Knokploeg kon optreden door falen burgemeester Onderwijs aan minderheden in Den Haag teruggedraaid Den Haags mooiste tuin even o Conservatorium Den Haag brengt achtluik van moderne muziek Vier jaar cel voor dodelijke messteek Wisseling ministeries fnuikend voor analfabeten NABEZ0RSSNG VAN DE KRANT Stukje Japan in Clingendael Delfts PSP-raadslid: REGIO DEN HAAG POP De Nederlandse popgroe pen Willy Nilly en Headline, beide uit Rotterdam, treden vanavond op in het jongerencentrum Het Paard van Troje aan de Prinsengracht in Den Haag. Aanvang: 21.30 uur. Toegang: 4.50 gulden. Onder voorbehoud heeft het jongerencentrum tevens bekend gemaakt dat vrijdagavond de Haagse formatie Livin' Blues optreedt. Over aanvang en toegang van dit optreden is nog niets bekend. JUBILEUMCONCERT In de se rie jubileumconcerten van het 70-jari- ge koor Excelsior uit Katwijk aan Zee wordt vrijdagavond opgetreden in de Katwijkse Dorpskerk. Het koor. dat wordt begeleid door het Gewestelijk Orkest, voert „Die Jahreszeiten" van Haydn uit. Aanvang: 20 uur. DIENSTWEIGEREN Vertegen woordigers van de actiegroep On- kruit, de Vereniging Voor Dienst plichtige Militairen VVDM en de Ver eniging Diensweigeraars spreken vrijdagavond op een bijeenkomst over dienstweigeren in het gebouw Durbanstraat 1 in Den Haag. Aan vang; 20 uur. ORGELCONCERT Het eerste concert in de serie orgelconcerten in de Sint Agathakerk in Lisse is van avond. Klaas J. Mulder speelt werken van Franck en Reger. Aanvang: 20.15 uur. ORGELCONCERT II De orga nist Koos Bons improviseert zater dagavond op het orgel van de Imma- nuelkerk in Maassluis. Aanvang: 20.15 uur. FANCY FAIR De 8tichting Jeugdcommissie Kamperfoelie orga niseert haar jaarlijkse fancy fair za terdag 10, zondag 11 en maandag 12 mei in het Kontakt Centrum aan de Mient 199 a in Den Haag. Openings tijden: zaterdag van 14 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur en elke avond van 20 tot 23 uur. WELVAARTSRESTEN De op brengst van de rommelmarkt van welvaartsresten zaterdag van de Em- maus-groep, in de Bartholomeuskerk aan de Prinsegracht in Den Haag. gaat naar een ontwikkelingsproject in het Zuidamerikaanse Uruguay. De markt duurt van 10 tot 13 uur. EXPOSITIE De kunstenaar Ed Valk exposeert van zaterdag 10 mei tot en met 29 mei in galerie Punchri Studio aan het Lange Voorhout in Den Haag. De tentoonstelling omvat aquarellen, tekeningen en gouaches. -De Pulchri Studio is dagelijks van 11 tot 17 en zondag van 13 tot 17 uur geopend. EXPOSITIE II De Rijkswijkse kunstenaarsvereniging Arti/Shock exposeert vanaf zaterdat tot en met 1 Juni in het Tollenshuis. Herenstraat 67 in Rijkswik. Openingstijden: dins dag tot en met vrijdag en zondag van 14 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 17 uur. CONCERT Het Hofstads Jeugd Orkest concerteert zaterdagavond in de Johanneskerk aan de dr. Colinlaan 5 in Rijswijk. Het voert werken uit van Mendelssohn-Bartholdy, Tele- mann, Van Arnooy, Strauss, Gersh win en Bernstein. Aanvang: 20 uur. In Den Haag startte het Brug Project Migranten (BPM) met volledige sub sidie van het ministerie van CRM in 1977. Men richtte zich op de kansar me groep Surinamers en Antillianen tussen de 19 en 25 jaar, die geen schijn van kans maakten op de ar beidsmarkt omdat hun opleiding ge brekkig tot nihil was. Doelstelling was een bijschollngscur- sus te geven, waardoor de Surina mers en Antillianen in ieder geval op het niveau van de vierde klas lagere school in Nederland zouden moeten komen. Was men dan nog enigermate bekend met de Nederlandse samenle ving, dan was de mogelijkheid vrij om door te stromen naar een techni sche opleiding. (Bedrijfstraining voor migranten.) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het „Achtluik van de hedendaagse muziek", een driedaagse concerten- en le zingenreeks in het teken van de moderne muziek, begint mor gen in het nieuwe gebouw van het Haagse Koninklijke Conser vatorium aan de Juliana van Stolberglaan. Het achtluik omvat nieuwe of bijna-nieuwe composities, die zowel door leerlingen van het Koninklijke Conservatorium als door gastensembles en -so listen worden uitgevoerd. De uitgevoerde muziekstukken worden begeleid door lezingen. Speciale aandacht wordt be steed aan de componist Karei Goeyvaerts, van wie drie com posities worden gespeeld. De componist zelf komt vertellen over zijn vroegste en allerlaat- ste werken. Carl Stone van de Amerikaanse Pacifica Radio uit South Carolina verzorgt een le zing over de nieuwe elektroni sche muziek aan de westkust van de VS. Verder treden op Reinbert de Leeuw, die een conservatorium- ensemble leidt bij de uitvoering van werken van Peter Schat en Jan van Vlijmen, Geoffrey Madge (werken van Skalkottas), het Asko Ensemble (werken van Janssen, Nasveld, Torstensson), het Hoketus En semble (De Bondt, Emmer, Wa genaar en Van Es), Het Delta Ensemble en De Volharding (nieuw repertoire) de Black Earth Percussion Group en Mi- scha Mengelberg. Vrijdag begint het achtluik om 20.15 uur en duurt tot 23 uur, zaterdag van 11 tot 23 uur en zondag van 11 tot 17.30 uur. Toegang: 10 gulden (voor drie dagen) en 5 gulden per dag. CONCERT II Het Nationaal Zangkoor onder leiding van Dick Krommenhoek heet zaterdagavond een concert in de zaal van het Leger des Heils aan de Prinsegracht 57 in Den Haag. Aanvang: 19 uur, toegang: 2,50 gulden. In die drie jaar draaide het project uitstekend. Er werd zelfs gedacht aan uitbreiding van het lager onderwijs niveau tot en met de zesde klas. Tot de regering het principebesluit nam het hele project over te hevelen van CRM naar sociale zaken. Nog geen man over boord dacht men bij het BPM. want de wisseling zou geen gevolgen hebben voor de voortgang en het niveau van de opleiding. Uitbreiding De realiteit bleek toen begin dit jaar de overdracht een feit was, geheel anders. Het ministerie van sociale zaken wilde allereerst dat de het BVM geïntegreerd werd in één nieuw te vormen Haags Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefening. In dat centrum zouden alle culturele minderheden, die een onderwijsach terstand hebben terecht moeten kun nen. De meest ingrijpende en volgens de BPM fnuikende verandering is dat de cursisten slechts één jaar de tijd krijgen om van anafabeet tot vierde klas leerling van de lagere school te worden. Dwang De heer Ranbaramishre, in Den Haag leider van het project, heeft sinds de overheveling nog een ander, veel kwalijker aspect ontdekt. Op het ge westelijk arbeidsbureau worden Suri naamse en Antilliaanse Nederlanders gedwongen naar het centrum te gaan om daar de bij scholingscursus te vol gen. Als stok achter de deur gebruikt men het dreigement een korting op de uitkering toe te passen of hele maal stop te zetten. Naast deze niet toegestane dwang is het door de uitbreiding van taken, zonder dat er een vermeerdering te genover staat van de subsidie, niet meer mogelijk om het niveau te halen van voor de wisseling van departe ment. „En dan moet alles nog in een jaar" verzucht Rambaramishre. Het PvdA-raadslid I. Chandoe heeft inmiddels begin deze week de hele kwestie aangekaart bij het college van b en w. Hij stelt dat het onverant woord is om het project op een derge lijke manier af te bouwen, en vindt daarom dat wanneer de centrale overheid de kansarmste Surinaamse en Antilliaanse landgenoten in de laat staan dat de locale overheid, de gemeente Den Haag dus, financieel zal moeten bijspringen. Ook vindt het raadslid dat er druk zal moeten worden uitgeoefend bij de regering om de klok weer terug te draaien. DEN BOSCH (ANP) De 26-jarlge H. N. uit Rucphen, die op 23 juni van het vorige jaar tijdens een vechtpar tij in een café in St. Willebrord de 34- jarige Turk Toyip Tuerkmen met een messteek om het leven bracht is door het gerechtshof in Den Bosch giste ren in hoger beroep veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank in Breda had hem ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Twee weken geleden eiste de advocaat-generaal tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DONDERDAG 8 MEI 1980 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het onderwijs aan jeugdige, praktisch analfabetische Surinaamse en Antilli aanse migranten in Den Haag is door de overheveling van de subsidie-faciliteiten van het ministerie van CRM naar dat van sociale zaken ernstig beknot en het zogenaamde Brugpro- ject, dat zo succesvol begon, is gedoemd te mislukken. Een nachtelijk beeld van de bouwput waarin gewerkt wordt aan de ondergrondse parkeergarage onder het monumentale Plein, in het centrum van Den Haag. De garage zal uit twee verdiepingen bestaan en plaats bieden aan 560 auto's. De panden aan het Plein worden volgens de projectontwikkelaar nu permanent gecontroleerd op eventuele verzakkingen. De opening is in de tweede helft van november gepland. Tegen die tijd moet de gemeente een plan klaar hebben voor de nieuwe inrichting van het Plein. Op het dak van de ondergrondse garage komen in ieder geval geen auto's te staan. Ploertendoders Van onze correspondent DELFT De Delftse politie is niet in actie gekomen bij het optreden van een knokploeg waarbij drie bewoners uit de door hen gekraakte woning werden verwijderd. Het Delftse raadslid Frits Veldmeijer (PSP) concludeert hieruit dat burgemeester Gallas de motie niet uitvoert waarin de raad hem vroeg het politieoptreden in voorkomende gevallen te baseren op het huisrecht van krakers. Na het jongste optreden van een knokploeg in de Delftse Simons- straat is duidelijk geworden dat Gal las zijn boodschap niet heeft uitge voerd, aldus de indiener van de mo- Ue, het PSP-raadslid Frits Veldmeij er. Een tienkoppige knokploeg ver schafte zich de toegang tot een ge kraakte bovenverdieping aan de Si- monsstraat. De knokploeg getooid met bivakmuts en voorzien van ploer tendoders, wurgstokken en ander wa pentuig opende de benedendeur met een sleutel terwijl de bovendeur met enkele bijlslagen werd openge broken. De drie aanwezige bewoners boden onder de bedreigingen geen verzet en lieten hun huisraad verwij deren. Dit geschiedde onder het toe ziend oog van de na ongeveer een half uur gearriveerde politie. Laakbaar middel Frits Veldmeijer zegt naar aanleiding van het recente incident: „Het huis recht is een zaak voor de civiele rech ter. Het is onderdeel van het burger lijk recht en geen zaak voor de raad of de politie. In de motie stelt de ge meenteraad zich duidelijk op het standpunt dat het politieoptreden nodig is om acties van knokploegen zinloos te maken. Het inhuren van een knokploeg is een laakbaar middel om een pand leeg te krijgen," aldus Veldmeijer. Uit het tolereren van de knokploegactie door de politie con cludeert Frits Veldmeijer dat de bur gemeester als hoofd van de politie heeft gefaald „Gallas geeft geen gehoor aan het besluit van de raad en voert de motie niet uit hoewel deze overigens ook overgenomen werd door het college van b en w. Ook heeft Gallas geen verslag gedaan aan de raad noch aan het college over het gevoerde overleg met politie en justitie, terwijl dit naar zeggen van de waarnemend commis saris wel plaats vond maar overigens niets opleverde. Gallas schept met Burgemeester Gallas van Delft. zijn opstelling ruimte voor knokploe gen en voert hiermee een tegenge steld beleid aan dat van de raad aldus Veldmeijer. De woning is. aldus een verklaring van het Komitee Jongeren Huisves ting Delft (KJHD) enige weken gele den gekraakt om te voorkomen dat goedkope huurwoningen aan het be stand worden onttrokken. De huizen in de Simonsstraat worden door de huidige eigenaar aan aspirant-kopers verhuurd waarna deze na het verkrij gen van een woonvergunning aan de bewoners worden verkocht. Op deze manier wordt op ontoelaatbare wijze het gemeentebeleid doorkruist, dat er op gericht is woningen met een huur van beneden de driehonderd gulden per maand te behouden als huurhui zen aldus het comité. Huisvredebreuk Waarnemend commissaris Tooien verklaarde na afloop van de actie dat er geen aanleiding was voor politieop treden. Van huisvredebreuk is zijns insziens geen sprake omdat de knok ploeg vrijwillig werd binnengelaten. Ook is er niet gevochten. De waarne mend commissaris voor wie het be staan van knokploegen een begrijpe lijke zaak is, ziet het als een taak van Het PSP-raadslid Veldmeijer. de politie om het 'gedrag van ploegen binnen de perken te ho Hij gaat er hierbij vanuit dl vermeende huisrecht van de kr niet boven de aanspraak van de naar op zijn pand gaat. Hiermee de Delftse politie zich tegea standpunt van de Delftse geme raa'd dat vastgelegd werd bij hel nemen van de motie Veldmeief Inmiddels zijn ook bewoners val dere kraakpanden in Delft bedi door knokploegen. Hoewel de b ners niet uit zijn op escalatie klaarden zij dat een eventuele I ploeg warm onthaald wordt". Dl ge manier om politiebeschermii te lokken is vechten, aldus een v krakers. Uw krant onverhoop niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant i: mogeli|k, maar in ieder geval dezeltóe nog. bij uw nabezorgd. m OEN HAAG. VOORBURG en RIJSl kunl u beller» nummer 07Ö-469445. I in DELFT nummer 015-132519. b.g.J-l 469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er bestond aan het einde van de vorige eeuw in adelijke kringen in Den Haag grote belangstelling voor het leven in het verre oosten. Tussen 1890 en 1895 reisde baronesse Van Brienen, de laatste bewoonster van het landhuis Clingendael, door Japan. Zij was in het bijzonder onder de indruk van de Japanse tuinen en na haar reis gaf zij opdracht in Clingendael een dergelijke tuin aan te leggen. Deze tuin bestaat nog steeds. Afgelopen weekeinde is de tuin voor de korte periode van anderhalve maand weer voor het publiek opgengesteld. Het is nu de tijd, dat de tuin op zijn mooist is. De meeste van de zeer bijzondere planten staan in bloei. Behalve allerlei planten en bomen, bracht baronesse Van Brienen in 1896 ook Japanse lantaarns, bruggetjes, stenen en een theehuis naar haar landgoed aan de tegenwoordige Van Alkemadelaan over. Eén van de inscripties op de stenen is door een Japanse bezoeker vertaald. Het blijkt dat de steen vertelt over het bezoek in 1896 van een Japanse monnik, die de tuin toen ingewijd heeft. De tuin is aangelegd in de stijl uit de Muromachi-periode (1580 en 1630). Dit is af te lezen uit de vorm van de vijver, van het theehuis en uit de aanwezigheid van het zogenaamde „schildpadeiland". Eén van de belangrijkste elementen in de tuin is het water, dat symbool is voor het leven. Het stroomt naar het oosten, want daar In de motie sprak de Delftse raad, met uitzondering van VVD en SGP- GPV-RPF, zich op 27 maart uit tegen het optreden van knokploegen tegen bewoners van kraakpanden. De raad wees hierbij het eigen rechter spelen van huiseigenaar van de hand en er kende het huisrecht van de bewoners op grond van art. 138 van het wet boek van strafrecht. De raad sprak haar mening uit dat de bescherming van het huisrecht mede uitgangspunt dient te zijn bij het politieoptreden tegen knokploegen. De Delftse burge meester Gallas werd verzocht om hierover In overleg te treden met de commissaris van politie en de officier van justitie. komt de zon de bron van hel leven op. Waar het naar toe is niet te ontdekken, want leert het verhaal ook de die het leven neemt, is niet De tuin in Japan is geen statussymbool, zoals in de Westerse cultuur. Het enige, waaraan de maatschappelijk positie van de Japanse tuinb is af te lezen, is de stenen, hoe hoger de status vans* tuinbezitter. De tuin in Clingendael is dagelijks van 9ta w 20 uur te bezichtigen. hi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6