:rans en/of techniek in de brugklas onen in Swerdlowsk Zimbabwe onafhankelijk, een overwinning voor Moskou? m I DAG 18 APRIL 1980 TROUWKWARTET r O. J. Grootendorst iet „Ontwikkelingsplan voor het rtgezet onderwijs" staan de vak- vermeld, die voor iedere leer- verplicht zullen zijn in de brug- de van tenminste twee jaar gp ontbreken van het vak Frans de genoemde vakken, heeft de ren Frans alarm doen slaan. Al- »i argumenten worden aange- rd waarom Frans zo belangrijk zijn. De maatschappij zou o.a. grote behoefte hebben aan isen die de Franse taal beheer- Aan de grote aantallen adver- les te zien, is er m.i. een veel tere behoefte aan mensen, die meer beroepsgerichte opleiding ben. Bedrijven kunnen orders aannemen, omdat er geen vak- raam personeel Ls. ar het in de discussie om moet n, is een zo goed mogelijke ver- van de beschikbare dertig gpl ijden per week over diè leerstof- Bif! ieden, die voor de leerlingen van ing zijn. Leerstof met een hoge iteitswaarde. waardoor de leer- HÉ wordt gemotiveerd en niet ge- HS lotiveerd. Terecht staan dan de vakken algemene technie- en algemene technische oriën- (inclusief huishoudkunde) bij verplichte vakken genoemd, r alle a.v.o.-scholen geheel nieu- maar vooral onbekende vakken, een gelijkblijvend aantal lestij- per week, zal een belangrijke ts moeten worden ingeruimd de nieuwe verplichte vakken, discussie over welke moderne het eerst aan bod moet komen achterhoedegevechten. Eerst ide omvang van de nieuwe ver- ite leerstofgebieden moeten len aangegeven. deze kennismaking met de miek zodanig te doen zijn, dat staat is invloed uit te oefenen le verder te volgen studieloop- zullen daar per week onge acht lesuren voor beschikbaar •ten komen. Technische vaar teden berusten op kennis en in- it, en vereisen een attitude, die en met behulp van oefening kan den aangebracht. Dit moet op r,e leeftijd gebeuren. Wil je met ïospelen, kunstrijden, zwem- een behoorlijke vaardigheid en tundigheid bereiken, dan moet daar jong mee beginnen. Dat It voor alle technieken. brugperiode met Nederlands, els, wiskunde, natuurkunde, ogie, geschiedenis, aardrijks- de, algemene technieken (theo- en praktijk, materialen, gereed- ippen, tekening lezen, enz.), ge- ldskunde, muziek, tekenen, Ivaardigheid enz. geeft een veel algemene ontwikkeling, een opleiding, waarin men zich :rkt tot bijna uitsluitend ken- akken. Men doet een beroep op groter aantal in de leerling aan- ige capaciteiten. De leerling "t dan met recht meer algemeen irmd. ■heer 't Hart, voorzitter van de jniging van werkgevers in de taal- en elektrotechnische indus- |zei eind februari, bij de nationa- leroepenmanifestatie tegen een groep schooldekanen. dat V hem de mavo en havo opleidin- jniet algemeen vormend zijn. De zijn te eenzijdig sa- igesteld. I is al weer meer dan tien jaar ]den dat in Europees verband, ik op een vergadering van minis- van onderwijs in Ierland, is :engekomen, dat onderwijs rin niet een stuk techniek is |enomen, geen algemeen vor- onderwijs meer genoemd 1 worden. ■leraren in de a.v.o.-scholen zijn leleid in een gesloten onderwijs systeem. Via kleuterschool, lagere school, mavo, havo. vwo. lerarenop leiding of universiteit komen ze weer in het klaslokaal terug. Zonder enige maatschappelijke ervaring. Stages zijn niet vergelijkbaar met het in loondienst werkzaam zijn. De meeste jongeren worden opge leid in uitsluitend theoretische vak ken, door leraren die nooit ergens anders mee bezig geweest zijn dan met onderwijs. Men is niet op de hoogte van hetgeen het betekent, om in het bedrijfsleven te werken. Van techniek heeft men geen ver stand. Hoewel we in een maat schappij boordevol techniek leven, worden er nog steeds vele tiendui zenden jongeren opgeleid zonder enige kennismaking met de tech niek. Dat zou allemaal niet zo erg zijn als al degenen die opgeleid worden, met hetgeen ze geleerd hebben, goed uit de voeten kunnen. Maar dat blijkt helaas niet zo te zijn. Ieder jaar verlaten dertigduizend leerlingen het voortgezet onderwijs zonder diploma. Van degenen die het voortgezet onderwijs instro men, behaalt nog niet de helft bin nen de normale tijd een diploma. Daar klopt kennelijk iets niet. Door de onbekendheid op de a.v.o.- scholen met wat techniek is, krijgen veel te weinig jongeren die wel tot een behoorlijk denkniveau kunnen komen, maar moeilijkheden onder vinden met de kennisvakken, het advies een technische of meer be roepsgerichte opleiding te kiezen. Nu komt in Nederland steeds nog zeventig procent van de twaalf- tot vijftien-jarigen niet met technische oriëntatie in aanraking. Dat mogen we onze jongeren niet langer aandoen. De heer Grootendorst is directeur van de Pieter Caland-lts in Maas sluis. Wij kregen ook een reactie over het zelfde onderwerp van de heer J. C. van Schaik, leraar Frans in Zwolle. Het is niet de eerste keer dat docen ten Frans en anderen zich moeten keren tegen heilloze plannen tot af braak van het onderwijs in de Fran se taal. In 1970 was dat de nota Ackermans, in 1974 het ontwerp harmonisatiewet en nu het ontwik kelingsplan voor het voortgezet on derwijs, waarover in mei beslist zal worden. Graag wil ik enkele vragen beantwoorden die in Trouw van 5 april zijn gesteld. De kernvraag is waar de gedachte vandaan komt dat Pais en De Jong de positie van het Frans willen aan tasten. Het enige argument dat de bewindslieden gebruiken is nog vals ook. Zij zeggen dat er voor de vak ken Frans en Duits „de laatste ja ren een duidelijke verschuiving valt waar te nemen in de belangstelling en in het gebruik ten gunste van het Duits". Nergens valt dit op te ma ken uit het rapport van het ITS. Bovendien, als je een verschuiving wilt constateren, moet je toch ten minste twee onderzoeken hebben gepleegd. U vraagt zich af of het verstandig is alle brugklasleerlingen (ook de groep lbo-leerlingen die nu al zo'n moeite heeft met Engels) een twee de moderne vreemde taal te laten leren. Even eerder vertelt u dat tweederde van de leerlingen mavo. havo of vwo doet. Zijn we niet op de verkeerde weg als we terwille van die eenderde voortaan nog maar één taal aanbieden aan die groep van tweederde? Wat is de zin van het Frans op de mavo als zoveel leerlingen het na de tweede klas laten vallen? Enkele tienduizenden mavo-leerlingen per jaar doen examen Frans. Voor de anderen is twee jaar onderwijs be slist geen weggegooide tijd. Deze kennis kan bij vervolgstudie een onontbeerlijke basis vormen. Steeds opnieuw wordt getracht Frans en Duits tegen elkaar uit te spelen. U port dat vuurtje weer op. Zeker is dat de docenten Frans en Duits het redelijk met elkaar eens zijn voor wat betreft de huidige situatie. U spreekt zelf over een niet gemakkelijke taal, is het dan niet logisch dat voor zo'n taal wat meer tijd wordt uitgetrokken? Vervolgens vraagt u zich af waarom we zo gemakkelijk berusten in de geringe kennis van Russisch en Spaans. Gaan we af op de gegevens van het ITS-rapport, dan constate ren we dat Frans, Duits en Engels verreweg de grootste betekenis heb ben voor de Nederlandse samenle ving. Ruimte scheppen voor Rus sisch en Spaans, akkoord, maar dan niet ten koste van talen die in Ne derland een veel grotere rol spelen. Over de gevolgen van invoering van Engels op de basisschool kan ik kort zijn. De docenten Frans zijn daar van harte voor. De ruimte die dan vrij komt kan gebruikt worden voor het intensiveren van het aan vangsonderwijs in Frans en Duits. Tenslotte uw vraag of het niet beter is èen iets kleinere groep goed Frans te leren dan veel kinderen gebrekkig Frans. Maar als de plan nen van Pais en De Jong doorgaan, zal het nog maar een uiterst kleine groep zijn die Frans leert. Het is heel wel mogelijk om leerlingen van het lager beroepsonderwijs Frans te leren. Frans voor iedereen is geen utopie. De docenten Frans zijn geen dwarsliggers, maar meedenkers. Hun ideaal is het zoveel mogelijk Nederlanders kennis te laten ma ken met een Romaanse taal. Na een bescheiden opgezette actie hebben nu reeds meer dan twehon- derdduizend mensen hun handteke ning gezet. Het maatschappelijk draagvlak waarom onze politici im mer vragen is dus wel zeer groot We verwachten dan ook dat zij binnen kort, misschien met enige tegenzin, wel zullen moeten zeggen: Frans verplicht in de brugklas. GQtüEUAVONV SRETE. \OJKER<S f\lm Au Baba eh pe veertig rovers koiat te vervallen,,., VJU hAKEH U ER OR ATTENT PAT PE ngskc ir H. J. Neuman zijn langzamerhand heel wat iehten van waamemingssta- ïs, ooggetuigen en onderzoekers r een kernexplosie die in 1957 ongeluk plaats had in de Sow- Unie, om precies te zijn in Kysh- De radio-actieve wolk die r het gevolg van was zWeefde itstreeks af op Swerdlovsk, het egere Jekaterinburg, dat nu een te industriestad is met 1,2 mil- inwoners, gelegen aan de oos- jke hellingen van het Oeralge- (te, in een van de gebieden die toegankelijk zijn voor buiten- Iers. De stad werd gered door- op het laatste nippertje de d van richting veranderde, paar jaar later ontstond er e opwinding, omdat op 1 mei in de buurt van Swerdlovsk Amerikaans fotoverkennings- ftuig van het type U-2 werd rgehaald. Een voor 16 mei van jaar geplande topconferentie in ijs, waar de regeringsleiders de Verenigde Staten, de Sowjet e, Groot-Brittannië en Frank- elkaar zouden ontmoeten, ging rom niet door. de laatste dag van 1978 brak er, leventig kilometer afstand van tad, brand uit in de kerncentra- an Beloyarsk. De inwoners van rdlovsk merkten pas wat er de hand was, toen vrijwel alle idbestrijdingsmiddelen de stad jltempo verlieten, richting Be- rsk. wat is er vorig jaar april precies turd? Al in oktober vorig jaar liceerde het Britse tijdschrift w" berichten over een fataal eluk dat zich zou hebben voor- tan in een fabriek voor de aan- >k van biologische strijdmidde- in Nowosibirsk. Maar in janua ri. kwam o.a. het Westduitse levardblad „Bild Zeitung" (dat correspondent in Moskou heeft) met een ander verhaal. Het ernstige ongeluk, een ontploffing, zou zich wel degelijk hebben voor gedaan, en wel begin april 1979, alleen niet in Nowosibirsk maar in de buurt van Swerdlowsk. De fa briek zou behoren tot een militaire basis die iets ten noorden van het dorp Kasjino (en ten zuidwesten van Swerdlovsk) is gelegen en die wordt aangeduid als „Militair Dorp nr. 19". Blijkbaar, zo luidden de berichten in januari, waren daarbij gevaarlijke hoeveelheden bacteriën vrijgekomen van een soort die de naam V-21 heeft gekre gen. De wind dreef ze in hoofdzaak naar Kasjino; slechts een klein ge deelte bereikte Swerdlowsk. Bij honderdtallen militairen en burgers in Kasjino ook bij arbei ders in de keramische fabriek ter plaatse verwekten de bacteriën een ernstige ziekte; naar alle waar schijnlijkheid miltvuur (anthrax), die bij vele diersoorten voorkomt maar die soms ook de mens treft. De ziekte zou ongeveer een maand jiebben gewoed. Een hele vleugel van het centrale hospitaal in Swerdlowsk werd voor de patiënten afgezonderd. Ge wone verpleegsters en verplegers moesten plaats maken voor hospi taalsoldaten die speciale bescher mende kledij droegen. De eerste slachtoffers zouden al op 4 april, enkele uren nadat ze waren opge nomen, zijn bezweken. Weken achtereen stierven 30 a 40 mensen per dag. Terwille van de geheimhouding werden de licha men van de gestorvenen niet terug gegeven aan hun familie. Begrafe nisplechtigheden hadden plaats rond een symbolische katafalk. Een avondblad in Swerdlowsk, de „Wetsjerni Swerdlowsk", publi ceerde in die periode een drietal artikelen over miltvuur. De hoofd redacteur, Joeri Sjeremowski, heeft vorige maand in een telefo nisch interview met The New York Times gezegd dat dit niets te ma ken had met enigerlei epidemie en dat hij de artikelen had geplaatst uit een oogpunt van algemene voorlichting. De bacterie die miltvuur veroor zaakt (bacillus anthracis) vormt sporen die goed bestand zijn tegen ongunstige invloeden en die, bij voorbeeld in de bodem, vele jaren levensvatbaar blijven. Begin mei 1979 lieten de sowjet autoriteiten de straten van Kasjino volledig as falteren en bulldozers verwijder den overal in de omgeving de bo venste laag aarde. Na deze berichten bleef het bijna anderhalve maand stil. Dinsdag 18 maart jl. liet het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken weten dat het over „verontrusten de aanwijzingen" beschikte dat in april 1979 in Swerdlowsk en omge ving honderden mensen de dood hadden gevonden als gevolg van het vrijkomen van „dodelijke stof fen" en dat hier wellicht sprake was van een schending van de in april 1972 gesloten (en in 1975 in werking getreden) „Conventie in zake het Verbod van de Ontwikke ling, Productie en Opslag van Bac teriologische (Biologische) en Toxinewapens alsmede inzake hun Vernietiging" (ook bekend onder de afgekorte naam BW-conventie). Er is destijds op de totstandko ming van deze conventie met tame lijk veel geestdrift gereageerd. Al jaren was het bij het ontwape- ningsoverleg in Genève niet gelukt overeenstemming te bereiken over een gelijktijdig verbod van chemi sche en biologische strijdmiddelen. De grootste moeilijkheid zat hem in de chemische wapens. Vandaar dat de Britten, gesteund door de Amerikanen, in 1968 begonnen te pleiten voor een gescheiden bena dering: eerst maar een verbod op biologische wapens en vervolgens kijken of iets dergelijks ook voor de chemische wapens mogelijk was. In 1971 stemden de communis tische landen hiermee in. De conventie verbiedt niet met zo veel woorden het feitelijk gebruik van biologische wapens: algemeen werd aangenomen dat dit al ge beurd was bij het zgn. Geneefse Protocol van 1925. Men begroette de BW-conventie als het enige en eerste voorbeeld sinds de Tweede Wereldoorlog van een maatregel die werkelijk voorzag in ontwape ning. Artikel III schreef immers voor dat alle biologische strijdmid delen waarover de partijen op dat moment beschikten binnen negen maanden moesten zijn vernietigd. Van een doeltreffende verificatie was (en is) evenwel geen sprake. De vernietiging van de bestaande voorraden werd aan de landen zelf overgelaten. Zo meldden de Vere nigde Staten na enige tijd dat ze alle betreffende strijdmiddelen hadden opgeruimd en dat de oude BW-faciliteiten een vreedzame be stemming hadden gekregen. Groot- Brittannië en de Sowjet Unie rap porteerden dat ze geen voorraden (meer) bezaten. Vormden de berichten van Swerd lowsk en Kasjino nu inderdaad een aanwijzing dat de Sowjet Unie de hand had gelicht met de BW-con- ventie? Neen, zo verklaarde het Sowjet ministerie van buitenland se zaken desgevraagd op 19 maart jl. Berichten van het tegendeel konden volgens woordvoerder Aleksandr Woznikow slechts wor den gekwalificeerd als „onbe schaamde laster". Weliswaar had zich in genoemde plaatsen en in de gemelde periode inderdaad een miltvuur-epidemie voorgedaan. maar die was niet veroorzaakt door een ongeluk met biologische strijdmiddelen. De verklaring was veel onschuldiger: men was op on oordeelkundige wijze omgegaan met vlees. De Sowjet Unie, zo meld de het officiële persbureau Tass, nam de BW-conventie strikt in acht. Toch bleef een zekere mate van verwarring bestaan. Het weekblad „Literatoernaje Gazeta" kwam 26 maart met een volstrekt afwijken de verklaring: wat zich in Swerd lowsk en Kasjino had voorgedaan was geen miltvuur geweest maar mond-en-klaiwzeer, een aandoe ning die niet veroorzaakt wordt door een bacterie maar door een virus. De Verenigde Staten hielden ech ter vol dat ze beschikten over ver klaringen van Sovjet burgers waaruit zou blijken dat zich wel degelijk miltvuur had voorgedaan en wel in de respiratoire vorm (waarbij sporen worden geïnha leerd, hetgeen tot longontsteking en zelfs hersenvliesontsteking kan leiden). Als men in Swerdlowsk onoordeelkundig met vlees was omgegaan zou zich veeleer de inge- wands- of huidvorm van miltvuur hebben ontwikkeld. Wat kan Amerika nu, volgens de bepalingen van de BW-conventie, doen? Als het echt meent dat de Sowjet Unie de overeenkomst heeft geschonden, kan het de zaak voor leggen aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (artikel VI), maar of het dan tot een (zeer ver laat) onderzoek komt, hangt hele maal af van de vraag of permanen te leden van de raad hun veto ge bruiken of niet. Dat is alles. Wonen in Swerdlowsk levert de ene sensa tie op na de andere. Maar een on derzoek ter plaatse naar een even tuele schending van de BW-conven- tie is daar naar alle waarschijnlijk heid niet bij. door Herbart Ruitenberg De verkiezingen in Rhodesië hebben een daverende over winning opgeleverd voor de radicale bevrijdingsbeweging ZANU, geleid door Robert Mugabe. Is dit een overwinning voor Moskou? Wie afgaat op de uitlatingen van de blanke machthebbers in Zuidelijk Afrika zal dat misschien geloven. Wie daarentegen de Westerse pers nauwkeurig leest weet dat de Moskouse machthebbers danig in hun maag zitten met de overwinning van de ZANU. In 1967 werd een bijeenkomst van de Afro-Asian People's Solidarity Organisation gehouden in Khar toem. de hoofdstad van Soedan. Deze organisatie speelt een belang rijke rol in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unle. In Khartoem werd uitgesproken dat de volgende Afrikaanse bevrijdingsbewegingen „authentiek" zijn en steun verdie nen: PAIGC (Portugees Guinee), FRELIMO (Mozambique). MPLA (Angola), ZAPU (Rhodesië/Zimbab- we), SWAPO (Zuid-West Afrika/Na mibië) en ANC (Zuid-Afrika/Tanza- nië). Twee jaar geleden zijn er stappen gedaan tot oprichting van een „ver bond van communistische en arbei derspartijen in tropisch en zuidelijk Afrika". De eerste bijeenkomt vroeg internationale steun voor „de echte revolutionaire krachten ge leid door het ANC van Zuid-Afrika en de Zuidafrikaanse Communisti sche Partij, de SWAPO en het Pa triottisch FYont van Zimbabwe. Al dus de Moskouse Prawda van 26 augustus 1978. Het Patriottisch Front, is formeel het samenwer kingsverband geweest. waarin ZANU en ZAPU de oorlogen tegen het blanke bewind voerden. In feite traden de organisaties los van el kaar op. De ZANU had haar bases in Mozambique, de ZAPU in Zam bia. De wapens voor beide bewegin gen kwamen uit communistische landen (de democratische westerse regeringen lieten het uiteraard af weten. het verdwijnen van het blan ke bewind in Rhodesië zou de eco nomische belangen in Zuidelijk Afrika wel eens kunnen schaden). Politieke steun kregen ZANU en ZAPU van de onafhankelijke Afri kaanse landen, van de communisti sche landen, van groepen in een aantal Westerse landen en van de Wereldraad van Kerken. De mate waarin ZANU en ZAPU hulp van de onderscheiden communistische re geringen hebben ontvangen ver schilde nogal. Mugabe's ZANU ont ving steun van China, Roemenië en Joegoslavië, Nkomo's ZAPU werd gesteund door de Sowjet-Unle, Oostdultsland, Tsjechoslowakije, Polen. Hongarije en Vietnam (Die steunden dus niet het Patriottisch Front als geheel!) De presidenten van Tanzanië en Mozambique hebben drie jaar lang geprobeerd de Sowjet-Unle ertoe te brengen ook wapens aan de ZANU te leveren, maar dat was tevergeefs. De Sowjet-Unle heeft, bij monde van vice-minister van buitenlandse zaken DJltsjew, vorig jaar zelfs ge probeerd Mugabe ertoe te brengen zich aan te sluiten bij de ZAPU en Nkomo's leiderschap te aanvaar den. Volgens de Russen voerde de ZAPU het leeuwedeel van de strijd tegen het blanke bewind. Deze opvatting werd noch door de ZANU, noch door het Rhodesische bewind, noch door onafhankelijke waarnemers gedeeld. Ook de uit slag van de recente verkiezingen wijst niet op de juistheid van deze opvatting: de ZANU kreeg twee derde van de stemmen, de ZAPU een kwart. Gevolgen De positiekeuze van de SowjetrUnle blijkt invloed te hebben op beslis singen van Mugabe, de nieuwe mi nister-president van Zimbabwe. De Russische en Oostdultse ambassa deurs in Zambia mogen Zimbabwe niet in. Een bekendmaking van II- Jitajew (Ja, dezelfde!) dat de Sowjet- Unle een ambassade ln Salisbury zou openen, werd enkele dagen la ter beantwoord met een verklaring uit Salisbury dat niets overeenge komen was. Voor de soevereiniteitsoverdracht van vandaag zijn niet uitgenodigd Oostdultsland. Polen, Tsjecholso- waklje, Hongarije en Vietnam, on danks de grote steun die ze de ZAPU hebben gegeven. De Sowjet- Unle ls wel uitgenodigd, omdat de nieuwe regering duidelijk wil ma ken dat er een ongebonden buiten landse politiek zal zijn. ZAPU leider Nkomo heeft niet het ministerie van buitenlandse zaken gekregen, maar dat van binnen landse zaken. Mugabe heeft al dui delijk gemaakt dat hij de uiteinde lijke zeggenschap wenst over alles wat op enig ministerie wordt be slist. Defensie en veiligheidsdienst vallen onder ZANU-ministers De ZAPU-troepen dienen uit Zambia terug te komen, niet als eenheden, maar als individuen die in de krijgs macht van Zimbabwe kunnen wor den opgenomen. Dat leger zal opge leid worden door Britse instruc teurs, niet door Russische De eerste TV-toespraak van Robert Mugabe, „het marxistische mon ster", had bij de blanken groot ef fect. Wat zei Mugabe? Het land dat onder cultuur is, zal voorlopig niet onteigend worden. De pensioenen van de blanke ambtenaren blijven gegarandeerd. Geen massale natio nalisaties van industrie en mijn bouw. Blanken hoeven hun vuurwa pens niet in te leveren. De nieuwe machthebbers mogen hun werk niet in de spijkerpakken van de guerrilla doen. maar moeten costuums dra gen. Twee ministers in het nieuwe kabinet komen uit het blanke esta blishment," om een regering te vor men die alle mensen in Zimbabwe gerust stelt. „Opperbevelhebber Pe ter Walls, die de oorlog tegen ZANU en ZAPU geleid heeft, blijft hoofd van de strijdkrachten. De regering, zal zich houden aan letter en geest van de grondwet en garandeert de grondrechten en -vrijheden. Voor de meeste blanken was dit de eerste keer dat Mugabe in levenden lijve voor hen verscheen. Het gevolg van de rede was dat velen hun ge pakte koffers weer uitpakten De •nieuwe regering krijgt van de blan ken het voordeel van de twijfel. Naar het zich nu laat aanzien zullen hun ergste verwachtingen niet uit komen. Anderzijds zullen de zwar ten niet onmiddellijk grote verbete ring in hun levensstandaard erva ren. Ook liggen de goedbetaalde functies voor de vrijheidsstrijders niet voor het opscheppen. Genoeg stof voor conflicten! Voorlichting Al deze gebeurtenissen komen ge heel onverwacht voor de lezer van het tweemaandelijks blad van de Anti-Apartheidsbeweging Neder land. De AABN die nauwe betrek kingen heeft met de CPN en volgens de lijn van de Khartoomverklaring werkt, heeft in het verleden uitslui tende de ZAPU gesteund. Dat bleek ook uit de „voorlichting" in het blad. tot voor kort werd de ZANU nauwelijks genoemd De overwinning van deze partij bij de verkiezingen is dan ook moelijk uit te leggen. Zij wordt als „overwin ning van het Patriottisch Front" versluierd. Ook over Zuid-Afrika krijgt de lezer een verkeerd beeld voorgeschoteld. Het ANC wordt naar voren gehaald, zwarte groeperingen als het Pan- afrikanistisch Congres en de Zwart Bewustzijnsbeweging worden ver zwegen. Het is een vreemde zaak dat deze propaganda van overheidswege ge subsidieerd wordt, via de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie De werkzaamheden van de AABN strekken meer tot verduistering dan tot verheldering van het be wustzijn. Welke maatstaven legt het NCO eigenlijk aan voor wat betreft de kwaliteit van het te subsi diëren informatieaanbod? De Sowjet-Unie heeft tegen de wens van enkele Afrikaanse staten ln uit sluitend de minder effectieve ZAPU. gesteund. De bevrijding van Zim babwe ls daardoor vertraagd. Dit laat weer zien dat de USSR meer geïnteresseerd is in het aan de macht brengen en houden van min derheidsgroepen soms van een no gal antl-democratlsche gezindheid. Ook Steve Blko, de ln 1977 door de Zuidafrikaanse politie omgebrach te leider van de Zwart Bewustzijns beweging, zag deze politiek van het bewind ln de 8owjet-Unie In een interview met prof. Bernard Zijlstra vlak voor zijn dood zei hij: „ik heb evenmin illusies over Rusland. Dat is net zo imperialistisch als Ameri ka. Dat blijkt uit zijn binnenlandse geschiedenis, en uit de rol die het ln andere landen speelt." En nu Zuid-Afrika De met een diplomatieke, dus vreedzame, overwinning op het blanke bewind in Rhodesië afgeslo ten bevrijdingsoorlog kan de Zuid afrikaanse regering van de blanke- minderheid misschien tot de con clusie brengen dat het maar ver standiger is zo snel mogelijk tot overeenstemming te komen met in vrijheid gekozen vertegenwoordi gers van de zwarte bevolking. En dat het behalve onjuist ook dom is elke oppositie, gewapend of niet. af te schilderen als werktuig van Moskou. Het Westen zou er goed aan doen zijn democratische principes en zijn economische belangen te dienen door Zuid-Afrika stevig onder druk te zetten en alle vormen van demo cratische oppositie te steunen, i Maar het zal er wel niet van komen. De Westerse regeringen stonden l ook tot het laatst toe achter het wrede bewind van de Sjah van Iran De prijs van een verkeerde Westerse politiek zal weer in bloed betaald worden. Bloed van Zuldafrtkanen, zwarte en blanke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17