Officiële rente omhoog Economie flink achteruit Chemie wil af van negatief etiket Fransen stellen ultimatum; Britten zijn onvermurwbaar [elk drie cent ;per liter duurder In navolging van West-Duitsland Planbureau ziet meer werkloosheid Arabië investeert niet meer in VS Hypotheekrente per 29 april Crisis in Europees landbouwbeleid tade™s.S-.ta po"Uelt stableIere m Zuid-Limburg Onderzoek in bedrijfstak naar wat er mis is" HERDENKINGS CONCERT 22- VRIJDAG 2 MEI 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 19/RH 21/S 2 Van onze redactie economie HAMSTERDAM De Neder- Mjlandsche Bank heeft de offi- 90 ciële rente, het wisseldiscon- gjito. met een half procent ver- 7sihoogd tot 10 procent. Ook de s andere tarieven gaan met een alf procent omhoog: de voor- ihotrente tot 11 procent en iet promessedisconto tot 11,5 irocent. Laatstgenoemd ta- ~fief is belangrijk omdat de landelsbanken de rente op nin kortlopende kredieten en n hun leningen aan het be- jfsleven meestal daaraan loppelen. ar in geldmarktkringen was men ver- Men had er zeker geen verhoging •acht, mede gezien de tendens tot itedaling van de laatste tijd. De irlandsche Bank was echter wel it de discontoverhoging gedwongen idat gisteren ook West-Duitsland de officiële rente een half procent duurder maakte. De Bundesbank (de centrale bank) bracht het disconto op 7,5 procent en het beleningstarief (tegen onderpand op effecten) ging zelfs met een vol procent omhoog tot 9,5 procent Ter voorkoming van wegstromen van kapitaal moest Nederland wel mee. De Ned. Bank zegt in een toelichting dan ook dat het besluit is genomen in verband met verhoging van renteta rieven in het buitenland en ter hand having van evenwichtige verhoudin gen op de geld- en valutamarkt. Een disconto van 10 procent is voor Nederland een record. De laatste ver hoging dateert van 29 november en was een heel procent. Die rente-aan passing was de achtste in een periode van vier maanden voor 26 Juli 1979 was het wisseldisconto 4,5 procent en het promessedisconto 5,5 procent. Geldmarktkringen vermoeden dat door de verhoging van vandaag wel licht een einde zal komen aan de rentedaling van de laatste weken en dat die daling tenminste tot staan is gebracht. Het Nederlandse tarief mag een re cord zijn, het Westdulste disconto van 7,5 procent is éénmaal eerder voorgekomen en wel in maart 1970. De maatregelen van de Bundesbank lijken bedoeld om de stijging van de inflatie een halt toe te roepen. Rente verhoging kan een middel zijn de kredietvraag wat te beperken. Verder is het waarschijnlijk dat de Duitsers een wegvloeien van kapitaal naar de Verenigde Staten wilden tegenhou den. De laatste weken verdween nog al wat geld naar de VS, een gevolg van de zeer hoge rente in dat land. De Westduitse inflatie behoort mo menteel tot de laagste in de leidende industriële landen. Op basis van con sumentenprijzen bedraagt de inflatie op jaarbasis nu 5,8 procent. Ter ver gelijking: in Italië 21,3 procent en in Engeland 19,8 procent. West-Duitsland verwacht dit Jaar een aanzienlijk tekort op zijn betalings balans. Reden, waarom het land, zoals ook een aantal andere landen, tracht leningen in het buitenland aan te trekken, teneinde zo zijn oliereke ning te kunnen betalen. Tegelijk met de verhoging van het disconto heeft de Bundesbank ook de minimumreserves, die de banken voor hun binnen- en buitenlandse verplichtingen moeten aanhouden, met acht procent verlaagd. Door deze vermindering van de minimumreser ves verruimt de Bondsrepubliek de liquiditeit met bijna vijf miljard mark. Te zamen met nog enkele an dere maatregelen komt in totaal bij na acht miljard mark vrij. Bundesbank-president Poehl heeft de discontoverhoging „passend" ge noemd met het oog op de financiële en economische situatie van de Bondsrepubliek. a Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het centraal planbureau voorspelt dat in het najaar de economie behoorlijk achteruit zal gaan. De werkloosheid zal oplopen, en de inflatie trekt aan. Of die achteruitgang zich in 1981 zal voortzetten dan wel tot stand zal worden gebracht, durfde directeur Van den Beid gisteren, bij de presentatie van het „centraal economisch plan 1980", nog niet te voorspellen. lijnen de sombere cijfers die in janua ri en maart werden uitgebracht, en die de aanleiding vormden voor de loonmaatregel en de drie miljard gul den nieuwe bezuinigingen. De nieuw ste cijfers zijn op enkele punten ietsje gunstiger. De verbetering valt echter geheel in het niet bij de enorme ver slechtering als je vergelijkt met de ramingen die het Planbureau in sep tember 1979 uitbracht voor 1980, ramingen die als basis dienden voor het begrotingsbeleid van het kabinet en ook voor de looneisen van de vak- i.f procent gemiddeld dit jaar. Ook hier beweging. In januari werd, onder Op het ogenblik is de werkloosheid, na aftrek van het gunstige voorjaars seizoen, ruim 210.000. Het Planbu reau verwacht voor het hele jaar ge middeld een werkloosheid van 225.000. Hoewel Van den Beid zelf geen cijfer voor de werkloosheid in december wilde voorspellen, kan uit deze twee cijfers worden afgeleid dat de werkloosheid in het najaar kan oplopen tot rond 240.000. De inflatie trekt in de ramingen aan van 4,5 procent vorig jaar naar ruim 6 ig. moet voor het najaar worden gere kend met cijfers die dit gemiddelde ]j7 voorbij stevenen. Over 1981 zei Van den Beid: „erg bemoedigend lijkt het niet te worden, ook gezien de interna tionale politieke situatie." Later in de maand zijn de eerste besprekingen van deskundigen van de landen van de Oeso (24 westerse industrielanden) R, over hun verwachtingen voor de eer ste helft van 1981. Van den Beid zei ook zelf zeer nieuwsgierig te zijn naar de inzichten in andere landen. Hij •was niet onder de indruk van de voor- meer van vakbondskant, gezegd dat de regering te paniekerig reageerde op de sombere cijfers, en dat het nog kon meevallen. Een meevaller is dus in de nieuwste ramingen van gisteren nog niet te vinden, terwijl het Plan bureau voor later in het jaar juist een nog verdere verslechtering verwacht. Het Planbureau ziet naast het vele negatieve ook enkele positieve pun ten. De concurrentiepositie van Ne derlandse bedrijven wordt weer iets beter. Het financieringstekort van de spellingen in Duitsland. Die zijn voor overheid wordt niet erger. En de beta- Duitse economie gunstiger dan het Planbureau raamt voor de ^Nederlandse economie. Van den Beid ^jchrijft dit echter toe aan de groei „..[an de Duitse economie in het najaar 0"tan 1979. Daardoor komt 1980 bij «ergelijking met het gemiddelde van 1919 er goed uit. Maar ook de Duitse deskundigen verwachten voor de rest van het jaar geen groei meer, maar eveneens een verslechtering in het vooral van de werkloosheid. l)e ramingen die het Planbureau gis- 01) leren publiceerde, bevestigen in grote lingsbalans met het buitenland laat in de ramingen een tekort zien van een miljard gulden, tegen een tekort van vier miljard over 1979. Dit laatste komt onder meer door minder impor ten in de consumptieve sfeer. Van den Beid noemde met name auto's en buitenlandse vakanties, die dit jaar minder aftrek zullen vinden. Bouw terug Een „scherpe terugval" acht het Planbureau mogelijk in de woning bouw. Gemiddeld zullen er dit jaar slechts 93.000 woningen in aanbouw zijn, terwijl er sinds 1963 steeds meer dan 100.000 tegelijkertijd in aanbouw waren. De weg- en waterbouw hangt voor een deel met de woningbouw nieuwe wijken samen, en zal dan ook in de stroom naar beneden wor den meegezogen. Voor de bouw voor spelt het Planbureau eveneens dat de verslechtering in het najaar goed los zal komen. Het ministerie van volks huisvesting liet eerder weten een toe neming van de werkloosheid in de bouw met 50.000 personen te vrezen. Het ministerie gaat, aldus Van den Beid, uit van nog iets somberder cij fers dan het planbureau heeft ver werkt. Het inzakken van de bouw komt, zoals bekend, vooral door minder be langstelling voor woningen in de vrije sector. Van den Beid schrijft dit toe aan enerzijds de hoge rente en ander zijds de sombere verwachtingen van mogelijke huiskopers over de groei die hun inkomen de komende jaren zal ondergaan. Als bijkomende oor zaak noemde Van den Beid ook de onzekerheid over de aftrekbaarheid van hypotheekrente voor de belastin gen. Het gaat er daarbij niet om de ABOE DHABI (Reuter) De olie- exporterende Arabische landen zijn ermee opgehouden hun geldover- schotten in Amerika te investeren. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk Annuïteitenhypot ABN heken 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 1175 11.75 12.5 12.5 11.75 12.0 12.5 12.77 Amrobank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 11.75 11.75 12.31 12.31 12.0 12.0 12.58 12.58 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.5 12.43 11.5 1243 Centrumbank 5 jaar 1 12.0 12.5 12.0 12.5 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 fï.7 12.73 11.8 12.0 12.85 13.08 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.4 12.16 11.4 12.16 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.3 1209 11.3 12.09 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 1235 Spaarbank R'darr 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.0 12.0 11 57 12.5 11.0 12.0 11.57 12.5 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.7 12.89 11.9 13.12 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 11.3 11.79 11.3 11.79 Ennia 10 jaar 11.0 11.46 11.0 11.46 NVL 5/10 jaar - 11.0 11.46 11.0 11.46 Ook de banken die vorige week nog geen verlaging hadden doorgevoerd, zijn nu met de hypotheekrente gezakt. Het hoogste rentepercentage voor annuïteitenleningen met een 5 jaar vaste renteperiode ligt op 12% en het laagste op 11.4%; regionaal zelfs 11.2%. Op kortere termijn zit er nog een kleine verlaging in. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfooit) Directeur Van den Beid van het Centraal Planbureau bij de pre sentatie van het centraal econo misch plan 1980. precieze voornemens van regering of politieke partijen, maar om wat de burgers aan verwachtingen of vrees koesteren. Het Planbureau heeft berekend dat de afgelopen zes jaren de groei van het nationale inkomen gemiddeld slechts anderhalf procent per jaar heeft bedragen. De rijksbegroting was echter tot en met 1975 nog geba seerd op een groeiverwachting van 4,5 procent, en de huidige meerjaren cijfers van het kabinet zijn nog steeds gestoelt op drie procent groei per jaar. Een neerwaartse bijstelling van de aanspraken op het nationale inko men is onvermijdelijk, zo stelt het Planbureau vast. In 1979 blijkt die groei slechts een half procent te zijn geweest, en voor het lopende jaar raamt het planbureau het cijfer nul. Van den Beid voegde hieraan toe: „ten onrechte denken nog steeds ve len dat er wat te halen is." Van onze redactie economie BRUSSEL De Europese Commissie zal töch vasthouden aan haar nieuwe voorstel om de prijzen van de landbouwprodukten binnen de EG met gemiddeld vijf procent te verhogen, zo is meegedeeld door een woordvoerder van de commissie in Brussel. Nu uitvoerig is gesproken over de principe-overeenkomst, waarin opgenomen een verhoging met vijf procent, durft commissaris Gundelach van de Europese Commissie het er niet op te wagen de boeren te vertellen, dat dit besluit weer wordt teruggedraaid. v. Van onze redactie economie )EN HAAG Melk en een aantal uit volle melk bereide irodukten worden waarschijnlijk van aanstaande maandag 1 drie cent per liter duurder. Dit wordt meegedeeld door de wee organisaties van de zuivelindustrie, de Koninklijke Ne- lerlandse Zuivelbond en de Vereniging voor zuivelindustrie in melkhygiëne WZM, en door de Nederlandse Organisatie - 'oor Melkhandelaren, NMO. De president van het Arabische Mo- TTT netalre Fonds, Jawad Hasjim, kon- YY P T* K IO OS h P1 fl digde aan „dat de olielanden hun C Hasjim zei echter ook, dat het Ameri- neemt nog toe kaanse besluit om Iraanse tegoeden in het buitenland te bevriezen, een rol heeft gespeeld bij de verandering in het investeringsbeleid van de Arabi sche olielanden. I- )e industrie gaat de verkoopprijzen 'oor deze produkten verhogen, en - [ewoonlijk past de detailhandel zich laaraan aan. De reden die voor de irijsverhoging wordt opgegeven, is - en verhoging van de grondstoffen- •rijs. Een voorlichter van de Konink- ijke Nederlandse Zuivelbond verdui- lelijkt: „De export van kaas Is het aatste halfjaar sterk toegenomen, iet resultaat daarvan Is. dat fabri- a. ;anten meer kaas gaan produceren, en daardoor wordt de grondstof van aas, melk, duurder." verband tussen de prijsverho- en de melkzee vond de woord- lerder moeilijk te leggen. Wel dacht ^ij dat de Nederlandse melk, die mo- nteel zo'n tien procent duurder is de interventie-melk, goed werd ïëxporteerd naar de rest van Euro- l procent van de totale produk- Bij de interventie zou vrijwel geen derlandse melk worden aangebo- Ook wordt door de Zuivelbond feewezen op een verbeterde situatie op de wereld-zuivelmarkt. „Er ls daar feen duidelijke vraag naar melkpro- {tokten, die geleid heeft tot hogere Prijzen, vooral voor kaas, maar ook Voor boter. De grondstof melk is door flit alles ook voor de consumptie- melk-industrie duurder geworden. van volle melk, alles zowel in eenma- Uge als iiiwegwerpverpakkingen. °p Ara"biic~he' UuitoT te"he7pen blfhët bot mmlcrorio uon lonrihrtimr nroc mo. „De vermindering van de Arabische investeringen is erdoor versneld," zo verklaarde hij. Hij zei niet te ver wachten dat de Arabische landen de dertig tot veertig miljard dollar die zij al in de Verenigde Staten hebben geïnvesteerd, zullen terugtrekken. Wel is er een eind gekomen aan de toeneming van de investeringen. De rol van het Arabische Monetaire Fonds is te vergelijken met die van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de rol van de organisatie is de MAASTRICHT (ANP) De werk loosheid ln Zuid-Limburg neemt nog steeds toe, hoewél er 4.300 arbeids plaatsen bij kwamen. Er kwamen echter 6.400 werkzoekenden bij. Dit blijkt uit een tussentijds rapport van de begeleidingscommissie „Perspec tieven-nota Zuid-Limburg. Het aan tal nieuwe banen was overigens het hoogste sinds de mijnsluitlng, aldus voorzitter drs. S. commissie. Binnen de Europese Commissie wordt nu openlijk gesproken van een Europese crisis. Vorige week leek het er even op, dat een akkoord was be reikt over de prijsstijging voor land bouwprodukten. Het probleem van de Engelse bijdragen aan de Gemeen schap, dat in dezelfde topconferentie werd besproken, kwam echter niet tot een oplossing. De Britten, die 4,8 miljard gulden méér bijdragen aan het EG-budget, dan ze ervoor terug krijgen, hadden een formele reserve gelegd op het voorlopige besluit over de landbouwprijzen. Eerst zou een oplossing moeten worden gevonden voor de Britse bijdrage. Alle pogingen die werden onderno men om tot een compromis met En geland te komen, leden echter schip breuk. Toen Engeland zich tenslotte niet tevreden bleek te kunnen stellen met het compromis dat door West- Duitsland werd voorgesteld, name lijk het verlagen van de Engelse bij- Miedema "van de drage tot 1,4 miljard gulden, Enge land wil één miljard, kwam daarmee automatisch het voorlopige akkoord op de landbouwprijzen op de tocht te het ministerie van landbouw was nie mand voor commentaar bereikbaar. coördineren van hun economische politiek. Een gunstig aspect was de tewerk stelling door de overheid. Ongunstig staan, is dat de dienstensector achterblijft en dat er 1.200 pendelaars terugkeren uit West-Duitsland. Volgens de com missie moet de overheid de toegezeg de 2.500 banen in het kader van de spreiding rijksdiensten nu ook in vullen. Daarna werd verwacht, dat de Euro pese Commissie haar nieuwe voorstel zou intrekken, zodat opnieuw een on derhandelingsmarathon van start kon gaan. De Europese Commissie heeft dit echter niet gedaan. Gunde- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De chemische industrie wil af van het negatieve etiket, dat haar nogal eens wordt opgeplakt. Een etiket, waaraan zij overigens zelf mede schuldig ls doordat ls verzuimd te weinig op de positieve kanten van de chemie te wijzen. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus trie (VNCD is doende daaraan iets te doen, o.a. door ook dit jaar weer overal in het land zogenaamde „open dagen" te houden. lanbeveling >e fabrikanten laten verder weten, lat een verhoging van de minimum- irijs voor volle melk er voorlopig niet izit. Over enige weken zal het Pro- luktschap voor Zuivel hierover een «sprek hebben met staatssecretaris lazekamp van economische zaken. „Wanneer we iets horen of lezen over de chemie, dan ls het maar al te dikwijls in negatieve zin. Te weinig wordt gerealiseerd, dat wij met ons allen van de chemie toch ook vele vruchten plukken. „Dit zei de heer D. J. Brand, voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Holland bij de presentatie van het Jaarverslag over 1979. Uitvoerig stond hij stil bij het pro bleem waarmede de chemie in het algemeen en zijn bedrijf in het bijzon der worstelt, namelijk de onmogelijk heid om voldoende mensen te kun nen aantrekken. „Ondanks de grote let schap verwacht echter niet dat werkloosheid en al onze inspannin- flit gesprek tot een verhoging van gen, lukt ons dat niet. We hebben er van alles aan gedaan maar zonder resultaat. We zijn ook bij ons zelf te rade ge gaan. We hebben ons afgevraagd zijn de arbeidsomstandigheden soms te slecht, de primaire en secundaire ar beidsvoorwaarden onvoldoende, onze eisen soms te hoog"? De heer Brand dacht niet, dat dat het géval was. 'olie melk (waarvoor momenteel een 'nimumprijs geldt van 1,04 gulden) !t drie cent zal leiden. industrie-organisaties hebben de letailhandelaren aanbevolen, de vol lende artikelen niet twee, maar drie :ent duurder aan de consument te 'erkopen: melk, volle melk-yoghurt, ln hele literverpakkingen, vla en pap Eerder meende hij, dat de prikkel ontbreekt om te gaan werken. In elk geval, zo zei hij, wordt het de hoogste tijd dat naar deze gehele problema tiek een praktijk-gericht onderzoek wordt ingesteld. Pogingen daartoe zijn al onderno men, zo zei hij. Er bestaan diverse meer of minder lijvige rapporten. Aan concrete aanwijzingen over „wat er nu precies mis is", zodat de individue le bedrijven daarop zouden kunnen inspelen, ontbreekt het echter nog grotendeels. „Wellicht dat wij daar toe als chemische Industrie in be- drijfstakverband zelf het voortouw moeten nemen." Fosfaten Sprekende over het voortouw dat de regering op bepaalde gebieden meent te moeten nemen en waarmede Hoechst Holland minder gelukkig is, wees hij op de afwijkende houding, die de regering steeds weer inneemt ten aanzien van vraagstukken die in Europees verband aan de orde zijn. Daarbij doelde hij o.a. op de proble matiek rond de fosfaten in wasmid delen. De heer Brand meende, dat de rege ring bij uitvoering van haar beleids voornemens. zoals neergelegd in de Fosfatennota. een volstrekt unieke positie in Europa gaat innemen. Uniek in die zin, dat er geen Europees land ls dat dergelijke vergaande maatregelen neemt ten aanzien van een, volgens hem, op zichzelf volko men onschadelijk produkt. Alleen in West-Duitsland. waar overi gens op wel honderden plaatsen de- fosfatering van het afvalwater wordt toegepast (in Nederland zijn er nog geen tien zuiveringsinstallaties), wordt voorzien in een bepaalde ver mindering van het aandeel van de fosfaten in wasmiddelen tot 50 pro cent en dat in twee fasen vanaf eind 1981 en na 1 januari 1984. Het totale effect van de Duitse maatregelen komt ruwweg overeen met de eerste fase van het in Nederland voorgestel de reductieprogramma, dat loopt van 1-1- 81 tot l-l-'83. De Nederlandse regering gaat dan ook veel verder, aldus de heer Brand. Zij wil een volledig verbod van fosfa ten in wasmiddelen rond 1985. „In" plaats dat we geleerd hebben van de ervaringen in Duitsland, Zweden, Zwitserland enz., tracht de overheid de gevolgen van haar „terughoudend beleid „in het verleden ten aanzien van de defosfatering bij zuiveringsin stallaties nu af te wentelen op de industrie". Het afgelopen jaar was voor Hoechst Holland aanzienlijk beter dan 1978. De omzet steeg van 1,1 miljard tot 1,3 miljard, de hoogste in de ge schiedenis van het bedrijf Het resul taat na belastingen was ƒ22,8 (5,6) miljoen, wat overigens gemeten aan de omzet maar „bescheiden" was. Reden, waarom voor alles het rende ment moet worden verbeterd, o.a. door rationalisatie-maatregelen en verhoging van de omzet. Dit door te beginnen met nieuwe en uitbouw van bestaande activiteiten en een grotere verscheidenheid in produkten (met name produkten, die dichter bij de consument liggen). Daarnaast wordt ook overname van bedrijven niet uit gesloten geacht. Al met al wordt ge hoopt uit een groeiende markt dèt stuk omzet erbij te krijgen, dat nodig is voor een beter rendement omdat rationalisatie alléén niet het beoogde resultaat zal opleveren. Voor het lopende jaar is het bestuur wat somberder gestemd. Weliswaar was de gang van zaken in het eerste kwartaal ten opzichte van het minder gunstige gelijke kwartaal van vorig Jaar beter en lijkt ook het tweede kwartaal gunstig te worden, toch worden de vooruitzichten voor het tweede halfjaar gelet op de vele onzekerheden en de ontwikkelingen op de grondstoffensituatie toch minder positief beoordeeld. lach vond het te ver gaan de boeren, die al min of meer rekenden op een verhoging van vijf procent, nu weer teleur te stellen. De Commissie houdt nu dus vast aan een voorstel, waar Engeland het niet mee eens is. Verwacht wordt, dat de Britten tij dens de volgende bijeenkomst op 6 mei totaal geen medewerking zullen verlenen aan de totstandkoming van een definitief prijsbesluit. Of de boe ren dus inderdaad die vijf procent zullen krijgen ligt nog in de toekomst verborgen. Voorlopig, totdat een definitief be sluit is genomen, gelden voor de boe ren dezelfde prijzen als afgelopen jaar. Alle landbouwregelingen zijn verlengd tot eind mei. Overigens zijn de landbouwprijzen en de Britse financiële bijdrage niet het enige waar de Britten moeite mee hebben: Ook inzake een Europees visserijbeleid en de afremming van goedkoop schapevlees uit Engeland verlopen de onderhandelingen niet gesmeerd. De houding van Engeland in de on derhandelingen over de landbouw prijzen heeft intussen duidelijk de irritatie opgewekt van de Franse boe ren, die nu zware druk uitoefenen op hun regering. Zij willen dat de Franse regering de boeren gaat steunen uit eigen middelen, waarmee Parijs ech ter de voorschriften van het gemeen schappelijk landbouwbeleid zou schenden. Jammer genoeg voor de Fransen, zijn zij het juist geweest, die in 1966 voor elkaar hebben gekregen dat één van de EG-landen belangrijke besluiten kan tegenhouden als die niet te vere nigen zijn met de nationale belangen van dat land. Dit is precies wat Enge land nu doet. De Franse minister van buitenlandse zaken, Francois-Poncet, heeft inmid dels het ultimatum gesteld dat. als de ministers van landbouw volgende week dinsdag de voorstellen van de Europese Commissie niet aanvaar den. Frankrijk maatregelen zal ne men om zelf de Franse boeren te steunen. Rusland Afgelopen woensdag heeft de Euro pese Commissie wèl haar goedkeu ring gegeven aan de verkoop van 21.000 ton boter aan de Sowjet Unie. Dit is de eerste verkoop van boter sinds de Russische inval in Afghanis tan. De boter wordt verkocht voor minder dan de helft van de prijs, die er via de interventie voor is betaald aan de Europese boeren. Vorig jaar kocht de Sowjet Unie 140 000 ton boter van de Europese Gemeenschap. Hoewel besloten is, dat de boter die langs deze weg wordt verkocht de oudste zal zijn die Euro pa in huis heeft, en niet het verse produkt, stuit het besluit toch op grote bezwaren, vooral bij de Britten. Nederlandse boeren kondigden giste ren aan, dat zij het voornemen heb ben vanochtend met hun koeien een bezoek te brengen aan de tuin van minister Braks (landbouw» bij diens woonhuis in Sint Michielsgestel. De koeien zullen zich daar aan het gras in de tuin tegoed doen De boeren willen hiermee de aan dacht vestigen op hun ontevreden heid over het huidige zuivelbeleid. Zij vrezen zoveel te moeten produceren om hun levensstandaard op peil te houden, dat de hoeveelheid gras voor de koeien tekort schiet. Dan maar eens kijken of er nog wat groeit in de tuin van de minister, zo vinden de boeren. ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW AMSTERDAM 4 mei 1980, 19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen HET PAROOL - TROUW - VRIJ NEDERLAND BERICHT AAN OE LEVENDEN voor orkesl, gemengd koor en decla matie muziek: Hans Henkemans. tekst H. M. van Randwijk TWEE MINUTEN STILTE VIJFDE SYMFONIE VAN BEETHOVEN Uitvoerenden: Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes Het Toonkunstkoor o.l.v Jan Eelkema Henk van Ulsen (voordracht) Anton Kersjes (algehele leiding) Prijs der plaatsen 5,a.i. Toegangskaarten zijn, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar aan de kassa van het Concertgebouw. Van Baerlestraat 98. De kassa is geopend van maandag t/m zaterdag van 10 tot 15 uur. Deze verkoop begint op 29 npnl Telefonisch reserveren uitsluitend bij het Concertgebouw. 020-718345.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21