Groepen ambtenaren voor stakingsrecht uitzonderen 'Rieten schild heeft zijn tijd gehad' MOEDERDAG! In de Vensterbank asscher Advies commissie-Toxopeus aan Wiegel [Rietkerk steunt Wiegels uitspraak over media De kroon op vier generaties werk. Asscher wordt 'Koninklijke'. CDA komt in brief op voor christenen in Rusland HERDENKINGS CONCERT Kamers sturen bloemen aan politie Snelrecht na rellen op koninginnedag Girokaart-actie tegen kerncentrales Werkgelegenheid in bouw oorzaak verdeeld kabinet Politie neemt krakers in bescherming Experimenten met alternatief voor celstraf 1 KL L Voorzitter politiebond na rellen in Amsterdam: ZATERDAG 3 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal (economische redactie DEN HAAG De „commis sie-Toxopeus" wil een reeks groepen van ambtenaren uit zonderen van het algemene stakingsrecht voor ambtena ren. De grote bonden van ambtenaren van FNV en CNV zijn tegen zoveel uitzonderin gen. De komende maanden zullen de bonden overleggen met minister Wiegel (binnen landse zaken) over invulling van het stakingsrecht voor j ambtenaren. Het principe van het stakingsrecht is in de Nederlandse wet erkend door de goedkeuring van het Europees soci aal handvest. Daarbij werden echter de ambtenaren uitgezonderd, omdat er eerst voor hen een speciale regeling zou moeten komen. De commissie- Toxopeus, die daarvoor door de mi nister van binnenlandse zaken was ingesteld, heeft deze week rapport uitgebracht aan de minister. (Mr. Toxopeus was in de jaren zestig mi nister van binnenlandse zaken, en is thans commissaris van de koningin in Groningen). De commissie heeft twee wetsontwer pen opgesteld, een met regels voor „collectieve acties ambtenaren" en een met regels voor oplossing van geschillen tussen de minister als werkgever en de bonden van ambte naren. De wet bepaalt dat de minister na overleg met de bonden uiteinde lijk eenzijdig de arbeidsvoorwaarden van overheidspersoneel vaststelt. Er is dus geen sprake van een contract tussen werkgever en werknemer, dat ook door beide partijen moet worden ondertekend. Dit principe wil de com missie vooralsnog zo laten. Arbitrage Het tweede wetsontwerp voorziet in de mogelijkheid van arbitrage wan neer minister en bonden het oneens blijven. Voordat de minister beslist, zou de zaak moeten worden voorge legd aan drie arbiters, een aangewe zen door de bonden, een door de minister, en een door beide partijen samen. Dit college van arbiters, dat permanent bestaat, moet dan de knoop doorhakken. Bonden en minis ter moeten zelf samen uitmaken of zij de arbiters inschakelen. Dat kan al leen als minister en alle betrokken bonden dat wensen. Een andere mo gelijkheid is een advies te vragen aan een derde. Dat advies is niet bindend. Het vragen erom kan ook geschieden zonder dat alle bonden dat wilden. Niet toegestaan zijn in het voorstel van de commissie, stakingen met een politiek doel, solidariteitsacties en stakingen zo lang het overleg tussen bonden en minister nog loopt. Een collectieve actie moet dior de bonden minstens zeven dagen tevoren wor den aangekondigd per aangetekende brief bij de minister en bij de leiding van de betrokken overheidsdienst. De brief moet de reden van de actie, de dag van het begin, en de betrok ken onderdelen van de overheids- ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW AMSTERDAM 4 mei 1980, 19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen HET PAROOL - TROUW - VRIJ NEDERLAND BERICHT AAN DE LEVENDEN voor orkest, gemengd koor en decla matie muziek Hans Henkemans. tekst H. M van Randwijk TWEE MINUTEN STILTE •VIJFDE SYMFONIE VAN BEETHOVEN Uitvoerenden: Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes Het Toonkunstkonr o.l.v. Jan Eelkema Henk van Ulsen (voordracht) Anton Kersjes (algehele leiding) Prijs der plaatsen 5,— a.i. Toegangskaarten zijn, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar aan de kassa van het Concertgebouw. Van Baerlestraat 98. De kassa is geopend van maandag t/m zaterdag van 10 tot 15 uur. Deze verkoop begint op 29 april. Telefonisch reserveren uitsluitend bi) het Concertgebouw. 020-718345 dienst vermelden. Ambtenaren die staken, kunnen door hun chef in over leg met de minister worden tegenge houden bij de toegang tot het werk. De commissie wil van het stakings recht uitzonderen politie, brandweer, de rechterlijke macht, het gevange niswezen. ambtenarne van buiten landse zaken, de vleeskeuring, doua ne. ambtenaren in dienst van het parlement, bewakingspersoneel, veel PTT'ers werkzaam in de sector tele communicatie en verbindingen, amb tenaren bij de rijkscomputercentra. BB ambtenaren belast met bestrij ding van calamiteiten, personeel bij het kentekenregister, weerdienst KNMI, de luchtverkeersbeveiliging, de inspecties van volksgezondheid, en het leger. Principieel Voorzitter Dutman van de FNV-bon- den van ambtenaren vindt de vele uitzonderingen principieel onjuist, ook als het gaat om politie, militai ren. brandweer en PTT'ers. „De men sen zijn verstandig genoeg om zelf uit te maken of staken in een bepaalde situatie verantwoord ls of niet. Wij gaan ervan uit dat de mensen hun eigen veratnwoordelijkheld kennen." Ook bestuurder Ruben van de CNV- bonden heeft bedenkingen. „Moet dat zo ver gaan met die uitzonderin gen? Wij willen daarover nog wel eens van gedachten wisselen met de mi nister." Bedenkingen hebben deze bonden eveneens tegen het uitsluiten van so- lidariteitsstakingen. Ruben en Dut man menen dat die, zeker ln bepaalde situaties, mogelijk moeten zijn, met name voor leden van bonden die zijn aangesloten bij een vakcentrale aLs FNV en CNV die tot actie oproept Dutman wijst erop dat volgens het voorstel van de commissie het niet mogelijk zou zijn geweest dat ambte naren hadden meegedaan aan de FNV-acties van 20 maart tegen het loonbeleid van de regering. Van onze parlementsredactie Politiecommissaris De Rhoodes van de Mobiele Eenheid bij het bloemstuk dat hem werd ge stuurd door de voorzitter van de verenigde zitting van de Eerste en Tweede Kamer, dr. Thurlings als dank voor de inzet van de politie op 30 april. AMSTERDAM (ANP) De Eerste en Tweede Kamer hebben met bloemen dank gebracht aan het Amsterdamse politiekorps voor zijn inzet op 30 april bij de troonswisseling. Gistermiddag kreeg commissaris C. J. de Rhoodes, hoofd van de Mobiele Eenheid, op het hoofdbureau in Amsterdam een bloemstuk aangeboden. Voorzitter Thurlings van de Verenig de Vergadering der Staten-Generaal schrijft in een begeleidend briefje, dat de hele plechtigheid dankzij de grote inzet van het korps vlekkeloos is verlopen. Verder kregen de vijf gewonde poli tiemannen bloemen. Ook zij worden in een briefje bedankt voor de „hoog gewaardeerde actieve deelneming" tegen het geweld in Amsterdam op de 30-ste april. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De meeste mensen die tijdens de rellen op koninginne dag zijn gearresteerd, zullen snel wor den berecht. Al op 12 mei zullen zij voor de politierechter moeten ver schijnen Gewoonlijk duurt deze rechtsgang minstens vier tot vijf weken. Gisteren zijn 28 verdachten voorge leid bij verscheidene officieren van justitie in Amsterdam. Drie mensen zijn vrijgelaten in afwachting van na der onderzoek. Tegen 22 mensen is voorlopige hechtenis geëist om uit eenlopende redenen, zoals vrees voor vlucht of herhaling of omdat het on derzoek nog niet is voltooid, aldus officier van Justitie Asser De leeftijden van de verdachten lo pen uiteen van 16 tot 43 jaar De grootste groep is tussen de 18 en 21 Jaar oud. Er zijn tien niet-Amster- dammers bij. De meesten worden ver dacht van openlijke geweldpleging. Een 18-jarige Amsterdammer wordt verdacht van plundering van etala ges. DEN HAAG „Persvrijheid betekent niet dat alles maar mag. De verwijten daarover aan de WD zijn gebaseerd op de waangedachte dat het begrip persvrijheid inhoudt, dat je geen enkele kritiek meer zou mogen hebben op de publici teitsmedia." aangevallen toen Wiegel, staatssecre taris Smit-Kroes en enkele fractiele den de NOS wilden bewegen af te zien van het uitzenden van de film „de dood van een prinses". Dat is de reactie van fractieleider Rietkerk op de aanvallen, die zijn gedaan op uitspraken van minister van binnenlandse zaken Wiegel (WD). De bewindsman liet donder dagochtend weten dat de VARA op de dag van de Inhuldiging van konin gin Beatrix zendtijd heeft misbruikt, door veelvuldig aandacht te besteden aan de rellen in Amsterdam. En ver der vond Wiegel het buitengewoon onverstandig van de NOS om tijdens de uitzending flitsen van de ongere geldheden te laten zien. Rietkerk had een en ander gisteren op een spreekbeurt willen zeggen, maar door ziekte geveld moest hij de eer aan zijn fractiegenoot Geurtsen laten. Aangevallen Vorige maand werd de WD al hard Rietkerk noemde de verwijten die de liberalen nu worden gemaakt vol strekt onzinnig. „De persvrijheid is voor ons als liberalen een van de meest fundamentele pijlers van een vrije en democratische samenleving. Niemand van ons zal daaraan willen tornen. Dat heeft ook niemand ge daan. Alle suggesties ln die richting zijn ronduit insinuaties. Wel is het zo dat elke vrijheid functioneert binnen het kader van onze rechtsorde." Wiegel noemde het feit dat de NOS Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bij het Electrici- teitsbedrijf Groningen-Drente (EGD) is een landelijke actie begonnen te gen kerncentrales. De aanleiding is de opslag van extra kernafval bij de centrale van Dodewaard. De actie is erop gericht de administratie van de elektriciteitsbedrijven in de war te schoppen. In plaats van de gebruikelijke auto matische afschrijvingen of accept-gi ro's willen de actievoerders dat er met gewone girokaarten wordt be taald. Dit moet dan in twee gedeel ten. Er kan bijvoorbeeld steeds één gulden van het verschuldigde bedrag worden afgetrokken en apart worden betaald onder vermelding: Stop de steun aan Dodewaard. De stroomgebrulkers betalen dan wel het volledige bedrag, maar maken de automatisering van de afboekingen tot een chaos. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd het predikaat 'Koninklijke' te verlenen aan Asscher's Diamant Maatschappij B.V.. Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij B.V. Tolstraat 127, 1074 VJ Amsterdam.Telefoon 020-791311. beelden had laten zien van de rellen ln Amsterdam ondermeer slecht, om dat de meerderheid van de Amster damse bevolking „niets met de rad draaiers te maken wilde hebben." Zie ook de rubriek „Politiek" op pag. 5. DEN HAAG In het kabinet strijdt men nog over de mogelijkheden om de werkgelegenheid ln de bouw te redden. Minister Van der Stee van financiën en staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting zijn hët niet eens over de te nemen maatregelen, die de verkoop van woningen weer moet aanjagen. Staatssecretaris Brokx ziet zich derhalve gedwongen om de Kamer te vragen een debat over de situatie op de koopwoning markt uit te stellen. De Kamer die een dergelijk debat dringend gewenst acht had een ver gadering aanvankelijk voor volgende week op de agenda geplaatst. Borkx zou afhankelijk van de uitkomst van de ministerraad gisteren of begin vol gende week met een notitie over de problemen zijn gekomen. In de bouw komen in de komende twee jaar omstreeks 50.000 banen op de tocht te staan omdat er nauwelijks belangstelling is om een woning te kopen. Het woningbouwprogramma van 106.000 dreigt daardoor bij lange na niet te worden gehaald. Bij de regeringspartijen leven suggesties om kandidaatwoningkopers rente subsidie te geven, dan wel een hogere premie voor woningen in de zogehe ten premiesector. De oppositie wil meer sociale woningbouw. Het kabinet heeft, zo verklaarde pre mier Van Agt gisteren nog twee we ken nodig om hierover besluiten te nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-buitenlandspeclalist mr. J. N. Schol ten heelt de Russische ambassadeur in Den Haag gisteren per brief opheldering gevraagd over het lot van een aantal in de Sowjet-Unie vervolgde christenen. Het betreft hier Russen die wegens godsdienstige activiteiten gearresteerd zijn en vervol gens ofwel overgebracht zijn naar psychiatrische inrichtin gen, ofwel nog steeds gevangen zitten zonder dat duidelijk is wat er met hen gaat gebeuren. Van één onzer verslaggevers GRONINGEN Sinds de troonwisseling zijn kraakpan den in Groningen enkele ma len doelwit geweest van ac ties. Op 30 april werden een aantal panden in de binnen stad van Groningen gekraakt. Gisternacht hebben opgeschoten jongeren één van deze panden, het voormalige hotel De Faun aan het Zuiderdiep. met stenen bekogeld. Er zijn ernstige vernielingen aangericht aan het pand. waar een gemeentelij ke dienst in zou komen. Ook in de nacht volgende op de troonswisseling waren er al verschillende relletjes ge weest. waarbij de politie krakers in bescherming moest nemen. De politiesluit niet uit dat de tv- beelden van de relletjes in Amster dam aanleiding waren Toen er gister nacht opnieuw acties werden ge voerd. moest de mobiele eenheid bij stand verlenen om een gewonde kra ker uit De Faun te halen en naar het ziekenhuis te begeleiden Rond de vijfentwintig jongeren zaten gister nacht nog opgesloten in het politie bureau. Om zich te beschermen hebben de krakers de ingangen van de kraak panden gebarricadeerd Hun belagers blijken veelal jonge relschoppers te zijn van veertien en vijftien jaar. Ove rigens is het niet voor het eerst dat actiegroepen in Groningen zelf doel wit worden van actie. Vorig weekend overkwam dit ook de anti-militaristische groep Onkruit. Leden van deze groep wilden een dis cussie aangaan met het publiek op de plek waar enkele mijnenvegers ter bezichtiging waren afgemeerd. Het kwam toen tot een handgemeen met een knokploeg van een man of tien uit het publiek. Eén van de leder, van Onkruit moest zich onder doktersbe handeling stellen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er komt enig schot in het opzetten van experimenten met alternatieve straffen. Minister De Ruiter ovan justitie heeft een werk groep ingesteld die proefnemingen met dienstverlening als alternatief voor de korte gevangenisstraf moet voorbereiden. Het ls bijna zes jaar geleden dat in opdracht van de regering een com missie aan het werk ging om naar alternatieve straffen te zoeken. Deze commissie bracht begin 1979 een tus sentijds rapport uit op basis waarvan de experimenten zullen worden uitge voerd. De brief, in overleg met de CDA- Tweede-Kamerfractie geschreven, sluit aan bij een brede kerkelijke ac tie voor vervolgde Russische christe nen. Een speciaal actiecomité heeft in een brief de Nederlandse predikan ten gevraagd in de kerken op 4 of 5 mei aandacht aan deze christenen te besteden. Voorts zijn er zo'n 200.000 voorbedrukte briefkaarten uitgege ven waarmee bij de Russische partij leider Brezjnef geprotesteerd kan worden tegen het gevangen zetten van mensen om godsdienstige activi teiten. De Raad van Kerken heeft de afgelopen week ook in brieven aan Brezjnef en aan de synode van de Russische orthodoxe kerk dit pro bleem aan de orde gesteld. Volgens het CDA-Kamerlid Scholten getuigt zijn brief aan de Russische ambassadeur er van dat de moeilijke positie van de christenen in de Sow jet-Unie de laatste tijd groeiende aan dacht krijgt. „Tot voor kort hebben de problemen rond de dissidenten en vervolgde joden veelal op de voor grond gestaan. Ik heb verschillende keren voor de ambassade gedemon streerd tegen de joodse discriminatie, de christenen kwamen minder aan bod. Wellicht hangt de grotere aan dacht op dit moment ook samen met het feit dat er een godsdienstige ople ving in de Sowjet-Unie plaatsvindt. De leus van de autoriteiten, dat het geloof vanzelf wel zal uitsterven, blijkt duidelijk niet waar." Scholten is het niet eens met de men sen die zeggen dat openlijke acties voor vervolgden in de Sowjet-Unie een tegengesteld effect hebben, en alleen maar de ontspanning tussen oost en west aantasten. „Je moet dit openbaar maken, er zit iets van open bare schande in voor de Sowjet-Unie. Als je dit stil houdt omwille van de goede relaties kom je nooit verder. Je kan alleen maar lets met de Sowjet- Unie bereiken vanuit een duidelijke eigen positie. V k. tol V- „Ik heb iets leuks met uw duimstok gedaan, pap' ADVERTENTIE Voor slechts 39- heeft u a.s. zaterdag een kado in huis dat een heel jaar leuk, interessant, en nuttig blijft. (Mits u vandaag of morgen nog de bon aan ons opstuurt) Bovendien ontvangt u dan tijdelijk het boekje: "Mijn tuin, mijn dokter", geheel gratis! Na Moederdag kunt u ons eventueel een ander verzend - adres opgeven voor de overige 10 In de Vensterbank nummers. Een maandblad voor iedereen' Van onze verslaggevers AMSTERDAM Leen van der Linden, de voorzitter van de Nederlandse politiebond (NPB), kan een stootje hebben. In een hoek van zijn kamer op het bondskantoor in Amsterdam staat een schild dat ls vervaardigd uit doorzich tig materiaal („een soort plastic") dat een betere bescherming biedt dan het riet waarmee e politieman bij rellen de straat wordt opgestuurd. Als het aan hem ligt, heelt het rieten schild dan ook zijn langste tijd gehad. Van de Linden weet nog niet of het moet worden ver vangen door het type dat hij ln huis heeft. Maar in elk geval moet er wel naar iets beters worden gezocht, vindt hij. Dat geldt niet al leen voor dat schild, maar ook voor een aantal andere uitrustingsstukken waar mee de politie zich in het gewoel moet storten. De ge beurtenissen in Amsterdam op de grimmige koninginne dag hebben de noodzaak daarvan naar het oordeel van de NPB-voorzitter on derstreept. Dinsdag gaat een delegatie van de gezamenlijke polite- bonden met de ministers van binnenlandse zaken en van Justitie praten over een- betere bescherming van de politiemensen. Er z ijn woensdag, zegt Van der Lin den, „regelrechte moor daanslagen" op hen ge pleegd. Ruim honderd van h en liepen meer of minder ernstige verwondingen op. Hij weet wel dat er ln het verleden naarstig naar allerlei wapens is gezocht. Zo zijn er proeven genomen met rubber kogels („maar die kunnen hele stukken van het gezicht wegs laan") en met „verdovende middelen". De oplossing is niet gevonden. Wel maakt de politie, als een soort bijko mend wapen, gebruik van traangas deze week, voorzo ver bekend voor het eerst, ook ln samenstelling die braaknei gingen teweegbrengt. De laatste tijd stond het speurwerk op een laag pitje. Ook de bonden lieten niet van zich horen. Maar na de jong ste rellen is het probleem weer acuut geworden. Van der Lin den: „Naast natuurlijk verbij stering bij een heleboel poli tiemensen, was er woensdag avond ook een roep om een ander wapen. Zwaarder zou ik het niet willen noemen. Ik zou zeggen: adequater, slimmer. Het gaat erom die kerels te pakken, ze voor de rechter te brengen." Accent Op dat andere wapen wil Van der Linden overigens niet al te zeer het accent gelegd zien. Van minstens even groot be lang acht hij een verbetering van de afweermiddelen, zoals schilden en helmen (die het onderste deel van het gezicht Leen van der Linden geen bescherming bicden) en een grotere beveiliging van het rijdend materieel. „Een auto moet niet elke drie minuten afgevoerd moeten worden om gerepareerd te worden. En je moet niet, door dat de ramen zijn ingegooid. midden in het traangas ko men te zitten." Dat laatste schijnt van de week onder an deren een bestuurder van een waterwerper overkomen te zijn. De bonden (naast de NPB de Algemeen christelijke politie- federatie en de Vereniging van hogere politie-ambtena- ten) zullen de ministers dins dag vragen om op korte ter mijn voorstellen te doen. Geld, vindt Van der Linden, mag daarbij geen rol spelen. „Bestrijding van rellen is en blijft een taak van de politie, en niet van het leger, maar dit moet dan wel goed zijn uitge rust." Van het geld dat voor een be tere bewapening moet worden uitgetrokken, hoopt Van der Linden vurig dat achteraf zal blijken dat het beter anders besteed had kunnen worden. Elk nummer van dit prachtige blad met vele fraaie kleurenfoto s, staat boordevol nieuwsjy en tips over kamerplanten, bloemen en overV'^jQ alles wat er verder op en rond uw vensterba' gebeurt. "In de vensterbank" een tijd schrift om naar uit te kijkenl 't Ligt voor u klaar bij uw boekhandelaar/tijd schriftenzaak, bloemist, hobby-en/of tuincentrum. s Is Vs ■0"15'»41>

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3