Autonomen willen geweld tegen staat 'Geweld roept geweld op' sub-hoofd Je krijgt 't niet cadeau HELP EVADENHARTOG IN CAMBODJA Knallen verjagen vogels in polders leerllngzlekenverzorgenden FAMILIEBERICHTEN LERARENOPLEIDING ZUIDWEST-NEDERLAND DELFT eerstejaarsstudenten DEHARTENBERG-EDE TATERDAG i MEI 1980 TROUW/KWARTET Ingewikkeld complex van oorzaak en gevolg ADVERTENTIE Huib Goudriaan [STERDAM/ROTTERDAM Was er op 30 april in de sterdamse binnenstad sprake van een geleide actie? Tra- ïen er alleen maar ordinaire relschoppers op (zoals bi] voet- lwedstrijden) of was er een organisatie, die de agressiviteit fan duizenden jongemensen misbruikte voor eigen doelein- jen? Hoewel gisteren een anonieme groep, de zogenoemde Autonomen", de verantwoordelijkheid voor de rellen opeiste, jkt vooralsnog een complex van oorzaken en gevolgen tot de irlogstoestand" van 30 april te hebben geleid. Uitgehongerde Cambodjanen vluchten naar Thailand. - - Ze hebben eten nodig. Geeft hen daadwerkelijk Christelijke hulp. Help óns helpen. enn Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.bU0, of bankrek. nr. 64.11.46.256, Slavenburgs bank. t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428, 9701 BM Groningen de Autonomen Is bijzonder wei- bekend Een persvoorlichter van 'Amsterdamse politie kon of wilde ;n niet meer loslaten dan dat een „vreemde club is en dat ver ier het ondercoek van de recherche noet worden afgewacht." ommige waarnemers menen dat er een planmatig optreden, een strate ie was te onderkennen, in de acties an de relmakers tegen de Mobiele «nheid Het „prikken geven", het oortdurend verplaatsen van de aan- allen door de binnenstad, zou hierop ulden. „De verdediging van de poli- je werd hierdoor uit elkaar ge- olcken." let heeft ook de aandacht getrokken at jongeren uit alle delen van het ind naar Amsterdam reisden. Kwam n alleen door de voor-publicltelt ver de „Kraakdag" of brachten de utonomen al die jongeren op de een. met hun op pamfletten aange- ondigde demonstratie tegen de mo- archie op het Waterlooplein? (van aar op 30 april een menigte naar de innenstad trok en een hevig treffen iet de politie ontstond), lamenwerklng tussen krakers en Au- onomen blijkt niet het geval te zijn eweest. Weliswaar hadden de Auto amen. die ook een afdeling in Nijme- en blijken te hebben, enige tijd voor e inhuldiging contacten gehad met e krakersbeweging. Ze konden het chter niet eens worden over een ge- amenlijke aanpak, omdat de Auto omen hun actie wilden richten tegen e inhuldiging en de krakers van 30 pril een Kraakdag wilden maken, olgens het LOK (Landelijk Overleg rakers) in Arnhem blijkt dit contact liet eens vormeel te zijn geweest: ,Dit zijn contacten in het buurtcafé. oal8 gebruikelijk bij alternatieve lnkse groeperingen." De LOK- loordvoerder: „Voor 30 april werd al esuggereerd in persberichten dat wij amen met de Autonomen actie zou- en voeren, maar wij wezen erop dat een enkele actie van de Autonomen nder onze verantwoordelijkheid ge- 1 eurde." eeft de onbekende groepering dan o'n invloed dat zij duizenden jongé- li tot rellen kon aanzetten? Het ziet r eerder naar uit dat een complex an elkaar wederzijds versterkende eltecten leidde tot de oorlogstoe stand. die als een magneet werkte op addraaiers. maar ook op honderden nderen. die uit ideologische overwe- ingen wilden demonstreren. Naast e berichtgeving van VARA/Radio tad, waarover al genoeg is gezegd, as mogelijk ook de verharding van e samenleving in het algemeen en ok bij sommige alternatieve groe- en een factor van betekenis. kers en politie in botsing kwamen in de Vondelstraat.) Vervolgens wordt vastgesteld: „Voor organisaties en personen houdt het in, dat iedereen aan sport en zelfver dediging zal moeten gaan doen om mentaal en technisch tegen geweld opgewassen te zijn." In het geval van de Autonomen is waarschijnlijk al geen sprake meer van een. door welke oorzaak dan ook, veroorzaakte verharding van een linkse groepering. Als de veronder stelling Juist is dat zij bindingen heb ben met de Italiaanse „Autonomia Operaia", heeft Nederland te maken met een anarchistische groepering, die het .recht op geweld" opeist. Le den van deze beweging in Italië wer den ervan beschuldigd nauwe ban den te onderhouden met de Rode Brigades. Zij zien zichzelf als een „spontane massabeweging" zonder uitgesproken leiderschap met als doel een gewelddadige omverwerping van de huidige maatschappijvorm Een situatie, die in een tijd van werk loosheid. herinneringen oproept aan het Duitsland van de jaren dertig. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Gewelddadig optreden van de politie roept alleen maar meer geweld op. Het is een afschuwelijke gedachte, dat de Amsterdamse politie bij een volgende confrontatie eventueel over zal gaan op schieten. Het machtsvertoon zou juist eigenlijk minder moeten worden". en voorbeeld hiervan is de frustratie ie is opgetreden in kringen van ex- avenstakers in Rotterdam. In een VrOUWeil iscussiestuk voor de 1 mei-viering, ndertekend door „Groep Rotter- ammers" is te lezen: Als we taken, kraken of andere acties voe len. moeten we het ME-geweld (ge- eld van de Mobiele Eenheid; red.) unnen beantwoorden. Amsterdam eeft bewezen dat het kan!" (Een erwijzing naar 29 februari toen kra- Dlt is de mening van drs. H. van der Brug, wetenschappelijk medewerker bij het Baschwitz Instituut voor Mas sapsychologie van de universiteit van Amsterdam. Hij meent dat de rellen, zoals die op 30 april in Amsterdam, een uiting zijn van de jeugd die, ernstig getroffen door de economische achteruitgang, weinig vertrouwen meer heeft in de toekomst. Ook missen deze Jongeren, volgens hem, vertrouwen in de rege ring en andere overheden. Dit alge mene misnoegen uit zich bijvoor beeld ook bij voetbalwedstrijden. Het CNV heeft er gisteren in een brief aan de ministers De Ruiter en Wiegel de nadruk op gelegd, dat het zich achter het standpunt van de politie bonden stelt, dat er maatregelen ge nomen moeten worden om herhaling van dit soort rellen te voorkomen. raakt, dat ze de beëdiging zittend moesten bijwonen. Polak zei. dat dank zij de vakbekwaamheid en standvastigheid van de politie is voorkomen, dat er geschoeten is, waardoor er doden hadden kunnen vallen. De burgemeester merkte op. dat gezocht zal worden naar een ver betering van de uitrusting van de Mobiele Eenheid. SCHIERMONNIKOOG De rust op Schiermonnikoog en vooral in de pol der laat voor de vogels veel te wensen over. Enkele boeren hebben zware knalbussen, die door gas worden aan gedreven, in de weilanden staan om de vele ganzen, die volgens zeggen het gras wegeten, te verjagen. Zware knallen dreunen dan ook overdag en zelfs 's nachts over het poldergebied en een deel van het dorp van Schier monnikoog. Het effect is dat de gan zen aan de knalbussen gewend zijn maar de weidevogels wreed verstoord worden, zoals de grutto, de tureluur en de kievit. ADVERTENTIE 'Inpakken en wegwezen. Een zwerftocht a aeux van 14 maanden door 14 landen. Het was goedkoper dan thuis blijven, tn mooier. Ons aller aroom in gebracht Het debuut van een geboren reisfotograaf In de nieuwe Zero Vier politieke vrouwengroepen (Rooie Vrouwen. PPR-vrouwen, PSP- vrouwen en Surinaamse vrouwen) hebben in een brief aan burgemeester Polak geschreven, dat zij sterk de Indruk hebben dat het politiebeleid mede oorzaak is geweest van de ge welddadigheden. „Een beleid gericht op het handhaven van de openbare orde door middel van groot machts vertoon met deze enorme hoeveel heid aan Mobiele Eenheid en materi eel roept geweld op." menen de vrou wen. die overigens het geweld en de provocaties van de rellenschoppers ernstig veroordelen. Het Landelijke Bureau Dierenbe scherming heeft er bij minister Wie gel op aangedrongen in het vervolg geen paarden en honden meer in te zetten bij dergelijke rellen. Onder dergelijke omstandigheden kunnen deze dieren toch geen hulp meer bie den en ze worden nodeloos blootge steld aan geweld, aldus de dierenbe scherming. Burgemeester Polak is gisteren aan wezig geweest bij de installatie van 141 jonge politle-agenten van wie er 36 al dienst hebben gedaan bij de Mobiele Eenheid op 30 april. Zeven waren daarbij zodanig gewond ge- ADVERTENTIE In september 1980 gaat onze opleiding weer van start waardoor wij nog enkele kunnen plaatsen. De totale opleidingsduur bedraagt 2 jaar. waarvan de eerste 2 maan den bestemd zijn voor theoretische voorbereiding op het toekomstige werk de zgn. pré-klinische periode. Na de eerste 2 maanden bedraagt het bruto maandsalaris minimaal 1 1 425,36, exklusief de onregel matigheidstoeslag. Om tot de opleiding toegelaten te kunnen worden moet aan de vol gende eisen worden voldaan: ten minste 17 jaar oud zijn en in het bezit van één van de volgende diploma's: MAVO III of MAVO IV, INAS, L.H N O.-C-niveau of L.T S -C-niveau Mevrouw J. E. Demaret, htoofd Opleiding, verstrekt graag telefo- I nisch nadere inlichtingen Leerlingen die niet in Amstefveen woonachtig zijn. kunnen in onze personeelsflat worden gehuisvest. De sollicitatiebrief kan gericht wor den aan de afd. Personeelszaken van HET ZONNEHUIS AMSTELVEEN Laan van de Helende Meesters 2 1186 AM Amstelveen Tel.: 020-45 83 51 Uitgaande van do Chnsteii/ke Vereniging "Het Zonnehuis", met verpleeghuizen ie Amslei veen. Beekbergen, Doorn. Vlaardmgen. Zuid hom en Zwolle ,,'k Zal tn de dageraad ontwaken en met gezang mijn God genaken. Psalm 108 1 Met droefheid geven wij u kennis dat, na een korte ziekte, onverwachts is overleden onze lieve, zeer zorgzame man, vader en opa Adri Treurniet op de leeftijd van 77 jaar. Rotterdam: A. Treurniet-Mastenbroek Hendrik Ido Ambacht: A. van Elderen-Treurniet J. van Elderen Lidy en' Bert Jankees Marjon Rotterdam: A. Hordijk-Treurniet L. Hordijk Duco Marlies Els Ridderkerk: A. P. Kroeze-Treurniet J. J. Kroeze Edwin Marco 2 mei 1980. Brekelsveld 160, 3085 BD Rotterdam. Correspondentie-adres: Familie L. Hordijk Breedveldsingel 67 3055 PJ Rotterdam. Bezoek en gelegenheid tot condoleren in de rouwkamer aan de Mathenesserlaan 282 (hoek Claes de Vrieselaan) zaterdag 19.30 tot 20.00 uur en zondag van 15.30 tot 16.00 uur De rouwdienst zal gehouden worden in de kapel op de Zuiderbegraafplaats. Slinge 50. D.V. dinsdag 6 mei om 11.30 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Nu blijf ik bij U voor altijd, God, {lie mij troost, die bij mij zijt Psalm 73 vers 9 Heden ging naar het Vaderhuis mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa Johannes Rigtering 22 april 1912 1 mei 1980. Utrecht: H. S. Rigtering-Rijksen Oegstgeest: Bert Rigtering Ariene Rigtering-Chardon Esther, Leonien en Crista Slochteren: Ellen Brouwer-Rigtering Bert Brouwer Maarten en Robin 1 mei 1900 Zwitserland, Genolier Utrecht: Valparaisodreef 49 Geen bloemen Woensdag 7 mei zal om 12 uur een rouwdienst worden gehouden in de Stefanuskerk, Amazo- nedreef, waarna om 13.00 uur de teraarde bestelling zal plaatshebben op begraafplaats „Daelwijck" Floridadreef. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis op de begraafplaats. „De Heer was zijn herder" Diep ontroerd ontvingen wij het bericht van het heengaan van onze lieve zwager en oom Johannes Rigtering op de leeftijd van 68 jaar. Zwolle: J. H. Rijksen D. Rijksen-Scheffer Calgary (Canada): N. van Brummelen-Rijksen H. W. van Brummelen Rotterdam: A. Prud'homme van Reine-Rijksen D. Prud'homme van Reine Haarlem: J. Rijksen-van Dijk Rotterdam: T. Rijksen-Venhoek Driebergen: W. Rijksen N. Rijksen-Velthuizen Utrecht: G. Giethoorn-Rijksen J. H. Giethoorn Zaandam: H. Rijksen T. Rijksen-Brouwer Neven en nichten „Uw hart zij niet ontroerd, wees niet verslagen, geloof in God, tn Mij, Die je bevrijdt, want wie zijn kruis achter Mij aan wil dragen, zal met Mij leven tot in eeuwigheid". In volle vrede is in haar Heer en Heiland ontslapen onze zeer zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante Maria Christina Boers weduwe van Pieter Jan Voogt in de gezegende ouderdom van 86 jaar. Barend recht. A. Voogt A. H. Voogt-van der Vorm De Lier: J. Doorduin-Voogt Naaldwijk: E. van den Bos-Voogt Gouda: N. Voogt J. T Voogt-van Santen De Lier: H. E. van der Wal-Voogt R. van der Wal kleinkinderen en achterkleinkinderen 2678 FE De Lier 2 mei 1980, Heulstraat 22 Corr. adres 's Gravenzandseweg 112. 2671 JR Naaldwijk. Geen bezoek aan huis. Onze moeder ligt opgebaard ten huize van haar dochter te Naaldwijk, 's Gravenzandse weg 112. De dienst van Woord en Gebed zal D.V wor den gehouden op dinsdag 6 mei a.s. om 11 uur in de Gercf. Johanneskerk te De Lier waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te De Lier om 11.45 uur Hierna is er gelegenheid tot condoleren in de aula van voornoemde begraafplaats. Wij examenkandidaten krijgen allerlei opmerkin gen te horen met betrek king tot het centraal schrif telijk. Twee van die kreten zijn: „Je zult er even hard aan moeten trekken" en „Je krijgt het niet cadeau". Dat deze clichés waarheid bevatten moesten we van daag op pijnlijke wijze ervaren. Eh bien, het komt er dus op neer dat scheikunde en Frans tegenvie len. Ik had wel verwacht dat Frans een van de moeilijkste examens zou zijn en die verwachting kwam uit. We kregen vijf teksten waar van drie uit Le Monde. De eerste was zoals gebruikelijk het gemakkelijkst en ging over vrouwenemancipatie. De tweede was echter behoorlijk pittig en deze tekst ging over de betrekkin gen tussen Spanje en Frankrijk. De derde ging over economische aangelegenheden: die van Japan. Het vierde artikel vond ik nog het moeilijkst. Het ging over bede vaartstochten. De laatste tekst was weer iets eenvoudiger en ging over artsen. De totaalindruk blijft dus: behoorlijk pittig. Ook de anderen waren die mening toegedaan en de leraar Frans die ik heel vluchtig sprak viel het ook wel tegen. Het was uiteraard hier een multiple-choice-tekst en ik vond dat ik ontzettend veel het antwoord „a" had Na afloop ble ken de anderen dat ook te hebben. Ik vind multiple-choice-teksten toch al niet eenvoudig en ik vraag me af of dit wel de juiste manier van examineren is. Ik moet hier meteen aan toevoegen dat ik ook niet zo snel een alternatief weet. Vandaag waren er weer vragen bij waarvan ik dacht dat er geen en kel goed antwoord was gegeven of Juist meer goede mogelijkheden. Dat zegt meer over mijn Frans dan over de opgaven. Je denkt dat je een passage be grijpt maar als je dan de antwoor den leest sla je aan het twijfelen. Bovendien vind ik dat er toch wel een beetje oneerlijke aspecten aan zitten. Kies een antwoord dat slechts een nuance verschilt van het juiste dan krijg je geen punt. Maar dat ls ook het geval als je een volkomen fout antwoord geeft. Toch heeft hij die een iets minder goed antwoord kiest, meer begrepen dan degene die een ant- Dagboek van een examenkandidaat door André Berends woord dat nergens op slaat heeft gekozen. Ook kan het voorkomen dat je een stuk tekst wèl begrijpt maar dat je de woorden uit het antwoord niet helemaal kent. Als Je zo'n vraag dan fout hebt lijkt het alsof Je de tekst niet hebt begrepen. Dat zou met open vragen voorkomen kun nen worden. Het ergste vind ik nog als er twee beweringen worden gegeven waar na de antwoorden luiden: a l en 2 zijn goed B. 1 en 2 zijn fout C. 1 is goed maar 2 is fout D. 1 is fout maar 2 is goed. Als je een bewering niet hebt begrepen maar de ande re wel kan de hele vraag fout be antwoord worden. Gelukkig komt dat bij de vreemde talen nauwelijks voor maar bij an dere vakken vindt het wel plaats. Ik heb aardig wat Franse woorden uit mijn hoofd geleerd ter voorbe reiding op dit examen. Die woor den staan In een boek met de titel: Mon trésor. Ik vind het weliswaar een handig maar tevens oersaai boek. Als ik niet zak. begraaf ik deze trésor voorgoed. Zoals gezegd: scheikunde viel ook tegen. En dan herhaal ik in nette bewoordingen wat ik van anderen heb gehoord, want zelf heb ik dit vak niet. Zij die én Frans én schei kunde hebben hadden gisteren in totaal vijfeneenhalfuur examen. Dat staat mij ook te wachten, aan staande dinsdag, als we Duits en economie I krijgen. Ik moet er niet aan denken. Aan Duits kan ik weinig tijd meer besteden omdat economie wel een leervak is. Bo vendien hebben we nog een ander leervak volgende week: aard rijkskunde. Gelukkig zijn we over de helft heen al ls dat een schrale troost. De Lerarenopleiding Zuidwest-Nederland, die zich ten doel stelt docenten op te leiden voor een akte van bekwaamheid in de tweede en derde graad, heeft voor het cursusjaar 1980-1981 nog plaatsen voor beschikbaar in de vakkencombinaties duits/huishoudkunde huishoudkunde/economische wetenschappen II en recht natuurkunde/wiskunde wiskunde/economische wetenschappen II en recht economische wetenschappen I en recht economische wetenschappen II en recht frans/duits In de volgende vakkencombinaties zijn nog slechts enkele plaatsen beschikbaar: nedertands/huishoudkunde nederlands/gezondheidskunde nederlands/textiele werkvormen engels/gezondheidskunde duits/maatschappijleer biologie/natuurkunde huishoudkunde/gezondheidskunde aardrijkskunde/economische wetenschappen II en recht Voorwaarde tot toelating De student dient in het bezit te zijn c q. dit jaar in het bezit te komen van een diploma h.a.v.o., v.w.o. of middelbaar beroepsonderwijs. De aanmelding dient zo spoedig mogelijk te geschieden Inschrijfformulier en prospectus, waarin nadere gegevens vermeld zijn. kunnen zowel telefonisch als per bnefkaart worden aangevraagd bij de onderwijsadministratie van de Lerarenopleiding Zuidwest-Nederland. Postbus 2967. 2601 CZ Delft. *HEEREN LOO CHR CENTRUM VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Apeldoornseweg 60. Ede. Teleloon (06382) 441 "De Hartenberg" is een christelijke woon- en werkgemeenschap waar 380 geestelijk gehandicapten worden verzorgd en begeleid In een van de paviljoenen waar 24 Kinderen wonen - in leeftijd variërend van 7 tot 20 jaar - vragen wij zo spoedig mogelijk een Van de bewoners bezoekt de ene groep de Z M.L.K.- school. Van deze groep wordt een gedeelte voorbereid voor een plaatsing in een lasehuis. De andere groep verblijft overdag in het pavilioen en neemt slechts sporadisch deel aan activiteiten daar buiten. Naast een groepsgerichte benadering wordt ook veel aandacht besteed aan de.individuele omgang en behandeling van deze groep. Voor deze functie zoeken wij een Z-gediplomeerde met goede organisatorische en contactuele eigenschappen Taken: het mede organiseren en begeleiden van de paviljoens werkzaamheden - het opstellen van behandelingsprogramma's in samenwerking met paviijoenshoold en medewerkers - het begeleiden en motiveren van de leerlingen - het vervangen van het paviijoenshoold bij diens afwezigheid Gezien het protestants-christelijke karakter van onze vereniging is een christelijke levensovertuiging vereist. De arbeidsvoorwaarden zijn volgens de c.a.o. voor het Ziekenhuiswezen. Inlichtingen over deze functie kunnen worden ingewonnen bij het hoofd van de verpleegdienst. de heer W.D. Hakkenberg, toestel 119 Schriftelijke sollicitatie te richten aan de algemeen-directeur. Postbus 75. 6710 BB EDE(Gld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9