let blijft een preek over een sleutel am Buti: Mandela ize wettige overheid N! groente uit 'en tuin l C Kwestie Molukken niet in Djakarta bespreken Maatregelen nemen tegen 'medische overbevolking' kerk en de geestelijk gehandicapten Hoogleraar waarschuwt: Bewindvoerders Okto praten nog met Noors bedrijf RDAG 19 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET een stapeltje kerkbodes doorneemt, zal zonder twijfel een paar j de aanduiding „aangepaste (kerk)dienst" tegenkomen. Het dan om een kerkdienst voor geestelijk gehandicapten. Waarin moet dat „aanpassen" bestaan? Trouwens: moet je wel tot „aanpas sen" overgaan? Heeft het zin allerlei voorwerpen mee te nemen naar de kansel om in de preek abstracte begrippen duidelijk te maken? Of is dat een methode die niet deugt? De schrijfsters van onderstaand artikel denken over deze zaak heel anders dan de schrijfster van een veelgebruikt boekje met aanwijzingen voor die aangepaste diensten. (fannie en Ina Nusselder gepaste diensten" het is legrip geworden in kerkelijk rland. Diensten waarin ver elij k gehandicapten centraal Iedere kerkeraad die zich- :n de verstandelijk gehandi- n) respecteert, stelt zich of laat de vraag: „moeten t ook niet wat aan gaan ftrd is het een goede zaak dat er i de gemeente aandacht komt voor pak vergeten groep mensen. Van dit |ten" geeft een nog niet zo lang gele- trschenen boekje van de hand van Itilma „Wuiven naar de dominee" lende voorbeelden. Een boekje dat ld is als handreiking aan kerkeraden pikanten, een helpende hand bij het fcn en uitwerken van o.a. de aange- fliensten. kikt pet tie krijgt het boekje ïangzamer- let blijkt van hand tot hand te gaan. ons werk hebben wij enige vragen |enkingen bij dit boekje (en bij veel i aangepaste diensten die in deze lijn Jen worden). Vragen die we gemaks- icoppelen aan twee hoofdstukken uit hoemde boekje. ;,de" verstandelijk gehandicapte? In te hoofdstuk lezen we dat de groep van licht tot zeer emstig gehandi- Om in termen van vroeger te spre- zwakbegaafd via debiel en imbe- idioot. Verderop worden de zoge- aangepaste diensten besproken, verder enig onderscheid in groepen, wordt daar ineens de indruk geves- t in deze diensten alleen maar la- blije, juichende rtiensen bij elkaar citaten van Lize Stilma (die op haar beurt weer anderen, vooral predikanten^ citeert): „De gehandicapte heeft geen enke le belemmering om heel blij te tonen van Jezus te houden", „in gemeenschappelijke blijdschap", „helemaal gelukkig" enz. enz. Het zou aardig zijn om te tellen hoe vaak het woordje „blij" voorkomt. Hiermee ademt het boekje een opgelegde sfeer van blije, lieve kinderen die als engelen, heili gen en profeten door het leven gaan. is dit zo? Is dit wel de realiteit? Misschien willen we dit wel zi) graag zien, dat de privé-kwellin- gen en angsten (b.v. onweer, blz. 28) inder daad overschreeuwd worden door het door ons aangemoedigde gejuich. Nemen we hen zo wel serieus? In ons werk komen wij mensen tegen zoals wij, mensen die soms iets engelachtigs hebben, iets profetisch, soms ook het tegendeel ervan: iets boosaardigs en afstotends. Mensen die blij kunnen zijn, maar evenzeer verdriet kennen, bang zijn, soms ook lijden aan hun bestaan. Weliswaar laten zij deze gevoelens vaak veel spontaner blijken, zonder rem mingen, zonder franje, al zoeken deze ge voelens vaak ook een uitweg in onverklaar baar en ongrijpbaar gedrag. De ouders Ten aanzien van de ouders vragen we ons af of zij zich begrepen voelen bij dit eenzij dig getekende beeld van „de" gehandicap te. De ervaringen die zij hebben zullen per gezin en per individu verschillen. Een ge handicapt kind kin een zegen, een geluk- brenger, een „samenbinder" iri het gezin zijn, maar er zijn ook mensen voor wie het hebben van een gehandicapt kind een zeer moeilijke, soms onmogelijk te volbrengen opgave is en blijft (vergelijk het boekje van Mariet van Hattum „Judith"). Als je vaak deze gevoelens bij ouders her kent, al dan niet uitgesproken, vraag je je af of het terecht is dat een handreiking voor kerken zo'n eenzijdig beeld van „de" gehandicapte laat zien. Op deze wijze laten we velen toch weer in de kou staan. den. Een zaklantaarn met batterij moet helpen om te laten zien dat de Heilige Geest werkt als een batterij. Het verhaal van iemand die sleutels heeft verklaart de tekst uit Openbaring „Ik heb de sleutels van de dood en het dodenrijk". En de bakker komt eraan te pas om een brood in de vorm van een bijbel te bakken. Dit om begrijpelijk te maken dat het woord van God je in leven houdt Er staat zelfs meermalen bij: „ze begrijpen het". Maar begrijpen ze het werkelijk? Wót begrijpen ze dan? Gaat het in het verhaal van God en mensen om dit begrijpen? Het is wel voorgekomen dat deze zo concreet denkende mensen de beelden letterlijk gin gen toepassen. We moesten er maar niet aan denken wat er gebeurt als iemand echt een batterij inslikt om zo de Heilige Geest in zich te laten wonen. Denkbeeldig is het niet. schap, ons verdriet, en al die menselijke gevoelens die ook ons deel zijn. Andere vraag Onjuist We raken een heel fundamentele vragen als we proberen iets te zeggen over de inhoud en de vorm van de aangepaste diensten. De „gewone" kerkdienst, de liturgie, is vaak vooral in de protestantse kerken uitslui tend een woordenspel geworden, waarbij een groot beroep gedaan wordt op onze oren en ons verstand. In de omgang met verstandelijk gehandicapten merk je pas hoe goed we geleerd hebben met woorden om te gaan, maar ook hoe we afgeleerd hebben om andere uitingsvormen, andere zintuigen te gebruiken, om de héle mens aan bod te laten komen. En dan moet je wel op zoek gaan naar andere, nieuwe, vaak onbekende wegen, wegen waarop je je soms onwennig voelt. Kunnen we dat nog wel, het verhaal van God en mensen langs meer en andere we gen vertellen dan alleen met woorden? Zö, dat ook verstandelijk gehandicapten bele ven dat ze in dat verhaal betrokken zijn, een rol spelen? Lize Stilma geeft voorbeel den hoe predikanten dat proberen: we ha len er iets visueels, iets zichtbaars bij. In veel aangepaste diensten gebeurt het: dat wat abstract is, moet immers concreet ge maakt worden? Batterij Zo wordt een laborant ingeschakeld om met behulp van rode en zwarte vloeistof, en een chemische reactie, te laten zien hoe het bloed van Jezus ons reinigt van alle zon Het komt ons voor dat de begrippen „ab stract" en „concreet" onjuist gehanteerd worden. Verhalen, woorden, waarin ver standelijk gehandicapten zich niet kunnen herkennen en inleven, blijven (welke hulp middelen je ook gebruikt) veraf en „vreemd". Verhalen die wel herkennings punten bieden kunnen dichterbij komen met behulp van dia's, tekeningen, liederen, muziek en spel. Het is onze ervaring dat de genoemde pre ken voor hen preken blijven over een sleu tel, een brood, een zaklamp. Alle mooie vondsten en illustraties leiden eerder van de bedoeling af dan ernaar toe. Blijven we niet dichter bij huis als we proberen ons de joodse verteltrant weer eigen te maken: Wij waren vreemdelingen, onderweg, wij vergaten en vergeten steeds weer dat God met ons meegaat, in de verhalen van Jezus, in zijn woorden en daden, gaat het om óns, wij zijn soms Zacheüs, soms de discipelen. Verhalender wijs en spelenderwijs vieren, met hart en ziel, met lijf en leden, zö dat verstandelijk gehandicapten het gaan voelen: wij horen erbij, met alles wat in ons is: onze blijd Gaandeweg. langs déze weg, in de ontmoe ting met verstandelijk gehandicapten, en vooral: naar hen luisterend, kan het niet anders of ook ons eigen geloof verandert, krijgt iets van die „handen en voeten". We komen voor de vraag te staan: staan wij open voor wat zij óns te zeggen hebben, zijn wij bereid om met hén mee op weg te gaan, om met-hen-mee-te-geloven, in plaats van de altijd maar omgekeerde vraag: in hoe verre kunnen zij met ons mee op weg, wat kunnen zij begrijpen van ónze theologie en ónze dogma's? Vandaar onze moeite met het naar ons gevoel krampachtig uitleggen van zonde, vergeving, verzoening. God die alles ziet, alles kan en alles doet. In bijna alle dien sten komt het sterk naar voren; ons doet het denken aan de vaak zo verstandelijke dogma's. Stapje voor In veel aangepaste diensten wordt een gro te rol toegeschreven aan het traditionele beeld van „de" dominee. Lize Stilma zegt het met zoveel woorden, „een man in zwarte jurk of jacquet, geen paviljoens- hoofd, geen direkteur. Gelukkig is onze ervaring anders, in de viering mag het best een vrouw zijn, met of zonder toga, een pastorale medewerk(st)er, een paviljoenshoofd, een groepsleider of een direkteur als het maar wel duidelijk is dat het om Het Verhaal gaat, het verhaal van God en mensen, en dat zij in dat verhaal serieus genomen worden. Mis schien zijn verstandelijk gehandicapten ons wat dat betreft toch een stapje voor! Hannie Nusselder, gereformeerd predi kante, is pastoor van 't Bouwhuis in En schede; Ina Nusselder, orthopedagoge, is pastoraal medewerkster van het Hendrik van Boeijcnoord te Assen. Zij bespreken: „Wuiven naar de dominee" door Lize Stil ma (uitg. Callenbacli, Nijkerk). en onzer redacteuren ïretaris-generaal van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Afrika, ds Sam Buti, staat hter de huidige actie in Zuid-Afrika voor de vrijlating van de gevangen zittende ANC- Nelson Mandela. Mandela werd in 1954 veroordeeld en zit levenslang uit op Robbenei- jen verbanningsoord even buiten de kust bij Kaapstad. ADVERTENTIE i ti is een invloedrijk man in rika. Hij is niet alleen de beambte in zijn kerk, een van stgroeiende met haar 500.000 maar hij is tevens voorzitter raad van kerken. Na een ge- vorig jaar, met minister of van bantoezaken, heeft hij ten niet verder met vertegen- ers van de regering te willen wanneer de échte leiders volk er niet bij zijn. iwt hij zichzelf dan niet als de échte leiders? Buti is daar slist in. „De echte leiders zit- angen of zijn verbannen, zoals i, Sisulu en Oliver Tambo. Ik een van de huidige leiders, Ijk ben dat namens hén. ad -«Buti zou geen gerefórmeer- |inee zijn, als hij hier niet een tische uitdrukking bij ge- Mandela en de anderen be- ik als onze overheid, net zoals Mugabe de wettige overheid Paulinische normen voert in we. Mandela is weliswaar nog leel gekozen, maar hij was veroordeling de leider van een warte politieke partij en de zijn hem trouw gebleven." 41 1 M ik a een harde slag voor diegenen die naar verzoening streven." Gesprek bitter vast. „Tutu is een profetisch man en de maatregel tegen hem is De blanke gereformeérde kerk speelt in Zuid-Afrika nog steeds niet de rol die van een christelijke kerk ver wacht mag worden. Ds. Buti vertelt dat de vier gereformeerde kerken in het land op 10 maart bijeengekomen zijn om te spreken over vier wetten, die de apartheid schragen, de wet op de gemengde huwelijken, de immora- liteitswet, de wet op de groepsgebie- den en de wet op de verstedelijking. De bijeenkomst leidde tot een ge meenschappelijk communiqué, maar de deelnemers aan de bijeenkomst spraken af, dit communiqué niet van commentaar te voorzien. De voorzit ter van de blanke NGKerk, Kleyn- hans, lichtte het communiqué echter diezelfde avond nog toe voor de Zuid- afrikaanse televisie. De overige deel nemers aan het gesprek beschuldig den de blanken toen van „trouw breuk". het eerste tijdschrift dat complete t over het kweken en telen van groenten or eigen gebruik Het verschijnt 1 x in de tw ragen. tips en informatie over de groententi aar uitgespit f volkstuinders npen aan dat dit blad bij u in goede aarde zal vallen U mag het niet missen bij uw hobby m Interesse9 B eh Van Agt dankt Indonesië voor hulp DJAKARTA (ANP) De Molukse kwestie is tijdens het officiële bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw aan Indonesië niet aan de orde gekomen. Dit heeft de premier in Djakarta gezegd. Mr. Van Agt heeft dit probleem echter wel in zijn officiële toespraak aangeroerd, in de zin dat hij Indonesië dankbaar was voor de hulp die het bij het zoeken naar een oplossing verleent. V/oo H Sinds enkele Jaren bestaat een heel goed contact met de Indonesische regering over wat in Nederland de Molukse kwestie is, aldus de premier, een kwestie die in Indonesië niet of nagenoeg niet speelt. Uit deze contacten is de bereidheid van de Indonesische regering voort gekomen, van tijd tot tijd oriëntatie reizen voor in Nederland wonende Molukkers naar de Molukken te orga niseren, ook voor „geharnaste aan hangers van de RMS". De samenwer king met Indonesië verloopt volgens de premier smetteloos, en „ik zie niet wat wij in redelijkheid nog meer van Indonesië kunnen verlangen". Hij voegde hieraan toe ervan overtuigd te zijn dat de kwestie zich op „uitste kende wijze" ontwikkelt. Desgevraagd zei de heer Van Agt berichten Over een telegram, maar niet het telegram zelf, te hebben gele zen waarin hem en minister Van der Klaauw wordt gevraagd de Molukse onafhankelijkheid ter sprake te bren gen. Hij heeft aan dit verzoek geen gehoor gegeven, en zou dat waar schijnlijk ook niet hebben gedaan indien het telegram hem wel had bereikt. Hulp Wat de premier niet met zo veel woor den zei maar wel uit de cijfers blijkt is dat Indonesië in feite niet heeft ge vraagd de ontwikkelingshulp niet te verminderen, maar deze het komende jaar met ruim 270 miljoen gulden te verhogen Het betreft hier de hulp die wordt verleend door de IGGI, de In tergouvernementele groep voor Indo nesië, niet die welke door Nederland wordt verstrekt. President Suharto is bang, en heeft dat premier Van Agt en minister Van der Klaauw met zo veel woorden ge zegd, dat de gunstige economische ontwikkeling van de laatste Jaren voor IGGI-landen aanleiding zal zijn om hun hulp te verminderen. Spreiding entie' ADVERTENTIE rafcxriil I Buti is de vrijlating van de -|nen en de terugkeer van de &x=Sf}sen nodig voor de „nationale waar de leiders van alle ^Ikanen bijeenkomen om de ^st van het land te bespreken. lï~'?Jrekken die nu gevoerd wor- waar Sam Buti zich in het )k bij liet betrekken worden blanken aan voorwaarden n „Ze willen van ons horen zelf graag zien gebeuren. Er wel zwarten die de blanken mond praten, maar dat zijn zonder invloed onder ons it zijn blanken met een zwarte ;gt Buti. aakt het nieuws dat we uit ika krijgen soms de indruk ts verandert. Ds. Buti is daar ver. Hij vertelt dat de Zuid- ise regering zojuist een aan- belastingverlaging heeft ndigd. Het land staat er, >or de stijging van de goudin- economisch goed voor. zwarten profiteren daar niet Buti legt uit dat de zwarte ig, omdat haar inkomen erg Dok niet zoveel belasting be- dat de stijgende welvaart Mus voorbij gaat. Bovendien 3e zwarte arbeiders getroffen stijgende prijzen voor enkele oeften vooral van het brood. ika verandert niet ten goede zwarten, meent Buti. Hij de jongste maatregel tegen itaris van de Zuidafrikaanse i kerken, bisschop Desmond e zijn paspoort kwijtraakte, ering neemt nu al maatrege- n mensen die tot verzoening Afrika oproepen," stelt Buti Feest in Nederland. Daar zijn deze weken vol van. Een heel bijzondere Koninginnedag, waarop koningin Juliana haar ambt na bijna 32 jaar overdraagt aan haar dochter. De band tussen Oranje en Nederland blijft bestendigd, in ons land dat straks al weer 35 jaar vrijheid kent. Een feestvierend volk. Ook ren gelukkig volk? Als ik de krant opsla lees ik over dreigementen en slakingen, over kraken en bezettingsacties. Een gelukkig volk reageert dacht ik anders. Toch is cr reden om feest tc vieren. Grote gebeurtenissen mogen niet ongemerkt voorbijgaan. In de Bijbel lees je telkens de oproep om de daden van God te gedenken. Die oproep geldt nu nog. 35 jaar vrijheid is het werk van God. En onze nieuwe koningin ontvangt haar ambt van God. Gedenken is meer dan een blik in het verleden. Goed feestvieren betekent ook aan de toekomst denken. Als je ziet wat God in het verleden deed.dan vraagje ook naar Zijn wil voorliet lieden Dan ontdek je bijvoorbeeld dat ons land niet vrij geworden is om hel ten prooi te laten vailen aan andere anti-christelijke machten. Vrijheid verplicht ons allen tot inspanning voor een ontwikkeling van de samenleving tot eer van God. Daarvoor wil het GPV zich sterk maken. In ccn tijd waarin Gods Naam uit de samenleving wordt teruggedrongen lijkt dit een achterhaalde zaak. Maar de werkelijkheid is anders. De Bijbel leertje.dat aan Jezus Christus alle macht is gegeven in de hemel en op de aarde. Vorsten en ministers regeren dankzij Hein. Een nieuwe koningin, in een vrij Nederland, bij de gratie Gods: Geen eerbiedwaardige traditie, maar een opdracht, ook voor u en voor mij. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Artsen, regering en parlement zullen er niet omheen kunnen een aantal maatregelen te treffen, die een verdere groei van het aantal artsen en specialisten zullen tegengaan." Dit stelt prol. dr J. M. Greep, decaan van de medische faculteit Maastricht in „Medisch Contact." Gereformeerd Politiek Verbond. Postbus 439.3800 AK Amersfoort. Telefoon: 033-13546. Hij vindt dat dergelijke maatregelen, hoe weinig populair ook, onontkoom baar zijn en nu getroffen moeten wor den om in 1991 het jaar waarin studenten die momenteel met hun studie medicijnen zijn begonnen hun opleiding tot specialist kunnen heb ben voltooid effect te hebben. De hoogleraar waarschuwt voor een „medische overbevolking" en wijst op het maatschappelijk toelaatbaar en medisch plafond van ruim zeven duizend huisartsen (nu 5350) en elf duizend medisch specialisten (nu on geveer achtduizend). Voor stabilisa tie van het aantal huisartsen en het aantal specialisten is het nodig, dat het aantal opleidingsplaatsen voor huisartsen in 1981 wordt vastgesteld op maximaal driehonderd (nu 526) per jaar en voor specialisten op maxi maal vierhonderd (nu zeshonderd). Dit betekent dat in 1986 maar aan zevenhonderd basisartsen een vervolgopleiding kan worden gega randeerd, maar in 1979/1980 zijn al 1970 eerstejaars met de medicijnstu die begonnen, van wie er naar schat ting vijftienhonderd in 1986 de eind streep zullen halen. Daar komt bij, dat er momenteel al twaalfhonderd huisartsen zijn die een opleiding heb ben gevolgd, maar zich niet hebben kunnen of willen vestigen (ongeveer vierhonderd van hen zoeken actief naar een praktijk). Prof. Greep noemt heroriëntatie en beperking van de vervolgopleiding tot huisarts en specialist dan ook dringend noodzakelijk. Voor de Jonge basisartsen zullen nieuwe mogelijk heden gezocht moeten worden in de sociale geneeskunde, het medisch on derwijs, wetenschappelijk onderzoek en het ziekenhuismanagement Hij voegt eraan toe, dat de medische fa culteiten kunnen meewerken hieraan door het scheppen van nieuwe oplei dingen in deze richting. De premier zei „nog nooit met zo veel hartelijke gastvrijheid als door presi dent Suharto" te zijn ontvangen, en dat de besprekingen in „een buiten gewoon vriendschappelijk en harte lijke atmosfeer,' waren gehouden De president en vice-president Adam Malik hadden „spontaan", aldus Van Agt, tot uitdrukking gebracht dat het „absoluut nodig en wenselijk is een politiek te ontwikkelen die leidt tot een nog grotere spreiding van de re sultaten van de economische groei". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Aarden- ne (economische zaken) beslist maan dag of hij de bewindvoerders van de Winschoter kartonfabriek Okto ver der laat praten over de toekomst van het bedrijf. De bewindvoerders heb ben de minister extra tijd en geld gevraagd, teneinde onderhandelin gen met een Noors bedrijf voort te zetten. Dit bedrijf heeft zich, begin deze maand, aangediend als gegadig de voor overname. Het lag in de bedoeling, dat de minis ter gisteren zou meedelen of hij aan de wens van de bewindvoerders tege moet komt Door zijn activiteiten in zake de scheepsbouw is de minister daar niet aan toegekomen De be windvoerders hadden het personeel dit weekeinde nadere Informatie wil len geven Volgens bewindvoerder rnr Hammin gs is er gepoogd de afgelopen dagen „een vrij definitieve uitspraak' van het Noorse bedrijf te krijgen „Dat is niet helemaal gelukt, wat ook wel begrijpelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11