Woningtekort zal 'drastisch toenemen' Landbouwprijzen afhankelijk van Britse bijdrage vv D weigert compromis hypotheekrente Doe-het-zelven kost bouw nog eens 15.000 banen Nauwelijks nadelig gevolg boycot Iran W enskaartenbedr i j f Muva naar VNU Kis beleid niet wordt gewijzigd Verlies werk door hoge loonkosten Sterke groei KAPHA ALCERTIFKATEN VAN SLAVENBURG Fabriekspijp moet wijken BANQUE DE BVRIS ET DES RWS'BAS NV Voor Nederlandse bedrijven egeringspartijen stevenen af op conflict Regerir JNSDAG 29 APRIL 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET H S 13 an onze redactie economie pRECHT Als op de weg van het toenemend verschil tussen kosten en opbrengsten voor fct wonen in de jaren tachtig wordt voortgegaan, dan zal ons land moeten accepteren dat het joningtekort drastisch zal toenemen. •orzitter A. M. Teriingen van het iderlands Verbond van Onderne- ;rs in de Bouwnijverheid (NVOB) larschuwde hiervoor, gisteren tij- ns de algemene vergadering van ze grootste aannemersorganisatie ons land in Utrecht. aannemers hebben de indruk, dat t bouwprogramma binnen twee ar ongeveer dertig procent lager imt liggen dan het huidige. Dat zou n daling betekenen van ongeveer rtigduizend hulzen per jaar en zou vendien, zoals de heer Teriingen t uitdrukte, een catastrofe voor de beidsmarkt zijn. Volgens de voor ter van het NVOB zal. teneinde het luwprogramma op het huidig ni- au te kunnen handhaven, met me voor het wonen een prijs moe- n worden betaald die méér in over- nstemming is met de werkelijke isten. Hij constateerde echter dat rij het heel acceptabel vinden hoge isten voor autorijden, de vakantie- is en de kleuren-tv te moeten beta- maar ten aanzien van de prijs bor het wonen de zaak duidelijk anders ligt." Daarom zal in de jaren tachtig een begin moeten worden ge maakt met een verandering van het bestedingspatroon. Gevaarlijk Hij bespeurde „gevaarlijke tenden ties; het kraken bijvoorbeeld." Vol gens hem heeft zich in het recente verleden het gebruik ontwikkeld om zich woongenot te verschaffen Dit gedrag is letterlijk uitgelokt door po litieke beslissingen op lokaal niveau. „Men gaf zogenaamde urgentiebewij- zen voor woningen af en wat men tevens deed was een vermeend recht geven op woningen, terwijl men wist dat er geen woonruimte te verdelen viel." De NVOB-voorzitter stelde vast dat het aan politieke moed heeft ontbro ken, om de waarheid onder ogen te zien. Wil de woningmarkt weer normaal kunnen functioneren, dan zullen naar het oordeel van de aannemers. de verkoopbelemmerende bepa lingen stopgezet moeten worden een onmiddellijk einde gemaakt dienen te worden aan de investerings top van overheidsopdrachten. Gesprek UTRECHT Als gevolg van doe-het-zelf werkzaamheden zijn de afgelopen vijf jaren al ongeveer vijftienduizend arbeidsplaatsen in de bouw verloren gegaan, terwijl in de komende tien jaren door het zelf opknappen van karweitjes nog eens vijftienduizend arbeidsplaatsen in de bouw zullen verdwijnen. I Dit zei prof. ing. L. P. Sikkel, hoog- I leraar bouwkunde aan de TH in Eindhoven, gisteren tijdens de bij- I eenkomst van de Stichting Bouw- research in Utrecht. Hij tekende hierbij aan, dat de doe-het-zelf sector niet meer uit de bouwnijverheid is weg te denken. ..Door de hoge loonkosten zijn I veel activiteiten in de afbouw, af- F werking, restauratie en onder- houd uit de markt geprijsd." aldus de hoogleraar. De doe-het-zelf-sec- f tor vangt deze activiteiten groten deels op, maar doet tevens een aanslag op de werkgelegenheid. De heer Sikkel had voorts bere kend. dat de bouwproduktie in 1990 een omvang zal hebben van 28.3 miljard (op het prijspeil van 1975), toen de omvang 29,5 mil jard bedroeg Dat betekent een daling van 1,2 miljard, overeen komende met vier procent. UTRECHT De doe-het- zelf markt zal groeien van anderhalf miljard gulden in 1975 tot ongeveer drie miljard gulden in 1990. Dit bleek gisteren tijdens de bijeenkomst van de Stich ting Bouwresearch in Utrecht. Deze ontwikkeling zal niet alleen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de bouw, maar ook voor de verkoop en de verdere ont wikkeling van voor leken geschikt gereedschap. Intussen meende hij dat gestreefd zal moeten worden naar een vaste re beloningsopzet voor bouwvak kers. Die zou beter moeten aan sluiten op eventuele sociale uitke ringen in tijden van schaarste aan werk. bij verlet, ziekte en arbeids ongeschiktheid. Woningnood Organisatie De hoogleraar meende, dat de bouwtijd korter zal worden als ge volg van een betere organisatie. Uitbreiding is te verwachten op het gebied van export van kennis, organisatie en toelevering. Ook zag hij meer mogelijkheden voor export van specialistische arbeid naar minder ontwikkelde landen. Naar het oordeel van dr ing. J. G Wisse ma van het Bureau Bakke nist Spits Co, zullen de komen de jaren in het teken staan van het oplossen van de kwalitatieve wo ningnood (gebrek aan goede hui zen). Hierbij zal gestreefd moeten worden naar kostenbesparingen. Er zullen nieuwe materialen voor speciale toepassingen in de han del komen, terwijl asbest, lood, zink en koper het bouwtoneel zul len verlaten, aldus de heer Wisse- ma. Ook hij zag een sterke toene ming van de doe-het-zelf werk zaamheden. met name ook door de toenemende mogelijkheid ma- periaal en gereedschap te huren. ADVERTENTIE Rente-op-rente op dit speciale toonderpapier met telkens uitbetaling in coupures van I 1.000.--. t 5.000,-- of I 10 000." op de einddatum per 15 december, na het vooraf door u te kiezen aantal jaren (1985 t/m 1989). Rente Storting tussen 1/5 en 16/5 '80 f 5.522,05 f 3.528.45 Deze certificaten maken deel uit van achtergestelde leningen. N.V. Slaven burg's Bank, 100 vestigingen, Hoofdkantoor Rotterdam voorbeeld. 11,25 voorbeeld: 11,50 Uitbetaling I 10 000." op 15/12 '85 I 10.000.-- op 15/12 '89 Het NVOB wil intussen een gesprek aangaan met de institutionele beleg gers (pensioenfondsen, verzekering- maatschappijen ed) over nieuwe mo gelijkheden voor woningfinanciering. Na opgemerkt te hebben dat er bij jongeren een verheugende toeneming voor bouwberoepen te constateren is zei hij, dat de aannemers én die leer lingen de politieke wil verwachten, om vooruitzichten te scheppen op langere termijn. „De nieuwe aanplant bouwvakkers mag niet bezwijken in de vrieskou van de conjunctuur. Het is ook ónze taak als ondernemers bij een neergaande markt alle zeilen bij te zetten, om onze belofte (een vak man kan op ons bouwen) aan de jongeren waar te maken." aldus de heer Teriingen. Om plaats te maken voor nieuwe aktiviteiten werd gisteren een vijfenvijftig meter hoge fabriekspijp van een voormalige stroopfa- briek in de stad Groningen opgeblazen. ADVERTENTIE deelt haar cliënten mede dat. gezien de verde re daling van de rentetarieven op de geldmarkt, de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 29 april met 1/2% zal worden verlaagd tot 0%. Van onze redactie economie AMSTERDAM Een boycot van de negen EG-landen tegen Iran zal voor het Nederlandse bedrijfsleven nauwelijks nadeli ge gevolgen hebben. De meeste Nederlandse bedrijven, die handel met Iran dreven, hebben de contacten al grotendeels verbroken, mede omdat het onmogelijk is kredietgaranties te krijgen. Dit zegt voorlichter Janssen, van de Nederlandse Credietverzekering Maatschappij (NCM) in Amsterdam. Kredietgaranties voor Nederlandse bedrijven die projecten uitvoerden in Iran, of er goederen invoerden, wer den namelijk al op 1 Januari van het vorig jaar stopgezet. Te verwachten valt, dat Iran de nog verschuldigde bedragen niet zal uit betalen, als de „Negen" overgaan tot een algemene boycot. Het bedrag waarvoor Iran bij de NCM in het krijt stond, was omstreeks januari vorig jaar ongeveer 135 miljoen gulden. „Een heel belangrijk deel daarvan is echter al terugbetaald," aldus de NCM Een groot nadeel van de huidige om standigheden is echter wel. dat voor Nederland een zeer aantrekkelijk ex portmarkt wegvalt. In principe was Iran voor alle typen bedrijven een potentiële markt. Met name voerde het land veel voedsel in en werd er veel aan landbouwontwikkeling ge daan. Enkele grote Nederlandse be drijven die zaken deden met Iran waren: Ballast-Nedam, ABN, Brede- ro, Philips, Vmf-Stork, Volker Stevin en de Steenkolen Handels Vereni ging (SHV). „Dat deze en andere gro te bedrijven hun belangen uit Iran moeten terugtrekken, is in zijn alge meenheid natuurlijk wel erg verve lend." aldus Janssen, „omdat dit ge- door Ferry Mingelen LUXEMBURG Het akkoord over de landbouwprijzen waarover in Luxemburg overeenstemming Is bereikt, is afhan kelijk van overeenstemming over de Britse bijdrage aan de EG. Gisteravond laat was het nog allerminst zeker of men het daarover eens zou worden. De landbouwministers kwamen een verhoging van die prijzen met 5 pro cent overeen, zij het dat de melkprij zen worden gedrukt door Invoering van een boete op overproduktle van 2 procent. De 5 procent zou voor de Nederlandse kosten van levensonder houd een stijging van 0,2 procent betekenen. Met dat akkoord gingen de landbouwministers in tegen het streven om eindelijk te gaan bezuini gen op de Europese landbouwuitga ven die momenteel 70 procent van het totale budget vergen. De Europe se commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) had eerder voorgesteld 2,7 miljard gulden te besparen door de stijging van de landbouwprijzen tot 2,7 procent te beperken. Dit stuitte in een aantal lidstaten op verzet o.a. in Frankrijk en Nederland. De Nederlandse land bouwminister Braks noemde die 2,7 procent stijging gisteren zelfs asoci aal omdat hierdoor de boeren veel meer op hun Inkomens moeten bezui nigen dan andere mensen. De over eengekomen 5 procent vond Braks wel wat hoog, maar zo zei hij onder druk van politieke omstandigheden zijn we met die prijsstijging verder gegaan dan rationeel verantwoord was. Door het uitblijven van Iedere besparing op de Europese landbouw, als het akkoord zou doorgaan, be reikt het eigen budget van de Europe se Gemeenschap snel zijn plafond. Momenteel is voor deze btw-afdracht een maximum van 1 procent gesteld. Deze begrotingsproblemen gaan met name volgend jaar spelen als Neder land het voorzitterschap heeft van de Europese ministerraad. „De hoop dat we er dan wel uitkomen maar daar zal dan wel meer politieke moed voor nodig zijn dan nu het geval was." zei minister Braks. Tuinbouwers Bond zegt het „benau wend" te vinden dat „een gezond voorstel als het Nederlandse, met be trekking tot de produktle van melk, zomaar wordt platgewalst". Besloten is, de boeren die meer melk produce ren dan zij In 1979 deden, een „boete" te laten betalen van twee procent over de meerproduktle Het Nederlandse plan was. de boeren vrijwillig hun produktle te laten be perken, waarbij aan boeren die zich hiertoe bereid verklaarden, een finan ciële beloning werd gegeven. Buk man: Overal in Europa vond het Ne derlandse voorstel bijval, maar op een of andere manier moest men toch vasthouden aan een bestraffing. De moeilijkheid bij een bestraffing is dat de boeren in Inkomen achteruit gaan. omdat de gemiddelde prijsstijging van vijf procent nu eenmaal te laag is in deze bedrijfstak, en ook nog eens een boete krijgen voor meerproduk tle. Wij vinden dat de boer hiermee In feite tussen twee vuren wordt geroos terd, aldus Bukman Tot xover onie Luxemburg De Nederlandse boerenorganisaties zijn niet tevreden met het voorlopige akkoord dat ministers van landbouw ln Luxemburg hebben bereikt. beurt op een moment waarop het Nederlandse produkt ln het buiten land nu niet direct grif van de hand gaat." Op dit moment heeft de Nederlandse Credietverzekering Maatschappij voor een totaalbedrag van 34 miljard gulden aan verzekeringen uitstaan over de hele wereld. Die „paar tiental len miljoenen," die nog uit Iran moe ten komen vallen, volgens Janssen, in het niet bij dit bedrag. Bovendien heeft NCM er alle vertrouwen in, dat het geld nog betaald wordt, vóórdat een EG-boycot tegen Iran van kracht wordt. Veizekeringspremies die voor trans acties in het buitenland moeten wor den betaald, zijn per land verschil lend. De politieke situatie in een land is bij het vaststellen van de premie slechts van ondergeschikt belang. Zo staan de olielanden samen met West- Duitsland ln de gunstigste categorie ingedeeld. Sri Lanka en Turkije, lan den die bankroet zijn, zijn ln de meest ongunstige klasse Ingedeeld. „Ik vind dat dit ook zo hoort," aldus Janssen. „Politiek en morele zaken horen hierbij van ondergeschikt be lang te zijn. Alleen als een land zijn financiële verplichtingen niet meer nakomt, stoppen wij de investerings garantie. Voor het geval dat de Ne derlandse regering een boycot afkon digt, zoals voor Rhodesië, wordt na tuurlijk een uitzondering gemaakt. Voorzitter Piet Bukman van de Ne derlandse Christelijke Boeren en Onvoldoende Hoewel premier Van Agt verklaarde de 5% prijsstijging nog te hoog te vinden, uit het oogpunt van het be zuinigingsbeleid van de EG, heeft Voorzitter Luteijn van het Koninklij ke Nederlandse Landbouwcomité la ten weten dat het voorlopige akkoord niet zijn instemming heeft. Gezien de kostenontwikkeling waarmee de boe ren te kampen hebben. Is de prijsver hoging beslist onvoldoende, aldus Luteijn. De verhoging zal een verdere aantasting van het boereninkomen tot gevolg hebben. In versterkte mate geldt dit voor de melkveehouders, vond ook Luteijn verslaggever in Zowel Luteijn als Bukman lieten we ten het noodzakelijk te vinden dat de boerenorganisaties weer om de tafel gaan zitten en zich met hun achter ban over de huidige situatie gaan beraden. Daarbij zullen zij zich niet generen met aanvullende eisen te ko men. die een meer verantwoorde in komensontwikkeling ln land- en tuin bouw mogelijk maken, aldus Luteijn. Van onze redactie economie HAARLEM Het uitgeversconcern VNU heeft het Heerlense bedrijf Muva overgenomen. Muva verspreidt in Nederland de Holly Hobby wenskaarten. De fusie met Muva waar 250 mensen werken heeft geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid. Muva had in 1979 een omzet van 40 miljoen gulden. Het bedrijf heeft el- gen verkooporganisaties in Neder land, België, West-Duitsland, Noor wegen en Zweden. Behalve de wenskaarten zitten er ook nog geschenkartikelen in het assorti ment. Muva is uitsluitend een han delsmaatschappij, de onderneming heeft geen eigen produktie. De artike len worden voornamelijk ln de Vere nigde Staten vervaardigd. Muva is een behoorlijk renderend be drijf, aldus VNU-topman Bloem bergen. der in Iran, en het verder uitblijven van orders uit dat land. Vakbonden wachten de uitkomst van een onder zoek af. maar protesteren in eerste instantie tegen de voorgenomen ont slagen. AMFAS-GROEP: 1979 is een goed Jaar geweest. De omzet steeg tot 1406 miljoen (18,3 procent meer) Nettowinst: 39,5 miljoen; 15,2 pro cent meer. Dividend ƒ7,20 contant 6,50). ENK A AG: Omzet 1.8 (1,62) mil jard DM. Nettowinst: 55,49 (30,1) mil joen DM Dividend; 5 DM. Enka AO Is voor 97 procent eigendom van Akzo oor Johan van Workum )EN HAAG De WD wenst geen ompromis met het CDA over de ftrekbaarheid van hypotheekren- e voor de belastingen. De kleinste egeringspartij, befaamd om haar luigzaamheid wanneer het er om aat de zetels in het Catshuis te logen blijven bezetten, stuurt in e kwestie van de renteaftrek re- eirecht aan op een confrontatie iet regeringspartner CDA >eze conclusie dringt zich op uit de verwik- elingen van de afgelopen twee weken indom de renteaftrek. De kwesUe staat )or eind mei op de agenda van de Tweede amer. Zoals de zaken er nu voorstaan, jkt de coalitie van CDA en WD er niet »nder kleerscheuren af te komen Niet al en de WD, maar ook de CDA-fractie is ser vastbesloten. In tegenstelling tot eer- ere gevallen van spanningen ln de coalitie de CDA-fractie eensgezind. leestal waren het de dissidenten van de nkervleugel, die voor de spanning zorgden, u is eerder het tegendeel het geval. De Zangrijkste tegenspeler van de WD is nu ota bene drs Van Rooijen, het overijverige DA-Kamerlld dat een paar keer per laand sombere spreekbeurten houdt over t economische toestand, die van de eerste >t de laatste letter ook geschreven hadden linnen zijn door dr. De Korte, de uitblin- fnde economische specialist van de WD- fractie. En ook vice-voorzitter Van Leljen- horst van de CDA-fractie. eerste man van de CHU en ln de wandelgangen rechts gesi tueerd in de fractie, staat volkomen achter de „motie-Van Amelsvoort". omdat hij die ziet als simpele kwestie van rechtvaardig heid. Die motie gaat over het Hofstra-principe in de belastingen. Bij veel inflatie is rente op spaargeld dan gedeeltelijk belastingvrij. Aan de andere kant wordt rente op leningen dan niet meer volledig aftrekbaar voor de belastingen. Minister Andriessen van finan ciën wilde dit principe ln eenvoudige vorm vorig Jaar invoeren Een uitzondering wilde hij maken voor hypotheken voor de eigen woning. De beperking in de renteaftrek zou daar niet gelden voor hypotheken tot 400.000 gulden. Van de bezitters van een eigen woning zou dan 98 procent volledige renteaftrek behouden, terwijl de resterende twee procent volledige aftrek houdt over de eerste vier ton van de hypotheek en een beperkte aftrek voor de top van de hypo theek Onaanvaardbaar In Juni vorig jaar liet vice-premier Wiegel (WD) echter al meteen in het kabinet we ten dat dit voorstel van Andriessen onaan vaardbaar was voor de zes WD-minlsters. Toen in september de beslissing ln het kabinet niet langer kon worden uitgesteld, dreigden de zes WD'ers opnieuw met aftre den. Andriessen haalde bakzeil. Het was zeldzaam dat deze minister van financiën en de zes WD'ers het oneens waren. An driessen zou dat vijf maanden later voor Van Amelsvoort Minister Wiecel een tweede maal ervaren, toen hij verrast moest vaststellen dat wel het belang van twee procent van de rijkste huisbezitters Wiegel en de zijnen een crisis waard is. maar niet het totale flnancleel-economlsche be leid voor de eerstkomende Jaren. Andries sen trad af. de WD-minlsters bleven zitten. De CDA-fractie nam echter in oktober de draad op waar de eigen bewindslieden die onder de WD-druk hadden laten liggen Van Amelsvoort diende zijn bekend gewor den motie in, en die bepleitte precies datge ne wat Andriessen ln het kabinet had voor gesteld De minister van financiën stond er wat hulpeloos bij, en bestreed de motie nauwelijks. Dat veranderde na een schor sing. Met aan zijn zijde een strak kijkende vice-premier deed Andriessen toen heel moeilijk, en de CDA-fractie durfde de bot sing niet aan en verzocht uitstel van de stemming over de motie-Van Amelsvoort. Die stemming moet nog steeds plaatsvin den. Van Amelsvoort ls zelf intussen de nieuwe staatssecretaris voor belastingza ken op financiën geworden. Samen met de nieuwe minister. Van der Stee, bedacht hij een compromis dat CDA en WD een uitweg zou kunnen bieden bij het aanstaande Ka merdebat over het Hofstra-principe. Toen Van Amelsvoort, na zijn aanwijzing tot staatssecretaris maar daags voor zijn for mele benoeming, door journalisten werd gevraagd wat hij dacht te doen met de door hem ingediende motie, antwoordde hij met de hoofdlijnen van dat compromis Hij dacht, zei hij, aan een nieuwe studie naar de positie van de eigen woning in de belastin gen. Daarbij zou het niet alleen moeten gaan om de renteaftrek, maar ook om de huurwaarde die tot het inkomen wordt ge rekend. en om vermogenswinsten bij ver koop van het huls, winsten die thans onbelast blijven. Als compromis leek het best aardig. Het CDA zou genoegen moeten nemen met ver der uitstel. De WD had ervoor kunnen zorgen dat de studie zo grondig zou worden dat ze minstens een Jaar ging duren. Wiegel zou dan ln de verkiezingscampagne van komend voorjaar de WD kunnen uitroepen tot kampioen van de eigen woningbezitters. De WD sloeg de aanvallen op de renteaf trek af. en zal daarmee doorgaan zolang voldoende kiezers WD stemmen 8ucces verzekerd voor Wiege! Maar Wiegel wenste helemaal geen compro mis. Als door een wesp gestoken stelde hij de uitlatingen van Van Amelsvoort ln de pers onmiddellijk aan de orde ln de eerst volgende kabinetsvergadering. Uitgebreid is erover gesproken, met als resultaat dat de kersverse staatssecretaris vorige week ln het vragenuurtje in de Kamer deze verkla ring moest voorlezen: „Het kabinet heeft in zijn vergadering van vrijdag 18 april het eerder Ingenomen standpunt, dat het geen maatregelen overweegt met betrekking tot de rente terzake van de financiering van de tot hoofdverblijf dienende eigen woning, bevestigd." Vervolgens herhaalde Van Amelsvoort wat hij eerder tegen Trouw had gezegd. HIJ voegde eraan toe dat het zijn persoonlijke mening was geweest, „nog Kamerlid zijn de". HIJ koos zijn woorden zodanig dat daaruit niet zonder meer kon worden opge maakt dat hij nog steeds, nu „staatssecreta ris zijnde", diezelfde mening heeft. De vra genstellers van de PvdA verzuimden daar naar te Informeren. Van Amelsvoort vond dan ook na afloop dat de oppositie het hem niet echt moeilijk had gemaakt. Begrijpe lijk, de PvdA ls al lang blij met het koekoes- el Van Amelsvoort ln het kabinetsnest. Genoeg gepraat Geen compromis dus. Zal de CDA-fractie dan toch moeten inbinden? Er ls niets dat daarop wijst. „Onze motie ligt er. wanneer straks het Kamerdebat begint", zegt Van Rooijen monter. Hij voegt er meteen aan toe dat hij toch niets zag ln uitstel en nieuw onderzoek. „Het gaat ons om het Hofstra- principe. Dat ls ook belangrijk voor het bedrijfsleven. Dat moeten ze daar (Van Rooi Jens hoofd knikt ln de richting van de WD-bankjes) nou ook eens een keer be seffen. Wij voelen niets voor uitstel. Er ls lang genoeg over gepraat om nu te beslissen. Er moet nu eindelijk eens duidelijkheid komen over de renteaftrek. De WD verwijt ons het voortduren van die onduidelijkheid, maar dat ligt niet aan ons maar aan henzelf. WIJ staan er hier ln de Kamer met meer dan honderd man aan te trekken." (De motie- Van Amelsvoort krijgt waarschijnlijk een grote meerderheid van CDA. PvdA. D'M). ,.In het najaar had er al duidelijkheid kun nen zijn. Een minderheid ln het kabinet (de zes WD-minlsters) houdt het tegen." Een probleem met de motie-Van Amels voort ls nog wel het financiële tekort. Invoe ring van het Hofstra-principe met een uit zondering voor 98 procent van de eigen woningen scheelt de schatkist honderden miljoenen guldens Inkomsten uit belastin gen. Maar Van Rooijen heeft daarvoor een oplossing: de opbrengst van het aardgas, hij, en ook de WD, ls er steeds tegen geweest deze opbrengst ln de grote molen van de rijksuitgaven te stoppen. „Potverte ren" heeft Wiegel dat steeds genoemd Door het gasgeld te gebruiken voor stimulering van het woning bezit, wordt de marktsector van de economie versterkt. De ene soort kapitaalbezit gasreserves ln de bodem wordt omgezet ln een ander soort kapitaal: een goed nationaal woning bezit Inderdaad eert aantrekkelijke gedachte

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13