Hogelijk Nederlandse elevisie-omroepsatelliet Seen veerdienst Haassluis-Londen Renteverhoging maakt Bonus-Girosparenbij de NMB nu nog aantrekkelijker. 1 w* Uit brieven van lezers rerkoop huis zo snel mogelijk' De NMB denkt met u mee. [inister op ruimtevaarttentoonstelling 'olitie arresteert directeur W etenschappeli j ke werkers verenigd PPR keurt rellen van 30 april af Tuijnman verwacht verdere toename van treingebruik [Is minister Pais toestemming geeft fftiddenschool in Alphen tan nog dit jaar beginnen .VrikS Waar'n CitroënVisa je met één volle tank al niet kan brengen. dvies burgemeester aan bewoners Lekkerkerk-west: BONUS GIROSPAREN Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. j PostcodeWoonplaats. i_L SDAG 6 MEI 1980 TROUW/KWARTET n onze redacteur wetenschappen UrDEN-VESTING Minister Van Trier van weten- hapsbeleid sluit de mogelijkheid niet uit dat Nederland een ion televisie-omroep-satelliet gaat ontwikkelen. Hij zei dit idag vooruitlopend op de nota Ruimtevaartbeleid die er enkele maanden verschijnt, bij de opening van de {toonstelling „Ogen in de ruimte", die de stichting Gooise Jmsterrenwacht heeft georganiseerd ln de vesting Naarden. ^rklng van de Nederlandse tele- munlcatie-industrie zal een be- rijke Invalshoek zijn voor het uit jppelen beleid, aldus Van Trier, r de nadruk op legde dat je in de fctevaartsector veel durf moet Dankzij de initiatieven van i en Engeland is binnen de ruimtevaartorganisatie [1het project L-Sat in voorberei- Dat beoogt de ontwikkeling van L grote communicatiekunstmaan, t niet alleen geschikt is voor televi- jomroep. maar ook voor gegevens verkeer, directe radio-omroep en an dere communicatietechnieken. Voor Nederlandse deelneming aan de uitvoering van dit project, zei de mi nister, „zal bepalend zijn de vraag of de ontwikkeling van de satelliet voor ons land kan leiden tot een werkelijk concurrerende positie, en welk aan deel de Nederlandse industrie daarin kan leveren". Pas als de nader uitge werkte plannen voor L-Sat het waar schijnlijk maken dat de geschetste toekomstperspectieven ook te ver werkelijken zijn, „zou dat een goede reden kunnen zijn om de voorkeur te geven aan een Nederlandse deelne ming in het Europese L-Sat project boven de andere mogelijkheid: de ontwikkeling van een eigen nationale televisle-omroepsatelliet", aldus Van Trier. Actief Nederland gaat dus actief mee met de door de minister gesignaleerde ont wikkeling dat nationale commerciële belangen in de ruimtevaart belangrij ker worden, ten koste van internatio nale samenwerking. Daardoor sneu velde al een eerder ESA-plan voor televisiesatellieten: Frankrijk en West-Duitsland gingen liever op na tionaal niveau aan de slag. De tentoonstelling „Ogen in de ruim te" geeft tot en met 18 mei (dagelijks van 13 tot 21 uur) een zeer.volledig en gedetailleerd overzicht van wat er met de ruimtevaarttechniek bereikt is, en hoe. in een onzer verslaggevers AASSLUIS De onlangs gepresenteerde nieuwe veerdienst H draagvleugelboten vanuit Maassluis naar het centrum van iden gaat niet door. Op verzoek van de rijkspolitie in tndrecht is op verdenking van flessentrekkerij de direc- van de Rotterdamse rederij Conro Enter Lines, Dick V. ehouden. «lijk toonden b. en w. van isluis veel vertrouwen in het plan pr de nieuwe verbinding. De laatste ken ontstonden er steeds vaker juchten dat V. bij malafide praktij- i betrokken was. •rop besloot het Maassluise college [Rotterdamse onderneming nog js aan een nader onderzoek te on twerpen. I blijkt dat er meer dan vijftig ildeisers zijn en dat V. zich voor echter zal moeten verantwoorden zijn financiële manipulaties. gemeentebestuur vreest nu dat het plan voor de veerdienst op nden louter op bluf gebaseerd was. richtte de laatste jaren diverse y.'s op die met achterlating van kichulden stuk voor stuk failliet n verklaard. [schuldeisers hebben bij elkaar p miljoenen vorderingen op V. Volgens de Barendrechtse rijkspoli tie, zijn er nu voldoende bewijzen om de man te vervolgen. De zaak is in handen van de Rotterdamse officier van justitie mr. L. Bos. WAGENINGEN (ANP) Het ver bond van wetenschappelijk onder zoekers en de Bond voor wetenschap pelijk arbeiders hebben besloten sa men te gaan. Op het congres „Kriti sche wetenschap, wie wordt daar wij zer van", het afgelopen weekeinde in Wageningen, werd door beide organi saties besloten tot een fusie in een „Vereniging van wetenschappelijk werkers". De nieuwe organisatie wil misbruik van wetenschap en techniek aan de kaak stellen. UTRECHT (ANP) In het bijzonder de linkse partijen moeten laten ho ren, dat de gebeurtenissen van 30 april in Amsterdam niet kunnen, om dat het ls gebeurd onder het valse etiket van linkse actie. PPR-fractle- vooizitter in de Tweede Kamer, Ria Beckers, heeft dat zaterdag gezegd tijdens een vergadering van de PPR- kemgroep. Mevrouw Beckers was bang voor een rechtse reactie. Wel is er blijkbaar Iets wezenlijks aan de hand, zei zij verder. Een falend jeugdbeleid ligt daar mede aan ten grondslag. Van Agt heeft geen alter natief te bieden, bleek op zijn vrijdag se persconferentie weer eens, aldus mevrouw Beckers. Ze riep politieke partijen op, op te houden zichzelf te verdrinken in ge- lijkhebberij en nastreven van eigen belangen. De politieke partijen moe ten werkelijk werken aan problemen als wonen, werken, Inkomen en veilig heid en ontwapening. Dit is een poli tiek vraagstuk en daar moet een poli tiek antwoord op komen, aldus de PPR-fractievoorzitter. DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn man (verkeer en waterstaat) ver wacht een verdergaande groei van het treingebruik. Hierdoor zullen er meer knelpunten moeten worden' weggenomen dan was voorzien en zal er meer materieel dan gepland moe ten worden Ingezet. De minister schrijft dit met zijn colle ga van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening in een nota naar aanlei ding van de behandeling in de Kamer van het structuurschema verkeer en vervoer en het meerjarenplan perso nenvervoer 1980-1984. De minister wil de NS toestemming geven om de volgende knelpunten aan te pakken: Leiden-De Vink, Lei- den-Den Haag Mariehoeve, Lage Zwaluwe, Rotterdam-Schiedam, Den Haag-Rijswijk, Gouda-Moordrecht, brug Westervoort. Utrecht, en Boxtel- Eindhoven. Hier moet de baan ver dubbeld worden en moeten er onge lijkvloerse kruisingen komen. In 1979 werden 4,7 procent meer reizi gerskilometers afgelegd dan in 1978 en 6,5 procent meer dan in 1977. Het tekort van veertig rijtuigen dat hier door ontstond mag de NS aanvullen, heeft de minister onlangs toegezegd. ADVERTENTIE neester reageert hiermee op I advies van de bewonersvereni- ]g Lekkerkerk-west aan haar leden l niet massaal naar het aan- eau te gaan om hun woning I verkopen. De bewonersvereniging raadt de bewoners aan eerst een ad vocaat in te schakelen en een lijst te maken van alle schadeposten. „Er zitten nog zoveel aspecten aan de ontruiming van de woningen, dat het onverstandig zou zijn om op stel en 'au onze onderwijsredactle IPHEN AAN DEN RIJN Op het laatste nippertje heeft at bestuur van het Ashram-college in Alphen aan den Rijn asloten om het experiment met de middenschool toch in Igustus te laten beginnen. Wel is hiervoor nog de toestem- tag nodig van minister Pais. t experiment in Alphen heeft een Hang aan een zijden draad gehan- t Het afgelopen jaar hebben zich het Ashram-college verschillende aflieten voorgedaan. Op grond arvan meende het bestuur dat de tl nog niet rijp was voor het mid- ischool-experiment. Het vroeg mi- ter Pais om uitstel tot 1981, maar speelde de bal terug naar de ADVERTENTIE Anders fietsen is óók méédoen aan de landelijke fietsdag 10 mei school. Het bestuur moest zelf een beslissing nemen. Net voor het verstrijken van de door de minister gestelde termijn heeft het bestuur nu toegestemd in het experi ment. Een meerderheid van de ou ders en van de leraren wilde het expe riment namelijk laten doorgaan. Er dreigde opnieuw een conflict als de gereed liggende plannen niet werden uitgevoerd. De reeds sterk ingekrom pen school zou dan nog meer leerlin gen verliezen. Voorwaarden Het schoolbestuur heeft wel enkele voorwaarden gesteld aan de voort gang van het experiment. Een daar van is dat het katholieke karakter van de school niet in gevaar komt. De eerder voorwaardelijk ontslagen rec tor W. M. V. Chamuleau heeft zelf bewilligd in zijn ontslag. De voor waardelijk geschorste conrector H. J. van Casteren is al enige tijd ziek. De commissie-middenschool (die eer der al positief oordeelde over de aan vraag van Alphen) zal binnen enkele dagen opnieuw advies uitbrengen aan de minister. Daarna moet ook de onderwijsraad nog worden gehoord. Als de procedure vlot verloopt, zou minister Pais nog deze maand een beslissing kunnen nemen over het al of niet doorgaan van het experiment. glÉÉBpf^ Strasbourg Dc Visa Special heeft een tankinhoud van 40 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h constant slechts 1 op 17,5. Wat betekent dat u in theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk omstandigheden (remmen, optrekken, het weer, e.d.) in aanmerking nemen, moet het wel erg tegenzitten als u met één tank niet makkelijk van Amsterdam n.Lir Strasbourg komt. Of een andere plaats tot op zo'n é>30 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge drag en een perfecte zit. Prettige reis! De CitroënVisa. Basisprijs v.a. f12.355,-. Rijklaar v.a. f12.930,-. CITROËNAVISA Het PPR-partijbestuur gaf nog een verklaring uit waarin „de hetze door Wiegel en de TROS jegens de VARA" een bedreiging van de vrije menings uiting wordt genoemd. Het PPR-be- stuur heeft waardering voor de wijze waarop de ondernemingsraad van de VARA probeert de zaken in hun juis te proporties af te handelen. Dolf Coppes, oud-voorzitter van de PPR, is geplaatst als nummer één op de lijst voor zijn partij voor de ko mende Eerste-Kamerverkiezingen. Inhuldiging (5) Ik vraag me nog steeds af wat er gebeurd zou zijn als de ME zich hele maal niet had laten zien. De demon stratie die bij de dokwerker vertrok bestond voor het grootste deel uit vreedzame mensen. Hoewel er in sommige pamfletten was opgeroepen een helm mee te brengen was er nau welijks een helm te bekennen. Als de ME niet op de "Blaauwbrug had ge staan was er voor de relschoppers weinig leuks te beleven geweest. De menigte was dan waarschijnlijk ge woon opgegaan in de feestvierende massa's op het Rokin. De eerste char ges van de ME hadden slechts tot effekt dat de militanten „elkaar von den". Die rijtjes witgehelmde agen ten met schilden en knuppels en ge traliede pantservoertuigen werken uitermate prikkelend op de agressie. Wie heeft die jongens trouwens toe stemming gegeven om in volle vaart op mensen in te rijden? Zelfs ik voel de toen de behoefte in me opkomen om zo'n auto te beschadigen. Ook vind ik het onverantwoord om in een dichte mensenmenigte (op het Rokin) met grote snelheid door puinhopen heen te rijden, zodat de verkeersbor den je om de oren vliegen. Dit als kritiek naast alle lof die de politie ongetwijfeld toekomt. De individuele ME-er kon het tenslotte ook niet hel pen dat er zulke beleidsfouten zijn gemaakt. Konkluderend: volgens mij was de versperring van de Blaauw- brug een kolossale blunder en had de politie wel aanwezig moeten zijn, maar zo onopvallend mogelijk. (En ook de volgende keer a.u.b. geen kogels). AMSTERDAM Bas Voorhoeve Inhuldiging (10) zij zo onverbloemd uiting gaf aan haar geloof. Te spijtiger was het op treden van ongeveer 1000 jongeren. Hulde aan de politie met zoveel be heersing. Toch vraag ik me af of scherper optreden niet nodig gaat worden als de jongeren zó blijven doorgaan, terwijl de politie nota bene met hen poogde te praten. Daar moe ten we toch iets aan gaan doen Wel dient een beter beleid rond de lege woningen sterke overweging genomen. Bleiswijk Ds. R. P. Ytsma i een onzer verslaggevers KKERKERK Burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk heeft de bewoners van de luwbouwwijk Lekkerkerk-west, waarvan de bodem verontreinigd is met giftige stoffen, igeraden zo snel mogelijk hun woning te verkopen. Woningen die eind deze maand niet 'kocht zijn, zullen namelijk gevorderd worden. „En dat lijkt me niet ln heh voordeel van de 'oners," aldus de heer Ouwerkerk. Inhuldiging (6) Graag wil ik onze nieuwe koningin Beatrix complimenteren met haar rede in de Nieuwe Kerk. Zij adviseer de ons vijanden te zien als mensen met een andere mening. Graag wil ik mijn vreugde erover uitspreken, dat Inhuldiging (7) Ik heb op de dag der inhuldiging van onze nieuw Vorstin, bij het luisteren naar de VARA, die telkens opriep „Komt u maar!" om de mensen gele genheid te geven met een bevredigd wraakgevoel hun hart over deze dag te luchten, en bij het daartussenin gelaste journalistenforum, wat de ge volgen betreft, teruggedacht aan de roerige na-oorlogse dagen van 1914- 1918, toen de machtige leider van de SDAP, Troelstra, na de val van meni ge koningshuizen, meende dat óns vorstenhuis nu aan de beurt was, en dorst te wijzen naar de Kroon! Met gevolg „En zijn val was groot!" De demonstraties van verbondenheid die toen volgden waren niet van de lucht. „Nauw verenigt vast omsloten trouw aan God en koningin." De VARA komt de twijfelachtige eer toe die verbondenheid weer diepte en in houd te hebben gegeven. De nieuwe VARA-voorzitter, de oud-dominee Van den Heuvel, heeft hier wel een zeer lelijke pijp gerookt. Amsterdam F. A. Stroethoff Inhuldiging (8) 's Middags hebben we allemaal kun nen vernemen hoe koningin Beatrix de tegenslagen van die dag en ook de tegenslagen die haar in de toekomst te wachten staan, heeft én zal kunnen verdragen, want God is haar Schild ende betrouwen! En met God als je Schild in je leven en Hem als je betrouwen kun je veel verdragen en óók vergeven en mag je je ook veilig geborgen weten! Als wij als volk, in clusief overheid en koningin, Gods Zoon, Jezus Christus, als onze Grote Koning hebben dan hoeven we niet te vrezen voor wat voor een gevaar dan ook. Wel gaan we dan proberen rad draaiers en overtreders te helpen van de verkeerde weg af te komen met geduld en naastenliefde, schelden op zulke figuren, hen verwensen naar dood en verdoemenis, past niet. Want dan zijn wij geen haar beter. Laten we verdraagzaam leren zijn voor elkaar. God helpe ons! Schiedam J. J. Koppe Inhuldiging (9) De regeringsfunctionarissen wisten 3 maanden van tevoren dat ongere geldheden zouden ontstaan. Waarom geen tijdig maatregelen genomen, door versterking van de politie? Waarom niet tijdig een colonne com mando's of mariniers ingezet om hardhandig desnoods met de vuurwa pens orde en rust te handhaven? De overheid draagt het zwaard toch niet tevergeefs, en is zelfs duur verplicht op te treden tegen dergelijk lafhartig tuig. Ieder weldenkend mens mag van de overheid verlangen, dat derge lijke schanddaden vermeden worden. Zevenbergen H. Lokers. De veronderstelling in Uw commen taar. dat het onjuist is „om de activi teiten van deze raddraaiers in ver band te brengen met enig politiek doel", is zélf onjuist. Niemand zal ontkennen dat raddraaiers een rol in de gebeurtenissen van de 30e april speelden. Maar hun rol was inciden teel en van onderschikte aard. De lont in het kruitvat was de kraakak- tie in de Kinkerbuurt. Die lont had niet aangestoken hoeven worden door de M E. Het rustige verloop van de activiteiten ln de Kinderbuurt, na dat het omstreden kruispunt door de M.E. was vrijgegeven, toont dit wel aan. Over de politieke bedoelingen van deze activisten kan geen misver stand bestaan; Wat de verboden en uiteen geslagen demonstratie betreft: de meegevoerde spandoeken lieten evenmin twijfel omtrent politieke ge motiveerdheid van de deelnemers: „a house or a kingdom?" En nadat de stoet ondanks de zinloze charges op Waterlooplein en Blaauwbrug het Rokin had bereikt, ging aan de kop een spandoek met de tekst „Tegen de staat van beleg". Deze stoet was en ik geloof mijn ogen beter dan Uw commentaar rustig en gediscipli neerd. Voor het passeren van de Dam. die reeds tot en met afgegrendeld was, was geen gevaar te duchten van deze kant. De charge die echter volg de, halverwege het Rokin, was bela chelijk. Ze bestond uit een vijftiental M.E.-busjes die met wilde vaart vanaf het Spui het Rokin opstoven, terwijl deze straat met meer flaneerpubliek dan met demonstranten bevolkt was. Inderdaad, toen was het gedaan met de feestelijkheden. Ik ben van Trouw behoorlijke objectieve commentaren gewend en tamelijk onbevooroordeel de berichtgeving. In het Oranjebitter hebt U zich blijkbaar verslikt. Amsterdam Boudewijn Chorus ADVERTENTIE sprong de hulzen te verkopen," zegt voorzitter Ben van Veen van de bewo nersvereniging. Hij is bang dat de bewoners er ondanks alle toezeggin gen financieel toch op achteruit zul len gaan als ze ln allerijl hun woning gaan verkopen aan het rijk. Volgens burgemeester Ouwerkerk is het „natuurlijk niet verstandig" als bewoners vandaag al hun woning zouden verkopen, maar hij wil toch aandringen op haast. „De datum van 31 mei is onherroepelijk. De wijk moet op die dag leeg zijn. Huizen die op dat moment niet verkocht zijn, worden gevorderd." De bwonersverenlging heeft er verder op aangedrongen dat alle inwoners van de gifwijk uitvoerig medisch on derzocht worden. Hoewel de resulta ten van het onderzoek van de eerste 72 bewoners niet verontrustend wa ren, vindt de vereniging het onjuist dat het medisch onderzoek in een verlichte vorm zal worden voortgezet. Definitief Eind deze week wordt duidelijk hoe veel bewoners Lekkerkerk-west defi nitief willen verlaten. Hoewel de be woners in de gelegenheid worden ge steld hun huis na het schoonmaken van de wijk terug te kopen, staat volgens Ben van Veen vast dat er genoeg wijkbewoners zijn die voor goed willen vertrekken. Het grote probleem voor deze mensen is echter een ander huis te vinden. De provin cie Zuid-Holland heeft de omringen de gemeenten gevraagd om soepel te zijn met het toelaten van Lekkerker- kers, ook als ze niet economisch ge bonden zijn, maar het is voor Van Veen nog de vraag of de gemeenten inderdaad bereid zijn Lekkerkerkers toe te laten. Ook het probleem een huis in dezelf de prijsklasse te vinden als de men sen destijds in Lekkerkerk-west ge kocht hebben, mag niet vergeten wor den, meent Van Veen. In Lekkerkerk- west wonen veel mensen die hun werk hebben in Den Haag of Rotter dam. „In deze steden hoeven ze na tuurlijk helemaal niet op zoek te gaan naar een betaalbaar huis." zegt Van Veen. „De moeilijkheid is dat we nu in één maand tijd eigenlijk zoveel beslissingen moeten nemen als je an ders in een half jaar zou nemen," aldus de heer Van Veen. 9M% De nieuwste spaarrekening van de NMB. Rente per 6 mei 1980 9*A Waar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voorwaarden? Uw spaargeld voor een bepaalde tijd vastzetten en een hoge rente ont vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kort kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB heeft daarom speciaal voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen. Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar- rekening openen. U dus ook. Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buurt of bent u er nog nooit binnen geweest Hoeft ook niet. Want Bonus-Girospa ren doet u vanuit uw makkelijke stoeL Via de brievenbus. Zo simpel is het Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm: 9'A%. Is dat een verschil met wat u nu ontvangt? Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vuilere Voor meer informatie. Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro- spaarrekening (eerste inleg ten minste f 100,-) te openen. Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Daium Open voor mij een NMB Bonus-Girospaarrekening Aankruisen wat gewenst is. Ik heb Bank-of Postgirorekening nummer I I I Dhr/mevrymej I I Adres. .TeL. Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of vtxigd mede ondertekenen) I Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB afd. retailbanking, Antwoordnr. 131,1000 PA Amsterdam. TR-1_

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9