rappe zege Borussia Basketbalteam eenheid Veilig circuit ook onveilig Boycot van Spelen wegens behandeling van dissidenten KNSB besluitloos 'Slechte basis voor behoud UE FA-Cup ®Veel uitvallers in «klonde van Spanje Zege handbalteam Spelers krijgen na toernooi geld uitbetaald Discussie zonder uitzicht laait weer op in motorsportbonden onhEROAG 8 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 19 R 21 H 25 S 23 ior Many Verkamman JONCHEN GLADBACH iet heeft er gisteravond lan- tijd naar uitgezien dat Bo- I ussia Mönchengladbach de inale-wedstrijd om de UEFA- ;up tegen Eintracht Frank- ürt met een onvoordelige II core zou afsluiten. De beker- ouder kon vrijwel voortdu- end geen vat krijgen op het itgebalanceerde spel van de i rankfurters. Een kwartier oor het einde leidde Ein- racht nog met 1-2. Deson- - anks wordt het over twee eken in het Bökelberg-sta- 1 jon van Frankfurt nog een loeilijke zaak voor Eintracht nadat Borussia in de slotfase lsnog na een 3-2 overwinning lauterde. 1 Me score was erg gelukkig voor het M (Ugdige Borussia. Het team van trai ler Heynkes was in het Westduitse mderonsje niet in staat om de tegen- /t stander voor het blok te zetten. Ein- racht speelde het spel slimmer, maar ig in een paar „dode" situaties on- •uit. Borussia's aanvoerder Kulik ijBelP zijn team met twee doelpunten ^uiteindelijk aan de zege. -Pij de gevaarlijke aanvallen van Ein- racht die vooral weer door de razend jvaarlijke Koreaan Bum Kun Cha de handige Borghers gestalte wer ven gegeven, moest Borussia's doel- nan Kneib gisteravond regelmatig in -$ctie komen. De boomlange keeper «%reeg daarbij niet altijd de handen op taar. Het publiek had vanaf begin aan al geen waardering meer voor sluitpost. Uitgerekend op de dag m de wedstrijd lekte namelijk uit at hij serieuze belangstelling heeft DÉdot een contract bij Eintracht ie club Is al geruime tijd op zoek Frankfurter Karger (midden) op zijn huid gezeten door de Borussia-spelers Hannes (links) en Ringels. .1 ONFERRADA De Spanjaard Ja- A^rier Elorriaga heeft de vijftiende ippe van de Ronde van Spanje vonnen. De Nederlandse coureur gjipetór Zijerveld werd tweede en de taliaan Maurizio Bertini derde. Dit weetal had een achterstand van -iruim drie minuten op de winnaar. De jetappe ging van Orense naar Ponfer- lesradaover een afstand van 164 km. Mftr dan twintig renners werden we gens tijdsoverschrijding uit de koers genomen. Daarbij waren de Neder- landers Johan van der Meer, Wim de Ruiter, Martin Havik en Hennle euwdorp. I. Javier Elorriaga (Sp), de 164 km in 4 uur tien ""(dnulen en 20 seconden. 2. Peter Zijerveld (Ned) jp 344. 3. Maurizio Bertini (Ita> z.t., 4. Jesua Jemandez (Sp) op 5.20, 5. Claude Crlquellon (Bel) bp 720. Algemeen klassement. 1. Faustlno Rupe- B(8p), 73 uur, 35 minuten, 22 seconden, 2. Pedro "mes (Sp) op 2.55, 3. Claude Criquelion (Bel) op B, 4. Mariano Lejarreta (Sp) op 4.07, 5. Roberto Winl (Ita> op 4,11. Ie Belg Roger de Vlaeminck heeft de rste etappe van de Vierdaagse van ikerken gewonnen. In de omge- ing van de Franse havenstad was n parcours van 199 km afgezet. I. De Vlaeminck (Bel) 5.15.46. 2. Demeyer (Bel) US.48 3. Sibille (Frai 5.15,49. 4. De Keyser (Bel) U5.il,5. P van Katwijk (Ned). 8 Van Vliet (Ned), li. Plrard (Ned), 24 Priem (Ned), 28. Oosterbosch 1), 42. Van Houwelingen (Ned), 51 Van den It (Ned). 56 Knetemann (Ned), 71. H. van «ijk (Ned), 74. Pronk (Ned) alien z.t. Ie Italiaan Waldimiro Panizza is win- r geworden van de eerste etappe n de Ronde van Romandia, een rit i 227 kilometer van Genève naar mont. Tweede werd zijn landge- Dot Alessandro Pozzl en derde Giu- e Saronni, die na zijn winst in de oloog leider blijft in het algemeen sement. Hennie Kuiper eindigde pde achtste plaats en Johan van der (Velde werd tiende, beiden in dezelfde pjd als Saronni. VUdlmlro Panizza (Ita) 227 km. in 5.59.46, 2. kssandro Pozzl (Ita) op één seconde. 3. Giuseppe •ronnl (Ita) op acht seconden. 4. Pierre-Ray- ond VUlemlane (Fra) Z.t 5. Christian Seznec 7«i 21. 6 8. Hennle Kuiper (Ned) z.t 10. Johan if der Velde (Ned) z.t 14. Joop Zoetemelk (Ned) pmeen klassement: 1. Giuseppe Saronni (Ita) W.05.2. Bernard Hlnault (Fra) op 7 sec.. 3. Knut nudsen (Noo) op 9 sec. 4 Contlnl (Ita) op 11 sec. Zoetemelk (Ned) op 13 sec. 10. Van de Velde wed) op 16 sec.. 11. Kuiper (Ned) op 17 sec. IAASTRICHT Het Nederlands taalhandbalteam heren heeft In Hol land-toernooi de eerste twee wedstrij den gewonnen, in het openingsduel tegen Bulgarije werd het 21-17. Gis- eravond werd met 22-20 van Noorwe gen gewonnen. De vierde deelnemen- e ploeg in dit toernooi is dit van Zwitserland. Dat team won z'n eerste wedstrijd tegen Noorwegen met 21- 18. De vier landen werken tot en met ondag een dubbele competitie af in liverse plaatsen in Nederland. ADVERTENTIE- Anders fietsen is óók méédoen aan de landelijke fietsdag 10 mei naar een nieuwe keeper. De huidige poortwachters Pahl en Funk hebben dit seizoen om voorrang gestreden als het om blunders ging en komen straks niet meer in aanmerking voor een nieuwe termijn in het doel. De vermaarde Paul Tomaszewski werd door manager Klug eerder al gepolst, maar dat contact heeft toch tot niets geleid. Pikant was trouwens dat Kneib en Pahl voor de wedstrijd sa men de warming-up deden. Beurte lings namen de beide keepers elkaar onder schot. Borussia-manager Grashoff maakte zich gisteren intussen maar niet al te druk om de affaire-Kneib. Hij stelde slechts dat ook Kneib weg mag, als het verlangde transferbedrag (1,2 mil joen mark) maar wordt overgemaakt. Onaangenamer vond hij eigenlijk dat het stadion Bökeberg tal van open plekken vertoonde tijdens deze eind strijd. Slechts 25.000 toeschouwers woonden de strijd bij, terwijl het voor Duitse begrippen toch kleine stadion plaats biedt aan 34.000 kijkers. De wedstrijd was er qua spel een van typisch Duitse makelij, dat wil zeg gen veel technische discipline, een voorbeeldige inzet, maar ook leuke momenten voor de doelen. Nickel opende namens Eintracht met een hard schot op de lat, waarna Kneib heel attent moest zijn op probeersels van de lepe Hölzenbein. Kansloos was de keeper voorts ook bij een verkeerde kopbal van zijn clubgenoot Ringels die opnieuw de lat trof. Anderzijds voorkwam Pahl met twee ferme saves zeker lijkende treffers bij gemene schotten van Kullk en Mat- thaus. Gelet op het spelbeeld was het niettemin weinig verrassend dat de gasten de leiding namen. In defensief opzicht organiseerde de klasserijke Pezzey de zaken prima, Hölzenbein was de verdelende man op het mid denveld en de beurtelings sprintende spitsen Borghers, Cha en Karger stonden voortdurend op scherp. Kortom een sterk collectief met be heerste break-outs. Kort voor de pau ze was het een corner die de Borussen tenslotte opbrak. Op de scherp ge trokken bal van Nickel manifesteerde Karger zich plotseling op de doellijn, waar Kneib alles behalvé vlekkeloos te werk ging: 0-1. Dat leek een „winnende" ruststand, maar in de slotseconde van de eerste helft werd het nochtans gelijk. Na zijn fraaie parades was Pahl toen volstrekt kansloos op een onhoud baar schot van afstand dat Kulik afvuurde: 1-1. Dat was dan de late beloning voor een ploeg die wel meer kracht maar zeker niet meer raffinement in het aanvalsspel legde. Alleen wanneer de sterke linksbuiten Lienen voorin zich aan de bal bewoog ontstond er meest al directe dreiging. Op rechts was international Del Haye bepaald min der invertief, terwijl centrum-aanval ler Nickel niet was opgewassen tegen een overmacht in een verdediging waarin de fantastische Pezzey de hoofdrol speelde. De Oostenrijker werd de afgelopen weken begeerd door AZ '67 en Ajax. Inderdaad, voor beide clubs zou hij een enorme aanwinst zijn. Echter, juist nu heeft hij het contract bij zijn huidige werkgever met twee jaar ver lengd. Met pijn en moeite dat wel, want hij heeft de indruk dat hij in de Bundesliga bij de scheidsrechter geen goed kan doen. Dit seizoen werd Pezzey twee keer uit het veld ge stuurd wat hem in totaal 21 weken schorsing kostte. Ook in de tweede helft nam Eintracht eerst weer een voorsprong alvorens Borussia terug sloeg. Hölzenbein werkte namelijk de ploeg uit Hessen beheerst binnen op een voorzet van Bödeker, waarna Borussia's 19-jarige belofte Matthaus met een schuiver voor nieuw evenwicht zorgde. Het leek In de aantrekkelijke finale de laatste wapenfeiten eer beide te ams in het slotkwartier de factor hardheid op onverantwoorde wijze als lapmiddel te hulp riepen. De Frankfurter Neuberger en de Gladba- cher Nielsen kwam dat op een gele kaart te staan. Veel overtuiging zat er bij de leeggespeelde thuisclub allang niet meer in. Maar warempel drie minuten voor tijd kwam Borussia toch voor het eerst voor. Het was opnieuw Kulik nu met een vallende kopbal die zijn team over de drempel hielp: 3-2. Borussia Mönchengladbach-Eintracht Frankfurt 3-2 (1-1) - 31 Karger 0-1. 45. Kullk 1-1,70. Hölzen bein 1-2, 76 MatthaOs 2-2, 88. Kullk 3-2. Scheids rechter: Curuceta (Spanje). Toeschouwers: 25.000. Borussia Mönchengladbach: Kneib: Bödeker. Hannes. 8chafer. Ringels; Matthaüs. Kullk. Niel sen; Del Haye, Nickel, Lienen. Eintracht Frankfurt: Pahl: Lorant, Pezzey, Kör- bel. Ehrmanntraut; Nickel. Hölzenbein, Neuber ger; Borchers, Kagger (Trapp), Cha. Van onze sportredactie DEN HAAG Het Comité Olym pische Spelen en Mensenrechten heeft zich nu officieel uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen van Moskou. Het comité stelt echter dat die boycot er niet moet komen wegens de Russische inval in Afghanistan (voor de op lossing van zo'n probleem zijn an dere kanalen) maar vanwege de verslechterde situatie van de dissi denten in de Sowjet-Unie. Het bezwaar dat een boycot moge lijkerwijs een bijdrage zou kunnen vormen tot een verdere verslechte ring van de oost-west verhouding heeft de leden van het comité voor een ernstig dilemma geplaatst. „Niettemin", aldus de gisteren uit gegeven verklaring, „heeft voor een meederheid de doorslag gege ven dat juist de Olympische Spelen tot een verslechtering van de men senrechtensituatie hebben geleid". Vastgesteld wordt dat een deelne ming aan een sportmanifestatie, voorbereid met een arrestatiegolf, niet verantwoord moet worden ge acht. Een minderheid is van me ning dat deze problematiek in de huidige boycotdiscussie elders geen enkele rol heeft gespeeld en vindt dat het risico van een ver slechterend klimaat tussen oost en west niet moet worden genomen. Wel is het comité unaniem van me ning, dat opnieuw een dringend beroep moet worden gedaan op de sportwereld niet langer stilzwij gend voorbij te gaan aan de recente arrestatiegolf. Men hoopt dat te doen in een gesprek met de leden van het Nederlands Olympisch Co mité, dat rond half mei, maar in ieder geval voor de 19e (datum van de uiteindelijke beslissing) dient plaats te hebben. Het comité acht daarmee zijn taak inzake de Sowjet-Unie nog niet be- boycotplannen. In de Verenigde ëindigd, al zal het zich daarnaast bezig gaan houden met de situatie in Uruguay, waar eind dit jaar het voetbaltoernooi om de mini-we reldbeker zal plaatsvinden. In Uru guay worden naar het oordeel van het comité, de mensenrechten in ernstiger mate geschonden dan in de Sowjet-Unie. In Frankrijk wordt verwacht dat er wel een ploeg naar de Olympi sche Spelen gestuurd zal worden. Ten minste, als de voorstellen om de Spelen van hun ergste nationa listische trekken te ontdoen, door het IOC worden overgenomen. De plannen voor de nieuwe soberheid in de sport zijn afgelopen weekein de in Rome besproken door de Westeuropese Olympische Comi tés. In kringen rond de Franse mi nister voor sportzaken, Jean-Pierre Soisson, wordt verteld dat de rege ring een boycot onder de nieuwe regels zou afwijzen. Komende dins dag valt het besluit van de rege ring. De Verenigde Staten en andere lan den hebben het plan laten vallen om een internationaal sportfesti- val te organiseren om op die ma nier de Olympische Spelen van Moskou concurrentie aan te doen. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Wel is er contact geweest met di verse internationale sportfedera ties om in de tweede helft van 1980 te komen tot afzonderlijke evene menten, die volgens het ministerie een sterker deelnemersveld zouden hebben dan de Olympische Spelen. De Amerikaanse televisiemaat schappij NBC die voor 87 miljoen dollar (plus minus anderhalf mil jard gulden) de rechten voor uit zending van de Olympische Zomer spelen had gekocht, heeft besloten president Carter te volgen in diens Staten zullen geen beelden worden uitgezonden van de komende Olympische Spelen. NBC-presi- dent Edgar Griffiths zei, toen hij het nieuws op een persconferentie bekend had gemaakt: „Wij volgen Carter. Bovendien is het volstrekt zinloos beelden van de Olympische Spelen in de Verenigde Staten uit te zenden nu er uit ons land geen deelnemers aan de start ver schijnen." De Amerikaanse regering doet po gingen om de aanklacht, die een groep amateur-atleten tegen het Amerikaanse Olympische Comité heeft ingediend wegens het besluit om de Olympische Zomerspelen in Moskou te boycotten, niet ontvan kelijk te laten verklaren. De atleten onder aanvoering van Anita de Frantz, een bronzen me daillewinnares bij het roeien, dien de in Washington een aanklacht in, omdat het Olympisch Comité de regels van het eigen handvest zou hebben geschonden door zich van de Spelen terug te trekken op basis van een politieke beslissing. Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft daartegen aangevoerd, dat er in het handvest van het Olympisch Comité ~een regel te vinden is, die verbiedt om het na tionale belang bij de besluitvor ming in overweging te nemen, zoals was gevraagd door het con gres en de president. Volgens het ministerie van justitie geeft het handvest van het Olym pisch Comité aan, dat het niet blind dient te zijn ten opzichte van de gebeurtenissen in de wereld. Woordvoerder Warren Christopher verklaarde tevens dat een eventue le nietigverklaring van het besluit van het comité de belangen van de Verenigde Staten aanzienlijke schade zou toebrengen. door Steve Reed Van onze sportredactie AMERSFOORT Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft gisteravond de adviezen van de Landelijke Technische Commissie (LTC) met betrekking tot de aanstelling van de diverse vakgroeptrainers ter kennisgeving aangenomen. Een definitieve beslissing over de invulling van de vakatures bij de heren-, dames- en sprintkernploegen is uitgesteld tot de vergadering van volgende week woensdag. Het dagelijks bestuur wilde gisteren geen overhaaste besluiten nemen. In een uur durend betoog pleitte LTC-voorzitter Miel 'Govaert sr. voor de komst van Floor van Leeuwen als trainer/coach bij de heren allrounders. Ben Scheperkamp zou zijn assistent moeten worden. Voor Egbert van 't Oever de laatste drie jaar kernploegtrainer bij de heren allrounders heeft de LTC een andere functie op het oog. Mogelijk zal hij worden benaderd voor de opvolging van de opgestapte dameskern- ploegtrainer Ab Krook. Ook Henk Boer is voor deze portefeuille kandidaat. Govaert vond vervolgens dat Jorritsma gehandhaafd dient te blijven als sprintcoach. Hij zal daarbij assistentie krijgen van oud-sprinter Eppie Bleeker. De ITC hoopt Tjaart Kloosterboer opnieuw te strikken voor de functie van conditietrainer. In de nieuwe opzet worden de kernploegen van Jong Oranje afgeschafd. Jonge talentvolle rijders komen, indien de hoofdcoach afwezig is, onder de hoede te staan van de assistentcoach. Hiermee wil de LTC bereiken dat uit de boot gevallen kernploegleden tijdens buitenlandse trainingsstages en internationale toernooien niet doelloos in Nederland achterblijven. Over de definitieve aanstelling van een trainerscoördinator (Leen Pfrom- mer blijft de enige kandidaat) werd gisteren merkwaardig genoeg ook nog geen beslissing genomen. Het dagelijks bestuur dat enkele geleden nog zijn fiat gaf voor de komst van een dergelijk trainersopperhoofd wil nog eens narekenen of de financiën het wel toelaten. LUGANO De manager van het Nederlands basketbalteam leunt ach terover en zegt zeer gearticuleerd: „Ik wil geen negatieve publiciteit rond de Nederlandse ploeg." Piet Leegwater (47 jaren pas) kijkt om zich heen en verwerkt de stilte. Toch blijft de vraag of hij de juiste reden van het ontslag van Tonm Quinn kan en wil vertellen. Leegwater knikt en weegt zijn woor den zorgvuldig. Het toch redelijke plotselinge vertrek van de verleden jaar nog zo geprezen Amerikaanse basketbalcoach heeft bij de zeer wei nigen die de basketbalsport in Neder land volgen vraagtekens achtergela ten. Leegwater kan fiie nu wegnemen. Hij zegt: „We vergaderden op een mooie donderdagavond. Al Faber was er als spelersafgevaardigde. Hij zei dat hij dan wel gekomen was maar eigenlijk niet als speler, want samen werking met Quinn zag hij niet meer zitten. Binnen de kortste tijd vielen ook de namen van Sid Bruinsma en Dan Cramer, Kees Akerboom had al eerder gezegd dat hij niet met Quinn wilde samenwerken. Ik had zo mijn .gedachten omtrent het geheel, er werd nog wat doorgepraat en om halftien al werd besloten het contract met de Amerikaan op te zeggen." Leegwater wacht. De bond koos dus heel pertinent voor de spelers? Hij zegt: „Ja, zonder meer. Toen duide lijk werd dat zoveel jongens af zou den zeggen namen we die beslissing." Leegwater, de ex-scheidsrechter die weer scheidsrechter werd („Ik zat al aan de kant achter de officialstafel en zag die anderen maar aanrommelen, toen dacht ik bij mezelf, dat kan ik ook nog makkelijk; neen ik ben geen Heintje Davids van de basketbal- sport") zit in Lugano eindelijk in de LUGANO Het Nederlands basket balteam heren begon het pré-Olym pisch toernooi gisteravond met een wedstrijd tegen Italië, dat favoriet is voor de eindzege. Nederland verloor met 95 - 65 nadat het bij de rust al 39-50 was. Het Nederlandse damesbasketbalte am is in het Bulgaarse Varna in het pré Olympisch toernooi uitgescha keld. Na een nederlaag tegen Bulga rije (77-66) volgde in de laatste poulr- wedstrijd opnieuw verlies. Tegen China werd het 67-55. stoel die hij in 1979 langzaam zocht. De toenmalige nationale coach, Jan Janbroers, polste de toen zeker be wierookte rechtspreker voor de ma nagersfunctie en in 1978 leidde de Amsterdammer het Nederlandse team tijdens een trip naar China en het halfgare Decio Scuritoemooi. Vervolgens kwam het Europees kam pioenschap in Italië (Turijn) afgelo pen jaar, en direct daarna zwaaide Leegwater met de portefeuille. De sfeer in Italië was volslagen beneden maat en het bestuurslid Rotteveel liep in blazer en clubdas Leegwater zoveel voor de voeten dat de smeulen de irritatie tussen die beide baasjes al snel uitliep op gewone ruzie. Leegwater heeft anno 1980 de slag gewonnen, hoewel hij zegt dat dat niet zo gezien moet worden. Hij is er nog steeds en de nationale ploeg wordt niet meer vergezeld van een official die zonodig official wenst te zijn. Waarom dan is Leegwater geble ven, alleen omdat hij nu alleen aan de top staat? „Neen, het belangrijkste is dat de sfeer binnen deze ploeg fantas tisch is. In vergelijking met afgelopen jaar duizend keer beter en dat trok me zeer aan. De wisseling van coach door Fred Buddenberg AMSTERDAM Na vier ver ongelukte motorcoureurs en twee omgekomen toeschou wers, in kort tijdsbestek in Nederland, is de vraag op nieuw actueel geworden o( bij snelheidssporten voldoende veiligheid gegarandeerd kan worden voor deelnemer en kijker. Het antwoord is eigen lijk simpel en kort: nee. Na ieder dodelijk ongeval laait de discussie weer op, maar die draagt vaak een te emotio neel karakter om echt nieuwe en bruikbare perspectieven te lanceren. De Nederlandse mo torsportbonden zullen na het omkomen van de coureurs Klaas Davidson, Leo van der Noll, SJlrk Joustra en Willem- Jan Nooteboom de term vei ligheid in alle omschrijvingen weer ter sprake brengen. maar gevreesd moet worden dat over een aantal weken, als er uiteraard geen nieuwe slachtoffers zijn gevallen, de situatie nagenoeg onveran derd zal zijn. Ook het feit dat zich bij de slachtof* fers twee toeschouwers bevonden dringt de vraag op wat belangrijker is, de veiligheid van de coureur of van de toeschouwer. Voor alle twee is wat te zeggen, maar de coureur weet dat hij grote risico's neemt wanneer hij op een motor stapt. Ook het publiek wordt verweten dat het de spanning zoekt en derhalve op punten gaat staan waar de kans op vallende cou reurs het grootst is. Het ligt echter aan de organisatoren van een race of die toeschouwers op één meter of op een ietwat veiligere afstand van de baan staan. In Ammerzoden, waar twee belangstellenden om het leven kwamen en drie zwaar gewond raak ten, stond het publiek bijna op de baan. En als een hek aangeeft dat je daar geacht wordt plaats te nemen, dan ga je niet uit eigen wil vijf meter achteruit. Absolute veiligheid is niet te garan deren. Of er moet in het abstracte worden gedacht, waarbij het publiek een plaatsje krijgt op meer dan drie honderd meter van de baan. Een op lossing is wellicht de afschaffing van het fenomeen wedstrijd-gebeuren, maar daar zal het wel nooit van ko men. Daar zijn ook de twee Neder landse bonden, de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) en de Nederlandse Motor sport Bond (NMB) te prestatiegericht voor. Dit blijkt wel uit de nog altijd verre van soepele samenwerking tus sen de bonden, die ontaardt in een oorlogsstemming wanneer een cou reur van de ene naar de andere bond wil overstappen. Deze houding tussen de KNMV en NMB zou in de toekomst voor de Nederlandse motorsport weieens na delige gevolgen kunnen hebben. Na de trieste ongelukken van de afgelo pen dagen wijkt het commentaar van de KNMV nogal af van de zienswijze van de NMB. De KNMV beweert dat een permanent circuit in Nederland (Zandvoort is niet geschikt voor mo torsport) de oplossing van alle proble men is. De NMB daarentegen is van mening dat het wel degelijk mogelijk is de zogenaamde stratencircuits naar behoren te beveiligen. Een be wering, die na de ongelukken in Am merzoden toch wel erg vreemd over komt. De gedachte van de KNMV om te komen tot een vast circuit is niet nieuw, maar zeker ook geen oplos sing. Het circuit van Assen, dat al gedeeltelijk permanent is, komt het meest in aanmerking voor de wens van de KNMV. Afgezien van de milieubezwaren (lawaai, stank) en de financiële moeilijkheden ziet het er voorlopig niet naar uit dat dit circuit op korte termijn een vaste bestem ming krijgt. De Stichting Circuit van Drenthe onderhandelt al meer dan tien jaar met de gemeente Assen over de aanleg van een parallelweg naast het circuit ten behoeve van het door gaande verkeer. Met de problemen rond het circuit van Zandvoort in het achterhoofd (sinds de oprichting wordt er gesproken over de opheffing van het circuit en ieder jaar staat het opnieuw ter discussie), zal de ge meente Assen zich nog wel eens be denken om toestemming voor een permanent circuit te geven. Toestem ming van Gedeputeerde Staten voor de parallelweg is er, maar bewoners en de Milieuraad Drenthe hebben be zwaar aangtekend. De NMB organiseert al veertien sei zoenen wegraces op stratencircuits. In die tijd zijn dertien coureurs ver ongelukt en catastrofaal was de 24- uurs-race in Oss. toen er vier doden vielen. Ondanks deze cijfers is Kees van der Kruijs, secretaris van de NMB, van mening dat stratencircuits niet onveiliger zijn dan een perma nent circuit „Het is gebleken dat er procentueel meer slachtoffers vallen op permanente circuits dan op stra tencircuits. (Logisch, want er wordt op permanente circuits meer gere den, red.) De KNMV is weg van Zand-, voort. Nou, persoonlijk ken ik geen' gevaarlijker circuit dan Zandvoort. En dan zegt Jo Vaessen (KNMV) dat iedereen zich op zo'n circuit veilig voelt. Maar dat is juist het grote probleem. Omdat iedereen zich veilig voelt gebeuren er zoveel ongelukken. Wij durven de verantwoording van de organisatie van stratencircuits best aan." Van der Kruijs meent dat vijf provin ciale circuits de oplossing zijn, maar daar gelooft hij eigenlijk zelf niet In. De bezwaren van de NMB tegen een permanent circuit in Assen richten zich voornamelijk tegen de afstand, die de NMB-rijders (voornamelijk ge situeerd onder de grote rivieren) naar de Drentse hoofdstad zouden moeten afleggen. Geen eensluidende meningen derhal ve binnen de KNMV en de NMB. Ook de FIM, de internationale motor- sportfederatie, weet met de veiligheid van de circuits geen raad. Een goed voorbeeld daarvan is de houding van de organisatie van het super-gevaar lijke circuit op het Engelse eiland Man, waar al ruim 200 coureurs de dood hebben gevonden. De FIM heeft het circuit gesloten voor wedstrijden die meetellen voor de verschillende wereldkampioenschappen. Hetzelfde circuit Is wel opengesteld voor ander soortige wedstrijden, die onder auspi ciën van de FIM regelmatig slachtof fers eisen. Tweeslachtigheid binnen de bonden is troef. Motoren worden ieder jaar weer sneller gemaakt, maar aangaande de veiligheid van coureur en toeschouwer ontstaat de indruk dat er maar wat wordt aangerom meld. De wedstrijden in Ammerzo den zijn er het zoveelste bewijs van. werkt zo zeer door, Sikking geeft zo veel meer vrijheid aan zijn jongens, alles gaat zoveel makkelijker en eer lijker. er is sfeer en iedereen vindt het leuk om te werken. En daarom ben ik gebleven." Leegwater haalt situaties aan die de sfeer onder Quinn bijvoorbeeld ver ziekten: „Iedereen snakte verleden jaar in Turijn naar een vrije dag met iets van een uitstapje. En ik had dat geregeld. Maar Quinn luisterde er niet eens naar, ging op de donderdag avond zijn eigen weg en liet de spe lers, op de volgende vrijdag die een rustdag was, vol optreden. Ja, toen .ging het binnen de ploeg dan ook fout. Weet je dat Quinn in zijn geheel lak had aan de typisch Nederlandse mentaliteit die binnen de ploeg heer ste? Hij Interesseerde zich er in het geheel niet voor. Als men maar speel de en trainde, zoals hij het in een maand had aangeleerd." Verleden jaar ook drong een hebberig aandoende, op het leven van prof voetballers gelijkende mentaliteit door In de basketbalploeg. Geld, winstpremies, sponsoring, je werd er al naar van als je naar de heren luisterde. Leegwater: „Er Is nog geen speler geweest, die het over geld ge had heeft, dit jaar. Ook dat is totaal veranderd." Andere vraag, krijgen de spelers van deze ploeg geld? Leegwa ter lacht wat en zoekt naar een wissel In het gesprek. Nogmaals: krijgen de spelers van deze ploeg geld? Hij: „O.k. Ja. er is een potje gemaakt en iedereen weet dat er aan het einde van de reis betaald zal worden." Wie betaalt er dan? De bond of spon sors?" Leegwater: „Er is een potje, laat lk het daar nou maar ophouden." Het is duidelijk, de publiciteit vra gende man van weleer dwingt zichzelf tot enige bescheidenheid In zijn nieu we rol. Hij wil rust nu er rust is. Hij hoopt dat alles goed gaat en dat de basketbalsport in Nederland profijt zal gaan trekken van de acties van deze nationale ploeg. „We zijn sinds de successen van 1976 alleen maar langzaam aan het terugvallen met soms eens een uitschieter. Dit jaar moet het maar eens gebeuren." En dan uiterst bedachtzaam: „Als het nu mis gaat, als de heren in Lugano al het toernooi uitgespeeld worden Je weet het maar nooit, maar twee keer met één punt verliezen en het is gebeurd." Nogmaals wijst hij op de eenheid binnen de ploeg, het feit dat er ge lachen en gedold wordt en dat er een stijgende lijn in de prestaties is waar te nemen. „We hebben alle goede spelers, alleen Fopma, en Franken hadden we moeten vragen. Die waren al afgereisd omdat die helemaal niet onder Quinn wilden spelen. Maar moet ik dan de jongens uit het Ameri ka halen met de mededeling dat alles goed Is en dat Sikking nu als coach op de bank zit? Dat ging me op dat moment net iets te ver. Maar ik ben blij dat we met deze ploeg hier zijn. We zijn nog wel zo sterk geweest". ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen op z'n Frans. Ook doofde polder •"'V\

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25