Gemeente wil greep op alle Haagse huisbazen Vele schilderingen de verrassing van Harderwijks Grote Kerk PvdA wil beperking particulier initiatief in drughulpverlening Bevrijding in Den Haag gevierd met dropping Dienst volkshuisvesting zal meer huurwoningen gaan toewijzen Haagse raadsfractie in nota Na de wijkwast van Rome, de witkwast van de Reformatie DINSDAG 6 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Particuliere huizenverhuurders in Den Haag mogen in de toekomst niet meer alle gevallen op eigen houtje nieuwe huurders uitkiezen voor hun vrijkomende woningen. De helft van hun huizen die leegkomen moet worden beschikbaar gesteld aan woningzoekenden die staan ingeschreven bij het gemeentelijk bureau volkshuisvesting en die door de gemeente als kandidaat naar voren worden geschoven. De woningverhuurders worden in 'hun keuze van nieuwe huurders be perkt zodra de gemeenteraad een voorstel voor een nieuwe woonruim teverordening heeft aangenomen dat is ingediend door het college van bur gemeester en wethouders. De gemeente wil meer grip krijgen op de toewijzing van huurwoningen in de stad onder de prijs van 570 gulden per maand. Momenteel kan het bu reau volkshuisvesting alleen toewij zen binnen een kwart van het totale Haagse huizenbestand: de gemeente- woningen en de meeste huizen van de woningbouwverenigingen. Naast de claim op het particuliere huurwonin genbestand (naar voorbeeld van o.a. de gemeente Amsterdam) legt de nieuwe regeling het omzetten van goedkope huurwoningen in koopwo ningen aan banden en worden de normen gelijkgesteld (wat betreft het aantal toegestane kamers) voor het uitgeven van woonvergunningen aan kopers en huurders Hagenaars die een woning kopen krijgen momenteel een woonvergunning voor een huis dat twee kamers meer telt dan het aantal personen waaruit het gezin bestaat, huurders mogen slechts één kamer meer hebben. B. en wil willen beide groepen het recht geven op maximaal twee kamers extra, al stel len ze in een toelichting op de veror dening wel nuchter vast dat woning zoekenden niet vaak zo'n ruim huur huis toegewezen zullen krijgen. Bejaardenwoningen De strengere woonruimteverordening zal in grote lijnen door de gemeente raad worden aanvaard. De raad nam eind vorig jaar unaniem een motie van de CDA'er Halleen aan waarin om het nu geschetste beleid voor de woonruimteverdeling werd gevraagd. Er liggen nog alleen meningsverschil len op details. De grotere grip op het particuliere- huurwoningenbestand zal niet alleen invloed hebben op de werkwijze van grote huizenbazen als de institutione- huizenbezitters te verkrijgen voor het nieuwe toewijzingssysteem. Wil men niet meewerken, dan worden de leeg komende huurwoningen, die dienen te worden aangegeven bij de gemeen te, geclaimd voor ingeschreven wo ningzoekenden. De gemeente hoopt op samenwerking, de claimregeling wordt in het voorstel een „noodrem" genoemd. Wanneer er geen samenwerkings overeenkomst is gesloten moet een eigenaar van een woning die leeg komt, binnen drie dagen bericht stu ren aan het stadhuis. Binnen vijf werkdagen na ontvangst van dit be richt van beschikbaarstelling moet de gemeente laten weten of de toewij zing van de woning wel of niet wordt geclaimd. Wil de gemeente de woning zelf inderdaad toewijzen, dan moeten er weer binnen vijf dagen nieuwe huurders aan de eigenaar worden voorgedragen, ten hoogste drie kan didaten. De verhuurder krijgt daarna tien dagen de tijd om een nieuwe bewoner uit te kiezen. Huizenbezitters die zeggen binnen het nieuwe systeem samen te willen werken worden door de gemeente niet al te strak aan banden gelegd. Ze behoeven bijvoorbeeld hun vrijko mende woningen niet aan te melden. Wel dienen ze aan te tonen zich aan de vijftig-procent-regeling te houden. Maar volgens het PvdA-raadslid me vrouw Glastra kan de gemeente wat betreft de leegkomende woningen niet zo soepel opereren omdat er een meldplicht wordt voorgeschreven in de od handen zijnde leegstandswet. Het nieuwe toewijzingssysteen staat of valt bij een goede controle op de naleving. In het b. en w.-voorstel wordt daar met geen woord over ge rept alleen is er de mededeling dat er vijf nieuwe personeelsleden op de dienst volkshuisvesting worden aan getrokken. Volgens mevrouw Glastra worden de controlemogelijkheden voor de gemeente in de komende an derhalf Jaar vergroot omdat de admi nistratie op volkshuisvesting wordt geautomatiseerd. De strijd tegen het omzetten van rekening houden met de theoretische mogelijkheid dat de gemeente zijn woning claimt voor een andere wo ningzoekende, al geven b. en w. zelf toe dat een dergelijke harde sanctie in de praktijk nauwelijks is uit te voeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PvdA-frac- tie in de gemeenteraad van Den Haag vindt dat de ge meentelijke overheid meer greep dient te krijgen op het particulier initiatief in de hulpverlening aan heroïne- verslaafden. In een nota aan de gemeenteraad stelt de PvdA de oprichting van een stichting voor, waarin de ge meente en de particuliere hulpverleners gaan samen werken. De gemeente moet volgens de PvdA in deze stichting de meerheid krijgen. Uitgangspunt voor de hulpverlening aan heroïneverslaafden. en de basis van de gemeentelijke stichting, moet een om de vier jaar door de gemeente raad vast te stellen beleidsplan wor den. aldus de PvdA. De PvdA wil dat alle hulpverlenende instanties in Den Haag aan dit beleidsplan gebonden worden. Centraal in het drugsbeleid, dat de PvdA voorstaat, staat het bieden van uitzicht op werk en huisvesting aan de heroïneverslaafden, die een ont wenningskuur volgen. Het ontbreken van een maatschappelijk perspectief is de belangrijkste oorzaak van he roïneverslaving, stelt de PvdA. De op te richten gemeentelijke stich ting zou voor huisvesting van he roïneverslaafden, in de laatste fase van hun ontwenningskuur, moeten zorgen met een project voor begelei de kamerbewoning. Het is volgens de PvdA voorlopig voldoende hiervoor 4 huizen, voor in totaal 100 verslaafden, aan te kopen. De gemeente zou bovendien 30 ar beidsplaatsen voor de verslaafden moeten scheppen. Daarnaast moeten scholings- en vormingsprogramma's van de grond komen, aldus de PvdA- nota. De Haagse Schroeder-Van der Kolkstichting was tot nu toe met de opstelling van educatieve program ma's belast, maar de PvdA vindt dat dit door de op te richten gemeentelij ke stichting moet worden overge nomen. Begeleidingscentra De PvdA-nota is een vervolg op een drugsnota van het PvdA-raadslid Huurman, die door zijn fractie te ver gaand werd gevonden. Zo stelde Huurman voor 10 kleine centra in de stad te vestigen, waar verslaafden begeleid worden in hun ontwennings kuur. De PvdA-fractie bept haar voorstel het op te richten J kleine begeleidingscentra totl die in de buurt moeten liggen wijken met de hoogste conceii verslaafden. De begeleidingj hebben in eerste instantie de b| ling de drempels naar de hulp\ de instanties te verlagen. Behalve de zorg voor hu werk en vorming en scholing, 1 te richten gemeentelijke stiel de visie van de PvdA verder ij woordelijk voor: de centrale „intake" (een J hulpverleners, die de naar de juiste hulpadressen veni het straathoekwerk (sociaal^ kers, die op straat de contacta verslaafden onderhouden) en vi de preventieve voorlichtinj gramma's op scholen en buurto De PvdA-fractie vindt ten slotl aan verslaafden, die niet tot e wenningskuur te bewegen zijn, toezicht heroïne moet worden strekt. Volgens de PvdA kan slaafde bij vrije heroïneverstre een hoop ellende met zijn gezoa worden bespaard en kan de on< reld beter buiten de deur wordJP* houden. gruue nuiAtriiuaxeii aia ue uu>oii.uuuiie- v., SïïrSSÏKS nmgen yrfl de i^meentó^iangaan met, E! hï de woonvergunningen als wapen. Ie- mand ""ie1 8een woonvergunning JSE» voor een huis dat voor de koop nog in Ertinï» nm de huursector ral Dit systeem is h ilEÜÜE, y.i/h fnEEE makkelijk te ontduiken door als lemirnE huurd« dewoonvergunning aan te moeten geven aan de gemeente. De gemeente zal allereerst gaan pro- vragen en het huis daarna pas te okopen. Een huurder die zijn woning beren de loyale medewerking van de voor eigen gebruik koopt moet echter Duizenden Hagenaars op het Malieveld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drie authentieke Engelse vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog scheerden gisteren over Den Haag. Rond half elf cirkelden de Spitfires en Hurricane boven het Malieveld, waar duizenden Hagenaars zich verzameld hadden. De menigte zette zich massaal in beweging Burgemeester Schols van Den Haag ontvangt het bevrijdingsvuur van een Maastrichtse atleet toen de oude.kisten" evenals vijfendertig jaar geleden de luiken openden en er voedsel en informatiebladen uit gedropt werden. Dit keer bestond de zending uit kleine wittebroodjes en een speciale editie van het toenmalige illegale blad „De Vliegende Hollander". Op het Binnenhof werd de nationale bevrijdingsdag op een geheel andere wijze beleefd. Daar had het organiserende Algemeen Haags Comité de tegenwoordig onvermijdelijke oude ambachtenmarkt ingericht Op een podium voor de Ridderzaal traden allerhande muziek- en dansgroepen op tot diep in de middag. Een bevrijdingsvuur werd 's middags ontstoken op het Burgemeester de Monchyplein. Het vuur dat ontstoken was in Caen (Normandië) was vanaf de grens door Maastrichtse atleten naar Den Haag gebracht alwaar het werd ontstoken in aanwezigheid ■van o.a. burgemeester Schols, minister Scholten van defensie en reünisten van de Prinses Irene Brigade. Het bevrijdingsfeest werd afgesloten met een voorstelling van „een appeltje voor de dorst" van de speel groep Carrousel in de Schouwburg. Leiden Terwijl overal in Leiden grotere en kleinere feesten werden gevierd ter gelegenheid van de bevrijdingsdag 35 jaar geleden, manifesteerden zich eveneens pro testgroepen tegen het Een vrije impressie van de fotograaf. In werkelijkheid vlogen de vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog wereldwijde militarisme van nu. Op de Hooglandse Kerkgracht, midden in het historische centrum hadden daartoe gistermiddag zo'n twintigtal actiegroepen informatiestands opgezet om doel en betekenis van hun alternatieve bevrijdingsfeest te verduidelijken. „Want de bevrijding na de tweede wereldoorlog wordt terecht gevierd", aldus organisator Willem grotere hoogte over Den Haag. Postma, „maar we mogen het toegenomen militarisme en nog steeds aanwezige fascisme na de tweede wereldoorlog ook niet vergeten". Ook het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP), benadrukte op deze door duizenden bezochte manifestatie, het naar zijns inziens in de wereld van vandaag nog ergere fascisme dan toen. Het L alternatieve bevrijdingsfeest werd** begeleid en voorafgegaan met de L verspreiding van honderdduizend actiekranten in heel Zuid-Holland. Deze geeft informatie over de standpunten die verschillende deelnemende ae.tie- en protestgroepen tegenover de problemen van veiligheid en oorlogsdreiging inneemt. I Hoor Jac Lelsz HARDERWIJK Hoeveel dichter stond de kerk vroeger in bepaalde opzichten bij het gewone dagelijkse leven van de mensen. Donderdag is de Grote Kerk te Harderwijk, na twaalf en een half jaar restauratiewerkzaamheden, officieel weer in gebruik genomen. En wie vindt men in die gewijde ruimte, behalve Christus en Maria, profeten en apostelen en andere bijbelse figuren, nog meer in fraaie kleuren aan de gewelven en zuilen vereeuwigd? De kerkmeester met zijn bedelnap, met daaronder de tekst „Geeft dat God vraagt", maar dat is nog daar aan toe, want die mensen zijn ook al een beetje heilig. Maar óók de metselaar, de steenhouwer en de timmerman, lieden die eens aan de bouw van de kerk hebben meegewerkt. De kunstenaar Jelle Otter, onder wiens leiding de schilderingen van de Grote Kerk in Harderwijk weer zijn blootgelegd, veronderstelt dat dit het enige godshuis in Nederland is met de portretten van kerklieden en werklie den. In deze vorm, wel te verstaan Bekend is dat oude kerken soms wel eens, al is het maar op het dak, in sculpturale vorm. de conterfeitsels van personen bevatten, die men daar niet zou vermoeden aan te treffen. Aan de Eusebius te Arnhem heeft een beeldhouwer zelfs kans gezien bij wij ze van grapje het conterfeitsel aan te brengen van een dominee, die zich kritisch had uitgelaten over de vrijhe den. welke kunstenaars zich soms bij het kerkherstel veroorloven. Verrassing In Harderwijk hebben de vele schil deringen, die daar voor de dag geko men zijn, velen versteld doen staan. Het ging van verrassing tot verras sing. Wellicht is er geen tweede kerk in Nederland met zoveel schilderin gen Ze zijn onder de kalk gewerkt na de Hervorming in de zestiende eeuw. want, zoals bekend, wat de wijkwast was voor Rome. dat was de witkwast voor de Reformatie. Nu moet. ten gunste van de Harderwijkers, worden gezegd dat ze het niet in de roes van de beeldenstoim gedaan hebben. In 1566 vond in het Zuiderzeestadje de Reformatie plaats. Eerst een halve eeuw later verdwenen de schilde ringen. Het was bekend dat er schilderingen zaten. Men had er geen idee van dat «iet er zoveel waren. En ook over de voorstellingen wist men niets. Ze zijn op vakbekwame manier weer tevoor schijn gehaald. Harderwijk, een goe de orthodoxe gemeente, heeft van de rehabilitatie geen punt gemaakt. De schilderingen vormen een belangrijk hoofdstuk van het boek der restaura tie. Zoals gezegd, er is twaalf en een half jaar aan gewerkt. .Onder archi tectuur van ir T. van Hoogevest en het dagelijks toezicht van hoofdop zichter H. Speksnijder (aannemer: Gebr. Den Hoed, Bergambacht). In 75 moesten de zaken worden bijge steld omdat men aan de jaarlijks te besteden zeven ton door inflatie niet genoeg meer had. De totale kosten hebben vijftien miljoen gulden be dragen, inclusief anderhalf miljoen, welk bedrag voor rekening van de hervormde gemeente komt en nog niet helemaal bijeen is. Brand De Onze Lieve Vrouw heette de kerk oorspronkelijk. Zij werd er vermoede lijk in het noeste vissersplaatsje ge bouwd nadat in de veertiende eeuw de Sint Nicolaaskerk buiten de stads muren was komen te liggen. Waar schijnlijk zijn de oudste delen van de huidige kerk. het schip, nog resten van de Maria Kapel, die er in eerste instantie verrees. Gedetailleerd op de geschiedenis ingaan, is in dit kader onmogelijk. In vele fasen werd de Onze Lieve Vrouw tot wat zij nu is. Ook weer niet heleméél natuurlijk, want er is In de loop der eeuwen wel het een en ander met de kerk gebeurd. Kijkje in de zeer fraaie Grote Kerk te Harderwijk met zijn rijkdom aan schilderingen. Een enkel ding. In 1503 werd Harder wijk door een grote brand getroffen, die ook aan de kerk schade toe bracht. Vele gewelven stortten als gevolg daarvan in. In 1525 was de kerk nog niet herbouwd. Ook in die tijd bediende de overheid zich al van melkkoetjes. Om enige belangrijke restauratiewerkzaamheden te kun nen bekostigen, werden In 1560 de accijnzen op mout, wijn en vreemd bier tijdelijk verhoogd. In de tweede helft van de negentien de eeuw stortte de zeventig meter hoge toren in, met een deel van het schip. Voordien was het zogenaamde vieringtorentje, dat veel bescheide ner proporties had, al afgebroken. De grote toren is nimmer herbouwd. Wel is er nog eens een actie voor gehou den. Men zat nog slechts 25.000 gul den van het beoogde doel af. Toen besloot men er een carillon voor te kopen. Het vierlingtorentje is bij de nu afgesloten restauratie in ere her steld. Daarin hangen de klokken. Be halve dat het daarvoor nuttig is. bete kent het een aanwinst voor het stede lijk silhouet van Harderwijk. Slechte toestand Vóór de restauratie verkeerde de Gro te Kerk bouwkundig in een slechte toestand. Er is dan ook veel gedaan aan technisch herstel. Het interieur werd zodanig aangepast dat het vol doet aan de eisen, die een heden daags gebruik stelt en dat blijft pri- imair het houden van godsdienstoefe ningen. Daarnaast vroeg een aantal architectonische problemen de aan dacht. Hierbij is uitgegaan van een niet al te dogmatische opstelling, want dat zou tot verstarring leiden. Het streven was dus respect te tonen zowel voor het verre verleden als voor de historische ontwikkeling. In de kerk staat een orgel van de Gebr. BStz te Utrecht uit 1826. Het wordt door Flentrop, Haarlem, gerestau reerd, maar is nog niet gereed. Bij het orgel deed men ook een aardige vondst. Men kende het front niet an ders dan met een schelpvormige om lijsting van stucwerk. In 1869 aange bracht ter verfraaiing en ter wering van tocht. Inmiddels is de aanvanke lijke omlijsting zichtbaar gemaakt, een decorachtig schot, dat geschil derde gordijnen vertoont, draperieën als achtergrond van een reuze toneel, hoogstens apart, niet mooi. 'Modern' De schilderingen dateren overwe gend zo van 1560-1561. Interessant is dat men in een later stadium ook nog schilderingen van oudere datum vond. Van vóór de brand in 1503. In het toen overgebleven gedeelte van het schip. Deze schilderingen zijn duidelijk anders dan de andere, zowel wat kleur als wat voorstelling betreft. Ze zijn wat „primitiever", deze schil deringen hebben zou je willen zeg gen bijna wat surrealistische trekjes. Jelle Otter en zijn medewerkers zijn in de loop der Jaren van de ene ver wondering in de andere gevallen. Eerst toen in het hoge gotische koor werd begonnen, werd volledig duide lijk hoe rijk de kerk van Harderwijk eens was versierd. De hele geschiede nis van Jezus Christus is er aan af te lezen. Inclusief drie-oudtestamenti sche figuren, die zijn afstamming aangeven, Abraham, David, Jecho- nia. Kerkhistorisch en kunsthisto risch zijn vele vragen onbeantwoord gebleven totnutoe. Kerken in de om geving, zoals te Elburg, Kampen, De venter cn Zutphen tonen een heel ander soort schilderingen. Er is voor de tijd van het ontstaan vrij modem geschilderd. De figuren hebben geen zweem van heiligheid. Ze zouden zo uit de Harderwijker straten geplukt kunnen zijn. Volgens Jelle Otter „zou men hier in zoverre een veranderd Detail van een der kolommen in Harderwijks Grote Kerk. De evangelist Johannes met erbo ven de profeet Jesaja. Foto's Schuizcroan Harderwijk. denken ten opzichte van de kerk als Instituut kunnen vermoeden". Bij Jo hannes de Doper varen zelfs bis schoppen, kardinalen en pausen ter helle. Op de kolommen van het koor ziet men onder andere de apostelen Bo ven elk van hen een profeet. De evan gelieverbeelding en het credo, mach tig en krachtig, wordt omsloten door „het groot gloria" in de vorm van bloemranken in de kooromgang. Wie zijn de makers van de vele tientallen schilderingen? Er staan aan de gewel ven naast andere, soms leesbare, soms onleesbare teksten, in ieder ge val enige namen van personen, die er aan mee gewerkt zouden kunnei ben. Onder een van de figuit vermeld „Agatha van Deve Ewold de schilder sin dochter- een andere figuur, zijn zelfportn praktisch alleen de naam Ewold te lezen. Misschien Ewold van of van Deventer. Ook is er een fi die nauw met hem samenwerkl stucadoor, „Hansken, meester van Venlo sin zoon". De schildert zijn magnifiek gerestaureerd. O schoons in de toekomst te kï bewaren, behoort naar de menin Jelle Otter de overheid heri Harderwijk financieel bij te spri want geregeld onderhoud zal i zijn. Zaterdag 26 april houdt de Hen' de Gemeente open huis. Wie dan in de gelegenheid is te komen kl kan dat alsnog doen in de maa mei tot september op maandag, dag, woensdag en donderdag, 's gens van 10 tot 12 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6