Kreymborg0 BN Bank Kreymborgs Bloemrijke Kombinaties! Minister mag praten over koop nieuwe straaljagers Van der Klaauw twijfelt aan koerswijziging PLO Tweede Kamercommissie gaf groen licht fc Nederland geeft twintig miljoen aan Zimbabwe Opgroeien met geld. "Ik word groenteman of piloot Ik wil een grote hond en een keiharde stereo Maar ik ga ook een keer met een hete luchtballon mee. Dat je zo naar Afrika blaak En ik ga sparen voor net zod racefiets als Robbie. Met een fles voorop." DONDERDAG 17 APRIL 1980 TROUW/KWARTETP 18/RHS^ Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamercommissie voor defensie heeft minister Scholten (Defensie) groen licht gegeven onder handelingen met de Amerikanen te beginnen over aankoop van 111 nieuwe F-16 straaljagers. De Kamercommissie heeft zich een oordeel over de uiteindelijke transactie echter na drukkelijk voorbehouden totdat de uitslag van die onderhan delingen bekend is. De bedoeling is dat Nederland die 111 straaljagers over een lange reeks van jaren in kleine aantallen zal kopen. Van de 111 zijn er dertig bedoeld om de vredesverliezen op te vangen van de 102 F-16 straaljagers, die Neder land al gekocht heeft. De resterende 81 zijn voor vervanging van de verou derde NF-5 jagers In de jaren tachtig. Het Nederlandse vliegtuigbedrijf Fokker zal naar verwachting een deel van de produktie van de nieuwe F-16 jagers op zich nemen. Dat kost Ne derland zo n vierhonderd miljoen gul den meer dan In het geval de jagers kant en klaar voor ruim twee miljard in de Verenigde Staten worden gekocht. In het beraad met minister Scholten is van verschillende kanten de vraag naar voren gekomen of de rijksover heid niet teveel geld gaat pompen in Fokker Het bedrijf is namelijk ook bezig met een nieuw burgertoestel, de F-29, waarvoor een rijksbijdrage van ruim vijfhonderd miljoen nodig zou zijn. De Kamercommissie zal minis ter Van Aardenne op korte termijn vragen precies aan te geven hoe het nu met dat F-29 project zit. Voorrang De PvdA defensiespecialist drs H. van den Bergh vindt dat Nederland de F-16 maar kant en klaar moet kopen als er al zoveel geld ln de F-29 moet. „Vergeleken bij andere indu strieën is een miljard voor de werkge legenheid bij Fokker wel erg veel. Dan moet Fokker de civiele poot maar voorrang geven," aldus Van den Bergh. Minister Scholten heeft dit echter af gewezen. Hij meet dat Fokker niet zonder constante militaire produktie kan. Die produktie maakt al jaren zo'n 25 procent van de Fokker-werk zaamheden uit. Scholten voorzag ook problemen voor de reparatie en het onderhoud van de F-16 straaljagers in de toekomst. Alvorens minister Scholten ln decem ber definitieve beslissingen neemt over het F-16 project zal er weer over leg met de Tweede Kamer worden gevoerd, heeft de minister gisteren toegezegd. U begint met zo'n fraai, nonchalant wikkeljasje. De struktuurtjes zijn lekker rul, de kleuren licht. Dan maakt u uw keus uit onze speelse kollektie wijde rokken met grote kleurige bloemmotieven Ziezo, daar hebt u een bloemrijke kombinatie. Komt u ook even kijken? Nu bij Kreymborg. Links: Wikkeljasje met slub-effekt. Wit of écru. Mt 38-46. |69_ Katoenen cirkelrok. Twee kleurstellingen op marine fond. Mt 36-44. gj. Rechts: Wikkeljasje van zomerbouclé. Wit of écru. Mt 36-44.159- Katoenen cirkelrok. Twee kleurstellingen op marine fond. Mt 34-42.59.- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw betwijfelt of de contacten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO tot een koerswijziging van de PLO ten aanzien van het bestaans recht van Israël zullen leiden. Hij heeft dit gezegd in een gesprek met de joodse kerkgenootschappen op 18 december jL Dit blijkt uit een door het ministerie van buitenlandse zaken goedgekeurd verslag van het gesprek De kerkgenootschappen hadden het gesprek Indertijd aange vraagd uit verontrusting over het Ne derlandse voornemen „feitelijke con tacten met de PLO aan te gaan. In het gesprek werd de minister ge vraagd naar het nut van dit soort contacten „Denkt hij werkelijk dat de PLO op gTond van de gesprekken met de Nederlandse ambassadeur of enige andere regeringsvertegenwoor diger Israël zal erkennen en zijn handvest (waarin de vernietiging van Israël als doel staat-red.) zal Intrek ken?" „In zijn antwoord." aldus het verslag, „spreekt de minister even eens zijn tvrtjfel uit over een koerswij ziging van de PLO naar aanleiding van zulke gesprekken. Nederland moet zich ln EG-verband evenwel niet ln een uitzonderingspositie be vinden." De delegatie wijst er vervolgens op dat Nederland eigenlijk een koploper in de Europese Gemeenschap is. om dat minister Van der Klaauw begin november 1979 in de Tweede Kamer onder bepaalde voorwaarden het recht op zelfbeschikking van de Pa- lestijnen erkend heeft en daarmee verder ging dan enige Europese uit spraak tot dan toe. „Dr. Van der Klaauw antwoordt." aldus het ver slag. „dat hij met deze uitspraak in derdaad wat te ver is gegaan. Dit is niet het Nederlandse standpunt." geschonden door het bezoek van de PLO-diplomaat Sartawl eind maart aan het departement voor zijn ver antwoordelijkheid te nemen. Het Israël Comité Nederland heeft inmiddels ln een brief aan de Tweede Kamer aangedrongen op beëindiging van de contacten met de PLO. De Kamer zou daartoe via een motie druk op de regering moeten uitoefe nen. Contacten met de PLO moeten pas mogelijk zijn als deze de vernieti ging van Israël uit haar handvest heeft verwijderd, aldus het comité. Een viertal kleinere christelijke orga nisaties heeft per brief premier Van Agt als „christen-politicus opgeroe pen de economische betrekkingen niet te laten prevaleren boven de vriendschap met Israël." Uitlating In het verslag staat voorts de uitla ting van de minister: „Wij zouden onze geloofwaardigheid in Israël ver liezen als wij een officiële PLO-func- tionaris bijvoorbeeld hier ten depar- temente zouden ontvangen." Het is om deze uitspraak dat de joodse kerkgenootschappen nu zo kwaad op minister Van der Klaauw zijn. Zij menen dat hij deze uitspraak heeft Van onze parlementsredactie DEN HAAO Nederland heeft twin tig miljoen gulden uitgetrokken voor ontwikkelingshulp aan de nieuwe re publiek Zimbabwe (het voormalige Rhodesië) Dat heeft minister De Ko ning (ontwikkelingssamenwerking) gisteren verklaard ln de Tweede Ka mercommissie voor ontwikkelingssa menwerking en op Schiphol. De mi nister is gisteren naar Zimbabwe ver trokken om daar als vertegenwoordi ger van de Nederlandse regering de onafhankelijkheidsceremonie bij te wonen. Over de besteding van het bedrag zal nog overleg worden gevoerd met de autoriteiten ln Zimbabwe. De Neder landse regering denkt zelf aan land hervormingen. aangezien nog een on evenredig groot deel van de land bouwgronden in handen is van de blanke boeren. Verder zal Nederland positief reageren op het verzoek van de hoge commissaris voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties om een bijdrage te leveren aan de her- hulsvesting van Rhodeslsche vluch telingen. aldus minister De Koning. Verwacht wordt dat er van de ln totaal een miljoen vluchtelingen ze ker zevenhonderdduizend zullen te rugkeren De Kamercommissie Is gisteren ook akkoord gegaan met de hulpverle ning aan Nicaragua. Het gaat ln dit geval voor een belangrijk deel om noodhulp Medio vorig jaar heeft Ne derland 23 miljoen gulden bijgedra gen en daarvan is nu al de helft besteed Kleine of grote wensen, voor direct of later, ze kosten allemaal geld. Sparen is misschien wel net zo belangrijk als al dat andere wat kinderen moeten lerea Daarom is het een goed idee om ook kleine centjes bij een grote bank te brengen. De ABN heeft speciaal voor kinderen van 0 tot 15 jaar de Junior-spaarrekening. Met aantrekkelijke rente en een extra premie van 5% als uw kind 15 wordt Vraag eens een folder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 20