Britse politie verwacht goede afloop gijzeling Palestij nen-overleg nu al vast Ford: patstelling bij verkiezingen in VS Afghanistan zoekt financiële steun Nkomo wil Mugabe beentje lichten STUUR ÉÉN MAANDRANTSOEN smeer 'em! Labour wint Britse lokale verkiezingen Onderhandelingen verlopen ontspannen Doden bij actie op Jordaan-oever Medisch Comité stuurt 450 ton rijst naar Cambodja Coup mislukt in El Salvador Metaalarbeiders in Brazilië heroveren stadion Mogelijk gesprek Muskie-Gromiko Russische spion vlucht naar Engeland ZATERDAG 3 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S LONDEN, TEHERAN (Reuter. AP. AFP) De Britse politie is tevreden met het verloop van wr de gijzeling ij de Iraanse ambassade in Londen. Men verwacht de bezetting tot een vreedzaam Akkoord einde te kunnen brengen. De politie veronderstelt nu dat er vijf bezetters zijn en niet drie, zoals eerst werd aangenomen. JOHANNESBURG Vlak na de verkiezingen en vóór de onafhankelijkheid van Zim babwe heeft Joshua Nkomo geprobeerd zijn rivaal, de win naar van de stembusstrijd, Robert Mugabe een beentje te lichten. Volgens goed Ingelichte zegslieden in de hoofdstad Salisbury wist de Sow- jet-Unie daar meer van. Ook Zambia zou bij de pogingen Mugabe dwars te zitten betrokken zijn geweest. door Hennie Serfontein Sinds het verlopen van de twee ultimatums donderdagmiddag, waar bij de bezetters dreigden alle gijze laars te zullen doden en het ambassa degebouw te zullen opblazen als het •bewind in Teheran niet 91 gevange nen in de provincie Khoezestan zou vrijlaten, is het rustig gebleven in het gebouw De politie probeert de bezet ters nu af te praten van verdere acties en meent dat men daar goed in slaagt. De gesprekken tussen politie en bezetters vinden in een tamelijk ont spannen sfeer plaats en niet via tele foon maar gewoon door de deur en een raam van het ambassadegebouw. Als gebaar van goede wil heeft de politie schotels voedsel uit een nabij gelegen Iraans restaurant bezorgd. Een woordvoerder van de politie wist gisteren te melden dat de gezondheid van de gijzelaars goed is. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadegh heeft gisteren bij terugkeer in Teheran na een rondreis langs een aantal Arabi sche landen nogmaals verklaard dat het bewind in Iran niet zal buigen voor de eisen van de bezetters. Deze noemde hij „huurlingen van de Iraak- se regering." Teheran zal ook niet ingaan op het verzoek van de bezet ters om via Irak. Jordanië en Algerije te onderhandelen. Het oplossen van de crisis is. aldus Ghotbzadegh. de verantwoordelijkheid van de regering in Londen. In de Iraanse hoofdstad hebben een plaatselijke geestelijke en de studen ten, die de Amerikaanse ambassade in Teheran, bezet houden gezegd dat de actie in Londen bedoeld is om de 50 Amerikaanse gijzelaars in Iran vrij te krijgen. Zowel de geestelijke als de studenten stellen dat de Amerikaan se president Carter het brein is achter de actie in Londen. Sinds het akkoord over Zimbabwe, vijf maanden geleden, hebben zich in zuidelijk Afrika een aantal opmerke lijke ontwikkelingen voorgedaan. Jonas Savimbi van de Angolese be vrijdingsbeweging Unita heeft een geheim bezoek gebracht aan de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka, vlak voor de verkiezingen in Zimbabwe. In Mo zambique. Tanzania en Zimbabwe heeft dat geruchten versterkt over een „geheim akkoord" tussen Zam bia en Zuid-Afrika over economische samenwerking, waarbij Savimbi een rol zou spelen. Zambia is er op het ogenblik economisch beroerd aan toe. De spanningen tussen de glorieuze ZANU van Mugabe en de verslagen ZAPU van Nkomo in Zimbabwe zijn groot. Daar komt bij dat nog onge veer 8.500 troepen van Nkomo zich buiten Zimbabwe, namelijk in Zam bia. bevinden. Deze troepen zijn goed getraind en zwaar bewapend. Deze eenheid zou bestemd zijn om in actie te komen na verkiezingen waarbij Nkomo een nederlaag zou lijden Daarom bleven deze troepen na het in Londen bereikte akkoord in Zam bia. zo wordt gezegd Het Zimbabwe- aanse opperbevel heeft deze troepen na de verkiezingen laten weten dat zij met al hun wapens welkom waren in Zimbabwe. De hel brak los toen Mugabe hiervan hoorde. Hij was als de dood dat deze zwaar bewapende militairen Zimbab we zouden binnentrekken Mugabe liet Nkomo en de regering in Lusaka weten dat de troepen alleen de grens over konden komen als zij hun wa pens in Zambia lieten. Het vreemde is dat opperbevelhebber generaal Walls zegt niets te weten van de medeling aan Nkomo's militairen. De officier die de brief heeft verzonden zou een reprimande hebben gehad De Sowjet-Unie blijft Nkomo steu nen. Moskou heeft aangeboden 1500 militairen voor hem op te leiden in Linië. Verder brachten hoge Russi sche functionarissen tijdens de onaf hankelijkheidsplechtigheden in Zim babwe een geheim bezoek aan het hoofdkwartier van Nkomo's ZAPU De Zimbabweaanse begeleider van de Russische delegatie kreeg te horen dat hij ..niet nodig" was toen de dele gatie uit Moskou het hotel verliet. De man had echter opdracht de Russen niet uit het oog te verliezen en achter volgde hen in een andere auto, waar door hij het contact met ZAPU aan de weet kwam De dag daarop kreeg de Russische delegatie een officiële waarschuwing van minister Richard Hove „zich niet langer te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Zimbabwe Dan is er nog het bezoek van Savimbi aan Lusaka Hij kwam in het gesel schap van Tiny Rowlands, de direc teur van de Britse onderneming Lonhro. die grote belangen heeft tn zuidelijk Afrika Rowlands heeft een goede verstandhouding met de Zam- biaanse president Kenneth Kaunda en steunt Nkomo financieel Hij haat Mugabe en was bovendien betrokken bij de besprekingen tussen de presi dent en de voormalige Zuidafrikaan- se eerste minister John Vorster in 1974 Kaunda ontkent dat Savimbi in Lu saka is geweest, maar verschillende zegslieden bevestigen zijn bezoek, sa men met Rowlands. De indruk bestaat dat de gesprekken alles te maken met Zuid-Afrika's po gingen de Unita te betrekken bij een akkoord over Namibië (Zuidwest- Afrika» Unita beheerst delen van het zuiden van Angola, dat grenst aan Namibië. Aangenomen wordt dat er over der* zaken hoe dan ook omzichtig overleg bestaat tussen Pretoria en Lusaka. De betrekkingen tussen Zambia fcn de overige „frontlijnstaten" (Angola, Botswana, Mozambique en Tanzania) stonden toch al onder druk door Lu saka's blindelingse steun voor Nko mo. Tijdens de recente topconferen tie In Lusaka heeft de Mozambikagn- se president Machel. Kaunda botweg gezegd dat hij zich moet verontschul digen tegen Mugabe, voor de manier waarop hij hem in het verleden had beledigd. Kaunda heeft dat gedaan, maar niet van harte. Iraniérs buiten de bezette ambassade in Londen zwaaien met bloemen als steun aan de geestelijke leider Khomeini. De bezetters eisen dat deze in Iran 91 gevangenen vrijlaat. In de Iraakse hoofdstad Bagdad heb ben drie organisaties van Khoezesta- niërs verklaard dat spoedig nog een groot aantal bezettingen zoals die in Londen zullen worden uitgevoerd. Dat zal doorgaan tot de rechten van de bewoners van Arabis tan zoals de Khoezestaniërs hun gebied noe men een feit zijn en de bezetting door Iran wordt beëindigd, aldus de groepen. Carter heeft gisteren uitgesloten dat Amerika via een zeeblokkade tegen Iran of het leggen van mijnen in de Iraanse havens de Amerikaanse gij zelaars in Teheran zal proberen vrij te krijgen. De president zou dit tegen over de gezaghebbende senator Hen ry Jackson hebben verklaard. Jack son is van mening dat dergelijke ac- ties onuitvoerbaar zijn en daarom wijst hij ze af. WASHINGTON (AP, Reuter) De Amerikaanse oud-presi dent Gerald Ford verwacht dat met de deelname van John Anderson als onafhankelijke kandidaat niemand een meer derheid van de kiesmannen zal halen bij de presidentsverkie zingen van dit najaar. Daardoor zou dan voor het eerst in 150 jaar het Huls van Afgevaardigden beslissen wie de volgende president van de Verenigde Staten wordt. „Willen jullie dat? Ik in ieder geval niet" aldus Ford tot een gehoor in New Hampshlre.se ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEL AVIV (AP. Reuter) Twee men sen zijn vannacht gedood bij een aan val op een voormalig ziekenhuis in Hebron, op de <Joor Israël bezette westelijke oever ^an de Jordaan. Ze ker tien mensen werden gewond. De politie heeft het terrein afgegrendeld en onmiddellijk een avondklok inge steld. In het huis woonden voorname lijk joden. Over de aanvallers, die twee granaten naar binnen wierpen en vervolgens het vuur openden, is niets beken. l Het Haddassah-gebouw diende tot 1929 als ziekenhuis voor de joodse gemeenschap in Hebron, maar werd verlaten na een bloedbad in 1929. Een jaar geleden werd het voormalige hospitaal bezet door joodse kolonis ten, die weigerden om. ondanks her haalde verzoeken van de regering, het gebouw te verlaten. Zij werden later in die mening gesterkt door een ver klaring van de Israëlische premier Begin dat Joden het recht hadden zich op de westelijke Jordaanoever te vestigen, ook in de Arabische centra. Besprekingen tussen Israël. Egypte_ en de Verenigde Staten over de toe-' komst van de Jordaanoever en de strook van Gaza zitten in het slop. OPROEP VAN PAX CHRISTI NEDERLAND, KOMITEE ZUIDELIJK AFRIKA, WERKGROEP KAIROS Op 20 mei aanstaande vindt in Den Haag weer de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering plaats van de ..Ko ninklijke". de Nederlandse moeder maatschappij van de Shell-groep Op deze vergadering willen we massaal protesteren tegen de voortdurende samenwerking van Shell met het blanke minderheidsregime in Zuid- Afrika. U KUNT ONS HELPEN Bent u aandeelhouder, kom dan naar deze bijeenkomst en steun ons pro test. Indien u geen aandelen heeft, kunt u protest-aandeelhouder wor den. Wij sturen u graag nadere inlich tingen. Daarnaast vragen wij u om uw finan ciële steun. Giro 63.26.86 t.n.v. Kai- ros. Utrecht. Actieadres: Kairos, Corn. Houtmanstr. 19. Utrecht. Tel. 030-710614. uit President Jimmy Carter en oud-gou verneur Ronald Reagan gelden als de belangrijkste kanshebbers bij de De mocraten en de Republikeinen bij de voorverkiezingen die vandaag in de zuidelijke staat Texas worden gehou den. Alleen bij de Republikeinen is er een echte primary. De Democraten houden een zogeheten schoonheids wedstrijd ze geven hierbij wie ze het liefst hebben. Carter of Edward Kennedy en wijzen voorts de gede legeerden aan voor een conventie, die de afgevaardigden kiest voor de grote conventie in augustus in New York City. Reagan heeft volgens de jongste pei lingen drie keer zoveel aanhangers in Texas als zijn enige overgebleven ri vaal oud-CIA-directeur George Bush. Een onzekere factor is echter nog in welke mate Bush ervan zal profiteren dat hij al twintig jaar in Texas woont en de staat al weer enige tijd geleden heeft vertegenwoordigd in het Huis van Afgevaardigden. Reagan heeft in Texas vooral fel uitgehaald naar het economisch beleid van Carter. Ook de president heeft een voorsprong van drie op één op zijn rivaal Kenne dy, aldus voorspellen de opiniepeilin gen. De enige hoop van de senator is dat de „gewone" Democraten thuis blijven en de minderheidsgroepen in grote getalen opkomen maar veel kans maakt dat scenario niet. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft, via het Britse Oxfam voor 300.000 gulden rijst gekocht, die naar Cambodja verscheept wordt. Dit betekent 450 ton rijst. Volgens de internationale hulporganisaties zal dit jaar zeker 250.000 ton voedsel naar Cambodja gestuurd moeten worden. Dit moet vóór eind mei - voor het regenseizoen begint - omdat daarna vervoer landinw. arts extra moeilijk wordt. Sir Robert Jackson, coördinator van het VN-hulpprogramma, zegt dat de Komende drie maanden alleen al 200 miljoen gulden nodig is." U kunt daaraan bijdragen. U kunt Cambodja helpen: Eén kilo rijst kost zegge en schrijven^ 66 cent inclusief verscheping. to Eén maandrantsoen voor één persoon, 16 kg, betekent f. 10,56 Stüür dat maandrantsoen, MCNV:0A'"s.OePrdPam,GIRO1090400 Alle inlichtingen Medisch Comité Nederland-Vietnam Postbus 5701, 1007 AS Amsterdam SAN SALVADOR (AFP) Extreem rechtse groepen hebben geprobeerd de regering in het midden-Ameri kaanse land El Salvador omver te werpen. Zonder succes. Het ging om aanhangers van generaal Humberto Romero, wiens regering op 15 oktober ten val werd gebracht. Onder de sa menzweerders waren de voormalige onder-minister an defensie Eduardo Ireaete en majoor Roberto d'Aubuis- son. Geruchten doen de ronde dat generaal Romero zelf zich ook weer in El Salvador bevindt. Hij was eerder gevlucht. LONDEN (REUTER, AP, AFP) De Labourpartij heeft gisteren een grote overwinning geboekt bij de gemeenteraads verkiezingen in Engeland en Schotland. Alleen in Londen zelf en in Wales werd niet gestemd. Het resultaat was een grote tegenvaller voor de Conservatieve premier Margaret That cher, die net precies een jaar aan het bewind is. Door het goede resultaat heeft La bour de meerderheid herwonnen in de gemeentebesturen van een aantal grote steden zoals Birmingham, Lees, Oxford, Worchester en Glasgow. Vier jaar geleden toen de populariteit van de zittende Labourregering een diep tepunt bereikte slaagden de Tories er in steden met een aanvankelijk grote Labouraanhang onder controle te krijgen. De opkomst, die gewoonlijk erg laag is, viel de autoriteiten niet tegen: veertig procent. In de verkiezingsstrijd hebben vooral de drastische bezuinigingen op de overheidsuitgaven centraal gestaan. Veel gemeentebesturen met een La bo urm eerderheid hebben zich de af gelopen maanden niets aangetrok ken van de richtlijnen van de rege ring om die bezuinigingen ook op plaatselijk niveau door te voeren. De besturen hebben geprobeerd zoveel mogelijk reserves op te bouwen om niet te veel in hun voorzieningen te hoeven snijden. De regering met name de verantwoordelijke minister van lokaal bestuur Michael Heseltine hebben maatregelen In de maak om „verkwisters" te straffen. De overwinning van Labour zal de positie van Thatcher op nationaal niveau niet in gevaar brengen maar wel de kans verhogen dat het verzet binnen de Conservatieve regering en de fractie over de bezuinigingsbeleid groeit. RIO DE JANEIRO (AFP) De sta kende metaalarbeiders in Sao Ber nardo hebben een overwinning ge boekt. Tienduizenden werknemers slaagden erin het stadion van Sao Bernardo, een van de industriële voorsteden van Rio de Janairo, weer in handen te krijgen. De stad leek belegerd. Militairen hadden het stadion en de kathedraal in 8ao Bernardo dat de bijnaam „arbeidershoofdstad van Brazilië" heeft gekregen omsin geld. In de kerk droeg de bisschop Dom Claudi Hummes eerder een mis op voor de stakende arbeiders in de metaalarbeiders. Dezen trokken mas saal In de richting van de kathedraal, waarbij het op een confrontatie met de politie dreigde uit te lopen. De stakers besloten daarop naar het sta dion te trekken. De politiemacht daar verkeerde kennelijk in de veronder stelling dat het stadion door de auto riteiten weer was vrijgegeven en liet de arbeiders het stadion binnen. Daar werden leuzen geroepen, .en de vrijlating van zeventien voormannen geëist, die door de politie zijn aange houden. Onder hen is Luis Inaclo da Silca, die een week geleden van zijn bed werd gelicht. De stakingsleider, bijgenaamd „Lula" wordt beschul digd van opruiing. Eerder was hij al door de regering afgezet als president van de metaalbond van Sao Bernar do. De rooms-katholieke kerk in Bra zilië heeft de houding van de regering gegispt, en gezegd dat zij geen oog heeft voor de sociale problemen in het land. ADVERTENTIE 'De Russen hebben zich voor hun bewapening elk offer getroost, ze zitten tot over hun oren in de schulden. Het is logisch je dan af te vragen: wat willen ze met al aie macht?' André Fontaine, hoofdredacteur van Le Monde, analyseert de nieuwe Oost-West verhouding. In de nieuwe Zero MANILA, KABOEL (AFP, AP, Reuter) Afghanistan heeft aangeklopt bij de Aziatische ontwlkkeUngsbank (ADR) voor financiële steun. Het zegt het niet alleen te kunnen redden wegens de „misdadige, anti-revolutionaire daden" van de vorige regering. Het verzoek werd gedaan tijdens de dertiende jaarvergadering van de bank in Manila. NU IN DC KIOSK WASHINGTON (AFP) De nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Muskie, zal mogelijk later deze maand een gesprek hebben met zijn Russische ambtgenoot Gra- mi ko. De ontmoeting, zo verluidt in Washington, staat op de agenda voor vrijdag 16 mei en vindt plaats in Wenen. Bekend was dat de Oosten rijkse bondskanselier Kreisky reke ning hield met een treffen tussen de Amerikaanse en Russische bewinds man rond die tijd. Het is voor het eerst sinds de machts wisseling dat Afghanistan hulp zoekt buiten het communistische blok. De Afghaanse delegatie-leider, Fazllhaq Khaligyar, sprak de hoop uit dat „de steun van de bank vergroot wordt, nu we die het hardste nodig hebben". De president van de ADB Taroichi Yos- hida deed daar later nogal somber over. Volgens hem krijgen functiona rissen van de ontwikkelingsbank geen toestemming projecten in Af ghanistan te bezoeken. De ADB wil in dat geval geen geld ter beschikking stellen aan Afghanistan. Ook is rei zen in Afghanistan volgens de presi dent van de ADB „te gevaarlijk". Armste landen Yoshida zei over leningen aan de armste Aziatische landen dat alleen maar gehoopt kan worden „op de goede wil" van de donors. Het Ameri kaanse Congres weigerde eerder dit Van onze correspondent JERUZALEM De Egyptisch-Israëlische „marathon-onderhandelingen", over Palestijnse autonomie, lijken nog voor zij werkelijk begonnen zijn al in het slop te zijn geraakt Deze onderhandeUngen hebben tot doel voor eind mei „wezenlijke vooruitgang" te boeken, waarmee het negeren van de eerder overeengekomen streefdatum voor het akkoord gerechtvaardigd moet worden. Hoewel de autonomie-onderhandelingen don derdag in de Israëlische badplaats Herzlija zijn hervat, is er nog geen plenaire zitting geweest. Toch meende de Israëlische minister van bin nenlandse zaken. Jozef Burg, gisteren dat er al vooruitgang was geboekt. Burg gaf echter toe dat Israël weigert met de door Egypte geëiste oprichting van een commissie voor veiligheids zaken in te stemmen. Op haar beurt weigert Egypte een plenaire vergadering bij te wonen, die gebaseerd is op een vier punten tellend Israëlisch document. Morgenmiddag zal er op nieuw gepoogd worden de weg voor een plenai re vergadering vrij te maken. Premier Begin overhandigde het Israëlische document verleden maand al aan president Carter, tijdens zijn bezoek aan Washington. Israël eiste daarin dat de controle op de interne en strategische veiligheid van de bezette gebie den in Israëlische handen blijft. Deze eis is voor Egypte echter onaanvaardbaar. Het door premier Begin opgestelde document lijkt een verharding van het Israëlische standpunt. Tij dens de autonomie-onderhandelingen in begin maart in het Scheveningse Kurhaus was Israël immers akkoord gegaan met het bespreken van de interne veiligheid op de Westelijke Jordaanoever in de vorm van een commissie voor veiligheidszaken. Israël heeft echter altijd geweigerd om over externe veiligheid van de Westelijke Jordaanoever te praten. Dat is vol gens Jeruzalem geen onderwerp waarover op een basis van geven en nemen gepraat kan worden. Ondanks de hernieuwde impasse in de onder handelingen lijken er ook enkele lichtpunten te zijn. De Egyptenaren tonen zich verheugd over het feit dat de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman zeer actief aan de be sprekingen deelneemt. Weizman trok zich ver leden Jaar terug uit de onderhandelingsdelega tie, als een vorm van stil protest tegen het verloop van de besprekingen. Weizman. die nu op verzoek van Begin in de delegatie is terug gekeerd, staat in Egypte als gematigd en prag matisch politicus hoog aangeschreven. Tegenover de Israëlische vier punten zou Egypte, volgens sommige berichten, in Herzlij- ah een zeven punten tellend document op tafel hebben gelegd. In dit document worden de bekende Egyptische standpunten herhaald ten aanzien van de wetgevende bevoegdheden voor de te kiezen Palestijnse raad voor zelfbe stuur, het kiesrecht van de in Oost-Jeruzalem woonachtige Palestljnen en de controle op veiligheidszaken. Politieke waarnemers menen echter dat er sprake is van een verzachting van het Egypti sche standpunt inzake de Joodse nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Egypte heeft tot nu toe altijd gesteld dat de nederzettingen onder het gezag van de Palestijnse raad voor zelfbestuur die nen te vallen. Nu meent Egypte dat dit vraag stuk tijdens de onderhandelingen besproken moet worden". Egypte wil voorkomen dat de onderhandelin gen in het slop raken door de bespreking van „elk puntje en elke komma". De bijzonderhe den van de autonomie dienen de Palestijnen rechtstreeks met Israël te bespreken, aldus Egypte. Daarom hoopt Egypte het met Israël voor 26 mei eens te kunnen worden over de algemene defenitie van autonomie. Daarna moet over de uitvoering van de autonomie- plannen eerst ln de Gazastrook onderhandeld worden. „Als het algemene raamwerk voor de autono mie eenmaal is opgesteld en het autonomiemo- del eerst in de Gazastrook tot uitvoering is gebracht moet Jordanië, gesteund door Saoe- di-Arabië, de verantwoordelijkheid op zich ne men voor de onderhandelingen over de autono mie op de Westelijke Jordaanoever," zegt een hoge Egyptische regeringsfunctionaris. Hij wijst er op dat Jordanië en Saoedi-Arabië „ten slotte ook vrienden van de Verenigde Staten zijn". LONDEN (Reuter) Een voormalig lid van de Russische gehieme dienst, de 53-jarige Ilya Grigorjewitsj Dzjirk- welov, is ongeveer een maand gele den naar Engeland uitgeweken, waar hij politiek asiel heeft gekregen. De Rus werkte sinds 1977 als journalist bij de persafdeling van de wereldge zondheidsorganisatie (WHOi in Ge neve, nadat hij eerder verbonden was geweest aan het Sowjet-persbureau Tass Op 21 maart was.mhij met zijn vrouw en zijn vijfjarige dochter, naar hij zei voor zaken, naar Moskou ge gaan. In plaats van naar zijn stand plaats terug te keren, stapte het gezin onderweg over in een toestel naar Engeland. Een woordvoerder van de WHO noemde Dzjirkwelov een ..har de werker" die zich wat op de achter grond hield, maar die gezien was bij zijn collega's Volgens Britse functionarissen heeft de Rus gewerkt voor de KGB. Naar de Daily Mail. die het eerst melding maakte van het overlopen van Dzjirkwelov, berichtte, zou hij de Britse geheime dienst belangrijke ge gevens hebben verschaft over de Rus sische spionage. Jaar een bijdrage van bijna een mil jard gulden aan de bank, waardoor de ADB met financiële moeilijkheden te kampen kreeg en minder „zachte* leningen (met een lange looptijd te gen een lage rente) aan de armste ontwikkelingslanden ln Azië kon ver strekken. Dat gebeurde via het Azia tische ontwikkelingsfonds, een doch ter van de bank. Yoshida noemde het de verantwoor delijkheid van de Verenigde Staten dat het fonds weer aan het werk kan. Alle sprekers tijdens de dertiende jaarvergadering van de ADB spraken hun bezorgheid uit over de rol van de Verenigde Staten. De leider van de Amerikaanse delega tie, onderminister van economische zaken Deane Hinton, zei dat het niet afkomen van de Amerikaanse bijdra ge te wijten is aan moeilijkheden in het Congres. Het is geen blijvende zaak, zo verklaarde hij. Leden van zijn delegatie wezen echter op de „hulpmoeheid" die in de Verenigde Staten begint te ontstaan. Door de economische moeilijkheden en het uitblijven van direct effect van de steun wordt de bereidheid de derde wereld te steunen steeds kleiner. ADVERTENTIE Er li|kt geen einde fe komen aan Nel geweid Een chirurg heeft 36 uur lang aan een stuk doorgewerkt en zegt ..Schotwonden, enkel maar schotwonden" Oe bevolking van El Salvador kan haf geweM «ef onMuchten Zn wi veranderingen naar geen burge roorlog er zijn al genoeg doden gevaUen DE VAKCENTRALE CTS - waarm landbe- werkers en fabrieksarbeiders m samenwer ken STRUDT VOOR SOCIALE VERAN DERINGEN EN TEGEN ONRECHT EN ON DERDRUKKING Niet alleen in El Salva dor. ook in andere La tijns-Amerikaanse lan- den zijn fabneksarbei- j ders en landbewerkers aktief in bonden die zijn aangesloten bij de on afhankelijke vakcentra le CLAT Zi| rekenen ook op uw steun GIRO 19 18 108 tnv CLAT Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7