Dorpskerken zijn monumenten lie gebruikt moeten worden Somberheid na de dertigste april deTijd S5 ZCRO BON Z£R0 Amsterdam: De nationale orde op de proef gesteld 'Jubileum van de Stichting Aide Fryske Tsjerken UIT DE WEEKBLADEN f weekblad >eSf fifi^DERDAG 8 MEI 1980 BINNENLAND DONDtMLj/ TROUW/KWARTET peter Karstkarel JEUWARDEN De Stich- ig Aide Fryske Tsjerken jude Friese Kerken) bestaat (jen jaar. Dat wordt gevierd i-jnet een aantal feestelijke ge- r~ beurtenissen. Het bezit van de Stichting omvat nu 25 dorpskerken, van de romaan- se te Genum (twaalde eeuw) tot de neo-classicistische van St. Jacobiparochie (negen tiende eeuw) toe. )e kerk van St. Jacobiparoche zal worden ingericht tot ontmoe- ingsraimte. Thans steunen 6200 donateurs, en dat zijn er erg veel voor een regionale organisatie, het streven van het stich tingsbestuur om de monumenten die de dorpskerken zijn te restaureren, ze in stand te houden en ze bovendien' een bestemming te geven waardoor ze niet tot groteske rudimenten ver worden. De kerken die de stichting tot nu toe verworven heeft staan alle maal ln kleine dorpen, waar ze ook veel betekenen ln de structuur van de beperkte nederzettingen. Elk jaar ko men er zo'n twee drie bij. Het be stuur, zich bewust van de steeds zwaarder wordende taak, heeft dan ook als hoogtepunt van het Jubileum een studiedag georganiseerd met als thema „het gebruik van onze dorps kerken". Bedevaart Binnenkort ontvangen alle donateurs de gebruikelijke halfjaarlijkse publi catie die deze keer een geïllustreerd overzicht biedt van alle bezittingen van de Stichting en waarbij tevens een overzicht van de jubileumactivi teiten wordt gevoegd. Na een bijzon dere donateursbijeenkomst op 3 Juni en een gebruikelijke zomerexcursie die voert op 7 Juni naar Dokkum; het wordt bijkans een bedevaart, want de bedevaartskapel en Bonifati- usbron zullen ook bezocht worden zal er op 13 september een jubileum excursie zijn: naar de Oude en Nieu we Kerk te Amsterdam. Begin oktober zullen de jubileumvie ringen plaatsvinden. Op 3 oktober zal het gerestaureerde kerkje van Zweins heropend worden door Mr. R. Hotke, directeur-generaal voor culturele za ken van het ministerie van CRM, waarna in de nabijgelegen, ruimere kerk van Boksum de eigenlijke vie ring zal plaatsvinden. De Friese dich ter Douwe Tamminga zal gedichten voordragen over de dorpskerken, Roel Slofstra zal balladen zingen over het leven in de oude kerken en Gerrit Stulp zal het orgel bespelen. Boven dien zal de kopergroep Spektrum er musiceren. De bloemlezing van Friese gedichten over de dorpskerken door Tamminga zal in boekvorm verschijnen: „In slach om'e tsjerke" en de balladen van Roel Slofstra zijn geperst op de grammofoonplaat „Freegje de kaei by de koster". Bovendien zal er in het najaar een boek van de hand van 8. ten Hoeve verschijnen met een over zicht van de preekstoelen in de ker ken van Friesland. Voor donateurs zullen alle uitgaven voor speciale prijzen te bestellen zijn. Functie Op zaterdag 4 oktober zal ln Frane- ker en dorpen in de naaste omgeving de studiedag gehouden worden over het gebruik van dorpskerken, 's Och tends zullen er kortere en langere inleidingen over de mogelijkheden en onmogelijkheden worden gehouden en in vier dorspkerken (Schalsum, Tzum, Winsum en Jorwerd) zullen verschillende aspecten van dit onder werp ter discussie staan, waarna te Franeker een samenvatting plaats zal vinden. De discussieleiders zullen zijn Dr. A. C. Honders en Dr. R. Steensma, beiden van het Liturgisch Instituut van de R. U. te Groningen, Ds. Roozendaal en Mr. H. W. Kuipers. De stichting meent er niet te zijn met de rehabilitatie van de bouwwerken die ze in bezit heeft, maar meent ook een taak te hebben om in samenwer king met de plaatselijke commissies het beheer van de in onbruik geraak te kerken uit te stippelen. De erva- De mogelijkheden tot gebruik van de kerk van Beers zijn beperkt omdat de 18e eeuwse inrichting gerespecteerd dient te worden. ring van tien Jaar heeft geleerd dat de dorpskerk allereerst een ontmoe tingsruimte moet zijn. De kleine dor pen hebben meestal slechte voorzie ningen en de kerk kan die algemene functie dan dragen. In het dorp Blessum, zonder dorps huls of zelfs café, kan de kerk recep ties, bijeenkomsten van de ijsvereni- ging of wat voor gebeurtenissen ook huisvesten. Voor veel van de kerken is ook een culturele functie gevon den; er worden concerten gegeven of exposities gehouden. Zo is er in het kerkje te Augsbuurt elke zondagmid dag een concert, er wordt klassieke kamermuziek, maar ook concerten van accordeonensembles ten gehore gebracht. In Britswerd worden regelmatig ten toonstellingen van beeldende kunste naars getoond en de kerk van Katlijk staat open voor cabaret of poppe- kast. Hoewel bij steeds meer kerken in de bijna leeggelopen kleine dorpen van een liturgisch gebruik nauwelijks meer sprake kan zijn, zijn er veel andere kerken die nog voor de ere dienst gebruikt worden. Mogelijkheden Voor al deze aspecten zullen op 4 oktober de praktische mogelijkheden en belemmeringen ter discussie staan. Het kerkje te Beers bezit zo'n gaaf 18e eeuws interieur, dat, wil men die respecteren, de mogelijkheden van gebruik beperkt zijn. Er zijn ook kerken waar in veel mogelijk is. Zo is in de thans in restauratie zijnde neo classicistische kerk van St. Jacobipa rochie de kansel weggehaald, omdat deze kerk de functie van ontmoe tingscentrum zal krijgen. De vertegenwoordigers van de vereni ging van kleine dorpen (die zeer actief zijn) en van de kerkvoogdijen in Friesland zijn uitgenodigd voor de studiedag. Het bestuur van de Stich ting Aide Fryske Tsjerken hoopt met de andere deelnemers te leren hoe de dorpskerken levend te houden. Zij weten zich geruggesteund door het Liturgisch Instituut van de R U. te Groningen, waar al zeer lang juist de relatie tussen monument en ge bruik bestudeerd wordt. (Inlichtingen over de Stichting, de jubileumactiviteiten en donaties kunnen verkregen worden op het aders Schoenmakersperk 2 te Leeu warden). ADVERTENTIE door Bert de Jong Itederland tilt loodzwaar aan voor velen totaal mislukte Igste april. De opinie- kbladen, die alle tijd had- 1 den om dieper ln de proble matiek te graven, weerspiege len dit. Het verlossende woord wordt niet geschreven. ADVERTENTIE Nieuwe serie: de toneelmakers I van Nederland, aan het I woord in interviews van I Saskia van Essel. Over lege zalen, onzekere mensen, r concurrentie en verzet. Franz Marijnen is de eerste, t 'Het toneelbestel muurvast? fj Flauwekul. De artistieke 1 leiders zijn alleen maar veel te gehoorzaam'. In Amsterdam begon koninginnedag zo fris en schoongewassen, maar dat werd later wel anders Over die buitenmodel feestdag en de nasleep ervan schrijven Herman van Run (de geregeldheden), Ben Kroon (het geweld), A.L. Boom (Mozart misbruikt) en Arie Kuiper ('Natuurlijk geven de media een vertekend beeld'). Verder: De wereld na Tito Bijbel als splijtzwam in CDA Wie betaalt er nog belasting? Arbeidspastoraat in verzet Leraren contra Pais De moorden van Katyn Negen exposities in Florence voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7Vi gulden Naam Adresf Plaats Tel«O Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en °ok in het weekend): 020-462062 Overal te koop: f3,- Je komt sombere beschou wingen tegen over de maat schappelijke oorzaken van de nare dertigste april en er wordt weinig goeds voorspeld voor de toekomst. Het ademt alles wat ln de sfeer van het doem-denken. Schrijvend over een sfeer van vertwij feling en machteloosheid ziet Her vormd Nederland de oplossing niet ln een versterking van de politie, maar in een versterking van de democratie. Dit weekblad wenst geen wankele regeringscombinatie op basis van persoonlijke en partijpolitieke over wegingen. Er moet een brede coalitie komen. Iets anders kan volgens dit weekblad alleen maar rampspoed brengen. H. J. A. Hofland is ln de Haagse Post niet veel vrolijker en ziet het gezag van de overheid niet meer. „Om de staat is een niemandsland ontstaan, waarin allerlei vrijkorpsen elkaar bevechten." De politiek krijgt- ook van hem de schuld. De proble men worden niet opgelost. Dat komt doordat er nog steeds een overheid der gematigden is, tot machteloos heid gedoemd. De hoofdredacteur van Elseviers Ma gazine legt de schuld bij het falend beleid en schrijft somber over de des- Integratie van de maatschappij. De commentator van nieuws Net stelt de schuldvragen simpelweg aan het adres van de beleidsmakers op ge meentelijk, provinciaal en landelijk niveau. De beschouwingen en verslagen zijn rijk voorzien van meer en minder angstige foto's van de rellen. De in drukwekkendste plaat staat in kleur op de voorkant van Elsevier. In grote letters staat ln vijf woorden door de plaat heen de mening van dit blad gedrukt: „De rekening van de tole rantie." Voor de politici en niet te vergeten de oppositie moet deze lec tuur wel bijzonder boeiend zijn. Want steeds, van links en van rechts, komt men uit bij het falend beleid. De Nieuwe Linie Het dagblad Trouw komt direct al ter sprake in de eerste alinea van de Nieuwe Linie. In ons commentaar werd gepleit voor een diep graven naar het antwoord op de vraag, hoe dit alles kon gebeuren. De zonde van Trouw is, dat het de monarchie, de koningin en oranje buiten discussie stelde. De mening van dit weekblad is duidelijk. Over de inhuldigingsplech tigheid: „De sociale bovenlaag vierde zichzelf. De gevestigde machten had den zich de meerwaarde van religie, cultuur en historie toegeëigend ter zelfbevestiging." Klaas-Wybo van der Hoek schrijft over het Groninger Volkscongres en de samenwerking tussen de CPN en de kerken. Er moet niet alleen een verbreding tot stand komen, maar ook een verdieping. Eisen halen niets meer uit. Dan komt het: „Morrelen aan de economische macht zal het enige recept zijn. Groningen zal zelf bemiddelen en bevoegdheden moe ten krijgen om een Gronings en geen Hollands beleid te kunnen voeren. Als de discussie daarover gaat, wordt het spannend in Groningen." Hervormd Nederland De prijs voor de sterkste alinea in de beschouwingen en verslagen over de gebeurtenissen in Amsterdam is voor Hervormd Nederland. Je schrijft zo wat om op te vallen. Dit is het citaat, dat over De Dam handelt: „Het lijkt spannend, maar het is in feite alleen maar vervelend. Er gebeurt hier niets. Wil Je wat zien, dan moet je thuis bij de tv blijven. Het enige dat op straat te beleven valt, zijn helaas de rellen." Opvallend ls ook de stelling van M. Groenenberg ln dit blad, dat onze onverdraagzaamheid een rijtoer van onze nieuwe koningin ln de gouden koets onmogelijk heeft gemaakt. Hij herinnert eraan dat tot ln de kampen de mensen nog geprobeerd hebben feest te maken. Het verhaal besluit met: „En de christenen waren daarbij niet de laatsten. Och, zij wisten im mers van het Feest?" NOS-voorzltter en vooraanstaande PPR'er Erik Jurgens wordt deze week uitvoerig door Cees Veltman onder vraagd. De vraag of de PPR zich vooral op de confessionele kiezers moet richten, wordt met „Ja" beant woord. „De partij zou een duidelijk gezicht kunnen vertonen voor de mensen, die nu in de basisgroepen zitten bijvoorbeeld. Dat zou een ach terban betekenen voor een grotere kamerfractie dan er nu is." De verkiezingsstrijd lijkt haast te zijn begonnen. VARA-voorzitter Albert van den Heuvel bekent, dat zijn afscheid als secretaris van de hervormde kerk moeilijk is geweest. Door de lelijke brieven, die hij kreeg en het ontbre ken van voldoende eelt op de ziel. ning. Als Van Agt ln de ogen van het publiek te veel anti-PvdA overkomt, zegt hij, zullen we dat in de verkie zingscampagne moeten rechttrek ken. Waaruit ook weer blijkt, dat de komende verkiezingen de geesten be zig gaan houden. Minister De Koning gelooft, dat hij eerst een directeur van een multina tional van de trap moet gooien voor hij van het imago wordt bevrijd met het bedrijfsleven twee handen op een buik te zijn. In het interview staat verder, dat zijn broer in Indonesië sneuvelde. „Ik vind wel dat ie voor een verkeerde zaak is gesneuveld, maar tegelijkertijd zeg ik: het was voor ons niet mogelijk dat toen als verkeerd te onderkennen." Maarten 't Hart mag uitleggen waar om hij het signeren van zijn eigen boeken ln de boekhandel zo fijn vindt. Hij heeft het over „mijn stille zolderkamertje" waar hij dat mooie ADVERTENTIES Haagse Post Hofland schrijft bezorgd over de zorg vuldig opgekweekte sfeer van hyste rie en heksenjacht na de gebeurtenis sen op 30 april. Zo was het Ln de tijd van McCarthy en zo was het ook toen in Nederland de mensen dachten Soe- karno te verslaan door hun abonne menten op de krant op te zeggen. MartiJn de Rijk heeft een vraagge sprek met de bemiddelaar tussen het kabinet en de antirevolutionairen in de CDA-fractie, minister Jan de Ko Is er sinds hii alom vindt als een van erkenning de interess _e interessantste musici van onze tijd iets veranderd met Willem Breuker? Is de beruchte aanklager van overheden en gevr '!-J gezag nog altijd in gevechten gewikkeld? Henk Suèr in gesprek met een geniale toeteraar. In de nieuwe Zero JU NU IN DC KIOSK Deze week in Hervormd Nederland: Gerard de Haas: De achtergronden van de rellen in de hoofdstad Interview met Erik Jurgens: Alleen ouderen hebben het gevoel dat er vooruitgang is geboekt Lekkerkerk: De verdwijntrucs van de chemische industrie Wapenindustrie schept weinig arbeidsplaatsen Braziliaanse bisschop: Uitbuiting roept om wraak Milieubeweging met rug tegen de muur: Inspraak als democratisch ritueel Bonhoeffer helpt ook bij nadenken over Onkruit en ME Johan Winkler: Troelstra uiteindelijk een nationale figuur Serie: De oudere ongetrouwde vrouw Opus Dei: Toewijding en perfectie in dienst van de bestaande orde. En: Rellen als symptoom Beatrix: Moedig begin Tito's dood. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 Overal In de losse verkoop 1,85 meisje voor zich ziet, dat plotseling van achteren in zijn oor fluisterde terwijl ze hevig bloosde (hoe zie je dat dan?) „Hartelijk dank voor uw mie terse boeken." De Haagse Post maakt het weer goed met twee verha len over Gustave Flaubert, die hon derd Jaar geleden overleed. William Rothuizen bezocht Flauberts geboor testreek Normandië en Jan Siebeling schreef over Sartre die een studie heeft gewijd aan Flaubert. De Tijd Woensdag 30 april ls nog Juist zonder doden geëindigd, misschien meer door geluk dan wijsheid," schrijft Ben Kroon somber in De Tijd. Hij vindt het aandoenlijk hoe de com mentatoren en uitleggers zich Inspan nen voor een verklaring. Hij vervolgt: „Voorlopig lijkt een snelle en duide lijk gemotiveerde berechting een be tere weg." Verder weinig mening in dit weekblad over 30 april of het moet zijn, dat A. L. Boom oordeelt, dat Mozart misbruikt is in de Nieuwe Kerk. Politiek redacteur Rob Vermaas schrijft veiligheidshalve over de jaren 1911-1928 en in het bijzonder over de briefwisseling tussen Gerretson en Geyl. Op de omslag trekt deze zin de aan dacht: „Bijbel als splijtzwam in CDA." Dit slaat op een verhaal met uitlatingen van CDA-Kamerlid Van Leijenhorst en de Initiatiefnemers van de werkgroep „Niet bij brood alleen". Jan Eerbeek over Van Leijen horst: „OngelooflijkHij gebruikt dezelfde woorden als ik, hij kent het zelfde boek. Maar toch lijkt het alsof hij nog nooit gehoord heeft van een man, die ze tweeduizend Jaar geleden aan het kruis hebben gespijkerd, om dat hij een bedreiging voor de be staande wereldorde vormde." Van Leijenhorst: „Wat is het toch ver- schikkelijk, dat christenen zo eng van elkaar denken." NieuwsNet Het „christelijk erf" krijgt deze week ook aandacht van NieuwsNet. Gerard Driehuis en Dirk Kuin doen een po ging om in een vraaggesprek met voorzitter Van Eijkelenburg verschil len aan te tonen tussen het Christe lijk werkgevers verbond (NCW) en met het Verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO). Veel komt er niet uit. Zaken als medezeggenschap en overheidsinvloed op de onderne mingen zouden aanleiding geven tot controverses. Verder zou het NCW dieper graven dan het VNO. Er wordt ook diepgravend gesproken in het Convent, een samenspraak van chris telijke sociale organisaties, waar zo wel CNV als NCW lid zijn. Jan van Houwelingen, de sociaal-economi sche man van de CDA-fractie. vindt het Convent wel waardevol, want men probeert de tegenstellingen te overbruggen door er openhartig over te praten. Maar hij stelt vast „Het heeft echter nog niet echt veel succes gehad." Het komt steeds vaker voor, dat men sen die in de ziekenhuizen moeten blijven een extra ziekte oplopen door infectie. Het gevaar, aldus Nieuws Net. loert in de darmen, waar door de toegediende penicilline en aanver wante stoffen de Infecties beginnen. In de Japanse ziekenhuizen doen zich de infecties veel minder voor. Daar worden de patiënten al een paar da gen na de operatie ontslagen. YWajcve-. fgoS> De Groene Door bepaalde groepjes, maar zeker niet in de laatste plaats door de auto riteiten zelf, is de kroningsdag ge plaatst in het teken van het geweld, meent de commentator van De Groe ne, „Alleen al het dagenlang perma nente gebrom van de politie-helikop- ters en het zinloze geloei van sirenes hebben in feite waarschijnlijk een grotere bijdrage geleverd aan het op laden van de spanning in de stad dan alle krakers. De Groene ziet de toe komst somber: „De koers die de over heid dreigt in te slaan bij het herwin nen van haar gezag doet het ergste vrezen voor de komende Jaren." Niet minder dan zeventien pagina's in het weekblad gaat over de oorlog na de oorlog, over de velen, die ver na 1945 hun oorlog nog steeds moesten uitvechten. Het zijn boeiende bijdra gen aan een probleem, dat de aan dacht blijft vangen. Vrij Nederland Een aantal dagbladen bespreekt de Inhoud van de weekbladen. Vrij Ne derland doet deze week iets terug en heeft het in een klein hoekje over enkele dagbladen. De beoordeling be perkt zich zeer tot een kort geding van vier bewoners van de Spuistraat tegen de gemeente Amsterdam. De Volkskrant wint het in deze bericht geving, Trouw is een redelijke mid denmoter en De Telegraaf is een tra gische hekkensluiter. Niet kwaad deze tegenprestatie van Vrij Nederland. Evenals ln Elsevier ook dit weekblad een verhaal over de slag om de Greb- beberg, nu veertig Jaar geleden. Over het slagveld van vorige week in Am sterdam wordt eveneens uitvoerig verhaald. Er wordt weinig overgesla gen. Het kleurkatern bestaat uit een autobiografie over de dichter Gerrit Achterberg. Voor liefhebbers is deze bijlage een kostelijk bezit vooral door de foto's van de wieg tot het graf uit het familie-album. Elsevier Elseviers Magazine is het enige week blad, dat „Moederdag" een onder werp vindt om over te schrijven. We lezen, dat de bloemisterij drukke da gen heeft en dat je als je via de organisatie Fleurop opdrachten geeft de kwaliteit van de bloemen niet al tijd verzekerd is. Een ander verhaal heeft als onderwerp „Heeft een kind wel een moeder nodig?" Conclusie: Uitspraken als dat de moeder zich volledig aan haar kind behoort te wijden zijn te algemeen gesteld en blijkens de praktijk niet gerechtvaar digd- In de rubriek „Buitenland" een ver haal over Carter, de Amerikaanse president, die steeds meer wordt ver nederd. De geslaagde actie in de Iraanse ambassade in Londen dwong respect af in de Arabische wereld en de mislukte Amerikaanse bevrij dingspoging van de gijzelaars in Iran slechts minachting. ADVERTENTIE 'Lopen op de Noorse fjell geeft een mystieke ervaring van ruimte en tijd, die hef loon van de voetganger is. Daar valt het gezeur van de oranje-jurken bij weg, evenals ae maatschappij waar al het heil- en klaagwerk uit voortkomt.' Henk Raaff trekt zijn trail over de onbewoonde hoogvlakten in het Noorden. In de nieuwe Zero MÊtOB NU IN DC KIOSK

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11