alestijnen vrezen Ie groeiende onrust Spanning VS-Cuba oor vluchtelingen Russen blijven uit Joegoslavië esten drijft Iran in armen van de Sowjet-Unie Karamanlis in derde ronde tot president Griekenland gekozen Iran draagt dode Amerikanen over Spanning op Westbank neemt toe Amerika sluit missie Nieuwe reactor kernbewapening VS DINSDAG 6 MEI 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 Tan onze correspondent a [AMALLAH Palestijnen op de westelijke Jordaanoever beschuldigen Israël van een n ystematische campagne van Intimidatie en provocatie. Gevreesd wordt dat de na de aanslag '"p q Hebron door de Israëlische autoriteiten genomen maatregelen de spiraal van geweld niet Q™fullen doorbreken. slot Dt zijn.i 3rdeu an i Palestijnse kringen, waar de aan- ig van Hebron op veel kritiek stuit, eft men vele voorbeelden van over- allen tijdens de afgelopen weken die erden uitgevoerd door Israëlische itairen of aanhangers van de na- onalistisch Ooesj Emoenim bewe- g, die vaak in militaire uniformen deed zijn. Dit soort overvallen jigt te leiden tot situaties die doen iénken aan de toestand ln Noord rand, waarbij dit keer geen katho- eken en protestanten, maar joden Pales tij nen tegenover elkaar taan. Op de universiteit van Bir-Zeit ver luidt dat Israëlische soldaten gister ochtend twee inwoners van die stad en een student meenamen, in elkaar Woegen en op de hoek van een straat fchterlieten. Ook de moeder van een van het drietal, die haar zoon te hulp wilde komen, zou hardhandig zijn aangepakt. Studenten van Bir-Zeit Èjn de afgelopen drie weken herhaal delijk 's nachts overvallen door bewo ners van de nabij gelegen joodse ne derzetting Neve Tsoer. Ruim twee Weken geleden zouden Israëlische joldaten in één nacht veertig studen ten in elkaar hebben geslagen. jc in het Palestijnse vluchtelingen- jnp Jallazoen, vlak bij Ram all ah is jt onrustig. Eind vorig jaar overvie- ja aanhangers van Goesj Emoenim Je school in dit kamp en vernielden je ramen en de inrichting. De Israeli te autoriteiten beschuldigden kin van Jallazoen ervan stenen ir Israëlische voertuigen te hebben ot)0id. Ook zouden er vanuit het mp twee keer Molotov-cocktails i de voertuigen gegooid zijn. jners van Jallazoen vertellen dat de afgelopen maanden maar liefst iht keer gewapende Joodse nationa- ten het kamp zijn binnen gedron- n om mensen in elkaar te slaan of delingen aan te richten. Drie keer deden zich gevallen van vandalisme voor. Sedert eind maart is in het kamp, waar ruim vijfduizend Pales tijnse vluchtelingen wonen, van 's avonds zes uur tot 's morgens zes uur een uitgaansverbod van kracht. Ze ven keer liet het Israëlische leger 's nachts alle mannen van veertien jaar en ouder zich op het plein van het kamp verzamelen. In zulke gevallen worden ze vaak gedwongen om uren lang in de kou te zitten. Ze mogen niet slapen, roken of naar de w.c. gaan. Soms worden ook enkeke man nen meegenomen naar het gebouw van de militaire gouverneur in Ra- m all ah om daar schoonmaakwerk- zaamheden te verrichten. Aan de universiteit van Bir-Zeit meent men dat Israël bang is voor toenemende onrust omstreeks 26 mei, de dag waarop Israël en Egypte overeenstemming dienen te hebben bereikt over de autonomie voor de Palestijnen. Overigens werd dit over leg voor onbepaalde tijd afgebroken, nadat de Egyptische delegatie giste ren een voor Israel onaanvaardbaar voorstel had gepresenteerd voor de veiligheid in de bezette gebieden. Het Egyptische voorstel voorziet ln dui delijke beperkingen voor de in bezet gebied opererende Israëlische mili tairen. Provocerend De rector van de universiteit van Bir- Zeit, dr. Baramki, werd onlangs bij de militaire gouverneur van Ram all ah ontboden en gewaarschuwd dat zijn universiteit gesloten zou worden als de studenten de straat op zouden gaan. „Ik geloof dat de militaire gou verneur de onderwijsinstellingen ziet als centra van agitatie en algemene onrust," aldus Seimi Taraki, docent sociologie aan de universiteit. „Daar om probeert hij de studenten te pro voceren en de straat op te sturen waardoor botsingen met de veilig heidstroepen zich zouden voordoen. Dan zou het militair bestuur een voorwendsel hebben om de universi teit te sluiten." Vooralsnog lijken de studenten niet bereid zich te laten provoceren. Zij beperken zich tot ac ties op het terrein van de universiteit. Behalve de behoefte aan rust die Is raël voor 26 mei op de westelijke Jordaanoever wil krijgen, zou de es calatie van gewelddadigheden ook te maken hebben met meningsverschil len binnen het militair bestuur. Sym pathisanten van Goesj Emoenim bin nen het Israëlische militaire be stuursapparaat zouden de universi teit van Bir-Zeit definitief willen slui ten. De provocaties zouden een aan wijzing zijn dat zij, nu de militaire gouverneur van Ram all ah is afgetre den, binnen het militaire bestuur de overhand hebben gekregen. Eenheid De Israëlische aanvallen hebben een nieuwe gevoel van eenheid op de wes telijke Jordaanoever teweegge bracht. De doorgaans behoudende winkeliers van het gebied was zelfs de eerste groepering die in staking ging toen het afgelopen weekeinde drie vooraanstaande Palestijnen de grens werden overgezet. Een vooraanstaan de Palestijn meent dat het bezette gebied een moeilijke tijd tegemoet gaat: „Hebron is fout geweest, omdat de kaarten nu tegen ons geschud zijn. Waarom zouden we een strijd aan gaan die we bij voorbaat al verloren hebben? De zwijgende meerderheid hier gelóóft dat het onze plicht is om ondanks de bezetting in ons eigen land te blijven wonen. Alles wat dat in gevaar brengt dient als verraad te worden beschouwd." En een oude in woner van Jallazoen zegt: „Liever worden we hier gedood of in de ge vangenis gestopt dan voortdurend aan deze provocaties blootgesteld te worden." I (AP, AFP) De nog steeds in omvang toenemende stroom van Cubaanse vluchtelin- n naar de Verenigde Staten heeft gisteren opnieuw aan drie mensen het leven gekost. De fanning tussen Havana en Washington is de afgelopen dagen sterk toegenomen als gevolg 'an de vluchtelingenstroom. De Verenigde Staten hebben een deel van de missie in Havana iggeroepen. puim 15.000 Cubanen hebben inmid dels gebruik gemaakt van de door sident Castro geboden mogelijk heid hun vaderland te verlaten. Bij de rsteek naar de Amerikaanse staat kwamen gisteren drie men den om het leven. Twee mannen ver- iken nadat hun gammele bootje s omgeslagen. Een oudere vrouw erleed aan een hartaanval. De afge- )en twee weken heeft de oversteek n minstens zeven mensen het leven ïkost. Een onbekend aantal Cuba- i wordt nog vermist. De Ameri- ïse kustwacht schat dat dage- jlijks ongeveer tweeduizend mensen [de oversteek wagen. Men verwacht iat door het mooie weer dit aantal [nog zal toenemen. n de Cubaanse hoofdstad Havana is aandacht niet langer meer gericht f de Peruaanse ambassade, waar nog ongeveer duizend mensen wachten op een asielaanvraag. Sinds de gevechten van afgelopen zaterdag voor het gebouw van de Amerikaanse missie in Havana, voert de Cubaanse pers een felle campagne tegen de Verenigde Staten. Na die gevechten zochten ongeveer 450 mensen hun toevlucht tot het gebouw van de mis sie, uit angst voor een woedende me nigte stenengooiers, die de asielzoe kers voor „verraders" uitmaakte. Pre sident Castro eist dat de Verenigde Staten deze vluchtelingen aan de Cu baanse autoriteiten uitlevert. Provocatie Volgens de pers in Havana gaat het om een Amerikaanse provocatie en zouden „Yankee-mariniers" die het gebouw van de handelsmissie bewa ken stenen naar het Cubaanse volk hebben gegooid. Daarbij zouden twintig mensen gewond zijn geraakt. De Verenigde Staten weigeren de vluchtelingen in het gebouw van de missie uit te leveren. Volgens een Amerikaanse woordvoerder gaat het hoofdzakelijk om ex-politieke gevan genen, die al van de Cubaanse autori teiten toestemming hadden gekregen het land te verlaten. Naar aanleiding van het incident heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton besloten de visumsectie van de missie te sluiten. Zolang de Cubaanse, autoriteiten de veiligheid van men sen die een visum komen halen niet garandeert, blijft deze sectie dicht, aldus een woordvoerder ln Washing ton. De zes Amerikaanse ambtena ren, die aan het hoofd van de missie staan, zijn het afgelopen weekeinde al naar de Verenigde Staten terugge roepen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Griekse premier Konstantin Karaman lis is gisteren door het parlement gekozen tot opvolger van president Konstantin Tsatsos, wiens termijn van vijf jaar eind volgende maand afloopt. Als premier zal Karamanlis waar schijnlijk worden opgevolgd door de huidige minister van defensie. Evangelos Averoff. De vraag la Griekenland ls nu wat de gevolgen zullen zijn van Karamanlis' verkiezing. Door zijn verkiezing tot staatshoofd gaat de politieke leider die sedert de val van de kolonels, die van 1967 tot 1974 een militair bewind over het land uitoefenden, zijn stem pel drukte op het binnen- en buiten lands beleid een voornamelijk cere moniële rol vervullen. In de eerste reactie op zijn verkiezing zei de nieu we president met nadruk dat hij zich als staatshoofd boven de partijen wil stellen. Een erewacht brengt de kist met het lichaam van Tito uit de trein. PrO-W6St©rS BELGRADO (AFP, Reuter, DPA) De leiders van de Sowjet- Unle garanderen dat zij ook nu, na de dood van maarschalk Tito, de souvereiniteit van Joegoslavië zullen garanderen. Uit de hele wereld kwamen gisteren lovende woorden over de rol die de overleden Joegoslavische leider heeft gespeeld in de wereldpolitiek. In een door het centraal comité van de Russische communistische partij verzonden rouwbeklag verzekeren de Sowjet-leiders dat zij de souvereini teit van Joegoslavië zullen eerbiedi gen. In de boodschap aan het Joego slavische volk wordt Tito beschreven als een briljant staatsman en „een vooraanstaand persoon in de interna tionale beweging van arbeiders en communisten". De Russische pers heeft de afgelopen weken westerse suggesties als zou het Kremlin klaar staan Belgrado onder druk te zetten na de dood van Tito, van de hand gewezen als „smerige laster". Amerikaanse waarnemers achten een militair optreden van de Sowjet-Unie in Joegoslavië uiterst onwaarschijn lijk. Drie maanden geleden beloofde Carter dat hij in zo'n geval de Joego- slaven te hulp zal schieten. Ook ver wacht men niet dat de neutrale koers van het land nu zal wijzigen. Hoe zich dat op de lange duur zal ontwikkelen, is moeilijk te voorspellen, aldus Ame rikaanse waarnemers. Diplomaten in het Navo-hoofdkwartier in Brussel verklaarden onlangs dat het westen waakzaam moet zijn voor de interne verdeeldheid in Joegoslavië, die voor de Sowjet-Unie aanleiding kan wor den in te grijpen. pe kritiek uitte op Stalins beleid, en werd officieel bijgelegd met Tito's bezoek aan Peking in 1977, en het tegenbezoek van voorzitter Hua Guo- feng in het daaropvolgende jaar. Maar in tussentijd had Mao Tse Toeng verklaard dat „mensen als Tito niet te redden zijn. Het is net als met Hitler, Tsjang Kai Tsjek of de tsaren: men kan dergelijke mensen niet genezen, men moet hem vers laan'. In die periode bewijfelden de Chinese leiders of Joegoslavië nog wel een socialistich land genoemd kon worden. Nu hadden ook de Chi nezen alleen nog maar lof voor de overledene. Gisteravond kwam de blauwe trein met de stoffelijke resten van Tito in de hoofdstad Belgrado aan, waar hij donderdag wordt begraven. Honderd duizenden mensen stonden in de re gen te wachten om hem de laatste eer te bewijzen. Bij de begrafenis worden veel staatshoofden verwacht. De Amerikaanse president Carter en het Russische staatshoofd Breznjew zul len echter niet aanwezig zijn. Carter laat zich vertegenwoordigen door vi ce-president Mondale. Wie Breznjew in Belgrado zal vertegenwoordigen is nog niet bekend. Als premier is Karamanlis steeds voorstander geweest van een pro- westerse koers. Hij was een verklaard voorstander van toetreding van Grie kenland tot de Europese Gemeen schap en, ondanks het feit dat hij door het Cyprus-drama in 1974 ge dwongen was zijn land terug te trek ken uit het militaire apparaat van de NAVO, had hij toch een principieel Atlantische oriëntatie. Deze opstelling maakte Karamanlis' kandidatuur voor het presidentschap nogal omstreden. Diens eigen Nieuwe Democratische Partij beschikt slechts over 174 van de 300 parle mentszetels, wat voor Karamanlis een verkiezing in de eerste ronde, waarbij een meerderheid van twee derden geëist wordt, onmogelijk maakte. De voornaamste oppositie partij, de Pan-hellenistische socialis tische beweging (PASOK) van Andre as Papandreoe, die 93 zetels bezet, wenste niet voor Karamanlis' kandi datuur te stemmen. Het is aan enkele kleine centrum en rechtse groeperin gen te danken dat Karamanlis giste ren tijdens de derde ronde van de presidentsverkiezingen de toen ver eiste meerderheid van drie vijfden ln het parlement behaalde. De socialistische Papandreoe, die te gen het lidmaatschap van de NAVO en van de Europese Gemeenschap is en die een zogeheten Mediterraan linkse koers voor staat, los van de grote machtsblokken in de wereld, heeft tot het laatst geprobeerd Kara manlis van een verkiezing af te hou den. Zou er ook bij een derde ronde geen president zijn gekozen, dan wa ren er constitutioneel nieuwe verkie zingen nodig geweest. Bij vervroegde algemene verkiezin gen (Volgens schema behoeven de verkiezingen pas in november vol gend jaar plaats te vinden) had Pa pandreoe een redelijke kans gemaakt om als sterkste man uit de bus te komen. Volgens een recente opinie peiling staat 58 procent van de Grie ken een neutralistische buitenlandse politiek voor, terwijl slechts twaalf procent voorstander is voor het weer toetreden van het land tot de militai re structuur van de NAVO. Ook de sociale onvrede is een sterk punt in het voordeel van de oppositieleider. Het land kampt met een inflatieper centage van bijna vijfentwintig en Papandreoe houdt de Grieken voor dat toetreding tot de Europese Ge meenschap van het land hooguit een goedkope winkelier voor de rest van de gemeenschap maakt. Papandreoe, die onlangs vergeleken werd met de populistische Labour- voorman Tony Benn, onderstreepte de laatste tijd steeds weer dat het parlement geen goede afspiegeling is van de nu levende opvattingen in het land. Het ziet er na Karamanlis' ver kiezing naar uit dat hij tot november volgend jaar geduld zal moeten oefe nen, of het moest zijn dat binnen Karamanlis' partij onenigheid zou ontstaan, waardoor een nieuwe rege ring niet meer op een meerderheid in het parlement zou kunnen rekenen. Voor Karamanlis is het president schap een fraaie afronding van zijn politieke carrière. Hij werd in 1907 in een klein dorpje in Macedonië gebo ren, studeerde rechten en werd al in 1933 lid van het parlement. Helemaal aanvaard in de Atheense high society is Karamanlis door zijn afkomst en zijn wat afstandelijke optreden nooit geweest. Na enkele malen minister te zijn geweest, raakte hij uiteindelijk als premier verwikkeld in een consti tutionele crisis met de monarchie, wat aanleiding werd tot zijn balling schap in 1963 naar Frankrijk. Na de val van de kolonels keerde Karaman lis in 1974 naar zijn geboorteland te rug, waar hij mede leiding gaf aan de terugkeer naar de democratie. Eerbewijzen Uit alle hoeken van de wereld bleven gisteren eerbewijzen en lof voor de overleden maarschalk binnenstro men, van Canada tot nieuw Zeeland, en van Hongkong tot Peru. Op Cuba, waar Tito vorig jaar nog probeerde te verhinderen dat zijn dierbare bewe ging van nietgebonden landen onder Castro's leiding in het Sowjet-kamp zou belanden, huldigde het officiële persbueau hem als „een der buitenge woonste, verdienstelijkste mensen van onze tijd". De Syrische staatsra dio noemde Tito „een groot vriend van de Arabieren". Communistische leiders in Polen her dachten Tito als een groot staats man, een groot partriot en revoutio- nair. Ook in de Chinese herdenkingen wordt met geen woord gerept over de langdurige ideologische twisten die tussen 1956 en 1977 woedden tussen Belgrado en Peking. Het conflict brak uit nadat de Joegoslavische communistische partij in 1956 scher- staand karakter van de geest van de lijk door de Amerikanen is achterge- Islam." laten. Eerder hadden de Iraniërs al zes andere helikopters aangetroffen In het zuiden van Iran is gisteren nog in een oostelijk woestijngebied in het een helikopter gevonden die kenne- land. TEHERAN (AP, Reuter) De licha men van de acht Amerikaanse mili tairen die omkwamen bij de mislukte actie om de gijzelaars ln de Ameri kaanse ambassade in Teheran te be vrijden zijn gisteren overgedragen aan de orthodoxe aartsbisschop Capucci. De bisschop zei dat hij het transport van de lichamen zal begeleiden naar Zwitserland, vanwaar deze zullen worden overgevlogen naar de Vere nigde Staten. Op het moment dat bisschop Hilarion Capucci de licha men in ontvangst nam, werd hij ver gezeld door de Zwitserse ambassa deur in Teheran Eric Lang en de pauselijke nuntius in Iran, Annibale Bugnini. Capucci betuigde zijn er kentelijkheid voor de overdracht van de lichamen van de acht Amerika nen. Hij zei: „De overdracht van de lijken vormt een bewijs van het hoog- WA8HINGTON (AP) Een Ameri kaanse regeringscommissie heeft de bouw aanbevolen van een nieuwe kernreactor voor produktle van nu cleaire materialen voor militair ge bruik, zo meldde de Washington Post gisteren. Het ministerie van defensie wilde geen commentaar geven. Vol gens de Post was de studie van de commissie gericht op de Amerikaan se behoefte aan kernwapens in de komende twintig Jaar. Het land beschikt nu over drie mili taire kernreactoren in Zuid-Carolina, die op tweederde van hun produktle- capaciteit plutonium en tritium aan maken voor kernwapens. Volgens le den van de commissie ken op deze reactoren in de jaren negentig niet meer worden gerekend, vanwege technische veroudering. In principe zou Amerika plutonium voor nieuwe kernwapens kunnen ge bruiken uit de bestaande wapenvoor- raden, die door de invoering van nieu we modellen verouderd zouden ra ken. or Herman Amelink i mislukte poging van de Verenigde Staten om door middel van een litaire actie een einde te maken aan de gijzeling in de Amerikaanse nbassade in Teheran en het besluit van de negen landen van de iropese Gemeenschap om met ingang van 17 mei Iran economisch te oycotten, hebben geleid tot een nieuwe toenadering tussen het regime [van ayatollah Khomeini en de Sowjet-Unie. De kans op een echte 'elijke verhouding tussen Teheran en Moskou lijkt echter vooralsnog niet groot de toenadering lijkt meer op een verstandshuwelijk. houding van de Sowjet-Unie tegenover 'et Iraanse bewind is steeds nogal ambiva- snt geweest. Heel lang hield Moskou de >jah. met wie het goede betrekkingen on- 1 Thield, de hand boven het hoofd. De in ik en later in Frankrijk verblijvende Kho- ieini werd afgeschilderd als een fanatisch leethoofd, dat de geschiedenis van zijn ind enkele eeuwen wilde terugdraaien. De 'ligieuze leiders werden ervan beschuldigd Ie volkswoede in Iran ten eigen bate uit te fijbuiten 'as toen duidelijk werd, dat de sjah defini- •ef het veld moest ruimten voor de imam, 'erd het roer in Moskou omgegooid. De "zwaren tegen Khomeini's ideeën over een lamitische republiek bleven, maar begin Tig jaar werd diens bewind toch als „ob- itief progressief" gekenschetst, waarbij loet worden aangetekend dat een dergelij- s typering door Moskou zoveel inhoudt als lln de strijd tegen het westerse imperialisme aan de goede kant strijdend. ?Van één kant ^Toch leek de liefde in eerste instantie van s'— Iran", een radiozender die waarschijnlijk in de Russisché Stad Bakoe staat. Deze zen der gaat als regel wat verder dan de uitspra ken in de Russische pers en zond ook in de tijd dat de verhouding tussen de sjah en het Kremlin nog goed was, al kritiek op de Iraanse vorst uit. In de herfst vaft het afge lopen jaar oefende de radio echter zware kritiek uit op het regime van ayatollah Khomeini, terwijl ook de officiële Russische media meer begrip toonden voor het verzet tegen Khomeini. één kant te komen. Ondanks zijn haat je gens de Verenigde Staten, liet Khomeini er weinig misverstand over bestaan dat het Sowjet-communisme in feite minstens even verwerpelijk was. Beide systemen zijn pro- dukten van het decadente westerse denken. Helemaal fout leek het te gaan in septem ber van het afgelopen jaar. Khomeini be schuldigde het Kremlin ervan zich te be moeien met de opstand van de Koerden in Iran om op die manier een communistische „marionettenstaat" te stichten op Iraans grondgebied. De Iraanse kritiek op de in vloed van de Sowjet-Unie in het toen nog niet door de Russen bezette Afghanistan werd luider en ook de behandeling van de moslems in de Sowjet-Unie door de Russi sche autoriteiten werd aan de kaak gesteld. De kantoren van de aan Moskou loyale Tudeh, de communistische partij van Iran, alsmede de periodieken van deze partij wer den stil gelegd. Van de kant van de Russen nam de tegen- propaganda ook toe, onder meer door uit zendingen van de „Nationale Stem van Gijzeling De situatie veranderde toen studenten be gin november van het afgelopen jaar vijftig Amerikaanse diplomaten gijzelden in hun ambassade in Teheran. Moskou distantieer de zich weliswaar officieel van deze actie, omdat het een schending inhield van de regels die in het internationale diplomatie ke verkeer gelden, maar wilde niet veel verder gaan. De aantasting van het Ameri kaanse prestige door de gijzeling zagen de leiders in het Kremlin niet zonder genoegen aan. Toen uiteindelijk in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een resolutie werd ingediend, waarbij internationale economi sche sancties tegen Iran werden ingesteld, sprak de Russische vertegenwoordiger Troyanowski zijn veto uit, daarmee de lei ding in Teheran aan zich verplichtend. Wel zag het er even naar uit dat de Russi sche inval in Afghanistan met Kerst vorig jaar de geleidelijke verbetering in de ver houding tussen het Kremlin en Teheran weer ongedaan zou maken. De ayatollah en zijn medestanders hekelden in de felste bewoordingen het onder de voet lopen van islamitische broeders door de Russische laarzen. Iran was een van de landen die ervoor zorgden dat Afghanistan geen toe gang kreeg tot de islamitische topconferen tie in Islamabad Klimaat De vijandige houding van de Verenigde Staten, die zowel economische als politieke maatregelen tegen Iran namen, en de wat aarzelende steun van de Europese Gemeen schap, hebben de verhouding tussen Mos kou en Téhëran nü weer verbeterd. In com binatie met de mislukte militaire actie van de Verenigde Staten ontstond een situatie die Moskou een mooie gelegenheid bood de internationale aandacht van de inval in Afghanistan af te leiden. De herhaalde be zoeken van Russische ambassadeur in Iran, Winogradow, aan Khomeini, de in dank ontvangen felicitaties van de Russische president Breznjew aan de ayatollah bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de islamitische republiek en meer van der gelijke vriendelijkheden zorgden voor het gunstige klimaat dat de recente toenade ring tussen Moskou en Teheran mogelijk maakte. Terwijl in maart de besprekingen tussen Iran en de Sowjet-Unie over de levering van Iraans aardgas nog mislukten, maakten Iraanse functionarissen direct na het be kend worden van de Europese boycot be kend dat zij met een Russische onderhan delingsdelegatie waren overeengekomen dat de Iraanse export in geval van een economische blokkade via Russisch grond gebied zou kunnen verlopen. Een contract voor de hervatting van de in maart gestaak te levering van Iraans aardgas aan de Sow jet-Unie hoefde, aldus de bekendmaking in Teheran, alleen nog maar voorgelegd te worden aan de islamitische revolutionaire raad. Een Iraanse handelsdelegatie bracht bezoeken aan Bulgarije, Tsjechoslowakije en Oost-Duits land. Iraanse tegoeden op Westeuropese banken werden voor een deel overgebracht naar Oost-Europa. Vacuüm Vooral voor de Sowjet-Unie is deze ontwik keling welkom. Niet alleen is de aandacht afgeleid van de inval in Afghanistan, maar ook kunnen de Russen zich nu daadwerke lijk aandienen als helpers in de strijd van de Iraanse mullahs tegen het westerse imperi alisme. De nieuwe situatie biedt de Sowjet- Unie dé mógelijkheid om het internationale machtsvacuüm, dat in Iran sedert het ver trek van de sjah en de Amerikanen is ont staan, geleidelijk en voorzichtig te gaan opvullen. Daar komt bij dat de Sowjet-Unie met welgevallen aanziet hoe de Iraanse olie ge leidelijk ter beschikking komt van de Oost- europese bondgenoten. De Sowjet-Unie zit momenteel op de top van zijn olieproduktie en beschikt momenteel niet over de midde len om moeilijk te winnen voorraden aan te boren. Dat betekent dat dit land de olieleve rantie aan de Ooeteuropese buurlanden (met uitzondering van Roemenië) geleide lijk zal moeten beperken. Dat die landen in plaats van de huidige vijftien dollar per vat aan Iran zeker vijfendertig dollar per vat moeten gaan betalen is een vervelende bij komstigheid. Desondanks heeft Roemenië, dat nog maar voor de helft in de eigen oliebehoefte kan voorzien, al een contract met Iran gesloten. Het land is inderdaad bereid voor de olie de door Iran gevraagde harde valuta te betalen. Stabiliteit Met de toenadering tot Iran hoopt de Sow jet-Unie ook langs de zuidelijke grens haar behoefte aan min of meer stabiele buurlan den te verwezenlijken. In Afghanistan is dat al min of meer gelukt, al is het protest daar nog lang niet dood. In Iran lukt dat wellicht op een andere manier. Het islamitische vuur nemen de leiders in Moskou daarbij maar op de koop toe. als dit vuur zich maar tegen het Westen richt Garanties dat het op lange termijn zal blij ken goed te gaan tussen Moskou en Tehe ran zijn er echter niet. Voor uiterste noodge vallen heeft de Sowjet-Unie nog altijd arti kel zes achter de hand van het Iraans- Russische verdrag van 1921 dat de Sowjet- Unie onder bepaalde omstandigheden het recht geeft in Iran militair in te grijpen. Dat ayatollah Khomeini dit artikel eenzij dig heeft opgezegd zal de Russen in zo'n geval er niet van weerhouden om toch van dit artikel gebruik te maken. In geval van een toenemende desintegratie van de Iraan se samenleving is er altijd wel een groep die de SowjetrUnie om een dergelijk ingrijpen wil vragen. Tenslotte is de Tudeh een van de hechtst georganiseerde partijen in Iran en haar trouw aan de Sowjet-Unie is nog steeds buiten kijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7