Torenstraat fungeerde voor Den Haag als arena Feest op Binnenhof matig bezocht alles uit wonaad leverbaar. ERG LAGE PRUZEN fchHHDE KLERK mmmot- mm t uiteraard voor Mislukte poging van krakers om Ridderzaal open te breken Krakers verstoren concerten amateurgezelschappen Massale vechtpartij in Reeuwijk om discofeest Meer regionieuws op pagina 13 Economisch plan voor Afrika REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De al weker bij velen levende verwach ting, dat ook Den Haag tij dens de troonswisseling wel eens opgeschrikt zou kunnen worden door een harde con frontatie tussen krakers en de politie, is uitgekomen. De slag tussen krakers groepen en de mobiele eenheid van de poli tie barstte laat in de middag in volle hevigheid los, al was de plaats, het kruispunt To- renstraat/Noordwal, net niet dicht genoeg bij Vijverberg en Binnenhof om het feestge druis te doen verstommen. De politie trad op toen krakers met houten schotten en oude troep van zojuist gekraakte slooppanden aan de Noordwal/Torenstraat/Pleters- straat een barricade hadden opge richt ln de Torenstraat. BIJ de actie werden vier arrestaties verricht Dat waren overigens niet de enige aanhoudingen gisteren ln Den Haag, dat ondanks de tegenvallende be langstelling voor de georganiseerde evenmenten, een rumoerige dag be leefde. Voornamelijk veroorzaakt door een groep krakers en sympathi santen, die kris kras door de stad trok. in zijn kielzog steeds meer be langstellenden en politie met zich meeslepend. Het begon 's-morgens om half elf toen geeuwende groepjes demonstranten zich meldden bij Palels Noordelnde. De demonstratie, waar geen vergun ning voor was verleend, was naar later bleek bewust uitgelekt. De NOS-televlsie stond bescheiden om de hoek en het aantal Journalisten, gealarmeerd door vechtpartijen tij dens demonstraties bij het paleis van de afgelopen zaterdagen, overtrof aanvankelijk dat van de actlevoer- ders. Treiterig op fluitjes blazend leek de tot ongeveer honderd man uitge groeide groep demonstranten zorg te dragen voor een van de landerigste acties van de laatste Jaren. Tot om even over elf de menigte zich ln bewe- Honderden krakers verzamelden zich aan de Noordwal om o.m. de voorma lige Blindenbibliotheek te kraken. ging zette om in hoog tempo op het Binnenhof aankoerste, waar juist een manifestatie voor muziekgezelschap pen van start was gegaan. Daar bleek de deur van de Rlddereafil echter niet wijd open te staan, zoals gepland. Terwijl het gezelschap aan het Noordeinde stond te fluiten, wa ren enkele actievoerders bezig ge weest met een breekijzer de toegang tot de Ridderzaal open te breken. Minutenlang zwoegen leverde echter slechts een geringe beschadiging van de zware deur op. Bovendien werden de krakers gekapitteld door aanwezi ge feestvierders, die het beuken met breekijzers op de welhaast heilige Ridderzaal met afgrijzen zagen ge beuren. Vlak voor de gewaarschuwde politie arriveerde, gaven de krakers het definitief op en verspreidden zich ln de menigte op het Binnenhof. Later verklaarden ze de bedoeling te hebben gehad ln de Ridderzaal een alternatieve troonrede uit te spreken, waarin met name het huisvestingsbe leid aanzienlijk zou verschillen van de regeringsplannen. Om de overge bleven tijd vol te maken hielden de krakers zich toen maar bezig met het gedeeltelijk verstoren van de optre dens der muziekgroepen en het wer pen van rookbommetjes. In totaal werden gisteren op Binnenhof en Bui tenhof vijf mensen wegens baldadig heid aangehouden en later weer heen gezonden. Een sectie ME (20 man) reeds opge steld in de Koninklijke Stallen, kwam in Jeeps de Noordwal op scheu ren, door de krakers bekogeld met stukken hout. Met enkele harde char ges met de lange lat veegde de politie het gehele kruispunt schoon. Een meisje werd gewond door de beet van een politiehond in haar arm. Ze werd ook nog gearresteerd omdat zij een agent zou hebben geslagen en met een dakpan bekogeld. De krakers rea geerden met een regen van lege flessen. Na versterking te hebben gekregen van de laatste sectie ME, nog ln Den Haag aanwezig (de rest was uitge leend aan Amsterdam), wist de poli tie het kruispunt een uur lang leeg te houden. Naar later bleek, wachtte men op de gemeente reiniging om de rotzooi op te ruimen. De vrees dat krakers dit vanaf de daken zouden proberen te verhinderen, bleek onge grond. Integendeel, tientallen actie voerders hielpen mee de houten schotten op de vuilniswagen te gooi en. Onder gejuich vertrok de groene wagen. Daarna verliep de actie snel. Met medeneming van vier arrestan ten vertrok de ME. En ook de krakers hadden ai gauw niets meer te zoeken in de panden, die van binnen reeds grondig vernield bleken. BIJ paleis Noordelnde waar voortdu rend tegen de dure restauratie wordt gedemonstreerd kwam het 's mid dags wel tot een treffen. Toen enkele demonstranten met verf leuzen op muren begonnen te schilderen, trachtten agenten dit te verhinderen. De actievoerders verzetten zich ech ter massaal en slaagden erin een pot verf over twee rechercheurs uit te storten. Nadat er gegooid was met bierflessen en glazen, verrichtte de politie zes arrestaties. Drie van de arrestanten waren scholleren van dertien, veertien en vijftien Jaar. Terwijl binnenshuis op het TV- scherm sprookjeswereld en harde werkelijkheid elkaar regelmatig af wisselden, maakten de Haagse kra kers zich op voor hun grote actie: het kraken van tientallen voor sloop be stemde hulzen van het blok rond de voormalige Blindenbibliotheek aan de Noordwal. Voor dit stuk binnen stad heeft projectontwikkelaar Bohe- men Beheer een nleuwbouwplan ont wikkeld, dat voorziet in een aantal woningen, winkels en kantoorruimte. De actie verliep volgens plan. De met houten schotten gebarricadeerde deuren en ramen van de huizen en gebouwen bleken een wassen neus voor de Inmiddels twee ft driehonderd krakers. Hele verdiepingen werden systematisch ontdaan van hun hou ten betimmering, die krakend naar beneden stortte. De politie greep niet ln, reed af en toe even langs. Dit veranderde toen de krakers van de houten schotten en afgedankt meubi lair uit de hulzen een barricade op richtten, waardoor een gedeelte van het verkeer ln de Torenstraat werd gestremd. Toen meende men ook hard te moeten Ingrijpen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Op het Bin nenhof en het kermisterrein op de Lange Voorhout en Lan ge Vijverberg was de publieke belangstelling gisteren matig te noemen. De meeste Hage naars verkozen, ondanks het mooie weer, denkelijk toch de hulskamer, om daar onge stoord de televisieregistratie van de inhuldiging van de nieuwe koningin mee te maken. De kramen van de amateurmarkt, die het Algemeen Haags Comité (AHC) organiseerde op het Binnenhof, ston den ln een ruime boog opgesteld rond een groot podium, waarop allerhande Haagse amateur muziekgroepen hun best deden him steentje bij te dragen bij de te verwachten feestvreugde. Ook de tamboer- en fanfarekorpsen die zich met grote regelmaat op het gecreéerde marktpleintje posteerden, spanden zich tot het uiterste ln er een extra vrolijke koninginnedag van te maken. Dit met de standhouders, die hun kans schoon zagen eens te laten zien waar zij zich zoal ln hun vrije tijd Fluitjes mee bezig houden. Uit balorigheid gooiden teleurgestelde krakers rookbommetjes bij kraamp jes op het Binnenhof. een soort zwaan-kleef-aan, respectie velijk politieauto's en nieuwsgie rigen. Toch bleef de stemming gedurende de hele morgen en middag gespan nen. Door de geringe opkomst viel het op hoeveel politieagenten de feestvierenden ln de gaten stonden te houden, zeker vanaf half twaalf toen een groep van een honderdtal krakers en sympathisanten in looppas het Binnenhof op kwam stormen, met als Zij groepeerden zich achter de kra men bij het podium, waar net een dameszanggroep optrad. Er werden leuzen als „Geen woning, geen kro ning", gescandeerd, afgewisseld door door merg en been gaande fluitcon certen op fluitjes van een cent. De meeste aanwezigen reageerden nau welijks op de verstoring van de optre dens. De heer Goedhart van het organisa tiecomité duidelijk wel. Geërgerd sprak hij door de microfoon van on heuse interrupties die de feestelijkhe den niet écht zouden kunnen versto ren. Later liet hij zich zelfs verleiden tot de uitspraak dat het gebeuren op het Binnenhof niets van doen had met koninginnedag, maar dat het ging om te laten zien hoe mensen positief bezig kunnen zijn met hun hobby. De rust keerde weer toen de krakers besloten het Binnenhof te verlaten. Twee uur lang kon naar hartelust ADVERTENTIE Bankstellen ~k Eethoeken Wandkasten Slaapkamers Den Haag: Pasadenha (Groenmarkt 29) Bij de acties van de Mobiele Eenheid in de Haagse Torenstraat werd een meisje gewond, toen ze door i politiehond werd gebeten. gemusiceerd worden, daarna keerden de krakers weer, ditmaal met agres sievere plannen. Op het marktplein tje stelden zij zich pontificaal op, waardoor de aandacht meer op hen was gericht dan op hetgeen gebeurde op het podium. Er ontstond een opstootje die uitein delijk uitmondde in een korte scher mutseling, gevolg door een arrestatie. Daarop verlieten de krakers voor goed het Binnenhof en kon het reste rende programma ongestoord afge werkt worden. De kermis op het Lange Voorhout en de Lange Vijverberg mocht zich in de loop van de middag verheugen op een grotere aanloop. Honderden Hage naars flaneerden onder de bomen langs de eetkramen, goktentjes en andere vaste lunaparkattracties als botsautootjes, achtbaan en draaimo lens. Opvallend was overigens dat de meeste bewegende objecten voor kin deren waren bestemd. De dag werd afgesloten met het afsteken van vuurwerk op het Malieveld. REEUWIJK (ANP) De politiekorp sen ln Reeuwijk en Gouda hebben gisteravond 45 Jongelui, voorname lijk uit Gouda aangehouden na mas sale vechtpartijen tussen Jongeren uit beide plaatsen ln Reeuwijk. De Jongeren raakten slaags bij een disco-avond die ter afsluiting van ko ninginnedag bij een winkelcentrum in Reeuwijk werd gehouden. De Jon gelui uit Gouda richtten vernielingen aan auto's aan en vernielden ruiten, nadat hen geweigerd werd zonder te betalen aan de disco-avond deel te nemen. Ook raakten zij, gewapend met fietskettingen en messen, slaags met Jongeren uit Reeuwijk. De politie maakte met de nodige moeite een eind aan de vechtpartijen door een groot aantal aanhoudingen te ver richten. Na verhoor zijn de arrestan ten op vrije voeten gesteld. Hen wordt hoofdzakelijk openbare gewel dpleging ten laste gelegd. LAGOS (APP, Reuter) De Leden van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) hebben tijdens hun economische topconferentie in Lagos een plan voor de economische ont wikkeling aangenomen. Afrika is het werelddeel dat er economisch verre weg het slechtst aan toe ls. Industrie bestaat er nauwelijks, en de landbouwopbrengsten lopen steeds verder achteruit Volgens de Senegalese president Senghor, die de conferentie voorzat, moet het plan de „fundamenten" leg gen voor Afrika, vanaf „nu tot het jaar 2000". PERFE Stretch staat voor altijd perfekt zittende kleding. Ook na urenlang in de auto bijvoorbeeld en da 's een zorg minder. Stretch rekt mee in elke beweging en herstelt zich zelf weer. Perfekte rek dus. BI Re tal ge mi ve sti De Ier dal sta Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6