Moskou trekt troepen amen aan, grens Iran i Is alles meezit hongert Cambodja maar een beetje hodesië kampt het vluchtelingen 'Jordaans alternatief voor Camp David-akkoord' Handel VS-lran in films bloeit t f Amerikaanse veiligheidsadviseur Brzezinski: Méy 1 l \f Peru en Cuba oneens over lot asielzoekers Europarlement: EG verwaarloost arme gebieden Nicaragua heeft problemen met de communisten Spanning Irak en Iran breidt zich uit tot in Beiroet BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 gevet jden ar st et. pi erde iding stran van bu in ui tgm< nthi 1SHINGTON, TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De Verenigde Staten maken zich in nemende mate zorgen over de militaire versterkingen die de Sowjet-Unie samentrekt in de jrt van Iran. Volgens de Amerikaanse veiligheidsadviseur Zbignieuw Brzezinski is Moskou ,ejig troepen over te brengen naar het gebied ten noorden van Iran en volgens het lerikaanse ministerie van defensie zijn voor het eerst Russische mariniers aangekomen in Indische Oceaan. ie Po omi augu )odei e et ri rij- ijtuif it d nu Sïoori iet ezir ■ijied Topt d te lege zat< peri en va op afvo is ;inski zei van „betrouwbare zij- te hebben vernomen dat Russi- troepen zich bevonden in het van de Transkaukasus en eer- liet hij weten dat de huidige acti- iten van de Russische strijd- chten gelijk is aan die van decem- toen kort daarop Afghanistan binnen gevallen en bezet. Brze- erbieftd noemde de Russische acties en ri djzelingsaffaire in Teheran „zeer idelijk" voor de nationale belan- van Iran. Amerikaanse Pentagon meldde eren dat aan boord van het groots Russische amfibie-schip, de 13000 metende Iwan Rogow, voor het bleef t naar schatting 400 mariniers de ar mi sche Oceaan kwamen opstomen. lar^0gOW k0mt van de marinebasis voejdiwostok en vervoert ook gepant- !e voertuigen, helikopters en an- materieel ter ondersteuning van ichtstroepen aan land. De Rogpw wordt volgens het Amerikaanse mi nisterie vergezeld door twee schepen, waarvan het ene een met raketten uitgeruste torpedobootjager is. Momenteel bevinden zich 28 schepen van de rode vloot in de Indische oce aan, terwijl er 26 Amerikaanse oor logsschepen patrouilleren in de Indi sche Oceaan en de Arabische Zee. Bij de Amerikaanse schepen zijn twee grote vliegdekschepen. De Amerika nen hebben 1800 mariniers in het gebied. I Bondgenoten, Volgens senator Edward Kennedy, die een gooi doet naar het presidents schap in de Verenigde Staten, kan president Carter niet rekenen op een „positief antwoord" van de bondge noten, als de Verenigde Staten niet garanderen dat die bondgenoten er geen olie bij inschieten. Als Carter deze garantie zou geven, aldus Ken nedy, moet de Amerikaanse verbrui- sondt i offi vordt met ot J. J angel® (JSBURY (Reuter, AP) Het hoge commissariaat voor htelingen van de Verenigde Naties heeft ruim 220 miljoen en nodig voor de opvang van de ongeveer een miljoen .za3htelingen die op dit moment naar Zimbabwe terugkeren. pt-Brittannië en de Verenigde Staten hebben toegezegd aabwe het nieuwe Rhodesië— financieel te steunen. ker vooroereid zijn op beperking van het olieverbruik. Volgens Kennedy zullen de Britse premier Margaret Thatcher en de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt hierover met Carter een onderhoud hebben. Zij en andere bondgenoten zullen vragen of Carter bereid is de rantsoe nering in de VS van benzine te steu nen, aldus Kennedy. De machthebbers in Iran hebben ge dreigd elk land dat de Amerikaanse sancties tegen Iran volgt en de be trekkingen met Teheran afbreekt geen olie uit Iran meer zal krijgen. Dat is voor de Westeuropese landen en vooral voor Japan een schier on overkomelijke moeilijkheid. De vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis, die onge veer acht uur in de Amerikaanse am- bassadeun Teheran hebben doorge bracht. vinden dat de gijzelaars ln de ambassade in het algemeen in goede toestand verkeren. Zij meenden dat er geen moeilijkheden zijn bij de voedselvoorziening en de medische verzorging. Verder waren zij ervan overtuigd dat alle vijftig gijzelaars nog in de ambassade zitten. Het Rode Kruis heeft schriftelijke boodschap pen aan alle gezinsleden van de gijze laars meegekregen. De bezetters van de ambassade zeiden gisteren dat an dere humanitaire organisaties, zoals Amnesty International, ook toegang kunnen krijgen tot de gijzelaars. De Rode Kruismensen zeiden nog dat zeven of acht gijzelaars waarschijn lijk in eenzame opsluiting worden ge houden. W Orthodoxe Joden uit de Verenigde Staten proberen de kist van Rabbi Levi Grunwald aan te raken tijdens diens begrafenis in New York. Meer dan 30.000 mensen woonden de teraardebes telling bij van Rabbi Grunwald, die in 1939 veel Joden van Polen uit naar de Verenigde Staten leidde, vlak voor de nazi's dat land binnen vielen. Commissaris Poul Hart ling beschikking te stellen van de opbouw op de regeringen van een aantal van de economie Van Rhodesië. gesel- landen een beroep gedaan geld De eerste internationale delegatie brengen voor de opvang van voor de komende onafhankelijk- wees er °P dat heidsfeesten kwam gisteren aan in j i< i Salisbury. Het waren Russische di plomaten, die eea officiële maar koe- de voeding van de terugkerende Jsen 114.000 ton levensmiddelen ldie lg zi)n de volgende oogst in le ontvangst kregen op de luchtha 1QR1 TIö fartlrrlraar !'nn Ha nnfra. v,An T7aa. Ia. a,,aa^a (Anff.nfnf+Ar 1981. De terugkeer van de onge- 250.000 vluchtelingen uit Mo- ique, Botswana, Zambia en zania wordt gecoördineerd door herenigde Naties. Daarnaast heb- ook de 750.000 mensen, die door ilanke bewind gedwongen wer verhuizen, hulp nodig bij hun ;keer naar de oorspronkelijke pt-Britannië heeft gisteren toege- I de komende drie jaar 330 mil- gulden aan hulp te zullen geven, ulp zal onder meer worden be- jl aan de opbouw van een politie- aat, verbetering van het radio- levisiesyteem en verbetering van bare diensten. De Verenigde (en hadden eerder al laten weten niljoen gulden onmiddellijk ter S (DPA, AFP) De Franse tie Directe Actie heeft gister- Drovfiid °Pnieuw aanslagen gepleegd bazooka's en een springlading van de Franse verkeerscen- ven. Voor de kamende festiviteiten worden ongeveer^ honderd delegaties verwacht. Vier bondgenoten van de' 8owjetrUnie(Oo9t-Duitsland, Honga rije, Polen en Tfcjechslowaidje) zijn niet door premier Robert Mugabe uit genodigd. Volgens waarnemers in Sa lisbury heeft Nfcigabe deze landen links laten üggon, omdat het Oost blok nooit de <Joor hem gevraagde hulp zou hebben geboden tijdens de guerrillastrijd tegen het blanke bewind. Nederland zal bij de proclamatie van de onafhankelijkheid, morgennacht om twaalf uur, worden vertegenwoor digd door minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking. De Ko ning zal nieh aanwezig zijn bij de installatie van Cbnaan Banana, mor gen overdag, als eerste president van Zimbabwe. BEIROET, WASHINGTON, TRIPOLI (Reuter, AFP, DPA) De Jordaanse koning Hoessein werkt aan een nieuw plan dat een „diplomatiek al ternatief" moet bieden voor het akkoord van Camp David, de in september 1978 tot stand gekomen overeen komst tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten. Dit werd gisteren in Arabische kringen in Beiroet vernomen. De Jordaanse koning erkent tot op heden het akkoord niet, maar is wel steeds op de hoogte gehouden van de voortgang (of liever het gebrek aan voortgang) van de besprekingen over de Palestijnse autonomie op de Wes telijke Jordaan-oever en de strook van Gaza, die het gevolg waren van het Camp David-akkoord. De Jor daanse koning heeft volgens de be richten uit Beiroet al met koning Khaled van Saoedi-Arabië over het plan gesproken. De premier van Jor danië, Sjarif Abdelhamid Sjaraf, zou zondag in Riaad een boodschap van koning Hoessein aan koning Khaled hebben overhandigd. Hoessein zou hebben voorgesteld óm in juni op de komende Arabische top-conferentie in de Jordaanse hoofdstad Amman de alternatieven nader te bespreken. Ook zou de koning hebben aange drongen op een nieuwe resolutie over het Midden-Oosten in de Veiligheids raad. Daarin zou het recht op een eigen Palestijnse staat moeten wor den vastgelegd. In Washington heeft de Israëlische premier Menachem Begin een eerste onderhoud gehad met de Amerikaan se president Jimmy Carter over de Palestijnse autonomie. Begin liet op nieuw weten voorstander te zijn van ebes in Parijs, gesteld. die buitenwerking lart hadden de autoriteiten ver- terreurgroepen zoals „directe voorlopig te hebben uitge leid. Een anonieme boodschap- liste via het Franse persbureau de vrijlating van allen die in bij de actie van de autoriteiten igen waren genomen. „Directe heeft het vaak op ministeries it In de afgelopen elf maanden aanslagen gepleegd op demi- s van arbeid en ontwikke- ïciële fculp. politiegebouwen en het bu- /raagq vande overkoepelende Franse jeversorganisatie in Parijs. Het een (echter voor het eerst dat bij flijke aanslagen gebruik werd ikt van zulke zware wapens. A. indei egei in hl n gri i afsl ensai eidscl LIMA, HAVANA (AP, AFP) De geplande luchtbrug voor het vervoer van de duizenden Cubanen, die zijn gevlucht naar de Peru aanse ambassade in Hava na, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Cuba en Peru verschillen van mening over de personen die als eersten in aanmerking ko men voor asiel in Peru. Volgens diplomatieke kringen in de Peruaanse, hoofdstad Lima heeft Cuba een lijst verworpen, waarop vijfhonderd namen staan van mensen die politiek asiel heb ben gekregen van Peru. Het gaat om mensen die nu nog op het door tropische regenbuien getroffen terrein bij de ambassade kampe ren. De Cubaanse regering wil ech ter voorrang verlenen aan onge veer achthonderd mensen, die naar huis zijn teruggekeerd nadat ze de belofte hadden gekregen dat ze alsnog het eiland zouden kun nen verlaten. De twee regeringen, die na de moeilijkheden rond de ambassade uiterst koele relaties onderhouden, hebben hierover de afgelopen twee dagen geen over eenstemming kunnen bereiken. Ook de vloot van honderd bootjes van Cubaanse ballingen, die van uit de Verenigde Staten de vluch telingen op het ambassadeterrein te hulp wilde schieten, is gisteren niet uitgevaren. Door het slechte weer kwam slechts een tiental bootjes opdagen. De grote hoe veelheden voedsel en medicijnen, die men naar Cuba had willen brengen, zijn overgedragen aan het Rode Kruis, aldus een woord voerder van de ballingen. Argentinië heeft gisteren laten we ten bereid te zijn „een aantal" van de asielzoekers op te willen ne men. Maandagavond maakten de Verenigde Staten bekend dat men 3500 Cubaanse immigranten zal toelaten. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Na ties heeft enige VN-medewerkers opdracht gegeven te zoeken naar een oplossing. TEHERAN (Reuter) Eén Iraans exportprodukt is voorlo pig nog niet getroffen door Carters embargo op de handel van de Verenigde Staten met Iran; films over de gijzelaars in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran. De dag nadat president Carter vrijwel alle handel met Iran verbood op de levering van wat voedsel en medicijnen na betaalden drie Amerikaanse omroepen vijfhonderd dollar per minuut voor een film over een gebedsdienst met Pasen in het ambassade gebouw, waarbij 25 gijzelaars aanwezig waren Het bedrag werd in dollars uitbetaald in Teheran aan de nationale omroep, de Stem en Visie van de Islamitische Republiek (SVIR). Die zei op te tre den namens de militante studenten die de missie bezet houden Niemand weet voor wie het geld be stemd was. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse omroepen weten slechts dat zij in dollars moeten beta len en niet in Iraanse rials. Een stu dentenwoordvoerder antwoordde op de vraag wie het geld opstrijkt: „Gaat dat u aan?" •De studenten ontkennen overigens niet dat zij films, bandopnamen en foto's van hun gevangenen aan Jour nalisten verkopen. Westerse fotogra fen in Teheran zeggen dat hun fotore portages van de paasdiensten zijn aangeboden voor drieduizend dollar (ruim zesduizend gulden) Ook een van de Amerikaanse geestelijken die voor de gelegenheid naar Teheran waren gekomen, zou foto's te koop hebben aangeboden. „De Amerikaanse kijkers snakken naar nieuws over de gijzelaars," zegt een correspondent in Teheran van een Amerikaanse omroep, „en dit is de enige manier om er aan te komen Bovendien is een bedrag van 12,550 dollar een peuleschilletje voor de om roepen." Een showprogramma vergt eenzelfde uitgave voor twee minuten Maar ook hij weet niet wie het geld incasseert. „Wij vragen het niet. ge loof Ik. en de SVIR vertelt het ons niet. Ik denk dat de Iraanse televisie en de studenten het verdelen." versnelling van de besprekingen tus sen Israël, Egypte en de Verenigde Staten. Aangezien de Egyptische pre sident Anwar Sadat vorige week met président Carter overeenkwam eind april in Washington non-stop-onder handelingen te beginnen, werd giste ren in Washington aangenomen dat die onderhandelingen op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken er ook wel zouden komen. Waarmee zeker niet alle problemen de wereld uit zijn. Begin liet gisteren duidelijk doorschemeren dat een Pa lestijnse raad, met uitvoerende en wetgevende bevoegdheden op de westelijke oever en in Gaza, veel te veel lijkt op een onafhankelijke Pa lestijnse staat en dus onaanvaard baar ls. Egypte wil zo'n raad wel bevoegdheden geven. De vijf leden van het „afwijzings front". dat elke regeling met Israël afwijst, te weten Libië, Algerije, Sy rië, Zuid-Jemen en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, hebben gisteren hun driedaags overleg in het Libische Tripoli afgesloten met de aankondiging dat zij een gezamenlij ke strijdmacht zullen vormen met een Syriër aan de leiding. De bijzon derheden ervan moeten het komende halfjaar worden uitgewerkt. Niet eens werd men het over een olie-embargo tegen de Verenigde Staten en andere landen die Israël steunen en dit vraagstuk zal nu worden voorgelegd aan de conferentie van Arabische mi nisters van economie en financiën, die binnenkort in Amman zal worden gehouden. Verder besloten de vijf een politiek opperbevel op te richten onder lei ding van de Algerijnse president Chadli Benjedid. Ook zal het front een delegatie naar Moskou sturen, geleld door de Libische kolonel Moammar Khaddaffi, die de banden met de Ruse sen moet aanhalen. Niet al het materiaal vindt een koper Vorige week werd een film aangebo den waarin Joseph Subic jr. vertelt over spionage-activiteiten op de Amerikaanse ambassade voor die werd bezet „Het was geen kwestie van de prijs, die lager lag dan die van de Paasfilm En ook niet van de inhoud, al zouden we zeker bij uitzending problemen hebben gekregen met de Amerikaan se regering," aldus een tv-correspon- dent. „Het ging om de voorwaarden die de studenten, via de Stem en de Visie van de Islamitische Republiek, ons wilden opleggen Ze eisten dat we 'de dertig minuten durende film in zijn geheel zouden uitzenden en dat we hem moesten kopen om in staat gesteld te kunnen worden nog meer films te kopen waarin twaalf gijze laars zouden bekennen te hebben ge spioneerd." En dus is deze „spionage-film" alleen nog maar te zien geweekt op de Iraan se televisie. De gijzelaars waren dèar- bij niet te verstaan; ze werden over stemd door het commentaar van een van de studenten, die bij westerse journalisten bekend staat als „zuster Mary". De Amerikaanse omroepen verwach ten dat zij ook in de toekomst deze transacties zullen mogen afsluiten. „Iedereen 2al toch wel inzien dat dit een bijzonder geval is." zegt j?cn woordvoerder „Bovendien, denk ik dat het ministerie van buitenlandse zaken en het Witte Huis even be nieuwd zijn naar het lot van de gijze laars als ieder ander STRAATSBURO (AP) Het Europese parlement heeft de ne gen regeringen van de Europese Gemeenschap er dinsdag van beschuldigd het hulpprogram ma voor de arme gebieden in de gemeenschap verkeerd uit te voeren en zelfs opzettelijk tegen te werken. Een met ruime meerderheid aan genomen motie stelt dat het pro gramma het Europese fonds voor regionale ontwikkeling te kampen heeft met geldgebrek, teveel bureaucratie en openlijke schendingen van de regels door sommige regeringen. „Als resul taat daarvan is het beleid van regionale ontwikkeling in de ge meenschap een mislukking," al dus het Noordierse parlements lid John Taylor. „De rijke gebie den worden rijker en de arme armer." Het ontwikkelingsfonds werd in 1975 in het leven geroepen om hulp te verschaffen aan gebie den die met een blijvend werke loosheidsprobleem zaten. Men hoopte door de financiering van wegenbouw en industriële pro jecten de inkomens en de levens standaard van de 280 miljoen inwoners van de Europese Ge meenschap gelijk te trekken. Maar in plaats van het geld als extrp hulp voor arme gebieden te gebruiken! verminderen som mige regeringen zelf hun eigen bijdragen aan die streken. Volgens de motie hebben de re geringen de vrije doorstroming van de fondsen gedwarsboomd door niet akkoord te gaan met herhaalde verzoeken van het Eu roparlement om goedkeuring van projecten afhankelijk te la ten zijn van meerderheids- in plaats van unanieme besluiten. MANAGUA Negen maanden na de overwinning van het Sandinistische Bevrijdingsfront in Nicaracua op het bewind van president Somoza, is het tot een openlijk conflict gekomen tussen de sandinistische-revolutio- naire regering en de communistische Partij van Nicaragua. Gisteren werd in Managua bekendge maakt dat dertig leidende communis ten zijn gearresteerd onder verden king van het beramen van de val van de regering door gewapend optreden en wilde stakingen. De beschuldiging is door de ondergedoken secretaris generaal van de Nicaraguaanse CP, Altamirano, van de hand gewezen. Volgens een militaire woordvoerder ln Managua zijn twee leden van een communistische landarbeidersbond doodgeschoten toen zij voor een mi- lialre patrouille wilden vluchten Op hun persoon werd contrarevolutio nair materiaal aangetroffen. Het con flict tussen de communisten en de regerende sandinsiten, van wie velen zichmarxlsten noemen, is losgebar sten naar aanleiding van de steun die eestgenoemden geven na een staking in een van de grootste textielfabrie- kan van Nlcarapia. De stakers eisten een loonsveroging van honderd pro cent. De regering was van mening dat de staker en de communisten achter hen de economche wederopbouw van het in de burgeroorlog verwoeste land in de wielen reden. ADVERTENTIE tegen chatti bouv VOOfll de rd, len zitten ;bou' id te dschei ian de an de in de tie provin het emmi 1 hardt ken d m OM PENH (AP) Als alles it komt Cambodja dit jaar its elf procent van de benodigde eelheid rijst te kort. Maar dan en er nog wel een paar proble- worden overwonnen; de havens geblokkeerd, de irrigatiesyste- werken niet, de boeren zijn '^èput, de trekdieren zijn dood en 1 transport functioneert niet De oorlogsmoede overleven- in Cambodja moeten serieus ïing houden met nog meer ont- gen. *n :ren voldoende voedsel aan. zodat de niet hoeven te sterven op straat of in ld", zegt een medewerker van een hulp- isatie „Maar het wordt wel een moeilijk 'rel mensen zullen ziek worden en som- zullen sterven. Ze zijn al zwak. ze n niet veel meer hebben 800.000 ton rijst opleveren, zodat er voor volgend jaar nog een tekort van 100.000 ton overblijft. Voor het regenseizoen begint, moet er dan 90.000 ton zaad worden verwerkt. Voor dit Jaar zou het buitenland voorts nog 300.000 ton voedsel en een kleine zeshonderd miljoen gulden aan hulp moeten verschaffen. De bui tenlandse hulpverleners in Phnom Penh zijn het erover eens dat het vrijwel onmogelijk wordt aan al deze voorwaarden te voldoen. Zaad De aflevering van zaad ligt al achter op de plannen, en er is nog niets over zee aange voerd Tegen het eind van deze maand zal er op het vliegveld van Phnom Penh niet veel meer dan 2.500 ton zijn gearriveerd der deze maand een pier is ingestort. Per maand kan er nu slechts zeven ton vracht worden verwerkt. De hulporganisaties hopen dit op te vangen door pontons te leggen. Maar zelfs als dit allemaal lukt. dan nog missen de hulporganisaties de financiële middelen voor de aanschaf ln het buitenland van 50.000 ton zaaigoed. Voorts is het de vraag of Cambodja zelf de resterende 40.000 ton weet op te brengen. Sommige provincies hebben zaadvoorraden aangelegd, andere niet. Veel boeren hebben om in leven te blijven hun zaadvoorraden aangesproken. De noordwestelijke provincie Poersat bij voor beeld heeft zesduizend ton rijstzaad nodig en heeft momenteel niet meer dan acht- ne genhonderd ton. Elke ton die nu niet kan worden gezaaid, betekent dat er bij de oogst tijd ruw geschat tien ton minder rijst zal zijn. een hoeveelheid waarvan duizend mensen drie weken kunnen leven Cambodjaanse vluchtelingen wachten langs de Thaise grens op een voedseluitdeling. Som Ol. de vice-minister van land- hoopt dat er dit jaar 1,5 miljoen hecta- td kan worden ingezaaid Dat moet De hulpverleningsorganisaties hopen 15.000 ton voedsel en evenveel rijstzaden te kunnen DrOOCltC aanvoeren via de haven van Phnom Penh aan de Mekong De Sowjet-Unie heeft beloofd haar schepen uit de haven te halen, zodat er meer hulpgoederen kunnen worden afgehan deld Maar de capaciteit van de haven is met zestig procent teruggelopen doordat er eer- De toestand ls nog verergerd door overstro mingen, droogte en door ratten overgebrach te besmettingen. Van de vijftigduizend ton die de oogst in de droge tijd had moeten opbrengen, werd slechts twintig- tot dertig duizend ton binnengehaald. De Verenigde Naties zagen zich dan ook gedwongen de schatting van de benodigde voedselhulp drastisch te herzien. De donorlanden zijn er steeds minder happig op de ruim vijfhonderd miljoen te financieren die de hulp aan Cambodja vergt. Zij wijzen daarbij op de noden elders ter wereld, de verhalen over de chronische problemen bij de verdeling van de hulp en de politieke proble men die zijn gelegen in het steunen van een bewind dat buiten de communistische wereld niet wordt erkend. Twee andere beslissende factoren in de ko mende maanden zijn de distributie in het land zelf en de mogelijkheden van de boeren. Het distributiesysteem zit vol zwakke punten die in het regenseizoen alleen maar kunnen verergeren, al leveren de hulporganisaties Cambodja nu schepen die kunnen opereren als de wegen onbegaanbaar zijn geworden. Kong Som Ol. de vice-minister, schat dat het aantal lastdieren de afgelopen Jaren met ze ventig procent is gedaald. Nog geen twintig procent van de boeren heeft de beschikking over waterpompen of irrigatiesystemen Er ls een tekort aan mest en bestrijdingsmiddelen Kong Som Ol vindt het moeilijk te voorspel len waartoe Cambodja's boeren nog ln staat zijn onder deze omstandigheden. Na de barre tijden onder het bewind van ex-premier Pol Pot zijn ze volgens hem voor de eerst jaren „mentaal uitgeput". BEIROET (Reuter, DPA) Bij ern stige botsingen tijdens een sjlitische protestdemonstratie in het westelijke stadsgedeelte van de Libanese hoofd stad Beiroet, zijn gisteren minstens vijf doden gevallen en raakte een groot aantal mensen gewond De demonstratie werd gehouden uit protest tegen de nog niet bevestigde terechtstelling van een sjittische reli gieuze leider van Irak, ayatollah Mo hammed AL-Bakr Al Sadr, ln Bag dad. Op een gegeven moment werd er op de demonstanten geschoten en ontstond er grote paniek. Sjiitische geestelijken probeerden de opgewon den massa tot bedaren te brengen, maar er ontstond een vuurgevecht tussen de para-militairen van de sjit- ten en de pro-Iraakse guernllaorgani- satle „Arabische Bevrijdingsfront" De Iraakse sjiitische ayatollah zou leider van e geheime organisatie „AL Dauwa" zijn geweest, die oplast van de Iraanse leider ayatollah Khomeini tracht de regering in Bagdad ten val te brengen. Volgens de regerende re volutionaire raad ln Bagdad staat er op het lidmaatschap van de organisa tie de doodstraf Arabische diploma len ln Bagdad maakten gisteren be kend dat de sjittische leider wel gear resteerd is. maar dat hij niet om het leven ls gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7