p Texas steunt Carter, maar niet van harte ^Israël ziet gevaar in nieuwe Palestijnse top Hebron vanouds een strijdtoneel Britten roepen hulp Arabische landen in Kremlin bevrijdt 'gek' Borisow Zweden slaan massaal voedsel en benzine in Reagan houdt Bush net achter zich Weer drie gijzelaars Londen vrij Felle onrust in Zuid-Korea Oman schrapt akkoord over bases voor VS Breuk Libië-VS MAANDAG 5 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 DALLAS (Reuter, AP, AFP) President Jimmy Carter en oud-gouverneur Ronald Reagan hebben zaterdag de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Texas gewonnen. Voor de president viel vooral tegen dat een groot aantal Democraten de handen vrij wil houden op de nationale conventie van augustus in New York. Terwijl het bij de Republikeinen ging om een echte voorverkiezing deden Carter en Edward Kennedy slechts mee aan een „schoonheidswedstrijd", een peiling wie van de twee het popu lairst is bij de Texaanse Democraten. Van hen geeft 56 procent de voorkeur aan de president, tegen slechts 22 procent aan senator Kennedy. Twin tig procent gaf te kennen geen voor keur te willen uitspreken. Welk deel van de 152 Texaanse afge vaardigden op de conventie van New York op Carter zal stemmen wordt op 20 juni pas duidelijk tijdens een con ventie in de staat Texas zelf. Op grond van de peiling van zaterdag zouden dat er negentig zijn maar dat aantal kan onder invloed van een toegenomen of verminderde popula riteit veranderen. Carters campagne leider in Texas, Bob Beckel. zei dat LONDEN, TEHERAN (Reuter, AP, AFP) De Britse regering heeft gisteren de hulp ingeroepen van Jordanië, Syrië en ioeweit bij het oplossen van de gijzeling in de Iraanse mbassade in Londen. De bezetters hebben het afgelopen weekeinde opnieuw drie gijzelaars, van wie één een zwangere vrouw, vrijgelaten. De Britse onderminister van buiten landse zaken Douglas Hurd had gis termiddag een onderhoud met de jv Koeweitse ambassadeur sjeik Saoed Nasir Al-Sabah, de Syrische ambas sadeur Adnan Omran, en de Jordaan- oai se zaakgelastigde Kasim Ghazzawi. Hij besprak met hen de mogelijkheid om te helpen bij het oplossen van de !e^ gijzeling. Hurd wilde niets meedelen over het gesprek maar zei wel dat hij later waarschijnlijk nog meer ambas- fojsadeurs bij de oplossing zal betrek ken. De drie of vijf bezetters hebben enkele dagen geleden al gevraagd om de bemiddeling van de ambassadeurs van Jordanië, Algerije en Irak. Irak heeft zich daartoe bereid getoond en in Algerije wordt er zorgvuldig op lij gestudeerd De bezetters hebben ook de bemiddeling van het Internationa le Rode Kruis gevraagd De bezetters, die sinds twee ultima tums woensdagmiddag afliepen geen nieuwe tijdslimieten hebben gesteld iToor de inwilliging van hun eisen irijlating van 91 gevangenen in de 1 Iraanse provincie Khoezestan en een vrijgeleide per vliegtuig hebben de sta algelopen dagen opnieuw drie van 'K hun gijzelaars vrijgelaten. De recent- dn el ste vrijlating was gisteravond laat. Het ging om een man van ongeveer 35 jaar wiens identiteit niet meteen kon worden vastgesteld. De man werd door twee politiemannen wegge bracht. Gisternacht lieten de bezet ters de Iraanse secretaresse Hajde- ach Kanji vrij, die drie maanden zwanger was en de Pakistaner Gull, van wie de bezetters aanvankelijk dachten dat hij een Iraniër was maar die geen enkele band heeft met de ambassade. Bestormen De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadgh Ghotbzadegh heeft nog maals iedere bemiddeling en mede werking van het bewind in Iran uitge sloten. Wel opperde hij de mogelijk heid om als de Britse regering de crisis niet kan oplossen de tiendui zenden Iraniërs in Groot-Brittannië het ambassadegebouw te laten be stormen en „deze misdadige huurlin gen van het Iraakse Baathbewind" eens mores te leren. De Cubaanse minister van buiten landse zaken Malmierca heeft giste ren in Teheran met Irans president Bani Sadr de mogelijkheden bespro ken van een speciale zitting van de beweging van niet-gebonden landen over de mislukte Amerikaanse actie, die had moeten leiden tot de bevrij ding van de vijftig diplomaten, die Iraanse studenten gegijzeld houden. De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft in een vraaggesprek tijdens een officieel be zoek aan de VS ervoor gepleit dat de Amerikanen zich van vreedzame mid delen zullen bedienen voor de vrijla ting van de diplomaten in plaats van naar de wapens te grijpen. de uitslag een teken is van de kracht van de president In het Carterkamp begint men nu te klagen over de verwoestende uitwer king van Kennedy's campagne op de „herkiesbaarheid" van de president. Men meent dat de senator met name de Mexicaanse minderheid in de staat opzet tegen Carter. „Dit is een staat, waar het er om gaat", aldus Beckel, en hoe moet vóór de verkie zingen van november de schade wor den hersteld?" Een woordvoerder van Kennedy wees alle kritiek van de hand en zei dat Carter nu al een zondebok zoekt voor een eventueel verlies bij de presidentsverkiezingen. Ronald Reagan kreeg 52 procent van de Republikeinen achter zich tegen George Bush, de oud-CIA-directeur 47 procent. Hierdoor Is Reagan weer 60 van de 80 gedelegeerden naar de conventie in Detroit rijker en kan niemand hem redelijkerwijs nog af houden van de nominatie. De voor spellingen waren de afgelopen dagen gunstiger voor de oud-gouverneur. Reagan heeft vooral de plattelands republikeinen betrokken en Bush de bewoners van zijn eigen woonplaats Houston en de omgeving. Het lijkt er op dat gematigde Texanen, die nor maal Democratisch zouden stem men, dit keer hun keus hebben later vallen op de Republikein Bush. Reagan riep gisteren dat Bushs kan sen zijn verkeken maar de oud-am bassadeur heeft gezegd door te zullen gaan tot het bittere eind. Reagan heeft nu 633 van de benodigde 998 gedelegeerden en er wachten nog een groot aantal voorverkiezingen in het midden-Oosten, waar de positie van de oud-gouverneur IJzersterk is en de primary in zijn eigen Californië, waar de winnaar alle 152 afgevaardigden krijgt toegewezen. Vier Amerikaanse staten houden morgen voorverkiezingen: Indiana, North Carolina. Tennessee en het District of Columbia met de federale hoofdstad Washington. In de hoofd stad lijken Bush en Kennedy een voorsprong te hebben maar de ver wachting is dat Carter en Reagan de overige drie zullen winnen. John Anderson, het Republikeinse congreslid dat als onafhankelijke derde aan de presidentsverkiezingen wil meedoen zal dat bij nader inzien eind mei definitief bepalen. Dan is duidelijk in hoeverre het de aanhang van Anderson lukt hem via vaak ingewikkelde procedures op de stembiljetten te krijgen. Zijn par tijgenoot oud-president Gerald Ford heeft gezegd het niet uit te sluiten dat gezien Carters fiasco op het terrein van de economische politiek de Democraten alsnog de voorkeur aan Kennedy zullen geven. STOCKHOLM (Reuter, AP, DPA) Het ernstigste ar beidsconflict uit zijn geschie denis heeft er toe geleid dat in Zweden een groot tekort is ontstaan aan eerste levensbe hoeften en benzine. Na van daag zal ook het vervoer tus sen Zweden en het buitenland vrijwel stil komen te liggen. Veel Zweden zijn de afgelopen dagen als bezetenen gaan hamsteren. In veel winkels waren daardoor brood, meel. melk, fruit en groente al snel uitverkocht. De autoriteiten gingen daarop rantsoeneren: per persoon kon in een groot deel van Zweden slechts twee liter melk worden gekocht. Nog wilder ging het toe bij de benzi- nestations, nadat bekend werd dat drie van de vier olieraffinaderijen in Zweden dicht waren gegaan en de vervoersbond aankondigde het trans port van olie en benzine te staken. „Ze komen met ketels, flessen en roestige vaten" zei een pompbedien de. De brandweer heeft ernstig ge waarschuwd voor het hamsteren van benzine en verklaard dat veel mensen van hun auto's en huisen benzine bommen dreigen te maken. De staking, waarbij na al bijna een miljoen Zweden zijn betrokken breidt zich nog steeds uit Vanaf van daag staken de onderwijzers in Oöte- borg en daardoor krijgen vijfduizend kinderen geen les meer De 5800 zee lieden van de veerboten leggen de komende nacht het werk neer en daardoor zijn er bijna geen verbindin gen met het buitenland meer en zijn de twee veren van de Deens spoorwe gen het enige transportmiddel. Eind deze week gaan alle theaters en bioscopen dicht en een groot aantal bingohallen. Vliegverkeer met Zwe den is nu al niet meer mogelijk. Toe risten worden naar de Noorse lucht haven Gardemos bij Oslo gevlo gen en vandaar met bussen van hun reisorganisatie naar Stockholm, Qö- teborg en Malmö gebracht. In de pa pierfabriek wordt niet meer gewerkt zodat de Zweedse kranten nu al dun ne oplagen maken. De weigering van de Zweedse rege ring om als bemiddelaar de bonden eisen 11,3 procent loonsverhoging, de werkgevers willen niet verder gaan dan 2.3 procent op te treden begint al tegen haar te werken. In een opi niepeiling, die vlak voor het uitbre ken van de massale staking is gehou den. geeft 50,5 procent van de kiezers aan bij verkiezingen nu op de linkse oppositie te willen stemmen tegen 48 procent op de regerende coalitie van conservatieve, centristen en libe ralen. MOSKOU (AFP) De 37-jarige Vladimir Borisow, een van de oprichters van de onafhankelijke vakvereniging „Smot" in de Sowjet-Unie, is zaterdag vrijgelaten uit een psychiatrische inrichting in Leningrad. Hij was op 27 maart opgepakt. Na zijn vrijlating belde Borisow met Viktor Fainberg, „vertegenwoordiger van de Smot in het buitenland", en vroeg hem alle mensen en organisa ties die tot zijn vrijlating hebben bij gedragen te bedanken. Hij noemde met name president Carter van de Verenigde Staten en president Gis- card d'Estaing van Frankrijk. Alle democratische vakbonden moeten wel him strijd voortzetten om ook de andere gevangen leden van de Smot vrij te krijgen, aldus Borisow. Bortsows echtgenote, Irina Kaploen, schreef vorige maand een open brief aan Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, waarin zij wees op het verband tussen de naderende Olympische Spelen in Moskou en de golf van arrestaties in de Sowjet-Unie onder dissidenten. Deze brief werd op 23 april ook in deze krant gepubliceerd. In Moskou is zaterdag bekend gewor den dat ongeveer tweeduizend Jood se gezinnen In de Oekraïense hoofd stad Kiew een campagne zijn begon nen tegen de drastische beperking van de mogelijkheden voor Russi sche Joden om naar Israël te emigre ren. Er zijn twintigduizend schriftelij ke klachten naar de plaatselijke par tij gestuurd en naar regeringsfunctio narissen. Ook zijn groepen van soms 150 man sterk persoonlijk gaan kla gen bij de autoriteiten. Toen vertegenwoordigers van de pro testerende Joden naar Moskou trachtten te gaan, werden zij tegenge houden. De initiatiefnemers van de campagne menen dat er nog nimmer op zo massale schaal actie is gevoerd in de Sowjet-Unie voor het recht op emigratie. Duizenden Zuidkoreaanse stu denten hebben de afgelopen da gen in Seoel en twee provincie steden geprotesteerd tegen de plannen van de regering om de democratisering uit te stellen. Poppen die de leden van het overgangsbewind moesten voorstellen zijn verbrand en op vele plaatsen raakten studenten en politieagenten slaags. De stu denten verwijten de machtheb bers in het land dat zij na de moord op president Park Tsjoeng Hee de dictatuur ge woon hebben voortgezet. De verkiezingen zijn naar volgend voorjaar verschoven. Ook onder de arbeiders van Zuid-Korea heerst grote onrust. Tientallen fabrieken zijn eind vorige week stilgelegd door ar beiders die loonsverhoging ei sen, een ongekend verschijnsel in het tijdperk-Park. De rege ring heeft laten weten dat alle strenge bepalingen die na de moord op Park van kracht zijn geworden, zeker niet zullen worden ingetrokken zolang de studenten en arbeiders zich roe ren. BOSTON (AFP. AP) Het sultanaat Oman heeft na de mislukte Ameri kaanse actie in Iran besloten geen bases ter beschikking te stellen aan het Amerikaanse leger, zo berichtte zaterdag de Boston Globe. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken weigerde commentaar op het bericht te geven en zei vol vertrouwen te zijn dat Oman de afspraken zal nakomen. Volgens de krant uit Boston hebben de Amerikaanse vliegtuigen die de gijzelaars in Teheran moesten bevrij den op weg naar Iran een tussenlan ding gemaakt op het Omaanse eiland Masirah. (Andere kranten spreken tot dusver steeds van een tussenlanding in Bahrein.) De sultan van Oman zou hierin aanleiding hebben gezien om het verdrag over het gebruik van en kele bases op te zeggen. WASHINGTON (Reuter, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren vier Libische diplomaten uitgewezen en alle Amerikaanse diplomaten uit Libië teruggeroepen. De Libiërs moe ten Amerika verlaten omdat zij heb ben deelgenomen aan een campagne die bedoeld was om Libische ballin gen te intimideren, aldus het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Eind vorig jaar had Washing ton zijn diplomatieke staf in Tripoli al drastisch ingekrompen na de be storming van de Amerikaanse am bassade in die stad. Aanhangers van de Libische regering hebben zaterdag in Rome beloofd dat zij de tegenstanders van kolonel Khaddaffi die zich in het buitenland ophouden allemaal zullen „elimine ren". „Onze revolutionaire comités hebben besloten de verraders te eli mineren, de vijanden van de revolu tie. Maar zij die vrijwillig voor 11 juni terugkeren zullen niet worden ge straft," aldus een vooraanstaand lid van het Libische „volkscomité". Vori ge maand werden drie Libiërs van wie bekend was dat zij Khaddaffi niet beminden, doodgeschoten in Londen en Rome door James Dorsey ia kf»JERUZALEM De overval van vrijdagavond In Hebron is een keerpunt ln de geschiedenis van het Palestijnse verzet en de Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever. De actie was immers niet het werk van guerrillastrijders uit Israëls buurlanden, maar van inwoners van ia het gebied zelf. Israëls reactie de uitwijzing van twee burgemeesters en een rechter lijkt erop gericht te zijn dit sterker wordende verzet zo snel mogelijk van zijn leiderschap te beroven. M Hoewel de Inwoners van de westelijke |i Jordaanoever en de Gazastrook de o, akkoorden van Camp David hebben verworpen, hebben juist deze afspra- jfjken tot de opkomst van een Pales tijnse leiding geleid. Nu er voor het iti eerst wezenlijke verandering in de P machtsverhoudingen tussen Israë li lièrs en Palestijnen in de bezette ge bieden kan komen, ontbrandde een machtsstrijd onder de Palestijnen, zowel onderling als met de PLO en Jordanië Die nieuwe Palestijnse elite, bestaan- de uit burgemeesters die de PLO aan- hangen, communisten, beoefenaren van de vrije beroepen en andere nota- beien, heeft herhaaldelijk opdrach ten van de PLO naast zich neerge legd En zij hebben ook eigen instel lingen ln het leven geroepen, zoals het Comité van Nationale Leiding 2J (dit comité stelt zich ten doel de ak- ea koorden van Camp David te bestrij- jj den) en de Raad van hoger onderwijs. 'v die de onderwijsactiviteiten in de be zette gebieden coördineert. ,jd Deze instellingen werden noodzake- hi 'ijk, doordat de akkoorden van Camp :id David alle aandacht verlegden van de lir PLO in Beiroet naar de Palestijnen lei °P de westelijke Jordaanoever en ln ju de Gazastrook. Europese diploma ten, ministeriële delegaties, afgevaar digden van de Verenigde Naties en J functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ■J stroomden naar Nabloes en Bethle- hem voor afspraken met Palestijnse M burgemeesters. Deze werden meer en 4 meer gedwongen een gemeenschap- Pëlijke strategie uit te stippelen. Bo- J vendien werd een agressief Palestijns optreden gestimuleerd doordat het J Israëlische militaire bestuur, onzeker over de uitkomst van de Egyptisch- it Israëlische autonomie-onderhande- Uj 'ingen. tegenstrijdige besluiten nam Er ontstond een nieuw zelfbewustzijn op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, die sinds de Britse ri mandaatsperiode altijd hun heil had- m den gezocht bij buitenlandse bondge noten, hetzij de Arabische staten, hetzij het Palestijnse veizet. De radicalisering ging gepaard met een toenemende samenwerking van de aanhangers van de PLO en de aanhangers van de Jordaanse koning Hoessein in de bezette gebieden. Al gauw werd deze samenwerking ech ter het slachtoffer van de interne me ningsverschillen binnen de PLO Het Comité van Nationale Leiding, dat de PLO als enige wettige vertegenwoor diger van het Palestijnse volk erkent, stootte Hoesseins aanhang voor het hoofd door met name banden aan te knopen met de links-radicale Pales tijnse verzetsgroepen, zoals het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. George Habasj en het Democratische Front voor de Be vrijding van Palestina van Najef Ha- watmeh Tegenstrijdig De contacten van het comité met de linkse Palestijnen hebben echter wei nig te maken met ideologie. Het co mité heeft banden met de PLO nodig om zich zelf te kunnen rechtvaardi gen, maar verwijt PLO-leider Arafat en Al Fatah weinig begrip te hebben voor de behoeften van de Palestijnen die onder Israëlische bezetting leven. Leden van het Comité van Nationale Leiding, onder wie negen burgemees ters, klaagden er vaak over dat de opdrachten uit Beiroet vaak ontoe reikend en tegenstrijdig waren De leden van het comité keerden zich verder tegen de toenemende samen werking tussen Fatah en Jordanië. Zij vreesden dat koning Hoessein op deze manier z'n Invloed in de bezette gebieden zou kunnen uitbreiden en de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat in gevaar zou bren gen. Het comité stelt zich daarom uiterst hard op ten aanzien van zaken zoals de voorwaarden voor vredeson derhandelingen met Israël, Het PLO streven naar onafhankelijkheid, de rol die Jordanië dient te spelen en het verzet tegen Amerikaans geïnspireer de oplossingen van het conflict in het Midden-Oosten die de SowjetrUnie buiten spel zetten. Verschil Het „extremisme" van de leden van het Comité verschilt echter wezenlijk van het radicalisme van de linkse Palestijnse verzetsgroepen. Hoewel de communisten, die een belangrijke rol spelen in het comité, deelneming van de Sowjet-Unie aan vredesonder handelingen eisen, hebben zij zich sinds 1948 uitgesproken voor erken ning van de staat Israël en de stich ting van een Palestijnse staat naast de joodse staat Het verschil ln politiek perspectief tussen de PLO en het nieuwe Pales tijnse leiderschap in de bezette gebie den valt ook sociologisch te verkla ren. De meeste PLO-leiders zijn óf afkomstig uit de middenklasse, óf uit de Palestijnse vluchtelingenkampen. De agressieve nationalisten op de westelijke Jordaanoever behoren echter tot de rijke traditionele clans, die altijd nauwe banden hebben ge had met het Jordaanse regime. Politieke waarnemers menen dat de uitwijzing van Kawasmeh en Milham en het te verwachten verbod van het Comité van Nationale Leiding tot een nieuwe eenheid tussen de aanhangers van het comité en de aanhangers van koning Hoessein en Al Fatah zal leiden. Verantwoordelijk Volgens de Israëliërs zijn leden van het comité rechtstreeks verantwoor delijk voor de toenemende radicalise ring onder de bevolking in de bezette gebieden. Hoewel er geen bewijzen zijn dat de drie uitgewezen Palestij nen rechtstreeks betrokken waren bij de overval, meent generaal Dany Matt, de Israëlische coördinator van de bezette gebieden, dat hun ophit sende toespraken ln de aanslag van vrijdag hebben geresulteerd. Na de Palestijnse actie van vrijdagavond vernietigden Israëlische militairen twee huizen van Palestijnen in Hebron. Achter de restanten van het huis verrijst nu Beit Haddassah. Matt citeert toespraken van de drie uitgewezen Palestijnen tijdens een bijeenkomst verleden maand in Hebron: Burgemeester Kawasmeh: „Dit is het einde van het tijdperk van de protes ten en de petities. Nu is de tijd om alle middelen te gebruiken die ons ter beschikking staan Er bestaat geen andere keuze dan geweld tegen ge weld. Het Israëlische imperium zal in elkaar storten, net als het Britse im perium en het rijk van de nazi's." Burgemeester Milham: „WIJ moeten ophouden met zwijgen. De tijd is ge komen om te handelen. Wat met ge weld werd ontnomen, kan alleen met geweld worden herwonnen Wij zullen geen enkel middel schuwen, omdat de wereld alleen ontzag heeft voor mensen met macht." Kadi Rajab Tamimi: „De Joden die nen te weten dat dit land z'n meesters kent en geheel islamitisch is Niet alleen Hebron maar ook de Al Aksa moskee en z'n omgeving, met inbe grip van Jaffa, Haifa en Acre. De dag zal komen waarop onze vlaggen over deze steden wapperen." Grotere rol Het Comité van Nationale Leiding heeft tot nu toe geen aspiraties om de PLO te vervangen Toen een Israë lisch parlementslid twee maanden geleden een beroep op de regering deed zaken te doen met het comité merkte het nationalistische dagblad Al Fajr uit Oost-Jeruzalem op „Het Comité van Nationale Leiding is geen vervanging voor de PLO en de Israëli sche regering heeft er niets mee te regelen. Israël moet de PLO erkennen en met haar onderhandelen, niet met het comité." Maar zouden de huidige vredesonder handelingen de Palestijnen iets wer kelijks te bieden hebben, dan zal het nieuwe leiderschap in de bezette ge bieden een grotere fol voor zichzelf opeisen. Israël lijkt dit te willen voor komen. Met de uitwijzing afgelopen weekeinde van de drie Palestijnen heeft het nieuwe leiderschap een be hoorlijke klap gekregen. Van onze correspondent De overval vrijdagavond op een groep Joodse kerkgangers in het centrum van Hebron heeft voor vele joden een extra traumatische betekenis. Al meer dan een halve eeuw is Hebron het strijdtoneel geweest van godsdienstig geïnspireer de nationalistische Joden en Palestijnen. Hebron of Al Khalll, zoals het door de Palestijnen wordt genoemd, is een van de steden op de westelijke Jor daanoever. die door de Israëlische veiligheidsautoriteiten als problema tisch worden omschreven. Het Jood se streven naar de „stad van hun voorvader" terug te keren stuitte van begin af aan op gewelddadig verzet van de islamitische inwoners. Zo be staan er al jaren lang spanningen over de toegang naar de grot van Machpela, die zowel door Joden als moslems als een bedevaartplaats wordt beschouwd. 8inds 1967 staat de terugkeer naar Hebron, waar in 1929 tijdens rellen 59 joden om het leven kwamen en waar nadien vrijwel geen Joden meer woonden, hoog in de vaandel van de joodse nationalisten. Begin 1968 ves- tigd eeen van de leiders van de huidi ge Gosj Emoeniem beweging, rabbijn Mosje Levinger. zich met een groep „Zwitserse toeristen" ln het Park ho tel in Hebron. De ironie wil dat dit hotel eigendom is van de dit weekein de uitgewezen burgemeester van He- bron, Fahed Kawasmeh. Na een politieke strijd van ruim twee jaar besloot de toenmalige Israëli sche regering de „Zwitserse toeris ten" een nieuwe nederzetting Kiri- at Arba op de heuvel boven Hebron te laten vestigen. Deze nederzetting is inmiddels uitgegroeid tot een stad je met vierduizend inwoners. Schijn Ondanks de latente Palestijnse haat tegen de Joodse pioniers konden de inwoners van Kiriat Arba tot verle den jaar de schijn van vreedzame coëxistentie met de inwoners van He- bron hoog houden. Joden deden vaak hun inkopen op de plaatselijke markt in Hebron. Vaak verschenen zij zelfs zonder een over hun schouder gesla gen automatisch wapen, dat zij mo gen bezitten om zich zelf te kunnen verdedigen In april verleden jaar werd Belt Had dassah een in het centrum van Hebron gelegen gebouw dat Joods eigendom is door een groep van dertig vrouwen onder leiding van Mi riam Levinger. de echtgenote van rabbijn Levinger. bezet. De „schande van 1929" diende uitgewist te worden Beit Haddassah werd het symbool van de strijd om een hernieuwde Joodse aanwezigheid in het centrum van Hebron. Aanvankelijk werd de bezetting van Beit Haddassah door de regering-Begin als onwettig en po litiek verkeerd bestempeld. Maar al gauw werd de bezetting een politiek feit. Het Israëlische leger verzorgde water en stationeerde een waakpost aan de ingang van het gebouw De bezetters konden ongehinderd het ge bouw in- en uitgaan. Martelaren De toenemende spanningen en de druk op de regering deed Begins fei telijke houding tegenover de bezet ters van Beit Haddassah uiteindelijk veranderen. Deze spanningen bereik ten al een maand voor de bezetting van Belt Haddassah een nieuw hoog tepunt. toen twee Palestijnse scholie ren in het nabij Hebron gelegen dorp je Halhoel tijdens demonstraties" ge dood werden. Zij werden prompt martelaren van de Palestijnse revolutie Een inwoner van Kiriat Arba werd ervan beschul digd een van de scholieren, een zes tienjarig meisje, te hebben gedood, maar later door een rechtbank vrijge sproken In mei verleden Jaar overvielen Inwo ners van Kiriat Arba Palestijnen in hun huizen in Hebron. De Palestijnen werden in elkaar geslagen en hun meubilair werd vernield. De overval lers eisten dat de Palestijen de door hen bewoonde „Joodse huizen" on middellijk zouden verlaten De be- rechtiging van de overvallers werd opgeschort. Een van hen, de 32-jarige Eli Haze'ev stierf afgelopen vrijdag tijdens de Palestijnse aanval. In januari van dit jaar werd een Israë lische soldaat tijdens het inkopen doen op de kasbah in Hebron door een kogel ln het hoofd geraakt De regering reageerde onmiddellijk door tien dagen lang in Hebron een uit gangsverbod in te stellen. Ondanks de internationale protesten was de moord op de soldaat uiteindelijk ook de aanleiding tot het besluit een Joodse theologische school en een Joods museum ln het centrum van Hebron te vestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5