nancieel probleem tvangst Canadezen Directie Mobil Oil praat niet over vijfploegendienst egering wil nog niets ggen over Surinaamse wet Burgemeester méér dan een lintjesdoorknipper cus wil uitdelen sigaretten belasten Abraham Roos (69) overleden Ondergedoken jood was burgemeester van Amerongen Ruim honderd personeelsleden in staking |j^egel bepleit terughoudendheid Kind verongelukt Vrouw minder snel naar de huisarts- FNV-jongeren tegen plan jeugdarbeid Geertsema: te weinig vrouwen solliciteren AG 25 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PH 11 onzer verslaggevers iRDAM De Stichting „Amsterdam dankt zijn Canadezen" die hoge verwachtingen van tfef We van medewerking aan de ontvangst van de 350 door de hoofdstad uitgenodigde Jese veteranen, is daarin op sommige punten teleurgesteld. én vli tings kringen meent men, dat het voor de burgerij toch een erezaak moet zijn om op korte termijn nog daad werkelijke belangstelling te tonen. De gemeentelijke subsidie van 150.000 moet als een gewaardeer de bijkomstigheid worden be schouwd. Voor de ontvangst is acht honderdduizend gulden nodig. htfe Belastingdienst een bedrag rengioOO als accijns voor de uitde- actiem 40.000 pakjes sigaretten aj sigaretten In totaal) in de uur fe verpakking van 1945. Tij- taatjin toen glorieuze intocht in oneröam deelden de bevrijders de atiofen de vermaarde Sweet Co- In met gulle hand uit. Dit ge- het ijrdt op 5 mei herhaald, alsme- ïkking van de Glover-Milk- bar, eveneens in de verpak- d^n 35 jaar geleden. De Stich- {bijzonder verstoord over het daant de overheid zich formalis ten ij>steld door geen dispensatie nderd accijnsheffing te verlenen, ekleu 1 naahrzitter Gerard de Klerk heeft dit J persconferentie voorts laten *ek Smeren, dat de dankbaarheid Jft de Amsterdamse bevolking je- uil bevrijders van toen tot dus- erq?neden de maat is gebleven, V(Urijfsleven heeft tot nu toe 0 bijgedragen in de kosten ranje project, dat rondom de acht praagt. Uit de burgerij is tot Haagt slechts een bedrag van on- huni/8000 ontvangen. In Stich- t*v< uitgave van de vier voormalige ver zetsbladen in Amsterdam. Voor 9 kan men dit boek halen bij alle vesti gingen van de Centrum Bank. Klemmend beroep Er wordt een klemmend beroep ge daan op Amsterdammers om door middel van een gift hun dankbaar heid te tonen. Giften zijn welkom bij de volgende giro- en bankrekeningen: postgiro 511.1945, ook via gemeente giro; bankgiro ABN 54 239 1945; bankgiro Centrum Bank 93.685.1945. EXDOSitlC ten name van „Amsterdam dankt zijn Canadezen". Eveneens een succes is de verkoop van de dubbele LP „Sentimental Journey", vervaardigd door Gram- moservice, met 40 liedjes uit de maanden na de bevrijding. Melodieën van onder meer Vera Lynn, Glenn Miller. Syd Lawrence, Bing Crosby. Het album is In alle platenzaken voor 32,50 te koop In enkele dagen zijn er reeds een kleine 10.000 exemplaren verkocht. Zijdelings zijn er inkomsten door middel van herdenkingsstropdassen, affiches en stickers, verkrijgbaar bij de portier van het stadhuis. De Stich ting krijgt ook inkomsten van de ver koop van het boek voor Jongeren „Je was er niet bij" (vijfde druk), een Tot en met maandag 26 mei presen teert het Amsterdams Historisch Mu seum, in zaal 21, de tentoonstelling „Amsterdam bevrijd - Mei '45". Dej expositie geeft een beeld van het on beschrijflijk enthousiasme van de hoofdstedelijke bevolking, waarmee de Canadese „liberators" op 8 mei 1945 in Amsterdam werden ontvan- Deze radio verhorten in een boek, en op de voorgrond een dagboek van een onderduiker zijn te zien op de tentoonstelling „Amsterdam bevrijd mei '45". gen. Daaraan vooraf gaan bezettings- ling wordt de film van John Femhout beelden, onder meer van de honger- „Het laatste schot" vertoond. De ex- winter en andere ingrijpende en tries- positie is een initiatief van de ten- te gebeurtenissen. Op de tentoonstel- toonstellingscommissie van de Stich ting „Amsterdam dankt zijn Canade zen". Het museum is gedurende de feest (herdenkings)week van 1-9 mei gratis toegankelijk. Kopuit 4 an vreemde wijzen hebben gepoogd zich te onttrekken j Duitse deportaties. Er zijn. ft, die in het uniform van de Ration Todt liepen. Er wa- en die als vrijwilligers deel (ten van de Kriegsmarine. jretaresse van de Ortscom- t in Zutphen was een on- bken jodin. Er is ook een doken jood geweest, die lijd op Duits gezag burge- uf was van een Nederland- I. Dat was de heer Abraham os. Hij is begin deze week arige leeftijd in Amsterdam ■en. |cen van Herzberg, Presser en g, waarin de jodenvervolgin- i Nederland worden beschre- ven, maken geen melding van deze unieke gebeurtenis. Ab Roos heeft zich na de bevrijding weer terugge trokken tot de eenvoudige joodse za kenman die hij ook voor de oorlog was. „Ik heb er nooit mee te koop gelopen. De eerste Jaren vooral wilde Je zo snel mogelijk alles vergeten", gaf hij ons destijds als commentaar. De Duitse jodenvervolgingen brach ten Ab Roos als onderduiker naar* Amerongen. Hij leefde daar onder de valse naam Theodorus Marinus van Leur, geboren in Dodewaard en van beroep vertegenwoordiger van een meelfabriek. Iedere werkdag verliét hij voor de schijn het huis. Het was het illegale leven van zovelen. Dat veranderde met de landing van de geallieerde troepen nabij Arnhem. Een stroom van vluchtelingen kwam Amerongen binnen. Vertegenwoordi ger Van Leur. de ondergedoken Jood1 Abraham Roos, maakte zich bij de opvang verdienstelijk. Hij richtte een noodziekenhuis op en organiseerde een centrale keuken. Als dank gaf de Duitse Ortscommandant voor de vrij willigers nadien een feestje. Ook Van Leur was uitgenodigd. De organisato rische verdiensten van de vertegen woordiger waren de Duitsers niet ont gaan.. Benoeming Op dat feestje werd de ondergedoken Abraham Roos door de Ortskom- mandant benoemd tot burgemeester van Amerongen. Na de bevrijding werd deze benoe ming door de Nederlandse regering zelfs erkend. Dè weer opgedoken Abraham Roos kreeg van de regering salaris uitbetaald. Maar tijdens de Duitse bezetting had hij als burge meester andere zorgen. De Duitsers verlangden dat de burgemeester be hulpzaam zou zijn bij de inkwartie ring van 1500 soldaten. Dat lukte. Velen werden ondergebracht bij NSB-gezinnen en andere met de Duit sers sympathiserenden. De benoeming tot burgemeester bracht voor de orthodoxe jood Roos ook nog religieuze consequenties mee. „Het laatste dat ik had vastge houden moest ik ook nog loslaten. Ik had volgehouden op Sjabbat niet te roken. Op die wijze wilde ik de Sjab bat blijven heiligen. Maar als burge meester kon ik mij niet permitteren iedere dag te roken, en op zaterdag niet. Op die dag smaakte het roken bitter". In zijn functie van burgemeester woonde Ab Roos Duitse besprekin gen bij. Hij gaf de gegevens door aan de illegaliteit, hielp bij het verbergen van neergeschoten piloten, liet de Ortskommandant echte Ausweise te kenen voor het per veer overbrengen van geallieerde piloten, waarschuwde als er Duitse overvallen zouden ko men en liet kaarten uit het bevol kingsregister verdwijnen. Hij is daar voor uit Engeland en de Verenigde Staten onderscheiden. Ook huwelij ken sloot de ondergedoken joodse burgemeester. Zelfs een huwelijk tus sen t.wee ondergedoken joden. Even heeft het er op geleken, dat burgemeester Van Leur zelf in de echt moest worden verbonden. Hij liet zijn vrouw, die in Amstelveen was onder gedoken en daar zich als dienstmeisje had verhuurd, naar Amerongen ko men. Het was een weerzien tussen man en vrouw na meer dan een Jaar. Maar de Ortskommandant klopte niet aan als hij de burgemeesterska mer van Amerongen binnenkwam. Zodoende trof hij burgemeester Van Leur met een vrouw in diens armen. Burgemeester Van Leur was genood zaakt zijn huwelijk voor te bereiden met zijn eigen vrouw. Zover is het niet gekomen. De SS trok Amerongen binnen en eiste dat de burgemeester zestig man nen voor tewerkstelling zou aanwij zen. Abraham Roos weigerde. De on dergedoken jood werd door de SS afgezet Hij werd zelfs uit Amerongen verbannen, met de opdracht zich bij de Sicherheitsdienst in Utrecht te melden. Burgemeester Theodorus Marinus van Leur heeft dat niet ge daan. Want hij wist dat hij de joodse onderduiker Abraham Roos was. i banketbakkers bereiden zich voor op de inhuldiging: in de etalage van deze bakker op de -damse Rozengracht prijken taarten, gebakjes, dranken en bonbons, alles in stijl van Oranje. ■ronn el E ;e parlementsredactie G De Nederland- xing weigert voorlopig irdeel te vellen over een In Suriname in de is om parlementaire be- eden over te dragen Ie regering. Volgens het inkl Kamerlid Waltmans jnki.le Surinaamse regering 'n machtigingswet in id alle bestaande wet- Suriname tijdelijk bui-, rking stellen of daar-' fwijken en dus alle naar zich toetrekken. nerlld vindt het herstel van nentaire democratie in Suri- i groot belang met het oog [erugkeer van Surinamers uit Tijdens het vragenuurtje ner vroeg hij daar gisteren Ideel over van de Nederlandse lee-premier Wiegel, die de In' Jrerblijvende premier Van Agt wigerde daar op in te gaan. 1 het wel erg ver gaan wan- Nederlandse regering „het li aanmatigen te oordelen over ntwerp dat in een ander I voorbereiding is en waarvan het geenszins vaststaat dat het zal worden ingediend." Wiegel bepleitte een terughoudende opstelling, ook al zou het wetsont werp bij het Surinaamse parlement worden ingediend. „We moeten ons niet gaan begeven in paternalistische bemoeienissen," zei hij. Hij vond het ook nog niet nodig om de relaties met Suriname op het gebied van ontwik kelingssamenwerking en defensie op nieuw te bekijken. Die relaties zijn in wederzijdse verdragen vastgelegd en kunnen volgens de vice-premier niet eenzijdig worden veranderd. Contact Volgens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is er tussen de Nederlandse regering en de nationale militaire raad in Suriname regelma tig contact via de Nederlandse am bassadeur Vegelin. HIJ zei dit. even eens tijdens het vragenuurtje, op vra gen van de Kamerleden Bisschoff van Heemskerck (D'66), Pronk (PvdA) en Waltmans. De bewindsman moest echter erken nen dat de uitspraak van de Kamer over de situatie kort na de staats greep in Suriname, nog weinig effect heeft gehad. Volgens die Kameruit spraak. neergelegd in een motie van het WD-Kamerlid Bolkestein. zou de Nederlandse regering al het mogelij ke moeten doen om te bereiken dat de democratie in Suriname spoedig wordt hersteld, dat de grondrechten worden geëerbiedigd en dat er zo spoedig mogelijk verkiezingen wor den gehouden. Zorgen Van der Klaauw zei zich met name zorgen te maken over de geconsta teerde onregelmatigheden ln de rechtspleging in Suriname. Hij zei dat de Surinaamse orde van advoca ten hierover contact heeft gehad met de Surinaamse regering. Deze zou er naar streven de strafrechtpleging weer te normaliseren. Overigens liet de bewindsman weten dat er inmid dels geen voormalige officieren van het Surinaamse leger en van politie meer gevangen zitten. Van der Klaauw weigerde in te gaan op vragen uit de Kamer om medede lingen te doen over de briefwisseling die de regering met de 8urinaamse regering heeft gehad over de situatie die is ontstaan na de staatsgreep van 25 februari. Het enige wat hij daar over kwijt wilde was. dat die corres pondentie bedoeld ls als eerste aan zet voor „een gemeenschappelijke be schouwing" van de toekomstige rela ties tussen Nederland en Suriname. „En daar zit alles ln," zei hij- Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Bij de raffi naderij van Mobil OU in Am sterdam zijn sinds woensdag middag zo'n honderd man technisch en produktieperso- neel in staking. Inzet van de staking is de weigering van de directie van Mobil Oil om te praten over de invoering van een vijfploegendienst in dit volcontinu-bedrijf. De staking ontstond woensdag spon taan, zonder medeweten van de vak bonden. Gistermorgen stelde de In dustriebond FNV zich, na raadple ging van de leden, achter de staking. Eerder, woensdagavond dealde een woordvoerder van de Industriebond mee dat de bond waarschijnlijk de actie niet zou kunnen steunen, omdat de CAO-onderhandellngen met Mobil Oil formeel nog aan de gang waren. Vorige week legde de Industriebond FNV bij Mobil de eis op tafel, dat de directie ln de CAO de bereidheid zou moeten vastleggen, om vanaf vol gend Jaar de vijfploegendienst en de 35-urige werkweek geleidelijk in te voeren. Toen de staking woensdag middag begon zou de raffinaderij, die voor een groot onderhoud drie weken stil had gelegen, Juist weer worden opgestart. Ultimatum Gistermiddag stuurden Industrie bond en stakers opnieuw een ultima tum naar de directie, waarin geeist werd dat de directie ln zou gaan op de verlangens van de werknemers. Een woordvoerder van de directie van Mo bil Oil liet daarop doorschemeren dat de directie er voorshands niets voor ASSEN (ANP) De vijfjarige Har- rold Will ems uit Assen is bij het spe len bij een geparkeerde auto ln zijn woonplaats om het leven gekomen. Het kind was op zijn tenen gaan staan om door de gedeeltelijk geo pende ruit van de auto naar binnen te kijken. Toen het zijn hoofd terug wil de trekken en dit niet lukte, raakte het bekneld. voelt om op de verlangens ten aan zien van de vijfploegendienst en ar beidstijdverkorting in te gaan. Vol gens de stakers blijft de raffinaderij plat totdat er van de directie een bevredigend antwoord komt. De vei ligheid op de raffinaderij is overigens gewaarborgd, aldus een woordvoer der van de stakers. Bij de raffinaderij werken in totaal zo'n tweehonderd mensen, van wie de helft tot het pro- duktlepersoneel behoort. Bijna het hele produktiepersoneel Is lid van de Industriebond FNV, en deze leden hebben zich in grote meerderheid (85 procent) uitgesproken vóór staking. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Vrouwen die ern stige klachten hebben gaan minder snel naar hun hulsarts dan mannen en ouderen (boven de 46 Jaar) stellen vaker een bezoek aan de huisarts uit dan Jongeren. Dit stelt huisarts E. Neven uit Gulpen ln zijn proefschrift „Uitstelduur en praktijkvoering", waarop hij van daag aan de rijksuniversiteit Lim burg promoveert. Doctor Neven is de eerste hulsarts, die aan deze universi teit promoveert tot doctor in de ge neeskunde. Voor zijn proefschrift deed hij daarbij geholpen door 22 Zuidlim burgse huisartsen onderzoek bij 2200 patiënten over hun omgaan met geestelijke en lichamelijke klachten en het daarmee al dan niet gaan naar hun huisarts. HIJ komt tot de conclu sie dat patiënten met overwegend psychische klachten hun bezoek aan de huisarts langer uitstellen dan mensen die lichamelijke klachten hebben. t Wanneer patiënten vermoeden dat zij 'lijden aan een ernstige kwaal gaan ze sneller naar de arts dan wanneer ze denken dat het allemaal wel meevalt. Toch stelt 25 procent van de patiën ten met een verdacht gezwel het be zoek aan de huisarts langer dan drie weken uit en van lijders aan een mogelijke hartziekte doet dit nog al- tijd zeven procent. Hoewel Neven geen verder onderzoek heeft gedaan naar de reden van dit uitstel, liggen volgens hem een aantal oorzaken voor de hand. Dat kan de angst voor pijn of een gevreesde diag nose zijn, maar ook onwelkome ad- vlezen ln de vorm van stoppen met roken en drinken. De Gulpense huis arts zegt niet het bezoek aan de arts te willen bevorderen, maar vindt het wel belangrijk dat deze eerder wordt geraadpleegd bij het vermoeden van een ernstige ziekte. Hij houdt verder een pleidooi voor het invoeren van spreekuren volgens afspraak door huisartsen, omdat gr bleken is dat dit systeem bij eerdere consultatie beter werkt dan de zoge heten vrije spreekuren. UTRECHT (ANP) De FNV-jonge- renorganisatles NW-JC en KWJ zijn niet erg Ingenomen met de denkbeel den, die econoom P. Vos van de Indu striebond FNV vorige week lanceerde over verplichte arbeidstijdverkor ting. Volgens de jongeren worden juist de slechtbetaaide werknemers van Nederland, de jongeren, de dupe van verplichte arbeidstijdverkorting met aangepast loon voor nieuwko mers op de arbeidsmarkt. Volgens Vos is verplicht korter wer ken en minder verdienen de enige manier om te voorkomen dat grote groepen jongeren en vrouwen de ko mende jaren niet aan de slag kunnen koen. KWJ en NW-jongerencontact vinden dat de huidige situatie zo'n ingrijpende dwangmaatregel nog lang niet rechtvaardigt Grootscheepse toepassing van het in 1978 door NW-JC gelanceerde plan van de Jeugdarbeid is een veel betere manier om de grote jeugdwerkloos heid aan te pakken, zo stelt NW-JC- secretaris H. van Drongelen ln de Vakbondskrant, het orgaan van de FNV. speurwerkprijs Het Koninklijk In stituut voor Ingenieurs heeft de „speurwerkprijs" 1979 toegekend aan dr. ir. C. J. Snijders, medewerker aan de TH ln Eindhoven. Dr. ir. Snijders kreeg de prijs omdat hij initiatiefne mer is geweest van de invoering van de technische mechanica in het me disch denken. Dit initiatief heeft ge leld tot diverse „doorbraken", zoals de orthopedie, revalidatie, werkhou dingen en daaraan aangepast meubi lair en andere technische zaken op- jnedisch gebied. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Volgens de commissaris der koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, behoort een burgemeester méér te zijn dan een „beroeps-lintendoorknipper en •feestavondenbezoeker". HIJ schrijft dat in een nota, waarin hij een paragraaf wijdt aan alles wat met de benoeming van burgemeesters te maken heeft. Volgens Geertsema zijn het door knippen van linten en het bezoeken van feestavonden onlosmakelijk met het burgemeesterschap ver bonden, maar ze vormen niet de hoofdinhoud van de ambtsvervul ling. Geertsema maakt die opmer king omdat er gemeenten zijn die het verlangen uiten dat de burge meester geen (of weinig) nevenfunc ties bekleedt. Terughoudendheid van de gemeen teraden met betrekking tot deze wens acht de heer Geertsema op haar plaats, zeker ln die gevallen, waarin de burgemeester geen be leidsportefeuille ontvangt. En dat komt steeds meer voor, en niet uit sluitend in de grootste gemeenten. Volgens de commissaris waren de verlangens van de gemeenten bij benoemingen in het algemeen rede lijk, maar er kwamen uitzonderin gen voor. Dat betrof dan bij voor beeld gemeenten, die een burge meester wilden zonder beleidspor tefeuilles én zonder nevenfuncties, gemeenten met minder dan tiendui zend zielen die een academisch ge schoolde burgemeester wilden en gemeenten die zich uitspraken voor een mannelijke burgemeester. Volgens de heer Geertsema sollici teren vrouwen nog te weinig naar het burgemeesterschap. Onder de 567 sollicitanten ter vervulling van zestien vacatures waren slechts ne gen vrouwen. De commissaris zou een positieve discriminatie ten aan zien van vrouwen bij benoemingen op haar plaats vinden. Gelderland telt nu slechts één vrouwelijke bur- Mr. W. J. Geertsema: te veel honkvastheid gemeester. Binds Geertsema's ambtsaanvaar ding in 1973 is de post van burge meester in Gelderland 74 maal va cant geweest. BIJ de procedure kwam het voor dat niet alleen een profiel van de toekomstige burge meester werd geschtst maar „zijn portret, uiteraard zonder de naam te noemen". De ervaring heeft de heer Geertsema geleerd dat hij sol licitanten niet kan garanderen. 20 wel mét als zónder vertrouwens commissie, dat er werkelijk geheim houding zal worden betracht. Hij acht het zijn plicht in de toekomst reflectanten daarop te wijzen. Er ls volgens Geertsema te veel (honkvastheid bij de burgemeesters. Te veel geldt het „eens burgemees ter, altijd burgemeester". Van een kleinere gemeente burgemeester worden hoeft nog geen degradatie te betekenen. Sommige burgemees ters blijven twintig, dertig Jaar en langer op dezelfde plaats. De heer Geersema wijst nog op een merkwaardigheid. De mogelijkhe den voor Gelderse burgemeesters om ln andere provincies benoemd te worden, blijken bijzonder klein te zijn. Hieruit heeft de heer Geertse ma, zegt hij, zijn consequenties ge trokken. Sinds kort geeft hij bij zijn aanbevelingen voor burgemeester- benoemingen ln deze provincie voorrang aan Gelderse kandidaten. „Het doorstromlng8beleld kan al leen dan goed functioneren als alle provincies zich eraan houden." Het aantal sollicitanten naar het burgemeesterschap neemt af naar mate de gemeente meer Inwoners telt (men vindt sterke politieke te genstellingen onaantrekkelijk), ver der legt 95 procent van de burge meesters de voorgeschreven eden af en komt bij de profielschets de we derhelft van de burgemeester nau welijks ln het zicht. De praktijk heeft hen echter geleerd, dat een gemeente het sterk betreurt, als deze wederhelft zich nimmer in het openbaar aan de zijde van haar man vertoont. De heer Geertsema wijst er ook op dat hij in zijn aanbe velingen bij CDA-kandldaten geen onderscheid meer maakt tussen rechtstreekse CDA'ers en KVP, ARP of CHU-leden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11