Lugano: Amerikanen troef :^V«" i lelasting is ielastend oor Vitesse Spasski: slachtoffer eigen afwezigheid teer dode op ockenheimring V* fscheid van eredivisie nabij? Francis lang uitgeschakeld Etappezege voor Rolf Haller J TROUW/KWARTET P11/RHS K elastingen deden de rest. Zoals be- 2Hid kregen enkele Vitessenaren on- y igs een forse aanslag in de bus, idat het netto ontvangen loon in uto bedragen uitgedrukt had moe- •!»n worden. Met andere woorden: er i: s geen (of te weinig) belasting u-tuald e4et is een merkwaardige gewoonte —an sommige voetballers geworden ""m van hun werkgever een „schoon" laris te verlangen. Evenals bij Go ead groeide er bij Vitesse een „mis stand" tussen de fiscus, de werk- ver en de werknemers over de han- Iwijze van de loonadministratie, ainer Henk Wullems: „Deze verve- inde zaak is nog steeds niet opge- ost. Het ziet er naar uit, dat dat nog «el een half jaar kan duren. Sommige knapen kregen dermate hoge aansla gen, dat ze in feite een jaar voor niets hebben lopen voetballen. Vanuit het öchtspunt van de belastingen was t een terechte actie, maar voor ons bi ek het zeer vervelend te zijn. Het am er eigenlijk op neer, dat de b (die ook aansprakelijk werd ge- eld red) geen aankopen kon doen." Ullems had dringend behoefte aan versingen. Hans Bleyenberg, Theo users, Willy Veenstra en de ter elf- r ure aangetrokken Gerrie Deykers egen met ernstige blessures te mpen. „Bleyenberg was aanvanke- k één van de topscorers in de eredi- le, totdat hij last van zijn lies ïeg," duikt de geplaagde oefen- ester in het recente verleden. „Hij wekenlang uit de roulatie. Een and geleden werd hij door een cheurde tussenribspier uitgescha- d. Tegen PSV had hij eigenlijk t kunnen spelen, maar dankzij een ectie kregen we hem toch op de heo Husers kreeg na zes weken rnla en heeft sindsdien niet meer speeld," vervolgt Wullems zijn indeling op de lijdensweg. „Drie gen voor het begin van de competi- meldde Willy Veenstra zich met i knieblessure af. Halverwege het zoen ging hij tijdens een training nieuw door de knie. Door al die Istandigheden konden we Gerrie sykers (ex-PSV) contracteren. We wachtten veel van hem. maar wat leurde er? Na vijf wedstrijden voor i te hebben gevoetbald, maakt een Ikwetsuur het hem onmogelijk om competitie af te maken." illems lijkt in de situatie te berus- i Hij maakt gewag van het ver- lüwen, dat er in de spelersgroep crst. maar wijst ook op de gedaan- SIDELBERG In het universi- tsziekenhuis van Heidelberg is gis- en de 22-jarige Westduitse motor- ureur Rene Kamlot overleden, imlot was zondag bij wedstrijden de Hockenheimring in de kwartli- fklasse met zijn machine op volle felheid van de baan geraakt en in fe weide terecht gekomen. Hij liep Jarbij ernstig hersenletsel op. dat •eindelijk fataal bleek. Wtele weken geleden kwam de Oos- Phjkse formule-2-rijder Rene Hoet- hger bij een ongeval op de Hocken- feiwing om het leven. Trainer Henk Wullems met de van Amsterdam gehuurde Leo de Leeuw. tewisseling, die een club in nood on dergaat, Het klinkt als een versleten cliché, doch wanneer Wullems Vites se met het hedendaagse Ajax verge lijkt, gaat de stelling wel op: „Je zit in de hoek waar de slagen vallen. Daar kom je niet zo maar uit. Ajax speelt ook een slechte wedstrijd, maar wint wel van Sparta." VIGO De dertiende etappe van de Ronde van Spanje is gisteren gewon nen door de Westduitse neo-prof Rolf Haller. Hij versloeg na 195 kilometer tussen Pontevedra en Vigo zijn Spaanse medevluchter Jesus Her nandez. De Spanjaard Enrique Marti- nez-Heredia was met viereneenhalve minuut achterstand de eerste renner van het peloton. De Belg Pollentier werd vierde. De Spanjaard Faustino Ruperez behield de leiding in het algemeen klassement. 1 Rolf Haller (WD1) 195 km ln 5 uur. 13 min. 17 sec., 2. Jesus Hernandez (Spa). 3. Enrique Martl- nez-Hcradla (Spa) op 1 min. 24 sec., 4. Michel PoUenUer (Bel). 5. Javier Elorrtaga (Spa), 6. AJes- slo Antonlnl (Ita). 7. Francisco Martln-Conde (Spa), 8. Jose-Manuel Qarcta (Spa). 9. Heddy Nleuwdorp (Ned). 10. Felipe Yanex (Spa). 11. Sean KeUy (Ier) op 4 min. 41 sec. en vervolgens de rest van het peloton ln dezelfde tyd als KeUy. Algemeen klassement. 1 Faustino Ruperez (8pa) 65 uur, 6 min. 33 sec. 2. Pedro Torres (Spa) op 2.55, 3. Claude CriquleUlon (Bel) op 3 22, 4. Mariano LeJaiTeta (Spai op 4.07, 5. Roberto Vlsentlnl (Ita) op 4 II. 6 Sean KeUy (Ier) op 4.13. 7. Joseph Borquet (Bel) op 4 19, 8. Francisco Galdos (Spa) op 4.37, 9. Ouldo van Calster (Bel) op 4.38. 10 Tulllo Bertacco (Ita) op 4.48,11. Johan de Muynck (Bel) z.t Hockey Dames, landskampioenschap var ward-MOP 0-1. Were Dl-OHBS Nederland: Up- 3-1. Oroningen- Amsterdam 0-4, Bloemendaal-NIJmegen 0-1. 4 4 0 0 8 13-1 Were Dl 4 4 0 0 8 8-3 MOP 4 2 115 5-2 Upward 3 10 2 4 3-4 GHBS 4 10 3 2 3-1 Bloemendaal 3 0 12 1 Groningen 4 0 13 1 2-8 x><* tV \.C' IJ. beuk er in. Want als ik nou gewoon bij teken dan ben ik een dief van m'n eigen portemonnee. Dat is dui delijk. Dus de onderhandelingen met FC Brugge lopen goed, hoewel er vanmorgen nog is opgebeld door iemand die Engels sprak, Arsenal is ook nog in de markt. Als dat ook in de krant kan? En anders? Ik weet 't niet. Ik zie 't heel somber in, heel somber. De monstreren? Wij? Nee, dat kan niet; dat mag trouwens ook niet van m'n sponsor. En zo'n langzaam-aan-ak- tie, die voeren we al vijf jaar. Als het slecht gaat met dit land, dan zijn de voetballers het eerste slacht offer. Dat moet het publiek ook eens bedenken. Als ze me uitfluiten, omdat ik per ongeluk met m'n ogen op doel kop. WENNEN Het Deense voetbal kent pas sinds korte tijd profvoetbal. Althans, se- mi-profvoetbal. Er mag beperkt be taald worden aan de spelers. Dat betekent dat ln ieder geval de twee de rang thuis blijft. Maar het is nog maar helemaal de vraag of het Deense nationale elftal er niet onder moet lijden. Dat nationale elftal wordt sinds ja ren voornamelijk samengesteld uit spelers die voor buitenlandse clubs uitkomen, zo ze tenminste vrij krij gen, want dat is altijd weer de vraag. Dank zij het semi-profvoet- bal was de Deense voetbalbond in staat om op zoek te gaan naar spon sors. Dezelfde methode als in Ne derland wordt gehanteerd. De bond zoekt sponsors voor de hele selectie. door Steve Reed LUGANO De hoge bazen van de FIBA, de wereld-basketbal organisa tie, hebben de beschuldigende vinger nog wel eens uitdrukkelijk in de rich ting van Nederland gestoken. Met zoiets van „daar heb je ze weer, be nieuwd hoeveel Amerikanen er nu weer bij zijn." Diezelfde heren staan ook dezer dagen weer op de uitkijk en •waarschijnlijk met zeer gemengde ge voelens zal de Nederlandse basket- balploeg gevolgd worden op een aan tal wedstrijden pré-Olympisch bas ketbal, ln zuid-Zwitserland. Al vanaf 1975 heeft Nederland de naam met in Amerika geboren en getogen en basketbal-technisch op geleide halve Nederlanders op grote toernooien uit te komen. In eerste instantie werden de acties van John van Vliet, Dan Cramer en Herman Pluim niet zo erg kritisch gevolgd, maar naar gelang het aantal Ameri kaanse vaderlanders binnen het Oranjeploegje groeide en de invloed van him acties meer te voelen werd voor de zwaardere tegenstanders, groeide de kritiek. Met name de Fran se en Italiaanse pers zaagden de laat ste jaren keihard aan de poten van het Nederlandse basketbal en de or ganisatie van het Europees kampi oenschap van het afgelopen jaar in Italië ging zelfs zover, de in Haarlem geboren oer-Hollandse spelverdeler Jan Dekker de rol van Amerikaan toe te dichten. Ook de Roemeense bas- ketbalbond stond op ieder groot con gres op om vooral te waarschuwen tegen de ver-Amerikanisering van de Nederlandse nationale ploeg. Eén ding is zeker in Nederland spelen zogenaamde Nederlandse Amerika nen. Dat zijn volslagen legaal over een Nederlands paspoort beschikken de jongeheren, die eerste, tweede of sommigen zelfs derdegraads Neder lands in Amerika waren, voordat zij door Max Pam AMSTERDAM De Hongaarse grootmeester Lajos Portlsch is er ten slotte met de grootst mogelijk moeite in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales van de kandiatenmat- ches. Op de 77e zet van de veertiende partij moest Spasski in remise berus ten en dat betekende dat de Rus, ondanks de gelijke eindstand van 6-6, was uitgeschakeld. Een vreemde be paling in het FIDE-reglement zegt namelijk dat in een dergelijke situa tie diegene tot winnaar wordt uitge roepen, die de meeste partijen met zwart heeft gewonnen. En dat was Portisch, want hij zegevierde in het eerste duel van de tweekamp met zwart, terwijl Spasski in de negende matchpartij langszij kwam door met wit te winnen. waarvan de hoofden dan kunnen worden gebruikt in advertenties. Het probleem is slechts dat de voet ballers in buitenlandse dienst ge haaider zijn. Zo sloot de voetbal bond onlangs een contract af met het biermerk Tuborg. Een voordeli ge transactie. Leuk geld in het laat je en ruimte voor slagzinnen als „Het bier was weer beter". Inmiddels is gebleken dat veel van de buitenlandse vedetten in de slag zijn gegaan met een concurrend merk. De AJacieden Sören Lerby, Frank Arnesen en Henning Jensen hebben een contract afgesloten met het merk Fakse. Omdat het con tract met Tuborg dat niet toestaat, kunnen deze drie in ieder geval voorlopig niet geselecteerd worden voor het nationale elftal. Zo wordt de selectie, dank zij de commercie, weer op het oude niveau terugge bracht. En het trio van Fakse? Dat vaart er wel bij. Uitlenen aan het nationale elftal hoeft niet meer en ze krijgen er nog geld voor toe. TELLEN (1) Nog wel eens iemand op een scooter zien rijden, de laatste tijd? Dat kan dan zeer wel kloppen. De scooter is een zeldzaamheid gewor den. De Scooter Club Nederland telt nog maar 550 leden. Dat was even iets anders in 1963. Toen had de club nog 5600 namen in het le denbestand staan. De scooterclub was groter dan de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging, de Nederlandse Motorsport Bond of de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie. Terwijl de sport, kom, hoe heet dat ook weer, explosief groeide, daalde het aantal rijders op de blauwe boord onder de motoren spectacu lair. Het is zo maar één gegeven uit het cijfermateriaal dat de Nederlandse Sport Federatie verspreid heeft. De overkoepelende sportorganisatie houdt de cijfers de laatste jaren fanatiek bij. Daarmee kan trots ge zwaaid worden, daarmee kan kracht bijgezet worden aan de eisen en het haalt tegenwoordig zelfs de kamerdebatten. Maar, opgepast. Voorzichtig om springen met de cijfers. Want erg nauwkeurig is het allemaal niet De NSF meldt thans dat 4.124.572 mensen lid zijn van een sportvereni ging. Dat wordt handigerwijze dik wijls verbasterd tot „de ruim vier 'miljoen sportbeoefenaren in Neder land". Ten onrechte. Er zijn nogal wat mensen die dubbel tellen of zelfs driedubbel. Bij voorbeeld door een lidmaatschap van een vereni ging die is aangesloten bij het Ko ninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond. Die 90.771 le den tellen nog een keer mee als uit Holland een simpel briefje kregen, dat zij voor lekkere salarissen hun sport nog een paar jaartjes voort kon den zetten in hun oude vaderland. Velen van die jongens hebben inmid dels het Wilhelmus uit hun hoofd geleerd, hebben dat met dikke brok ken in hun keel voor het eerst moeten aanhoren en hun uitingen „trots te zijn in het Nederlands team te spe len" hebben zij zéér gemeend na leder debuut kunnen verklaren. Neder landse-Amerikanen worden in Neder land gedoogd, maar sinds 1980 staat er een duidelijke stop op hun invoer. De basketbalbond heeft daarmee een ietwat verlaat gehoor gegeven aan de eisen van de FIBA-bazen, die met name in Nederland de zaal veel teveel naar Amerika zagen overhellen. Waar in het professionele voetbal dit soort vermengingen mogelijk zijn en bij Ajax de tweede voertaal Deens is, blijven in de basketbalsport beper kingen bestaan voor wat het opstel len van buitenlanders betreft. Hypo criet, maar dat is algemeen bekend. Iedere jongen wiens vader nog als Nederlander in Amerika leeft, zal dus in het vervolg als Amerikaan in de Nederlandse competitie moeten uit komen, voordat hij na drie jaar dan ineens wel als Nederlander wordt be schouwd. Nederland komt op het pré-Olym pisch toernooi uit met zes in Amerika geschoolde vaderlanders. Plaats, Cra mer, Bruinsma, Woudstra, Faber en Wiel zijn die heren en laatstgenoem de is voor de buitenwacht helemaal een vreemde, vanwege zijn donkere huidskleur, die Europeanen toch vreemd voorkomt, als ze het Neder landse klimaat een beetje kennen. Wiel stamt van Aruba en studeerde in Greensboro, North-Carolina, van daar. Zes van de twaalf is een stevig percentage en Nederland leidt dan ook de lijst van Amerikanen binnen de diverse Europese ploegen. Maar het staat niet alleen, want, en zoiets Dit criterium is wel uitermate arbi trair en willekeurig. Bij gelijk eindi gen kun je wel van alles verzinnen. De speler die de kortste winstpartij op zijn naam heeft staan, zou voor het zelfde geld plaatsing kunnen opeisen. Naar mijn idee waren er twee moge lijkheden, die tot een eerlijker beslis sing hadden kunnen leiden, loting of doorspelen tot er uiteindelijk toch een winnaar te voorschijn komt. Bij de uitschakeling van Spasski is trouwens nog wat vreemds aan de hand. Toen in het begin van dit jaar de spelers in Amsterdam op het FI- DE-kantoor bijeen kwamen om de voorwaarden voor de kandidaten matches te bespreken, hebben zij met elkaar afgesproken, dat er bij gelijk eindigen net zo lang zou worden door gespeeld tot er een winnaar was. De aanwezige spelers waren van mening NSF-lid onder de noemer Neder landse Christelijke Sport Unie. En de leden van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding zullen waarschijnlijk daarnaast ook nog wel lid zijn van een sportclub die binnen een andere bond weer meetelt. Mogelijk bij de Nederlandse Katholieke Gymnas tiek Bond die nog eens doortelt onder het hoofd Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie. Het cijfer van 4.234.572 is onnauw keurig. Het werkelijke aantal Ne derlanders dat lis is van een of meerdere sportverenigingen ligt on geveer een miljoen lager. Maar ruim drie miljoen? Dat is ook interessant TELLEN (2) Waren de cijfers nou maar wat nauwkeuriger. Kon iedere bond nou ook maar tellen. Dat valt tegen. Er zijn nogal wat bonden die met een afgerond leden tal staan genoteerd. De Nederland se Motorsport Bond geeft bij voor beeld aan over 11.500 leden in 90 clubs te beschikken. Vorig jaar wa ren daar ook al op de kop af 11.500 leden, hoewel toen nog verenigd in 80 clubs. De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond heeft van het zelfde euvel last. De KNVB stond vorig jaar voor 1.050.000 leden op de lijst. Dit jaar wordt precies hetzelf de aantal opgegeven. Maar het aan tal clubs is gestegen van 7535 naar 7818. En bij de Koninklijke Neder landse Zwem Bond is helemaal niets veranderd. Die staat evenals vorig jaar voor 166.000 leden in 550 verenigingen paraat. Er wordt dus maar een slag naar geslagen. De ene keer naar boven, de andere keer nee, wacht, dit is de NSF. Naar boven, dus. Met goed fatsoen vallen de cijfers eigenlijk niet meer te hanteren. Het moet duidelijk zijn waar het aan ligt dat de cijfers onnauwkeurig zijn. De administratie van veel bon den is, onder het motto: blijf met je tengels van onze zelfstandigheid af, achter gebleven bij de moderne tijd. Als zelfs de KNVB niet ln staat is om met één druk op de knop even te zien hoeveel leden er nu in de com puter zitten, dan is er veel mis. Maar wel juichen, met z'n allen. TELLEN (3) Nog zo'n gek cijfer. Vorig jaar was er ineens uitgerekend dat de geor ganiseerde sport in Nederland 72 miljoen gulden via de sponsors bin nen kreeg. Dat betrof een schatting. Want over de werkelijke cijfers wordt hoogst geheimzinnig gedaan. De NSF krijgt ze gewoon niet van de kleine zelfstandigen die men overkoepelt In de tussentijd heeft de sportwe- wordt nog wel eens vergeten, andere Europese landen gebruikten trucs om Amerikaans talent binnen de natio nale ploeg te halen en daarover werd eigenlijk te weinig gezegd en geschre ven. De verwijtende vinger werd veel te veel ln de richting van uitsluitend 'Nederland uitgestoken, iets dat niet juist is. Wettelijk staan Plaat en zijn kamera den veel sterker dan de nu al bewie rookte Franse internationals Riley, Cain en Brosterhous, mannen die door een simpel gesloten huwelijk (allen tegelijkertijd en niet bepaald geheel onbespoten) met een Frangai- se tot Fransman werden en direct daarna een plaatsje in de nationale basketbalploeg kregen. En van die huwelijken, zo zegt men, is niets meer over. Alleen men heeft aan de wette lijke eisen voldaan. En als basketbal lend Europa dan nog vol vuur gaat vertellen over de grootse daden van de Spanjaard Brabender, vergeet men er maar al te snel. dat de brave Wayne ook gewoon uit Minnesota stamt en voor heel veel peseta's zijn Amerikaanse paspoort inleverde. Maar dat is al meer dan tien jaar geleden en men went snel. De acties van de Israëli liggen op een iets ander vlak, omdat hier godsdienst om de hoek komt kijken. Lou Silver was een joodse jongen die goed basketbal speelde voor Harvard University en nu gewoon Israëliër is. Maar de berg bewoner Jim Boatricht die op Utah State University studeerde, had wei nig binding met het joodse ras, maar speelt nu ook gewoon in wit en blauw. Steve Kaplan daarentegen was weer een gewone, joodse Newyorkse jon gen, die nu al jaren voor Israël uit komt. Kaplan woonde trouwens in zijn jeugd vlak om de hoek van Steve Yatzaglou, een vierkante verschij ning met Grieks bloed in de aderen, blond haar en bruine ogen en daarom uitkomend voor Griekenland. Yat zaglou is wel de meest Amerikaanse dat het FIDE-reglement op dit punt ondeugdelijk was en voorzitter Olafs- son had er geen bezwaar tegen dat de spelers op eigen gezag afweken. Maar één speler was niet bij die bijeen komst en hij was daardoor ook niet in staat deze afwijking van het regle ment te fiateren. Dat was Spasski. De Rus is dus het slachtoffer geworden van zijn afwezigheid tijdens de onder handelingen vooraf. Op dit moment zijn de zetten van de tweede zitting van de laatste partij uit Mexico City nog niet bekend. Bij het afbreken stond Spasski aanmer kelijk beter, maar hij is er dus kenne lijk niet in geslaagd zijn voor deel definitieve vorm te geven. Dat maakt het voor hem extra zuur. Portisch heeft zich wel op een heel minimale wijze geplaatst. Nadat hij een voor sprong had genomen, heeft hij een soort afbraakschaak gespeeld, dat reld een langdurige klaagzang laten horen. Over terugtrekkende spon sors, over de conjunctuur, over de onbetaalbaarheid van topsport, over de tegenwerking van de media en wat zo al nog meer aan argumen ten opborrelde. Dus wat weet de NSF nu te melden: de bijdrage van de sponsors aan de sportbeoefening is gestegen tot 85 miljoen gulden. „Een bedrag dat zo langzamerhand gelijk is te stellen met de subsidie van CRM en de opbrengst van de toto-lotto." Zoals gezegd, de NSF neemt het niet zo nauwkeurig met de cijfers. Dit geval weer. De begroting van CRM stelt 41 miljoen gulden be schikbaar voor de sport. Uit de toto lotto pot komt 62 miljoen gulden. Samen 103 miljoen, dat is dus „langzamerhand" 85 miljoen gul den. Met dit verschil dat de CRM en toto-lotto bedragen wel kloppen. Van die 85 miljoen moet dat nog maar afgewacht worden. Trouwens, de vraag hoe die 85 mil joen besteed worden, blijft hele maal buiten schot. Er horen in ieder geval ook de tonnen bij die jaarlijks verdwijnen in de zakken van de tweede garnituur tennissers, die nog bereid is om een toernooi te spelen. Om maar wat te noemen. Vele soorten vraagtekens dus bij de NSF-cijfers. Overeind staat slechts: waar het van pas komt rekent de sport zich groot en arm. TELLEN (4) Toch maar terug naar de cijfertjes zoals opgegeven. Afgelopen winter kon men overenthousiaste aanhan gers en commentatoren horen roe pen over sporten die toch zo leefden bij de mensen in het land. IJshoc key. bij voorbeeld. Dat lééfde, als een oordeel. Gaat dat ook spelen, voor alle banen helemaal vol zijn. De Nederlandse IJshockey Bond heeft niet minder dan 3840 leden. Fantastisch. Vergelijk het maar met drie jaar geleden, 1979 toen waren dat er nog 7454. Ram, ram, ram op de Japanse zaktelevisie. In twee jaar tijd is het ledenbestand bijna gehalveerd. Schaatsen. Nog zo'n sport, met gou den Annie. Niet weg te cijferen met een aantal leden van afgepast 145.000. In 1966 waren dat er 217.335 Daarna begonnen Ard en Keessie aan hun zegerijke jaren De banenexplosle volgde. Zo goed ging het. In vergelijking met 1969 is het ledental met ruim 20 procent om laag gegaan. Er zijn nog meer bonden sinds die tijd weggezakt. Terwijl de NSF een vooruitgang noteerde vanaf 1969 met 111,8 procent hielden enkele bonden het niet vol. Nederlandse Casting Federatie (van 230 naar precies 100 leden). Koninklijke Ne derlandse Cricket Bond (van 5800 naar 4400). Nederlandse Katholieke van alle overzeese spelers die in eei Europese nationale ploeg uitkomt Hij is een regelrechte bewoner van d< Bronx, een keiharde straatvechter hondsbrutaal, sterk en gemeen. Bi Yatzaglou in de buurt, nooit mee dan drie stappen verwijderd eigen lijk, loopt George Kastrianakis di- eveneens zeer van de Amerikaanse i en dat geheel niet verbloemt. Da Paul Koronéos nu vanwege een bles sure uit de Griekse ploeg weggevallei is, mag jammer heten, want dan hai ook de staat Mississippi een verte genwoordiger in dit Zwitserse toer nooi gehad. En dan. bijna tenslotte onze o, zo consequente Oosterburen de Westduitsers, de edele brenger van het keiharde en meedogenloze basketbal op Arische leest geschoeid Ook hier is het Blut und Boden-idee geheel verdwenen, want het bestaa' zelfs dat een Kostedde-achtige ver schijning in de figuur van de hee: Hudson zijn opwachting maakt. Va der Amerikaans militair in Duitslanc gelegerd, klein ongelukje, sorry, maa: Hudson speelt voor de Duitsers Twee andere Amerikaanse Duitsers heb ben eveneens een plaats in deze ploef gevonden en zo zal ook Zwitserlanc. uitkomen met drie Amerikanen. D< Engelse stellen vijf of zes van dit mannen op en bij de Italianen is het nog even afwachten of Mike Silvestei nu zijn eerste opwachting maf maken. Een duidelijke zaak dus, Amerika, de bakermat van de basketbalsport, le vert in het Europese toernooi een stuk of twintig man af. De één een beetje meer legaal dan de andere. Van de spelers stoort niemand zich aan dit verschijnsel, het zal de bezoe kers volkomen „worst" zijn en alleen de bestuurders vallen over deze fei ten. En wie van al deze betrokkenen weet, dat de beste speler van de afge lopen Poolse nationale competitie ene Jackson was. Zijn land van her komst? Juist: made in the USA. een wereldkampioenskandidaat nau welijks waardig is. Wit: Spasski Zwart: Portisch 1. e2-e4 c7-c5 2. Pbl-c3 d7-d6 3. g2-g3 Pb8-c6 4. Lfl-g2 g7-g6 5. d2-d3 Lf8-g7 6. Lcl-e3 Ta8-b8 7. Ddl-d2 b7-b5 8. Pgl-e2 Pc6-d4 9. 0-0 e7-«6 10. Pc3-dl Pg8e7 11. Pe2-cl b5-b4 12. a2-a3 a7-a5 13. a3xb4 a5xb4 14. c2-c3 b4xc3 15. b2xc3 Pd4-c6 16. Le3-h6 0-0 17. Lh6xg7 Kg8xg7 18. Pdl-e3 d6-d5 19. Dd2c2 d5-d4 20. Pe3-c4 e6-e5 21. Pcl- b3 d4xc3 22. Dc2xc3 Pc6-d4 23. Pb3xd4 c5xd4 24. Dc3-a3 f7-f6 25. Da3-c5 Tb8-b7 26. f2-f4 e5xf4 27. Tflxf4 Tb7-c7 28. Dc5-b6 g6-g5 29. Tf4-fl Pe7-g6 30. Tal-a5 Tc7-f7 31. Db6-c5 Lc8-«6 32. Pc4-d6 Tf7-d7 33. Ta5-a6 Dd8-e7 34. Tfl-bl Pg6-e5 35. Dc5-a3 Tf8-d8 36. Tbl-b6 Kg7-g6 37. h2-h3 Kg6-g7 38. Lg2-fl Td8-f8 39. Da3-al h7-h6 40. Kgl-f2 Tf8-d8 afge broken. Gymnastiek Bond (van 88.850 naar 82400), Nederlandse Handboog Bond (van 10.400 naar 6500), Neder landse Kruisboog Bond (van 1740 naar 1588), Koninklijke Nederland se Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (van 21.505 naar 17.000), Ko ninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond (van 182.075 naar 145.000), Scooter Club Nederland (van 5500 naar 550), Nederlandse Wandelsport Bond (van 22.272 naar 18.010) en Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (van 8705 naar 8200). Daling dus in de jaren dat het aan tal leden van bij de NSF aangeslo ten organisaties meer dan verdub belde Hoewel, verdubbelde. Het is wel steeds zo en met trompetgeschel gebracht. Maar van die twee mil joen nieuwe leden zijn meer dan 700.000 afkomstig van sportbonden die zich pas na 1969 bij de NSF hebben aangesloten. Het staat er dus niet allemaal, wat er staat. Er wordt gegoocheld met de cijfers. Wie de verdubbeling sinds 1969 op hangt aan een verhaal over accom modatietekort moet bijvoorbeeld het gegeven van de nieuwe bonden, die al over accommodaties beschik ten, wel meteen meegeven. De rek is er trouwens ook uit. In feite was 1979 een dieptepunt in de groei van het aantal NSF georgani- seerden. Vanaf 1975 zien de stij gingspercentages er per jaar zo uit: 15.l<*-9. 7«*-8, 5%-2,6^. Dat laatste voor 1979. Uit Rotterdam is het eerste over schot aan sportaccommodaties al gemeld. De overheid heeft trouwens de kraan al bijna dichtgedraaid. Het financiële reservoir voor sport hallen en sportvelden is opge droogd. De sport schreeuwt er via de NSF moord en brand bij. Voorlopig geven de cijfers de over heid gelijk. Maar daar weet de NSF ongetwij feld ook een draai aan te geven. VECHTEN Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker Waarom moest Studio Sport nou toch weer laten zien dat er tijdens Haarlem- NEC op het veld gevochten werd? Viel er een doelpunt in zo'n vecht partij? Nee. Waarom moet dat dan toch op het scherm? Daar zitten de mensen in het land toch niet op te wachten. Het vergalt alleen maar hun plezier in zo'n partijtje voetbal. Ik heb dus meteen per telegram een officieel protest ingediend bij de NOS en schriftelijke vragen gesteld aan mevrouw Gardeniers, dat ze de officier van justitie ook eens achter die Reitsma en Jansma aan moet sturen. Want ze doen het erom. Dus. kan dit als groot bericht in de krant, want daar mag het wel. En persoon lijk zou ik dan nog even willen we ten. hoe je gesundenes Volksemp- finden schrijft. ^RDESPORT De eerste wedstrijd paard- P'ngen voor de FEI-trofee werd ln het Am- Wamse Bos gewonnen door Plet Raayma- P HIJ werd ook tweede Om het helemaal •velend te maken, Raaymakers won ook het Hor.ale springconcours WOONSPRINGEN - Caroline Linthuis «1st* in Fort Lauderdale van de springplank i»erd er zestiende. Zij kreeg 338,49 punten. Pnne Jongejarvs ging wat minder fraai te en eindigde met 300.48 punten ais 24ste Flnneram deed het het best met 681,65 NN'IS Na twee keer eerder dit seizoen al 1 17-Jarlge Tracy Austin te hebben verlo- Martina Navratllova in Haynes City Vr'Jüi st*rker dan de Amerikaanse. 1M Om het spannend te houden zeker NULLIJN „Het is natuurlijk wel weer een schande van eh, van jewelste, hè? Want wie wordt d'r weer als eerste gepikt? Inderdaad, de profvoetbal ler. Wij worden namelijk altijd ge pikt. Ik noem maar wat. D'r komt een dure meneer, die persoonlijk nog nooit met z'n ogen open een bal heeft durven koppen, vertellen dat er te hard wordt gevoetbald. Oké, d'r valt wel eens een trap als je ziet dat de scheidsrechter niet kijkt. Je bent een mens, niet waar. Je spuugt eens iemand in z'n gezicht. Des noods geef je een hengst als dat nodig mocht zijn. Dat is toch nor maal? Daar ben je mens voor. Na afloop is het toch altijd weer shake hands. Soms. Maar wat zien we? D'r wordt meteen een nieuw afstrafsys- teem verzonnen. En wie is slachtof fer nummero één? De profvoetbal ler, want die kan je altijd pikken. Geef ik een ander voorbeeld. Aktu- eel. Men zegt, het gaat slecht met de economie. Persoonlijk merk ik daar helemaal niks van, dus ik vraag me af öf, maar goed, men zegt het En wat gebeurt er dus? Inderdaad, de voetballers moeten op de nullijn gaan zitten. Sterker nog, de prijs compensatie, die krijgen we niet eens. Terwijl een doorsnee sportwa gen er toch ook niet goedkoper op wordt. Om nog maar iets dagelijks te noemen. Wat moeten wij nou? Moeten wij soms ook in de haven gaan staken? Dat zal Jan Publiek ook leuk vin den. Geen cent d'r bij dit jaar. Ter wijl we ook al belasting betalen. Ik bedoel maar. Want zo is het wel. Wat doe je dan? Nou ja goed, ik heb persoonlijk dus meteen mijn advi seur opgebeld om te vragen, wat nu? Die heeft me dus geadviseerd om actie te ondernemen. Dat heb ik ook meteen gedaan. Ik heb twee kranten opgebeld dat ik <us van morgen bijna verkocht ben. Aan twee verschillende clubs natuurlijk. Dus dat zie ik morgen wel ln de krant. En dan moet ik over twee dagen weer opbellen om te zeggen dat er nu al vier buitenlandse clubs op de stoep staan, zodat de onder handelingen bijna zijn afgesloten. En dan maar hopen hè. De laatste keer dat ik dat had, duurde het drie weken. Dan moest ik steeds weer naar de krant bellen. De ene dag zat ik bij Real Madrid en de andere dag vrijwel bij Saint Etienne. Word je dan zelf weer opgebeld, dan moest mijn vrouw dus oppakken en zeg gen dat ik weg was. Ze wist helaas niet waarheen, alleen dat ik waar schijnlijk wel in Brussel zou blijven slapen. Dus Anderlecht of RWDM, twee vliegen in één klap. Je moet wat als je je staande wilt houden. Daarna teken je dus gewoon weer voor een jaar bij je oude club. Ik bedoel, voor spelers van mijn pos tuur is de markt niet zo willig. Maar nou, met de nullijn en zonder prijscompensatie, nou moet de t>r Johan Woldendorp RNHEM Na een voortvarend begin een plaats bij de irste zes in de openingsfase van het seizoen is Vitesse vrij iverwacht in acuut degradatiegevaar gekomen. Zondag reeg het verval van de laatste tijd gestalte in de achttiende laats op de ranglijst. Een gelijkspel uit tegen MW is laarschijnlijk niet eens voldoende om het eredivisieschap te ontinueren. In dat geval komt aan een driejarig verblijf in de oogste voetbalklasse een einde. neergang dateert duidelijk van de ■lopen weken! Daarvoor bleek Vi- .e door gelijke spelen tegen Ajax, *67, Feyenoord en PSV zélfs tot lelijk stuntwerk in staat. Het af- mdschot van NEC's teruggehaalde rloren zoon Guus Hiddink, dat elman Ben Nijhuis kinderlijk een- jjudig in het doel liet verdwijnen, empelde de Arnhemse club ruim n week geleden ineens tot een seri- tze degradatiekandidaat. nzelfsprekend waren de wortels n het kwaad intern al eerder bloot legd. In tegenstelling tot de belofte n het bestuur werd het geld uit de kopen van Peter Boeve (naar ax) en Terry Hendriks (naar Haar- n, inmiddels uitgeleend aan Hee- ,i mveen) niet in verse krachten ge- isteerd. De van een vrije transfer Iterende Kick van der Vall ente) was een relatief goedkope nschaf, terwijl de huurprijs voor id-Amsterdammer Leo de Leeuw enmin een onoverkomelijke zaak a ek Ij n handvol ernstige blessures en jblemen met de inspecteur van de LONDEN Nottingham Forest begint op 28 mei in Madrid ern stig gehandicapt aan de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De formatie van Brian Clough, die vorig jaar ln München voor de eerste keer de Europese beker veroverde door een zege met 1-0 op Malmö FF, zal tegen Ham burger SV moeten aantreden zonder zijn sterspeler Trevor Francis, die in de Beierse stad het enige doelpunt maakte. Francis scheurde zaterdag in het competitieduel tegen Crystal Palace zijn achillespees en werd daaraan zondag in Londen geo pereerd. Orthopedisch chirurg Peter Jackson verklaarde, dat de ingreep geslaagd genoemd mag worden, maar voegde er aan toe: „Het is moeilijk te zeggen hoe lang hij exact uitgeschakeld zal zijn, maar het zal zonder twijfel voor een lange periode zijn". De kans dat Francis voor het begin van de Europese titelstrijd voor landenteams (op 11 Juni in Italië) hersteld zal zijn, moet ook zeer gering geacht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13