)ok Parijs ziet Iiu probleem in Iritse bijdrage „Ons tegenspel niet door FNV geduld' omen knap gefotografeerd STUUR ÉÉN MAANDRANTSOEN f I Beleid gehandicapten slecht gecoördineerd 'Cursus in acupunctuur kan niet goed zijn' remier Italië gaat bemiddelen ie de |er onafhankelijk ran de SER Medisch Comité stuurt 450 ton rijst naar Cambodja Voor minderheden in grote steden 25 miljoen extra Fontcuberta in Canon Gallery r Boekenweekgeschenk in vermoeiend stijltje CNV-groep watervervoer: Voorzitter vereniging blindenwezen: [ERDAG 19 APRIL 1980 BINNENLAND/BUifENLAND TROUW/KWARTET 29 Bert van Panhuis Cossiga, de premier van Italië en fungerend vobr- jr van de Europese Gemeenschap, gaat komende week de drie andere grote EG-landen, West-Duitsland, Frank- gj^en Groot-Brittannië om te bekijken hoe de controverse de Britse bijdrage aan de Eurobegroting op het gflrjaarsoverleg van de negen in Luxemburg kan worden ihandeld. Thatcher en Schmidt getuigen van hun optimisme over de afloop van de begrotingsku-estie. ikkelijk zal het niet worden, al is iver het algemeen in EG-krin- /el optimistischer dan voor de nferentie van eind vorig jaar in n. Maar die werd dan ook afge- zonder maar de schijn van een l uit te problemen. gaat het om? Margaret That- en haar Tory-regering vinden iroot-Brittannië een bijdrage Europese schatkist moet leve- vergeleken met wat Londen er erug krijgt veel en veel te groot is des te onverteerbaarder als bedenkt dat Groot-Brittannië land en Italië na het armste nd is. Die nettobijdrage, vijf d gulden groot, moet verdwij- ;as Thatchers harde eis aan de ae-regeringsleiders. Met name ent Valéry Giscard d'Estaing Tankrijk antwoordde dat me- net zoveel kon eisen als ze I maar dat ze niets zou krijgen. sing I kwam het in Dublin tot een je botsing tussen Thatcher en inde van acht" zoals ze de ande- j-partners op een zeker moment 0e. Ze kon voorwaardelijk ruim jiiljard krijgen maar daarmee Thatcher dan tevreden zijn. De minister wees het aanbod woe- kf en riep dat ze geen genoegen pet een kwart ei. „We vragen jt van rekening alleen maar ons ng op! HAAG De Rotterdamse iraar dr B. Peper, lid van het bestuur van de PvdA, is sinds én een van de vijftien door de benoemde onafhankelijke le- g. van de Sociaal-Economische' (SER). Peper kreeg in de jaren [ig bekendheid door zijn artike lgen het functioneren van de als pronbstuk van een harmo- /an d^e1, terwijl de tegenstellingen samenleving nog allerminst har- inhielden. was al enkele jaren lid van jommissies. Tot de nieuwe leden hoort ook het oud-PvdA- rlid drs. H. Franssen, vice-voor- l/an de kiesraad. Franssen heeft r in de Kamer gezeten, en werd 'jaren zestig bij de verkiezing |e PvdA-fractie van een nieuwe [-voorzitter verslagen door Den Ie Amsterdamse hoogleraar dr. lehuis, bekend als „PvdA-eco- is een van de nieuwe gezich- >nder de plaatsvervangende leden. Jntal kroonleden keert niet in K terug. Het zijn de hooglera-. Jelinfante, Wolff, Hekkelman, Isfelder en Hessel. Bij de sa iling van de groep van Kroon- ,let de regering ook op een evenwichtige politieke fïng. eigen geld terug," rechtvaardigde zij zich tijdens een persconferentie. De kwestie werd doorgeschoven naar het volgende topoverleg, maar That cher dreigde de hele Euro-machine stil te zetten als er niet voldoende tegemoet zou worden gekomen aan de Britse eisen. In eerste instantie zou Groot-Brittannië alle initiatieven van de negen willen dwarsbomen en begin maart voegde de Toryleider er aan toe dat Londen heel simpel niet zou betalen. Gooi haar de EG uit, gromde Jacques Chirac, de Franse gaullistische leider, tegen zijn president. En in Brussel ging de grap de ronde doen dat Tur kije spoedig de Britse plaats zou gaan innemen. „We gaan met een verzoenende geest naar de volgende topconferentie," had Thatcher als gebaar in Dublin gezegd. Maar naar mate de data van dat overleg 31 maart en 1 april dichterbij kwamen werd steeds dui delijker dat Engeland wel wilde ver zoenen als anderen daarvoor de prijs betaalden. Tact De zaak kwam in een stroomversnel ling met de bijeenkomst van de ne gen ambassadeurs bij de Europese Gemeenschap. Tot dan hadden de Britten zich betrekkelijk rustig ge houden. De regering was van diverse kanten voorgehouden dat ze niet al leen eisen moest stellen maar ook enkele gebaren van 'goede wil diende te maken, zoals een meer communau tair energiebeleid, soepelheid ten aanzien van het lamsvleesoverschot- beleid en nog enkele kwesties die de Fransen milder 'zouden stemmen. Londen zou daar dan tegenover stel len dat het in het vervolg net zoveel aan de Euroschatkist zou moeten bij dragen als Parijs. De Britse premier was het summum van tact toen zij de avond voor het ambassadeursoverleg op de Franse tv verscheen, en veel Fransen vroe gen zich af waarom hun president zich altijd zo beklaagde over deze charmante vrouw, die weet wat ze wil. Madame Thatcher sprak weer van de verzoenende instelling waarmee zij naar het nieuwe topoverleg in Brussel zou gaan. Maar zij gewaagde ook van „zeer weinig manoeuvreerruimte" en wat dat inhield maakte ambassadeur Sir Michael Butler de volgende dag duidelijk. Hij somde een reeks van eisen op, die naar de mening van de andere acht zó onredelijk en buiten proporties was dat hij hen althans de „geest van verzoening" ter plekke het lichaam verliet. „Geen denken aan," was hun houding tegenover het eisen pakket. De Franse president liet de daarop volgende dagen merken tijdens privé-overleg met de nog steeds tot bemiddeling bereid zijnde Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt dat Engeland van nu af aan er maar mee moest rekenen dat het voor een minimale tegemoetkoming hoge prij zen zou moeten betalen. Terwijl op donderdag 20 maart Lord Carrington zijn mede-ministers van buitenlandse, zaken trachtte te kalmeren, liet zijn leider in het Britse Lagerhuis de vlam in de pan slaan. In de wetenschap dat de afkeer van de EG de afgelopen maanden in Groot-Brittannië sterk is gegroeid, en aangemoedigd door zo wel eigen partijgenoten als de opposi tie dreigde zij de overdracht van BTW aan „Brussel" te zullen stoppen als de Britse eisen niet worden inge willigd. Dat is in 1980 op jaarbasis van een bedrag van bijna 3,5 miljard gulden, dus tweederde van het be drag dat Londen zegt niet te willen afstaan aan de Eurobegroting. Wanbetaling Thatchers dreigement loog er niet om, zeker als men bedenkt dat het hier om een inbreuk gaat op het door Edward Heath in 1972 ondertekende toetredingsverdrag tot de gemeen schap. Woedend lieten de andere EG- landen weten dat ze Engeland voor het Europese Hof zouden slepen als de wanbetaling door zou gaan. De stemming onder anders Europa- gezinde Britten begon somber te wor den, Zij vreesden dat als de zaak nog verder op de spits zou worden gedre ven, Groot-Brittannië uiteindelijk buiten de EG zou komen te staan, ook al had Thatcher steeds gesteld lid te willen blijven. Niet dat ze zo Europees denkt, integendeel, maar omdat ze weet dat Engeland anders geen enkel forum meer overhoudt om zijn opvattingen uit te dragen. Met. de levensgrote dreiging van een botsing, zo frontaal als we de laatste jaren binnen het Europese topoverleg niet meer hebben meegemaakt, in het vooruitzicht besloot EG-voorzitter Cossiga het beraad in Brussel uit te stellen. Hij had zich voorgenomen als verzoener op te treden maar de val van zijn eigen christen-democrati sche minderheidsregering stak een spaak in het wiel. De arme Cossiga wist dat hij in die situatie geen enkel gezag zou hebben over de kempha nen en dat hij, als het verzoenen mislukte, onder de onderhandelings tafel zou worden gejaagd met het verwijt dat hij eerst in eigen huis maar eens orde op zaken moest stellen. Gekalmeerd Sinds die afgelasting lijken de ge moederen wat te zijn gekalmeerd. Schmidt is in Londen op bezoek ge weest bij Thatcher, die getuigd heeft van haar toewijding aan de EG, en beiden hielden de pers na afloop van het gesprek voor dat zij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien, zeker ook waar het gaat om de budget controverse. De Britse premier heeft de term „evenwichtige verplichtin gen" laten vallen voor „een redelijk aandeel" en Giscard erkent dat er „een probleem" ligt. Schmidt begint langzamerhand erg ongeduldig te worden en vindt dat er ADVERTENTIE Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft, via het Britse Oxfam voor 300.000 gulden rijst gekocht, die naar Cambodja verscheept wordt. Dit betekent 450 ton rijst. Volgens de internationale hulporganisaties zal dit jaar zeker 250.000 ton voedsel naar Cambodja gestuurd moeten worden. Dit moet vóór eind mei - voor het regenseizoen begint - omdat daarna vervoer landinwaarts extra moeilijk wordt. «Mw Sir Robert Jackson, coördinator van het VN-hulpprogramma, zegt dat de komende drie maanden alleen al 200 miljoen gulden nodig is." U kunt daaraan bijdragen. U kunt Cambodja helpen: Eén kilo rijst kost zegge en schrijven^ 66 cent inclusief verscheping. fa Eén maandrantsoen voor één persoon, 16 kg, betekent f. 10,56 Stuur dat maandrantsoen, stort f. 10,65 op post ft] DO1090400 MCNV, Amsterdam. ^*vlU^U4UU Alle inlichtingen Medisch Comité Nederland-Vietnam Postbus 5701, 1007 AS Amsterdam DEN HAAG Amsterdam, Den Haag, Rotterdamen Utrecht krijgen met ingang van dit jaar 25 miljeon gulden extra voor de huisvesting van etnische-minderheöen. Minister Wie gel heeft dit gisteren toegezegd in een gesprek met vertegenwoordigers van de vier grote steden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De extra steun van het kabinet is blijvend, dus zal elk jaar terugkeren. Wel zijn er twee voorwaarden aan verbonden. De ene is dat de steden elk jaar met „goed opgezette plan nen" moeten komen. De tweede voor waarde houdt in dat in die plannen de nadruk moet komen te liggen op de volkshuisvesting. Wiegel zei gisteren dat de regering zich op het standpunt stelt dat de huisvesting van de min derheden voorrrang moet hebben. Dat standpunt is al eerder verkon digd in het commentaar van de rege ring op het rapport over etnische- mlnderheden van de wetenschappe lijke raad voor het regeringsbeleid. KUNST en 'eter Dekkers te ERDAM „Het fantastisch realisme is niet een exclu- ërschijnsel binnen een bepaalde artistieke stroming, veeleer de mogelijkheid van de mens om te dromen. Wat Hntastisch realisme zo interessant maakt, zijn de ver ende manieren waarop deze mogelijkheid wordt ge- de Spaanse fotograaf Joan Fontcuberta in een intro- die hij schreef bij zijn tentoonstelling in de Canon Gallery in Amsterdam. Jontcuberta: „Hommage a Topor". Dromen die fotografisch zijn uitge beeld, hebben een dubbel vervreem dende werking, omdat de fotografie over het algemeen nog steeds wordt ervaren als een medium dat als geen ander de realiteit weergeeft; een ge dachte, die eigenlijk al lang is achter haald. Vele kunstenaars immers heb ben de fotografie ontdekt als een wel kom hulpmiddel om verwarring te zaaien bij de toeschouwer door fictie en werkelijkheid door elkaar te halen. Met behulp van collages en technie ken als wegretoucheren, afzwakken en bijretoucheren, wordt het medium als weergever van de realiteit volko men afgebroken en verandert het in een middel om mensen te manipule ren, te verwarren en om vorm te ge ven aan ficties als dromen en fanta sieën. De dromen van Joan Fontcuberta zijn hier een duidelijk voorbeeld van- Door middel van knappe technieken is hij er in geslaagd om bizarre droombeelden op een op het eerste gezicht simpele en vanzelfsprekende manier in beeld te brengen De foto's variëren van grappige en bizarre beeldconstructies tot gruwe lijke nachtmerries. Een mooi voor beeld van het laatste is de foto van een enorme slak, die een bed bekruipt waarin iemand ligt die duidelijk doodsangsten uitstaat. Door de gave techniek en de bruine tint krijgen de foto's een zekere es thetiek, waardoor de geloofwaardig heid van de beelden eigenlijk nog toeneemt. Niet alle foto's van Fontcuberta zijn getruceerd, ook zonder dat bewijst hij, dat je van reële beelden een fictie kan maken, die daardoor nog sterker gaat werken. Zeer aanbevelenswaardig, deze ten toonstelling van dromen. Dagelijks, behalve 's maandags, van 12 tot 18 u., t/m 25 april, in de Canon Photo Gallery, Reestraat 21 in Am sterdam. AMSTERDAM Er zijn dit Jaar twee boekenweekgeschenken, een algemeen en een christelijk, hoe wel dat laatste niet als „geschenk" wordt aangekondigd. Het wordt tegen sterk gereduceerde prijs aangeboden. Het algemene geschenk is minder geslaagd. Het boekje werd ge schreven door Janwillem van de Wetering en heeft als titel „De verdachte Verheugt". Het is een verhaal over het duo Grijpstra en De Gier (de speurders in de boe ken van Van de Wetering), maar het is geschreven in een vermoei end stijltje. Van de Wetering schrijft af en toe wel een geestige dialoog, maar het wordt vermoei end als hij niet meer ophoudt geestig te zijn. Grijpstra en De Gier hebben de lolbroekenstijl tot dagelijkse omgangstaal verheven; de lezer kijkt op als ze zich eens normaal uitdrukken. Pagina na pagina geforceerd stoer en sappig. Wat gaat dat snel vervelen. De lezer struikelt bovendien (bij her haling) over een grappig-cynisch bedoeld commentaar op de recen te moeilijkheden in het Amster damse politiekorps Het christelijke „geschenk", uit gegeven onder auspiciën van het Christelijk Lektuur Kontakt te Al melo, heet ..Vrede terwijl er geen vrede is". Die titel is ontleend aan het zesde hoofdstuk van het bij belboek Jeremla Dit alternatieve „geschenk" wordt op 10 mei aangeboden voor drie geulden. Het boekje bevat gedich ten van zeer uiteenlopende figu ren: Nel Benschop, Hans Bouma, Nicolaas Beets, Jacqueline van der Waals, Maarten Luther en Ge- orgl Vins. Verder enkele medita tieve stukjes, onder meer Van Mar tin Luther King, en een zendings- verhaal van Don Richardson. Het doet wat wereldvreemd aan als Je aan de hand van Richardson wordt binnengeleid in de koppen- snellerswereld van Nieuw-Guinea. Die mensen hakten op elkaar in met speren. Dat kan toch veel efficiënter, denk je dan. C. G. v. Zw. Janwillem van de Wetering: „De verdachte Verheugt". Gedurende de boekenweken gratis, bij aan koop van 17,50 aan boeken. „Vrede terwijl er geen vrede is", uitgave van het Christelijk Lek tuur Kontakt. Tot 10 mei ƒ3,-. daarna 7,50. Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM „Het valt niet mee lid te zijn van een vakbond die een zeer bescheiden aanhang heeft en een duidelijk ander standpunt inneemt dan de massa wil. Ons tegenspel wordt niet geduld door de FNV. Het wordt steeds duidelijker dat het CNV moet verdwijnen." Dit zei voorzitter C. Zwijnenburg van de bedrijfsgroep watervervoer van de Vervoersbond CNV gisteren in de landelijke bedrijfsgroeps vergadering in Rotterdam. belangrijker zaken liggen, zoals de bondgenootschappelijke relatie met de Verenigde Staten in het licht van de kwesties Iran en Afghanistan. Hij zal dan ook alles doen om te voorko men dat de ruzie opnieuw wordt door geschoven naar de zomertop in juni in Venetië, voorafgaand aan de top VS-West-Europa-Canada-Japan. Er blijft nog een hoop onzekerheid over het beraad in Luxemburg liggen. Binnen de Britse regering bestaat nog steeds verschil van mening over het te volgen beleid. Lord Carrington voelt met zijn diplomatiek ingestelde staf voor een politiek van tact en gematigdheid. Thatcher en haar schatkistbewaarder Sir Geoffrey Howe zijn er nog steeds van over tuigd dat de zaak waarvoor zij strij den een goede is en dat de andere EG- partners dat zullen erkennen als Lon den maar volhoudt. Giscard blijft op het standpunt staan dat er geen grond is voor de Britse eisen, dat zij hun armoede aan zichzelf te wijten hebben en dat de continentale bur gers zeg ook maar rustig dat deel van zijn achterban dat in verband met de presidentsverkiezingen van volgend jaar mei ook wel sympathie kan opbrengen voor de radicaal-na tionalistische ideeën van zijn rivaal Chirac niet voor de kosten van het eisenpakket hoeven opdraaien. Cos siga, de dagelijks leider van de EG Roy Jenkins en uiteindelijk ook Schmidt zullen al hun gaven van be middeling nodig hebben om van de Luxemburgse top wat te maken. Er Is, aldus Zwijnenburg, te weinig ingespeeld op de reeds lang ingezette minder gunstige economische ont wikkeling. „De loonmaatregel die wij voor een goed deel aan ons zelf heb ben te danken, wordt al morrend en onder groot protest aanvaard." De loonmaatregel houdt, aldus voorzit ter Zwijnenburg, echter wel In dat matiging noodzakelijk is. „HIJ die de suggestie wekt dat de hele economi sche teruggang een bedenksel ls van regering en werkgevers en zijn eigen beleid niet wil veranderen omdat de omstandigheden volgens hen onver anderd zijn, handelt dom, dogma tisch en conservatief," aldus de voor zitter, Hij stelde verder dat de werk gevers een grotere bereidheid dan voorheen aan de dag zullen moeten leggen om te tonen dat loonmatiging ook inderdaad in werkgelegenheid zal worden omgezet. „De sociale part ners zullen vooral moeten voorkomen dat de regering nog eens zal worden genoopt met zo'n loonmaatregel te komen." Wat betreft de opvatting van sommi ge werkgeversorganisaties dat de au tomatische prijscompensatie moet worden afgeschaft, zei voorzitter Zwijnenburg dat de vakbeweging zich hiertegen zal verzetten. „Als her overweging van het systeem van prijscompensatie nodig is dan moe ten wij bereid zijn om dat te beoorde len. Maar dan wel fundamenteel en zeker niet naar aanleiding van de loonmaatregel Bijstelling, verande ring van het beleid als de omstandig heden dat vorderen, houdt, aldus de voorzitter ook in dat de nog gegeven mogelijkheden benut worden, al zou den die niet alleen op geld gericht mogen zijn „Geen inhaalmanoeuvres voor wat wij door de loonmaatregel tekortkomen aan prijscompensatie." Een klein deel van de FNV-achterban wenst, aldus de voorzitter van de be drijfsgroep. op enkele wijze rekening te houden met de realiteit en zal haar verwoestende beleid voortzetten. „Het tijdstip komt dichterbij, waarop de werkwilligen en niet de op actie beluste werknemers de handen Ineen zullen slaan en gezamenlijk die maat regelen nemen die hen in staat stellen te werken wanneer zij menen dat er gewerkt moet worden. Het ls toch al te dol dat wij gezamenlijk lijdzaam toezien hoe enkelen een In principe gezonde bedrijfstak bewust kapot maken en daardoor de werkgelegen heid van duizenden in gevaar bren gen," aldus voorzitter Zwijnenburg. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De coördinatie van het beleid ten behoeve van de gehandicapten is nog verre van volmaakt. De bevoegdhe den van de staatssecretaris, die belast is met de coördinatie van dit beleid, schieten tekort. Er bestaat een interdeparte mentale stuurgroep gehandicaptenbeleid, maar deze stuur groep is meer een praatclub geworden dan een coördinerend orgaan. Deze kritiek op de centrale overheid uitte gisteren de heer A. Bestman in de te. Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Vereniging Het Neder lands blindenwezen gisteren. In deze vergadering was de heer Bestman, lid van de Utrechtse provinciale staten, tot voorzitter van de vereniging geko zen. De Vereniging Het Nederlands blindenwezen is de organisatie, die zich als taak heeft gesteld de algeme ne belangenbehartiging van blinden en slechtzienden. De bij deze vereni ging aangesloten organisaties en In stanties houden zich bezig met de bijzondere belangenbehartiging van de blinden. Het gevolg van het onvoldoende ge coördineerde beleid is. vervolgde de heer Bestman. dat zij die het hardst op het politieke aambeeld slaan het winnen. Raad De nieuwe voorzitter liet zich positief uit óver de ontwikkeling van het Na tionaal orgaan gehandicaptenbeleid. Het is echter gewenst, dat dit orgaan een wettelijke basis krijgt. Het or gaan zal volwaardige taken en vol doende bevoegdheden moeten krij gen en worden omgevormd tot Raad voor het gehandicaptenbeleid in Ne derland. De heer Bestman legde de nadruk op het menszijn van iedereen en van de gehandicapte. De nieuwe voorzitter sprak over een herwaarderingspro ces, over een proces van rehabilitatie. Dit proces biedt meer perspectief op het instandhouden, herstellen of be vorderen van een volwaardig mens zijn dan een proces van revalidatie, dat zich slechts bezighoudt met het weer geschikt maken voor arbeid en prestaties. In het veranderde economische kli maat zijn er minder kansen voor blin den en slechtzienden. Aan functies vooral topfuncties worden eisen gesteld, die de inhoud van de functie te boven gaan. De overheid gaat hier in voor. De wens van de heer Best man was, dat de overheid Juist een goed voorbeeld geeft een ook top functies In ruime mate voor blinden en slechtziender, jpen stelt. Onderwijs Over het onderwijs zei de heer Best man, die zelf ook blind ls, dat het kind zijn onderwijs moet ontvangen in de eigen omgeving en in het eigen milieu. Dit kan betekenen, dat het meedoet aan het gewone onderwijs. Deze nieuwe vorm van onderwijs aan blinden zal zeker niet duurder zijn dan de opvang van de kinderen in de internaten. Dit betekent niet, dat de internaten kunnen worden opgehe ven. De instituten zullen in de toe komst vooral de kinderen moeten be geleiden. De heer Bestman zei, dat de vereni ging bij uitstek de gesprekspartner van de overheid moet zijn (dat is nu niet het geval) als het gaat om de algemene belangenbehartiging. Hij pleitte voor Juiste spelregels tussen de vereniging en haar leden. Bestman volgt als voorzitter wijlen de heer B Roolvlnk op. Verkeerde helft Bijna hon derd kilometer had een 50-jarige Italiaan op een drukke verkeers weg in de buurt van het Zuiditali- aanse Reggio dl Calabria op de verkeerde weghelft gereden, toen hij kon worden aangehouden. Doordat hij tegen de verkeer- stroom in reed, waren er intussen talloze ongelukken gebeurd, waarbij twintig mensen gewond raakten. Zelf werd de Italiaan licht gewond, toen hij tegen een polltieversperring tot stoppen werd gedwongen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Het is kwalijk, dat Nederlandse artsen, die niet zo maar een goede naam hebben opgebouwd, zich aan de hand van een dictaat zonder bronvermeldingen en zonder dat er een stukje praktijk wordt gegeven bekwamen in acupunc tuur. een veelomvattende en eerbiedwaardige geneeswijze" Dit schrijft mr. dr. K. van Dijk, lid van de commissie alternatieve ge neeswijzen, in „Medisch Contact", waarbij hij kritiek uitoefent op de opleiding acupunctuur, die wordt ge geven door de Nederlandse artsen acupunctuur vereniging. Deze cursus bestaat uit vier weekein den theorie en na afloop kunnen de deelnemers een uit een aantal dicta ten bestaand handboek aanschaffen, waarin geen bronvermelding voor komt. Er zijn geen praktijklessen, waar artsen leren om „naalden te zetten" op patiënten. Daarnaast wijst mr dr Van Dijk op de vestiging van het „international college for Oriental medicine" in Baam. Daar kan men het onder be kwame leiding in vier jaar tijd slechts tot „bachelor" brengen meteen mini mum van driehonderd praktijkuren. Volgens de wet op de uitoefening der geneeskunst zijn artsen nog steeds bevoegd acupunctuur toe te passen en niet-artscn niet. Het ergst vindt Van Dijk, dat degene die bevoegd zijn en die bevoegdheid exclusief voor zichzelf willen houden, allesbehalve bekwaam worden, terwijl niet-artsen die Jaren aan die bekwaamheid heb ben gewerkt onbevoegd zouden blij ven en het risico lopen in de kraag te worden gegrepen wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunst. „Dat het departement zo strak vast houdt aan een verouderde wetgeving, dat adviesorganen van de regering de bestendiging van deze absurde toe stand ondersteunen en zo slecht de tekenen des tljds opmars der alter natieve geneeswijzen en een toene mende mondigheid van de patiënten blijken te verstaan, is bijzonder Jammer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29