dat laatste gebeurt i met technische assistentie van kn! r de omvang van de mogelijke t noemt RSV nog geen exacte ragen. Een normaal fregat kost f eveer 250 tot 300 miljoen gulden, 1 inkelijk van de uitrusting. Het 319 in dit geval om een iets vereen- digde uitvoering, zo is in Brussel _jegd. In Brussel wordt gesproken n r steun van de NAVO-partners air Portugal om de bouw mogelijk te pn. Misschien bestelt ook Grie nd fregatten. TAIF (Reuter) De grote olieproducerende landen zullen hun oliewinning niet opvoeren om de produktievermlndering in Iran op te vangen. Dat zijn de ministers van oliezaken van de dertien OPEC-landen in Tail (Saoedi-Arabië) overeengeko men. De ministers zijn bijeen om de lange termijnpolitiek van de OPEC te bespreken. Volgens de laatste gegevens zou de Iraanse olioeproduktie nu zelfs zijn teruggevallen tot één miljoen vaten per dag tegenover twee miljoen, eer der dit Jaar, 2,5 4 miljoen in 1979 en zes miljoen vaten voor de Iraanse revolutie. De beslissing van de OPEC houdt in dat het niet aangevulde na delige produktieverschil voor de we- reldoliemarkt verloren is. Over de lange-termijnpolitiek zijn tien van de dertien OPEC-leden het eens maar Iran, Libië en Algerije wil len er niet aan. Volgens het voorstel dat in Taif op tafel lag, zouden de olieprijzen eenmaal per kwartaal worden aangepast. De mate van prijsverhoging zou moeten afhangen van de inflatie in de westerse indu strielanden en tevens van de fluctua ties in de wisselkoersen. Behalve over het prijsmechanisme liggen Iran, Li bië en Algerije ook nog dwars op het punt van het produktiepeil op mo-, menten dat de oliemarkt verzadigd is Een terughoudende produktie kan op zichzelf een prijsverhogende wer king hebben. De ministers zullen het meerder heidsbesluit voorleggen aan de „gro te" OPEC-vergadering die in novem ber zal plaatsvinden. In de slotverkla ring staat verder een aanbeveling dat de prijs van aardgas gekoppeld zal worden aan die van olie. Ook wisten de ministers elkaar te vinden op het vlak van ontwikkelingshulp op lange re termijn. Die voorstellen behelzen hulp bij betalingsproblemen van ont wikkelingslanden. 1 onze redactie economie N HAAG Dr. W. F. Duisenberg, lid van de raad van tuur van de Rabobank, heeft ernstige kritiek geuit op u stra's vorige week gepubliceerde jaarverslag van De Ne- - landsche Bank. Dr. Zijlstra had daarin gezegd dat niet de ir De Ned. Bank voorgeschreven kredietbeperking de rente stuwt maar dat die hoge tarieven veroorzaakt worden door hoge rente in Amerika en de zeer intensieve vraag naar litaal door de overheid. Uw senberg bestrijdt dit. In een rede )en Haag bij de opening van het antoor van de Centrale Rabo- k zei hij dat de kredietbeperking rente wel degelijk opstuwt naast twee al door Zijlstra genoemde oren. De bankpresident had in verslag gezegd dat zijn beleid de "gelijkheid wil blootleggen en deze mag versluieren. Maar dat doet itra door de invloed van de Uetbeperking te ontkennen nu wel, zo viel uit Duisenbergs rede ft: te maken. „Het hoog opgelopen af epeil zij de stormbal die ons wijst wij de stranding van onze econo- moeten vermijden", aldus de »9p>- topman. stond verder stil bij het verschijn- dat overheid en banken elkaar v lg beconcurreren op de kapitaal- kt. In de jaren 1970-1976 leende (verheid gemiddeld 1 miljard gul- ^per jaar. in 1977-1979 gemiddeld 7 ard Bij de gezamenlijke banken g het op de kapitaalmarkt geleen- «drag van 3 tot 8 miljard gulden. pelijke raad dat volgende maand uit komt. Er is, zo wordt in het rapport geconcludeerd, in Nederland sprake van de-industrialisatie. Dit als gevolg van de stabilisatie van het totaal van de wereldhandel en de verscherping van de concurrentie juist in die in dustriële sectoren waarop Nederland is gespecialiseerd. En als gevolg zeker niet op de laatste plaats door de sterke stijging van de loonkosten. Volgens ir. Quené moeten onderzoe kingen en ontwikkelingen binnen de bedrijven worden gestimuleerd. Er moet een specifiek beleid komen waarbij doelbewust wordt aange werkt op verbetering van de sector- structuur. „Zonder werkelijke visie op de richting waarin wij onze econo mie willen ontwikkelen blijft steun beleid steken in het incidenteel te hulp snellen in gevallen waar dit vaak al te laat is," aldus voorzitter Quené. In de jaren 1973 tot 1978 heeft de overheid ruim elf miljard gulden uit gegeven aan steunverlening aan indi viduele bedrijven. „Een deel van dit geld zal goed zijn besteed. Maar het zou toch beter zijn als wij ons konden concentreren op industrieën met toe komstwaarde. Het steunen van indu strieën die later toch het loodje leg gen is voor niemand aantrekkelijk ook niet voor de werknemer," aldus voorzitter Quené van de wetenschap pelijke raad voor het regeringsbeleid. AMSTERDAM/BRUSSEL Minis ter Braks van landbouw vindt het akkoord over de landbouwprijzen goed. Het mag zijns inziens niet wor den opengebroken. Met de overeen komst van Luxemburg (vijf procent meer voor de boeren) dat deze week in Brussel door de ministers werd bevestigd, kunnen de boeren zijns inziens uit de voeten. Toch vervult het akkoord Braks met zorgen. De voorgenomen besparing door de Europese Commissie „is vol ledig in de mist geraakt". De extra kosten van het vijf procent^compro- mis kost over een heel jaar gerekend, 2,8 miljard gulden. De middelen drei gen uitgeput te raken terwijl een ver hoging door een verhoogde btw-af- dracht aan de Gemeenschap op korte termijn niet te verwezenlijken is", zei Braks tijdens een lezing in Amster dam. Een uitstel van betaling van het Europese Garantiefonds zou weieens het faillissement van het gemeen schappelijk beleid kunnen inluiden, aldus Braks. Overigens hangt het landbouwak koord nog steeds aan de kwestie van de Britse bijdrage aan de EG. Frank rijk, zo vertelde Braks woensdag avond in Brussel, heeft dringend een definitief besluit gevraagd op 29 mei, wanneer de ministers van landbouw weer bijeen zijn. Maar de Fransen dreigen niet langer eigen nationale landbouwprijzen vast te stellen als de hele zaak, inclusief de Britse bijdrage niet op 29 mei geregeld is. Voorzitter Van Eijkelenburg tijdens zijn openingsrede. Van onze redactie economie ROTTERDAM De consump tie van frisdrank in ons land is vorig jaar met 3.2 liter per hoofd van de bevolking geste gen. De Algemene Nederlandse Bond van Frisdrankenfabri kanten en Groothandelaren in Dranken (BBM) in Rotterdam noemt dat een nogal verrassen de stijging voor een jaar met een slechte zomer. De consumptie van frisdrank steeg daarmee van 56,7 liter tot 59,9 liter per hoofd van de be volking. Behalve 59,9 liter frisdrank dronk de Nederlander ook nog 4,1 liter mineraalwater, tegen 3,7 liter in 1978. De consumptie en produktie van frisdranken bleven echter nog achter bij het topjaar 1976. In dat jaar, met een lange hete zomer, werd gemiddeld 66 liter frisdrank de man gedronken. In 1976 verliet 961,1 miljoen liter frisdrank de Nederlandse fabrieken; vorig jaar werd twintig miljoen liter minder ge produceerd. De BBM zegt bij deze cijfers dat er, ondanks de omzetverbe- tering, geen sprake is van een winstgevende industrie De consumentenprijs van fris dranken bleef sinds 1975 op hetzelfde pei aldus de BBM, maar loon- en andere kosten stegen sterk. De BBM zegt, dat de overheid de lachende derde is. Die ontving in 1979 alleen al aan de verkoop van literflessen 240 miljoen gulden aan accijns en btw. Van onze redactie economie ROTTERDAM Voor het Meneba-concem (meel, bakkerij, zoetwaren en watersport) zal het lopende Jaar nog een over gangsjaar zijn. Weliswaar wordt een bescheiden verbetering van het resultaat verwacht, maar een feit is intussen dat in het eerste kwartaal van dit jaar nog verlies is geleden. Dit deelde voorzitter mr F. Martin van de raad van bestuur van Meneba gisteren mee, tijdens de toelichting op het jaarverslag 1979 in Am sterdam. Dat de eerste drie maanden even als vorig jaar verlies is geleden, is vooral te wijten aan het afstoten van aktiviteiten. Een belangrijke oorzaak is voorts, aldus de heer Martin, de „achterstand" in de broodprijs. Die bedraagt momenteel weliswaar enke le centen, maar op jaarbasis betekent dat wél een winstderving van enkele miljoenen guldens. Vertraging Het afgelopen jaar duurde het afsto ten van verliesgevende aktiviteiten langer dan was verwacht. Als gevolg hiervan liepen de verliezen langer door. Het resultaat werd voorts nade- .winstje van 1,5 miljoen werd behaald. waarbij de sluiting van de biscuitfa briek Patria de meeste publiciteit kreeg verminderde het aantal ar beidsplaatsen bij Meneba met 149. Dit jaar wordt een verdere verminde ring verwacht van 111 arbeids plaatsen. Hierbij werd door de heer Martin aan getekend, dat deze mensen weliswaar bij Meneba verdwenen, maar dat een deel van dit personeel bij de nieuwe eigenaars van de verkochte bedrijven aan het werk konden blijven. De heer Martin wees er voorts op, dat on danks strubbelingen, de reorganisa ties werden verwezenlijkt in goed overleg met ondernemingsraden en de vakbonden. Het afgelopen jaar werd afgesloten met een verlies van 3.2 miljoen gul den, terwijl het jaar tevoren nog een lig beïnvloed door de sterke stijging van de rente en daarmee van de ren telast. Als gevolg van reorganisaties Dit jaar zal een verbetering van de uitkomsten te zien geven, maar of het een positief resultaat zal worden durfde de heer Martin niet te voor spellen. dat de overheid daar ook eens aan denkt. Gelddiensten van de overheid (giro) hebben echter een streepje voor. En dat vindt Duisenberg in strijd met de gelijke concurrentie voorwaarden. „Op dat punt heb ik zelfs een wetsontwerp op mijn naam staan," zei de oud-minister van finan ciën. AMSTERDAM (ANP) Heineken wil een openbaar bod uitbrengen op de 28 procent van het aandelenkapi taal van Hotel l'Europe in Amster dam die nog niet in haar bezit zijn. Heineken biedt ƒ4.000 per aandeel van 1000 nominaal. De laatste beurskoers was ƒ2940. De notering van de aandelen op de beurs was gisteren geschorst. Directie en commissarissen van l'Eu rope stemmen met het bod in. Het hotel moet belangrijke investeringen verrichten maar beschikt niet over voldoende middelen omdat te kun nen financieren. Het hotel leed in 1979 een verlies van 16.000 na een winst van 229.000 in 1978. Voorgesteld is het divident (1978: 9 procent) te passeren. ADVERTENTIE module* komplete bewegwijzering- systemen geniaal eenvoudig module* professionele plannings systemen eenvoudig geniaal DETROIT (Reuter) Als Chrysler na General Motors en Ford het grootste autoconcern van de Verenigde Staten geen leningen met staatsgarantie voor 1,5 miljard dollar krijgt, zal deze fabriek „toevlucht moeten zoeken tot de bepalingen van de Amerikaanse faillissementswetgeving". Dit heeft Chrysler meegedeeld in het bericht over de resulta ten in het eerste kwartaal van dit jaar. ©02503-14441 In de eerste drie maanden leed Chrys ler een verlies van bijna 900 miljoen gulden vergeleken met een verlies van ruim honderd miljoen dollar in de overeenkomstige periode van ver leden jaar. Over geheel 1979 leed Chrysler een verlies van 2,2 miljard gulden. Voor 1980 wordt het verlies op 1.500 miljoen gulden geschat. Van onze redactie economie ROTTERDAM Het is niet zeker of de aangekondigde reorganisatieplannen bij Schokbeton dit jaar kan worden afgerond. Dit jaar nog, zullen 150 personeelsleden hun baan bij Schokbeton verliezen. Drs. J. Boersma, lid van de Raad van bestuur van de Ogem: „Mogelijk blijft het niet bij 150 werknemers. Zelfs sluiten wij een faillissement niet uit." Dit werd gisteren meegedeeld na de presentatie van het jaarverslag van Ogem, dat voor 58 procent eigenaar is van Schokbeton. De bonden waren gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. ien die toestand lijkt het merk- Mig dat de banken op hun beurt T Beid aan de overheid lenen, zei senberg. In 1979 stond een bedrag 1 -1 mii.i --uiden aan voorname- Sf,; -Ukistpa^. f-n orts obliga- "inu" -n ondeii.. -ndse leningen drie innjard guide:: "eer was een jaar eerder Weerom uoen de ken dat? Duisenberg: „Bij krcciic- aan de overheid zijn de banken 1 verplicht daar tegenover ec:i eigen vermogen aan te houden. eidngRn aan gezinnen en b°drij- d ant. van Nederlandsche w.en rol speelt ook uai "opende luedietr*» -n Ri.ik en ,:e verheid me. vallen onder de jjetbeperkingsvoorschriften. De ken kunnen dus geld verdienen Ken knellende voorschriften om. isenberg noemde ook nog een an- punt in de relatie banken-over- herinnerde eraan dat van bedrijf dat geld leent verwacht at dat he^ voor andere geld- üfr:n. van ctezi-iiut. fPbr ;k Het lijkt Duisenoeit, Hoewel 1979 Voor het Ogem-concern met een verlies van 24 miljoen als een buitengewoon slecht jaar getypeerd mag worden, is de raad van bestuur er niettemin zeker van, dat 1980 de Ogem winst zal brengen. Intussen worden desinvesteringen aangekon digd. In totaal zal binnen drie jaar een bedrag van 300 miljoen gulden worden „vrijgemaakt". Vöér het eind van dit Jaar, wil de Ogem 150 miljoen gulden hebben Viijgcmanlrt uit bedrijven waarin het concern een minderheidsbelang heeft, in secf"- -oor de Ogem niet var. a- stratebiscb0 beteke nd zijn. Dat hierbij -W* ,-uenandse becüijvt ~'in bu rokken, wordt u~- vestigd. De raad van bestuur emt ze echter liever niet met name, hoe- v. de bedrijven zelf voor het groot ste deed wel al op de hoogte zouden zijn. De participatie van de Ogem in de bedoelde bedrijven komt niet bo ven de tien procent uit. zo wordt meegedeeld. In de loop van het volgend jaar zM nog eens 150 rr'Moen gu,',#*n «'ordei. Tiigemaakt. De O'' iio._ mee, naast een verlichting van de rentelasten, een verruiming van de financiële middelen te bereiken. Afgelopen jaar verminderde het aan tal medewerkers bij Ogem met 2000, voornamelijk als gevolg van reorgani satie. Ook dit jaar zijn er nog een aantal reorganisaties en herstructu reringen op til,met name in de bouw. Voorzieningen Hoewel in februari van dit jaar nog werd meegedeeld dat Ogem over 1979 een winst zou maken van een slordige pTstnrfol 16 miljoen gulden, bleek deze schatr Cl tlng nog geen maand later van „wat - veel optimisme" getuigen, zoals dr. L. Koopmans van de raad van be- w u. 6i;h gisteren tijdens de pers conferentie uitdrukte. Bij nader in zien bleek de wirst: van 16 miljoen een verlies van bijna 24 miljoen te zijn. Aandeelhouders waren blij ge maakt met een dode mus; dividend werd niet uitgekeerd. worden aan „voorzieningen". Het ver slag geeft het volgende lijstje: Mid den-Oosten: 11 miljoen. Project-ont- wikkeling: 14 miljoen. Deelnemingen: 9 miljoen. Overige risico's: 6 miljoen. Bij optelling verschijnt inderdaad de ronde som van 40 miljoen, de voorzie ningen. Misschien is op dit punt het bestuur gebrek aan openheid te ver wijten, temeer daar het de voorzie ningen zijn, die een aanvankelijk po sitief gedacht resultaat in een rood cijfer veranderden. Resultaat verlangd van Ogem-onderzoek DEN HAAG (ANP) Het twee- de-kamerlid Engwirda (D'66) vindt dat er haast gemaakt moet worden met het presente ren van de resultaten van het onderzoek naar het beheer van Nederhorst bouw door Ogem in de afgelopen jaren. Ruim een jaar geleden aanvaardde de ka mer met algemene stemmen een motie van Engwirda. waar in hij een dergelijk onderzoek vroeg. Engwirda verbaast zich er in schriftelijke vragen aan minis ter Van Aardenne van econo mische zaken over, dat het zo lang heeft geduurd voordat een onderzoekscommissie werd in gesteld, terwijl de minister zelf veel belang aan het onderzoek bleek te hechten. b»t jaarverslag blijkt zon ';g r. - he-ïèéd De handelsactiviteiten lijken dit jaar de witte raaf van de Ogem te worden. In ieder geval zal deze sector voor het positieve resultaat van 1980 moeten zorgen. Het jaarverslag daarover: „Het resultaat van de hoofdgroep techniek zal in 1980 naar verwachting ongeveer op hetzelfde niveau komen te liggen als in 1979. De bouw zal sterk onder druk staan van de slechte situatie op de Nederlandse markt, '"komsten "it internationale projec ten zullen aanmerkelijk lager zijn dan in 1979. De rentelasten zullen verder toenemen. Niettemin hopen wij 1980 met positief resultaat af te sluiten." Alleen in de groep handels activiteiten verwacht de Ogem een voortzetting van het in 1979 opgetre den herstel. Hoewel de cijfers over de eerste drie maanden volgens de raad van be stuur nog niet bekend zijn. kan het jaarverslag toch melden dat de ont wikkelingen van de handelsomzet over de eerste drie maanden van 1980 de optimistische verwachtingen rechtvaardigen. Het bedrijfsresultaat daalde van ruim 85 miljoen gulden in 1978 naar 62 miljoen gulden in 1979. De voor naamste oorzaken die hiervoor wor den aangevoerd zijn een sterk geste gen rentevoet en uitzonderlijk slecht weer in de eerste maanden van vorig jaar. De rentelast steeg van 34 tot 45 miljoen gulden. De indeling van het bedrijfsresultaat over de verschillen de activiteiten is als volgt: Bouw Handel Techniek Internationale projecten -1.7 36.4 35,7 14,3 Met de resultaten van het Ogem- concem slijkt de Sobi (Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie) ongelijk te krijgen. De Stichting voorspelde vorig jaar, toen zij het jaarverslag van de Ogem aanvocht, dat het con cern dit jaar waarschijnlijk „schoon schip" zou maken met de in de jaren daarvoor geleden stroppen, met name in het Midden-Oosten. De Stichting voorspelde een flink verlies voor dit jaar, dat weieens kon oplo pen tot 100 miljoen gulden. De heer Lakeman. voorzitter van de Stichting was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Chrysler wijt deze ontwikkeling aan de vermindering van de automobiel- verkopen, de stijging van de „prime rate" (de rente die Amerikaanse ban ken aan hun meest kredietwaardige klanten berekenen), de aanhoudende bezorgdheid bij het koperspubliek over de prijs en de beschikbaarheid van benzine en de algemene achter uitgang van de economie. In het eer ste kwartaal hebben de rentekosten voor Chrysler 160 miljoen gulden net to bedragen. De financieringsmaatschappij Chrys ler Financial Corporation heeft in het eerste kwartaal een winst van 38 mil joen gulden geboekt. Tot de inkom sten behoorden de afdracht van 33 miljoen gulden door Chrysler Corpo ration krachtens een winsthandha- vingsovereenkomst tussen moeder en dochter. Chrysler Financial onder handelt op het ogenblik over her structurering van haar schulden om ervoor te zorgen, dat er voldoende financiering beschikbaar blijft voor handelaren en kopers, aldus Chrysler. Van onze redactie economie AMSTERDAM Bij het CSM-le- vensmiddelenbedrijf in Utrecht zal het personeelsbestand van 214 man „in belangrijke mate" worden ver minderd. Om hoeveel mensen het gaat, weet CSM nog niet. Directe aanleiding voor de reorgani satie is het feit dat onderhandelingen tussen CSM en het Britse bedrijf As sociated Biscuits over een overname of deelneming voorlopig niet tot re sultaat zullen leiden. CSM zit met de fabriek die biskwies, jam en hagel slag produceert, echter al langer in haar maag Het Utrechts bedrijf is afkomstig uit de levensmiddelenpoot van Scholten-Honig. Toen CSM deze divisie overnam, wilde zij de verlies lijdende Utrechtse vestiging er niet bij hebben. Dankzij een achtergestel de overheidslening van vijf miljoen gulden gebeurde dat toch maar het overheidsgeld is nu op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19