-jrjr Toen en nu een goed woord voor Nijmegen en Doetinchem Cubanen vluchten bureau VS binnen OPEC bespreekt prijs ruwe olie Indonesië- drama herleefd Advies voor overslaghaven in IJmuiden Smit-Kroes opent complex 'Kijfhoek' MAANDAG 5 MEI 1980 TROUW/KWARTET «J ...fill „De Klokkenberg" in Nijmegen door J. A. van Bennekom Gelet op de dalende geboortencijfers en de niet altijd evenwichtige spreiding over het land is het onontkoombaar dat het aantal pedagogische academies enigzins wordt ingeperkt. Maar nu juist de oudste twee instituten aan de grootschalige ideeën van minister en spreidingscommissie ten offer zouden moeten vallen is niet alleen voor de betrokken scholen een moeilijk te aanvaarden operatie. De motieven van de commissie die over deze zaak advies aan de minister moet uitbrengen zijn wel zeer aanvechtbaar. Vooral onbegrijpelijk is het feit dat dit laatste advies lijnrecht tegenover het advies staat dat enige weken geleden werd uitgebracht. Welke kwade genius is hier intussen aan het werk geweest. Eerst iets over de historie, al weet ik heel goed dat deze niet norma tief mag zijn. Zoals bekend is de Christelijke Normaalschool „Op den Klokkenberg" een stichting van Mr. J. J. L. van der Bruggen, een christen-staatsman die in vroeger tijden nogal eens is mis kend, maar in onze tijd een groot stuk eerherstel heeft gekregen. De school dateert van 1846, is daar mee de oudste christelijke school van Nederland, want ze dateert nog van voor het jaar waarin de vrijheid van onderwijs in de grondwet werd verankerd. Nog maals, dat feit alleen mag geen norm voor handhaving zijn, maar enige piëteit is hier toch niet mis plaatst. Voorzover mijn herinnering strekt erf die gaat vrij ver terug is De Klokkenberg een begrip ge weest in protestants-christelijk Nederland. Mensen zoals schrijver dezes die op andere en dikwijls gebrekkige wijze toegang tot het wondere ambt hadden verkregen keken met nauwelijks verholen ja loezie op tegen oud-Klokkenber- gers. Oosterlee Vooral de figuur van Pieter Oos terlee, die van 1892 tot 1930 aan de school verbonden was, kan nie mand van zijn oud-leerlingen ooit vergeten. Niet om zijn indrukwek kende gestalte, hij was zeer klein van stuk en zijn gewicht haalde amper de honderd pond. Maar door zijn enorme belezenheid, zijn talloze redevoeringen en geschrif ten, zijn fenomenale kennis (hij gaf les in pedagogiek, Nederlands en geschiedenis) gold Oosterlee in de kringen van het christelijk on derwijs jarenlang als „onze profes sor in de pedagogiek". Het is een mooi stukje continuïteit dat zijn kleinzoon, prof. dr. C. C. Oosterlee, thans voorzitter van het bestuur van „De Klokkenberg" is. De Groen van Prinsterer-Kweek- school in Doetinchem is „pas" ruim honderd jaar; zij dateert van 1878, het jaar van de beruchte schoolwet van Kappeijne en het volkspetitionnement. En al kan zij dan niet bogen op een tot ver over onze grenzen bekende voortrek ker, haar staat van dienst is niet minder eerbiedwaardig. Aan de wieg van de school stond de ook op ander gebied bekende ds. J. van Dijk die als directeur-pen ningmeester fungeerde. Een man met grote liefde voor de hervorm de kerk en de christelijke school maar wars van alles wat hij noem de „dogmatisme" hetgeen hem aan het einde van de vorige eeuw in aanvaring bracht met dr. A. Kuyper. Rand van bankroet Financiële moeilijkheden en ge brek aan leerlingen brachten de school omstreeks 1885 aan de rand van het bankroet maar de school wet van minister Ae. Mackay, een der eerste bestuursleden van de school, bracht enige verademing. Van de aanvang af was aan „De Groene" ook een internaat ver bonden, noodzakelijk, omdat de leerlingen uit alle delen van het land kwamen. Aan het hoofd van de huishouding stond mevrouw Van Bleek, de vrouw van de hoofd onderwijzer; het kostgeld bedroeg driehonderd gulden per jaar en onder de „internisten" zijn rond 1900 nogal wat Transvalere, als gevolg van de Boerenoorlog, naar ons land gekomen. En met een grote sprong vooruit: ook de twee de wereldoorlog was voor de in gevaarlijk gebied gelegen school vol ervaringen; de onlangs overle den directeur F. Roosjen verricht te in alle bescheidenheid belang rijk werk voor de illegaliteit. Maar dit is allemaal voltooid ver leden tijd. Kunnen historie en tra ditie het voortbestaan van een in stelling wettigen als daaraan in onze tijd geen behoefte meer be staat? Zo gezegd natuurlijk niet. Maar ik meen op goede gronden te kunnen aantonen dat handhaving van deze scholen ten volle verant woord is en dat het volkomen dui delijk is waarom de spreidings commissie voor honderd procent afweek van het standpunt dat zij nog zes weken geleden innam. Eindhoven-Arnhem In de visie van de commissie moe ten Nijmegen en Doetinchem plaats maken voor Eindhoven en Arnhem. Nu heb ik altijd een warm plekje voor Eindhoven ge had; als Kamerlid heb ik jaren achtereen en tenslotte met suc ces gepleit voor de daar geves tigde opleiding voor kleuterleid sters. Maar door Nijmegen in te ruilen voor Arnhem voert men toch wel een eigenaardige sprei- dingspolitiek. Een bijna 135-jarige instelling moet plaats ruimen voor een stad waar wel een protestants- christelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters is gevestigd maar die nog nooit een onderwijzersop leiding van deze signatuur heeft gehad. Op nauwelijks twintig kilometer afstand, in Ede, staat een bloeien de christelijke academie en de vrees is niet denkbeeldig dat Arn hem en Ede elkaar gaan bestrij den en om eenzelfde leerlingenbe stand elkaar gaan beconcurreren. Daarbij komen mijns inziens en kele bijzondere factoren die voor Nijmegen pleiten. Nijmegen heeft de laatste Jaren een visie ontwik keld die niet uitsluitend meer in de richting van het protestants- christelijk onderwijs wijst. Men wil bewust de confrontatie van verschillende levensbeschouwin gen, hetgeen ook blijkt uit de sa menstelling van bestuur, docen tencorps en leerllngenbestand. Dat deze visie in steeds breder kring aanslaat blijkt onder andere uit het feit, dat de aanmelding voor de eerste klasse de laatste jaren niet noemenswaard is ge daald in tegenstelling tot veel an dere academies. En om nu nog even op Eindhoven terug te ko men*. daar is al een nuts-pedagogi- sche academie met een naar de huidige opvattingen beperkt aan tal leerlingen en een vergelijkbare doelstelling en de kans is niet denkbeeldig dat bij overplaatsing van Nijmegen naar Eindhoven beide inrichtingen aan bloedar moede gaan lijden. Ik ben mij ervan bewust dat de „bredere" in stelling van Nijmegen in „onze" kringen wel eens vragen oproept, vragen die ook bij mij ergens weerklank vinden. Maar men zal toch voor de realiteit de ogen niet mogen sluiten. Een ander argument dat voor Nij megen pleit is de aanwezigheid van de universiteit. Minister Pais is voorstander van versterking van de band tussen de universiteit en het hoger beroepsonderwijs. Welnu, dan moet hij beide secto ren hier niet uit elkaar halen. Achterhoek De argumenten die voor Nijmegen pleiten zijn in minstens even ster ke mate geldig voor Doetinchem. Zou de Groenschool verdwijnen dan is de gehele Achterhoek, een gebied ongeveer even groot als de provincie Utrecht, van een oplei ding voor het chr. onderwijs be roofd. Kan men dan niet naar Arn hem? We wezen al op de nabijheid van Ede, hetgeen twijfel doet rij zen aan de levensvatbaarheid van een in Arnhem in het leven te roepen opleiding. Is het in een tijd waarin efficiency meer dan ooit nodig is economisch verantwoord een bestaande bloeiende school op te heffen ten gunste van een nieuw te creëren instituut met du bieuze ontplooiingsmogelijkhe den? En wat de integratie basis- kleuteronderwijs betreft is het on getwijfeld mogelijk aan de Groene een opleiding voor kleuterleid sters te verbinden. Daarbij moet de afstand naar Arnhem niet wor den verwaarloosd. Doetinchem- Arnhem moge dan per spoor slechts een half uur reizen zijn, de reis naar Aalten, vanouds een bol werk voor het christelijk onder wijs vergt een uur en dat ls toch wel boven de maat van wat men mag verwachten. Samengevat: het blijft mij een volslagen raadsel waarom men van het oorspronkelijk advies tot handhaving van Nijmegen en Doetinchem is afgeweken. Ook de gepubliceerde toelichting draagt daarvoor geen voldoende argu menten aan. Terecht laat men het in de scholen waarboven het zwaard van Damocles hangt er dan ook niet bij zitten. Ik kan slechts hopen dat men ten Depar- temente dit maal het eerste advies zwaarder zal laten wegen dan het tweede. De heer J. A. van Bennekom is oud-voorzitter van de Vereniging van Leraren aan Prot. Chr. Kweekscholen en oud-lid van de Tweede Kamer van de ARP. ADVERTENTIE HAVANA (AFP, Reuter. UPI) On geveer 400 Cubanen zijn het bureau van de Verenigde Staten in Havana binnengevlucht nadat ze waren be- 'aagd door een met knuppels gewa pende menigte. Verscheidene van de mensen die hun toevlucht in het Amerikaans bureau zochten, zijn ern stig gewond. Op het plein voor het Amerikaanse kantoor had een duizendtal Cubanen, onder wie veel ex-politieke gevange nen, een vreedzame demonstratie ge houden tegen de trage afhandeling van hun immigratieverzoeken door ne Verenigde Staten. Volgens het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verschenen er toen Cu baanse staatsbussen op het plein, waaruit 300 Cubanen sprongen die met knuppels op de betogers ins loegen. Reston zei dat de Cubaanse politie ■KENDE U AL VOOR DAB VERZETSDAAD? Verzetsdaad: een daad van begrip. Wij danken onze vrijheid voor een belangrijk deel aan mensen die de moed opbrachten hun ogen niet te sluiten voor de werkelijkheid van toen. Omdat ze zich wilden verletten tegen de ontmenselijking van onze wereld. En zich realiseerden dat je pas vooreen betere toekomst kunt strijden, als je durft te kijken hoe het er vandaag voorslaat. Inderdaad, daar was moed voor nodig. Nu - 35 jaar na onze bevrijding - vragen we opnieuw mensen die de moed willen opbrengen voorzo'n verzetsdaad. Een daad van begrip, voor dat deel van de wereldbevolking dat nog steeds op de bevrijding wacht. De 500 miljoen allerarmsten in de wereld, die nog elke dag moeten strijden tegen honger, armoede en onderdrukking. Die geen uitzicht hebben op een menswaardig bestaan als winiet in verzet komen tegen het onrecht dat hen wordt aangedaan. Open uW ogen. Als u die allerarmsten écht wilt steunen, doet u dat het best door niet alleen geld te geven. Maar vooral ook door te proberen inzicht te krijgen in hun denken en doen. Want: met uw geldelijke bijdragen kunnen de allerarmsten zélf hun land bouw, veeteelt, gezondheidszorg en behuizing verbeteren. Maar alleen als daarbij ook begrip ontstaat voor hun situatie kan de strijd tussen arm en rijk eindigen in een menswaardig bestaan voor werkelijk iedereen. Vandaar deze oproep. Die vraagt om deze daad van begrip: steunabonnee worden van Novib (de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking). Voor 200,120 of 80 gulden per jaar. Wat kunt u verwachten. - de Novib-kalender. Een indrukwekkend foto werk. Met een schal aan informatie over activiteiten in en voor de Derde Wereld; - een aantal boeiende romans uit de Derde Wereld. Waarondereen zéér actuele: "Identiteits kaart" uit Iran; - hef huiskamerspelWereld-delenwaarmee jong en oud niet alleen een avontuurlijke maar ook een zeer leerzame wereldreis maken; - de nieuwe langspeelplaat van de Chileense zanggroep "Lautaro". Een muzikale ondersteuning van het groeiende verzet tegen de Chileense junta; - het spannende jeugdboek Spookeilanddat een prima kennismaking met de cultuur en het alledaagse leven op Sri Lanka vormt; - veel actuele feiten en achtergronden in een aantal infomappen. Zo kunt ook actuele informatie krijgen overhel denken en doen van de mensen waar het om gaat. Terwijl u met een deel van uw financiële bijdrage bovendien Novib steunt in de strijd tegen honger en armoede. Of u nu voor 200,120 of 80 gulden steunabonnee wordt. Alleen krijgt u voor de laatste twee bedragen wat minder informatie. We hopen van harte dat u vandaag ook een keuze maakt. Omdat - welk steunabonnement u ook neemt - u dan tekent voor een verzetsdaad. Een daad van begrip voorde allerarmsten in de Derde Wereld, die zichzelf willen bevrijden van honger, armoede en onderdrukking. Iets over Novib. Novib is de enige particuliere Nederlandse, niet polihek of kerkelijk gebonden, organisatie voor internationale ontwikkelings samenwerking. Activiteiten zijn o.a.: Gast aan Tafel" (waor zich nu zon 130 000 Nederlanders bij hebben aangesloten), het uitgeven van romans uit de Derde Wereld, actuele informatiemappen, films en het geven von voorlichting op scholen. Wie bijvoorbeeld al een steun abonnement van 200 gulden nam, kreeg daarvoor onder andere de volgende informatie: - een jaar lang Onze Wereld. Het maandelijkse opinieblad waarin het Derde Wereldgebeuren op een rijtje wordt gezet. Vooral door mensen die daar zelf leven. Zo is Onze Wereld een belangrijke stem uil de Derde Wereld; Ik teken ervoor. En word steunabonnee voor f 200,- per jaar,D f 120,- per jaar, O f 80,- per jaar. (aankruisen wat u wilt) Naam: i Adres: Postcode/Plaats: I Deze bon (met of zonder postzegel) opsturen aan: Novib, antwoordnummer 362, 2500 WB Den Hoog. AMSTERDAM (Reuter. AP. ANP) Naar alle waarschijnlijkheid zullen de olieprijzen die de Arabische olie landen hun klanten in rekening bren gen, aanstaande woensdag weer wor den verhoogd. Volgens het doorgaans goed geïnformeerde „Petroleum In telligence Weekly" komen de OPEC- landen op die dag bijeen voor een buitengewone vergadering in Taif. Saoedi-Arabië. waar onder andere een herziening van de olieprijzen op de agenda staat. Het tijdschrift meldt voorts, dat de olieproduktie van Iran aanzienlijk is verminderd, nadat een aantal Euro pese landen en Japan weigerden de jongste olieprijsstijging te betalen on Iran de levering aan die landen stop zette. Werden vorig jaar september nog 25 olietankers per week ver scheept in de belangrijkste haven van Iran aan de Perzische Golf, nu zou dat aantal zijn teruggelopen tot twee per week Bovendien zou de Iraanse olieproduktie te lijden heb ben onder een gebrek aan reserve onderdelen voor olieboortorens.-Dit ontstond toen Amerika de levering ervan stopte tijdens de gijzeling van ambassadepersoneel in Teheran. Intussen heeft de tocht van Iran langs de Arabische olielanden tot ge volg gehad dat drie landen zich be reid hebben verklaard hun oliepro duktie te verminderen: Qatar, Koe weit en de Emiraten. Qatar produ ceert naar verhouding een kleine hoe veelheid olie van 500.000 vaten (van 159 liter) per dag. Het land verklaarde zich echter toch bereid tot produktie- vermindering „als de Islamitische re volutie in Iran dat wenst". Dc prijs die Iran nu voor zijn ruwe olie in rekening brengt is ongeveer 38 dollar per vat; zestien dollar meer dan Saoe- di-Arabische olie. Japan De Japanse premier Masayoshi Ohira is er niet in geslaagd meer olie uit Mexico te verkrijgen ondanks de ge sprekken die hij gedurende twev. da gen met president Jose Lopez Portillo heeft gevoerd. Ohiro had gehoopt dat Mexico bereid zou zijn in 1982 de 100.000 vaten olie die dagelijks naar Japan worden uit gevoerd, verdrievoudigd te hebben in ruil voor meer Japanse investeringen en meer economische samenwerking. Tijdens een persconferentie na afloop van de besprekingen zei de Japanse premier echter dat Mexico de huidige olie-export naar Japan niet wil ver groten, hoewel was meegedeeld dat Mexico het Japanse verzoek positief zou overwegen. De museumboerderij 't Flintenhoes in de Drentse plaats Borger is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. De bewoners konden tijdig worden gewaarschuwd en de boerderij verlaten. Over de oorzaak van de brand en het schadebedrag is nog niets bekend. werkloos toezag, totdat de Amerika nen een protest hadden ingediend bij het Cubaanse ministerie van buiten landse zaken. Toen pas verscheen meer politie ter plaatse en werd een eind gemaakt aan de vechtpartij. Een groot aantal betogers had toen al een veilig heenkomen gezocht in het Amerikaanse bureau. De Verenigde Staten hebben geen ambassade in Havana omdat Washington en Hava na geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, maar wel een vertegen woordiging die de Amerikaanse be langen in cuba behartigt. Van een medewerker UTRECHT Het dertig jaar geleden bij de soevereiniteits overdracht beëindigde Indo- nesië-drama herleefde even in de Utrechtse universiteit bij de promotie tot doctor in de geschiedenis, van een Indonesisch politicus over wie indertijd de kranten vol stonden: Ide Anak Agung Gde Agung. Als dertigjarige bracht hij indertijd als premier van de deelstaat Oost- Indonesië de doodsteek toe aan de Nederlandse politiek, door zich na de tweede politionele actie solidair op te stellen met de republiek van Soekar- no. En daardoor had Nederland voor de Veiligheidsraad geen been meer om op te staan. Anak Agung diende Indonesië later nog onder andere als minister van buitenlandse zaken. De afgelopen ja ren heeft de thans zestigjarige Anak Agung een studie gemaakt over het Indonesië-drama in de jaren 1948 en Anak Agung gepromoveerd '49, vooral op basis van Nederlandse archieven. Tekenend voor de gewij zigde gevoelens was. dat Anak Agung donderdag het eerste exemplaar van zijn studie aanbood aan de vroegere Nederlandse diplomaat dr. J. H van Roijen, die Indertijd de onmogelijke taak had de Nederlandse militaire agressie, zoals dat in Indonesië wordt genoemd, in de Veiligheidsraad te verdedigen. Bij de promotieplechtigheid gisteren in Utrecht wemelde het behalve van historici, van Nederlanders die inder tijd een rol hebben gespeeld in het Indonesië-drama. Zowel dr. Koets, in dertijd rechterhand van Van Mook, en dr. Van Baal. Nederlands voorlaat ste gouverneur in Nieuw-Guinea, op poneerden evenals co-promotor de Groningse hoogleraar prof. dr. H Baudet. pleitbezorger in Nederland van de RMS Oud zeer In de discussie bleek dat lang niet alle oud zeer is verdwenen. De me ningsverschillen over vroeger sput terden nog wat na maar na dertig jaar bleef het bij vriendschappelijk-we- tenschappelijk gekibbel. Vertrouwde kreten als bestands schendingen. Nieuw-Guinea, zelfbe schikkingsrecht, verdeel-en-heerepo- litiek klonken opnieuw in de promo tiezaal. Niet de Verenigde Staten maakten dit maal een eind aan de discussie maar de pedel met het „hora est". De titel van Anak Agungs proefschrift luidt „Renville als keerpunt in de Nederlands-Indonesische onderhan delingen" en het is uitgegeven bij Sijthoff te Alphen aan den Rijn. Pro motor was de Utrechtse hoogleraar H.W. van der Dunk. De 61-jarige prof. dr. M. A. Bouman uit Bilthoven is bij koninklijk be sluit benoemd tot rector-magnificus aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij volgt prof. dr. A. Verhoeff op, die in 1976 benoemd werd. Prof. Bouman werd in 1963 benoemd tot bijzonder hoogleraar in de fysica van de zintuigen bij de faculteit wis kunde en natuurwetenschappen in Utrecht. Korte tijd later volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan dezelfde faculteit. Dit hoogle raarschap werd in 1964 uitgebreid tot de faculteit der geneeskunde, waar Bouman onderwijs gaf in me dische fysica. Hij is lid van de Utrechtse universiteitsraad. Dr. J. H. Lubbers zal binnenkort be noemd worden als nieuwe Neder landse ambassadeur in Washington. De heer Lubbers is momenteel Ne derlands vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschap in Brussel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie zecha- venoverleg heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) geadviseerd ten noorden van de havenmond van IJmuiden een terrein van twintig hec tare in te richten voor de overslag van ertsen en kolen. De overslaghaven, die zou moeten aansluiten op de ter reinen van Hoogovens en toeganke lijk zou moeten zijn voor schepen tot 150.000 ton. is volgens de commissie nodig om Amsterdam zijn functie als doorvoerhaven van kolen en ertsen te laten behouden. Met dit plan stapt de commissie af van haar eerdere „noordoeverplan", dat voorzag in een haventerrein van vijftig hectare. Dat plan was op zijn beurt weer een alternatief voor het zogenaamde ..voorhavenplan" om ten zuiden van IJmuiden een haven van tweehonderd hectare in te rich ten. De Raad van de Waterstaat (een 'ander adviesorgaan van de minister van verkeer en waterstaat) wijst die voorhaven van de hand omdat deze te duur en te schadelijk voor het milieu is. Over het noordoevcrplan heeft deze raad nog geen advies kun nen geven, omdat onder meer nog onderzoek moet worden verricht naar mogelijke schadelijke gevolgen voor de Noordzee en de Waddenzee, en de duinen. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT Het rangeercomplex „Kijfhoek" bij Heerjansdam zal op woensdag 21 mei officieel geopend worden door staatssecretaris Ncelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Kijfhoek is één van de grootste en modernste rangeercentra in Europa. De samenstelling van de treinen uit wagons met dezelfde bestemming ge schiedt hier volautomatisch met be hulp van computers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7