Meer vrouwen onder alcoholisten 'rouw Commentaar foutje maakte vrouw van man rr Ppin rommeltje (1) rzorïl rommeltje (2) Meesten drinken om minderwaardigheidsgevoel te onderdrukken ïdwacht vliegt boven de Veluwe Weer overleg bij Akzo over CAO nisi verj 1 Ir pervers geen verschil postkoets =t=- «pËRDAG 17 APRIL 1980. BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 waster Wiegel van binnenlandse wil de ambtenaren dit jaar, nks de loonmaatregel, volle- periodieke verhogingen ge- n pj Daarnaast wil hij ruim 400 toei en gulden nieuwe bezuinigin- )UW loorvoeren op de salarispost vroi overheidspersoneel. Vandaag vai eg1 de minister over deze za- m je net de bonden van overheids- elfdi >P de hooi onden hebben zich al gunstig met aten over de volledige perio- leld nen uiterst negatief over de e bezuinigingen. Je zou dus uitgetsn zeggen dat de voornemens Meine minister tezamen een even- g Pakket vormen. Als koe- zijn zou het inderdaad geen e beurt zijn. In wezen maakt nister echter een steeds gro- nmeltje van het salarisbeleid eerd overheid, lozart rond van de loonmaatregel vi n voor de rest van dit jaar contr :r'°dieken voor werknemers is bedrijfsleven boven de 23 rd, eg^orden gehalveerd. Er zijn erke argumenten voor om in toeg 8evoel'ge en door de vakbe- ven d^e' aangevochten zaak een laten lende gedragslijn te volgen •uites* Srootste werkgever van het Het St foort J i^LeeUjrheid loopt de laatste paar |ch al veel te veel als werkge- de pas. Wij hebben ons in olom nimmer pleitbezorger d van de salariskortingen iet overheidspersoneel uit JjkJ van Bestek '81Niet omdat gjgjtaren het, vergeleken met tverknemers. al zo slecht mA. Integendeel, er zijn veel P| aan te wijzen waarop dat iet het geval is. Daarom wij steeds gepleit voor een ;e vergelijking van de volle- akketten arbeidsvoorwaar de overheid enerzijds en in drijfsleven anderzijds. Al- 'n grondige vergelijking kan jpingspunten bieden voor •nzal^ende maatregelen voor Ihgeijdspersoneel, die ook in het 'eek evoel van de betrokkenen elijk en billijk kunnen wor- taren. >1 verv wenste echter niet de voor zo'n onderzoek, genehulp van haar positie als er zette zij de Bestek-maat- ii door. De bonden van over- concerfrsoneel kregen alleen nog op ei op de verdeling van de van drukte beperkingen. Als voor beperkingen werd het vaag gestelde argument oerd dat ambtenaren een gene rechtspositie hebben, tijden van ontslagdreigin- particuliere bedrijven. land, de overheid. Zulke argumen ten hebben wij tot nu toe niet vernomen, integendeel. Er is gezegd dat de kostenvan periodieken bij de overheid een geringer beslag leggen op de totale loonsom dan in het bedrijfsleven. Ook bij volledige periodieken zou de totale loonstijging bij de over heid dus in de pas blijven met het bedrijfsleven. Als de regering deze argumentatie aanvaardt om een werkgever toe te staan de periodie ken volledig te geven, dan kan zij de komende weken nog stapels verzoeken om ontheffing van de loonmaatregel verwachten uit het bedrijfsleven. Er zijn immers tal van bedrijven waar, net als bij de overheid, de periodieken een rela tief gering beslag leggen op de loonkosten. Gelijke monniken, ge lijke kappen. Het mag waar zijn dat strikt for meel de loonwet en de loonmaat regel uitsluitend betrekking heb ben op het particuliere bedrijfsle ven en niet op de overheid. Dit formele, juridische aspect is voor het rechtsgevoel echter verre van voldoende om één werkgever, en dan nog wel de grootste, een afwij kende gedragslijn toe te staan. door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM Het aantal vrouwelijke alcoholisten is de laatste jaren sterk gestegen. Twintig jaar geleden ging men er vanuit dat een op de zes alcoholisten een vrouw was, tegen woordig wordt de verhouding geschat op een op de drie. Dat zou voor ons land betekenen, dat er zo'n 92.000 probleem- drinksters zijn. die niseet ervat Ise p t in :ert in bezoe len en iis mosterd na de maaltijd )Iombie re8e"ng rond de jaarwis- en eer cbter toch nog besloten een intvan >ek naar de pakketvergelij- te stellen. Het onderzoek zo grondig te worden, dat ctie 'sN Jaren °P zich dreigt te de TVachten. Net zoals als ge- etiet het onderzoek naar de nPos't'e van overheidsper- het terrein waarop de reneen de N van n Fransf chreve n die waarin rnderz rfl- zeer gunstige positie van ambtena ren het duidelijkst is. Ondanks dit late maar niettemin juiste voornemen, wil de regering nu echter bovenop Bestek '81 op nieuw voor 300 miljoen gulden aanvullende beperkingen doorvoe ren op de salarispost. Minister Wiegel heeft hiervoor nu een curi eus argument van stal getoverd. Hij stelt dat het economisch slecht gaat, en dat juist in die sectoren waar het zo slecht gaat ook de werknemers een stapje terug moe ten doen. Welnu, stelt de minister, de overheid is zo'n sector. Waar voor, vraag je je dan af, heeft de regering dan nog dat grondige on derzoek naar de pakketvergelij king nodig? Dit is geen beleid voeren dat het rechtsgevoel kan bevredigen. Er is in het land veel begrip voor de economische problemen en speci aal de financiële zorgen van de overheid. Er is ongetwijfeld ook bij veel ambtenaren het besef dat zij in verschillende opzichten in een minder ongunstige positie ver keren. Nu zo laat tot die pakket vergelijking is besloten en die waarschijnlijk zo lang nog gaat duren, is er zelfs nog wel wat voor te zeggen om een voorschot te nemen op de uitslag, onder de uitdrukkelijke belofte dat dit voor schot te zijner tijd zal worden verrekend met de definitieve maat regelen. Dan weten de betrokke nen tenminste dat met hun belan gen gewetensvol wordt omge sprongen. Minister Wiegel doet er verstandig aan alsnog ook bij de overheid een halvering van periodieken door te voeren, en te bezien in hoeverre dat dan nog een voorschot op toe komstige maatregelen wenselijk en noodzakelijk is. Er bestaat tussen mannelijke en vrouwelijke alcoholisten geen ver schil wat het proces betreft: de fysie ke en psychische klachten zijn gelijk. Er is eigenlijk maar één verschil: vrouwen zijn beter in staat het pro blematisch drinken te verbergen (ze hebben immers veel minder vaak een baan buitenshuis, waardoor ze niet direct dagelijks geconfronteerd wor den met de buitenwereld). In Nederland drinkt 76 procent van alle vrouwen tussen de twaalf en de zeventig jaar wel eens „een glaasje". De groep mensen, die dagelijks vier glazen of meer drinkt, bestaat voor 32 procent uit vrouwen. Over het probleem van de vrouwelij ke alcoholisten en de hulp die zij nodig hebben, organiseert de Neder landse Vrouwenbeweging (een com munistische vrouwenorganisatie) za terdag een congres, waar onder ande re gesproken zal worden over de taak die met name de vrouwenorganisa ties hebben om hulp te bieden aan deze probleemdrinksters (zaterdag 10 uur, Het Zonnehuis, Amsterdam- Noord). Waarom drinken vrouwen te veel? Wanneer deze vraag aan vrouwen ge steld wordt (zo schrijft de heer G. Sijlbing van de Stichting voor weten schappelijk onderzoek van alcohol en druggebruik in een stuk voor deze bijeenkomst) hoor je bijna altijd de volgende motieven: we drinken om ons te ontspannen, uit angst voor akelige gebeurtenissen, in depressie ve stemmingen, vanwege pre-men- struele spanningen en tijdens de overgang. Slechts heel zelden zeggen vrouwen, dat ze drinken omdat het hun zo goed smaakt. Minderwaardigheid Uit een studie blijkt, dat vrouwen drinken om minderwaardigheidsge voelens te onderdrukken. Uit voorlo pige gegevens van een lopend onder zoek (van de heer Sijlbing zelf) blijkt, dat angsten van verschillende aard Angst speelt een belangrijke rol bij vrouwelijke alcoholisten een be langrijke rol spelen: bang om alleen te zijn, bang om geslagen te worden door de echtgenoot, bang dat een kind dood zal gaan etc. De meeste theorieën, die het drinkge drag proberen te verklaren, zijn geënt op onderzoek onder mannelijke drin kers. Daarna zijn ze vaak zonder meer toegepast op vrouwen. Maar het is maar de vraag of dat zomaar kan; of er bij vrouwen geen andere facto ren meespelen dan bij mannen. Zo zouden mannen vooral probleem drinkers worden uit een verlangen naar macht (ze drinken omdat ze zich dan machtiger voelen) of uit een on derdrukte, maar niet bevredigde be hoefte aan moederliefde. Uit die op vatting werd vroeger ook altijd ver klaard, waarom er meer mannelijke dan vrouwelijke alcoholisten waren: vrouwen zouden veel makkelijker en beter durven laten merken, dat ze behoefte hebben aan liefde Vrouwenrol Een vrouwelijke onderzoeker uit Amerika is het helemaal niet met deze theorieën eens: zij meent, dat je gegevens, die uit onderzoek onder mannen naar voren zijn gekomen, beslist niet zonder meer kunt gebrui ken voor vrouwen. Deze onderzoek ster komt met de opvatting, dat vrou wen te veel drinken uit moeilijkhe den, die zij hebben met hun vrouwen rol. Ook andere onderzoekers komen met dat rolconflict als verklaring voor het alcoholisme onder vrouwen: vrouwen zouden zich niet voldoende aangepast en capabel voelen voor het vervullen van de volwassen vrouwe lijke rol, zoals de maatschappij die van hen verlangt. Nog weer andere gegevens, afkomstig uit onderzoek: een groot aantal vrou welijke alcoholisten zou opgegroeid zijn in milieus waar ze niet veel liefde kregen van hun dominerende moe ders en passieve vaders; vrouwelijke alcoholisten drinken omdat ze zich niet opgewassen voelen tegen hun plichten en ze hebben een groot ge brek aan eigenwaarde; vrouwen zou den later dan mannen beginnen met te veel te drinken, omdat zij zich pas dan realiseren dat hun jeugdver- wachtingen niet zijn uitgekomen (overigens zouden vooral de eerst- en laatstgeboren dochters de grootste kans lopen om alcoholist te worden) Effect Uit Amerikaanse onderzoek blijkt dat vrouwen pas in een later stadium hulp inroepen van behandelings-in- stellingen dan mannen. Voor Neder land geldt dit echter niet: hier is een ontwikkeling gaande, waaruit blijkt, dat vrouwen juist op jongere leeftijd en na een betrekkelijk korte periode Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DORN (ANP) De vliegende icht boven de Veluwe is deze >or het eerst dit jaar actief Gisteren wordt voor de ichtereenvolgende dag gepa- Ernstige bos-, heide- of iden hebben zich dit jaar in Nederlands grootste aaneengesloten natuurgebied nog niet voorgedaan. Wel zijn er al enkele kleinere brandjes geweest. Woensdagmiddag ontstond een dergelijk brandje aan de Molen weg in Wapenveld op de Noord-Velu- we. van alcoholmisbruik al de hulp van deskundigen inroepen Er bestaan opvallende verschillen tussen mannen en vrouwen wat be treft het effect dat alcohol op hun lichaam heeft. Vrouwen zijn sneller „dronken" dan mannen Dat komt doordat het alcoholgehalte in het bloed van vrouwen veel sneller hoger is dan bij mannen Een verklaring voor dat verschil in bloed-alcoholge- halte (bij een gelijk aantal glazen) is het verschil in lichaamsvocht tussen mannen en vrouwen. Het lichaamsge wicht van mannen bestaat voor 55 tot 65 procent uit water, terwijl dat bij vrouwen 45 tot 55 procent is. Aange zien alcohol in het bloed wordt opge nomen in verhouding tot de hoeveel heid water van de weefsels, wordt alcohol in het mannelijk lichaam meer verdund dan bij vrouwen. Een andere oorzaak dat vrouwen eer der „dronken" zijn, ligt in de hor moon-huishouding bij vrouwen Daaruit zou ook te verklaren zijn, dat vrouwen Juist tijdens hun overgang of tijdens de dagen vlak voor de men struatie meer drinken en er eerder dronken van worden. (Ook hebben vrouwen tijdens bepaalde hormoon- wisselingen in hun lichaam meer last sociaal-economische Van onze redactie ARNHEM De directie van Akzo Nederland BV en de vertegenwoordi gers van de Industriebonden FNV en CNV. de Unie BLHP en de Akzo-bond voor hoger personeel hebben hun tweede bespreking gevoerd over de CAO'S voor de 24.000 medewerkers van Akzo in Nederland De onderhandelingen gaan uit van een tweejarig contract. De vakorgani saties willen drie maal de automat i- sche prijscompensatie, volgens hel huidige systeem uit te betalen op l januari 1981, 1 juli 1981 en 1 januari 1982. Naast de prijscompensatie wenst men afspraken te maken over onderwerpen als koopkracht, ar beidstijdverkortende maatregelen, bezwarende arbeidsomstandigheden pn pensioenen Van de zijde van Akzo wordt wat betreft de omvang van de financiële mogelijkheden gedacht aan driemaal de prijscompensatie met een zeer be perkte ruimte voor andere onderwer pen. Verder wenst Akzo in de af spraak een bepaling op te nemen die voorkomt dat de toezegging van de automatische prijscompensatie in omstandigheden die nu nog niet te voorzien zijn, tot onaanvaardbare lastenstijging zal leiden. De partijen zullen zich nu eerst intern gaan beraden. Het CAO-g wordt 24 april voortgezet. dan anaers van angsten en depressie ve gevoelens; om deze te onderdruk ken drinken ze dan meer dan normaal Hoe moet nu de hulpverlening zijn. wil deze effect hebben op vrouwelijke verslaafden en in hoeverre kunnen vrouwenorganisaties meewerken in de hulpverlening? Willem van 't Hof schrijft hierover in zijn scriptie „Vrouwen en alcoholis me", die als discussiestuk voor het congres van zaterdag wordt gebruikt, het volgende: behandeling van alco holisten kan nooit alleen medisch, maar evenmin alleen psychologisch- sociologisch van aard zijn; behande laars en behandelingsinstellingen moeten sociale aspecten van de ver slavingsproblematiek van vrouwen signaleren en duidelijk maken Dat kan gaan om algemene, maatschap pelijke problemen, problemen, die sa menhangen met de financiële positie van het gezin, waarin de vrouw leeft (werkloosheid van de man etc.) of problemen in verband met de tradi tionele taak- en rolverdeling tussen man en vrouw en emancipatie Vak bonden, politieke partijen en andere maatschappelijke bewegingen bij voorbeeld vrouwenorganisaties) moe ten, volgens hem, door de behande laars op de hoogte worden gesteld van bepaalde knelpunten, zodat ze daar iets aan kunnen verbeteren. Volgens Van 't Hof is behandeling van alcoholisten voor het grootste deel „specialistenwerk", maar op twee punten kunnen de specialisten toch niet buiten de steun van maat schappelijke organisaties voor het verhelpen van de maatschappelijke knelpunten, die een rol spelen bij het ontstaan en instandhouden van de verslavingsproblemen, en voor steun bij het scheppen van betere voor waarden voor een goede hulpverle ning Zo denkt hij preventief aan het opkomen voor voorzieningen, die het vrouwen mogelijk maken, als ze dat willen, om buitenshuis te gaan wer ken (crèches, meer betaald werk voor vrouwen etc.) en aan het werken aan een gedegen voorlichting over de wer king, het gebruik en de gevaren van allerlei soorten drugs onder andere alcohol). Er bestaat, volgens hem na melijk een ontstellend gebrek aan kennis over drugs Indirect Wanneer het gaat om de hulp aan vrouwen, die al verslaafd zijn, ziet hij vooral mogelijkheden in de hulp in indirecte zin (de directe hulp moet dan van de deskundigen komen, meent hij), zoals de opvang van deze vrouwen. Suggesties voor vrouwenor ganisaties. die zich bezig willen hou den met de hulp aan vrouwelijke al coholisten: vrouwen die problemen hebben met drinken of medicijnenge- bruik, moeten samen zoeken naar manieren van actie en verzet tegen de onbevredigende positie waarin zij zit ten; naast de bestaande vrouwenkli nieken moet er een plek komen waar vrouwen dag en nacht kunnen ver blijven en waar zij geholpen worden door andere vrouwen ADVERTENTIE Geheel verzorgde 15-daagse rondreizen, georganiseerd door de veelzijdige Israël-specia list. Een unieke kans om op onvergetelijke wijze met het jonge, oude Israel kennis te maken Nederlands sprekende gidsen Vertrekdata 3/5, 7/6 en 5/7 Priisnü f2198." Vraag snel het 1980- pro gramma aan en maak uw keus ISRAEL EXPRESS kibboots tours 'WeteniigschjiiN 12' IUI7SC-Aiiisierdjii) Telefoon 1)20-246(91 AFP, I buiten t verdij lewindf >r het I tui iddaj werd 4 IraJ anti-il I sjiitis i hetsf Irak 1 i een 1 is ged is de< k in 1 en. evechil ;ers va| opniei tens werd! ewond Het zal je maar gebeuren: zesen twintig jaar lang denk je een man te zijn, gedraagt je ook zo, en dan wil Je trouwen, maar hoort dat dat niet gaat omdat je officieel als vrouw te boek staat. Niet om dat je transseksueel zou zijn of zo, maar gewoon door een onno zel foutje in het geboorteregister. In zo'n geval helpt het niets als je zegt: maak van dat vrouwtje op papier even een mannetje op pa pier. Er komt een hele ambtelijke rompslomp, inclusief officier van justitie en doktersverklaring, aan te pas. Zo'n fout is niet zo gauw hersteld als gemaakt. Zelfs als je in levende lijve naar de burgerlij ke stand stapt, is dat niet genoeg bewijs. En doordat ambtelijke molens doorgaans niet zo snel draaien, zit het er dik in dat die trouwerij maar beter uitgesteld kan worden. Behalve dat allerlaatste is de hele geschiedenis de (net) 26-jari- ge Casper Paauw uit Rijnsburg overkomen. Ondanks alles trouwt hij toch vandaag met Ella Lindhout. omdat voor hem en zijn aanstaande extra gehaast gemaakt is met de papieren rompslomp. De bruidegom wist niet dat er iets mis met hem was op papier dan nog altijd totdat hij in ondertrouw wilde gaan. Daar heb je een uittreksel uit de burgerlijke stand voor no dig, en toen kwam de aap uit de mouw. Tot dan waren er nooit moeilijkheden geweest; het enige dat ooit nodig was geweest, was zijn persoonskaart en die was in dertijd wèl correct ingevuld. Wie de schuld is van dat hele gedoe is na zoveel jaren niet meer met zekerheid vast te stellen. „Het is wel eens gebeurd dat een vader in zijn zenuwen een doch ter aanmeldt, terwijl het een zoon is," zegt de heer De Jong van de burgerlijke stand in Oegstgeest, waar de fout indertijd gemaakt is. „Maar omdat die persoons kaart wèl goed was, is het voor 90 procent zeker toch wel onze schuld." De heer De Jong en zijn collega's vonden het zelf ook een vervelende zaak. „We hebben di verse mogelijkheden besproken Een collega opperde om des noods een „akte van bekend heid" bij de kantonrechter te la ten opmaken, als het niet op tijd zou lukken Dat gebeurt bij voor beeld vaak aLs buitenlanders geen geboorte akte kunnen over leggen. In zo'n geval moeten ge tuigen verklaren dat het inder daad om die-en-die persoon gaat. waarna de akte wordt opge maakt in plaats van de ontbre kende geboorte-akte Dat zou dus echt een noodsprong geweest zijn, en daar hoefde nog geen sprake van te zijn. Normaliter maakt de officier van justitie een 'beschikking tot akteverbetering' aan de hand van een medische verklaring. Het zou namelijk the oretisch mogelijk zijn dat ie mand intussen van geslacht was veranderd, en daar weet die offi cier dan niets van, dus zodoende verlangt hij een verklaring. Moet er alleen een foutje in voor- of achternaam verbeterd worden, dan gaat dat zo wel." Casper Paauw had zich desnoods zelf kunnen bewijzen door in le vende lijve te verschijnen, maar dan had hij op een oproep van de rechtbank moeten wachten, wat zijn huwelijk aanzienlijk ver traagd zou kunnen hebben. „Het was veel makkelijker voor hem om even langs zijn huisdokter te gaan De verklaring heeft hij naar ons gestuurd, zodat alles buiten hem om kon gaan." In nauwelijks drie weken was de hele zaak rond; normaal neemt de procedure wel twee maanden in beslag, maar „het zou natuur lijk wel erg knullig geweest zijn als die jongen om zo'n foutje zijn huwelijksdatum had moeten ver schuiven. De kaarten waren zelfs al verstuurd Blijkbaar jaapt de herhaaldelijk langsrazende trein de vogels in het geheel geen schrik aan. De bezitter van een volkstuintje tussen Amsterdam en Halfweg heeft er tenminste nog een vogel verschrikker bij moeten zetten. Eentje die een treinconducteur voorstelt nog wel, met een echte conducteurspet op. Maar of de vogels daar nou van 'onder de indruk raken? Op veel waarschijnlijk de meeste Engelse scholen mag een kind voor straf geslagen wor den Al een tijdje bestaat „Stopp", een vereniging van leer krachten tegen lijfstraffen, maar zulke leraren zijn nog steeds in de minderheid. Tot nu toe vonden ook zij slaan trouwens alleen maar verwerpelijk, omdat ze er geen enkel heil in zagen, maar nu is een eerbiedwaardige instelling, het Brits psychologisch genood schap, met een rapport op de proppen gekomen waarin een heel ander argument naar voren komt: de lijfstraffen moeten, al dus dit rapport, op alle scholen verboden worden omdat ze sado- seksuele en gewelddadige neigin gen bij leerkrachten en leerlingen bevorderen. Het rapport, dat de aframmelingen-als „seksuele per versie" bestempelt, verduide lijkt. „Als er geen seksuele gevoe lens bij te pas zouden komen, waarom mogen volgens de voor schriften de heren onderwijzers dan geen meisjes aanraken?" Het Engelse dagblad The Times ci teert prof Bob Green, die op een conferentie van het genootschap een deel van de betrokken lera rerrer van beschuldigde lichame lijk plezier te beleven aan hel slaan van kinderen „Het ver band tussen sex en lijfstraffen zou kunnen betekenen, dat kin deren die op school geslagen zijn. later moeilijk zelf tot een nor maal sexleven kunnen komen aldus prof Green Hij vertelde dat de werkgroep achter het rap port alles gedaan had om de zaak van twee kanten te bekijken, maar dat er desondanks geen en kei bewijs was gevonden dat lijf straffen iets positiefs zouden uit halen Overigens staat maar één van de vijf Britse lerarenvereni gingen achter het rapport; de an dere vier houden het er op dat de kwestie van slaan of niet slaan door elke school apart bekeken en beslist dient te worden Op dezelfde conferentie van het Brits psychologisch genootschap is over de uitkomst van een ander interessant onderzoek gespro ken: meisjes kunnen net zo ruw als jongens uit de hoek komen, en zijn vaak veel onhandiger Voor dat onderzoek zijn kinderen van zes en elf jaar nauwkeurig geobserveerd tijdens het speel kwartier en andere vrije momen ten. Meisjes van zes blijken el kaar net zoveel te schoppen, slaan, trekken, prikken en knij pen als jongetjes van hun leef tijd Jongens van elf werken meer met handen en voeten als even oude meisjes die hun agressivi teit eerder scheldend uiten. Na tuurlijk betekent de uitkomst van het onderzoek niet dat alle jongetjes in aanleg barbaren en alle meisjes viswijven zouden zijn. maar wel wordt iets anders duidelijk als het ze niet wordl aangeleerd, hebben meisjes blijk baar echt geen liever, zorgzamer of zachtaardiger karaktertje dan jongens Komen de postkoetsen terug? Een leuk idee. en zeker erg ener gie-besparend, vindt de Europese Commissie, maar dat Is allemaal nog niet genoeg om de postkoets op de wegen terug te brengen Bovendien hebben de negen EG- landen stuk voor stuk hun eigen verantwoordelijkheid voor dc posterijen en moeten dus leder voor zich over zoiets beslissen Het idee kwam van een Duits lid van het Europese parlement, dat m een krante-artikel had gelezen dat brieven ln de tijd van de postkoets de geadresseerde snel ler bereikten dan in onze moder ne tijd De Duitser maakte meer een geintje tijdens een debat in Straatsburg over de vraag van de liberale parlementariër CornelLs Berkhouwer, of er niet een Euro pese postzegel ingevoerd kan worden Ook leuk en nuttig, zei Europees commissaris Davignon, maar helaas: postzegels uitgeven is voorbehouden aan leden van de Postunie, waartoe de EG niet behoort, maar wel weer-de aange sloten landen Pas als dat juridi sche probleem kan worden opge lost. kan de EG zelf zo'n zegel uitgeven Waarom de negen lan den niet onderling kunnen at spreken allemaal op dezelfde dag dezelfde Europese zegel uit te brengen, is een raadsel Daar zijn de EG-landen zeker nog niet één genoeg voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5