Kongo en kerk veel vriendelijker Evangelisatie van hele wereld is mislukt T7^ Gratis cpoRpiTrEN Kerk bereikt overgrote deel van jeugd niet meer Schoolboycot krijgt steun uit kerken Bijna drie miljoen voor zending in geref. gemeenten Trouw 1 Wereld Zendings Conferentie Melbourne Gesprek Vaticaan met Praag mislukt Oranje Gala bu Galathee De boom die niet omviel Zendingsstichtingj voor Spanje krijgt vrijgestelde| Anti-roomse rel bij spreekbeurt van dr. W. Aalder; Priester moet uit de politiek Nieuwe leden in comité-Jakoenin DINSDAG 6 MEI 1980 TROUW/KWARTET ISI Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Vorig jaar Is in de gereformeerde gemeenten (een kerk gemeenschap van 82.000 mensem 2 734.000 gulden bijeengebracht voor de zending. Dit respectabele bedrag kon ds. P Honkoop uit Kampen, de penning meester van de zending van de gere formeerde gemeente, gisteren be kendmaken op de grote jaarlijkse landelijke zendingsdag. die in Den Bosch werd gehouden. Hij consta teerde een stijging met bijna vier ton En dan betreft dit alleen nog maar de ..normale'' zendingsopbrengsten Speciale acties vallen hierbuiten, zoals de acjie voor een eigen zen dingshelikopter Ln West-Irian, die deze maanden gevoerd wordt en waarvoor, zo vertelde ds. Honkoop. al drie ton binnen is. de helft van wat nodig is Er is in de gereformeerde gemeenten veel belangstelling voor en meeleven met het werk van de ..eigen" zen dingsmensen op de drie zendingster reinen in West-Irian, Nigeria en het Zuidafrikaanse thuisland Bophut hatswana Dat bewees ook deze zen dingsdag. die door meer dan tiendui zend mensen bezocht werd Ds. A. Elshout en zuster Diny Sonne- veld vertelden over het werk in Nige ria Afgevaardigden uit Canada en Schotland gaven door korte toespra ken de dag een verder internationaal accent. Dat de gereformeerde gemeenten daarbj de evangelisatie in eigen land niet over het hoofd zien. bleek uit de toespraak van evangelist J. Kwantes uit Alkmaar. Hij is een van de vijf evangelisten (onder wie ook een vrouw), die door de gereformeerde gemeenten ingezet zijn voor het gro- te-stads-evangelisatiewerk in Alk maar. Leeuwarden. Tilburg en Ant werpen. „Jongemensen van twintig jaar. die door hun ouders nooit naar de kerk gestuurd zijn. komen bij ons om te vragen hoe ze tot God bekeerd kunnen worden." vertelde de heer Kwantes, die alle kerkleden aan spoorde tot evangelisatiewerk. „Geen methodistisch gedoe, maar gewoon aan je buren vertellen van het heil." Wegens de ziekte van voorzitter ds. H. Rijksen werd de dag geleid door ds. G. A. Zljderveld uit Hoorddorp. ADVERTENTIE BRAZZAVILLE (AP. AFP. ANP) De dood van enige vrouwen en kinderen tijdens de pausmis in Kinsjasa heeft een schaduw geworpen over de pauselijke reis. In Zaïre werd de rest van het program ma. voornamelijk feestelijk heden. afgelast. De Zaïrese autoriteiten stonden niet toe dat de paus de gewonden bezocht. Gisteren is de paus per boot naar de volksrepubliek Kongo vertrokken, de voormalige Franse kolome die aan Zaire grenst De linkse leiders van dat land werden opgeroepen om de kerk in volle vrijheid haar werk te laten doen. van de andere kant beloofde de paus dat de kerk niet van plan was zich met de politiek in te laten De betrekkingen tussen het Vaticaan en de marxistische volksrepubliek zijn jarenlang erg slecht geweest, vooral nadat de katholieke scholen waren overgenomen en de aartsbis schop van Brazzaville, kardinaal Biayenda, was vermoord, vermoede lijk in een familievete. Gaandeweg werd de nieuwe ambassadeur van Kongo. J. P. Nonault. door de paus ontvangen. De Kongolese president, kolonel Denis Sassou-Nguesso, prees de paus voor diens zorg over de ellen de waarin het grootste deel van de bevolking van de derde wereld leeft. „Uw doel is het onze: het geluk van de mensheid." aldus de president. Vandaag wordt de paus in het Oost- afrikaanse Kenia verwacht. In deze vroegere Britse kolonie groeit 't roomskatholieke bevolkingsdeel sneller dan waar ook ln Afrika: met 6% en het aantal priesterwijdingen met 8% per jaar. De r.-k. kerk omvat ongeveer 20% van de ruim 15 miljoen inwoners. Vreemd genoeg is de r.-k. kerk toch de grootste sekte van het land. wegens de onvoorstelbare ver brokkeling onder de protestantse kerken. Tientallen kerken hebben minder dan 1000 leden. Kenia is het land vaar het christendom zich het meest heeft ontdaan van zijn wester se oorsprong en het meest ..land ei gen" is geworden. Het recht op een eigen vorm van kerk zijn in Afrika is tot nog toe door de door Aldert Schipper Hoe zal de christelijke kerk in de jaren tachtig het evangelie verkondigen? Dit is de kern vraag, waarover ruim vijfhon derd zendingsmensen uit de hele wereld zich vanaf het vol gend weekeinde in de Austra lische stad Melbourne het hoofd zullen breken. De ne gende wereldzendingsconfe- rentie duurt tot 25 mei en heeft als motto: „Uw konink rijk kome". Zending ls allang niet!meer iets dat losstaat van de situatie waarin de mensen verkeren. Het verhaaltje dat hiernaast staat gedrukt is. als het dat ooit geweest is. zeker sinds de oorlog niet meer representatief voor het zen dingswerk waar de grote kerken in de wereld mee bezig zijn Maar er wer ken naast de grote kerken, die hun werk veelal oecumenisch opvatten ook andere organisaties, wier activi teiten iets meer weghebben van het beeld dat in het verhaaltje wordt op geroepen. De grote kerken distantië ren zich in het algemeen min of meer van het werk dat de geloofszendingen verrichten. Deze laatsten verwijten waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam iel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lei 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468664 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen. Per maand f 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave tamHiebenchten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ot schritteli|k aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schril- teli|k aan onze Amsterdams® adressen de kerken soms wel eens dat er nog zoveel mensen zijn die nooit van Je zus gehoord hebben En gelijk hebben zij. In zijn af scheidscollege telde de Amsterdamse missioloog prof. dr. Joh. Verkuyl on der de titel „De onvoltooide taak van de wereldzending" nog eens op hoe veel mensen „onbereikt" zijn. Hij noemt een schatting van twee mil jard mensen, die „nog nooit in de gelegenheid gesteld zijn om het Evangelie te horen en geconfronteerd te worden met de persoon en het werk van Jezus Christus." In 1910. tijdens de eerste wereldzen ding in Edinburgh, lanceerde John Mott de leus van „evangelisatie van de wereld tijdens deze generatie". Het heeft er slechts even op geleken dat dit grandiose doel haalbaar was. maar de laatste veertig jaar is door de groei van de wereldbevolking het aantal mensen dat buiten bereik van de zending bleef alleen maar ge groeid Volgens schattingen zal in het jaar 2000 slechts één zesde tot één tiende van de mensen tot een christe lijke gemeenschap behoren. In de zeventig Jaar, die er verlopen zijn sinds de eerste wereldzendings- conferentie zijn de opvattingen over wat zending eigenlijk is sterk ontwik keld. Edinburgh legde de basis voor het ontstaan van de International Missionary Council (internationale zendingsraad). De oorlog van 1914 tot 1918 vernietigde de mening dat het christelijk geloof en de westerse be schaving zo n beetje hetzelfde waren. Bij de tweede zendingsconferentie, in 1928 in Jeruzalem kreeg men het ver schijnsel onder ogen. dat we seculari satie noemen. De christenen en hun organisaties waren niet langer de baas, ook niet meer in het westen. Bovendien kwamen ineens de andere godsdiensten binnen de christelijke gezichtskring. Wat was de beste ma nier om daar tegenover te staan? Is er een volledige breuk tussen deze ande re godsdiensten en het christelijk ge loof of werd Christus vervuld door motieven die ook in andere godsdien sten voorkomen. Bij de derde wqreldzendingsconferen- tie. die in 1938 in het Indiase Tamba- ram gehouden werd. was al meer dan de helft van de deelnemers uit de „jonge kerken" afkomstig. Behalve het bestaan van andere godsdiensten dan het christendom werd hier met kracht de opkomst van anti-christe lijke ideologieën zoals het fascisme en het nationaal socialisme aan de orde gesteld. De verhouding tussen kerk en staat kende in verscheidene landen spanningen. Duidelijk werd hier gezegd dat de kerk. de christelij ke gemeenschap als geheel geroepen was tot het zendingswerk, dat dit niet de taak was van toevallige gelovigen die zending als hun hobby hadden. Verder werd hier in Tambaran vast gesteld dat de eerstgeroepene voor het zendingswerk de plaatselijke kerk is. Bij deze beslissende stap in de richting van zelfstandigheid van Franse hervormden leggen nadruk op eigen identiteit DIJON (AFP) De 73e nationale synode van de Franse hervormde kerk heeft een zekere terugkeer tot de protestantse traditie te zien gegeven. Ds Jean-Pierre Montsarrat zal de ko mende drie jaar de synode voorzitten. De scheidende president Chevallier zei dat het sociaal-politieke engage ment waar de hervormde kerk tegen woordig mee te maken heeft niet ten koste mag gaan van de traditionele vroomheid. De toenadering tot de roomskatholie- ken stuit nu op de vrees van talrijke protestanten dat zij hun oorspronke lijkheid verliezen. De vergadering kon ook een zekere irritatie niet ver bergen over het triomfalisme van het huidige pausschap De protestanten hebben laten weten niet als oecume nische randversiering te willen die nen als de paus eind deze maand in Frankrijk op bezoek komt Thema: Uw Koninkrijk Kome Het komende weekeinde be gint in de Australische stad Melbourne de Wereldzendings- conferentie. Onze verslaggever Aldert Schipper woont deze vergadering bij Vandaag ver schijnt een eerste van enkele artikelen die hij schreef ter voorbereiding. de „jonge kerken" speelde de Neder lander Hendrik Kraemer een hoofd rol. Hij vooizag dat de nationalisti sche bewegingen in de kolonies zou leiden tot hun zelfstandigheid en hij meende dat de kerk een hoofdrol had te spelen bij het dékolonisatieproces. Dat de grote delegaties uit China en Japan elkaar niet meden, ook al wa ren hun landen in oorlog met elkaar, liet al iets zien van de rol die de kerk in de wereld te spelen had. Zij moest zich niet laten gelijkschakelen, ook al zouden de spanningen tussen de ver schillende nationalismes toenemen. Belijdende kerk Na de oorlog liet de Nederlandse mis sioloog prof. J. C. Hoekendijk een boek verschijnen, waarin de Neder landers geïnformeerd werden over wat er in de wereldkerk tijdens de oorlog was gebeurd. Hij vertelde daarin dat „In bijna alle zendingslan- den de jonge kerken in speciale con ferenties op de hoogte werden ge bracht met de conclusies van Tamba- ram," die kort werd samengevat on der het kopje „de theologie van Krae mer". In Tambaram hadden ze de thematiek verdeeld in zestien porties. In elf daarvan werd het woordje „kerk" genoemd en de Nederlandse prof. E. Jansen Schoonhoven schijft in de International Review of Mission dat in de overige vijf thema's de kerk ook. zij het niet uit drukkelijk, cen traal stond. Het ging in Tambaram dus over de kerk. Dat stuitte op ver zet van de toen wereldberoemde Amerikaanse zendeling Stanley Jo nes, die dit centraal stellen van de kerk maar niks vond. Dat werkt het denken in afzonderlijke wereldjes in de hand en leidt tot maatschappelijk conservatisme, vond de zendeling. Later werd evenwel duidelijk dat dit accent op de kerk niet zo misplaatst was, want de nadruk lag op de belij dende kerk. die uitzicht biedt op het Koninkrijk met een grote K Het bij zondere van Tambaram was dat de kerk zich voor het eerst in de wereld als een geheel presenteerde, ook al deed men niet alsof de kerk een tapijt zonder weeffouten was. Een van de secties kwam met een verslag van het gesprek, dat begon met de zin: „Nie mand weet zoveel van de tekortko mingen, de kleinzieligheid en het ge brek aan hoop dat het kerkelijk leven is binnengeslopen als wij. die haar leden zijn.' In Tambaram werden ernstige ge sprekken gevoerd over de op handen zijnde oprichting van de wereldraad van kerken. De uiteindelijke oprich ting van de wereldraad zou pas in 1948. tien jaar later, plaats hebben, maar de IMC stelde in het vooruit zicht dat zij er voor zou ijveren dat de kerken in de derde wereld lid zouden worden van de wereldraad, hoewel het idee dat de IMC ooit zou opgaan in de wereldraad toen nog niet bestond ROME (CIC) In een interview met een Italiaanse krant heeft de Praagse aartsbisschop, kardinaal Tomasek. gezegd dat de jongste besprekingen tussen het Vaticaan en de Tsjechoslo- waakse regering mislukt zijn. Vooral over de kwestie van de bisschopsbe noemingen zijn beide partijen niet nader tot elkaar gekomen. In Tsjechoslowakije worden tien van de dertien bisdommen al niet meer door een bisschop bestuurd. paus herhaaldelijk bevestigd. Maar hij heeft in Zaïre daar ook grenzen aan gesteld: geen polygamie, geen versoepeling in de celibaatswetge- ving (een moeilijk punt in Afrika), geen hekserij, tovernarij, incest. Afri- kanisering behoeft theologische dui delijkheid. onderscheiding der gees ten. wijsheid, voorzichtigheid en tijd -t; aldus de paus. In Kenia worden grootscheepse voorzorgsmaatregelen genomen om herhaling van het onge luk in Zaïre te voorkomen. Ook in Nairobi worden weer vele honderd duizenden mensen verwacht om de mis bij te wonen en de paus toe te juichen. Nu al staan mensen uren in de rij voor souvenirs die vaak meer dan een dagloon kosten. KOMNCIN W1MM.IS VMI HFJ.MIV\ KOMNGISJILUV. WMVJMV MW' In elk pakje Gala theezakjes zitten 10 plaatjes Van Willem de Rijke tot de jongste Oranje-telg. Spaar ze allemaal: 40 portretten. Het was warm die dag. Toch was het druk op de markt. Vrouwen zaten op hun hurken, omringd door de scha mele opbrengst van hun groentetuin tje. De mannen met hun opzichtige peniskokers en hun haarnetten leken enigszins opgewonden. Onder hen ging het gerucht dat er een „blanda" op de rivier gezien was. Hij zou heb ben gezeten in een lange kano, zoals de mensen langs de kust hebben. Niet dat de mensen in het dorpje nooit een blanke man gezien hadden. Een paar jaar geleden was er zelfs een heel groepje blanken geweest. Die hadden geweren bij zich. maar ze waren heel aardig. Er was een soort dokter bij. die een prik gegeven had aan een van de mannen die door een slang gebe ten was. Die was erna beter gewor den, maar vorig jaar was hij toch dood gegaan. Terwijl de mannen de voors en tegen van zo'n blanke medicijnman ston den te overwegen was daar ineens die blanda, waar ze het eerst over had den. Hij sprak zowaar enkele woor den van hun taal. Hij droeg een merk waardig licht groen hemd en een kor te lichtbruine broek. Aan zijn voeten had hij een soort sandalen. Hij had een paar mannen uit de kuststreek bij zich. Die vertelden wat hij wilde. Waar de boom was waar de geesten van de voorouders wonen, vroeg een van hen namens de blanda. De man nen wisten eerst niet hoe ze het pre cies hadden. Ten slotte wees een van hen waar de boom stond. Ze hadden het toch wel ontdekt, want hij toren de boven alles uit. De blanke man en zijn gevolg liepen naar de boom en daar begon hij een verhaal te vertel len. Veel ervan snappen deden ze niet. Hij had het over een soort voor ouder die veel macht had, maar die toch zijn zoon liet sterven. Deze voor ouder wilde niet in hun boom wonen en daarom moest de boom omgehakt. De mannen van het dorp lachten wat. Wie zou ooit aan de voorouders zo'n belediging aandoen. Dat zou alleen maar om moeilijkheden vragen zijn. Ze konden het niet geloven, maar de blanke man haalde een bijl van ijzer te voorschijn en begon aan de boom te hakken. Na enkele bijlslagen brak zijn steel. De mannen van het dorp lachten opgelucht. Het had niet veel gescheeld of hun medicijnman had er een stokje voor gestoken Maar nu liep alles nog goed af. De blanke man, die het aldoor maar had over zijn machtige voorouder had ook nog wat pillen en poedertjes bij zich. Hoewel hij die paar bijlslagen tegen de voor ouderboom had gegeven, was het geen onaardige man. had de dorps oudste gezegd. Daarom hadden de mannen, toen zij hoorden dat de blanke zou vertrekken, hun lijf ge schilderd voor de feestceremonie. Toen hij in de kano wilde stappen hadden de mannen vrolijk met hun pijlen en speren gezwaaid. De blanke was daar zo door ontroerd dat hij misstapte en bijna door de roofvissen was opgegeten, wanneer de kustman- nen hem niet snel in de boot hadden gehesen. De tocht terug naar de kust was snel verlopen, vertelde de man. toen hij weer thuis aan de oceaankust was. Zijn vrouw was trots op haar man. Die mensen in het binnenland zijn toch zo ondankbaar, vertelde me vrouw de volgende dag. toen de colle ga op bezoek kwam. Echte oorlogs zuchtige luid. zei zij. Gevaarlijke in boorlingen. menseneters. Ze begrij pen niet dat je als christen-zendeling het beste met hen voor hebt. Ja knik te de huisbediende, ze zijn nog ach terlijk ook. Toen begon het keihard te regenen. U ontvangt 3 nummers van 'Vorsten'van f 12,75 Deze royale poster ontvangt voor f7,50. u tegen bijbetaling van f 2,95. Alle informatie op 't pak Gala theezakjes. Van onze correspondent JOHANNESBURG De bijna hon derdduizend zwarte scholieren, die hun scholen boycotten uit protest tegen het systeem, hebben steun ge kregen uit de kerken. Het belangrijkste is, dat de neder- duits gereformeerde sendingskerk en de reformed church in Africa (resp. de kleurlingen en de indiërkerk) zich achter de boycot gesteld hebben. De moderator (voorzitter) van de NG kleurlingenkerk ds David Botha, overhandigde vrijdag samen met dr Allan Boesak, de voorzitter van de Broederkring, in het parlement een petitie aan minister Marais Steyn (kleurlingenzaken). De brief, die be stemd was voor premier P. W. Botha, was ondertekend door 27 predikan ten en professoren. Onder de ondertekenaars zijn de pro fessoren Jaap du Rand. Chris Botha en G. D. Cloete en de predikanten Vernon Appollis en Chris Loff. Tij dens een bijeenkomst in Kaapstad besloten de 27 theologen ook een her derlijke brief te sturen naar alle ge meenten in het gebied van Kaapstad, waar zestig procent van alle twee miljoen kleurlingen van Zuid-Afrika wonen. In de petitie aan premier Botha ver zekeren de nederduits-gereformeerde kleurlingenpredikanten, dat zij ach ter de scholieren en hun leraars zullen blijven staan, totdat „de diepste re denen voor onze ontevredenheid zul len zijn weggenomen." Zij wijzen erop. dat hun synode in 1978 het apartheidsbeleid heeft veroordeeld als zondig. Het gaat volgens hen ten diepte om „de medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid voor de toekomst van ons gezamenlijk vader land." Inmiddels hebben zich ook al 25.000 kleurlingen-docenten achter de scho lierenboycot gesteld. De r.-k. bis schoppenconferentie van Zuid-Afrika heeft de regering gevraagd serieus aandacht te geven aan de klachten van de scholieren, die nu al meer dan drie weken staken. „Wij betreuren diep, dat Zuid-Afrika weer eens gauw geweest is met het onderdrukken van een gewettigd protest door een harde reactie die niet nodig was en die nog verscherpt werd door het optreden van politie in militair uniform," aldus de bisschoppen. Binnen tien jaar Bisschop Desmond Tutu. secretaris generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, heeft dezer dagen de voorspelling gedaan, dat Zuid-Afrika binnen vijf tot tien jaar een zwarte minister-president zal hebben. „De onderdrukker, die nu alleen vrijheid geniet in dit land. moet bevrijd wor den van de angst zijn vrijheid te verliezen," zei Tutu. Traangas, hon den, eenzame opsluiting en kogels zullen onze kinderen niet kunnen ver hinderen de vrijheid te verkrijgen die zij willen. „Onze vrijheid," zei Tutu, „is in onze handen en wij hoeven er niet om te vragen. Vrijheid is niet een geschenk van de blanke man, maar vrijheid komt van God en kan ons niet afgenomen worden." Gisteren is in Hammanskraal de jaar lijkse grote vergadering van de Zuid afrikaanse raad van kerken begon nen. Deze vergadering duurt de hele week. UTRECHT De stichting 8pj Evangelische Zending krijgt r gang van 1 oktober een volledigi gestelde medewerker, namelijk^ heer F. van Holten te Rotte Daartoe is besloten op de jaai dering van de stichting die in Utn werd gehouden. De taak van de J we functionaris zal omvatten eerif actievere begeleiding van het vi Spanje en de bevordering evangelisatie en lectuurverspre_ onder de Spanjaarden in Nederii De stichting werd in 1949 opg« Zij stelde zich toen vooral ten d protestanten die in Spanje vem werden te steunen. Nu de omsta; heden in Spanje veranderd zijn. a de stichting voor het verspreid protestantse lectuur in dat lai het verlenen van steun aan de kleine protestantse gemeenten. Ook steunt men het evangelisch 4 pitaal in Barcelona en een i opleidingsscholen voor predikai Samen met de hervormd-g meerde zendingsbond, die een dingsterrein in Peur heeft, verspi men lectuur in Latijns-Amerika. 1 De stichting die een maandblad,. Zendingsbode uitgeeft, telt ongeil»1®" zesduizend begunstigers. De Van Holten die 48 jaar is, is sinds a jaar secretaris van de verei Ook heeft hij al vele jaren alk uitgaven van de vereniging in Spaans vertaald. Hij is thans w zaam in het bankwezen. DELFT (ANP) - Aan het begin een vergadering van de verenf „Protestants Nederland" te waar dr. W. Aalders als spreker trad, is de orde verstoord door e groep mensen, die dr. Aalders schuldigden van sympathie voor h rooms-katholicisme. De demonstrj ten moesten met geweld verwijdértt worden. De hervormde predikant dr. Aaldj is als docent aan de rooms-katholi( universiteit te Nijmegen verbond cl geweest (hij is emeritus) en dit r haagde de binnendringende gro Ook werd dr Aalders verweten, hij het huwelijk een sacrament hfcV? genoemd. In zijn rede zei dr. Aalders: erger d de rellen in Amsterdam is. dat 4 christenen door gebrek aan een! daar niets tegenover stellen. Wij fc ben als christenen een antwoord d de nood van de revolutie, maar i( zijn niet in staat dat antwoord i de wereld toe uit te spreken. In plai van een gesloten front vormen t een gebroken front, aldus dr. Aaldi Van onze kerkredactie BOSTON Bob Drinan, een l kaanse jezuïet, heeft besloten niet meer herkiesbaar te stellen het Amerikaanse Huis van Afgeval digden. Hij doet dit onder sterke d van zijn overste, Pedro Arrupe, die i laatste tien jaar geen bezwaar I tegen de politieke werkzaamhei van Drinan. Maar de paus wil l priesters in politieke functies en r vermoedt dat Drinan niet het laata geval zal zijn. Drinan was in Boston een beker jurist, deken van de juridische facuj teit van Boston College, bekend c wegens zijn als progressief aangt merkte opvattingen wat betreft <r mensenrechten, de rechten van i derheden enzovoorts. In het Congi heeft hij zich inmiddels een voon staande plaats verworven in de 1 kervleugel van de Democraten. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Volgens Informa tie, die het comité Vladimir Boekovs- ki in Amsterdam heeft bereikt, zijn in Moskou tien nieuwe leden opgeno men in het christelijk comité ter be scherming van de rechten van de gelovigen. Om hen te beschermen te gen mogelijke arrestatie zijn hun na men niet bekendgemaakt. Al eerder werden Gleb Jakoenin, Let Regelson en Viktor Kapitansjoek. Ie den van het comité, gearresteerd. Ja koenin verklaarde destijds, dat er ai tijd weer mensen klaar zouden staan om de plaatsen van gearresteerden ii te nemen. AMERSFOORT Op een ontmoetingsdag van de Evan gelische Alliantie met als the ma: jeugd en evangehsatie. zei de directeur van Youth for Christ ds. P. Boomsma, dat de kerk het overgrote deel van de jeugd niet meer bereikt. De voorzitter van de Evangelische Alliantie prof. dr. ir. J. H. van Bem- mel noemde de verwarring van veel jongeren een uitdaging voor de kerk, die een antwoord zal moeten geven op de vragen van de jeugd. Hij herinnerde aan het woord van koningin Beatrix, dat zij de kracht voor haar taak vond in haar geloof. Men zal de jeugd moeten helpen het antwoord te vinden op de vele vra gen. Men zal haar de omgang met God moeten leren kennen in plaats van de zinloosheid. Er komt dan een nieuwe vervulling met hulp en met liefde. Ds. P. Boomsma wees erop dat de Ds. P. Boomsma jeugd een sterk ontwikkeld religieus gevoel heeft maar vaak wordt vei lamd door de passiviteit van de ver zorgingsstaat. Uit onderzoekingen H gebleken dat jongeren mensen nodif hebben die kunnen luisteren, tijC hebben en loyaal zijn. De kerk be reikt het overgrote deel van de jeugd niet meer. Zij heeft een tekort aar creatief vermogen om de jongeren Uj bereiken. Allerlei mogelijkheden wor den niet benut. Het is ook belangrijk om jongeren te laten benaderen dooi» andere jongeren die daarvoor toege rust moeten zijn. De jeugdevangelist Gert van der BoJ vond de kerkelijke structuren vaak U ingewikkeld voor de jeugd. De kerk moet meer gemeente dan instituut zijn. Er is volgens hem meer samen werking nodig tussen de kerk en (k evangelisatiebewegingen, ook d< evangelisatiebewegingen buiten de kerk. De evangelische Alliantie wil mef aandacht geven aan de kinderevan gelisatie en zal daar een ontmoetings dag aan wijden. Er zal van 23 tot 25 oktober een nationale evangelisatie conferentie in Driebergen worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2