Paus prijst eigen Afrikaanse inbreng Dovenpastoraat vraagt persoonlijke benadering Het vaderlijk gezag in verdrukking 4 Trouw Conferenties Wereldraad doet nog zaken met 'besmette' banken Zigeuners worden vaak verjaagd uit Franse kerken ONKYO bon VOORBIJGANGEI Fietsenactie voor evangelisatie MAANDAG 5 MEI 1980 TROUW/KWARTET KINSJASA (ANP, AP, AFP) De paus heeft bij zijn bezoek aan Zaïre gesproken over de christelijke en Afrikaanse waarden. Hij beklemtoonde de waarde van het monogame huwelijk en begroette met instemming de pogingen om de boodschap van het roomskatholieke geloof aan te passen aan de typisch Afrikaanse tradities. In een toespraak tot het corps diplo matique noemde hij corruptie, racis me en verkeerde ontwikkelingshulp als oorzaken van de schrijnende ar moede. De Afrikanisering van litur gie, godsdienstonderricht en christe lijk gemeenschapsleven wordt door de paus positief gewaardeerd. Maar daarbij moest de band met de univer sele kerk niet worden vergeten, aldus de paus, alle vernieuwingen blijven de goedkeuring van het Vaticaan be hoeven. In Zaïre is de afrikanisering van de liturgie ver gevorderd. De Zaïrese kardinaal Malula heeft in een Spaan se krant gezegd teleurgesteld te zijn dat de paus missen zal opdragen meer volgens de Latijnse ritus. Het monogame huwelijk is voor de rk kerk in Afrika altijd een moeilijk punt geweest. Veel Afrikanen waren best bereid zich te laten dopen, maar niet bereid hun meerdere vrouwen weg te doen. De paus heeft verklaard dat dit monogame huwelijk geen on- afrikaanse, westerse uitvinding was, maar van Semitische oorsprong een intermenselijke verhouding waarin elk van de partners als gelijk waardig en in de totaliteit van zijn persoon wordt erkend. De paus zag ook in het Afrikaanse gezin waarden van onderlinge solidariteit, die de zo genaamde gevorderde beschavingen ter voorbeeld kunnen strekken. Te duur Overigens komt de slechte economi sche toestand de kerk hierbij in zeke re zin te hulp. De laatste jaren is polygame huwen minder geworden, omdat het voor velen te duur is. Een en ander levert echter ook weer pro blemen op. Enkele jaren geleden zijn bijvoorbeeld bij stammenonlusten in Burundi massale slachtpartijen aan gericht. Voor duizenden achtergeble ven weduwen is de situatie vrijwel uitzichtloos. De rk probeert andere oplossingen aan te dragen dan de terugval naar polygamie. De paus is in Zaïre met het gebrulke-. lijke feestvertoon ontvangen, zij het nu compleet met de Afrikaanse veel kleurigheid en uitbundigheid. Opval lend is dat het pauselijk gevolg, on der wie staatssecretaris kardinaal Ca- saroli en ceremoniemeester mgr. Noe, zich voor de gelegenheid ook in het wit heeft gestoken, in „pauselijk safa ri", wordt gezegd. Nadeel is dat de paus in de kring van allemaal witte geestelijken nu niet meer zo opvalt.' Alleen het witte keppeltje onder scheidt hem van alle anderen. Zaïre is in Afrika het land met de meeste roomskahtolieke inwoners. Ook de president behoort tot deze kerk. Een aantal Jaren geleden heeft president Mobutu een antikerkelijke campagne gevoerd. Christelijke na men waren verboden, in het onder wijs werd de rol van kerk en gods dienst sterk beperkt, de aartsbis schop ging zelfs in ballingschap. La ter heeft Mobutu zijn houding weer verzacht en vlak voor de paus kwam heeft hij de kardinaal zijn huwelijk laten inzegenen. Eigen glorie Of het zo'n goed idee was van de paus om Zaïre te bezoeken, daarover is niet iedereen het eens. Sommigen menen dat president Mobutu het be zoek zal gebruiken voor zijn eigen glorie en dat in het land er niemand beter van wordt. Maar anderen den ken het tegendeel. De paus spreekt duidelijk over corruptie en armoede in tegenwoordigheid van Mobutu en andere autoriteiten. Zaïre heeft een slechte naam waar het corruptie be treft. Het land is zeer rijk aan grond stoffen, de president geldt als een van de rijkste staatshoofden ter wereld, maar het grootste deel van de bevol king leeft ver beneden het bestaans minimum. Gisteren heeft de paus ook acht bis schoppen gewijd. Deze plechtigheid, waarbij het tamelijk Afrikaans toe ging, werd bijgewoond door naar schatting een half miljoen mensen. De paus riep de nieuwe bisschoppen op hun taak op zich te nemen zonder hun gewone verplichtingen te verge ten. „Bij de gewetensvorming vol gens de goddelijke wet, zult u moeten bijdragen tot de vorming van eerlijke burgers. Dit land heeft behoefte aan vijanden van corruptie, bedrog en ongerechtigheid. Uw taak is het u uit te spreken over maatschappelijke, ethische kwesties telkens als de men senrechten, de vrijheden en het alge meen welzijn dit eisen." Vandaag gaat de paus naar het buur land Kongo-Brazzaville. Paus Johannes Paulus II kreeg in de hoofdstad van Zaïre, Kinsha sa, een baby in de handen gedrukt toen hij zijn ambt verliet om een menigte van dichtbij te kunnen begroeten. DEN HAAG (PNHK) Doven en slechthorenden vormen in Nederland een gemakkelijk vergeten groep. Ze hebben dik wijls weinig contact en bovendien zoeken horenden en doven over en doven over en weer weinig contact met elkaar. De nadruk bij het dovenpastoraat moet daarom vallen op het persoonlijk pastoraat. Dit zegt de hervormde commissie voor de geestelijke verzorging van doven in haar rapport dat zij heeft uitgebracht aan de hervormde raad vpor de herderlijke zorg, waaronder deze commissie ressorteert. Veel kerkeraden zijn niet Ingespeeld op de problematiek van de dove ge meenteleden, aldus de commissie, waar ook doven deel van uit maken. 'Om te beginnen zouden alle kerkera den adressen van doven en slechtho renden bij verhuizing moeten doorge ven aan de landelijke dovenpastoor, wat overigens niet inhoudt dat er geen integratie moet plaatsvinden van het dove gemeentelid in de plaat selijke „horende" gemeente. Het landelijk dovenpastoraat dient .nadrukkelijk niet ter vervanging van het plaatselijk werk, maar ter stimu lering en aanvulling ervan. Drie regionen Door de hervormde kerk is één predi kant voor buitengewone werkzaam heden aangesteld voor het werk on der doven en slechthorenden. Deze predikant, ds F. A. P. Franken, heeft sedert 1971 niet meer het gehele land als werkgebied, maar de provincies Noord-Holland, Utrecht en een ge deelte van Zuid-Holland. In 1971 kwam namelijk een regeling tot stand voor de samenwerking van de hervormde kerk met de gereformeer de en de christelijke gereformeerde kerken op het gebied van het doven pastoraat. Door ieder kerkgenoot schap werd één predikant voor het dovenpastoraat aangesteld met vol ledige ambtsbevoegdheden om ook namens eikaars kerk werkzaam te zijn. De hervormde predikant kreeg hierdoor tevens de verantwoordelijk heid voor de geestelijke verzorging van dove gemeenteleden die tot de gereformeerde en de christelijke gere formeerde kerken behoren. Het land kon nu in drie regionen verdeeld worden, waardoor een prak tische werkverdeling ontstond en iets van de oecumene werd gerealiseerd. De predikanten leggen op geregelde tijden verantwoording af aan de drie deelnemende kerkgenootschappen. Belangrijke besluiten worden geno men en uitgevoerd door de landelijke stuurgroep, een orgaan waarin ook deelnemers zitUng hebben van de plaatselijke en regionale commissies die zich met dovenpastoraat bezig houden en afgevaardigden van de Ned. Chr. Bond van Doven. Op dit moment heeft de hervormde dovenpastor zo'n zeshonderd gezin nen onder zijn hoede, maar het werk groeit nog steeds. Door het overlijden van de christelijke gereformeerde do venpastor begint het gebrek aan wer kers op dit terrein duidelijk voelbaar te worden. Het dovenpastoraat is zeer arbeidsintensief door de lange afstan den die afgelegd moeten worden voor het afleggen van huisbezoeken, het geven van catechisaties en het orga niseren van bijbelkringen. Tot de taak van de dovenpastores behoort o.m. het organiseren van kerkdiensten. In de eerste plaats kan men dan denken aan „dovendlen- sten", waar alleen doven komen en die bedoeld zijn voor het bevorderen van het onderlinge contact. In de tweede plaats organiseren de pasto res „gecombineerde" diensten voor doven en horenden samen. Naar deze laatste vorm wordt steeds meer ge vraagd, ook door de doven zelf. Voor deze diensten wordt vaak gebruik ge maakt van moderne audlo-visuele hulpmiddelen. Vooral „bijzondere" diensten (belijdenis, avondmaal, hu welijksbevestiging, overlijden) wor den gecombineerd gehouden met de gehele gemeente, waarin dan meestal de dovenpastor voorgaat. Omdat het onmogelijk is dat de do venpastores alle kerkdiensten voor doven in het gehele land leiden, wor den er extra voorgangers aangetrok ken. Hiervoor is nodig dat een predi kant een goed „Upbeeld" heeft. Voor deze voorgangers organiseert de her vormde commissie voor de geestelij ke verzorging van doven jaarlijks een aantal bijeenkomsten, waar zij in de gelegenheid gesteld worden zich te laten bijscholen. De aarde ons een zorg? Chr. geref. vrouwenbondsdag m.m.v. dr ir. A. K. van der Vegt, dinsdag 6 mei 10.45 uur, IJsselhal, Zwolle. Inl. tel. 010-130396. Discriminatie, veraf en dichtbij, remonstrants vrouwencontact, dins dag 6 mei 10.30-15.30 uur, doopsgez. kerk, Stadsring 137, Amersfoort. Opg. tel. 033-14769. De' Heilige Geest m.m.v. D. J. Bij- ker, jeugdcontact Calvijn, 10-12 mei, Ermelo. Inf. en aanm. tel. 05273-2303. GENEVE (ANP) De wereldraad van kerken doet nog zaken met ban ken die vanwege hun contacten met Zuid-Afrika op de „zwarte lijst" van de Verenigde Naties staan. De we reldraad zelf begon in 1972 een cam pagne tegen banken dis door investe ringen en leningen het Zuidafrikaan- se regime ondersteunden. De perschef van de wereldraad, die tegenover het Duitse persbureau EPD de feiten bevestigde, zei dat dit de staf van de wereldraad voor een groot probleem stelt. Het is voor een internationale organisatie als de we reldraad niet mogelijk deze banken te vermijden, verklaarde hij. Een en ander zal op het komende beraad tegen het racisme, in juni in Noord- wij kerhout, stellig weer besproken worden, zo verzekerde hij. Ondanks dit verschil tussen woord en daad zal de wereldraad zijn campagne voor desinvestering uit Zuid-Afrika voort zetten. BIVIERS (PNHK) Franse zigeu ners hebben zich tijdens hun twee jaarlijks congres in Biviers, Frank rijk. er over beklaagd dat zij in de Franse kerken niet welkom zijn. De zigeuners, van wie de meesten al generaties lang tot de rooms-katho- lieke kerk behoren, zijn dikwijls bang om een kerk binnen te gaan, omdat het nogal eens gebeurt dat zij er weer uit worden gejaagd. „En dat terwijl zij toch gedoopt zijn." voegde een van de congresdeelnemers hieraan toe. De rooms-katholieke bisschop van Biviers. Jean Hermil, voorzitter van de kerkelijke commissie voor woon wagenbewoners, beschuldigde de Franse rooms-katholieken ervan dat zij zich tegenover hun geloofsgenoten zeer afwijzend opstellen wanneer 't zigeuners zijn. Onder de congresdeelnemers bevon den zich ook een jonge rooms-katho lieke priester en een vrouwelijke reli gieuze. die als zigeuner zeer veel moeite hadden moeten doen de posi tie binnen de kerk te verkrijgen die zij nu hebben. De priester vertelde dat hij tijdens zijn opleiding zijn af komst had moeten verzwijgen. Tijdens het congres kwam naar voren dat door de afwijzende houding van de Franse rooms-katholieke kerk veel zigeuners hun toevlucht zoeken bij pinkstergroeperingen. Hierdoor ont staan vaak binnen de gezinnen van de zigeuners tegenstellingen tussen de ouderen die bij de rooms-katholie ke kerk willen blijven behoren en jongeren die andere godsdienstige wegen gaan. „Eigenlijk kun Je spre ken van een godsdienstoorlog onder de zigeunerbevolking," zei een van de congresdeelnemers hierover. ADVERTENTIE De aankoop van HiFi-apparatuur is een zaak van vergelijken en dan beslissen Ontdek daarom eerst wat Onkyo verstaat onder: Quartz Lock, Accu-Bias en Super Servo 2 Jaar garantie O U gelieve mij te zenden documentatie over de ONKYO apparaten U kunt deze bon opsturen in een enveloppe zonder postzegel aan Acoustical Antwoordnr 93 1200 VK 's-Graveland Begeleiding van patiënten, voor verpleegkundigen, 7-9 mei, Den Aler- dinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam iel. 020-913456 tele* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Crediatbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DOFtDRECHT Postbus 94B 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bozorging) tel 010-115588 (redactie) lel. 115700 (uitsluitend voor advedenties) Westbiaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand f 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half iaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vri|dag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mmi-advertenties tel 020-936868 ot schr.fteli|k aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswiizingen uitsluitend schnl- teii|k aan onze Amsterdamse door drs. W. Speelman Wie in Nederland iets over de jeugdcultuur wil weten komt terecht bij Gerard C. de Haas, dé autoriteit op dit gebied. Ook in zijn laatste boek, „Het Vaderschap van God in de nadagen van het paternalisme", is weer een aantal observaties te vinden waar iedereen, die met jongeren te maken heeft zijn winst mee kan doen. Zo beschrijft hij bijvoorbeeld hoe de jeugd tegenwoordig vooral op de ei gen binnenwereld is gericht, in tegen stelling tot de Jongeren van laten we zeggen tien jaar geleden, die vooral met de buitenwereld bezig waren. Al lerlei veranderingen vroegen toen om bijsturing, autoriteiten moesten om ver gehaald worden. Nu valt alle na druk op de mentale aanpassing aan die veranderde wereld. Verder is erg verhelderend wat hij schrijft over de rol van de groep in het leven van Jongeren. Ze hebben de groep nodig als een soort tussenstation tussen ge zin en maatschappij. Om zelfstandig en volwassen te worden moeten ze zich losmaken van het ouderlijke mi lieu. Maar voordat ze helemaal op eigen benen moeten staan kunnen ze in de groep van leeftijdsgenoten de van huis meegekregen opvattingen en houdingen toetsen. Is dat proces doorlopen, dan valt de groep uiteen in paren. Onderdeel Nu laat De Haas het niet bij dit soort overigens nuttige wetenswaar digheden. Hij is er zich van bewust, dat de jongerenwereld niet op zich zelf staat, maar onderdeel is van onze totale cultuur. Vooral als hij ver schijnselen wil verklaren gaat dat niet zonder verwijzing naar het brede raam van onze westerse cultuur. Dan ontkomt hij er ook niet aan zijn oor deel te geven over die cultuur. Dat blijkt vooral als het gaat over het feit, dat de Jeugd tegenwoordig zo ongestructureerd en stuurloos is. Veel jeugdigen zijn afhankelijk van hulp en begeleiding. De verklaring voor dit gegeven zoekt De Haas in het afbrokkelen van het vaderlijk gezag. Aangezien hijzelf in het voorwoord van zijn boek, een bundeling van veertien nogal uiteenlopende artike len zegt dat dit afbrokkelen van het vaderlijke gezag het hoofdthema is. beperken we de bespreking nu verder tot dit punt Het vaderlijke gezag is het verre, con fronterende gezag, dat weet wat het wil en zijn wil doorzet Daarnaast is er ook het moederlijke gezag, meer na bij, beschermend en toegeeflijk. Het vaderlijke gezag nu is in de versukke ling geraakt, alleen het moederlijke gezag is overgebleven; onze cultuur is verregaande vermoederlij kt ook al omdat de vrouwen veel zelfbewuster zijn geworden. Van het zelfbesef van de vaders is weinig meer over. Lange tijd had de vader een onaantastbare positie als kostwinner. Het wel en wee van het hele gezin was van zijn werkkracht en inkomen afhankelijk. Hij werd daar om in de watten gelegd door alle gezinsleden en ontleende daaraan veel prestige. Deze tijd is voorbij. In zijn werk is de man een anonieme, vervangbare functionaris geworden, daaraan kan hij geen prestige meer ontlenen. En zijn gezin kan het, met behulp van de bijstand, ook wel zonder hem af. Door dit soort ontwikkelingen zijn de va ders onzeker geworden, zodat ze hun gezag niet meer laten gelden. Kinderen hebben echter naast de be schermende ook dit harde vaderlijke gezag nodig. Het moet dus in ere worden hersteld, zij het dan bij voor keur gedragen door vader en moeder samen. Dit pleidooi van De Haas voor het vaderlijke gezag wordt dus gedragen door een bepaald opvoedingsideaal, maar minstens zo belangrijk is een cultuurhistorisch argument. Onze cultuur vindt zijn oorsprong in de Indo-Europese cultuur, die tussen 2000 en 3000 vóór Christus werd ge vestigd in een gebied dat zich uit strekte van Europa, via Iran tot in India. Godenwereld De Haas wijdt een aantal enthousias „Eet je pap op, anders wordt je nooit zo groot en flink als mammie'' (alt Punch) te besprekingen aan het werk van Georges Dumézll, die het grondpa troon van deze cultuur heeft gerecon strueerd. Eén punt vooral is van be lang voor het probleem waar we mee bezig zijn: in de godenwereld van de oorspronkelijke Indo-Europese cul tuur valt het hoogste gezag in tweeën uiteen. De hoogste god wordt „hemel se vader" genoemd. Hij is de god van de nacht en van de donder, onbere kenbaar en schrikaanjagend. In één andem met hem wordt altijd een an dere god genoemd, menselijker en meer nabij: de god van de vriend schap en van het licht. Er is een „dubbel emplooi van het hoogste ge zag". Het christendom is volgens de Haas duidelijk een Indo-Europese godsdienst. God wordt immers be noemd als „onze Vader, die in de hemelen zijt". En als dus de feministische theologie zich afzet tegen deze Vader omdat hij een manspersoon is, dan is dat strij dig met de grondslagen van onze cul tuur. Trouwens, dat verzet is ook overbodig, want het gaat over een Vader, die tegelijk „mannelijke" en „vrouwelijke" eigenschappen heeft. Bedreigd Verder acht De Haas het vader schap van God ook bedreigd door de Judaïserende tendens in de huidige theologie, met zijn eenzijdige nadruk op het Oude Testament. Dat is een gevaar, want de God van de Oude Testament is Semitisch: alleen maar ongenaakbaar en ver. De lege bladzij de tussen Oude en Nieuwe Testament overbrugt niet slechts een tijdsver schil. maar symboliseert volgens De Haas een verschil in cultuur. Hij creëert hier een m.i. veel te grote kloof tussen jodendom en chris tendom Ik deel zijn afkeer van veel quasi-diepzinnig gedoe met oudtesta mentische teksten, maar de prijs die hij daarvoor wil betalen is mij te hoog. De Haas isoleert de Indo-Euro pese cultuur veel te veel van andere culturen. Het zgn. „dubbele emplooi van het hoogste gezag" is helemaal niet zo typisch voor alleen die cul tuur. Het is te vinden in alle culturen, en dat is helemaal niet zo verwonder lijk als we bedenken wat er achter zit: de dubbele ervaring van onze werke lijkheid. De mens ervaart de wereld als lichtschepping) maar ook als duisternis (zondvloed), en beide erva ringen worden godsdienstig geïnter preteerd. In veel Indo-Europese religies wordt deze dubbelheid teruggevoerd op het bestaan van twee goden. In de afwij zing daarvan stemmen Oude en Nieu we Testament overeen. Herstel De diagnose van De Haas is nu wel duidelijk:, er is van alles mis met onze cultuur omdat het harde, confronte rende gezag ontbreekt. De therapie is daarmee direct gegeven: herstel van het vaderlijke gezag. De vraag Is, of deze therapie ons veel verder helpt. Ik ben bang van niet. Het probleem is namelijk niet dat de vaders zich niet meer laten gelden vanwege hun verlo ren prestige, het is eerder zo dat ze ook niet meer zo precies weten hoe het allemaal moet. En dat geldt voor vaders, maar ook voor moeders, Ja voor iedereen. Het is een algemeen cultuurprobleem. Al lerlei vanzelfsprekendheden en auto riteiten zijn afgebroken omdat we zelf wilden beslissen. Nu zijn we bezig in een moeizaam proces om te ont dekken, waar we voor willen staan en waarom. Daarom ziet heel onze cul tuur er zo ongestructureerd en stuur loos uit. Dat is niet iets dat beperkt is gebleven tot de jeugd. Aan deze situ atie is weinig te verhelpen met een pleidooi voor harde gezagsdragers naar Indo-Eüropese snit. Iets heeft alleen maar gezag als de inhoud over tuigt. Zo schijnt De Haas er zelf trou wens ook over te denken, getuige het hoofdstuk over de autoritaire per soonlijkheid. Hoe dit hoofdstuk valt te rijmen met de rest van zijn boek is mij een raadsel. Mogelijk wreekt zich hier het bundelen van losse artikelea Drs. W. Speelman, verbonden aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam, be spreekt: „Het Vaderschap van God in de nadagen van het paternalisme" door Gerard C. de Haas, uitg. Ten Have, Baarn, prijs, 18,50. Bevrijding is nooit af Vandaag denken we terug aan die - bewogen dag van vijfendertig Jaar 1 geleden. Intussen is meteen al te I bedenken dat een steeds kleiner 4 u van onze bevolking in werkelijkhe i tot dit terugdenken in staat is. Ver waren te klein om het zich nu nogi herinneren en vele anderen waren eenvoudig nog niet. Toch hebbeni die het hebben meegemaakt de indruk dat ze de taak hebben het verhaal en de ervaringen van 5 mei 1 1945 aan hen te moeten overdragei H En terecht. Nu op deze afstand kunnen we dat duidelijker zien: ging om meer dan die ene natioi bevrijding van een losgeslagen terreurbenden die onder de schijn van orde en recht een onvoorsteib mensenverachting dreef. Het ging ons leven zelf. We bedenken dat U de achtergrond van al die volken, rassen en groepen die nog naar hu: bevrijding uitzien. De bevrijding v 1945 heeft doorgewerkt in een roep om bevrijding. Vrijheid werd een slogan in onze cultuur die er sedertdien niet meer uit weg te denken is. Zeer terecht spreken we van bevrijding in de zin van bevriji worden. We hebben het zelf nauwelijks gedaan. Anderen zijn o te hulp geschoten en hebben hun leven voor ons ingezet. Ik herinner me nog een ander aspect. Vrijwel onmiddellijk na de vijfde mei ging de kerken open om God te danken. Voor het besef van zeer velen kwan onze bevrijding van een totaal and kant. Ook dat willen we vandaag n vergeten. Vijf jaar lang zijn mensei over die vrijheid met hun God in gesprek geweest. Zoals dat vandat nog gebeurt in al die gebieden waa mensen van hun rechten beroofd worden. Maar zij rekenen ook op o zien ook naar onze hulp uit. Het gevaar bestaat dat wij dat vergetei Ook daarom is het nodig om die ervaringen van onderdrukking en bevrijding door te geven. Zoals Isr dat deed in de viering van Pascha. Betty Smit Betty Smit, de bekende Nederlan pinksterzendelinge in het ontoef kelijke Amazone-gebied in Brazil is voor een korte tournee in Ne< land. Woensdag spreekt zij in S Jacobiparochie en donderdag in D kum. Op 10 en 11 mei is er een coi rentie met en rond haar op „De Bn in Dalfsen. Betty Smit werd voo bekend door het boek „Freelai voor God", dat Anthony van Kam over haar schreef, en de tv-ultzenc met NCRV's Jan van Hillo in 19 Betty Smit beschltk in Brazilië middels over een staf van meden kers en een centrum in Manaus n een kerk, een school, een ziekenhui en gelegenheid voor sociaal en cul reel werk. In 1977 is zij getrouwd, n de Braziliaanse student mediciji José Almeide de Pimenta. Haar wi wordt vanuit Nederland gesteu door de stichting Zending Amazon Postbus 602, 8000 AP ZwoUe. Kleynhans Dr E. P. J. Kleynhans zal op kon termijn aftreden als moderator vi de Nederduitse gereformeerde ke in Zuid-Afrika. Hij heeft per 1 Juli ei functie aanvaard aan de theologiscl faculteit van de universiteit v Oranje-Vrijstaat in Bloemfontel Kleynhans' positie als moderator wl sterk omstreden geworden door manier, waarop hij afstand nam \i het tussen de blanke en de zwarte N kerken bereikte akkoord inzake kritiek op de wetten inzake gemei de huwelijken en de ontucht, krijgt nu de leiding van de afdeli kerkgeschiedenis en kerkrecht v de pas gestichte faculteit. Zijn piai als moderator zal worden tngenom door de assessor ds. Kobus PotgieU Van een onzer verslaggevers IJSSELSTEIN „Operatie Mobllii tie" heeft na de oproepen in de E rubriek „Ronduit" al zestig fiets gekregen. Deze Jongeren-evangeli tiebeweging heeft de fietsen nod voor haar activiteiten, deze zomer, België. Elk Jaar geven Nederlandse jongen hun vakantie geheel of gedeelteli voor evangelisatiewerk in België. I bieden huis aan huis lectuur aa.' zingen en getuigen en hopen zo me sen te trekken naar de kleine evantf lische kerken. Operatie Mobilise werkt samen met de Belgische Eval gelische Zending. Dit jaar wil o.a duizend mensen Inzetten van zestk tot dertig jaar. Tot nu toe werd er tijdens de campaj nes in België meestal van de aut gebruikt gemaakt, maar in het kadi van de nieuwe levensstijl heeft me nu voor de fiets gekozen. Vandaar c vraag naar goede tweedehand fietsen. Mevrouw Van der Plas te IJsselstel die samen met haar man C. J. van d Plas de fietsenactie leidt, zegt. dat* minstens tweehonderd fietsen nodl zijn. „Onder de zestig, die wij al g< kregen hebben, zijn ook fonkelnie we. Ook zijn er mensen geweest, d» ons geld hebben gegeven om nieuwe fiets te kunnen kopen." Zti verwacht, dat de 200 wel gehaald worden. Maar wel merkt zij de gevo* gen van de hoge benzineprijzen. „D mensen doen hun fiets niet meer t gemakkelijk van de hand als een pa» Jaar terug."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2