Nepal zet stapje naar democratie Amnesty: misschien Bé executies op Timor Belgische gener in de politiek FAMILIEBERICHTEN Deze krant heeft een speciaal telefoonnum mervoor mensen die zin hebben in een abon nement: 020-65 93 88 MAANDAG 5 MEI 1980 TROUW/KWARTET Van een medewerker KATMANDOE Op z'n vroegst eind deze week zal bekend worden of de inwoners van Nepal hun land een ander politiek systeem willen geven. Vrijdag hebben zij massaal hun stem uitgebracht de regering had er voor het hele land een vrije dag van gemaakt maar het inzamelen van de stemmen vergt veel tijd. Verspreid over het land waren tienduizend stembussen geplaatst. Geen enkele inwoner hoefde meer dan zeven kilometer te lopen. Maar dit betekent dat veel van die stembussen nu per helikopter of te voet moesten worden opgehaald. zich misdroegen en niet opkwamen voor het volk maar alleen voor zichzelf". Mahendra stuurde het parlement naar huis en verving de politieke partijen door „pan- chajats", raden op dorps-, districts-, provin ciaal- en nationaal niveau. In zekere zin was het een voortzetting van het traditionele radenoverleg, waarbij „functionele" groe pen door overleg tot besluiten kwamen. Verantwoording moest worden afgelegd aan „hogere instanties", uiteindelijk dus aan het koninklijk paleis. Kolrala: „Het panchajat-systeem werd ontworpen om de koninklijke dictatuur te versterken. De pro gressieve krachten werden erdoor buiten spel gezet." Naar zijn mening en ontwikkelingshel pers uit het Westen vallen hem hierin bij heeft dit systeem de corruptie slechts in de hand gewerkt. Toyota schonk de staat een aantal auto's. Die werden niet voor officiële doeleinden gebruikt, maar leden van de koninklijke familie begonnen er een taxi bedrijf mee. Een minister van financiën en zijn collega van handel zijn onlangs ontsla gen wegens tapijtenzwendel. De broer van de koning wordt ervan beschuldigd dat hij smeergeld van Boeing heeft gekregen in ruil voor de aanschaf van een tweede straal vliegtuig voor de nationale luchtvaartmaat schappij. Weinig Nepalezen staan afschaffing van de monarchie voor. Ook Kolrala wijst er op dat de monarchieën in Nederland, Engeland en de Scandinavische landen zeer stabiel zijn. En de persoon van Birendra blijft eveneens meestal buiten schot. De ministers en de ambtenaren wordt het falend beleid verwe ten. Het is de vraag of dat terecht is. „De koning bemoeit zich dagelijks met za ken waar hij geen verstand van heeft," vertelt een buitenlandse ingezetene van Katmandoe. „Als een brug volgens hem zes pijlers moet hebben, dan worden het er zes, ook al zijn er vier ontworpen. De angst voor de koning is onvoorstelbaar; ministers krui pen voor hem door het stof." De 34-jarige koning Birendra had het refe rendum uitgeschreven na de studentenon rust van mei vorig jaar, waarbij meer dan veertig mensen het leven verloren. Het was de eerste keer sinds zijn troonsbe stijging in 1972 dat Birendra met uitingen van massaal ongenoegen te maken kreeg. Voordien maakten de kranten wel eens mel ding van de arrestatie of vrijlating van een „staatsvijandig element", maar in die we ken kwamen tienduizenden scholieren en studenten de straat op, in fabrieken legden arbeiders het werk neer en boeren demon streerden tegen de hoge belastingen. „Deze uitbarsting was het gevolg van jaren lange onderdrukking," zegt B P. Koirala. Hij was premier van de enige langs demo cratische weg gekozen regering, totdat de toenmalige koning, Mahendra, hem in 1960 ontsloeg en zijn Nepalese Congrespartij ver bood. „Er is nu sprake van een nationale protestbeweging tegen het huidige systeem. Een kleine groep studenten is er in geslaagd de basis van het bestel te schokken. De breekbaarheid van het hele stelsel is hier mee aangetoond. De regering is geïsoleerd van het volk, ze zijn niet representatief, ze zijn onverantwoordelijk en corrupt." Waar ging het bij de verkiezingen van vrij dag om? Koning Mahendra liet aan het eind van de jaren vijftig bij wijze van proef politieke partijen toe, een hele stap in een absolute monarchie. Maar al snel bleek aldus de officiële lezing dat „de politici Een straatbeeld in Katmandoe Nepal is geen staat in de moderne zin van het woord. In de achttiende eeuw riep Prith- vi Narayan zich tot koning uit. Hij slaagde er in de verschillende prinsdommetjes tus sen de moerassen in de vlakte en de hoge toppen van de Himalaya bij elkaar te bren gen, maar een eenheid is het nooit gewor den. In feite lijkt Nepal het meest op een lappendeken van stammen en volken met eigen talen en gewoontes. Nooit is het land gekoloniseerd, maar de invloed van het buurland India is zeer groot. Negentig procent van alle buiten landse handel wordt met India bedreven. Uit dit land ook nam Nepal het hindoeïsme als staatsgodsdienst over, en in beide lan den beheerst de religie het dagelijkse leven. Het oude Katmandoe is niet meer dan een plein omringd door tempels. Overal zijn heiligdommen en iedere dag is er wel een godsdienstig feest. Volgens de Verenigde Naties is Nepal een van de drie armste landen ter wereld. Een boer schraapt op zijn akkertje van gemid deld anderhalve hectare een inkomen van tweehonderd gulden per Jaar bij elkaar. Negentig procent van de bevolking leeft op het platteland, meestal als eigenaar van een klein stukje grond, soms als pachter die de helft van zijn oogst aan de landheer moet afstaan. De gemiddeld levensverwachting is veertig Jaar, de kindersterfte bedraagt twintig procent. Infectieziekten zijn wijd verbreid en allerlei onschuldige ziekten zijn hier dodelijk. Er is een ziekenhuis dat beschikt over röntgen apparatuur, maar de installatie is al vier Jaar stuk en niemand ziet kans haar te repareren. Een ander ziekenhuis wacht al negen maanden op medicijnen, een derde heeft nog geen dak. De macht in het land berust niet alleen bij de koning maar ook bij enkele families zoals de Sjahs, de Rana's en de Singhs. Deze families leveren de premiers van de koninklijke kabinetten en de bevelhebbers van het leger. „Iedere familie moet op haar beurt aan haar trekken komen", zegt een diplomaat. „Het lijkt nog het meest op een stoelendans met vier of vijf deelnemers." Bij het referendum van vrijdag mochten de 7,2 miljoen stemgerechtigden beslissen of zij dit systeem willen inruilen voor de parle mentaire democratie. Kiezen zij voor het laatste, dan wordt Koirala vrijwel zeker opnieuw premier van Nepal. Koning Biren dra heeft al beloofd dat de ministers dan voortaan verantwoording aan het parle ment verschuldigd zijn. Hoe de oude fami lies hierop zullen reageren is nog duister. LONDEN (Reuter) Amnes ty International vreest dat le den van het Fretilin op Oost- Timor zijn geëxecuteerd na dat ze zich aan de Indonesi sche autoriteiten hadden overgegeven op grond van een amnestie-regeling die hun was aangeboden. Dit blijkt uit een persbericht dat Am nesty in Londen heeft ver spreid. De organisatie, die strijdt voor eer biediging van de mensenrechten, meent dat een groot aantal Fretilin- leden in de voormalige Portugese ko lonie verdween nadat ze vorig jaar door de Indonesische troepen waren gearresteerd. Daarbij komen dan nog Fretilin-strijders die verdwenen sinds zij zich overgaven. Volgens Amnesty zijn verscheidene honderden gevangenen, van wie en kelen worden vastgehouden sinds de Indonesische invasie op het eiland in december 1975, ondervoed en worden ze vastgehouden in uiterst moeilijke en gevaarlijke omstandigheden. Bo vendien heeft men in Londen aan houdend berichten ontvangen dat ge vangenen worden geslagen of gemar teld. Amnesty heeft de Indonesische presi dent Soeharto, die in 1977 de amnes tie aanbood, een brief geschreven, waarin op hem een dringend beroep wordt gedaan een onderzoek te gelas ten naar de verblijfplaats van voor malige leden van het Fretilin. Aan de brief, die op 28 april is verstuurd, is een lijst met 22 namen gehecht van personen die mogelijk zijn geëxecu teerd. Amnesty wil tevens dat Soe harto een onderzoek instelt naar de omstandigheden waaronder min stens 800 Timorezen op het eiland worden vastgehouden. Ze doet een beroep op het Indonesische staats hoofd het internationale Rode Kruis tot het hele grondgebied van Oost- Timor toe te laten om vermiste perso nen op te sporen en gevangenen te bezoeken. Het Fretilin, het bevrijdingsfront van Oost-Timor, verklaarde het onafhankelijk nadat de Poi zich in 1975 hadden teruggj en boden vervolgens jarenla tegen de Indonesische invai BRUSSEL (AFP, ANP) - Del sche generaal Robert Close, dit^ le maanden geleden door uits over de ontoereikende kracht van het Belgische lej. verrassingskracht van het „binnen 48 uur kunnen de i aan de Rijn staan" ernstige! van met name socialistische jf kreeg te verduren heeft beslot leger te verlaten en zijn ders op hun eigen terrein tei den. Generaal Close heeft eenj aangeboden gekregen in de g van de Waalse liberalen en d hij aanvaard. De Belgische zal nemende premier Wilfried heeft Close ontslag uit de i dienst verleend. Martens heeft Inmiddels zijn J gen een regering te formeren vj clalisten, christendemocraten q ralen, voortgezet Gistermorg hij overeenstemming te hebt reikt over een dekkingsplan extra op de begroting voor 1980[ kende kosten anderhalf mf gulden van belastingverlad nieuwe uitgaven en kredieten.| deze kosten worden verkregei bezuinigingen in de sociale i heidssector zal vooraf wordenfc legd met de sociale partners. Ei ook een raamwet sociale zeker Gistermiddag is Martens bef aan de moeilijke staatsherv< van de opdeling van België in deren, Wallonië en Brussel. Oj statuut voor het gewest Brusse de afgelopen tien jaar al zes rei,, gen gevallen. Martens moet op« kunnen zeggen of er een regerin socialisten, liberalen en chrisi mocraten kan komen. Anders zal gië weer naar de stembus moi waarschijnlijk op 15 juni. 'n h stt lh kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur. In het huis mijns Vaders zijn vele woningen Voor verder lijden gespaard ging onverwacht van ons heen onze lieve, fijne broer, zwager en oom Johannes Rigtering echtgenoot van H. S. Rijksen. Alphen a/d Rijn: H. Rigtering-Hovingh Nieuw Amsterdam: J. Rigtering-Kramer Arnhem: Gez. Rigtering G. Rigtering-Janssen Eindhoven: Jac. Rigtering M. Rigtering-Reyers Doetinchem: H. Rigtering-Plomp Lisse: J. G. Montagne-Rigtering W. Montagne G. J. Montagne-Rigtering M. Montagne Schoonebeek: G. B. J. de Groot-Rigtering Tj. de Groot neven en nichten Want alzo lief heeft God de we reld gehad, dat Hij Zijn enig gebo ren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe. Johannes 3 16 Vandaag heeft God plotseling tot Zich geno men, onze lieve moeder, grootmoeder en over grootmoeder Barendina van Schaardenburgh weduwe van Pieter Willem Mol Zij werd 84 jaar Liempde: J. C. Mol I. Mol-Bronkhorst Apeldoorn: N. de Bruin-Mol H. de Bruin Rotterdam: G Mol M. Mol-Bol Hilversum: C. J Mol-Tongelet Heerhugowaard: P. W. Mol B. Mol-Vegter W. Mol A. Mol-Wijbenga Kleinkinderen en achterkleinkind Zeist, 2 mei 1980 „De Looborch" Woudenbergseweg 42 Correspondentie-adres: Sartrestraat 39 7323 GS Apeldoorn Geen bloemen De begrafenis zal plaatshebben te Zeist op de Algemene Begraafplaats woensdag 7 mei a.s. om 14.00 uur. Hieraan voorafgaande zal om 13.00 uur een rouwdienst gehouden worden in „De Loo borch". Vertrek vandaar om 13.45 uur. Gele genheid tot condoleren na afloop van de plech tigheid in de aula van de begraafplaats. Wat de toekomst brenge moge mij geleidt des Heren hand Gezang 293 1 De Heere heeft tot Zich genomen onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Elizabeth Bikker-van Dieren Weduwe van Cornells Bikker op de leeftijd van 88 jaar 's-Gravenhage: J. Bikker-de Jong Lopikerkapel: W. de Jong-Bikker D. J. de Jong Bilthoven: L. M. Bikker-de Groot Gouda: J. W. Bikker N. Bikker-Bor Rotterdam: A. Bikker P. Bikker-Beukers Utrecht: A. F. Bikker Nieuwland: J. E. Oosterom-Bikker K. Oosterom Noordeloos: J. P. Bikker-Nobel Lopik P. A. Hoogendoorn-Bikker J. Hoogendoorn Heiloo: J. Bikker A. Bikker-Zwijnenburg Noordeloos: E. C. Duym-Bikker B. Duym G. Duym F. Duym-Redelijkheid Ottoland: C. E. Koorevaar-Bikker C. Koorevaar Gorinchem: F G. Slob-Bikker A. Slob Kleinkinderen en achterkleinkinderen Noordeloos, 2 mei 1980 Van Brederostraat 13 Correspondentie-adres: Botersloot 11 4225 PP Noordeloos Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond 6 mei a.s. van 19.45-20.45 uur in de rouwkamer van het Streekziekenhuis Prinses Beatrix te Gorinchem (ingang Parkweg) en na de teraar debestelling in het Dorpshuis te Noordeloos. De rouwdienst zal d.v. gehouden worden op woensdag 7 mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Noordeloos om 13.00 uur waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden op de Alg. Begraaf plaats te Noordeloos. Laat Hem besturen, waken, 't Is wijsheid wat Hij doet. Heden is plotseling van ons weggenomen onze lieve zoon, broer en oom Alle Hoekstra echtgenoot van Betty Vlietstra op de leeftijd van 56 jaar, te Alkmaar Utrecht: U. Hoekstra W. B. Hoekstra-Schep Utrecht: T. Hoekstra L. de Graaf Boskoop: H. Oosterom A. W. Oosterom-Jongejan Utrecht, 1 mei 1980 „De Lichtkring", Eykmanlaan 72. Geheel onverwachts is van ons heengegaan, in de zekerheid haar Heiland te ontmoeten, onze zeer geliefde zuster en schoonzuster Trijntje Vermeer echtgenote van Pieter van der Wel in de leeftijd van 61 jaar. Ons medeleven gaat wel zeer bijzonder uit naar haar man en kinderen voor wie zij zo veel betekende en voor wie dit verlies wel heel groot is. familie Vermeer familie van der Wel 3 mei 1980 „Hij zorgt voor u" Op Zijn tijd heeft God tot Zich genomen mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Trijntje van der Wei-Vermeer op de leeftijd van 61 jaar. P. van der Wel Tineke Jan en Pim Peter, Auke, Margriet Simon en Huug Anika Henk Peter en Joanna Neil Ful en Edith Nico 2678 AK De Lier, 3 mei 1980 Nieuwe Tuinen 46 Gelegenheid tot condoleren aan huis dinsdag 6 mei a.s. van 16.00-17.00 uur en van 19.00-20.30 uur en na de teraardebestelling in de aula van de begraafplaats. De rouwdienst zal worden gehouden woens dag 7 mei a.s. om 13.30 uur in de Johanneskerk te De Lier, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te De Lier om ca. 14.30 uur. Geheel onverwacht maar op Zijn tijd werd van ons weggenomen onze beste zwager en oom Sake Smid echtgenoot van A. de Witte Psalm 68 10 o.b. Zuidlaren: A. de Witte Beetsterzwaag: G. de Witte-Rensema Franekef: S. de Witte-van Buren Katwijk: D. Elgersma S. Elgersma-de Witte Wijhe: J. de Witte G. de Witte-van Buren Amsterdam: D. Swijtink J. Swijtink-Gerritsen Hoogeveen: S. de Witte G. de Witte-Drenten De Krim: R. Bruinsma S. Bruinsma-de Witte Wons: H. de Witte A. de Witte-Hannema Heemse: L. de Visser H. de Visser-de Witte Op Zijn tijd heeft God tot Zich genomen mijn lieve man, onze vader en grootvader Harm Jonker op de leeftijd van 73 jaar, echtgenoot van Wemeitje Eisen „De Here is mijn Herder, mij ontbreekt niets" ps 23 9502 CH Stadskanaal, 3 mei 1980 G. W. Spitzenstraat 16 Stadskanaal: W. Jonker-Eisen Hoogeveen: Tineke en Jan Nietap: Herman en Janny Amersfoort: Henk en Anja Terborg: Johan en Marry Hoogeveen: Hanneke en Klaas Emmeloord: Gina en Kees Zoetermeer: Ali en Gerard en kleinkinderen Mijn man, onze vader en opa is opgebaard in het rouwcentrum Ceresstraat 5 te Stadska naal. De begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats (Noord) Kniggekade te Stadskanaal woensdag 7 mei 1980. Zij, die afscheid willen nemen, verwachten wij om 10.15 uur in het rouwcentrum. De dienst van Woord en Gebed begint om 10.30 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis gelegenheid om te condoleren in het rouwcentrum. Enige en algemene kennisgeving Heden nam de Here tot Zich onze lieve oom Jan Plug in de gezegende ouderdom van ruim 90 jaar. Uit aller naam: C. J. van Berk-Plug Noordwijk, 2 mei 1980 Golfweg 9 De rouwdienst zal worden gehouden woens dag 7 mei om 14.00 uur in de aula van de Algemene Begraafplaats te Noordwijk, waar na de begrafenis aldaar zal plaatsvinden om ongeveer 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Buurthuis, Hoofdstraat 11 te Noordwijk aan Zee. „De Heer is mijn Herder" Psalm 23 Na een moeitevol leven ging van ons heen, onze oudste zuster, schoonzuster en tante Adriaantjc Sara Elisabeth Bokhout Sedert 1958 weduwe van Gerrit van Dijk op de leeftijd van 85 jaar Namens de familie: V. Bokhout Rotterdam, 3 mei 1980 „Atrium", Karei Doormanstraat 143 Correspondentie-adres: V. Bokhout, van Swietenlaan 75° 3083 DW Rotterdam Geen bezoek De bijzetting in het familiegraf op de Algeme ne Begraafplaats „Crooswijk", Kerkhoflaan 5, Rotterdam, zal plaatsvinden, woensdag 7 mei, na aankomst circa 12.50 uur. Vertrek vanaf „Atrium" van 12.30 uur. Want Gij zijt mij een hulp ge- ijc weest, in de schaduw van U\i n vleugelen, jubel ik. Psalm 63:1ec Diep bedroefd maar dankbaar dat hem verderjooi lijden is bespaard gebleven, geven wij u kennis van het heengaan van mijn innig geliefde man sli mijn zorgzame papa, onze lieve zoon, schoon- aai zoon en zwager de er! Leendert Schaap op de leeftijd van 28 jaar. Hij heeft maar kort voor ons mogen zorgen, maar de manier waarop hij dit deed was erg i- fijn. Mijnsheerenland: Anneke Schaap-Visser Esther Dordrecht: A. de Jong-van Weert A. C. de Jong Zwijndrecht: A. Visser E. Visser-Kwantes Jan en Sandra Klaas en Annemarie Ad Mijnsheerenland, 4 mei 1980 3271 VB Cijnsland 16 Gelegenheid tot condoleren dinsdag 6 mei 1980 m van 19.30-20.30 uur in het Verenigingsgebouw B' „Ichthus" Zuid-Voorstraat 28, 's-Gravendeel. 18 De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op woensdag 7 mei a.s. om 14.00 uur in de Chr. Geref. Kerk te 's Gravendeel, Zuid- Voorstraat 28, waarna de begrafenis om circa 15.00 uur zal plaatsvinden op de Algemene Jj Begraafplaats te Mijnsheerenland. Mijn tijden zijn in Uw hand Wij zijn diepgetroffen door het overlijden van onze lieve klein zoon en neef Leo Schaap op de leeftijd van 28 jaar Wij bidden Anneke- Esther en ouders Gods vertroosting toe. Joh. van Weert- Looms A. vah Dalen van Weert P. van Dalen J. Schenkel van Weert C. Euser- van Weert Joh. Euser C. van Weert W. van Weert- de Rijke B. E. van Weert F. G. van Weert- Dekker neven en nichten Zwijndrecht, 5 mei 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10