Ambtenaren akkoord ^net salarisbeperking Opening kerk repetitie voor inhuldiging utoverkoop daalt iet ruim 12 procent Wiegel benadrukt solidariteit jfits andere bezuinigingen niet doorgaan U)- stuur KVP zet n Agt nummer GEfP °P lijst 'Economische groei afgeremd door militair onderzoek' r maal meer tenlandse Lot van de scheepsbouw rlingen STAAT DER NEDERLANDEN flip lOi LENING iSSO PER 1991/2DQÜ Veel lof voor Amsterdam over bestemming Nieuwe Kerk 1 UDAG 18 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 i onze sociaal-economische redactie ün'de N HAAG De bonden van ambtenaren zijn bereid beperkingen op hun salaris te szl!n epteren conform de loonmaatregel voor het bedrijfsleven, met inbegrip van halvering van tan tie iodieke verhogingen. Maar dan zou minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) moeten afzien heme i andere bezuinigingen op de salarispost voor overheidspersoneel. Voorts zou de salariskor- lnh<die voor 1 juli op program staat, niet moeten doorgaan Uende ehertl :n de Bonden hebben dit standpunt gis- ;t n ingenomen in het overleg met deherigel over de bezuiniging op drie- enlijk derd salarissen van ambtenaren, chtingf kabinet wil daarop dit jaar drie- derd miljoen extra bezuinigen, de Bestek-kortingen waartoe ïdigteB jaar is overgegaan. Die kortin gelij k zouden voorts moeten worden laf. gescherpt, omdat er nog een gat van 26 gulden volgens de loonmaatre gel in de plaats laten komen van de anders gebruikelijke „trendverhogin gen.' voor de salarissen. Of Wiegel wil afzien van halvering van periodieken een ander punt uit de loonmaatregel voor de ambte naren, bleef in het overleg van giste ren onduidelijk. Aanvankelijk dach- tteliji 150 miljoen gulden zit in het ten de bonden dat die halvering voor te mal ingenprogram volgens Bestek overheidspersoneel niet hoeft. Giste- ik af oïVerder Wiegel de loontoeslag ren was men hiervan minder zeker, vad /anu. ïti Wiegel zelf heeft zich hierover nog niet formeel uitgelaten, ook niet in het overleg van gisteren. Halvering van periodieken zou de overheid als werkgever zo'n 200 tot 250 miljoen gulden besparen. Het ver vangen van de gebruikelijke trend- verhogingen dit jaar door de loontoe slag van 26 gulden per maand levert rond 200 miljoen op. Samen komen de suggesties van de bonden dus in de buurt van de bezuiniging die mi nister Wiegel op het oog heeft. zicht gelaati ie and ;r en wereli loden eerti houd; relatii STERDAM In de eerste De RAI, die deze cijfers gisteren pu maanden van het jaar bliceerde, wijt de teruggang aan de in Nederland 160.763 au- economische situatie in ons land en rhtbi' verkocht- Dat is 22.660 of Jjer procent minder dan het spree >te kwartaal van vorig lepte ir. Vooral maart is een e wort ,hte maan(j geweest voor wo autobranche de over Ondeugdelijk aan de hoge rentestand, die financie ring duurder maakt. De RAI ver wachte echter voor de rest van dit jaar geen verdere grote daling in de autoverkoop. >nze parlementsredactie HAAG Het dagelijks bestuur e KVP heeft premier Van Agt op plaats gezet van de ont- kandidatenlijst voor de volgen- amerverkiezingen. CDA-fractie- bep. of Lubbers staat op de tweede en Doom'te1* Gardeniers van CRM op de plaats. Het algemeen partijbe- van de KVP zal maandag over beslissen, gens t; k. voorzitter Van Zeil gaf gisteren pastói erklaring uit, waarin hij liet we- van Iat de volgorde van de lijst „geen en beïe" aanwijzing inhoudt voor de j Mep- van de CDA-lijsttrekker. Noch- •sbepafljkt Van Agt, zoals de kaarten er "te ze ij liggen, de meeste kans te J. In taat; T.imuvergrote deel van de KVP en de Munti)8even de voorkeur aan hem als dr pberder, de meerderheid van de n: W.ien de werkgroep „Niet bij brood van T" zien dever Lubbers als lijst- ieritasier' omdat het hem gemakkelij- zijn de samenwerking met de Wel hebben verscheidene merken het erg moeilijk. Met name Peugeot en Talbot zagen hun verkoop sterk te ruggaan. Forse achteruitgangen viel ook te constateren bij Ford, de Itali aanse Fiat en Alfa Romeo en de En gelse merken van British-Leyland merken. Daartegenover staat opnieuw een sterke stijging van de verkoop van Japanse auto's. Hun aandeel in de Nederlandse automarkt is gestegen van 17 procent begin 1979 tot ruim 22 procent nu. Volgende week wordt het overleg tus sen Wiegel en de bonden in een inge laste vergadering voortgezet. Voorzit ter Wieringa van de CNV-bonden vindt dat de minister geen deugdelij ke argumenten heeft voor extra be zuinigingen bij de ambtenaren. Hij denkt dat het louter te doen is om geld in het laatje van de regering te krijgen. Maar dat wil Wiegel niet toe geven. Wieringa wil daarom nu eerst weten van de minister of er nog wel zinvol kan worden gepraat, en of Wie gel nog enige ruimte heeft van het kabinet voor overleg met de bonden. Pas als het zeker is dat die ruimte er is. vindt Wieringa het zin hebben om hoe dan ook inhoudelijk met de mi nister over de bezuinigingsvoorstel len te praten. Voorzitter Dutman van de FNV-bon- den is ook tegen de plannen van Wiegel. Maar als het kabinet een be zuiniging toch doordrukt, zien de FNV-bonden het liefst dat de werkge verspremie voor de pensioenen van ambtenaren wordt verlaagd. De pen sioenen zelf komen daardoor niet in gevaar, aldus Dutman. want het pen sioenfonds heeft waarschijnlijk al een overschot van in de twintig mil jard gulden op zijn balans. Deze sug gestie van Dutman is echter nog niet door alle bonden van ambtenaren overgenomen. De voorzitter van de Tweede Kamercommissie van CRM, mevrouw Cornelissen, kreeg gistermiddag uit handen van Peter Verstagen, docent aan het internaat voor vertaalkunde, een zwartboek over de noden van de vertalers in Nederland. Meer nieuws op pagina 4. Weer paarden Druk Van de Europese autoindustrie wordt de laatste maanden veel kritiek op de Japanse import uitgeoefend. Daarop antwoordde de heer J. F. van Santen, vnnr Amolonrle directeur van Datsun Nederland gis- x"V.illCla,liU.o teren: „We moeten er ook bij stilstaan y.£»<-ï H i n dat over de auto's, die uit Japan 1 ^UAiiiigöUUUL worden geïmporteerd invoerrechten moeten worden betaald, wat voor EG-landen niet geldt. Met het tarief van 11 procent over een totale waarde van 800 miljoen wil dat zeggen dat de Japanse import in 1979 ervoor zorgde dat maar liefst 88 miljoen gulden naar de schatkist vloeide.'' jelsmj 3. And paling V. Sto Drach de. kand. te herstellen. De prijzen van Amerikaanse en Ja panse auto's zijn de laatste paar jaar relatief gunstiger geworden door de daling van de koersen van de dollar en de yen. De verkoop van Ameri kaanse auto's is echter de afgelopen maanden niet verder gestegen dan vorig jaar. AMELAND (ANP) De zorgvuldig uitgezochte paarden voor het trekken van de reddingsboot op Ameland zijn na tien maanden trainen gereed voor hun taak. De reddingsboot is nu weer „operationeel" gemaakt. In augustus vorig jaar verdronken de oude trek paarden tijdens een reddingsactie. Met speciale toestemming van de mi nister werden de dieren op de plaats van het ongeval begraven en even leek het erop dat de traditie van de paardentractie voor reddingsboten in ons land verdwenen zou zijn. De Amelanders hebben zich echter in gespannen om een nieuwe groep paarden aan te schaffen. DELFT (ANP) De militaire sector slorpt enorm veel onderzoekscapaci teit op. Vaak is er geen overdrachtsef fect naai- de burgerlijke sector. De verspilling in het militaire onderzoek is ontzagwekkend groot. Daar techni sche vooruitgang de belangrijkste oorzaak is van economische groei, remt de militaire sector deze groei af Dit heeft prof. dr. H. de Haan, lid van de VN-commissie voor economische gevolgen van de wapenwedloop en hoogleraar algemene economie aan de Rijksuniversiteit in Groningen gisteren gezegd in de eerste lezing in de cyclus „wapens" van het studium generale van de Technische Hoge school in Delft. Het had hem ver baasd dat slechts weinig economis ten geïnteresseerd zijn in de economi sche aspecten van de wapenwedloop De uitgaven voor bewapening maken over de gehele wereld genomen onge veer zes procent uit van de gezamen lijke bruto nationale produkten. De laatste jaren daalt dit percentage, wat met name door de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie (navo) wordt veroorzaakt. In het gebied van het Warschaupact stijgt het percen tage en voor ontwikkelingslanden is deze stijging zelfs onrustbarend, al dus prof. de Haan. Gezien de huidige geringe over drachtseffecten en de verspilling zal een verschuiving van militaire naar civiele research de economische groei bevorderen. De argumenten hiervoor kunnen volgens de hoogleraar wor den aangevuld als men kijkt naar de hoeveelheid schaarse middelen die de militaire sector nog meer verbruikt, zoals mankracht en kapitaalgoe deren. ADVERTENTIE 1*1=1*1=1*1=1*1=1*1=1*1 Nederland huldigt zijn Canadese Bevrijders Nederland viert binnenkort - in dankbaarheid - de 35ste verjaardag van zijn bevrijding. O.a. door 1250 Canadese oudstrijders gastvrij te ontvangen Vele tienduizenden andere Canadese oorlogsveteranen blijven echter thuis Laat merken dat u ook hen niet bent vergeten! Doe mee aan de nationale manifestatie "Thankyou Canada" Wat gebeurt er als u meedoet? 1. U ontvangt naam en adres van een oud-strijder plus twee oorkonden. Een om ingevuld en ondertekend zelf naar Canada te sturen, b.v. met een briefje of foto, als blijvend bewijs van uw dankbaarheid. Een om zelf te houden als historisch aandenken. 2. U draagt bij aan de ontvangst van de 1250 oudstrijders. 3. Een pakket met 50 bollen van oranje-rode tulpen wordt door ons Comité rechtstreeks naar 'uw' oud-strijder verzonden. Hoe kunt u meedoen? Maak nu f28,- over op bankrekening 56.01.26.085 of op postgiro 202010, t.n.v "Tulpen voor Canada", Hillegom, of stuur een ingevulde en onderte kende betaalkaart ad. f28,- aan: 'Tulpen voor Canada". Postbus 172. 2180 AD Hillegom. Wilt u nog meer weten? Vraag in dat geval ons vouwblad aan! Met veel interessante feilen en historische foto's over de prestaties van het Canadese Bevrijdingsleger in Nederland. Maak dan voor porti en verzendkosten f 1,50 (extra) over! Zeg 'ja'...dan bloeien ook liw tulpen 't volgend vooijaar in Canada! Tulpen toor Canada* u ttn pre,til ten dr Sliehnmg Nanatuul Caailt_n.uni nu Canada Br.chtrmirousr llatrMajttlnl dt Kumngin 1*1 1*1 1*1 1*1 1*1 1*1 Vervolg van pagina 1 De Kamer aanvaardde een motie- Van Houwelingen (CDA), waarin werd aangedrongen op hernieuwd overleg tussen de minister en de lei ding van de ROS-in-oprichting. De vraag, hoeveel geld de oprichting van de ROS kost, zou opnieuw moeten worden bekeken. Volgens het CDA heeft de ROS nog recht op eenaan zienlijk bedrag, omdat er vorig jaar teveel verliezen in de grote scheeps bouw en off-shore aan de ROS zijn toegerekend. Van Aardenne stelde het CDA echter in het ongelijk. Bovendien, zei hij, is het door het CDA beoogde bedrag geenszins voldoende om de ROS op de been te helpen. Over de motie zei hij: „Dit leidt alleen maar tot narig heid, tot blijvende onzekerheid bij de werknemers Ik kan zo'n beleid niet voor m'n rekening nemen." Van Hou welingen op zijn beurt, wilde „geen mede-verantwoordelijkheid dragen voor de vergaande beslissing" van het kabinet, die leidt tot sluiting van de grote Verolme-werf op Rozenburg. PvdA-fractieleider Den Uyl en diens CDA-collega Lubbers willen uiterlijk dinsdag aanstaande weten, wat het kabinet van plan is met de motie-Van Houwelingen. Wordt de motie niet uitgevoerd, dan kan van PvdA-zijde een motie van wantrouwen jegens de minister worden verwacht. „Door zo'n motie te steunen krijgen we nog geen ROS", liet Van Houwelingen gisteren al weten. De CDA-fractie verkeert in een uiterst moeilijke situ atie. als onomwonden blijkt dat het kabinet de motie weigert uit té voeren. Ruggesteun Fractieleider Lubbers heeft Van Hou welingen gedurende het debat van ruggesteun voorzien, maar andere christen-democraten meenden dat de woordvoerder te ver ging door een motie in te dienen. Zes CDA'ers stem: den tegen de motie van hun partijge noot. evenals de voltallige kleinere regeringspartij, de WD. Jacobse (WD) wierp van Houwelingen voor de voeten, dat hij de onzekerheid voor de betrokken werknenemers al leen maar verlengt. Districtsbestuurder Bijl van de indu striebond CNV meende, dat het CDA „in de sleutelrol" op de ingeslagen weg moet voortgaan. „De motie biedt de ROS een kans. Het is wel degelijk zo, dat er ten onrechte grote verliezen ten laste van de ROS zijn gebracht Die bedragen zijn hoger dan de minis ter beweert", aldus Bijl. Vervolg van pagina 1 ADVERTENTIE arbei^nze onderwijsredactie HAAG In zeven jaar tijd is H Elftal buitenlandse kinderen bij Flni woon lager onderwijs bijna ver te viudigd. In de periode van 1971 •I-V. 78 steeg het aantal niet-Neder- ber tep kinderen van 9.869 tot 37.983. (naalpze tellingen van het Centraal atiek u voor de Statistiek zijn Suri- rg betse. Antilliaanse en Molukse kin- niet meegerekend. rdoostl1116 buitenlandse leerlingen en iten komt tweederde uit een rondom de Middellandse Zee: enland, Joegoslavië, Spanje, Mali'cko' Tnrkije, Tunesië, Italië en Ral. «iji-dam telt de meeste buiten- tllldleerlingen op kleuter- en lage- lolen. Eenderde van alle nlet- landse kinderen gaat op school h 'ier grote plaatsen. Amsterdam, pjrdam, Den Haag en Utrecht. Jl MAINTIE NOMI bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 22 april 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1991 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 22 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 2 juni 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Rege ringskringen in Londen hebben ver klaard dat er een redelijke kans is dat de negen EG-landen maandag op de bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken een akkoord zullen bereiken over de economische en di plomatieke sancties tegen Iran. Er bestaat grote zorg over de vraag of Frankrijk hier wel aan mee wil doen. Minister Van der Klaauw en premier Van Agt komen pas op 26 april in Nederland terug na bezoeken aan In donesië en Japan. Hierdoor zal minis ter Van der Klaauw aanstaande maanag in ieder gevs t Europese overleg in Luxemburg er Iran niet kunnen bijwonen. Dat doet staatsse cretaris Van der Mei in zijn plaats. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw zullen wel op tijd zijn voor de echte Europese top op 27 en 28 april in Luxemburg. Het ministerie van buitenlandse za ken werd gisterochtend pas geïnfor meerd door de Amerikaanse ambas sade over de nieuwe maatregelen te gen Iran. Over de precieze inhoud hiervan had geen vooroverleg plaats gevonden. Op de vraag of buitenland- Rekken (ANP) Bewoners van het kinderbeschermingsinstituut De Marke in Rekken hebben hun bezet ting gisteravond uigebreid. Behalve het paviljoen De Leemkuule, dat eer der deze week bezet werd. hebben ze nu ook het administratief centrum van De Marke in bezit genomen. se zaken dit betreurde was de officië le reactie: „Wij vinden het van het grootste belang dat er zoveel moge lijk overleg met de Verenigde Staten in deze kwestie plaatsvindt. In de verdere toekomst zal zulks zeker van onze kant geschieden". Ondanks de irritatie over Carters ge brek aan overleg vinden zowel de Nederlandse regering als de grootste Kamerfracties dat de Amerikanen steun van Europa verdienen in hun pogingen de gijzelaars vrij te krijgen. Minister Wiegel, benadrukte dat soli dariteit met Amerika nog uitstijgt boven het probleem van de gijzelaars en direct te maken heeft met de stabi liteit van de internationale verhou dingen. Dit werd ook door de CDA- woordvoerder Scholten benadrukt. Dit betekent overigens niet, zei Wie gel dat wij met alle Amerkaanse boy- cotvoorstellen zonder meer moeten instemmen. De PvdA-woord voerder Van der Stoel waarschuwde in de Tweede Kamer ook tegen het klakke loos volgen van de Amerikaanse acti viteiten. „Ik vind dat we de Verenigde Staten met een selectieve economische boy cot moeten steunen, maar wij voelen niets voor een boycot van voedsel en medicijnen op dit moment en zijn ook tegen verbreking van de diplo matieke betrekkingen," aldus Van der Stoel. De Nederlandse regering en CDA en WD willen deze mogelijk heid als uiterste middel niet uitslui ten. Eensgezind hoopt men door steun aan Amerika militair ingrijpen van de VS tegen Iran. bij voorbeeld door een marineblokkade, te voorko men omdat dit Russische militaire tegenmaatregelen zou kunnen uit lokken. Het is momenteel niet duidelijk hoe Nederland een eventuele economi sche boycot tegen Iran precies wil uitvoeren. De uitvoeringsbepalingen van de nieuwe sanctiewet zijn name lijk nog niet klaar en dat kan, zo werd gemeld, nog wel maanden duren. De Nederlandse regering wenst de sanc tiewet ook niet te gebruiken als niet de gehele Europese gemeenschap tot een boycot besluit. Dat maakte mi nister Wiegel gisteren duidelijk. Het CDA-Kamerlid Scholten wees dit „dogmatische" standpunt van de re gering af. De Nederlandse regering heeft overi gens steeds gezegd niet zoveel aan een boycot te kunnen bijdragen om dat het grootste deel van de Neder landse export naar Iran voedsel en medicamenten betreft. Die vielen tot nu toe buiten de Amerikaanse boycot. Uitvoer Zou Europa Amerika echter volgen In de boycot van voedsel en medica menten. dan krijgt Nederland daarin een behoorlijk aandeel. In 1979 voer de Nederland voor 198,5 miljoen gul den aan landbouwprodukten naar Iran uit onder andere, boter, suiker, melkprodukten en voor 83.4 miljoen aan chemische en farmaceutische middelen. De totale uitvoer bedroeg 475,6 miljoen gulden. ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen op zh Frans. Ook in Limburg. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De heropening van de Nieuwe Kerk aan de Dam gisteren ging gepaard met de overdracht van het gebouw door de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Amsterdam aan de Nationale Stichting De nieuwe Kerk in de hoofdstad. Beide gebeurtenissen vonden plaats tijdens een stijlvolle bijeenkomst en in aanwezig heid van het koninklijk paar en het kroonprinselijk paar, alsmede leden van de regering en de commissaris der konin gin in Noord-Holland. Zijde lings mocht deze samenkomst gelden als een soort repetitie voor de inhuldiging van prin ses Beatrix tot vorstin. De voorzitter van de kerke raad. drs J. Traas, belichtte onder meer de positie van de Nieuwe Kerk door de eeuwen heen, een thema, dat ook an dere sprekers in hun toe spraak hadden verwerkt. Ten aanzien van de overdracht merkte de heer Traas op. „Wij, als hervormde gemeen te, geloven en hopen een goe de weg te hebben gekozen, waarin wellicht iets zichtbaar wordt van het woord van Je- saja „Want mijn huis zal een bedehuis heten voor alle vol ken." (Spreker doelde hierbij op het toekomstige, brede ge bruik van het nationale mo nument. Staatssecretaris G. C. s de Vries gewaagde van een ecclesia: plaats van ontmoe ting en confrontatie. Hij roemde de wijze, waarop Am sterdam poogt een vermaarde historische binnenstadskerk een nieuwe toekomst te ge ven. Als symbool van groei kreeg de Stichting een boompje. Gewaardeerd bezit Burgemeester Polak zei ver heugd te zijn met de her nieuwde aanwinst van de kerk, zowel voor Amsterdam als voor het land. „De kerk heeft landelijke en internatio nale betekenis gekregen door dat vanaf 1840 alle koningen en koninginnen van Neder land in deze kerk zijn Ingehul digd. Voorts betekent de res tauratie een schitterende bij drage tot de instandhouding van de historische schoonheid van Amsterdam." In een uitvoerige, en zoals mocht worden verwacht meermalen speels getinte toe spraak, schetste de voorzitter van de Nationale Stichting, prof. mr I. A. Diepenhorst ver leden, heden en toekomst van de Nieuwe Kerk. „Wanneer beraad en dispuut, actie en bezinning, spel en kunst, kri tiek en spot, rouw en Jubel, twijfel en geloof onder dit dak een- plaats vinden, verkrijgt de Nieuwe Kerk een nieuwe betekenis." Muziek en zang De genodigden luisterden als onderbreking van de toespra ken naar het Noordhollands Koperkwartet, dat in het Hoo- ge Koor speelde, naar orgel spel van 8tmon C. Jansen, de organist van de inhuldiging, en het Kernkoor van de Ne derlandse H&ndelvereniging. De bijeenkomst werd beslo ten met het zesde, veertiende en vijftiende couplet van het Wilhelmus, welk laatste vers de aanwezigen meezongen. Na afloop bezichtigde konin klijke familie het Hoge Koor waar vier medewerkenden aan de restauratie, die 's mor gens door de staatssecretaris koninklijk waren onderschel den, aan de hoge bezoekers werden voorgesteld. Prinses Beatrix onderhield zich onder meer met de restauratie-ar chitect, D. Verheus, sinds en kele uren Officier in de Orde van Oranje Nassau. Voor de kroonprinses een oude beken de, omdat de heer Verheus destijds heeft geadviseerd bij de inrichting van Drakesteyn Hoofdopzichter A. Schellevis was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, de heren O. J. ten Broeke, hoofd uitvoerder en O. Appeldoorn, voorman-metselaar, was de Huisorde van Oranje Nassau verleend. Bij aankomst en vertrek van de koninklijke fa milie bestond er veel belang stelling op de Dam „U woest eigenlijk trots xijn, dat ik u op die afstand kon raken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3