Meine krant X Trouw 4 Nederland in oorlog met r~" n Tien mei 1990 Strijdlied Science fiction Vrede L. VOLVO Als u dóórdenkt. BINNENLAND TROUW/KWARTET P6/F 6 MEI 1980 Oe kleine krant Medewerkenden: Plet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Vijftig jaar later: 10 mei 1990. Nederland wordt aangevallen doorja, door wie eigenlijk? Door de Russen? Door de Chinezen? Of misschien door de arme landen in de wereld, die via een kernoor log proberen het rijke westen op de knieën te krijgen? Of wie weet is er in 1990 een nieuwe dictator opgestaan in West-Europa zelf, die heel de wereld meesleurt in een derde wereldoorlog. Niemand kan zich zo'n nieu we wereldoorlog voorstellen. Misschien duurt het een paar dagen en is er daarna niets meer over dan ép..n grote woestijn. Als de kernwapens werkelijk gebruikt worden, kun je alle spannende oor logsboeken over onderdui kers, knokploegen, illegale kranten en overvallen op bönkantoren wel vergeten. Wat kunnen mensen doen om een nieuwe oorlog te voorko men? Het gevaar van een kernoorlog is alleen te bezwe ren door de kernwapens af te schaffen. Of dat ooit zal luk ken, is de vraag. Maar als we geloven dat zoiets onmoge lijk is. zijn we zeker verloren. Een oorlog tussen rijke en arme landen is alleen te ver mijden, wanneer de rijke lan den ervoor zorgen dat de wel vaart in de wereld eerlijker wordt verdeeld. Ook dat is niet iets wat je binnen tien jaar regelt. Maar ook hier geldt dat je met niets doen en afwachten zeker nooit wat bereikt. De derde mogelijkheid die overblijft is, dat er in West- Europa weer een dictator op staat, een nieuwe Hitler. Die situatie bestaat in feite al in grote delen van de wereld. Denk maar eens aan een land als Argentinië, waar moorden en martelingen aan de orde van de dag zijn. Is daar iets tegen te doen? Zeker wel. Gewoon zorgen dat in Nederland, in West- Europa en in de rest van de wereld onderdrukkers geen kans krijgen. Zorgen dat bui tenlanders (toen waren het Joden, straks zijn het de bui tenlanders!) hier goed behan deld worden. Zorgen dat Ne derlandse bedrijven geen za ken doen met landen waar de bevolking onderdrukt wordt. Zorgen dat, ach dat kan iedereen zelf wel bedenken. Duizenden gekleurde Zuld- afrtkaanse scholleren zijn In staking gegaan tegen de apartheid In het onderwijs. ZIJ wensen niet langer apart onderwijs te krijgen, ge- schelden van de blanke kin deren. Bij hun strijd zingen de scholleren de song „We don't need more education' (We willen geen onderwijs meer). De song is van de groep van Pink Floyd. Hij staat op de langspeelplaat „Another Brick in de Wall! (Nog een steen in de muur). De Zuldafrlkaanse regering heeft de langspeelplaat ver boden. Wie de plaat in zijn bezit heeft, krijgt een boete of moet de gevangenis in. Van de strijdplaat met het strijdlied zijn al 60.000 exemplaren verkocht. Canadezen Ook de Amsterdamse kin deren deden gisteren geest- 'driftig mee aan de verwel koming van de Canadezen, die vijfendertig jaar gele den als bevrijders Amster dam binnentrokken. Een Canadees tilde een jonge Amsterdammer, die zich zelf voor deze gelegenheid als clown had beschilderd uit de menigte (vanuit zijn auto) en omhelsde hem. Net zo'n tafereel als op die dag, 8 mei 1945, toen de Canade zen over de Berlagebrug Amsterdam binnenreden. Van de mannen, die er toen bij waren, hebben er 350 gisteren opnieuw zo'n zege tocht gemaakt met ook uit die tijd daterende legerau to's. Duizenden Amster dammers stonden langs <e route en deelden tulpen en anjers, en applaus en ge juich, uit aan de vroegere bevrijders van het Duitse juk. Het was een bijzondere dag voor de Canadezen zo wel als de oudere mensen, die zich nog kunnen herin neren dat de hoofdstad werd bevrijd. Nederland bezet gebied, s Avonds zendt de televisie beelden in kleur uit van de oorlog die in Engeland nog in volle hevigheid aan de gang is. In bed luister je naar je transistor-radiootje, waarop de geheime zenders van „Vrij Nederland'' en „Trouw" op roepen tot verzet. Als je 's morgens opstaat hoef je de verwarming niet meer aan te zetten, want de kraan van het aardgas is allang dicht ge draaid. Doe maar een extra trui aan. Ontbijten zonder sandwich-spread op brood, geen corn-flakes en roereie ren, maar al lang tevreden met een boterham met niks erop. De post bezorgt een computerformulier waarop je nieuwe persoonsnummer staat. Ergens vijfhonderd ki lometer verder ben je opge borgen in een electronisch ge heugen, dat alle Nederlan ders. Belgen, Fransen en Duitsers in de gaten houdt. Omdat er geen benzine meer is, staan alle auto's voor de deur te verroesten en op de fietspaden rijden lange files Vader, die vijfentwintig kilo meter van zijn werk woont, moet een uur eerder opstaan dan vroeger. En je grote broer die vóór de bezetting met de brommer naar school ging. gaat ook weer op de fiets. Voordat jezelf naar school gaat, moet Je nog even on kruid wieden in de groente tuin die buurtbewoners heb ben aangelegd op de plaats waar vroeger een voetbal veldje was. Want de tuinders uit het Westland leveren geen sla meer, sinds ze hun kassen niet meer kunnen verwar men. Even later zit je op school, met een knorrende maag. Laten we maar niet meer naar de schooltelevisie kijken, zegt de meester, want die programma's van de be zetter zijn zo vreselijk Hopen dat niemand in de klas de meester verklikt 3k bracht in de oorlog deTrouw rondOrvze_, krant door de j ^Duitsers \jerboden.J Je stopte die illegale Krqnten dan bijvoor beeld in je schoenen of zo.. Dat Was wei eens linke.soep hoor. Als er nu oorlog Jooarn dan zou Ik gaan zen den met mijn bakkie. Lekker illegaal. Dan wordt het misschien net zo spannend als bij jou '°PQ ƒ77 LfW óilks «>t od& m i i 1 O -X l lO I I Vrede, zeggen veel kinderen, dat is iets voor grote mensen. Zij maken oorlog, zij alleen kunnen vrede sluiten. Vrede, zeg gen veel gerote .mensen, dat is iets voor de politici. Zij maken oorlog, en zij alleen kunnen vrede sluiten. Veel kinderen en veel grote mensen voelen zich onmach tig. Zij hebben niets te zeggen of er oorlog komt. Is dat nu zo? Kunnen kin deren en volwassenen helemaal niets doen? Toch wel. Vrede begint thuis en op school. Wie dagelijks zijn zusje plaagt met haar rode haar of de buurjongen uitscheldt vanwege zijn flaporen, voert een oorlogje in het klein. Wie zijn Turkse buurmeisje treitert, moet hiet gek opkij ken als hij een pets voor zijn hoofd terugkrijgt. Oorlog ontstaat op zoveel manieren. Als Iran 50 Amerikanèn gij zelt in de ambassade van Teheran, komt de vrede in gevaar. Als Rusland het buurland Afghanistan binnenvalt, komt de oorlog dichterbij. Mensen maken oor log omdat ze hun land willen verdedigen óf juist willen uitbreiden. Zij willen dan meer land. Mensen maken oorlog omdat ze elkaar niet goed begrijpen. Ze luiste ren slecht naar elkaar en zoeken niet naar oplossingen. Al die zaken spelen zich ook in het klein af. Als jij het grootste stuk taart af snijdt, is het niet zo raar dat je broertje jaloers wordt. Als je niet naar je vriendje wilt luisteren, maar liever je vuisten ge- 6 mei 1980 bruikt, krijg je snel ruzie. En wie maar blijft schelden op al die Turken en Ma rokkanen, brengt de vrede in gevaar. Vrede kun je leren. Het is niet genoeg om tijdens de vredesweek over de armoede in de derde wereld te praten, als je door blijft gaan met ruzie maken. Wie echt vrede wilt, thuis en op school, moet leren hoe je met conflicten om moet gaan. Een conflict krijg je als je het met iemand oneens bent. Bijvoorbeeld op de mees ter, omdat hij straf geeft voor iets dat je niet hebt gedaan. Je kunt dan boos gaan mokken in een hoekje, maar je kunt ook gaan praten met de meester en hem rustig jouw mening vertellen. Het valt niet mee, dat is waar, maar het valt te proberen. De\blvo345. leder z'n eigen deur. De Volvo 345 is, met z'n vijf deuren, wel de meest toe gankelijke Volvo uit de 340-serie. Toegankelijk en bijzonder gast vrij. Iedereen zit even goed. Ouders voorin op de comforta bele fauteuils, met voldoende ruimte om de benen te strekken -Zoon en dochter achterin op de royale, en voor andere doeleinden neerklap- bare achterbankTerwijl de vol tallige bagage een plaatsje vindt in de ruimte daarachter. Een ruimte die uiteraard ook voor andersoortige bagage kan worden benut; foldermate riaal, demons tratie-apparatuur of voor de hond natuurlijk In de prijsklasse van de Volvo 345 zult u maar weinig gelijkwaardige vijfdeurs auto's tegenkomen En zeker niet met deuren zoals de 345 die heeft Voorportieren voorzien van stalen buizen, die de inzittenden optimaal bescher men bij aanrijdingen van opzij. Achterportieren met kindersloten En erg belangrijk voor de in- en uitstap: alle deuren kunnen geopend worden tot een hoek van maar liefst 68°. Bovendien is elke 345 standaard voorzien van: gelaagde voorruit, ML-be han deling, open hoofdsteunen,etc. De Volvo 345 is er in 3 uitvoeringea Luxe, DL en GL. Naar wens leverbaar met een automatische of handgeschakel- de versnellingsbak. Om de Volvo 345 optimaal op z'n rijkwaliteiten en gastvrijheid te beproeven, neemt u natuurlijk uw hele gezin mee. En uw hond. De Volvo dealer in uw omgeving heeft daartoe z'n deuren wagenwijd voor u open. Volvo Nederland Personenauto B.V., Postbus 16,4153 ZG Becstl

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8