Honderden boze reacties op tv-uitzending NOS Den volke kond „Gaaturustigslapen" JDatkanonsniet gebeuren" is het nieuwe Boek van de Maand. Waar 'n CitroënVisa je met één volle tank al niet kan brengen. Weer hoop voor Cinecentrum Regisseur had rellen voorzien in draaiboek Agent gewond bij vechtpartij met feestgangers Misleiding van spaarders Exxon bouwt voor 2 miljard met Saoedi's Kinderen boos over advertentie Jeugdjournaal dat kan ons niet gebeuren... Toten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,-duurder TROUW/KWARTET P6 R15 H17 S15 HILVERSUM (ANP) Het NOS-be- stuur zal zich op 9 mei bulgen over de mogelijkheden van een nieuwe lang durige contractuele relatie met het filmbedrijf Cinecentrum, waardoor het voortbestaan van dit Hilversum- se bedrijf en de werkgelegenheid van zijn 350 medewerkers zal worden ver zekerd. Er dreigde een zeer moeilijke situatie voor Cinecentrum te ontstaan toen begin oktober van het vorig jaar de NOS bekendmaakte de bestaande contractuele relatie op grond van technologische veranderingen te wil len beëindigen. Volgens het oude contract, dat overi gens nog tot en met 30 april 1981 loopt, had de NOS zich verplicht een bepaald aantal manuren van Cine centrum af te nemen. Maar omdat de omroepen meer en meer overgaan op video lnplaats vn film en men volgens artikel 25 van de omroepwet ver plicht Is die video ln principe van de NOS af te nemen dreigde het voortbe staan van Cinecentrum in gevaar te komen. De Dam in Amsterdam stond gisteren in het middelpunt van de belangstelling. Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM Enige honderden televisiekijkers hebben de NOS gisteren in de loop van de middag laten weten dat zij zeer verontwaardigd zijn over de wijze waarop de NOS beelden van de troonwisseling heeft afgewisseld met beelden van de ongeregeldheden in de hoofdstad. In een rechtstreekse radio-uitzending van VARA en Radio Stad Amsterdam lieten ook de nodige luisteraars weten niet gediend te zijn van de berichtgeving van deze omroepen. Over het algemeen vonden de men sen die reageerden dat de NOS in de reportages de rellen achterwege had moeten laten. Enige mensen richtten dreigementen aan het adres van de NOS. Dick van Reeuwijk, die verantwoor delijk was voor de beeldwisselingen van het NOS-programma over de troonswisseling, zei gisteravond niet onder de Indruk te zijn van de vele negatieve reacties. „Van te voren is met alle partijen afgesproken dat de NOS het gebeuren op journalistieke wijze zou benaderen. Er is rekening gehouden met rellen en toen die zich sok voordeden hebben wij het onze I journalistieke plicht geacht de kij kers geen beelden te onthouden. Wij hebben de abdicatie en inhuldiging niet onderbroken. Gebeurtenissen die tegelijkertijd plaatsvonden heb ben we later in het programma ge monteerd. Daar hadden we steeds maar enige minuten de tijd voor. Maar als we 24 uur de tijd hadden gehad voor een dergelijke beslissing dan was die niet anders uitgevallen. Er is absoluut sprake van een beheer ste planning. We nemen die negatieve reacties maar voor lief. Ik denk dat er veel meer reacties gekomen waren waneer de NOS beelden van de rellen achterwege had gelaten. Daarbij zijn de ongeregeldheden in totaal maar acht negen minuten op het scherm geweest, en dat is niet veel in een uitzending van bijna vier-en-een-half uur. In feite is het ridicuul dat men sen ons verwijten verslag uit te bren gen van rellen waarbij meer dan hon derd gewonden zijn gevallen", aldus Dick van Reeuwijk. Draaiboek Regisseur Martijn Lindeberg zei gis teravond geen moment verrast te zijn geweest door wat hij noemde de cala miteiten rondom de troonswisseling. „Wij hebben deze chaos voor negen tig procent aan zien komen. De gehe le organisatie was daarop Ingesteld. Behalve een draaiboek voor de plech tigheden, lag er ook een draaiboek klaar voor gebeurtenissenelders ln de stad. In een klein werkgroepje hebben we alle mogelijkheden be sproken. Ik heb van het begin af aan gezegd dat ik deze klus alleen wilde doen als ik ook journalistiek de vrije hand zou krijgen. Wat dat betreft heeft deze dag historisch materiaal opgeleverd. De bruiloft van Beatrix en Claus bestaat voor een groot deel uit overlevering, omdat men toenter tijd (veertien jaar geleden) er andere journalistieke denkbeelden op na hield. Nu hebben de kijkers de belan grijkste gebeurtenissen kunnen zien: de abdicatie, de inhuldiging, maar ook de eerste rookbom en de rellen. De NOS vond het na afloop van de plechtigheden niet nodig door te gaan met het uitzenden van beelden van de rellen. Lindenberg: „Je kunt urenlang doorgaan met het geven van plaatjes van achter elkaar aan hollende mensen, maar dat heeft geen zin. De belangrijkste schermut selingen zijn op de tv geweest. Na 4.30 uur viel er niets nieuws te melden. Later op de avond zijn we op de laatste ontwikkelingen terugge komen." De uitzending van gisteren is door 58 landen uit de hele wereld overgeno men. De NOS heeft gebruik gemaakt van 23 camera's: twintig raste en drie mobiele camera's (één in een helikop ter, één op een boot en één achter op •en motor). Voor de mobiele appara tuur moest de NOS aankloppen bij Belgische collega's (van de BRT). Toen koningin Juliana ln februari be-i kend maakte op dertig april te zullen aftreden, bleek het facilitair bedrijf van de NOS apparatuur voor deze datum al uitgeleend te hebben aan andere zendgemachtigden. Een aan tal produkties zouden zijn te komen vervallen als de NOS de mobiele zendapparatuur toch geclaimd zou hebben. Onze zuiderburen die kenne lijk minder facilitaire problemen ken nen, zorgden uiteindelijk voor de op lossing van het probleem. HELMOND (ANP) De Helmondse politie-agent A. Moedt (23) is in de nacht van dinsdag op woensdag ern stig gewond geraakt bij een vechtpar tij met feestgangers. De man is met onder meer een doorgesneden hals ader en een dichtgeklapte long opge nomen op de intensive care afdeling van het Helmondse Ziekenhuis. Hij verkeert niet meer in direct levensge vaar. aldus maakte de Helmondse commissaris Verhagen woensdag middag op een persconferentie bekend. Een familie, afkomstig uit Helmond, vierde in een horecabedrijf op de Markt in die plaats een gouden brui loftsfeest, waarbij naar schatting driehonderd mensen aanwezig waren. Omstreeks half twee ontstond op straat al onenigheid tussen een poli tiepatrouille en vier feestgangers. Dat escaleerde binnen enkele ogen blikken tot een massale vechtpartij, waarbij uiteindelijk twaalf agenten en zeventig leden van de familie wa ren betrokken. Omdat de overmacht voor de poli tie te groot bleek, besloot men terug te trekken. Op dat moment probeer de agent Moedt te verhinderen dat drie mannen die eerder tijdens de vechtpartij waren aangehouden, wer den bevrijd uit een politiebusje. Daarbij werd hij door een nog onbe kende in de rug gestoken, vermoede lijk met een mes. Het wapen is niet teruggevonden. Later is gebleken dat de agent op nog drie andere plaatsen steekwonden had. Ook is nog naar hem geschopt terwijl hij bewusteloos op de grond lag. De drie aangehouden mannen heb ben volgens commissaris Verhagen niets te maken met de steekpartij. Dit drietal is aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Het onder zoek naar de verdachte van de steek partij is nog in volle gang. ADVERTENTIE ga De Visa Spécial heeft een tankinhoud van 40 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h constant slechts 1 op 17,5. Wat betekent dat u in theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk omstandigheden (remmen, optrekken, het weer, e.d.) in' aanmerking nemen, moet het wel erg tegenzitten als u met één tank niet makkelijk De CitroënVisa.Basisprijs v.a. van Amsterdam naar Stuttgart komt. Of een andere plaats tot op zo'n 630 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge drag en een perfecte zit. Prettige reis! f 12.355.-. Rijklaar v.a. f12.930,-. DEN HAAG (ANP) Er zijn nog steeds vele banken, die zich van de afspraak om de werkelijke rente op spaarbil- jetten en dergelijke papieren te vermelden, niets aantrek ken en het publiek misleiden door het te doen voorkomen alsof zij een veel hogere rente betalen dan zij ln werkelijk heid doen. Deze beschuldiging doet de Consu mentenbond ln de gids van deze maand. De banken doen dat door de wat zij noemen „getrapte" rente op te geven. Daaronder verstaan zij de rente, die zij over de afzonderlijke jaren beta len, terwijl zij volgens de Consumen tenbond de rente zouden moeten op geven, die zij op Jaarbasis betalen over alle sinds de uitgifte verstreken jaren. De banken noemen deze ge trapte rente ook wel enkelvoudige rente, of gewoon rente en soms zelfs rente op rente. De Friesland Bank komt er op die manier toe ln grote letters te adverte ren, dat zij rente betaalt die ln vijf jaar oploopt tot dertien procent, ter wijl zij ln werkelijkheid over dat vijf de jaar niet dertien procent maar slechts 9,5 procent rente betaalt. Banken, die zich aan soortgelijke praktijken schuldig maken, zijn vol gens de Consumentenbond, de Bondsspaarbanken Centraal en Mid den en Oost Nederland, de Centrum- bank, de Nutsspaarbank West Neder land en de Rabobanken in Friesland. NEW YORK (AP) Exxon, de groot ste oliemaatschappij ln de wereld, gaat samen met Saoedl-Arablë een groot chemisch complex bouwen. Met het project is ruim 2 miljard gulden gemoeid. Het gaat om het grootste contract tussen een olie maatschappij en een van de olielan den. De chemische fabriek komt in Ju ball aan de Rode Zee. Ook verschillende andere oliemaat schappijen werken samen met Saoe- di-AruDlë. In ruil voor de Saoedische deelneming krijgen zij extra hoeveel heden olie. De verdeelsleutel zou 500 vaten (van 162 liter) olie per dag extra zijn voor iedere twee miljoen gulden die geïnvesteerd wordt. De chemiefa briek ln Jubail zal per Jaar meer dan een kwart miljoen ton plastic maken. Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Het klnderbestuur van het comité Kindervuist wil dat kinderen rechtstreeks worden be trokken bij het maken het Jeugdjour naal voor kinderen van tien tot twaalf Jaar. De NOS begint ln oktober met het Jeugdjournaal. Het comité Kin dervuist is ontevreden over de adver tentie waarin volwassenen worden gevraagd zich aan te melden voor de redactie van het kinder Journaal. Het comité heeft de NOS hier enige we ken geleden over aangeschreven, maar nog geen antwoord ontvangen. Enkele kinderen uit het bestuur den ken er nu zelf over om te solliciteren. In het comité Kindervuist werken organisaties samen die het niet eens zijn met de behandeling van kinderen als onmondige wezens. Behalve over het hoe, waarom en waarom juist nu, zal er de komende dagen ook weer moeten worden gesproken over de invloed van radio en televisie op de rellen in Am sterdam. Zoals de helikopters akelig precies aangaven waar men moest zijn voor de brand haarden, zo versloeg de VARA ln samenwerking met radio Stad de intensiteit van de veldslagen bijna per seconde. De samenwerking was op het laatste moment tot stand ge komen en Hilversum II werd er een dag lang voor schoonge veegd. Op Hilversum I klonk gelijktijdig het nationale pro gramma; een soort gesproken communiqué van de Rijks Voorlichtings Dienst. Daarin is nauwelijks plaats voor tri viale bijzonderheden als on rust in de stad. Dan liever het oranjezonnetje en vooral veel historisch gebeurtenis. Her man Felderhof versloeg de ab dicatie. Zodat iedereen later aan de hand van Jan Zindel en Klaas Samplonius kan consta teren dat de radioverslagge ving in 1948 tenminste nog enige zwier vertoonde. VARA/Stad had op Hilversum H het rijk alleen. Een alterna tief Oranjefeest. De plaatselij ke omroep van Amsterdam stond al ter discussie tijdens de rellen in de Vondelstraat. Nu gebeurde precies hetzelfde. Heikelien Verrijn Stuart en Stan van Houcke stonden in de ochtenduren aan het front in de Bilderdijkstraat. Het kost minstens een lange politieopleiding om bij dat soort botsingen koel te blij ven. Maar ook deze keer ver liep het verslag naar een getui genis van betrokkenheid bij de ene partij, de krakers en wat zich daar bij aansluit. De minitieuze beschrijving van de bewegingen, klappen en charges van de politie gaan op die manier toch tegen de ge slagen honden werken. door Ruud Verdonck Amsterdam is op het gebied van rellen wel wat gewend. Maar als zo'n uitzending be stemd is voor het hele land dan wordt het, onder het mot to: die politie slaat nu ook weer niet voor niets, contra- produktief voor de kraakgroe- pen. In regionale uitzendingen kan die stijl z'n rechtvaardi ging best vinden. Eenmaal na tion-wide moet er toch anders en zeker afstandelijker verslag worden gedaan. Die toon haal den de vaste VARA verslagge vers overigens ook niet. Zo werd Hilversum n soms span nender dan de politieradlo zelf. Alternatief waren de tussen stukken. Enige van dik-hout- zaagt-men-planken satire. Dat zal ook wel niet anders kun nen met zo'n korte voorberei dingstijd en zoveel uur te vullen. Zoals bijna blind de voorspel len was, versloeg de televisie de gebeurtenissen. Met één uitzondering dan: de inlassen over de rellen. Om kwart over een kreeg Nederland die uitge breid te zien. De video wordt toch nog ontdekt, tien jaar na dat de laatste sociale acade mie professionele videoappa ratuur heeft gekregen. Toen de Eurovisie tegen twee uur aansloot werd in het kort nog een herhaling gegeven, zo dat we de goodwill van het songfestival ook weer in één klap kwijt waren. In het verdere verloop van de uitzendingen werden de opna men van de rellen door het programma gevlochten. Te recht, uit nieuwsoogpunt, want het was een belangrijk onderdeel van de hele gebeur tenis. En dat was al een hele zit, waaraan nou ook weer niet zo erg veel te zien valt. In de ochtenduren deed Ma- rijn de Koning de abdicatie. Een beetje rare bijeenkomst rond een toespraak en een se rie handtekeningen. Er hing een lacherig soort sfeertje, als bij een eerste officieel bezoek aan een notaris die nog even door de papieren bladert. Ma- rijn de Koning vond de bijpas sende ontspannen toon niet. Want ze zal normaal iedere minister toch wel automatisch bij naam kennen. Toen konin gin Beatrix haar handteke ning plaatste konden de kij kers horen hoe er aan tafel vol venijn werd gefluisterd: „Daar heeft ze jaren op gewacht". In de middaguren zat Jaap van Meekren in de Nieuwe Kerk en deed volgens de strengste voorschriften „den volke kond". Jan de Graaf liep op de Dam voornamelijk de kwaliteit van de verbindingen te testen. En boven allen stond Koos Postema. Er waren nog mensen met een heel erg oranje vlag voor het hoofd die hem hadden willen weren van het scherm wegens zijn vrienden bij de VARA. Ten onrechte, bleek. Als Pos tema de intocht van Sinter klaas verslaat, begint hij ook niet deze kapitalistische volksverlakkerij voor anti-au toritaire kinderen te vertalen. Zo kun je een troonswisseling ook aan hem over laten. En vanavond viert hij weer 1 mei bij de VARA. ADVERTENTIE 't Leek allemaal zo ver van ons bed. Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. En hoorden we voor 't eerst het angstaan jagende geluid van marcherende laarzen. De oorlog was ons leven binnengetrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeerden we er toch het beste van te maken. Leerden we ermee leven. Met de vleesch- bonnen, de eigen teelt, de houten fietsbanden, de strooptochten op het platteland. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken inventiever dan we dachten. Over de geschiedenis van het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfragmenten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij heel wat uniek, nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privébezit Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer van die dagen tot leven komt Ook al hebt u die niet zelf mee gemaakt wr Ew$r Wtrrkmiü. De aanbieding is geldig van 1 '/m31 mei. Echter zolang de voorraad strekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17