Voede en angst in gifwijk m MtjetiMzaag inèim. &tmmïa(Mïijn Mel/uw minister van buitenlandse zaken is weer terug' Werven willen personeel van ROS in dienst nemen lisschien nog een weekje, maar dan ben ik weg, voorgoed' Tweede examendag nogal afmattend Italiaan heeft geen pokken krijgin Agt en Wiegel sluiten breuk met Iran niet uit, Van der Klaauw wél nscf Oc HAAG „Wiegel is de i Nederlandse minister buitenlandse zaken van aatste drie jaar." Het |e gaat rond in Haagse imatieke kring, sinds de remier zijn collega Van aauw op buitenlandse verving tijdens diens i reis om de oost. Leuke «i schirking voor Wiegel, pljn- Oost. eivoor Van der Klaauw. ilf 16 meer bevestigt het de n verbJk dat Van der Klaauw eriaien.sterke ls op zijn beleids- In. RDAG 26 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTETH S 9 :n Henny de Lange KERKERK In het tuintje zijn de voorjaars- geknakt. „Dat is ge- d toen hier vorige week Uatiegaten zijn geboord", aar Hannie uit. „Een paar we geleden zou ik me daar over hebben gemaakt, r dat soort dingen doet iu niets meer." keuken zit een grote rode strik e waterkraan. „Als hulsvrouw ~.c 3k je de hele dag water, zonder y 8 er erg in hebt. Iedere keer als ik de strik zie, denk ik: nee, Han- sla niet wassen met leidingwa- Haar zoontje mag even later tappen uit een grote jerrycan .gezond" water, wanneer zijn ie b&r koffie wil zetten. s nu het leven in een gifwijk". i wrang. „Ik houd het misschien ?n weekje vol, maar dan ben ik ljeg. voorgoed." Hannie en haar £ijn niet de enige bewoners van rkerk-west die vastbesloten e vertrekken, zodra het maar nogelijk is. Er zijn er ook al die jn; in de meeste gevallen zijn ze jk ingetrokken bij familieleden, als je weet dat mijn ouders in 't schuitje zitten ze wonen hier tar straten verder dan weet je >e het er bij staat in de familie", Hannie op. inning woensdagavond, toen de bewo- Iran Lekkerkerk-west in allerijl (geroepen werden in de gerefor- le kerk. waar ze geconfronteerd n met het verbijsterende be- dat er ook in het drinkwater stoffen aangetroffen zijn, is de ling in deze nieuwbouwwijk in empo gestegen. „Eigenlijk wa- e net een beetje gerustgesteld 3e resultaten van de laatste me- insda». en dan krijg je zoiets op je begr merkt een al wat oudere wljk- te Doler op. „Luguber is het", vult iuurvrouw aan. „En het meest HH^e is nog dat de bewonersvereni- gelijk heeft gekregen. Drie we- ___'eleden heeft de vereniging al ^^^rschuwd voor de mogelijkheid ij kef giftige stoffen doorgedrongen - n kunnen zijn in de waterleidin- 'at werd toen weggewuifd door meester Ouwerkerk. Dat de be- •svereniging nu toch gelijk heeft gen, geeft toch wel te denken." ertrouwen van deze bewoner in 'erheidsinstanties is weg. Meer «woners hebben kritiek op de blijf, waar0p de bestuurders na het e alarm zijn opgetreden. Er is waar begrip voor het feit dat •meester Ouwerkerk de niet be- leuke taak heeft telkens weer ADVERTENTIE JAARGANG 11. NR Z "ma: „El Salvador en Sere Mlddenamerlkaan- landen". alvadoriaanse boeren aan het woord, lesprek met de zojuist afgetreden on- "irminister van landbouw, irview met bisschop Romero, ekonomische relaties van Neöef- ind met El Salvador, londurese vakbeweging tegen verkie- Ingstarce lakbondsonderdrukking in Mexico. Mvangt dit nummer door storting van (0 op giro 19 10 108 t.n.v. CLAT- erland te Utrecht, o v v ..El Salvador". [jaarabonnement (6 nrs) op „latijns- is 25.- H een abonnement: ïptie," Wrilffcode verzenden aan: CLAT-Nederland. voordnummer 136, 3500 ZA ta E: Een bewoner verlaat zijn huis, dat hij het liefst van de hand zou willen doen slecht nieuws te moeten brengen, maar aan de andere kant heeft men toch ook sterk het gevoel dat er zaken achter worden gehouden. „Ik zit nu al met angst en beven de uitslag van het medisch onderzoek af te wachten", vertelt een bewoonster. „Ook al zou de uitslag goed zijn, dan zal ik toch blijven denken dat ze misschien iets niet vertellen omdat het té erg is." Besmet water De grootste angst van de bevolking voor het merendeel jonge gezinnen betreft de onzekerheid over de vraag hoelang men misschien al besmet drinkwater heeft-gedronken. Hoewel minister Ginjaar volhoudt dat pas begin deze week voor het eerst ge vaarlijke stoffen dezelfde als in de bodem van Lekkerkerk in het drinkwater zijn aangetroffen, zijn de bewoners daar allerminst gerust op. „Je maakt mij niet wijs dat plotseling op maandag, juist terwijl men bezig was met het onderzoek, giftige stof fen begonnen door te sijpelen. Zoiets is toch een kwestie van maanden, misschien wel van jaren?" Voor zichzelf vindt deze man het „niet zo erg. Maar als ik naar mijn dochtertjes kijk, die jaren achtereen hier in het zand gewroet en gespeeld hebben, dan wil ik eigenlijk niet ver der denken. Hoe zien die meiden eruit, als ze twintig zijn, denk ik dan. Ik ben tegen die tijd al over de vijftig en heb dan een heel leven gehad. Maar zij staan er nog helemaal voor". Zijn vrouw kan het „niet bevatten", zegt ze. „Je leest wel eens vaker over giframpen, bij voorbeeld Seveso. Maar 't komt niet in Je op dat jezelf er ook mee te maken kunt krijgen". Ze windt zich op. „Over de opslag van kernafval en weet ik veel wat kunnen ze jaren praten. En dat is natuurlijk ook nodig. Maar hier kan rustig een wijk volgestort worden met zwaar vergif, zónder dat ooit iemand daar wat tegen gedaan heeft. Ja, een enke le milieu-jongen misschien, maar die werd toen uitgelachen." Een paar straten verder heeft een bewoner, voordat hij zijn huis verla ten heeft een groot spandoek opge hangen met de woorden: „Vergif in de grond is niet gezond. Eruit met die troep, terstond." kunt het Je misschien niet voorstellen maar er zijn toch nog een paar men sen die denken dat het niet zo'n vaart zal lopen. Volgens mij willen ze dat denken, omdat ze anders ook gek worden van angst." Frisse lucht In Lekkerkerk-West staan 271 wonin gen. Meer dan de helft van de wonin gen werd twee jaar geleden gekocht door de bewoners toen daarvoor de gelegenheid werd geboden. Van de bijna duizend bewoners komt een groot aantal uit de randstad. „Wij zijn speciaal vanuit Den Haag hier komen wonen, omdat we onze kinde ren in een frisse omgeving wilden laten opgroeien waar ze bovendien nog eens een koe zouden zien. Mijn man rijdt elke dag op en neer naar Den Haag. Dat hadden we er allemaal voor over om hier te kunnen wonen. En het is, sorry het wós, ook een prachtige wijk hier. Veel groen, de huizen zijn leuk. Je hebt een aardige tuin en dat allemaal voor een redelij ke prijs." vertelt een bewoonster, die het er van ziet komen, dat ze straks misschien weer op een flat in Den Haag zit „voor pakweg acht- tot ne genhonderd gulden in de maand." Huilbui Machteloosheid, woede, paniek en angst klinken door in de woorden van de bewoners. Bijna iedereen bekent al een flinke huilbui achter de rug te hebben. „Ach, wat wil je, de kinderen worden dwars, omdat ze merken dat pappa en mamma niet in hun gewone doen zijn. Die reageren daar weer op en voor je 't weet is de spanning te snijden. Gelukkig hebben we reus achtige buren, zodat we af en toe tenminste eens lekker kunnen uitpra ten." Deze bewoonster vertrekt even later, met twee jerrycans naar één van de drie tappunten, die zijn aange legd om de bewoners toch van „ge zond" drinkwater te kunnen voor zien. „Och, je ziet zo nog eens ie mand." zegt ze spottend. Ben van Veen, vooreitter van de be wonersvereniging, heeft het razend druk. De vereniging heeft een jurist in de arm genomen, die zal gaan bekijken in hoeverre het mogelijk is via civielrechtelijke procedures scha declaims in te dienen, hetzij bij de gemeente, hetzij bij de Rotterdamse firma Wijnstekers, die ervan wordt verdacht het chemisch afval gestort te hebben in Lekkerkerk-West. „De meesten zullen er sowieso schade van blijven ondervinden," zegt hij. „Het minste dat gedaan kan worden is zorgen dat de mensen er materieel en financieel niet op achteruit gaan." Kritiek Van Veen deelt de kritiek dat de overheidsinstanties te laat in actie zijn gekomen. Een ander lid van de vereniging, een chemicus, vult hem aan: „Driekwart jaar geleden had toch ergens al een belletje moeten gaan klinken, toen bleek dat her en der in de wijk leidingen kapot gingen. Het is onbegrijpelijk dat toen niet meteen ingegrepen is. Nog onbegrij pelijker is het natuurlijk dat tien Jaar geleden, toen toch van verscheidene kanten gewaarschuwd is dat Wijnste kers beslist niet alleen bouw- en sloopafval stortte, niets is gedaan. Ja. de gemeente heeft geloof ik een op zichter aangesteld, die erop moest toezien dat er geen giftig afval werd gestort. Maar 's nachts werd er rustig doorgestort zonder dat er een haan naar kraaide." Een bewoner komt aanlopen met een foto-album. De foto's geven een beeld van het Lekkerkerk van tien jaar geleden, toen begonnen werd met het bouwrijp maken van het gebied waar nu de nieuwbouwwijk ligt. Een paar foto's laten materiaal zien van Wijn stekers. En andere foto maakt duide lijk hoe Wijnstekers in die periode grond „bouwrijp" maakte: met oude koelkasten, vaten en kapot huis raad Het commentaar van de toenmalige burgemeester Muller van Lekkerkerk in een raadsvergadering, waarin vra gen werden gesteld over deze wijze van bouwrijp maken was: „Nee hoor. dat kan geen kwaad bij het heien. En u moet niet vergeten dat Wijnstekers vrijwel gratis stort zodat wij daar goedkope woningwetwoningen kun nen bouwen." Het argument van goedkope woningwetbouw is duide lijk gebruikt als chantagemiddel, me nen de bewoners. Alle waarschuwin gen zijn in de wind geslagen met als argument dat neen zeggen tegen Wijnstekers sociale woningbouw on mogelijk zou maken. Bang Volgens de bewonersvereniging gaan er steeds meer stemmen op die ervoor pleiten heel Lekkerkerk-west te slo pen. „De mensen zijn bang en ze zullen dat blijven, ook als maar een deel van de wijk tegen de vlakte hoeft. Ik weet ook niet wat de beste oplossing is," zegt voorzitter Ben van Veen van de vereniging. „Ginjaar heeft gezegd dat die troep koste-wat- het-kost de grond uit moet. Ik ben dat uiteraard met hem eens maar ik zou daaraan wel willen toevoegen dat daarmee de zaak niet opgelost is. Ik vind dat de mensen constant onder medische controle moeten staan, want ik heb begrepen van deskundi gen dat dit gif niet één-twee-drie uit je lijf verdwenen is, als het er een maal in zit. ADVERTENTIE Als een mes door de boter. Maar je buren schrikken zich te pletter. Wat een leven! Dóé d'r wat aan. Als je zó door gaat zaagje ook de goede banden met je buren door. Overleg dus even van te voren. En kijk wat er in je huis aan geluidsisolatie te verbeteren valt. Vlaggetjes In schril contrast daarmee staan de vlaggetjes waarmee een bewoner zijn huis heeft opgesierd ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Lekker kerk. „Daar kan ik nou niet bij", vertelt èèn van de buren. „Hoe kan iemand nu feestvieren terwijl ieder een hier in enorme angst leeft. Je Hm'? Vraag informatie aan de Nederlandse .Stirhlingfïeliiidhinder.l'osllnis :{S1 2<»0(l .VI IVIIl. Gisteren werd het hoofdstuk Nederlands wat dd examens betreft afgesloten. Op dit tweede examen voor dit vak moesten we zelf een tekst schrijven. Wij doen in tegenstel ling tot veel scholen niet mee met het opstel. We moesten een stukje schrijven naar aanleiding van een studie die we het afgelopen jaar hebben gemaakt De bevindingen van deze studie komen allemaal in een map te staan. Met twee anderen heb ik deze stu die afgemaakt met de titel De sociale bewogenheid van Louis Paul Boon in de Kapellekensbaan en Zomer te Ter-Muren. Men moet namelijk een bepaald aspekt be studeren van de boeken van de schrijver van je keuze. BIJ ons was dat aspekt dus de sociale bewo genheid. Het hoeft niet persé over een literair onderwerp te gaan, zo is er ook een map gemaakt over de zonne-energie. Het is een groot verschil met het opstel dat je van tevoren weet waar de schrijfopdracht over moet gaan. Je hebt nu niet de kans dat er geen titel bij zit die je aan spreekt. Er zijn nog meer verschil len. Ten eerste stem Je Je taalge bruik af op de mensen voor wie de tekst bestemd is. Het maakt wel wat uit denk ik, om maar een voorbeeld te nemen, of Je voor leeftijdgenoten schrijft of voor oude mensen. Ten tweede is een opstel niet meer dan een opstel. De schrijfopdracht kan een recen sie zijn, een voorwoord, om maar een voorbeeldje te geven. Je moet in die map naast de conclusies van anderen ook een conclusie van je zelf geven. Je kan daarin een beet je een tip geven voor de schrijfop dracht. Zo vroeg ik me in de con clusie af of Boons boeken nog wel helemaal actueel zijn en over die vraag ging ook mijn schrijfop dracht gistermiddag. De schrijfopdracht wordt gegeven door de leraar. Ik heb geprobeerd een beetje structuur aan te brengen in mijn tekst. Eerst heb ik de probleem stelling geformuleerd, toen argumen ten gegeven en tegenargumenten. De argumenten haalde ik uit de map. Je mag de mag namelijk tijdens het examen bij je hebben en raadplegen. Dat is ook wel nodig. Het is de bedoe ling dat je anderen citeert en je moet dan heel nauwkeurig aangeven met voetnoten waar Je welke informatie vandaan hebt. Je moet de informatie die je tijdens je studie had opgedaan nu kunnen verwerken. Zoals gezegd je moet zelf een titel verzinnen. En ik heb gekozen voor: „Boon balanceert tussen heden en verleden". Nu ik er weer over nadenk vind ik het eigenlijk niet zo'n geslaag de titel. Laten we hopen dat de nakij- kers er anders over denken. Dagboek van een examenkandidaat door André Berends Je had drie uur de tijd voor het schrijven van je tekst. Dat leek me van tevoren nogal veel maar het bleek toch dat je wel erg veel tijd kwijt was. Ik was twee uur en drie kwartier bezig. Je begrijpt dat Je van zo'n tijd Ingespannen schrij ven behoorlijk duf wordt. Het is vrij vermoeiend en Je bent tot wei nig meer in staat daarna. Je begint met een schemaatje te maken van de tekst die je in Je gedachten hebt, dan het klad en dan maak Je het nette deflniteve exemplaar. Ik hoop dat de lezer de eerste vruchten van deze nieuwe methode voor Nederlands in het stukje kan ontdekken. In ieder geval was dit dagboek nog wel een aardig oefeningetje voor het examen. Rust Voorlopig heb ik even wat rust. Maandag heb ik geen examens want dan is er Latijn en biologie en die vakken heb ik niet. Toch ga ik maandag nog even naar school om een facultatieve les economie te volgen. De eerste keer dat u weer van me hoort zal volgende week donderdag zijn als ik het examen Engels heb gedaan. Van onze redactie economie ROTTERDAM Vier scheepswer ven rond Rotterdam hebben laten weten het voltallige personeel van ROS Scheepsbouw (ongeveer 1600 mensen) te willen overnemen, nu het project niet van de grond dreigt te komen wegens gebrek aan overheids steun. De vier scheepswerven: IHC-Holland, De IJsselvliet Combinatie, Scheeps werf De Merwede en de werven Van der Giessen-De Noord, hebben een plan in de maak voor een 'all-in over name'. Volgens directeur J. U. Smit, van Van der Giessen Combinatie zit ten alle vier de werven met een tekort aan personeel, zodat de ROS-mede- werkers soortgelijk werk kan worden aangeboden. Smit: „Iedereen is wel kom. ook mensen voor wie niet direct een baan beschikbaar is. maar die toch in de scheepsbouw willen blijven. Het plan van de vier scheepswerven wordt volgende week uitgewerkt en voorgelegd aan de Beleidscommissie Scheepsbouw, die het kabinet advi seert inzake de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw. Dick Bijl van de industriebond CNV, zegt in een reactie het plan van de vier werven „geen serieus alternatief' te vinden. HIJ vraagt zich af of Rijn- Schelde-Verolme deze mensen niet hard nodig heeft bij de afbouw van de VDSM-werf op Rozenburg. Boven dien is het verschil in salaris dat de mensen te wachten staat zo groot, dat het plan alleen al daardoor on aanvaardbaar wordt, vindt Bijl. Daar komt nog bij dat in het geheel geen rekening is gehouden met de sociale gevolgen. Zo zou voor een groot aan tal werknemers de afstand tussen wo nen en werken aanzienlijk groter wor den. Bijl concludeert dat vooralsnog moet worden vastgehouden aan het idee dat is neergelegd in de motie Van der Houwelingen, dat een soort minl- ROS behelst. GENÊVE (AP) „Wij zijn sterk van mening dat dit een geval van water pokken is." aldus een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) over de Italiaan die dins dag op verdenking' van „echte" pok ken in de Isolatieafdeling van een ziekenhuis bij Milaan werd opgeno men. >ud- Ana ïKp 1 Ferry Mingelen een ee kort n%n hebben die rol met genoe- l verloqn hem overgenomen. Die ande- in de premier en de vlce-pre- "IJ begeven zich op het terrein Internationale brandhaarden, Afghanistan Van der Klaauw Ich de kaas van zijn brood iten. „Maar de minister ls nu ig." wordt op buitenlandse (hoopvol opgemerkt le schi Z'l hnfteli ipma, >st. In hoofdzaak heeft Van der Klaauw het probleem zelf veroorzaakt. Hij maakt te veel reizen en als hij al in Den Haag is, moet hij vaak in de Tweede Kamer optreden. Veel tijd om het beleid te bepalen schiet er zo niet over. Voorts is hij van nature te vriendelijk, ja letterlijk te Inschikke lijk om oprukkende politici van een harder kaliber als Wiegel en Van Agt van Zijn stoel te weren. Wie herinhert zich niet het zure gezicht van de vori ge minister van buitenlandse zaken. Van der Stoel, iedere keer als Den Uyl zich met het buitenlandse beleid be moeide. Niet echter bij Van der Klaauw; welgemoed schuift hij een stukje op, terwijl verdediging van zijn beleidsterrein toch zo nodig zou zijn. Status de „vreemde" invloed op het buiten lands beleid dreigt de komende tijd namelijk alleen maar groter te wor den, nu premier Van Agt de verkie zingscampagne voor 1981 is begon nen. Als een leider in ballingschap, heeft Van Agt vanuit Indonesië mee gedeeld weer CDA-lijsttrekker en CDA-premler van een kabinet samen met de WD te willen worden. Weer op pad met Wiegel dus. die de libera len automatisch aanvoert, nu Riet kerk is weggevallen. Van Agt en Wiegel, zij weten hoezeer de internationale politiek de nationa le politicus status geeft. We leven in onzekere tijden, wat is er aantrekke lijker voor kiezers dan hun stem te geven aan politici, die niet alleen de Indruk wekken precies te weten wat er internationaal mis is, maar ook wat daartegen te doen valt. Simpele, heldere maatregelen, in simpele hel dere taal. Dat gaat er in als koek, ln brede lagen van het kiezersvolk Het is niet toevallig dat bij uitstek Van Agt en Wiegel de laatste tijd het gezicht van het buitenlandse beleid hebben bepaald met krachtige uit spraken: „Boycot de Olympische Spelen, boycot de film over de Arabi sche prinses, boycot Iran." Uitspra ken waarvoor best wat te zeggen la, maar de nare bijsmaak blijft dat ze meer voor de nationale dan voor de internationale markt bedoeld zijn. Wie? Wat goed is voor de nationale politi cus is nog niet automatisch goed voor de internationale politiek. En sinds wanneer zijn Van Agt en Wiegel echt Minister Van der Klaauw. serieus geïnteresseerd in de interna tionale betrekkingen? Er ontwikkelt zich eenzelfde pro bleem als met de Amerikaanse presi dent Carter: je weet nooit in hoeverre zijn beslissingen beïnvloed worden door zijn verkiezingscampagne. In Washington is er altijd nog minister» Vance van buitenlandse zaken, die Carter van al te drieste maatregelen probeerde af te houden. Maar wie houdt Van Agt en Wiegel zo nodig tegen? Het kan zijn dat dat minister Van der Klaauw een voorzichtige poging in die richting heeft gedaan na de laat ste Europese ministerraad, begin deze week in Luxemburg. Nederland was voorstander van directe sancties tegen Iran om de solidariteit met de Verenigde Staten te onderstrepen. Van Agt en Wiegel hadden de nood zaak de Verenigde Staten niet langer alleen te laten tobben, ln alle standen als bondgenootschappelijke plicht uitgesproken. De Europese ministers van buitenlandse zaken beslisten echter met echte boycot-acties te wachten tot na 17 mei. Minister Van der Klaauw dus teleurgesteld? Zachte hand Integendeel: „Het is een zeer verstan dig besluit." zei hij, en. toen er enige twijfel werd uitgesproken: „Ik meen dat heel serieus Is er reden voor teleurstelling over die Europese besluitvorming? Stellig wel voor de Amerikaanse president De VS hebben al economische boycot maatregelen tegen Iran afgekondigd, en met de directe Europese steun daarvoor, waarop gehoopt werd, zou den die alleen maar doeltreffender zijn geworden. De Amerikaanse pre sident heeft vijf maanden lang gepro beerd Iran met een zachte hand zover te krijgen de gijzelaars vrij te laten. Op zichzelf kan men het hem niet kwalijk nemen het nu eindelijk met hardere hand via een boycot te probe ren. Uiteraard kon niemand in Luxembur voorzien, dat president Carter al een militaire actie voorbe reid had De twijfel of een boycot de vrijlating werkelijk dichterbij zou brengen was in Luxemburg ruim voorradig. De be langrijkste reden om zo'n boycot toch al aan te kondigen had ook weinig met de gijzelaars, maar alles met de Amerikaanse president te maken. „We mogen niet de Indruk wekken dat we hem alleen laten staan, we moeten matigende invloed kunnen blijven uitoefenen, om Amerikaanse militaire maatregelen te voorko men," argumenteerde men toen nog optimistisch. Lichte toon Van der Klaauw heeft dit argument donderdag ook tegenover de buiten landcommissie van de Tweede Ka mer nog eens onderstreept. Daar en op Buitenlandse Zaken zelf was men nogal verontrust over de lichte toon waarop premier Van Agt van Tokio uit over Amerikaans ingrijpen had gesproken: hij sloot dat ingrijpen niet uit en kon nog niet zeggen of Neder land daar voor of daar tegen zou zijn. Minister Van der Klaauw maakte dui delijk dat hij in ieder geval wel tegen was. dat juist daarop de hele Europe se aanpak gericht was. Voorts sprak hij zich zonder omwegen uit tegen verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Iran. „Dat wil lk niet." zei Van der Klaauw. terwijl zowel Van Agt als Wiegel die stap nadrukkelijk niet had uitgesloten. Van der Klaauw heeft de genuanceer de beslissingen van Luxemburg met overtuiging verdedigd. „De minister van buitenlandse zaken is weer te rug." Misschien mag hij nu ook weer helemaal op zijn eigen stoel plaats nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9