Voetbalprofs op nullijn Factor tijd dringt Goede start hockeyers Jeugd moet top aanvullen geen enkele ruimte voor prijscompensatie Nieuwe bijeenkomst van achttien Olympische Comité's Johan van der Meer mist etappe-zege Winst volleyballers Bokser overleden Drie treffers Paul Litjens in duel tegen Polen: 4-3 Badminton-coach Sörensen op bres voor verjonging RDAG 3 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 35 ROME Vertegenwoordigers van achttien, merendeels Westeuropese, nationale Olym pische Comité's houden vandaag in Rome hun derde vergadering binnen drie maanden. Net als de vorige keren, 1 februari te Frankfort en 22 maart in Brussel, is het de bedoeling op dezelfde lijn te komen met betrekking tot de Spelen van Moskou, die over elf weken moeten beginnen. Afgevaardigden van de volgende landen zullen de bijeenkomst bij wonen: Italië, Oostenrijk. België, Cyprus, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittanië, Griekenland, Ierland, Liechten stein, Luxemburg, Malta, Neder land, San Marino, Zweden, Zwit serland en Turkije. De Olympi sche comité's van Finland (dat gaat) en Noorwegen en Monaco (die tot het niet-deelnemen heb ben besloten) zullen zich afzijdig houden van de besprekingen. Algemeen wordt verwacht dat tij dens de bijeenkomst in Rome het Westduitse Olympische Comité door een aantal aanwezigen als „voorganger" zal worden be schouwd. Willi Daume, voorzitter van het Westduitse Comité en lid van het IOC, verklaarde gisteren echter met nadruk dat de vergade ring bedoeld is om meningen te horen en inlichtingen uit te wis selen. De vertegenwoordigers van de achttien comité's willen een over zicht krijgen van de situatie in ieder land afzonderlijk en zij zul len overleggen of een gezamenlijk standpunt te bepalen is. Tot nu toe hebben de comité's van Groot- Brittanië, Zweden en Griekenland zich steeds uitgesproken tegen een boycot. De andere Olympi sche Comité's hebben hun beslis sing nog niet openbaar gemaakt. Die uitspraken worden verwacht rond half mei. West-Duitsland zal zich uitspreken op 15 mei, Frank rijk doet het twee dagen eerder Nederland, België en Oostenrijk hebben hun beslissingen aange kondigd voor 19 mei en Italië op 20 mei. Tijdens de vergadering van Rome. die ook zal worden bijgewoond door IOC-directeur Monique Ber- lioux, zullen zonder twijfel ook de Franse suggesties tot „denationa- lisatie" van de Spelen punt van gesprek zijn. Frankrijk wil bij voorbeeld geen uitgebreide vlag- genceremonie bij opening en slui ting en ook geen vlaggen en volks liederen bij de medaille-uitreikin- gen. Het IOC heeft zich bereid ver klaard deze gedachten te volgen en de organisatoren in Moskou hebben op hun beurt gezegd zich te voegen naar besluiten van het IOC waar die het Olympische pro tocol betreffen. Er zal ook gesproken worden over financiële hulp van het IOC voor die landen, die zich wegens het standpunt van de regering, be roofd zien van de financiën om een ploeg af te vaardigen naar de Spelen. Wanneer Groot-Brittannië een ploeg zal afvaardigen naar de Spe len van Moskou, dan zal het aan tal sportmensen aanzienlijk klei ner zijn dan aanvankelijk de be doeling was. Die verkleining van de Britse afvaardiging is ontstaan door het bedanken van ruiters, hockeyers en zeilers, maar ook door een tekort aan middelen. De secretaris van het Britse Olympi sche Comité, Dick Palmer, zei dat in de huidige situatie de afvaardi ging beperkt zal moeten worden tot 200 mensen, waar oorspronke lijk een afvaardiging van 300 sportlieden was voorzien. Het Britse Olympische Comité heeft moeilijkheden met het ver werven van fondsen. Aan het noodzakelijk geachte bedrag van een miljoen sterling (4,6 miljoen gulden) ontbreekt nog bijna de helft. „Wij blijven echter werken", vertelde Palmer, „en wanneer er meer geld beschikbaar komt, zal onze ploeg groter worden." De regering-Thatcher is tegen stander van het deelnemen van Britten in Moskou, maar het na tionale Olympische Comité heeft zijn standpunt naar Moskou te gaan niet gewijzigd. Indirect zet de regering het Olympische Comi té onder druk door bedrijven te vragen geen financiële steun te verlenen aan het comité. loor Johan Woldendorp MSTERDAM Op de ver- idering van het betaalde letbal, vandaag over een eek in Zeist, komt zonder rijfel de benarde financiële jsitie van deze in wezen fail- ete bedrijfstak aan de orde. venals de voorgaande keren eeft het niemand te verba- in, wanneer opnieuw verge- n wordt de hand in eigen oezem te steken. Een beetje isider kan het scenario ihrijven: sectiebestuur en ergadering (grotendeels uit erkgevers bestaand) vinden et onbegrijpelijk, dat de verheid geen heil in de „red- ingsformule" rijkssubsidie- urtreclame ziet, en dat de irdeling van de beschikbare liljoenen maar moeizaam tot tand komt. Vervolgens rordt het Budget Bewakings- istituut (BBI), het controle- pparaat van de overheid, als en onfris element in het voet- alwereldje gewaardeerd. at dat aangaat, zal de populariteit m het BBI er in het enge Zeister bos et groter op worden. Het instituut left de clubs laten weten, dat de onkosten in de komende competitie het niveau van dit seizoen moeten ijven. Het betaalde voetbal krijgt t nul-lijn voorgeschoteld; zelfs voor ijscompensatie is geen ruimte, artin van Rooijen, staatssecretaris in financiën in het kabinet Den Uyl I tegenwoordig Tweede Kamerlid »r het CDA en voorzitter van het 31, noemt die maatregel zelfs fors, aar stipt aan, dat er geen keus is. toor de top van het gezamenlijke tetballersleger mag dat niets uitma- ,en hun salarisniveau is al overdre- en hoog voor de wisselspeler van en staartclub uit de eerste divisie (etekent het misschien het missen >an werkgelegenheid in het voetbal- jedrijf. In principe gaat loonsverho ging voor de één ten koste van een ©der. Van Rooijen: „Hier en daar zal e organisatie van een Europese ti- lstrijd is een dure grap, die uiter- ird niet gedekt wordt door de toe houwer-recettes. De badminton- ind was derhalve op zoek gegaan aar sponsors, die in totaal voor 5.000 gulden zorgden. Aan subsi- es (toto-lotto, provincie, gemeente) as 60.000 gulden het geldlaatje bin- ;n gestroomd. Met de recettes mee id de NBB zodoende een kleine ree ton ter beschikking en daarmee left men de begroting sluitend kun- in krijgen. Althans, daar lijkt het op t moment op. Rob Spee: „Natuur- k zijn nog niet alle rekeningen bin- n, maar met hier een mevaller en lar een tegenvaller ziet het er naar t dat we quitte zullen spelen. Het is ogelijk dat we vijf procent boven of ider de begroting uitkomen, maar n groter verschil zal er zeker niet itstaan. Er moeten nog een paar ote posten passeren, maar ik ben eb bang dat deze een financieel idelige invloed op het geheel zullen bben" at de NBB voor de titelstrijd hele- aal naar Groningen is uitgeweken eft ook een financiële achtergrond. vergelijking met Rotterdam hoy) is de huurprijs in Groningen lartinihal) al 70 000 gulden lager, in slok op een borrel, die de NBB recht niet heeft laten schieten. Een 'deel was echter de afstand van roningen en het Nederlandse bad- intoncentrum. dat gelegen is in de mdstad. Rob Spee: „Ik kan je ver keren dat er nu niet minder toe houwers zijn gekomen dan wan- 'er we in Rotterdam hadden geze- n. Het totaal aantal toeschouwers precies geweest zoals we in de be- oting hadden voorzien. Natuurlijk ïeft de strijd om de landentitel niet 'el mensen getrokken. Welke Neder- hder gaat er nu kijken naar een edstrijd tussen Wales en IJsland, n die wedstrijden zijn er de eerste er dagen geweest. Het laatste week- hde is de hal uitverkocht geweest i op meer hadden we niet gerekend. verdag komen er op doordeweekse 'gen weinig mensen, dat heb je ook 2ien bij het tennistoernooi in Am- erdam". nancieel en organisatorisch trou- ens ook kan de NBB derhalve tevre- er' terugblikken op de Europese hnpioenschappen in Groningen, est alleen de sportieve kater. De hdenstrijd moest verlengd worden 'et een degradatieduel tegen de owjet-Unie en ook het individuele 'beuren kende voor het merendeel vensgrote tegenvallers. Werk aan winkel dus voor de Deense bonds- >ach Steen Sörensen, die vier jaar er nog enige rek in zitten, maar het wordt ook in dat geval een kwestie van heel weinig extra. Clubs, die zich toch aan die maatregel onttrekken, tellen voor wat de extra uitgaven betreft niet mee voor de subsidie." In deze kolommen is al vaker ge schreven, dat het betaalde voetbal zijn slechte financiële positie uitslui tend aan zichzelf heeft te danken. Te gemakkelijk is het er sinds zijn op richting in 1954 van uit gegaan, dat de gemeenschap er de nodige miljoe nen voor over dient te hebben om het „fenomeen" in stand te houden. De vorige sectievoorzitter Jacques Hoge- woning liet zich ooit ontvallen, dat regeringen (Den Uyl was toen pre mier) er voor zijn om dingen te doen, die de mensen leuk vinden. Alsof uit de doorgaans geringe toeschouwers aantallen niet blijkt, dat die stelling met betrekking tot het profvoetbal zeer aanvechtbaar genoemd moet worden. Een feit is, dat het negatief vermogen van het gezamenlijke be taalde voetbal (door het BBI onlangs op 31 miljoen becijferd) hard naar de 40 miljoen holt. De werkelijke tekor ten zijn veel groter, omdat negatief vermogen het verschil van bezittin gen en schulden is. Het huidige sectiebestuur, onder aan voering van Eric Vilé, lanceerde een half jaar geleden een aftandse raket, die de ogen op een nieuwe, paradijse lijke wereld zou moeten richten. Vijf clubs zouden, profiterend van een af vloeiingsfonds van zeven ton, geruis loos kunnen verdwijnen. Vilé maakte een denkfout, die typerend is voor de slagvaardigheid (of liever gezegd, het gebrek daaraan) van de huidige voet balregering. De afgelopen 26 jaar zijn er 44 clubs verdwenen, zonder dat het betaalde voetbal daarmee gezond werd. Het is bovendien erg naïef om te denken, dat de grabbelton voor 32 betaald voetbalorganisaties even roy aal wordt gevuld als voor 37. Wanneer dat zo is, zou iedere club de 36 andere wel willen lozen. Van Rooijen: „Indien een noodlijden de club uit economische overwegin gen van mening is, dat ze geen be staansrecht heeft, is het op zich een hele goede zaak, wanneer ze vrijwillig verdwijnt. Dat is heel iets anders dan het aantal clubs met vijf inkrimpen, zoals Vilé dat voorstelde. Daarmee maak je het betaalde voetbal niet gezond. Met hoeveel organisaties je geleden in een ietwat te optimistische bui hoge verwachtingen koesterde van de Nederlandse jeugd. De full time bondstrainer is eerlijk genoeg te erkennen dat deze verwachtingen niet zijn waargemaakt. De gemiddel de leeftijd van de Nederlandse ploeg schommelde in Groningen achterin de twintig jaar en ook bij de strijd om de wereldtitels, van 26 tot 31 mei in Djakarta, zal Nederland vertegen woordigd worden door de oude garde. Naar Indonesië reizen af Joke van Beusekom, Hanke de Kort, Marjan en Rob Ridder, Herman Leidelmeijer en Richard Pal. Maar daarna? Steen Sörensen: „We moeten er van uitgaan dat bij de Europese kampi oenschappen in 1982 (in het Westduit se Böbblingen, red.) Lex Coenen, Maureen Oskam en Karin Duyve- stein in de ploeg zijn opgenomen. Zij zullen volgend seizoen uitkomen in de A-selecties van hun verenigingen en dan moeten zij groeien. Met het bestuur van de badmintonbond zul len we een meerjarenplan opstellen, waarin veel aandacht uit zal gaan naar de jeugd. Zo is een belangrijk onderdeel het op gang brengen van schoolbadminton. Ook moeten wij de verenigingen stimuleren een presta- tief gerichte jeugdafdeling op poten te zetten". Dit nieuwe meerjarenplan, volgt op het vijfjarenplan dat Sören sen vier jaar geleden ontvouwde en dat volgende zomer afloopt. In dat plan richtte de Deen zich al op de opleiding van jeugdspelers en in de nieuwe periode wil Sörensen de clubs duidelijk maken dat er gekozen dient te worden tussen topbadminton en recreatie-pluimpjebal. Het dalende niveau van de Neder landse badmintontop ligt natuurlijk niet alleen aan de factor ouderdom alleen. De nationale competitie is al jaren zo extreem saai dat de meeste topspelers en speelsters als een nood zakelijk kwaad iedere week de partij en verplicht afwerkt. Een nadeel, ook voor Steen Sörensen, die de kwaliteit van zijn pupillen daardoor niet met sprongen vooruit ziet gaan. Binnen de NBB wordt dan ook terecht ge werkt aan een nieuwe competitie-op zet. Het moderne play-off systeem zal binnen niet al te lange tijd worden ingevoerd, waarbij de bovenste helft van de eindrangschikking in de com petitie zal strijden om het kampioen schap en de onderste helft om degra datie. Dit systeem heeft ondermeer bij het basketbal uitgewezen niet suc cesvol te zijn, maar een voordeel in de badmmton-competitie is dat het nooit saaier kan worden. Meer heil is te verwachten van de gedachte bin nen de Europese badmintonbond Martin van Rooijen ook gaat spelen, je zult altijd staart- clubs blijven houden. Er kunnen wel tien verenigingen in de positie van de laatste vijf verkeren. Daar komt bij, dat het tekort van bijvoorbeeld Hee renveen helemaal niet groot is. Sub topclubs werken met veel grotere ex ploitatietekorten, maar vanwege de aantrekkelijkheid van de competitie kun je onmogelijk zeggen: „Laten we die rotte plekken er maar uitsnijden". Afgezien van het gegeven, dat de ge zamenlijke verliezen van de minst bedeelde eerste divisieclubs margi naal zijn in het geheel van die 31 miljoen, vraagt Van Rooijen zich af welke criteria bij onvrijwillige af vloeiing gehanteerd dienen te wor den. „Het is zelfs niet ondenkbaar, dat er gerechtelijke procedures op gang worden geholpen", zegt hij. Ter informatie: weggesaneerde clubs, die vroeger op die manier hun recht zoch ten, bleken een doodlopende weg te bewandelen. Hoezeer het BBI zich in principe tegen afslanking van het korps be- taaldvoetbalorganisaties kant, blijkt uit de volgende tekst van de voorzit ter: „Als er vijf clubs verdwijnen, blijven er tweemaal zestien over. Waar de kosten vast liggen, gaat het verlies van twee recettes zwaar tellen (om die reden werd de eredivisie in (EBU) om te komen tot een zoge naamde Nations-Cup, waarin alle lan den met een beetje nationale ploeg tegen elkaar zullen uitkomen. Dit plan is nog in de voorbereidende fase. maar met de Nederlandse inbreng door Onno Zeisman KEULEN De Nederlandse hockey- heren zijn hun voorbereidingen op de Olympische Spelen goed begonnen. Een 4-3 tegen Polen was een uiting van hun voornemens. Werd het toer nooi in Keulen meegerekend, waar vier Europese kandidaten voor Mos kou eikaars kracht testten, heeft Ne derland liefst 18 oefeninterlands op het lijstje staan. Daarvan is het grootste deel even onzeker als de deelneming aan de Spelen zelf. Toch zien de spelers dit toernooi niet als onbelangrijk of uitzichtloos. Het kan zelfs, zonder Olympische deelne ming, van meer betekenis zijn nu de eerste bressen in de oude selectie zijn geslagen. Zonder Ron Steens, sinds jaar en dag aanwezig, en Ties Kruise moet een nieuwe formule worden ge- 1966 met twee deelnemers uitgebreid tot achttien red.). Het aantal van 32 is, met het oog op het aantrekke lijk houden van de toto, het absolute minimum. Zou één van die 32 dood gaan, dan zit je meteen al in de knoop." „Verder vind ik het niet verstandig om zeven ton ter beschikking van vrijwillige afvloeiers te stellen," ver volgt Van Rooijen, zijn verhaal. „Je begint er niet veel mee, terwijl je bovendien crediteuren wakker schudt. Instanties of personen, die eigenlijk vergeten zijn dat ze geld hebben gegeven of daar niet zo bij stil staan, ontdekken plotseling, dat er een potje is. Het lijkt ons als BBI beter om het in Duitsland gehanteer de systeem van licenties te bestude ren (Vilé heeft zich daarvan reeds een voorstander getoond red). Een club, die niet aan bepaalde financiële voorwaarden voldoet, raakt zijn li centie kwijt." Het rapport „Gezonder betaald voet bal" een misplaatste naam; ze sug gereert, dat de bedrijfstak gezond is zal de financiële problemen niet oplossen. Om de doodeenvoudige re denen, dat het BBI met zijn huidige taakomschrijving niet in staat is, de wortels van het kwaad uit de bodem te rukken. Van Rooijen: „We staan zelf voor het blok, omdat we geen geld voor een vermogenssanering hebben. Je wordt als club niet ge zond, als je de schulden met je mee blijft dragen. Na dit werkstuk zal over dat onderwerp een rapport uit gebracht moeten worden." Veel organisaties vinden, dat het met hun bezittingen wel meevalt. Al te gretig wordt dan aan de transfer- waarde van de selectie door het BBI in zijn totaliteit op 178 miljoen becijferd gerefereerd. Waar de loonkosten per club niet mogen stij gen, zal de transfermarkt deels in storten. Hoe hoger het getal op het prijskaartje, hoe extremer het salaris. De club, die op die manier aan prijs opdrijving wil doen en dat vliegertje niet op ziet gaan (concreet: de ver koop gaat niet door), snijdt zichzelf in de vangers. De betaald voetbalorga nisatie, die wel toehapt, brengt de werkgelegenheid in het eigen bedrijf in gevaar. Tenzij het zwart geldcir cuit zijn parcours gaat verleggen. Maar daar heeft het BBI geen bood schap aan. binnen de EBU (Herman Valken voorzitter en Emile ter Metz secreta ris-generaal) lijkt deze internationale competitie een goede stap in de rich ting van een herwaardering van het Nederlands badminton vonden. Dat is te belangrijker omdat spoedig ook anderen zullen afhaken. Tegen Polen was het nogal een tasten en zoeken en de uitslag geeft daar uiting aan. Een wat doortastender tegenstander had zeker geprofiteerd van de vele keren dat Nederland de aansluiting miste. Dat betrof de vier- mansaanval. waarin Leefers zich als linksbuiten weinig op zijn gemak scheen te voelen en de 31-jarige debu tant Paul Leopold die wat verloren rondliep Achter was het nog zorgelij ker. Daar liet de verdediging zich bij Poolse uitvallen vaak overrompelen of zich zelfs de bal ontnemen Er dient nog veel gesleuteld te worden. Nederland dreef weer op de hoeksla- gen van Litjens. Met de drie meppers van vrijdagavond is hij nog twee doelpunten van het magische getal 200 verwijderd. Dat hoopt hij dus in Keulen te halen. Tegen Polen vielen SANTANDER Johan van der Meer heeft in de ziende etappe van de Ronde van Spanje een bijzonder strijdlustige indruk gemaakt, maar de etappezege ging in de slotfase aan hem voorbij. De overwinning in de rit over 178 kilometer van Burgos naar Santander ging naar de Nieuwzeelan- der Paul Jesson, die Van der Meer in de eindfase te snel af was en een tijd van 4 uur, 37 minuten en 57 seconden realiseerde. De Spanjaard Faustino Ruperze eindigde als zevende en be hield de leiding in het algemeen klas sement. Johan van der Meer ontsnapte samen met Hector Roldan uit Uruquay al na 22 kilometer. Ook Jesson haakte aan. Ook het peloton kwam later bij, maar Van der Meer bleef de aandacht opei sen. De Ronde van Spanje heeft in de bergetappe van Burgos naar Santan der een aantal slachtoffers geëist. De Spanjaard Andres Oliva was er het ergst aan toe. De 31-jarige coureur, die in 1975 en 1976 bergkoning was in zowel de Vuelta als in de Giro, ging tijdens een afdaling onderuit. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De behande lende artsen verklaarden dat Oliva's toestand ernstig was. Ook de Italiaan Tranquillo Andret- ta moest de strijd staken. Al voor de officiële start van de tiende etappe in Burgos, raakte hij betrokken bij een valpartij. De 25-jarige Italiaan brak daarbij een been. BERLIJN De Nederlandse heren volieybalploeg heeft in de strijd om de Lentebeker met 3-1 gewonnen van België. De setstanden waren 15-9, 10- 15, 15-13, 15-S. Hiermee revancheerde Nederland zich voor de eerder in het toernooi geleden 3-2 nederlaag tegen de Belgen Door de overwinning komt Nederland morgen in het strijdperk om de derde en vierde plaats De tegenstander is de winnaar van het duel tussen Finland en West-Duits land. ANKARA In de nacht van donderdag op vrijdag is in een militair ziekenhuis in Ankara de Turkse bokster Ali Sert over leden. Sert bezweek aan de ge volgen van een hersenbloeding. Volgens een door het ziekenhuis verstrekt communique staat het overlijden van Sert in direct verband met de partij die hij op 21 april in het kader van het internationale toernooi om de gouden handschoen tegen de Roemeen Bobic bokste. De par tij, die Sert verloor, moest door tussenkomst van de scheids rechter worden beëindigd. die schoten vrij kort achter elkaar als een opluchting nadat Stanislawski kort na het begin 0-1 had gescoord Met die onverwacht snelle 3-1 leek Nederland veilig te zitten, en inder daad werd deze voorsprong tot de rust zonder veel moeite behouden Het kwam voor Nederland goed uit dat Leefers acht minuten na rust uit de massale tegenstoot kon inslaan, want Torz had kort tevoren Sikking gepasseerd De 4-2 stand leek rustge vend. hoewel coach Van Heumen wij selijk Bouwman en Den Hartog inzet te voor Van Eijk en de niet voldoende herstelde Doyfr. Een versterking die nog bleek, vooral nadat Mysliwiec 4-3 had gescoord. Duitsland had heel wat minder moei te in de openingswedstrijd met Span je. Na een 2-1 ruststand liepen de Duitsers, vooral dankzij de grandioos spelende Blöcher, uit tot een overtui gende 6-1. Programma Eredivisie Morgen, 14.30 uur: Feyenoord—Roda JC FC UtrechtFC Twente AZ '67-PEC Zwolle Vitesse-PSV NAC-FC Den Haag A jax-Sparta Excelsior-Willem II Eerste divisie Vandaag, 19.30 uur: FC Den Bosch-De Graafschap F or tuna S-FC Amsterdam Morgen, 14.30 uur: SC Cambuur-SC Veendam Eindhoven-SVV Helmond Sport-SC Amersfoort FC VVV-FC Wageningen SC Heracles-Telstar FC Vlaardingen-FC Volendam DS "79-SC Heerenveen Straffen Haarlem: B. Hughes (trainer/coach), boete van 600 gulden en een voorwaardelijke schorsing van vier wedstrijden met een proeftijd van een jaar. D George, schorsing van vier wedstrijden en een boete van 200 gulden. NAC: A Knjnen. drie wedstrijden plus 250 gulden Amersfoort: E. Vreekamp, vijf wedstrijden. J Srnppe. vijf wed strijden plus 150 gulden Telstar: R Buche. dne wedstrijden plus één voorwaardelijk, J. Bierman, vier wedstrijden SVV: R. Kiebert. drie wedstrij den: R. van Buuren. drie wedstrijden. J Marrevee, twee wedstrijden plus 100 gulden FC VVV: S Bish. drie wedstrijden plus 250 gulden FC Den Haag, A van der Zwan. één wedstrijd plus 100 gulden. De tuchtcommissie zal op vrijdag 9 mei de strafzaak tegen J. Zuldersma (Fortuna Slttardj mondeling behandelen VOETBAL Voor de halve finales van de strijd om de Spaanse beker hebben zich ge plaatst Real Madrid, AUetico Madrid. Gijon en Castillo. VOETBAL Uitslagen inhaalprogramma he taalde jeugd, afdeling A Excelsior-Vlaardinggn 6-1 en Volendam-Sparta 1-3 Zondagamateurs. West H: Eerste klasse B HOV-Papendrecht 0-0. Tweede klasse A DWS-Lent 1-1, Roodenbury DHL 1-1. VOETBAL De finale om de Engelse beker gaat tussen Arsenal en West Ham United. Arse nal won de vierde wedstrijd tegen Liverpool met 1-0 door een treffer van Talbot. De eerste drie duels waren in gelijke spelen geéindigd. De finale wordt op 10 mei op Wembley gespeeld. TENNIS John McEnroe zal in de halve finales van het WCT-eindtoernooi in Dallas uitkomen tegen de Zuidafrikaan Johan Kriek McEnroe won voor 10.000 toeschouwers met 6-2.6-1 en 6-0 van de Zwitser Heinz Günthardt. Tom Okker won voor iets minder belangstellenden in Veld hoven met 7-6 en 6-3 van Ilie Nastase. Marty Risen versloeg in dit vlermanstoernooi zijn landgenoot Tim Gullikson BOKSEN Alex Blanchard bokst op 19 mei ln Rotterdam tegen Jim Richards van Curacao. Het gevecht duurt tien ronden, tenminste als niemand eerder al knock-out gaat natuurlijk VOETBAL De Oostenrijker Prohaska zal. als de Italiaanse grenzen opengaan, volgend sei zoen uitkomen voor Inter Milan. Prohaska heeft met de kampioensploeg overeenstemming be reikt over een driejarige verbintenis. BASKETBAL De Sowjet-Ume heeft het vier landentoemooi van La Coruna gewonnen In do laatste wedstrijd werd Spanje met 100-83 versla gen Italié werd door een 93-69 zege op Frankrijk tweede AUTOSPORT Jan Lammers is tijdens de eerste training voor de grote prijs van Belgiè op het circuit van Zolder geëindigd als vijftiende Lammers was ruim twee seconden langzamer dan de snelste coureur, de Australiër Alan Jones. SCHAKEN Nationaal kampioene Kathy van der Mije zal niet uitkomen in de strijd om de nationale titel, die van 7 tot 20 mei in Mijdrecht wordt gehouden. De twaalf deelneemsters zijn Mieke van Eist. Carla Bruinenberg. Hanneke van Paneren. Marian 8tada. Cocluta Pluymerv Cora van Gent-Van der Zanden. Ada van der Giesen. Elhs Vogel-De Graaf. Corrie Vreeken. Cirkka-Liisa Landry. Jeanette Mulder en Erika BeUe BASKETBAL Bondscoach Jan Sikking heeft zijn selectiegroep voor het voor-Olympische toernooi in Zwitserland teruggebracht tot der tien spelers. De groep die maanadg naar Lugano vertrekt, bestaat uit Rene Ridderhof iRowiei Syd Bruinsma. Jim Woudstra en Mitchell Plaat (Leiden). Al Faber. Kees Akerboom en Dan Cramer (EBBCi Anton van Helfteren i Punch). Randy Wiel (Amstelveen' Emill Hagens 'Siars> en Paul van Solm <BOBi plus Bert Kragtwijk en Eric Griekspoor. die het afgelopen seizoen in de Verenigde Staten hebben gespeeld ADVERTENTIE Nu in boekvorm tekeningen uit het concentratiekamp Theresienstadt DE DAG DAT TOMMY DRIE WERD Theresienstadt, 22 januari 1944 - Tekenen voor later Prentenboek van Bedrich Fritta Tekst Mies Bouhuys 90 blz., gebonden 19,90 Dc dag dat Tommy- drie werd Ontroerende vierkleurentekeningen door een joodse schilder illegaal gemaakt in Theresienstadt voor de derde verjaardag van zijn zoontje. Ingemetseld in de muur overleefden deze tekeningen de oorlog. Mies Bouhuys verwoordde de geschiedenis voor de kinderen van van daag en maakte het boek tot een aangrijpend document voor kinderen en volwassenen samen. Gelijktijdig is ook een facsimile-editie verschenen getiteld: VOORTHOMAS OPZIJN DERDE VERJAARDAG Theresienstadt, 22 januari 1944 106 blz., met 52 vierkleurentekeningen gebonden in een linnen band, 55,- Toegevoegd werd een woord ter herinnering" van Tommy's pleegva der Prof. Leo Haas. die Theresienstadt overleefde en een levensschets van Thomas Fritta Haas. door hemzelf geschreven. De exemplaren van deze facsimile zijn genummerd van 1-2000. Bedrich Fritta tekende voor later, allereerst voor zijn zoontje. Deze teke ningen zijn echter bestemd voor alle mensen, opdat volgende genera ties zullen weten wat er toen gebeurd is. Deze uitgaven zijn verkrijgbaar in de boekhandel OMNIBOEK - DEN HAAG [oor Fred Buddenberg AMSTERDAM Na twee dagen rekenwerk kan Rob Spee, irecteur van de Nederlandse Badminton Bond, al geruststel lend constateren dat de Europese kampioenschappen in Gro- lingen in ieder geval financieel geen mislukking zijn gewor- jen. Dit in tegenstelling tot de verrichtingen van de Neder- kndse ploeg, maar dat even terzijde. De geldelijke afwikke- Ing van de Groningse titelstrijd zal zeker nog twee weken in (eslag nemen, maar een ruwe schatting van Spee leert dat de legroting wel rond komt. En dat moet een opluchting zijn loor de NBB, dat voor het eerst in haar bestaan een dergelijke root evenement mocht organiseren. Maureen Oskam, één van de talenten die voor de zo hoognodige verjonging in de Nederlandse top moet zorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35