'Wo ningbouw Den Haag star t op instorten' Van der Luit a h Bouw in Léidschenda onder dwant desnoods Niet één wethouder trekt aan rapport Dwarsweg Federatie woningbouwverenigingen: Begrafenissen-Crematies Transporten Wassenaar gaini motorvoertuig^ m van strand weiwl •n< KORT Dreiging provincie als overleg faalt Nyqvist en Hardon achten elkaar de taak toe Glos goot voortaan in de glasbak! WOENSDAG 16 APRIL 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Var. een ot rslaggevers DEN HAA' De nieuwbouw door woningbouwvemigingen in Den Haag wordt ernstig bedreigd t rijk niet heel snel met maatregelen komt om met name in de wijk Houtwij k huizen verkoopbaar te maken, kunnen de bouwcorporaties de financiële risico's nië' r dragen, met alle gevolgen voor de volkshuisvesting en werkgelegenheid van dien Deze Ikreet heeft de voorzitter van de federatie van Haagse woningbouwverenigin gen, Frans r. Eijk. gisteren laten horen Ironisch gennep deed hij dat bij het slaan, door wethouder Hardon. van de eerste paal voor 258 woningen in de andere nieuwbouwwijk. Nieuw Waldeck Maar dit heuglijke feit werd overschaduwd door de sombere woor den. die werden gesproken naar aan leiding van de grote moeilijkheden die de dramatische instorting van de bouwmarkt met zich meebrengt. Het beeld dat Van Eijk van de situa tie schetste, stond bol van zorg en .somberheid over de Haagse situatie Zoals bekend spitsen de problemen zich toe op de verkoop van premie koop- en vrije sectorwoningen, waar voor de animo vorig jaar al veel min der bleek dan de federatie had ver wacht Begin 1979 werd nog een lote rij onder ongeveer 7.000 kandidaten gehouden, nu kost het de allergroot ste moeite om kandidaten bijeen te schrapen. Binnen de loterij hebben al 3.000 ingeschrevenen het definitief la ten afweten In het bijzonder de klei nere premiekoopwoningen in de eta gebouw zijn aan de straatstenen niet kwijt te raken. Het instorten van de huizenmarkt (door hoge rentevoet. gestagneerde loonontwikkeling enz.) buitengewone marktomstandighe- gaat ook Den Haag niet voorbij. den is dit niet te handhaven, zei hij. Al was hij op een feestelijke gebeurte nis. Van Eijk vond het niet langer verantwoord te zwijgen. Hij verge leek. zoals ook in de voetbalwereld wel gebruikelijk, de Haagse bouw- en verkoopmarkt met een patiënt. Vorig jaar ziek geworden, treden er dit jaar een aantal bijverschijnselen en com plicaties op Worden er geen maatre gelen getroffen, dan zal de patiënt in 1981 overlijden, met alle gevolgen vandien In Houtwij k zitten momenteel nog 939 koopwoningen „in de pijp", re kende Van Eijk de aanwezigen voor. De federatie heeft tot nu toe ruim 6 400 gegadigden aangeschreven op 338 woningen. En er tot op heden 130 verkocht Een van de grootste ondingen is vol gens de voorzitter nog steeds het an- ti-speculatiebeding (voorwaarde dat de koper zijn huis niet binnen tien Jaar raag verkopen; in vergelijkbare wijken in Amsterdam is dit overigens maar twee jaar. red.). Onder deze Verder heeft het per 1 januari optrek ken van de inkomensgrens, waarbo ven men niet in aanmerking komt voor een premiewoning, hoofdzake lijk tot gevolg gehad dat de doelstel ling van de wetgever verdwenen is, nl. dat er koopwoningen voor de lagere inkomensgroepen op de markt zou den komen. Met name voor deze groep bepleitte Van Eijk extra subsi dies. Bij de verhoging van de grenzen schuilt er volgens hem trouwens nog een gemeen addertje onder het gras. De premieregeling is erop gericht de huizen te verkopen, voordat met de bouw gestart is. Door al het geharre war, over wie er in aanmerking kwam voor de koopwoningen, was de bouw in een aantal gevallen reeds in een vergevorderd stadium. Hetgeen voor de koper onder meer betekende dat er geen renteverlies kan worden afge trokken en B.T.W. moet worden be taald. Het is al in 231 gevallen ge beurd dat mensen daardoor zomaar in de vrije sector terecht kwamen. In dit rapport dienen burgemeester en wethouders een standpunt in te nemen over de noodzakelijkheid van een aantal verkeersdoorbraken in Centrum-Zuid en Kortenbos-West- einde. twee wijken grenzend aan de binnenstad, De afgelopen weken zijn er door de aanhoudende bestuurlijke onduidelijkheid rond de aanleg van de Dwarsweg pittige meningsver schillen ontstaan binnen het gemeen tebestuur van Den Haag In PvdA. PPR en D'66 steeg het wantrouwen dat het college, tegen afspraken in, in onderhandelingen met bouwers al verkeersdoorbraken toestond. De hele raad meent dat het college aan deze onduidelijke situatie een eind moet maken door snel met een defini tief standpunt over de doorbraken te komen. WD-wethouder Nyqvist zei maan dag in de raadsvergadering persoon lijk in staat te zijn het gevraagde standpunt zeer snel op tafel te bren gen (,,het moet in een achternamid dag samen te stellen zijn"), maar voegde daaraan toe dat niet te kun nen doen omdat het niet tot zijn taak zou behoren. Met die opmerking wees hij de beschuldigende vinger naar PvdA-wethouder Hardon. Deze ech ter zei ons gisteren in een commen taar dat het wel degelijk de wethou der van verkeer behoort te zijn die het gevraagde rapport met spoed uit het ambtelijk apparaat moet trek ken De ambtenaren die het rapport moeten samenstellen werken op de verkeersafdeling van de dienst stads ontwikkeling ..Maar", zo zei de wet houder van stadsontwikkeling, „de ADVERTENTIE In het rouuccntrum is gelegenheid tot opharing in on/e aula's. KofTrekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid Willem de Zuijgerlaun 179 Postbus432. 2.100 AK Leiden. Telefos»n07l-I4 2(.44' Premiekoopwoningen in Houtwijk: niet meer te slijten. onthulde Van Eijk. Hij vroeg bijzon dere maatregelen om deze mensen niet ongewild in een niet te overbrug gen financieel gat te laten vallen. Huurwoningen in gevaar Niet alleen de koop- ook de woning wetwoningen worden bedreigd door het instorten van de bouwmarkt. In Houtwijk gaat het om allemaal ge- integreerde plannen, waarin in één opdracht door een woningbouwvere niging woningwet, premiekoop en vrije sector wordt gebouwd. Mochten de koophuizen door gebrek aan kan didaten wegvallen, dan zouden er in ieder bouwplan gaten vallen, die later weer gevuld zouden moeten worden. „En ik hoeft u niet te vertellen dat dit massa's geld kost," hield Van Eijk de aanwezigen voor. Hij zag het Haagse college het liefst in een sneltrein naar het ministerie vertrekken om met alle macht de noodklok te luiden en de bewindslie den ervan te overtuigen dat extra impulsen broodnodig zijn. Er zullen maatregelen getroffen moeten wor den om de woningbouwverenigingen te vrijwaren van alle financiëlei risi co's. Het gemeentebestuur als toe zichthouder van de woningbouwvere nigingen mag een dergelijk risico nooit tolereren, los van het feit dat de bouwverenigingen ook per se niet van plan zijn het te dragen," aldus Van Eijk. De totael ineenstorting van de bouw markt in Nederland zou volgens de federatievoorzitter 50.000 extra werk lozen kunnen betekenen. Hij had snel uitgerekend dat die aan uitkeringen zeker 2 miljard zouden krijgen. Dat geld kan je beter uitgeven aan extra impulsen om de bouwmarkt en de volkshuisvesting te redden, aldus Van Eijk. Hij verwees naar de onlangs door de ministers van Volkshuisvesting en van Sociale Zaken aangeboden nota „afstemming van bouwbeleid en ar beidsmarktbeleid", waarin een grote samenhang wordt bepleit tussen de behoefte aan bouwproduktie en de werkgelegenheid. Vanuit die optiek móet het rijk volgens van Eijk maat regelen treffen „om deze catastrofe te voorkomen." Hardon Voordat de federatievoorzitter aan zijn litanie begon, had wethouder Hardon zijn ernstige zorg over de ontwikkeling in de woningbouw uit gesproken. De wethouder is bezig met de inventarisatie van door sloop ontstane gaten in verschillende wij ken van Den Haag (o.a. op de Groot Hertoginnelaan), die door de instor ting van de bouwmarkt door de pro jectontwikkelaars niet worden opge vuld. Vorige week heeft hij zich al op het ministerie gemeld voor extra steun om sommige gronden aan te kunnen kopen, teneinde er alternatie ve projecten (huurwoningen, één- en tweepersoonshuishoudens) te kun nen verwezenlijken. „Ze stonden niet te trappelen," zei Hardon. Hij kondig de aan toch binnenkort met plannen bij het rijk en raad te zullen ver schijnen. Zeer positief liet de wethouder Zich uit over de medeling van het pensi oenfonds PCGM (voor de gezond heidssector en het welzijnswerk), be reid te zijn miljoenen in stadsvernieu wingsgebieden in de grote steden te steken, mits de gemeentelijke politici met betrouwbare plannen op de lan ge termijn weten te komen. Als het aan Hardon ligt, gaan de wethouders van de vier gTOte gemeenten, eventu eel plus de rijksoverheid, morgen nog met het pensioenfonds rond de tafel zitten. Hij had al contact met het PCGB gehad, zei hij. Niew-Waldeck De loden last van alle naar voren gebracht problematiek kon het feit dat men bijéén was voor het slaan van de eerste paal voor 258 woningen in een wijk waar de woningbouw tot nog toe vrij gesmeerd loopt, uiteinde lijk niet helemaal wegdrukken. In Nieuw-Waldeck, waar men vier jaar geleden begon te bouwen, zijn meer dan 1.000 nieuwe woningen opgele verd; in 1982 ftibeten alle 2.700 ge plande woningen- er staan. Het nu door de woningbouwvereni ging De Goede Woning gestarte pro ject, meer zeer gevarieerde bouw, heeft het ondapks „een financiële worsteling" gehaald. Wellicht ook omdat er slechts 33 koopwoningen in zitten, waarvoor voorzitter Van der Van al direct met de suggestie kwam om eventueel te beginnen met exploi- taite als huurwoning. Hoewel daar mee o.a. in de gemeenteraad tegen gevoelige schenen geschopt zou worden. Van een onzer verslaggevei WASSENAAR De geme Wassenaar wil het rijden motorvoertuigen op haar st totaal verbieden eri het i rijden aan de zeelijn verde perken. Dit naar aanleiding de overlast, die veel stran zoekers ondervinden van name rondscheurende bunnen- en landrovers. Slechts in uil' deringsgevallen wil het gme tebestuur nog een onthe *6 voor een motorvoertuig leriP H Volgens de Wassenaarse Po verordening is het momeiezinsi tussen 15 juni eri 15 augu van 10 tot 17 uur. verboderfe tro strand te berijden met rij ied v trekdieren, rijwielen, rij-1 VSH voertuigen en motorrijtuigiten B. en w. stellen de raad nu het berijden van het Noon strand (of het stallen erop) motorrijtuigen te verbie ki nc Het verbod om paard te ri ;ijzel moet volgens het college J",i' den uitgebreid tot de zat< gen en zondagen in de peri van 15 mei tot 15 juni en va augustus tot 15 september :hten toei j bin idelij van Am eren Russ Het rijden met auto's op met Wassenaarse strand bleef t nas voor kort beperkt, maar mi sche komst van de kustzeilve ging verschenen ook de lar R0gC vers, buggy's en andere voe jjwo gen, die in beginsel bestemt e ren voor het aan- en afvof van de boten. Gebleken is ter dat er hoofdzakelijk van de botenparking naa Beachclub en omgekeerd den wordt en dat het ber< van snelheden van 60 a 71 per uur dan geen uitzond< f is. Ook buiten het offi strandseizoen om wordt steeds meer gecrosst met gy's en motoren, dit tot mak, wrevel, en zeker ook vaar van de overige stran zoekers' Dab Opnieuw arrestatie in koppelbazen-za: ht® pt-E Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotte! politie heeft de 34-jarige J. J. Capelle aan den IJssel aangeF op verdenking van bankbreu^ r duistering en valsheid in geselt 1 Hij is de negende arrestant onderzoek dat de Rotterdan1' cherche instelt naar malafide 1 bazen. F. was directeur van e£e", de b,.v.'s. die zich schuldig gemaakt aan vervalsingen. liet I mat ïchts ISE )ba i'ormstraat en de wijk Westeinde-Kortenbos, waar ook verkeersdoorbraken voor ringweg rond de binnenstad uden moeten komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse wethouders Nyqvist (Verkeer) en Hardon (Stadsontwikkeling) blijken elkaar de eerst verantwoordelijke man in het college te vinden om nu snel een belangrijk lang uitgesteld rapport in de gemeenteraad te brengen over de aanleg van de Dwarsweg rond de binnenstad. lezing Drs. Ronhaar houdt voor de afdeling Den Haag van de vereniging tot Bevordering der Ho- Van een onzer verslaggevers md7Pvo"LXng°™neezrie1iSïgdooï DEN HAAG - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is desnoods bereid met kei) goede voeding" in de Leidse stadsge- dwangmaatregelen woningbouw in de bouwlocatie Leidschendam-Nootdorp door te drups hoorzaai aan de Breestraat. Aan- Dit liet provinciebestuurder Buysert (gedeputeerde voor de ruimtelijke ordening) vang: 20 uur. weten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de prow£d concert- Het kamermuziek- volharden in het streven naar oplevering van de eerste woningen in de polder ten oostelute! ensemble van de violiste Henny Ra- Leidschendam in 1984, ondanks de afwijzend?' houding van de betrokken gemeentebesf in vestein, de cellist Yke Viersen, de (van Leidschendam en Nootdorp), clarinettist Hans Stoop en de pianist Henk Briër concerteert vanavond in Minister Beelaerts van Blokland het K&O-gebouw aan de Oude Vest (volkshuisvesting en ruimtelijke or- in Leiden. Het ensemble brengt wer- dening) heeft inmiddels de procedure ken van Poulenc, Prokofiev, Martini gestart, die tot aanwijzing van Leid en Hindemith. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 3,50 gulden. islam „De Islam In ons mid den" is het onderwerp, waaraan de Rijswijkse Vereniging van Rechtzin nig Hervormden vanavond speciale aandacht besteedt op een bijeen komst in de Johanneskerk aan de dr. Colijnlaan in Rijswijk. Aanvang: 20 uur, toegang: gratis. rapporten van de verkeersafdeling vallen onder verantwoordelijkheid van de wethouder verkeer". Reserveren Eind 1977 besloot een WD/CDA- meerderheid in de gemeenteraad ruimte te reserveren voor verkeers doorbraken voor een weg rond de kern van de binnenstad (Grote Marktstraat e.o.). Het mager compro mis dat de PvdA wist te bereiken was dat de weg alleen niet zou worden aangelegd als uit een onderzoek naar beperking van doorgaand autover keer zou blijken dat de doorbraken niet nodig waren. De resultaten van dit onderzoek naar beperking van het doorgaand verkeer zijn al anderhalf jaar geleden openbaar gemaakt. Het college moest daarna de laatste stap doen: Met het oog gericht op de on derzoeksresultaten beslissen of de in 1977 gereserveerde verkeersruimte inderdaad met asfalt moest worden bekleed. Dat standpunt hebben b. en w nu dus nog altijd niet kunnen innemen schendam tot groeikern moet leiden. Leidschendam heeft deze status no dig om in aanmerking te komen voor de speciale rijkssubsidies voor de kostbare bouw in de grote bouwlo catie. Gedeputeerde Buysert presenteerde gisteren het eindrapport van de amb telijke werkgroep, die de haalbaar heid van woningbouw in de bouwlo catie Leidschendam-Nootdorp heeft pauzebijeenkomst Sylvia onderzocht. Volgens de werkgroep Schlüter (alt) en Gerard Akkerhuis (ambtenaren van enige ministeries, (orgel) verzorgen donderdagmiddag de provincie en de gemeenten Den tussen 12.55 en 13.10 uur een pauze- Haag, Leidschendam, Nootdorp en bijeenkomst in de Kloosterkerk aan Voorburg) is de bouw van de wijk met het Lange Voorhout in Den Haag. 8500 tot 11.000 woningen „financieel en verkeers- en milieutechnisch uit voerbaar" GS stemmen hiermee in. Kosten aanvaardbaar Wat betreft de kosten van woning bouw in de bouwlocatie Leidschen- Toegang: gratis. stille omgang Een groep vrouwen maakt donderdagmiddag een stille tocht door Den Haag uit solidariteit met vrouwen in Argenti nië, die vragen naar het lot van ver miste kinderen en andere familiele- dam-Nootdorp komt de ambtelijke den. De tocht, die georganiseerd is werkgroep tot de conclusie dat deze door de Vrouwenbond CNV, start om op zijn minst vergelijkbaar zijn met, 11 uur van het Malieveld naar het zo niet lager liggen dan in andere Binnenhof. Daar worden handteke- bouwlocaties in Zuid-Holland. Uit- ningen afgegeven, waarna de tocht gaande van een wijk voor ruim 25.000 wordt voortgezet naar de Argentijnse inwoners komt de werkgroep op een ambassade. bedrag van ruim 4 miljard gulden. ADVERTENTIE Weet u het nog? Ook in de afgelopen weken, toen de gemeenteraad zich druk begon te ma ken over het uitblijven van het beslis sende rapport, blijkt er in het college niet over deze zaak te zijn gesproken, zo mag althans worden afgeleid uit de woorden van Nyqvist. „In leder geval dit jaar is er in het college niet ge sproken over de eindconclusie van het verkeersonderzoek." Nyqvist betoonde zich overigens voorstander van uitvoering van het doorbraak-besluit van 1977. De ver keerswethouder wil met ringen rond het centrum zo veel mogelijk auto verkeer uit de binnenstad weren. Dienst der Gemeentereiniging Er is altijd een glasbak in uw buurt. Dit is een publicatie van de Nederlandse Glasindustrie en de Gemeente 's Gnivcnhage. Behalve voor worflngen, is vólgens de eindrapportage ook nog ruimte voor een bedrijfsterrein van 85 tot 120 hectare. De aanwezigheid van twee drukke rijkswegen, spoorverbinden en het vliegveld Ypenbujg behoeft in de toe komst het woonpiilieu in de woon wijk niet onaanvaardbaar slecht te maken, luidt de conclusie van het milieutechnisch onderzoek. De ge luidshinder van het verkeer kan wor den tegengegaan' met geluidswallen en -schermen en met de aanleg van de bedrijfsterreinen en de groengebie den in de hieest „geluidsbelaste" zo nes. Aan de opslag van kerozine op Ypenburg (volgens de werkgroep een geringe hoeveelheid) is gezien de af stand voor de woonbebouwing geen risico verbonden. De NS-onderhouds- sporen in Leidschendam kunnen vol gens de werkgroep gehandhaafd blijven. Landseheidingsweg Ondanks het omstreden tracé van de verlengde Landseheidingsweg (rijks weg 14) dwars door Voorburg, vinden Gedeputeerde Staten de aanleg van deze weg noodzakelijk voor de ont sluiting van de nieuwe woonwijk. Het provinciebestuur hoopt spoedig in overleg met de gemeenteraad van Voorburg te kunnen treden, die tegen de aanleg van de rijksweg 14 is. Gedeputeerde Staten vinden ook dat op korte termijn iets aan het sluipver- keer door Leidschendam en Voorburg gedaan moet worden. Het college is voorstander van een tijdelijke „lega lisering" van de beruchte sluiproute over de Voorweg, door die aan te sluiten op de omleidingsweg nabij Nootdorp (Veenweg). GS laten zich niet uit over de aanbeveling, die de werkgroep voor de oplossing van het sluipverkeer op lange termijn doet: de verbreding van rijksweg 12 (Den Haag-Zoetermeer) tot 2 maal 4 rij stroken en de aanleg van een nieuwe verbinding tussen Zoetermeer en Leidschendam (secundaire weg 20). Het provinciebestuur stelt zich op het standpunt dat nog voor de woning bouw in Leidschendam-Oost begint, er een spoorwegstation moet zijn langs de Zoetermeerlijn en de Hof pleinspoorlijn, die ter plaatse samen vallen. De mogelijkheid moet boven dien bestudeerd worden tramlijnen naar de nieuwe woonwijk trekken, aldus GS. Tegenstand Nootdorp en, in iets minder^ Leidschendam zijn tegen van forse woningbouw in hi) ders. Nootdorp moet een grol land aan Leidschendam afstf krijgt daar geen compensate De gemeenteraad van Leidsclf heeft spijkerharde financiële fiulp nologische garanties gevraag! dat er sprake kan zijn van i king aan de uitgroei tot een I grote stad. Gemeentesecretaris P A. van Nootdorp is uit de werkgroep Leidschendam-Nd gestapt, waarin hij namens i meente zitting had. Hij proU daarmee tegen het volstrekt! beschouwing laten van de arjl ten, die zijn gemeente tegen ningbouw in Leidschendi heeft. In een tegenrapport Nootdorp niet minder dan 36 waarin de werkgroep Leidsel Nootdorp „naar een optin conclusie heeft toegeschrevei gens een Nootdorpse schatti de duur van de procedures, n de ontwikkeling van de bouwy nodig zijn, duurt het nog zrfit 1988, en niet tot 1984, voorts Leidschendam-Nootdorp de huizen worden opgeleverd. Harde maatregelen eell -en woi get Gedeputeerde Buysert gaf w toe dat „alles mee moet zitten 1984 de eerste wonlngbouw^PU' bouwlocatie van de grond te Hij hoopte dat de Leidschei gemeenteraad op basis van de onderzoeksresultaten van d(| groep alsnog zijn fiat aan de keling van de bouwlocatie zaliger „Zo niet, dan heeft de provir andere instrumenten om héoere door te drukken, zoals het zfen werpen van een bestemmifld voor de bouwlocatie", Buysert. Wanneer Nootdorp volhardt afwijzing van de bouwlocatie, provinciebestuur de minister nenlandse zaken verzoeken d| zakelijke grenswijzigingen méld y schendam aan Nootdorp op te zei Buysert verder. OIV tr£ E in linj sati 'eel Sor hoo

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6